Holdet sh_3g sp/3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution NEG
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Astrid Katrine Lose Nielsen, Iben Højlund, Marie Svarer Bai Andersen
Hold 2023 SP/sh_g3 (sh_1g SP/3, sh_2g SP/3, sh_3g SP/3)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begyndersystem Caminando
Titel 2 Vuelta a España
Titel 3 Forløb - Caminando (fortsat)
Titel 4 Colombia
Titel 5 Intro til handelskorrespondancer
Titel 6 La inmigración a los Estados Unidos
Titel 7 México
Titel 8 Tradiciones
Titel 9 Cuba
Titel 10 El fútbol
Titel 11 Cuentos
Titel 12 Los jóvenes españoles

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begyndersystem Caminando

Formål:
Arbejdet med intro til det spanske sprog og spansk kultur introduceres gennem begyndersystemet Caminando suppleret med korte videoer, instrukser, tekster, billeder mm. Eleverne arbejder med basisgrammatik, udtale, lytte- og læsestrategier. Eleverne oparbejder et basisordforråd til brug i dagligdagssituationer, f.eks. personlig præsentation, indkøb mm.  

Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik

Materialer:
- Caminando, kap. 1-3
- Supplerende videoer, opgaver og korte tekster/instrukser om præsentation/hilsner, familie, tøj, ugedagene, klokken etc.

Evaluering:
- Skriftlige og mundtlige afleveringer i kernestoffet

50 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 60,00 moduler
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
  • Konferencesystem
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Vuelta a España

Formål:
Eleverne introduceres til Spaniens geografi med fokus på de 17 regioner, deres karaktertræk og kultur. Der arbejdes med begyndersystemet Ya Vamos og supplerende videoer og billeder. Eleverne er derudover ansvarlige for en præsentation af hver deres region, hvor de selv søger information om geografi, historie, fester/traditioner og gastronomi. Der oparbejdes stadig basisordforråd, udtale og grammatik.   

Eleverne har desuden deltaget i Spansk sprogdag. Her har de læst om Las Fallas, La Tomatina, La feria de abril og San Fermín. De har i den forbindelse modtaget undervisning i spansk dans og kultur. Derudover har de været i biografen.

Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik

Materialer:
- "Las fiestas más populares en España" (https://yavamos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=186#c743)
- Ocho apellidos vascos (cinemateket)
- Supplerende videoer, billeder og elevernes egne kilder om regioner .

Evaluering:
- Præsentation af egen region

10 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 3 Forløb - Caminando (fortsat)

Formål: Eleverne arbejder fortsat med basis ordforråd og temagloser, grammatik og viden om spansksprogede områder.  

Fokus er på at genopfriske det lærte grammatik og ordforråd fra 1.g.  I undervisningen er der fokus på nutid, nær fremtid og førnutid (verbalbøjning) samt temagloser ift. familia, ropa, tiempo, comida, paises hispanohablante etc.


Materialer: Caminando (Systime)

Supplerende materiale:
- Ya vamos (Systime)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Presentación personal 02-10-2024
Blog de viajes 10-10-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Intro til handelskorrespondancer

Intro til genren handelskorrespondancer. Eleverne præsenteres for genren og relevant ordforråd, grammatik og indhold i forhold til handelsbreve og -emails. Derudover har klassen i løbet af undervisningen gennemgået og diskuteret kulturforskelle i forhold til spansk-dansk mentalitet og virksomhedskultur i de to lande.

Materiale:
Spansk virksomhedskommunikation (Systime)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Artículo - Colombia 11-12-2024
SO4 - Handelskorrespondance 1 17-12-2024
SO4 - Handelskorrespondance 2 17-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 México

Faglige mål: Dette tema giver en generel præsentation til emnet México med særligt fokus på mexicansk kultur, stereotype kønsroller, machismo og generelle samfundsmæssige forhold gennem et foredrag og workshop med Mi Cuerpo/Min krop d. 19/8/25.
Der er fokus på analyse af tekster, artikler, dokumentarer på baggrund af række forskellige materialer der belyser emnet.

Materialer:
Kompendium: Mi cuerpo: 11 normalsider

Systime – México en perspectiva:
- La Ley Olimpia: 1 normalside
- El macho mexicano: 1 normalside
- El machismo en la sociedad mexicana: 1 normalside
- Un día en la casa de Jimena: 2 normalsider
- ¿Quién hace qué en la casa de Edgar? (interview): 2 normalsider
- ¿Quién hace qué en la casa de Gabriela? (interview): 2 normalsider
- Un día en la casa de Federico: 2 normalsider

Øvrige tekster og medier:
- Dokumentar: Madkultur i Puebla, México (YouTube)
- Foredrag: Mi Cuerpo med Salka og Nori

Systime – En ruta:
- Hugo cuenta sobre el tiempo libre de los mexicanos
- Hugo cuenta sobre la delincuencia y el peligro en México

Kernestof (Indhold):
– et centralt ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
– moderne artikler og sagprosa
– historiske, kulturelle og interkulturelle forhold i México, der har relevans for de studerede emner
– centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i México
– aktualitet og identitet i México

Metoder:
- Forelæsninger
- Gruppearbejde
- Individuelt arbejde
- Lærerstyret undervisning
- Pararbejde

Evalueringsform:
- Afsluttende projekt, der skal præsenteres med power point.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
México: Anmeldelse af foredrag & workshop 25-08-2025
Machismo en México 25-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 8 Tradiciones

Formål: Eleverne får viden om Spaniens og Latinamerikas traditioner og kulturelle praksisser som bl.a. Día de los Muertos (México), La Navidad (Spanien) samt karneval og kulturelle praksisser som Santería (Cuba). Eleverne arbejder med, hvordan traditioner afspejler kultur, identitet og fællesskab, og de udvikler deres interkulturelle forståelse. Samtidig træner de ordforråd, lytte- og læseforståelse samt mundtlig og skriftlig fremstilling på spansk.

Indhold/kernestof:
- Traditioner og kulturelle praksisser i Spanien og Latinamerika.
- Identitet og kulturmøder i den spansktalende verden.
- Tekst-, film - og billedanalyse med fokus på kultur- og identitetsforståelse.
Sammenligning af spanske/latinamerikanske traditioner med danske.

Materialer:
Systime – El Sur: El mundo hispano
- Lo mejor de Cuba

Systime – Tapas
- Kapitel 14: México

Systime – Por Dios
- Kapitel 6.2: El Día de los Muertos

Caminando – grund- og øvebog
- ¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo!

Canciones
- Marc Anthony – Vivir mi vida
- Celia Cruz – La vida es un carnaval
- Alexander Abreu – Me dicen Cuba

Film:
- Coco (Pixar, 2017)

Evaluering:
Quizz og aflevering (delprøve 1) om El Día de Los Muertos og filmen Coco.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delprøve 1 (eksamensversion) 30-10-2025
El Día de Los Muertos y Coco 25-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Cuba

Formål: Eleverne får viden om Cubas historie og aktuelle samfundsforhold - og bliver introduceret til den cubanske kultur, religion og livssituation.

Materialer:
Caminando – grund- og øvebog:
- Unidad 6 (udvalgte tekster)

Caminando – for fortsættere
- Unidad 4: Cuba (hele kapitlet)
- 4a: ¡Bienvenidos a Cuba!
- 4b: Voces cubanas

Film / dokumentar:
- Soy Cubana (Anja Dahlhoff)

Kernestof:
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til emnet
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne ikke-fiktive tekster fra Cuba (andre spansksprogede områder)
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for emnet
- centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i Cuba
- aktuelle forhold i Cuba
- virksomhedskultur i Cuba (i det offentlige, men især det private: casas particulares og paladares)
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.


Evaluering: Skriftlig opgave om Cuba (delprøve 1)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Cuba 15-12-2025
E-mail 19-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 El fútbol

Formål:
Formålet med temaet er at give eleverne indsigt i fodboldens rolle som kulturelt og identitetsskabende fænomen i Spanien - og Argentina. Eleverne arbejder med fodbold som el deporte rey og undersøger, hvordan sporten afspejler spansk kultur, fællesskab og national identitet. Gennem tekster om unge spillere, sportskarrierer og sportspsykologi opnår eleverne forståelse for både individuelle drømme og de sociale og mentale udfordringer, der er knyttet til elitesport i Spanien. Vi læser også om fodboldens historiske betydning i bl.a. Katalonien under Franco-regiment.

Vi arbejder med bogen PorDios, hvor vi særligt kigger på fodboldens betydning i Argentina - og på Maradonakirken.

Materialer:

El deporte rey:
- 3. Guti se presenta
- 3. Los objetivos deportivos de la escuela
- 3. Ventajas y desventajas de una carrera como futbolista
- 3. El fútbol en España
- 4. El psicólogo del deporte: "El fútbol es el deporte rey"

Por Dios:
- La religión maradoniana
- Los 10 mandamientos de la Iglesia Maradoniana
- Diego nuestro og Fadervor

Dokumentar: Fútbol es Dios (Ole Bendtzen, 2010)

Kernestof:
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til emnet
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne ikke-fiktive tekster fra Spanien og andre spansksprogede områder
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- aktuelle forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
- virksomhedskultur samt ekstern kommunikation i de spansksprogede områder
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.

Evaluering: Vi afslutter forløbet med en skriveøvelse, som bliver et resumé/anmeldelse af dokumentaren, et handelsbrev til et argentinsk fodboldmuseum samt en Kahoot om emnet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Cuentos

Formål: Formålet med temaet er at give eleverne indsigt i spansksprogede klassiske fortællinger og eventyr, hvor eleverne får kendskab til eventyrgenrens opbygning og sprog. Her fokuseres der på fortællestruktur, gentagelser, symbolik og karaktertyper.
I forløbet har vi desuden fokus på brugen af præteritum og imperfektum.

Gennem arbejdet med filmen "El Laberinto del Fauno" får eleverne indblik i, hvordan eventyrgenren kan kombineres med historiske begivenheder, særligt i perioden efter den spanske borgerkrig.

Materialer:

Film:
- El laberinto del fauno af Guillermo del Toro (2006)

Tekster:
- Los tres cerditos
- Los tres osos
- Caperucita Roja
- El Hombrecito vestido de gris

Kernestof:
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne fiktive tekster fra Spanien
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emne

Evaluering:
- Afsluttende quizz om El Laberinto del Fauno
- Skriveøvelse: Resumé og personkarakteristik af person/væsen fra El Laberinto del Fauno
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Resumé/Personbeskrivelse af El Laberinto del Fauno 09-03-2026
Terminsprøver - del 2 - karakterer 12-03-2026
Artikel 09-04-2026
Terminsprøve 2: Delprøve 1 13-04-2026
Komplet opgave 13-04-2026
Terminsprøve 2: Delprøve 2 13-04-2026
Karakterer for terminsprøver d. 13/4 23-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Los jóvenes españoles

Faglige mål: Dette tema giver en generel præsentation til emnet Los jóvenes españoles med særligt fokus på de unge spanieres (arbejds-)liv efter finanskrisen i 2008.

Der er fokus på analyse af tekster og film på baggrund af en række forskellige materialer som interviews, film og tekster, der belyser emnet.

Materialer:
Systime – ¡Comunicamos! Cultura, empresas y comunicación profesional
- Unge spaniere fortæller om virksomhedskultur: Entrevista con Gabriel y Blanca
Tapas Online -11. Los jóvenes españoles
- I. Los jóvenes españoles
- II. España no es país para jóvenes

Øvrige:
Film: Perdiendo el Norte (2015, Nacho G. Velilla)

Kernestof (Indhold):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- et specifikt ordforråd i tilknytning til emnet
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
- moderne fiktive (film) og ikke-fiktive tekster fra Spanien
- historiske, kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
- centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i Spanien
- aktuelle forhold i Spanien
- virksomhedskultur samt intern og ekstern kommunikation i Spanien
- fagets centrale hjælpemidler, herunder hensigtsmæssig anvendelse af digitale hjælpemidler.

Metoder:
- Mundtlig og skriftlig produktion
- Gruppearbejde
- Individuelt arbejde
- Lærerstyret undervisning
- Pararbejde

Evalueringsform:
- Afsluttende skriftlig arbejdsopgave
- Afsluttende mundtlig fremlæggelse om unge spaniere og virksomhedskultur og kommunikation i Spanien, der skal præsenteres med power point.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mundtlige præsentationer 07-05-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer