Holdet 1b ng (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Roskilde Katedralskole
Fag og niveau Naturgeografi C
Lærer(e) Jakob Kirknæs
Hold 2025 ng/1b (1b ng, 1b ng (puljetid))

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hydrologi
Titel 2 Geologi
Titel 3 Energi
Titel 4 Klima og floder

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hydrologi

Den hydrologiske cyklus, nedbør og fordampning, potentiel fordampning. Vamdbalance-beregninger. Luftfugtighed nedbørstyper. Floders opland. Absolut og relativ luftfugtighed, dugpunktstemperatur. Navngivning af skyer.
Grundvand og forurening af grundvandet. Betydning undergrundens permeabilitet for muligheden for udvinding af grundvand.

- I skal kunne bestemme dugpunkt ud fra oplysning om temperatur og relativ luftfugtighed.
- I skal kunne tegne en astronomisk forklaring på jordens årstider.
- I skal kunne navngive nogle alminelige skyer ud fra foto.
- På et landkort med floder skal I kunne tegne flodernes opland.
-I skal kunne bruge boringsdata til at vurdere om et sted er velegnet til grundvandsindvinding.

Feltarbejde:
Måling af vandføringen for en å.
Lab-eksperiment.:Forsøg med grundvandsmodel.
Lab-eksperiment: Bestemmelse af luftens dugpunktstemperatur.

Øvelser:
Tegning af grundvandspotentialekort.
Tegning af kort over oplandet for en å.
Vandbalanceberegninger herunder beregninger hvor potentiel fordampning indgår.
Tolkning af bore-profiler fra Jupiter boringsdatabasen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Geologi

Fagligt indhold: Teorien om pladetektonik:  Vulkaner, bjergarter. Jordskælv og Tsunami.

Læringsmål:

-  I skal kende forskellige beviser på at teorien om pladetektonik er rigtig.

-  I skal kende forskellig vulkantyper, og vide hvor de forskellige typer
   findes. I skal kende sammenhængen mellem vulkanens form og typen
   af lava.

-  I skal kunne klassifisere forskellige typer af pladegrænser ud fra
   geologiske kort.

-  I skal kende en metode til at finde epicenter og styrke for
   et jordskælv. I skal kunne forklare sammenhængen mellem jordskælv
   og tsunamier.

-   I skal kunne identificere enkelte bjergarter, og forklar hvilken hovedtype
    de tilhører.

Empirisk arbejde:

Øvelse i at identificerer bjergarter.
Måling af bjergarters densitet
Beskrivelse og klassificering af 3 vulkanske bjergarter. (mangler)
Pladegrænser på google earth.
Måling af en tsunamibølges hastighed
Lokalisering af et epicenter og bestemmelse af jordskælvets styrke.

Forløbets omfang: 53 sider. Video 14 minutter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Energi

Drivhuseffekten og jordens kulstofkredsløb.
Dannelse og udvinding af olie.  Elproduktion med vind og sol .

Læringsmål

-  I skal kunne forklare hvordan olieforekomster dannes.

-  I skal kunne forklare hvordan drivhuseffekten virker ud fra en
   sammenligning mellem drivhusgasserne og en glasplade.

-  I skal kende til kulstofkredsløbet, med fokus på forskellen mellem afbrænding af kul og afbrænding af træ.


-I skal kunne bruge digital kort til at finde steder hvor der kan bygges vindmøller.

- I skal kunne bruge grafer fra energinet.dk til at analyserer den rolle som sol og vind spiller i Danmarks elforsyning.


- I skal kunne analyserer grafer fra Danmarks Energistatisitik  Med henblik på at undersøge hvordan det går med bærerdygtigheden på energiområdet.

Øvelser:
Organisk indhold i jord.
Oliemigration og porøsitet.
Måling af strålingsbalance.

Omfang: 19 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Klima og floder

Det globale vindsystem med fokus på ITK-zonen og hadleycellerne. Nilen og fordeling af flodens vand mellem flere forskellige stater.  Bæredygtighed.

-I skal kende til forskellen mellem maritimt klima og kontinentalt klima.
-I skal kende årsagen til vind, herunder sø og landbrise.
-I skal kunne forklare om hadley-cellerne herunder ITK-zonen og de subtropiske højtryk.
-I skal kunne forklare fænomenerne Regntid og tørtid
-I skal kende til Nilens geografi, herunder bifloder og lande. Og klimaet i
  området.
-I vide hvor Nilens vand kommer fra og kunne diskuterer den politiske fordelingen af Nilens vand mellem landene.
I skal kunne bruge bæredygtighedsbegrebet inden for emnerne energi og vand.
I skal kunne beskrive hvordan et vandløber former landskabet i Øvre, mellemste og nedre løb.


Øvelser: NDVI målinger med Cupernicus-browser.
              Måling af dugpunktstemperatur
              Feltarbejde: Skyobservation.
              Demonstrationsforsøg. Konvektion, (kasse med røg og stearinlys)
              
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer