Holdet sh_3g SP/1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution NEG
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Brian Malmberg
Hold 2023 SP/sh_g1 (sh_2g SP/1, sh_3g SP/1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 La inmigración latina - EKSAMEN
Titel 2 SO4: Kultur, marked og kommunikation
Titel 3 México - EKSAMEN
Titel 4 Cuentos
Titel 5 Narcotráfico y las pandillas - EKSAMEN
Titel 6 Empresas hispanohablantes y comercio - EKSAMEN
Titel 7 España - jóvenes, empleo y política - EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 La inmigración latina - EKSAMEN

La migración (eksamen)
Målet har været at give eleverne indblik i de samfundsmæssige forhold, der ligger
til grund for immigration samt forstå hovedindholdet i de almene
problemstillinger, der belyses inden for emnet. Der er trænet sprogfærdighed i
form af indlæring af gloser, vendinger og udarbejdet resumeer. Der er desuden
arbejdet med morfologi og syntaks med henblik på at videreudvikle den såvel den
mundtlige som den skriftlige kompetence.



Materiale:
Powerpoint - oplæg lærerstyret.

Bercerra Bascuñan, S., Højgaard, J.: Viva la Vida, Lindhardt og Ringhof(2017) - "Los hispanos en EE.UU". s. 110-118.


Which Way Home (HBO)

Retratos Latinos - brugt efter behov
Montoya, Hector: Sueños  - texto


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mis vacaciones 01-09-2024
Así vivo yo 18-11-2024
Her uploader I træning til SO4 12-12-2024
SO4 - Milepæl 4 - Spansk Virksomhedskommunikation 17-12-2024
SO4 - Milepæl 5 - Spansk Virksomhedskommunikation 17-12-2024
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 SO4: Kultur, marked og kommunikation

Formål:
Eleverne introduceres til handelskorrespondance i spanskfaget inden forløbets start, relevant for den afsluttende skriftlige eksamen efter 3.g.
Spansk indgår i SO4 sammen med Engelsk og International Økonomi. Eleverne er præsenteret for kulturforskelle, som de bør være særligt opmærksomme på både i personlig og professionel sammenhænge. De er trænet i handelskorrespondancens særlige stilleje på spansk samt faste vendinger og udtryk til formålet. Desuden skal de reflektere over det tværfaglige samarbejde med et samfundsøkonomisk profilfag.

Materialer:
Spansk virksomhedskommunikation - Systime

Evaluering: skriftlig stillet opgave med personlig feedback og gennemgang af alle breve i grupper. Messe, hvor alle grupper præsenterer deres bud på markedsføring af deres valgte produkt.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Her uploader I træning til SO4 12-12-2024
SO4 - Milepæl 4 - Spansk Virksomhedskommunikation 17-12-2024
SO4 - Milepæl 5 - Spansk Virksomhedskommunikation 17-12-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Personlige
  • Sociale
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 3 México - EKSAMEN

Eleverne er blevet introduceret til Méxicos farverige kultur i form af kort introduktion til  landet og kulturen. De har arbejdet med El día de los muertos, hvor eleverne har arbejdet med alter og dødens betydning i México. Der er også kort blevet introduceret til historien og kolonialismens betydning og klassesamfundet, som kommer til udtryk i de tydelige kontraster, som México befinder sig i, i dag. Til sidst har eleverne også arbejdet med kønsroller og haft en introduktion til begrebet machismo i form af foredrag fra Mi Cuerpo.  

México en perspectiva - introducción:
https://mexico.systime.dk/?id=146#c462

Højgaard, J mfl. Viva la vida - Gyldendal (2016)
Kapitel 1 - México - brugt efter behov. Opgaver fra nettet brugt.

Foredrag og arbejdet med Mi Cuerpo/Min Krop
Textos:
Mi Cuerpo -  material educativo (2025) Este trabajo fue realizado gracias al apoyo de
Diseñado con amor por @peperinamagenta
En introduktion til berebet køn og kønsroller i Latinamerika. Et begreb der fylder mere og mere over hele verden, men som har mange stereotyper i Latinamerika. De er blevet mødt med de forskellige aktuelle personlige og problemstillinger som kønnene møder i nutidens Latinamerika. I forbindelse med foredrag af Nori y Salga de Mi cuerpo har eleverne også stiftet bekendtskab med kønsproblematikken i Mexico.

El día de los muertos - Tekst (teksten er en sammenskrivning og redigeret)
Kilder:
https://natmus.dk/historisk-viden/verden/syd-og-mellemamerika/dia-de-muertos-espanol/altar-para-dia-de-muertos/
https://www.profedeele.es/actividad/dia-muertos-mexico/
https://www.viajabonito.mx/mexico/disfraces-de-dia-de-muertos/


Film: Coco (2015)
        

SO4: Eleverne har også ifm. SO4 arbejdet med emnet bæredygtighed, og arbejdet med export af egen skabt virksomhed til Mexico.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mi viaje de estudio 08-12-2024
Mi día normal 16-02-2025
Delprøve 1 23-03-2025
Delprøve 1 - Coco 18-05-2025
México . Mi cuerpo 24-08-2025
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Cuentos

Formål: Eventyrsforløbet er på begyndelsen af 3. år indledt med tekstforståelse og samtalefærdighed om eventyr, handlingsforløb og analyse. Det grammatiske fokus ligger på betydning og anvendelse af imperfektum og præteritum (datid). Eleverne har trænet deres genrebevidsthed og gengivet et eventyr af eget valg på spansk.

Kernestof (faglige mål):
– et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til eventyrgenren
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning
– moderne skønlitterære tekster
– ekstern kommunikation
– fagets centrale hjælpemidler

Materialer:
Caperucita Roja
Los tres osos
El laberinto del Fauno (película, Guillermo del Toro, 2015)

Evaluering: Genfortælling af eventyr på spansk
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delprøve 1 - El laberinto del fauno 04-09-2025
Dagbog - Ofelia 02-10-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Narcotráfico y las pandillas - EKSAMEN

Forløbet fokuserer på bander i Latin Amerika, på bandemedlemmerne og deres kendetegn, deres familiebaggrund og bandemiljøet, årsager til at de unge bliver bandemedlemmer og særligt, hvor svært det er for bandemedlemmer at komme ud af miljøet igen. Der har også været fokus på narkokrigen i Latinamerika og USA og eleverne har arbejdet både med polemikken om kokaplanten og serien Narcos, hvor eleverne har arbejdet med Pablo Escobar og Sebastián Marroquín.

Temaet giver en generel præsentation af emnet bander i Centralamerika (primært El Salvador, Honduras og Nicaragua) samt teori i forbindelse hermed. Der er fokus på datasøgning, lytteøvelse og tekstforståelse, samt skriftlig og mundtlig præsentation.
Emnet har særligt fokus på de økonomiske, samfundsmæssige og kulturelle forhold i de omtalte lande, og I skal analysere sig frem til i hvilken grad disse forhold favoriserer bander som MS 13 og Barrio 18.

I trænes i:
– et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
– moderne tekster inden for såvel skønlitteratur som visuelle kilder
– historiske, kulturelle og interkulturelle forhold i Centralamerika, der har relevans for de studerede emner
– centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i Amerika
– aktuelle forhold i Amerika
– fagets centrale hjælpemidler


Narcos - Episode 1 (Netflix)
Drejebog fra Episode 1 Escena de Narcos
Sin Nombre.
Det Andet Amerika: Voldens Verdensdel m. Magnus Boding Hansen - Det Andet Amerika - Podcast
Boel, N.: Latinos. Kapitel 6. (2023) Forlaget Columbus  - https://latinos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=130
Narcocultura Lara Laursen B., ; Elnegaard Knudsen, F. (2009) Gyldendal
p. 6-7 - ellers brug efter behov.
De la hoja de coca al cacao - texto delprøve 1 og 2
Podcast om "el camindo de la droga a Dinamarca - "Genstart: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023/genstart-kokainens-bane-11802350461
Desezar, S: En la pandilla somos familia (2016): https://pandilla.systime.dk/?id=1
- Kapitel 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8. - holdet har fremlagt om bander og arbejdet med selvudvalgte temaer. Temaet som er blevet dækket er: 1,

Sin nombre
– introducción a la película antes del estreno en 2009.
Artículo por Jordi Revert el 29.10.09 a las 20:26.
Archivado en LaButaca.net: Cine latinoamericano, Cine social, Drama, Thriller

BBC Mundo: EEUU detiene a Machado:
https://www.bbc.com/mundo/articles/cvgn5rk0k1wo
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Presentación de Pablo Escobar 03-11-2025
Genaflevering - Pablo 17-11-2025
Pandillas - info følger 15-12-2025
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Empresas hispanohablantes y comercio - EKSAMEN

Formål:
Eleverne introduceres til handelskorrespondance i spanskfaget inden forløbets start, relevant for den afsluttende skriftlige eksamen efter 3.g.
Spansk indgår i SO4 sammen med Engelsk og International Økonomi. Eleverne er præsenteret for kulturforskelle, som de bør være særligt opmærksomme på både i personlig og professionel sammenhænge. De er trænet i handelskorrespondancens særlige stilleje på spansk samt faste vendinger og udtryk til formålet. Desuden skal de reflektere over det tværfaglige samarbejde med et samfundsøkonomisk profilfag.
I 3g er der arbejdet med sotre multinaitonale spanske virksomheder med bogen Comunicamos. Eleverne har stiftet bekendskab med ordforråd og kultur inden for spansk handel.

Materialer:
Comunicamos - Systime https://comunicamos.systime.dk/?id=170
Estrella Damm
Grupo Inditex

Kapitler: Kultur - forretningsmail - brugt efter behov
https://comunicamos.systime.dk/?id=147

Dertil er der arbejdet med diverse eksamensopgaver fra HHX spansk A - 2. vejledende opgave stillet som terminsprøve.

Spansk virksomhedskommunikation - Systime

Evaluering: skriftlig stillet opgave med personlig feedback og gennemgang af alle breve i grupper. Messe, hvor alle grupper præsenterer deres bud på markedsføring af deres valgte produkt.


Spansk indgår i SO4 sammen med Engelsk og International Økonomi. Eleverne er præsenteret for kulturforskelle, som de bør være særligt opmærksomme på både i personlig og professionel sammenhænge. De er trænet i handelskorrespondancens særlige stilleje på spansk samt faste vendinger og udtryk til formålet. Desuden skal de reflektere over det tværfaglige samarbejde med et samfundsøkonomisk profilfag.

Materialer:
Spansk virksomhedskommunikation - Systime
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
VK - 1 time heroppe 26-01-2026
Genaflevering Terminsprøve 15-03-2026
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Almene (tværfaglige)
  • Personlige
  • Sociale
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 7 España - jóvenes, empleo y política - EKSAMEN

Eleverne har i grundforløbet arbejdet las regiones de España" i form af sprogdage og har i grupper fremlagt om enkelte regioner på spansk/dansk med fokus for den enkeltes regions historie og kultur. Dertil sprogdag med kulturelt foredrag og interaktive aktiviteter

Senere i 3g har eleverne arbejdet med de spanske unge. Forløbet belyser mere konkret de unge spanieres aktuelle situation som følge af finanskrisen og Coronakrisen. Eleverne
har sammenlignet de kulturelle, samfundsmæssige og økonomiske ligheder og modsætninger mellem Danmark og Spanien. Desuden belyser forløbet den aktuelle situation på det spanske arbejdsmarked, når det gælder
unge spanieres muligheder for job og bolig og de arbejds- og samfundsmæssige forhold der påvirker de unges fremtidsplaner (tidsbegrænsede kontrakter, lave lønninger, etc.). Eleverne har stiftet bekendtskab med begreber som strukturel høj arbejdsløshed og hjerneflugt af højtuddannede unge spaniere.

https://www.speriences.com/culture - Eleverne har haft foredrag af Teresa fra Speriences i form af dans, sang og mad om de spanske regioner.  


Bercerra Bascuñan, S., Højgaard, J.: Viva la Vida, Lindhardt og Ringhof(2017)
s. 12-16 (Spanien)


El apoyo a la independencia tiene raíces económicas y de origen social:
https://politica.elpais.com/politica/2017/09/28/ratio/1506601198_808440.html - iv har kigget på statistik fra teksten.

4 grunde til at Catalonien drømmer om selvstændighed:
https://www.dr.dk/nyheder/udland/4-grunde-til-catalonien-droemmer-om-selvstaendighed#!/

Ocho appelidos vascos - film og mundtlige præsentationer.

Perdiendo el Norte (2015) Film

Kloch, K.,  Tønner, M.: España en la calle, Gyldendal, 2019
Occupy din by: Spaniens 15. maj-bevægelse gjorde gadeprotest til politisk jordskælv - baggrundstekst.
III. Spanien på randen af et nervøst sammenbrud: Separatister, højrenationale og et land i splid med sig selv
III - La generación perdida - Bernat - texto

https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=131
- hertil oplæg om samme af lærer.

Stedprøve om "Fiestas" stx december 2025
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve del 1 27-02-2026
Terminsprøve del 2 27-02-2026
Spansk - Delprøve 1 13-04-2026
Spansk - delprøve 2 13-04-2026
Stedprøve - a la terminsprøve 13-04-2026
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer