|
Titel
5
|
Narcocultura y las pandillas - EKSAMEN
Forløbet fokuserer på bander i Latin Amerika, på bandemedlemmerne og deres kendetegn, deres familiebaggrund og bandemiljøet, årsager til at de unge bliver bandemedlemmer og særligt, hvor svært det er for bandemedlemmer at komme ud af miljøet igen. Der har også været fokus på narkokrigen i Latinamerika og USA og eleverne har arbejdet både med polemikken om kokaplanten og serien Narcos, hvor eleverne har arbejdet med Pablo Escobar og Sebastián Marroquín.
Temaet giver en generel præsentation af emnet bander i Centralamerika (primært El Salvador, Honduras og Nicaragua) samt teori i forbindelse hermed. Der er fokus på datasøgning, lytteøvelse og tekstforståelse, samt skriftlig og mundtlig præsentation.
Emnet har særligt fokus på de økonomiske, samfundsmæssige og kulturelle forhold i de omtalte lande, og I skal analysere sig frem til i hvilken grad disse forhold favoriserer bander som MS 13 og Barrio 18.
I trænes i:
– et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
– moderne tekster inden for såvel skønlitteratur som visuelle kilder
– historiske, kulturelle og interkulturelle forhold i Centralamerika, der har relevans for de studerede emner
– centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i Amerika
– aktuelle forhold i Amerika
– fagets centrale hjælpemidler
Narcos - Episode 1 (Netflix)
Drejebog fra Episode 1 Escena de Narcos
Delprøve 1 - El hijo de un narco - tekst om Pablo Escobars søn
Sin Nombre.
Det Andet Amerika: Voldens Verdensdel m. Magnus Boding Hansen - Det Andet Amerika - Podcast (Tilladt til eksamen)
Boel, N.: Latinos. Kapitel 6. (2023) Forlaget Columbus - https://latinos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=130 (Tilladt til eksamen)
Narcocultura Lara Laursen B., ; Elnegaard Knudsen, F. (2009) Gyldendal (Tilladt til eksamen)
p. 6-7 - ellers brug efter behov.
De la hoja de coca al cacao - texto delprøve 1 og 2
Podcast om "el camindo de la droga a Dinamarca - "Genstart: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023/genstart-kokainens-bane-11802350461 (Tilladt til eksamen)
Desezar, S: En la pandilla somos familia (2016): https://pandilla.systime.dk/?id=1
- Kapitel 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8. - holdet har fremlagt om bander og arbejdet med selvudvalgte temaer. (Tilladt til eksamen)
Sin nombre
– introducción a la película antes del estreno en 2009.
Artículo por Jordi Revert el 29.10.09 a las 20:26.
Archivado en LaButaca.net: Cine latinoamericano, Cine social, Drama, Thriller
BBC Mundo: EEUU detiene a Machado:
https://www.bbc.com/mundo/articles/cvgn5rk0k1wo (Tilladt til eksamen)
|