Holdet 2023 Ti/sh_s - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution NEG
Fag og niveau Teknologi B
Lærer(e) Pernille Kaltoft
Hold 2023 Ti/sh_s (sh_1s Ti, sh_2s Ti)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grill/fuglehus
Titel 2 Miljøvurdering 1
Titel 3 Miljøvurdering 2, inkl. SO1
Titel 4 Fuldt teknologiudviklingsforløb
Titel 5 SO3 - Energi
Titel 6 Unge forskere - Øve eksamensprojekt 2024
Titel 7 Fremlæggelser og vurdering af Unge forsker projekt
Titel 8 Forberede eksamensprojekt
Titel 9 Eksamensprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grill/fuglehus

PRODUKTUDVIKLING & VÆRKSTEDSARBEJDE

Projekt om produktudviklingens faser og introduktion til træ- og metalværkstederne.

Formål:
I PU er I allerede blevet præsenteret for de seks faser, som et teknologiprojekt består af:
Problemidentifikation - Problemanalyse – Produktprincip – Produktudformning – Produktionsforberedelse – Realisering  

I PU-forløbet arbejdede I med de ”grå faser”. I dette forløb starter vi med Produktprincip og arbejder derefter med de resterende faser:  
Produktudformning – Produktionsforberedelse – Realisering  

I introduceres desuden til værkstederne træ og metal. Lærerne til træ og metal kommer fra teknisk skole, de er faglærere for henholdsvis tømrerne og smedene. Smedeværkstedet befinder sig på teknisk skole.  

I dette projekt får I præsenteret ét produkt i træ eller ét i metal, som I skal designe og produktudvikle gennem faserne produktprincip, produkt-udformning, produktionsforberedelse og realisering. Realiseringen foregår i værkstederne. I skal skrive rapport over jeres produktudviklingsforløb.
Indhold

Den ene del af eleverne arbejder med at produktudvikle et fuglehus, som skal fremstilles i træværkstedet. Den anden del af eleverne arbejder med at produktudvikle en grill, som efterfølgende skal fremstilles i metalværkstedet.

Efter jul bytter vi sådan, at alle har prøvet begge værksteder.

Tidsplan

Uge 46
Tir Gruppekontrakt og produktprincip: Produktkrav, idéer (skitsér dem i hånden) og kravmatrix
Oplæg for alle klasser i Nordsalen kl. 9.15
Ons Produktprincip

Uge 47
Tir Produktprincip
Ons Produktudformning: Skitser (håndtegning), tegninger (teknisk tegning i hånden), tegninger i Fusion og materialelister.
Hjælp til Fusion af David

Uge 48
Tir Færdiggøre Produktudformning og opstart af Produktionsforberedelse: Flowdiagram, viden-teknik-organisation-produkt  
Hjælp til Fusion af David
Besøg af EUD-lærere: tegningsgennemgang
Ons Produktionsforberedelse fortsat. (Teknik og organisation)
Paragraf 17 kursus i metalværksted for udvalgte.
Aflevering af tegninger og materialelister (2 elevtimer)

Uge 49
Tir Realisering: Værksted & Produktionsforberedelse (Viden)

Uge 50
Tir   Realisering: Værksted & Rapportskrivning

Uge 51
Tir Rapportaflevering (5 elevtimer)
Ons Bytte rapporter og forberede nyt værksted

Juleferie

Uge 1
Tir Værksted. Alle grupper kommer i værksted (træ eller metal), hvor en anden gruppes projekt udføres. Træ bytter med metal og omvendt. Hjemmehold arbejder med miljøvurdering.

Uge 2
Tir    Værksted. Hjemmehold arbejder med miljøvurdering.

Uge 3
Tir   Sammenligning af produkter og evaluering af forløbet.


Materialer til værkstedsprojekt
Der er følgende størrelser af materialer til rådighed:
Grill

• 2 mm plade
• 6 mm rundjern
• 8 x 8 mm kvadratiske stænger
• Ingen af dem er rustfri


Fuglehus

• 15 mm vandfast krydsfiner
• 9 mm vandfast krydsfiner
• 37 x 73 mm taglægter
• 45 x 45 mm lægter
• 19 x 100 mm brædder (uhøvlede)
• Taglægter og brædder kan høvles ned til en mindre tykkelse og bredde
• Det er muligt at skære skrå vinkler med det værktøj der er til rådighed.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Gruppekontrakt 14-11-2023
Gruppekontrakt 14-11-2023
Gruppekontrakt 14-11-2023
Motiveret ansøgning til paragraf 17_Smedværksted 24-11-2023
Tegninger 28-11-2023
Tegninger 28-11-2023
Tegninger 28-11-2023
Grill/fuglehus rapport 13-12-2023
Grill/fuglehus rapport 19-12-2023
Grill/fuglehus rapport 19-12-2023
Genaflevering af Grill/fuglehus rapport 19-12-2023
Endelig grill/fuglehus rapport 19-12-2023
Nye tegninger 20-12-2023
Endelig grill/fuglehus rapport 20-12-2023
Nye tegninger 20-12-2023
Nye tegninger 20-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Miljøvurdering 1

Introduktion til:
Formål (afgrænsning af funktion/det der skal vurderes)
Livscyklusanalyse
MEKA skema
Kvantificeringer
Vurdering og konklusion

Lidt historisk om miljøvurderingens udvikling.

Forskellige tilgange i faget teknologi til at arbejde med miljø

Forløbet tjener bl.a. til optakt til SO1 (bæredygtighed om madspild med samarbejde mellem teknologi, engelsk og samfundsfag)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Miljøvurdering 23-01-2024
Miljøvurdering 24-01-2024
Miljøvurdering 30-01-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Miljøvurdering 2, inkl. SO1

Der arbejdes specifikt med miljøvurdering af fødevarer.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fordybelsesemne 26-02-2024
Fordybelsesemner_fødevare_Miljøvurdering 27-02-2024
Gruppeansøgning 05-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Fuldt teknologiudviklingsforløb

Eleverne gennemfører i grupper et fuldt teknologiudviklingsforløb med faserne:
problemidentifikation
problemanalyse
produktprincip
produktudformning
produktionsforberedelse
realisering
evaluering

herunder miljøovervejelser elle miljøvurdering som led i det enkelte projekt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Gruppeansøgning 05-03-2024
Gruppeansøgning 05-03-2024
Gruppekontrakt ti 12-03-2024
Gruppekontrakt_ti 12-03-2024
Tidsplan og gruppekontrakt 13-03-2024
Problemidentifikation 19-03-2024
Problemidentifikation 20-03-2024
Problemidentifikation 25-03-2024
Genaflevering 02-04-2024
Genaflevering af problemidentifikation 02-04-2024
Statusrapport 16-04-2024
Statusrapport 17-04-2024
Statusrapport 17-04-2024
Feed back til anden gruppe 23-04-2024
Feed back til anden gruppe 23-04-2024
Feed back til anden gruppe 24-04-2024
Værkstedsbrief 07-05-2024
Værkstedsbrief 07-05-2024
Værkstedsbrief 07-05-2024
Endelig projektrapport 22-05-2024
Endelig projektrapport 22-05-2024
Endelig projektrapport 26-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 SO3 - Energi

Forløbet er delt i to faser.

1. fase
Elevbesøg på selvvalgte virksomheder, der har fokus på energi. Det kan være solcellemontører, biogasanlæg eller andet. Eleverne præsenterer efterfølgende de vigtigste informationer knyttet til energi de har fået fra besøget.

2. fase
Der skal udarbejdes sammenlignende teknologianalyse (2 teknologianalyser).
Den ene teknologianalyse skal omhandle jeres gruppes virksomhed. Den anden laves over en selvvalgt energifremstilling.
Der skal indgå et eller flere forsøg (egne - (empri) - fysik/kemi)
Der er fokus på indsamling, behandling og brug af naturvidenskabelig viden.
Der skal bruges faglig viden fra andre fag (kemi, fysik og biologi) til at understøtte "vidensdelen " i teknologianalysen.

Vi besøger fælles en større energivirksomhed - Energitårnet i Roskilde

Der er fire skriftlige afleveringer:
- problemformulering
- statusrapport (midtvejsrapport før studietur)
- endelig rapport (før efterårsferien)
- SO3 refleksionsskema

De skriftlige afleveringer ligger i SO-regi.  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Unge forskere - Øve eksamensprojekt 2024

Klasserne gennemfører et fuldt teknologiprojekt, med samme krav som til eksamensprojektet.

Vi deltager samtidigt i unge forskere konkurrencen.

Realisering af produkt foregår i skolens værksteder i uge 2 og 3.

Alle grupper afleverer et fuldt teknologiprojekt.

Aflevering af projektbeskrivelse, rapport samt videopitch til unge forskere inden deadline d. 27/01 2025.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Fremlæggelser og vurdering af Unge forsker projekt

Unge forsker projektet fremlægges og evalueres.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forberede eksamensprojekt

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Eksamensprojekt

Timetallet er inkl. teknologiugen.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Projektbeskrivelse 25-03-2025
Eksamensprojekt 01-05-2025
Omfang Estimeret: 45,00 moduler
Dækker over: 45 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer