Holdet 3g EN A (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Niels Munch Christensen, Sarah Barding
Hold 2025 EN_A (3g EN A)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Theme 1: Climate Change is Everything Change
Titel 2 Theme 2: Shakespeare
Titel 3 Theme 3: Empire and Postcolonialism
Titel 4 Theme 4: Fight Club and Postmodernism
Titel 5 Theme 5: Voices of War
Titel 6 Revision
Titel 7 Tilladte Digitale Hjælpemidler v/prøver
Titel 8 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Theme 1: Climate Change is Everything Change

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med temaet ”Climate Change”.
I den forbindelse har vi haft fokus på, hvordan klimaforandringerne påvirker både samfundet og individet. Derudover har vi arbejdet med, hvordan disse konsekvenser fremstilles og fortolkes i diverse skrevne kontekster – herunder som genstand for fiktion (cli-fi), poesi, talemateriale og journalistik (environmental journalism).
Vi har i den forbindelse arbejdet med relevante analytiske begreber inden for hhv. fiktionsanalyse, non-fiktionsanalyse, filmanalyse og lyrisk analyse. I forbindelse med talen af Greta Thunberg har vi desuden talt om brugen af engelsk som lingua franca. Vi har ligeledes diskuteret styrker og svagheder ved hhv. fiktion/poesi og non-fiktion som en måde, at bearbejde klimaforandringerne samt at opfordre til handling.  
Gennem forløbet har vi arbejdet med nøglebegreber såsom: carbon dioxide, emission/to emit, environment,  sacrifice, scarcity vs abundance, disaster, global warming, climate change/crisis, sustainability/sustainable, pollution, cli-fi, humanity, societal issues, radiation.
Grammatisk har vi arbejdet med ordklasser, kongruens og ’there’ som foreløbigt subjekt..

Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.
Omfang: 30ns.

Formål:
– At kunne analysere og fortolke/diskutere fiktion, non-fiktion og poesi om klimaforandringer
– At kunne diskutere mulige styrker/svagheder, ved behandlingen af emnet klimaforandringer i de forskellige teksttyper, samt effekten på læserens følelser og mulige handlinger.
– Træne relevant ordforråd inden for emnet samt inden for diverse ordklasser.
– At kunne genkende og forklare udvidet tid samt brugen af ’there’ som foreløbigt subjekt.
– Engelsk som lingua franca, herunder kendetegn samt styrker og svagheder ved dette.


Kernetekster:
– Carrington, Damian. “Why the Guardian is changing the language it uses about the environment”, The Guardian, Sep, 2019, https://www.theguardian.com/environment/2019/may/17/why-the-guardian-is-changing-the-language-it-uses-about-the-environment 1,5ns, article
– The Guardian’s Environmental Pledge 2019, The Guardian, https://www.theguardian.com/environment/ng-interactive/2019/oct/16/the-guardians-climate-pledge-2019, 1ns, pledge/statement.
- Cutts, Steve. The Turning Point. YouTube. Jan 1, 2020. 1ns, animated video.
– Darby, Luke. “Billionares Are the Leading Cause of Climate Change,” GQ Magazine, Oct, 2018, https://www.gq.com/story/billionaires-climate-change, 3ns, opinion piece
- DiCaprio, Leonardo. Speech at the opening of Climate Summit 2014, United Nations. United Nations YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=vTyLSr_VCcg, 1ns.
– Hicok, Bob: Hold Your Breath – a Song of Climate Change, 2018, https://www.nytimes.com/2018/08/23/magazine/hold-your-breath-a-song-of-climate-change.html, 0,5 ns, poem
– Kennedy, A. L., "Meat", Beacons, ed. Gregory Norminton, Oneworld Publications, 2013, 5ns, short story
- Nugent, Ciara. “Terrified of Climate Change? You Might Have Eco-Anxiety”, Time Magazine, November 21, 2019. https://time.com/5735388/climate-change-eco-anxiety/, 2ns, article.
– Milkoreit, Manjana et al. “Editor’s Introduction” fra ”Everything Change: An Anthology of Climate Fiction” ed. Milkoreit et al., Arizona State University, 2016, 5ns, theory.
– Simpson, Helen. “Diary of an Interesting Year”, The Newyorker, 2009, https://www.newyorker.com/magazine/2009/12/21/diary-of-an-interesting-year, accessed 07/06/19, 7ns, short story
– Thunberg, Greta. “Our House is on Fire”, 2019 World Economic Forum (WEF) in Davos, transcript from Fridays For Future, https://www.fridaysforfuture.org/greta-speeches, 1,5ns, speech

Grammatik:
– ENGRAM (minlaering.dk)

Arbejdsformer:
– Individuelt, pararbejde og gruppearbejde
Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Ordbog: https://ordbogen.com/
Oxford: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Theme 2: Shakespeare

Week 38-41 R&J (SBA)
Week 43-44 Sonnets (NMC)

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med udvalgte tekster af Shakespeare, med Romeo & Juliet som det helt centrale værk.

Forløbet indledes med teori omkring Shakespeares samtid, altså the Elizabethan era, særligt synet på menneskets balancering mellem passion og reason, herunder skæbnen (the stars) og fri vilje (free will, understanding, reason). Desuden arbejder vi med datidens engelsk, nemlig Early Modern English, herunder verbalendelser som ”-st” og ”-th”, pronominer såsom ”thee” og ”thy”, samt ordstilling, og gloser/vendinger tilskrevet Shakespeare.

I forbindelse med Romeo & Juliet arbejder vi senere i forløbet med udvalgte scener fra stykket, som vi vil analysere mht. bl.a. karakteristik, symbolik, tema, budskab mv. Derudover vil vi arbejde med tragediegenretræk samt poetiske virkemidler, fx iambic pentameter og enjambment, samt dramatiske virkemidler, bl.a. soliloquy og conceit. Derudover vil vi anvende filmanalyse i forbindelse med Baz Luhrmanns Romeo & Juliet.

I sidste tredjedel af forløbet arbejder vi med sonnetter, og hvad der kendetegner denne type digt. Vi arbejder i den forbindelse med begreber som iambic pentameter, volta, rhyme scheme, enjambment, caseura mv. Derudover vil vi kort arbejde med mere moderne fortolkninger af sonnetformen, samt skrive vores egne sonnetter.

Eleverne så også en opsætning af Romeo & Julie på Betty Nansen: https://bettynansen.dk/forestilling/romeo-julie/

Alle slides og arbejdsark fra forløbet vil ligge i vores Google Drive ved forløbets afslutning.

Formål:
– At kunne læse og forstå engelsk på Shakespeares tid, samt beskrive forskellene mellem dette og moderne engelsk.
– At have kendskab til The Elizabethan era og hvad der kendetegner menneske- og verdenssynet på dette tidspunkt, samt kunne relatere dette til Shakespeares tekster.
– At vide og kunne beskrive hvad der karakteriserer en tragedie.
– At vide og kunne beskrive hvad der karakteriserer en sonnet.
– At kunne analysere et manuskript med gængse analysebegreber, samt begreber relateret til poetiske og dramatiske virkemidler såsom enjambment, iambic pentameter, soliloquy.
– At kunne analysere og fortolke en sonnet med relevant begrebsbrug, herunder poetiske virkemidler.
– At vide, at Shakespeare ikke kun skal læses, men også høres og/eller ses – og kunne beskrive hvilken forskel, dette gør.

Materialer:
Uddrag fra Romeo & Juliet:
– Prologue
– Act I, Scene 5 (First meeting)
– Act II, Scene 2 (Balcony scene)
– Act III, Scene 1 (Tybalt dies)
– Act V, Scene 3 (Final scene)

Sonnetter:
– Sonnet 18
– Sonnet 130
– Sonnet 73

Sekundærtekster (teori, perspektivering, mediemateriale):
– BBC Bitesize. “Shakespeare’s plays in performance”. Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/ztx48hv#z2hhsk7 2.5NS
– BBC Bitesize. “Beliefs and superstitions in Shakespeare’s England”. Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/zqwvg7h. 2NS
– BBC Bitesize. “Life in Shakespeare’s England”. Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/zjdybqt#ztm7xbk. 2.5NS
– BBC Bitesize. “Shakespeare’s life and inspirations” Via BBC: https://www.bbc.co.uk/bitesize/topics/z726yrd/articles/z7j3r2p#z28kwnb. 1.5NS

– Clausen, Bo Høpfner og Jesper Kaalund. ”Dramatic Toolbox”, ”Verse or Prose” & ”Poetic Devices” samt “Shakesperan Tragedy” fra ”Romeo & Juliet by Shakespeare”. Gyldendal 2017. s. 22-23, 38-53. (18NS)
– ”Kat’s sonnet” fra filmen ”10 Things I Hate About You” via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=gGV4hxhxW8o
– Luhrmann, Baz. “Romeo + Juliet”, 1996.
– Miranda, Lin Manuel. Tony acceptance speech, 2016. Via YouTube: https://youtu.be/6jehrbUGdlE?t=77
– Betty Nansen, Teaterforestilling: Romeo & Julie:  https://bettynansen.dk/forestilling/romeo-julie/

Grammatik:
– ENGRAM (minlaering.dk) – kapitlet ”Early Modern English”

Arbejdsformer:
– Individuelt,pararbejde og gruppearbejde.


Grammatik og ordbøger:
ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OLD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Omfang: 93NS (hvoraf filmen udgør 40NS)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Theme 3: Empire and Postcolonialism

NB! SBA har orlov. NMC underviser i hele forløbet.
NB: SRP 5 - foreløbigt valg af fag og emne 4/12

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med temaet ”The British Empire and Postcolonialism”. Der arbejdes i forløbets første halvdel med udbredelsen af ”the British Empire” med fokus på samtidens retfærdiggørelse for koloniseringen af andre lande og områder samt menneskesyn, især ideen om "The White Man's Burden". Dernæst arbejdes der i forløbets anden halvdel med afkoloniseringen, og hvordan . Især har vi haft fokus på, hvad det vil sige at "decolonise the mind", og i den forbindelse arbejdet med indledende postkolonial teori. Vi har taget udgangspunkt i Edward Saids teori om Orientalism, herunder de stereotyper der er om både ”The Orient” såvel som ”The Occident”, og hvordan disse kommer til udtryk i tekster, samt Barry's four characteristics of postcolonial analysis.

I forløbet arbejdes der således med tekster båden inden for fiktion, non-fiktion, dokumentarfilm og poesi og de relevante analyseværktøjer og -begreber til dette. I forlængelse heraf introducerede vi også en særskilt læsning, nemlig postkolonial læsning, som vi anvendte på de første kapitler af Bram Stokers Dracula.

Et mindre fokus i forløbet har også været udbredelsen af det engelske sprog over hele verden, både som nye modersmålsvarianter, "New Englishes" samt pidgin- og creolesprog (særlige afarter af lingua franca), fx Jamaican patois.


Formål:
– At have kendskab til Storbritanniens rolle som kolonimagt, deres retfærdiggørelse af dette samt konsekvenserne af dette, særligt begrebet ”White Man’s Burden”.
– Træne relevant ordforråd inden for emnet samt inden for diverse ordklasser. Herunder ord som ’colonial’, ’colonialism’ og ’postcolonialism’
– At kunne analysere og fortolke fiktion, non-fiktion samt poesi  
– At have kendskab til formålet og teorien bag en ”postkolonial læsning” med udgangspunkt i Edward Saids teori om Orientalism, samt selv at kunne lave en sådan læsning.
- At have kendskab til hvordan sproget engelsk har bredt sig til hele verden, herunder hvordan dette har ledt til ”New Englishes”, samt begreberne pidgin, creole og lingua franca.


Kernetekster:
- Adichie, Chimamanda. "The Danger of a Single Story" (TED talk). 2019. Transkribering og video via: https://www.ted.com/talks/chimamanda_ngozi_adichie_the_danger_of_a_single_story. 6NS (18 min)
- Bram Stoker. Dracula. 1897. Uddrag fra kapitlerne 1, 2 & 3 fordelt på grupper (dvs. ikke alle har læst alt). 4 NS.
- Bennett, Louise. “Colonization in Reverse”. 1966. Digt, fra Ulla Rahbek Global Voices. 2016. pp. 27-29. 2 NS.
- Kenyatta, Jomo. “The Gentlemen of the Jungle” from African Short Stories (ed. Chinua Achebe), 1938. pp. 36-39. 4 NS.
- Kipling, Rudyard. ”The White Man’s Burden”. 1898. 2 NS.
- Orwell, George. “A Hanging”. 1931. 3 NS.
- Phillips, Caryl. ”Leeds United, Life and Me”. 1999. Fra Ulla Rahbek Global Voices. 2016. pp. 36-40. 4 NS.


Teori:
- Jennifer Jenkins, ”The Two Dispersals of English” in: Leif Frederiksen, English. Global Language, Global Anguish. 2007. pp. 38-39 + 76-77. 4 NS.
- McLeod, John. “The Shape of Orientalism” & “Stereotype of the Orient and Orientals” in Beginning Postcolonialism. 2000. pp. 49-55. 7 NS.


Mediemateriale:
- BBC.  “Empire – Episode 1: A Taste for Power”. 2012. Via YouTube:  https://www.youtube.com/watch?v=SCzQ5DzoQDA. 20 NS (58 min)
- Nicholas, Tom. "Postcolonialism: WTF? An Intro to Postcolonial Theory " via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jbLyd0mQwIk. 5NS
- Diverse klip fra "Black Panther" (2018) og "Avatar" (2009) via. YouTube. 6 NS.

Omfang: 36NS + 31NS videomateriale.

Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.

ENGRAM: https://minlaering.dk/
Gyldendal: https://ordbogen.com
OALD: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Theme 4: Fight Club and Postmodernism

Midterms week 3
SRP - 1. vejled 6/1 + valg af fag og område 9/1

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb med romanen Fight Club (1996) af Chuck Palahniuk som eksempel på et postmoderne værk. Første del af forløbet arbejder vi med at læse teksten, og hvad det vil sige at læse et større værk med henblik på senere analyse, bl.a. med arbejdsark til fokuseret læsning samt træning i brug af ordbog og ordklasser. I anden halvdel af forløbet analyserede vi romanen og trænede i den forbindelse analytiske fokus såsom character, narrator, setting, language and style, structure, theme og message. Vi så også filmen Fight Club (1999) og arbejdede med filmanalyse ud fra point-plot modellen. Afslutningsvist lærte vi om postmodernismen (både som tidsperiode og litterær periode) og hvad der kendetegner denne. Som eksempler på postmoderne værker arbejdede vi med Fight Club, et uddrag fra Mark Haddons The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Chimamanda Adichies TED talk ”The Danger of a Single Story” som et eksempel på postkolonialisme, samt postmoderne digte.

Formål:
• At læse et større værk på engelsk
• At kunne analysere og fortolke et større værk på engelsk vha. tekstanalytiske begreber
• At kunne orientere sig og udvælge relevante citater fra et større engelsksproget værk
• At kunne sætte Fight Club in i en litteraturhistorisk kontekst
• At have kendskab til postmodernisme som litteraturhistorisk periode og kunne identificere træk ved postmodernismen i fiktionstekster
• At besidde et relevant ordforråd i forhold til Fight Club og postmodernisme, herunder nøgleord (key terms), temaer og semantiske felter.
• At kende til og kunne anvende point-plot modellen til filmanalyse, samt relevante begreber i forbindelse med filmanalyse
• At kunne bruge ordbogen (dansk-engelsk, engelsk-dansk og engelsk-engelsk, fx Oxford Learners Dictionary)
• Kendskab til semantiske felter
• Brug af bestemt artikel (the) og ubestemt artikel (a/an) på engelsk, og de væsentligste forskelle/fælder i forhold til dansk

Materiale (analyseret):
- Adichie, Chimamanda Ngozi. ”The Danger of a Single Story”. TED Talks. 7. Okt 2009. Via YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=D9Ihs241zeg
- Palahniuk, Chuck. Fight Club. 1996. (Roman)
- Fincher, David. Fight Club. 1999. (Film)
- Haddon, Mark. The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (uddrag - første fire kapitler). 2003.
Materiale (teori, grundbogsmateriale)
- Houlind, Martin. ”Oversigt over filmiske virkemidler” fra Film skal ses i engelsk (2016).
- Østergaard, Trine. ”Postmodernism” og “Minimalisme” fra The English Handbook. Systime. 2017.


Grammatik:
• ENGRAM (minlaering.dk) – uddrag fra ”AR.2 Ubestemt artikel” og ”AR.3 Bestemt artikel”.
• Do-omskrivning

Arbejdsformer:
– Individuelt,pararbejde og gruppearbejde.
– Værklæsning
– Produktion af video som repetition

Success criteria:
• I know which steps to take when analyzing a novel: I know how to do a characterization, an analysis of setting, style/language, narration and POV.
• I can find key quotes to support my analysis and interpretation
• I can find and discuss different themes and interpretations of the same novel
• I know and can use relevant key terms/vocabulary from the novel Fight Club.
• I know what postmodernism is and can find traits of it in a text (and a film).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Theme 5: Voices of War

Indhold:
Vi arbejder i dette forløb under titlen ”Voices of War”, idet vi fokuserer på hvordan krig og konsekvenserne af krig fremstilles i diverse tekster.

I første del af forløbet arbejder vi med krigspoesi fra Første Verdenskrig (WWI, The Great War). Vi ser på digte af krigsdigterne (the War Poets) Brooke og Sassoon, der hver beskriver soldaternes oplevelser før, under og efter deltagelse i krigen, samt det civile samfunds reaktioner. Som kontekst for digtene beskæftiger vi os desuden med, hvad skyttegravskrig (trench warfare) indebærer. Vi ser også på rekrutteringsplakater.

I anden del af forløbet har vi fokus på krigen mod terror (the War on Terrorism) som fulgte 9/11, herunder et overordnet blik på krigene i Irak og Afghanistan. Vi arbejder i den forbindelse med taler af George W. Bush, og vi undersøger, hvordan krigen mod terror adskiller sig fra tidligere mere traditionel krigsføring. I den forbindelse har vi også særligt fokus på eufemismer (euphemisms), hvordan disse bruges og hvilken betydningen brugen af dem kan have. Vi sætter også fokus på dronekrig (drone warfare), bl.a. argumenter for/imod, samt hvordan PTSD (post-traumatic stress disorder) påvirker soldaterne, når de vender tilbage til USA. I denne del af forløbet ses både på non-fiction (taler, artikler, podcasts) og poesi.

Gennem forløbet har vi derfor arbejdet med nøglebegreber såsom: bravery, volunteering, idealism, compulsory conscription, trench warfare, drone warfare, post-traumatic stress disorder, dehumanising language, euphemisms, irony, concrete/physical vs. abstract/non-physical, sensory imagery.

Vi repeterer diverse grammatiske emner undervejs i forløbet, bl.a. udvidet tid og adjektiver. Der laves lytteøvelser.


Al materiale fra forløbet kan findes i Google Drev.
Alle slides og arbejdsark fra forløbet ligger i vores Google Drive.
Omfang: 35 NS.


Læringsmål:
• At have kendskab til både traditionel og moderne krigsføring, herunder skyttegravskrig og dronekrig.
• At have kendskab til krige hvor USA og Storbritannien har været involveret, herunder WWI og Irakkrigen.
• At kunne diskutere hvorledes sprog kan distancere os fra de grusomme realiteter ved krig, men på den anden side også bringe os tættere på den virkelig og de følelser, som krig involverer.
• At kunne anvende begreber/ord som “euphemism,” “abstract,” “concrete,” “distancing,” “metaphor,” “jargon,” “technical language,” og “dehumanize,” i analysen af tekster om krig.
• At i højere grad kunne deltage i samfundsdebatten om krig og krigens konsekvenser, samt personligt reflektere over, hvordan teksterne påvirker én selv.
• At kunne analysere poetiske samt retoriske virkemidler.

Materialer
Abbott, Gerry. “Casualty”. 2010. Via: https://linguistics-research-digest.blogspot.com/2011/07/do-euphemisms-soften-impact-of-war-or.html. 0,5 NS.
Brooke, Rupert: "The Soldier", 1914. 0,5 NS.
Bush Jr., George W. Uddrag fra ”Address to a Joint Session of Congress and the American People”, 20 sept 2001. Via: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2001/09/20010920-8.html. 3 NS.
Bush Jr., George W. Uddrag fra ”President Delivers State of the Union Address”. 29 jan, 2002. Via: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2002/01/20020129-11.html. 3 NS.
Bush Jr., George W. Uddrag fra ”Remarks by the President Upon Arrival”, 16 sept 2001. Via: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2001/09/20010916-2.html. 2 NS.
Harris, Paul. “A picture made him a hero”. The Observer, Sunday 2 July, 2006. Fra Engberg-Pedersen et al. War and Conflict. Systime 2025. 5 NS.
Imperial War Museums. “Life in the Trenches WW1 | Trench Warfare Explained” (sep 30, 2020) via. YouTube: https://youtu.be/9E7xYLv8N2E. 3 NS (8:43).
Martin, Danny. Haddock of Mass Destruction. 2008. Fra Engberg-Pedersen et al. War and Conflict . Systime 2025. 1 NS. Kun læst kursorisk.
Mustad & Rahbek. “The Great War 1914-1918” fra A Short Introduction to the history of the United Kingdom. 3 NS
Sassoon, Siegfried. "Does It Matter?", 1918. 0,5 NS.
Sassoon, Siegfried. "Suicide in the Trenches", 1918. 0,5 NS.
Science Friction Podcast. “Drone warfare, technology and the psyche: an insider speaks”, ABC Radio National, 5 Aug 2018. Via: https://www.abc.net.au/listen/programs/sciencefriction/drone-warfare-and-the-psyche-an-insider-speaks/10071748. 10 NS (32 min)
Turner, Brian. "At Lowe's Home Improvement Center" from Phantom Noise, 2010. 2 NS.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Tilladte Digitale Hjælpemidler v/prøver

Holdet må gøre brug af følgende hjælpemidler under den skriftlige prøve.


HUSK at medbringe egne høretelefoner. Der er lyd-/videomateriale til prøven.

Ordbogen (herunder Gyldendals ordbøger)
https://ordbogen.com/

Merriam-Webster:
https://www.merriam-webster.com/

Oxford Learner's dictionary:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

Collins:
https://www.collinsdictionary.com

Grammatik (via MinLæring - ENGRAM):
https://minlaering.dk/login


Eleverne har adgang til ovenstående materiale på net under prøven. Intet andet.

Eleverne må bruge egne noter, hvis de er downloadet og ikke hentes fra en fælles online-platform som Google Drev.

MED ANDRE ORD SKAL ELEVERNE HAVE HENTET DERES NOTER NED OG HAVE DEM SOM PDF ELLER LIGNENDE.

Husk høretelefoner! 🎧🎧🎧
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer