Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
NEG
|
Fag og niveau
|
Tysk B
|
Lærer(e)
|
Helene Schou Haabegaard, Kamilla Folkenberg Hayward
|
Hold
|
2023 Ty/sh_g3 (sh_1g Ty/3, sh_2g Ty/3)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Digitales Leben
Digitales Leben.
AUF UNS af Kate Fuchs, Mathilde Sinding. Kapitel 2: Generation Selfie.
Formål:
Eleverne opbygger et ordforråd, så at de kan føre en samtale om andres og eget digitale liv. Der tales om fordele og ulemper af moderne digitale medier og eleverne skal kunne udtrykke sin mening i forhold til forskellige digitale medier. Teksterne læses med fokus på at finde nøgleord og vigtige pointer til resumeer. Der lægges vægt på, at eleverne skal kunne genfortælle teksterne indholdsmæssigt korrekt og udtale ordene korrekt.
Kernestof (faglige mål):
- Forstå talt tysk standardsprog om emnet formidlet gennem forskellige medier.
- Læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
- Analysere og referer tysksprogede emner og tekster
- Grundlæggende normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk
- Grundlæggende regler for tysk udtale og intonation
- Føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
Materialer:
- Fuchs K., Sinding M. AUF UNS: Programmiert (Tim Bendzko)
https://aufuns.systime.dk/?id=142
- Fuchs K., Sinding M. AUF UNS: Wie wäre mein Leben ohne Handy, Facebook und CO. (Lukas Böing)
https://aufuns.systime.dk/?id=143
- Fuchs K., Sinding M. AUF UNS: Gefällt mir (Kira Brück)
https://aufuns.systime.dk/?id=144
- #Youthfluencer (NCFF)
Evaluering:
Skriftlig opgave: Was bedeutet dein Handy für dich?
Skriftlig + mundtlig opgave: Selfie-genfortælling af Wie wäre mein Leben
Individuelt/pararbejde/gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Social Media
|
14-12-2023
|
Social Media 2
|
15-01-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Krimi
Krimi
DEIN DEUTSCHLAND. Systime. Kapitel 3: Der Krimi
Egne noter
Formål:
- Eleverne skal udvide sin ordforråd om emnet.
- Læse og forstå tekster af genre ”Krimi”. Vide hvad definerer en krimi.
- Indblik i samfundsmæssige forhold, der fungerer som baggrund for forskellige typer af krimi.
- Egen tekstproduktion.
Kernestof (faglige mål):
- Læse og forstå ubearbejdede nyere tysksprogede tekster af genre ”Krimi”.
- Analysere og referer tysksprogede tekster.
- Grundlæggende grammatiske normer og regler for skriftlig og mundtlig sprogbrug og kommunikation på tysk.
- Grundlæggende regler for tysk udtale og intonation.
- Grammatik: Fragen auf Deutsch
Materialer:
- Systime. DEIN DEUTSCHLAND. Mord im Hotel, Teil 1, Teil 2, Teil 3
- Systime. DEIN DEUTSCHLAND. Jan Flieger: Liebfrauenmorgen (2010)
- Systime. DEIN DEUTSCHLAND. Jan Flieger: Abschied ohne Zeugen (2010), Teil 1, Teil 2, Teil 3
- Film "Tatort"
Supplerende materiale:
- Die Fußfessel – Überwachung von Straftätern: https://learngerman.dw.com/de/die-fu%C3%9Ffessel-%C3%BCberwachung-von-straft%C3%A4tern/l-47692834/lm
Evaluering:
- Schriftliche Aufgabe: Krimi
- Mündliche Aufgabe: Krimi
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Tysk opgave
|
11-03-2024
|
Liebfrauenmorgen v. 2
|
25-04-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Trends
Trends:
GENAU! af Anne Lønberg Eskesen. Kapitel 3: Trends und Perspektiven
WIE GEHT´S af Mette Hermann. Kapitel 3: Modalverber.
Egne noter.
Formål:
Eleverne arbejder med aktuelle trends i Tyskland, herunder minimalisme, deleøkonomi (car-sharing), genbrug og genanvendelse (Repair-Cafeer). Eleverne definerer begrebet 'Trend' samt argumenterer for, hvad det dækker over. Eleverne indgår i diskussioner om fordele og ulemper ved de forskellige trends samt udtrykker deres holdninger og egne forhold til trends. Eleverne skal desuden kunne analysere en tekst efter en analysemodel.
Kernestof (faglige mål):
– forstå talt tysk standardsprog om kendte emner
– læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere tysksprogede tekster
– redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere
– føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk
– på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke
– søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet
- aktuelle kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i andre lande
– aktuelle kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
Materialer:
- Eskesen A.L. GENAU!: Mirjam Hecking: Meins ist auch deins
- Eskesen A.L. GENAU!: Manuel Bogner: Eine Berlinerin verbesserte mit Minimalismus ihr Leben – und wir können von ihr lernen (2016)
- Eskesen A.L. GENAU!: Trölsch, Antje: Reparieren statt wegwerfen (2014)
- Alligatoah: Wo kann man das kaufen? (sang)
- Selvvalgt trend og kilder
- Hermann M. WIE GEHT´S. Kapitel 3: Modalverber. Med tilhørende opgaver
Supplerende materiale:
- Megatrendkarte https://www.zukunftsinstitut.de/artikel/die-megatrend-map/
Evaluering:
- Beskrivelse af selvvalgt trend
- Gruppefremlæggelse om megatrends
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Eksamenspensum: Deutsche Unternehmen
I forløbet beskæftiger vi os med tysk virksomhedskommunikation og læser om tekster. der omhandler merkantile emner.
- læser og skriver forretningsbreve
- studerer og i talesætter forskellene på dansk og tysk forretningskultur
- læser, taler og skriver om tekster, der omhandler tyske virksomheder
- undersøger forskellige aspekter af den tyske familievirksomhed "Ritter Sport", som præsenteres i gruppeoplæg.
Tekster:
- Anna Günther: Großer Erfolg mit kleinen Körnern, https://genau.systime.dk/?id=169
- Jan-Lukas Schmitt: Plötzlich Chef und was nun? (2020) https://www.wiwo.de/erfolg/management/unternehmensfuehrung-ploetzlich-chef-was-nun/25541884.html (jeg tæller den for to tekster, da den er meget lang)
Paul Klitnæs - Tysk virksomhedskommunikation, hele kap. 1 om kulturforskelle og fordommme i https://tyskvirksomhed.systime.dk/?id=122
Paul Klitnæs - Tysk virksomhedskommunikation, hele kap. 3 en forretningsgang mellem en tysk og en dansk virksomhed i https://tyskvirksomhed.systime.dk/?id=124
Case study: Eleverne skriver tyske forretningsbreve.
Grammatik: Grammatiske aspekter er gennemgået i forbindelse med tekstlæsningen og de skriftlige opgaver.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Link til tekst :Anna Günther: Großer Erfolg mit kleinen Körnern
-
Grupper til fremlæggelse af meine Frühstücksrutine.pdf
-
I sidste time skulle du besvare følgende spørgsmål skriftligt:
-
Læs resten af teksten færdig derhjemme: "Großer Erfolg mit kleinen Körnern".https://genau.systime.dk/?id=169 og øv dig i at lære så mange ord fra teksten som muligt, så du ved hvad de betyder.
-
Grupper til fre. 23.8.pdf
-
Afsnit
-
IKKE lektier: Fragen - Plötzlich Chef (2).pdf
-
Lektie: Læs afsnit afsnit 1 til og med afsnit 4 i teksten: "Plötzlich Chef - was nun? Plötzlich Chef - was nun_ Text mit Abschnitten.pd
-
Grammatik_ find 3 (4).pdf
-
Lektier: Læs afsnit 5, 6 og 7: Plötzlich Chef - was nun_ Text mit Abschnitten (2).pdf Husk at lære flere nye gloser (ord) fra disse afsnit og vind næste gang, vi spiller "Das Vokabelspiel."
-
IKKE lektier: Grammatik_ find 3 (4).pdf
-
Lektier: Læs afsnit 5, 6 og 7. Læs nye gloser (ord) fra disse afsnit. Plötzlich Chef - was nun_ Text mit Abschnitten (2).pdf
-
Grupper 23.9. (1).pdf
-
Lektier: Læs det SIDSTE afsnit af "Plötzlich Chef..." (afsnit 8) og besvar de to spørgsmål til dette afsnit. Se tekst og spørgsmål her: Fragen - Plötzlich Chef (3).pdf
-
Lektier: Lav disse tre quizzer:
-
ikke lektier: Læs om 1. Kulturforskelle
-
Lektier: Læs om svage verber: Svage verber
-
Ikke lektier: I timen skal I lave: Opgaver til svage verber
-
Ikke lektier:
-
Lektier: Læs hjemme dette afsnit: 1.2 Fordomme og forskelle og marker alt det i teksten, der er typisk dansk med gult og alt det der er typisk tysk med blåt.
-
Lektier (der er to lektier)
-
IKKE lektier: I timen skal I skal skrive en forespørgsel (eine Anfrage) fra det danske firma XENON SPORT ApS til den tyske virksomhed Engelfuß.
-
Den bestemte og ubestemte artikel. Lav følgende quizzer 1-5.
-
IKKE lektier:
-
Læs hjemme om verberne "sein, haben og werden".
-
IKKE lektier: Ritter Sport Case.pdf
-
Lektier: I skal i timen arbejde på jeres Ritter Sport opgave. Se opgaver og grupper her: Ritter Sport - Aufgaben & Gruppen.pdf
-
Hvis mere tid: GEMEINSCHAFTENBild - Einstieg zum Thema | Genau!3.1. Gemeinschaften beschreiben Einstieg zum Thema | Genau!3.2. Deine Gemeinschaften präsentieren Einstieg zum Thema | Genau!
-
Lektier: I skal aflevere jeres Ritter Sport opgave på Lectio som gruppeaflevering, når I er helt færdige.
-
Fragen Alle wollen Mainstream sein.pdf
-
Hausufgaben: Læs kun til og med afsnittet "Die meisten schätzen religiöse und kulturelle Vielfalt" i Barbara Vorsamer: Alle wollen Mainstream sein | Genau!
-
Hausufgaben: Læs resten af teksten (som er fra afsnittet "Umweltschutz, Partnerschaft und Familie") i Barbara Vorsamer: Alle wollen Mainstream sein | Genau!
-
So4 Grupper fra Kamilla 2g Ty_3 (1).pdf
-
Fast Fashion: Kleidung, die Umwelt und Menschen schadet – einfach erklärt | Kindervideos | SRF Kids
-
3.1 Forespørgsel | Tysk virksomhedskommunikation
-
Husk at finde billeder til det afsnit fra teksten: Alle wollen Mainstream sein.pdf , som I i grupper fik udleveret i timen sidste gang.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
SO4
Tværfagligt forløb - IØ, engelsk, tysk, matematik - med fokus på markedsføring, kultur (herunder virksomhedskultur) og kommunikation. I tysk introduceres til virksomhedskommunikation og kulturelle aspekter i forbindelse med markedsføring på det tysktalende marked (Tyskland, Østrig eller Schweiz). I forløbet udarbejdes:
- et handelsbrev til det tyske Industrie- und Handelskammer med en forespørgsel om mulighederne for et møde, hvor man kan få rådgivning til at udvide virksomhed til det tyske marked;
- en e-mail til arrangøren af Internationale Fachmesse und Kongress., med en anmodning om at deltage i eventet.
Kernestof (faglige mål):
– anvende grundlæggende erhvervsrelateret terminologi og fraseologi i arbejdet med virksomhedens eksterne kommunikation, mundtligt og skriftligt
– anvende en grundlæggende viden om kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i andre lande
– søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf – behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag
– demonstrere viden om fagets identitet og metoder
– aktuelle kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
– tekst- og casemateriale om tyske virksomheder
– virksomhedens eksterne kommunikation med særlig vægt på grundlæggende erhvervsrelateret terminologi og fraseologi
Materialer:
- Egne undersøgelser på internettet.
- Kulturforskelle (Paul Klitnæs, Tysk virksomhedskommunikation)
- Forretningsbreve - sådan! (Paul Klitnæs, Tysk virksomhedskommunikation)
- Forespørgsel (Paul Klitnæs, Tysk virksomhedskommunikation)
- E-mails i ekstern og intern kommunikation (Paul Klitnæs, Tysk virksomhedskommunikation)
- Dansk-Tysk ordliste (Paul Klitnæs, Tysk virksomhedskommunikation)
Evaluering:
- Et handelsbrev og en e-mail
- Opgaver til tysk handelskorrespondance
Grammatik: Grammatiske aspekter er gennemgået i forbindelse med tekstlæsning og den skriftlige opgave.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Eksamenspensum: Gemeinschaften
I dette forløb arbejder vi med temaet fællesskab og eksklusion blandt unge. Forløbet sætter fokus på unge menneskers behov for at høre til en gruppe, og de følelser af ensomhed og udenforskab, der opstår, når man ikke føler sig som en del af fællesskabet.
Centralt i forløbet står artiklen “Alle wollen Mainstream sein” af Barbara Vorsamer, hvor ungdommens værdier i dag beskrives som tæt forbundne med samfundets mainstream. Unge i alderen 14-17 år ønsker i høj grad at være en del af flertallet, og subkulturer spiller en langt mindre rolle end tidligere. Internettet og sociale medier er blevet en naturlig del af deres liv og identitet, og de ser sig selv som en del af den tyske Mehrheitsgesellschaft, hvor tolerance og mangfoldighed er centrale værdier. Samtidig er mange optaget af globale problemstillinger som miljøbeskyttelse, men oplever ofte afmagt i forhold til at kunne påvirke udviklingen.
Gennem skønlitterære tekster undersøger vi også, hvordan det opleves at stå udenfor. I novellen "Dazugehören" møder vi en pige, der føler sig udenfor i skolen og kæmper med at finde fodfæste i det sociale fællesskab. I romanuddraget fra Tschick oplever hovedpersonen Maik at blive ekskluderet fra klassens sociale liv, da han ikke bliver inviteret med til en vigtig fødselsdagsfest. I begge tekster beskrives følelsen af at være usynlig og ikke passe ind.
Som modstykke til disse skildringer af udenforskab læser vi novellen "Haare ab für Max!", hvor en gruppe elever viser sammenhold og solidaritet ved at klippe håret af i sympati med deres klassekammerat, som er i kemobehandling. Her er fællesskabet stærkt og inkluderende.
Gennem arbejdet med teksterne diskuterer vi, hvad det vil sige at høre til – og hvad det koster, når man ikke gør det.
Tekster:
Barbara Vorsamer: Alle wollen Mainstream sein | Genau!
Anonym: Dazugehören | Genau!
Wolfgang Herrndorf: Tschick | Genau!
Patrick Gödde: Haare ab für Max! | Genau!
Grammatik:
Grammatiske aspekter er gennemgået i forbindelse med tekstlæsning og de to skriftlige opgaver.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Eksamenspensum: Migranten
Formål:
Eleverne arbejder med Tyskland som migrationsland fra ca. 1960 til i dag. Der er fokus på årsager til migration, livet i Tyskland for migranterne (multikultur, arbejdsforhold, familiesammenføring, racisme, grænser, integration etc). Eleverne diskuterer årsager og konsekvenser ved migrationen til Tyskland. Der er både fokus på migration på personniveau samt på et historisk og samfundsfagligt niveau. Hovedværket er filmen Almanya som perspektiveres til de andre materialer i emnet. Grammatik: tidsangivelser
Kernestof (faglige mål)
– redegøre på tysk for kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945
– anvende en grundlæggende viden om kulturelle, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i andre land
– et bredt udvalg af tysksprogede fiktive og ikke-fiktive multimodale teksttyper og genrer, som kan give eleverne en kunstnerisk oplevelse og en varieret og nuanceret indsigt i kulturelle, historiske, samfundsmæssige og erhvervsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
– hovedtræk i den kulturelle, politiske og samfundsmæssige udvikling i Tyskland efter 1945
– aktuelle kultur-, samfunds- og erhvervsforhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland
Materiale:
- Madsen H. W., Storgaard S. TYSKBOGEN, Grundbog til niveau B og A. Kapitel 1: Multikulturelles Deutschland. Deutsch, Türkisch, Deukisch: Drei Generationen in der Autofabrik.
- Almanya (Film, https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/almanya-velkommen-til-tyskland?sub=4059#chapter)
- Madsen H. W., Storgaard S. TYSKBOGEN, Grundbog til niveau B og A. Kapitel 1: Multikulturelles Deutschland. Videos und Songs: Melda
- logo!: Warum flüchten so viele Menschen?
Grammatik: Grammatiske aspekter er gennemgået i forbindelse med tekstlæsning og skriftlige opgaver.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Zusammenfassung von Deutsch, türkisch, deukisch...
|
09-04-2025
|
Lydfil - Oplæsning
|
23-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/767/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73565330658",
"T": "/lectio/767/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73565330658",
"H": "/lectio/767/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73565330658"
}