NEG Kalundborg
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
NEG Kalundborg
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet nk_2022 1A SP A - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
NEG
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Jürgen Hermann Andresen, Marie Svarer Bai Andersen
Hold
nk_2022 1A SP A (
nk_1A SP A
,
nk_2A SP A
,
nk_3A SP A
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Introduktion til spansk sprog og kultur
Titel 2
Forløb 1: Fiestas y tradiciones
Titel 3
Forløb 2: Cuentos
Titel 4
Forløb 3: Las crisis y el mercado laboral
Titel 5
Forløb 4: Gastronomía
Titel 6
SO-forløb
Titel 7
El cuerpo, la mente y el deporte
Titel 8
México entre tradición y modernidad
Titel 9
Lola Lago: Vacaciones al sol
Titel 10
España: un país con mucha diversidad
Titel 11
Dos películas de Pedro Almodóvar
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Introduktion til spansk sprog og kultur
Formål:
Eleverne introduceres til spansk sprog og kultur gennem arbejde med begyndersystemerne Caminando og Tapas. Der suppleres med korte videoer, sange, dialoger og andre små tekststykker. Eleverne introduceres til basisgrammatikken, udtale, lytte- og læsestrategier. Eleverne oparbejder et basisordforråd til brug i dagligdagssituationer, f.eks. præsentation, på indkøb osv.
Kernestof (faglige mål):
- et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
- forstå hovedindholdet i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
Materialer:
- Caminando (Systime), Tapas (Systime)
- Supplerende videoer om præsentation/hilsner, familie, tøj, ugedagene, klokken, jul, nærfremtid, førnutid mm.
Evaluering:
- Skriftlige afleveringer i kernestoffet
Indhold
Kernestof:
Begynderdialog 1..docx
Øv jer minimum 10 minutter på quizletten
Titel
Øv jer på tallene derhjemme i ca. 10 minutter - eller når I venter på bussen eller ikke kan sove... Brug evt. sangen.
Øv bøjningen af AR-verber (o, as, a, amos, áis, an).
Interaktive opgave:
Øv jer 10 minutter på quizletten: Titel
https://tapasonline.systime.dk/?id=139
INTERAKTIVE OPGAVER: Titel
image.png
Kig på de to nye verber: ser og estar. Lær dem gerne udenad. Jeg forklarer dem i dag.
Mapa para jugar. ¿Dónde está? Comunidades autónomas de España
Øv jer på bøjningen af 'ser' og 'estar'. Genopfrisk desuden verbernes bøjning og artiklerne.
https://tapasonline.systime.dk/?id=140#c1174
I skal have lavet opgave 6 i kompendiet fra sidst.
Las horas.pptx
Øv jer på at præsentere jer selv med så mange informationer som muligt - brug jeres aflevering.
Terningespil om klokken.pdf
Præsentationer skal være klar + opg. 7 og 8 i jeres kompendium.
Husk ikke at glemme spansk i ferien - se film, øv Duolingo, lyt til musik...
Former: https://gramaticabasica.systime.dk/?id=131#c820
Opgaver til d. 26.10..docx
Øv jer på:
Texto: https://tapasonline.systime.dk/?id=141
Læs om adjektiver ned til første OBS-rubrik (altså: stop når der står bueno malo grande): 3. Adjektiver (tillægsord)
Løs IKKE interaktive opgaver
La ropa
SSV.docx
Jeg fører fravær med snak om vejr, dag, dato, farver, tøj, alder, sprog osv. Vær klar! Find gerne alternativer til 'estoy bien' - glad? trist? klar? nervøs?
Modeshow.docx
I forbereder jer på at præsentere jeres modeshow. Der fortælles - der læses ikke op.
Jeppe + Tim fremlægger modeshows. Alle er klar til at præsentere sig selv for brobyggerne (navn, alder, by, sprog...)
Aprender español: La Navidad en España 🎄 (nivel intermedio)
Øv jer på tallene!!!
Tekst med opgaver: https://tapasonline.systime.dk/?id=143&L=0#c1311
Familievideo: Aprender español: La familia 👪 (nivel intermedio)
Øv jer på familegloserne fra i onsdags.
https://squiz.systime.dk/index.php?id=18&systime_quiz%5bquiz%5d=4088 (personlige) https://squiz.systime.dk/index.php?id=18&systime_quiz%5bquiz%5d=4087 (refleksive)
Øv jer på at fortælle om jeres familier ud fra jeres aflevering. Hvis I kan det udenad (med stikord) er det sejt, hvis I læser op, går det også an....
https://caminando.systime.dk/?id=136
Øvelser til Entrevista con Eloy https://caminando.systime.dk/?id=136#c1138 Lav A + Bhttps://caminando.systime.dk/?id=136#c1150 Lille øvelse om verbalformerhttps://caminando.systime.dk/?id=136#c1159 Indsæt ord I dialog – vi retter sammen bagefter
I skal have svaret på spørgsmålene til Entrevista con Eloy. 2a: Entrevista con Eloy
Interaktive opgaver: 7A, 8, 10A, 12
I skal have læst, forstået og svaret på spørgsmål til 2c Vamos de compras.
I skal have oversat Me gustas tú til i dag. Medbring et billede (på computeren) fra en god oplevelse - I skal være ok med at vise billedet i klassen
6.6 Gustar og andre verber der konstrueres med indirekte objekt (dativ)
Følgende skal I have styr på til test:
Harry Potter-dokumentet (adjektiver).docx
I skal have beskrevet jeres billede og kunne jeres sætninger (næsten) udenad.
3a: Aurora Aragón, de León
Vivir mi vida. Sang med nærfremtid..pdf
Læs op til testen. Emner ligger under opgaver.
Interaktiv opgave: 6.9.1 Ir + a + infinitiv (nær fremtid)
I skal kunne bøjning af 'ir' forfra, bagfra, fra siden, med lukkede øjne og på ét ben. Voy, vas, va......
Forklar din nabo:
Spørgsmål til dagsforløb 1.docx
Løs opgave 2, 3 og 4 i sangdokumentet: Vivir mi vida (timen sidste onsdag).
PP: Muy eller mucho.pptx
Øv jer på jeres svar fra i mandags, så I kan dem (nogenlunde) udenad. Vi starter med en snak om vejr, klokken, morgenmad.......
Hjælp til mundtlig øvelse
Tekst til timen
Genopfrisk reglerne for muy/mucho.
Løses i timen
Afsnit
Forbered jer på billedbeskrivelsen i ejercicios 3b (tegningen fra grundteksten) - øv til I kan den udenad: 3b: En la calle
Fotosafari spansk 1A.docx
Tag tøj og sko på til at være udenfor i cirka 45 minutter
Opg. 4: Indsæt empezar
Jeg har studeret på Allikelund i 9 måneder Vi har været (befinde sig) til fest I fredags Hvad har du lavet (uregelmæssig) I weekenden? Hvor har du købt din mobil? Min familie og jeg har været på restaurant Min ven/veninde og jeg har været i biografen
I skal have lavet alle interaktive opgaver fra sidst - vi gennemgår opg. 7 og 9.
I har oversat de 10 sætninger fra d. 22/3. Var man ikke til timen, læser man selv op på førnutid her: 6.7 Perfektum (førnutid)
3c: En la ciudad de León
Retninger.docx
Øv jer på quizletten fra mandag 1. time, så I kan præpositionerne (retningsangivelserne) udenad.
I skal have svaret på de første 15 opgaver i opgave A fra timen i onsdags - også selvom I ikke var der.
Repetition DP1 insp 1g.docx
4a: Julia - una presentación
I har lavet alle opgaverne fra i onsdags. Øv jer på verbernes endelser - både AR, ER og IR
I har læst Julia - una presentación og besvaret spørgsmålene til i dag
Det kan være en fordel at have genlæst Unidad 4a om Julia til i dag. Vi skal arbejde med den i timen.
I SKAL aflevere jeres opgaver i dag kl. 13, hvis jeg skal vurdere dem
Quizlet: Titel
I har lavet opg. 7, 8, 9 på side 20-22 om Ser, Estar, Hay fra dokumentet i mandags
Opgaver med bestemte og ubestemte artikler. Brug 10 koncentrerede minutter på hver: https://squiz.systime.dk/index.php?id=18&systime_quiz%5bquiz%5d=1375 + https://squiz.systime.dk/index.php?id=18&systime_quiz%5bquiz%5d=3872
Øv jer 10 minutter: Titel
Español: Numbers Song in Spanish. Canción de los números de BASHO & FRIENDS
Deutsch: ♫ GERMAN Numbers 1-100 ♫ Big Numbers Song ♫ Deutsche Zahlen von 1 bis 100 ♫ Zahlenlied ♫
Omfang
Estimeret: 93,00 moduler
Dækker over: 93
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Skrive
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Lectio
Tekstbehandling
Internet
Konferencesystem
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 2
Forløb 1: Fiestas y tradiciones
Formål:
Der er kommet flere nye elever på et i forvejen lille hold, og der bruges derfor særlig meget tid i starten på at synkronisere holdet. Der fokus på opsamling af basisgrammatik i forbindelse med det nye forløb samt mundtlighed i den nye klasse. Eleverne introduceres til forskellige fester og traditioner i primært Spanien, men også Mexico (San Fermín, La feria de Abril, La Tomatina, Las Fallas, Día de Muertos). Eleverne skal kunne tale om de forskellige traditioner og deres kendetegn samt vide, hvor og hvornår de foregår.
Kernestof (faglige mål):
̶ forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
̶ præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
̶ udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk,
̶ analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
samfundsmæssige og historiske sammenhænge
̶ perspektivere den erhvervede viden om samfunds-, erhvervs- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds-, erhvervs- og kulturforhold
̶ grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning, herunder morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik
̶ moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra Spanien og andre spansksprogede områder
Materialer:
- Navarra (Tapas, kap. 8:
https://tapasonline.systime.dk/?id=146&L=0#c1421
)
- Ignacio y Carlos - San Fermin (Tapas, kap. 8:,
https://tapasonline.systime.dk/?id=146&L=0#c1434
)
- Andalucía (Tapas, kap. 7:
https://tapasonline.systime.dk/?id=145#c1383
)
- Pedro y Maribel - La Feria de Abril (Tapas, Kap. 7:
https://tapasonline.systime.dk/?id=145
)
- Las fiestas más populares en España (Ya Vamos, kap. 10:
https://yavamos.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=186&L=10
)
- El Día de los Muertos: (Tapas, kap. 14:
https://tapasonline.systime.dk/?id=152
(læst som omskrevet til nutid - eleverne har senere selv skrevet om til gerundium)
Supplerende:
- Billeder og videoer fra festerne
- San Fermín-sang (https://www.youtube.com/watch?v=KiJK75FBmrY)
- Elevernes egne kilder (cirka 5 ns)
Evaluering:
- Fremlæggelse af selvvalgt tradition
- Aflevering i basisgrammatik
Indhold
Kernestof:
image.png
Afsnit
Entrevista a un@ compañer@. 2A..docx
Titel
I skal have lavet 10 sætninger til jeres billede
Sen lektie, men brug gerne lige 10 minutter på at skimme denne side igennem - 6.7 Perfektum (førnutid)
Interaktive opgaver
I kan alle forklare, hvordan man laver førnutid på spansk. I læser teksten før billedet: Andalucía es... 40 grados. 7. Andalucía
Tegn dit værelse eller dit hus på A3
Øv jer på ordene for møbler og inventar:
7. Andalucía
I skal være klar til at præsentere jeres værelser/huse.
Til brug i timen:
https://caminando.systime.dk/?id=153#c1398 (lytteøvelse)
Genlæs teksten om Pedro og Maribel. Vi laver en lille test. I må have 10 ord med som hjælpemidler til at resumere den, intet andet. Find gerne 10 ord hjemmefra, som I kan øve jer på.
8. Navarra
I har læst dialogen mellem Ignacio og Carlos og besvaret de 8 spørgsmål til.
Øv jer på lidt smalltalk om vejret, ugedagene og datoen, klokken, jeres tøj mm
Alle er klar til at fremlægge.
I har svaret på spørgsmålene til teksten fra i onsdags
I har omskrevet første del (over billedet) af teksten Día de los Muertos til gerundium. Se evt. PP fra d. 13.10. El Día de los Muertos 1.docx
Omfang
Estimeret: 31,00 moduler
Dækker over: 31
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Skrive
Projektarbejde
Formidling
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Initiativ
Ansvarlighed
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
IT
Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Projektarbejde
Titel 3
Forløb 2: Cuentos
Formål:
Eventyrsforløbet fokuserer på tekstforståelse og samtalefærdighed om eventyr, handlingsforløb og simpel analyse. Eleverne skal kunne genkende genren, finde eventyrtræk og genfortælle eventyrene. Det grammatiske fokus ligger på betydning og anvendelse af imperfektum og præteritum (datid). Hovedværket er El hombrecito vestido de gris.
Kernestof (faglige mål):
– et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
– et specifikt ordforråd i tilknytning til eventyrgenren
– grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning
– moderne skønlitterære tekster
– ekstern kommunikation
– fagets centrale hjælpemidler
- moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra Spanien og andre spansksprogede områder
Materialer:
- El hombrecito vestido de gris (Fernando Alonso, pdf)
- Los tres cerditos (pdf)
- Los tres osos (pdf, som aflevering)
- Caperucita Roja (pdf)
- El laberinto del fauno (film, filmstriben)
Evaluering:
- Grammatik (imperfektum/præteritum)
- Aflevering om Los tres osos
Indhold
Kernestof:
Facitliste om gerundium: Facit. El Día de los Muertos 1.docx
Los tres osos: Los tres osos. Fuld tekst..pdf
Til brug i timen:
Genfortælle 3 osos. Tag også meget gerne to forskelligfarvede tusser eller farveblyanter med.
Husk at medbringe både jeres eventyr (Hombrecito) og jeres to farveblyanter...
Teksten: El hombrecito vestido de gris..pdf
Medbring jeres eventyr med understregninger på de 2 datider
I har svaret på alle spørgsmålene til El Hombrecito fra d. 10.11. Spørgsmål og dokumenter ligger på timen.
Kompendium Cuentos.docx
I har læst og indsat ord på s. 1 i Caperucita Roja (s. 10 i kompendiet)
I er klar til at fremlægge spanskdelen af jeres SO. Selvfølgelig på (nogenlunde) flydende español. I har arbjedet videre på Caperucita Roja, så I er så færdige, at I kan lave resten, imens de andre grupper laver SO-fremlæggelser for mig.
Til brug i timen: Los tres cerditos - resumen.docx
I har læst eventyret om Los tres cerditos
I er klar til at fremlægge et billedresume af Los tres cerditos. I skal kunne det (nogenlunde) udenad.
Læs dokumentet til i dag - det er på dansk: Pans Labyrint - anmeldelse og intro.docx
I skal have oprettet et bibliotekslogin, så I kan se filmen færdig derhjemme. Det kræver, at I går fysisk hen på jeres bibliotek.
Fremlæggelse om Pans Labyrint..docx
I har set Pans Labyrint/El laberinto del fauno færdig. Se den på filmstriben.dk. Login med bibliotekslogin. I har set 1 time og 6 minutter.
I er klar til at fremlægge jeres opgaver om Pans Labyrint
Forbered jer på en skriftlig prøve om Pans Labyrint. I skal uden hjælpemidler skrive alt, hvad I ved om filmen. Hvis vi ikke når det i dag, bliver det næste gang.
Omfang
Estimeret: 38,00 moduler
Dækker over: 38
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Lectio
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 4
Forløb 3: Las crisis y el mercado laboral
I forløbet introduceres eleverne til den økonomiske og arbejdsmæssige situation i Spanien med udgangspunkt i de to kriser, finanskrisen og coronakrisen. Der er især fokus på krisernes konsekvenser for de unge. I finanskrisen er der især fokus på arbejdsløshed, boligsituation og hjerneflugt. I forbindelse med coronakrisen er der fokus på regler, skole og relationer. Sideløbende arbejdes der med handelskorrespondance og pronominer.
Eleverne har desuden været i biografen sammen med 3g for at se El buen Patrón. Vi arbejder med filmen i dette emne parallelt med handelskorrespondance for at give et indtryk af og diskutere strukturerne på en arbejdsplads.
Kernestof (faglige mål):
̶ læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive, herunder erhvervsorienterede, tekster
̶ udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk, herunder skrive kortere tekster af erhvervsrelateret
karakter
̶ analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
samfundsmæssige og historiske sammenhænge
̶ perspektivere den erhvervede viden om samfunds-, erhvervs- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds-, erhvervs- og kulturforhold
̶ et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation
̶ et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
̶ centrale samfunds- og erhvervsmæssige forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
̶ aktuelle forhold i Spanien og andre spansksprogede områder
̶ virksomhedskultur samt intern og ekstern kommunikation i de spansksprogede områder
Materiale:
- Los jóvenes españoles (Tapas, kap. 11:
https://tapasonline.systime.dk/?id=149#c1980
)
- España no es un país para jóvenes (Tapas, kap. 11:
https://tapasonline.systime.dk/?id=149#c1554
)
- "Estimados políticos de este país" (DP1 2019 + arbejde med tekst, pdf)
- Mi vida durante la pandemia (NCFF, Dyrk Sproget 2021/2022, pdf)
- Spansk virksomhedskommunikation, særligt kap. 1, 2 og 4 (https://spanskvirksomhed.systime.dk/)
- El buen patrón (biografen)
Supplerende:
- "Spanske Teresa var endelig ved at få et job..." (https://www.zetland.dk/historie/sOKVzxVv-aO9kVR61-11784)
Evaluering:
- Brev og mail
Indhold
Kernestof:
Til brug i timen:
Læs eller lyt til denne artikel hjemme - den er på dansk. Spanske Teresa var endelig ved at få et job, da corona ramte. Men måske er der lys på vej for Sydeuropas ‘tabte generation’
I har læst teksten og svaret på spørgsmålene til. Øv jer på en af jeres tre sætninger om unge spaniere, som I kan sige uden hjælpemidler ved fravær
11. Los jóvenes españoles
I har læst side 1 i udleveret tekst fra sidse gang (Texto A). Ibo, der ligger en tekst til dig på mit bord
I har (gen)læst side 1 i udleveret tekst fra sidste gang (Texto A). Ibo, der ligger en tekst til dig på mit bord
I har lavet jeres billedbeskrivelser færdige
Tag penalhus med
Opgave til timen:
Læs HELE kap. 1 (på dansk) og afsnit 2.1 grundigt:
2.1 Et handelsbrevs opstilling
1. Kulturforskelle
Tekst til brug i timen
I har læst og forstået hele teksten Mi vida durante la pandemia plus besvaret sandt/falsk-øvelsen. Hvis man ikke var der, finder man teksten på mit skrivebord
Bundne pronominer.pptx
Gense 'El buen Patrón'.
I har genset El buen Patrón og løst opgave 3 i dokumentet. El buen patrón - opgaver.docx (udfyld de roller, relationer, alder mm som de har i filmen)
El buen patrón - opgaver.docx
Omfang
Estimeret: 21,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Formidling
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
IT
Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 5
Forløb 4: Gastronomía
Formål:
Eleverne introduceres til spansk mad og madkultur. Der arbejdes med spanske spisetider og -vaner. Der er fokus på typiske retter og hvilke regioner, de kommer fra. Derudover læses der en tekst om typisk spansk traditionel gastronomi (Pols restaurant) og moderne gastronomi (Albert Adria). Eleverne har desuden selv lavet mad efter delvist spanske opskrifter (churros, torta de Santiago, migas, croquetas).
Kernestof (faglige mål):
̶ læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
̶ perspektivere den erhvervede viden om samfunds-, erhvervs- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds-, erhvervs- og kulturforhold
̶ et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner
̶ moderne fiktive og ikke-fiktive tekster fra Spanien og andre spansksprogede områder
̶ kulturelle og interkulturelle forhold, der har relevans for de studerede emner
Materialer:
- "Comida en España" (blog, https://www.tuescueladeespanol.es/blogs/conoce-espana/comidas-en-espana/)
- "Pol, 18 años: “En nuestro restaurante hacemos comida tradicional y tiene que seguir siendo así.”" (España mañana, kap. 5:
https://espanamanana.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=138
)
- Chef's Table, Albert Adria (dokumentar, Netflix)
Supplerende:
"Tio spanish, typisk spansk mad, spanske retter" (https://www.youtube.com/watch?v=61HGYCWn_X8)
Evaluering
- Mundtlig præsentation af egen cafe/restaurant
OBS! FORLØBET SKAL SUPPLERES MED MIN 1 TEKST, HVIS DET SKAL VÆRET ET EKSAMENSEMNE.
Indhold
Kernestof:
Vi gennemgår opgaverne til El Buen Patrón. Og i dag bliver vi færdige. Arbejd 20 minutter med dem derhjemme, hvis I ikke blev færdige i skolen.
Til brug i timen
Ved fravær spørger jeg jer om jeres livret - I skal kunne beskrive, hvad der er i (lasaña: carne, queso, etc). Lektien tager 3 minutter.
5. Pol, 18 años: “En nuestro restaurante hacemos comida tradicional y tiene que seguir siendo así.”
I har læst og forstået teksten: 5. Pol, 18 años: “En nuestro restaurante hacemos comida tradicional y tiene que seguir siendo así.”
Se lektien fra sidste onsdag
I får 20 minutter i timen til at øve, derefter er I klar til jeres fremlæggelse af restaurant
Rengøring?!
Alae fremlægger i dag
Albert Adriá. Chefs table..docx
I har besvaret spørgsmålene til Albert Adria
Omfang
Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Læse
Søge information
Skrive
Projektarbejde
Formidling
Almene (tværfaglige)
Kommunikative færdigheder
Personlige
Initiativ
Ansvarlighed
IT
Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Projektarbejde
Titel 6
SO-forløb
Formål:
Spanskfaget har afgivet timer i 2g til to SO-forløb, SO4 (Hamburg) og SO5 (Kalundborg Havn). Eleverne har arbejdet med de generelle SO-kompetencer og fagspecifikke spanskmetoder, hvor det har givet mening.
Kernestof (faglige mål):
̶ præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
̶ perspektivere den erhvervede viden om samfunds-, erhvervs- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds-, erhvervs- og kulturforhold
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde
Materialer:
- Spansk virksomhedskommunikation (Systime,
https://spanskvirksomhed.systime.dk/
)
- Diverse links til krydstogtrederier samt Vigo Havn som inspiration
Evaluering:
- Videodagbog fra studietur
- Brochure om virksomhedskultur
- Forslag henvendt til Kalundborg Havn om samarbejde med spanske rederier (bullet points)
Indhold
Omfang
Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Søge information
Diskutere
Projektarbejde
Formidling
Personlige
Selvstændighed
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Projektarbejde
Titel 7
El cuerpo, la mente y el deporte
Der arbejdes indledningsvist med gloser til området, hvorefter diverse sportsarter tages op, med særlig fokus på fodbold. Fankulturen tematiseres ligesom sportsudøvernes fremtidsdrømme og realiteter.
Kernestof:
El camino de Santiago, Viva la vida, L&R 2017
El deporte, Gyldendal 2011
https://eldeporterey.systime.dk/?id=144
Film:
‘Fodbold er Gud’, Ole Bendtzen 2010
Bølgens børn.
https://www.youtube.com/watch?v=mbqePcsuN3k
Suppl. Materiale:
‘el cuerpo humano’, Profe.DeElees
Indhold
Kernestof:
Hola chicos, glæder mig til at møde jer! Préparaciones: hav en pc samt noget at skrive med ( gælder for alle fremtidige timer også)
Las partes del cuerpo
El cuerpo humano.docx
Leer el texto / contestar a las preguntas ( læs teksten og besvar de følgende spørgsmål : Qué es el camino De Santiago y por qué lo hace la gente?
I bedes have forberedt besvarelse af opgaverne 2 og 3 nederst i dokumentet ( om 'tener que') I lydfilen kan I få en forklaring på lektien :-)
Hverdagsbeskrivelse med refleksiver.pdf
Hablamos de vuestros resultados ( vi gennemgår jeres løsninger på opgaverne mundtligt)
Læs teksten til delprøve! Brug ikke hjælpemidler til den! Ikke andre lektier.
Minlæring
CFU-login
Lav opgaverne på s. 9 ( ¿ De qué deporte se trata?) og s.11 ( ejercicio de vocabulario) i kompendiet El deporte y las estrellas ( ligger under spansk / dokumenter / deporte)
_Fodbold er Gud_ tareas.docx
Fodbold er Gud
explicacion tarea.mp4
Hoy discutamos de la película 'Fodbold er gud' y tratamos el documento ' Fodbold er gud - tareas'.
El deporte y las estrellas comp.pdf
Læs kun dokumentet som forberedelse
Vi gennemgår delprøve 1 ( la reina del tequila)
De vigtigste gambitter spansk.docx
gustar verber repetition.pdf
Opgaver til hjemmearbejde den 23.9..docx
Las diferencias entre entrenar a chicos y a chicas
Hjemmeopgaver for dette modul / resultater lægges ind på elevfeedback ( svar på spørgsmål)
parøvelse omkring ser, estar og hay.docx
El fútbol en España | El deporte rey
Mundtlige mini -fremlæggelser af 'Mi estrella del deporte'
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22,17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
México entre tradición y modernidad
Forskellige samfundsmæssige og kulturelle aspekter af landet præsenteres i form af teskter og film. Eleverne beskæftiger sig udover med fremlæggelser om Mexico også med grammatiske emner og handelskorrespondens
Kernestof:
https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=144
https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=145
'Día de muertos' og ‘La santa muerte’ fra Viva la vida, L&R 2017
Film:
‘La zona’, Rodrigo Plá 2007
‘Radical’, Zalla 2023
Indhold
Kernestof:
Minlæring
Leer este texto y contestar las preguntas siguientes
Læs afsnittet og formulér tre spørgsmål til teksten!
Relativpronomen spansk .pdf
Oversæt brev 1 og 2 til dansk ved brug af ordbogen og find i de to breve samlet mindst 4 udtryk for høflighed inklusive tiltale!
Dia de los Muertos.docx
Lille øvelse med brobyggerne:
Oversæt brev 3 og 4
Leer el texto sobre 'La santa Muerte' y hacer 3 preguntas sobre el texto! También os pido estudiar el texto en danés para discutir el aspecto. Læs venligst teksten 'La Santa Muerte' og lav tre spørgsmål til teksten. Desuden bedes I studere den danske
Presentaciones en el tema Mexico.docx
Alae og Smilla: El machismo
2c: Vamos de compras | Caminando. Grund- og øvebog
Cómo estás?
PDF side 6, opgaverne A og B
Lektier se i mandags.
Billedbeskrivelse emne Mexico.pdf
Ingen lektier ud over dem fra sidste mandag, dvs. pdf side 7 opgaverne A og B ( læg jeres sms tekst ind under elevfeedback!) Husk afleveringen til søndag den 15.12. Vi ser også på den grammatiske opgave, som I skal have retur i dette modul
Billedbeskrivelse México .pdf
La familia.pdf
La zona- fotos introductorias a la película.docx
Ver el video y contestar a las preguntas ( sidste spsm kan man besvare på dansk)
forbered mundtlig besvarelse af opgave C!
Película LA ZONA. Actividades para hablar.docx
Se videoen indtil 11:10 og lav øvelsen i slutningen af denne sekvens som forberedelse til dagens grammatikemne
Lav opgave 3 / billedbeskrivelse og aflevér under opgaver!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23,72
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Lola Lago: Vacaciones al sol
Kernestof:
Lola Lago: Vacaciones al sol, Difusion 2008
Indhold
Kernestof:
Titel
Leer la introducción y los dos primeros capítulos. Contestar a la tarea correspondiente
Vi har læst de første 8 kapitler af bogen i dag og lavet enkelte opgaver! Vi mangler opgaven relateret til kap.6,7 og 8. Til i dag skal der kun forberedes billedbeskr. til s.15 og kap.9 ( vigtigt for her afsløres forbrydelsen!) inkl. opgave.
Minlæring
Find fejlen.docx
Mis vacaciones de invierno.docx
Selvstudie: kapitlerne 13 - 19 af Vacaciones al sol læses og opgaverne til kapitlerne besvares undtagen til kapitel 15. Her skal I selv finde på et spørgsmål til de andre om teksten! Svar til følgende kapitler skal afleveres i elevfeedback: 13 og 14
Lola Lago: læs de sidste kapitler, 20 - 23, lav et spørgsmål for hvert kapitel! Vi gennemgår også opgaverne til kap.17 - 19 i dag!
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11,33
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
España: un país con mucha diversidad
'Cataluña no es España', Voces de protesta, Gyldendal 2013
'No estoy en contra de España', fra 'Voces de Berga', L&R uddannelse 2014
'Estrella de Sevilla'
'Breve historia de España', Systime 2016
Supplerende stof: 'Baskerlandet, Andalusien og Spanien' fra 'Ocho apellidos vascos', L&R uddannelse 2015
https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=132
( indledning)
https://www.youtube.com/watch?v=xo_EKYPNjQE
https://www.youtube.com/watch?v=MJ34ECX5tjU
Indhold
Kernestof:
DP 1 manuel aflevering - be there! :-)
Breve historia de Espana.pdf
Endnu en repetition af aspekt: gennemgå denne lille test. Vi tager stikprøver i modulet.
Presentacion de una region .docx
Presentacion de una region .docx Arbejde med fremlæggelsesprojekt. Jeg kommer lige ind til jer når 3. modul er slut mht evt. spsm.. Husk også powerpoint der afleveres dagen før fremlæggelsen!
2.3 Øvelser til brev 1-4 | Spansk virksomhedskommunikation
Læse og besvare spørgsmål
Kun læse
Minlæring
2.4 Brev 5-8 | Spansk virksomhedskommunikation
Andalucía y País Vasco. Opsamling.docx
Kære alle, i dag må I arbejde selv.
Regiones que texto 1.docx Regiones que texto 2.pdf
1. oversæt teksten
Læs kapitlet ( dansk tekst) og find ud af følgende spørgsmål:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12,67
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Dos películas de Pedro Almodóvar
Kernestof:
Pedro Almódovar 1999: 'Todo sobre mi madre'
Pedro Almódovar 2002: 'Hable con ella'
supplerende materiale: gram. øvelser og taleopgaver relateret til filmenes indhold
Indhold
Kernestof:
spansk eftermiddag hos JAND.docx
Opgaver film Hable con ella .docx
Tøm billedet for adjektiver.docx
Opgaver film Hable con ella .docx Vi gennemgår de sidste opgaver - jer der ikke var der i mandags skal besvare opgaverne samt lægge besvarelse af opgave 1 i elevfeedback for i mandags
Todo sobre mi madre ficha alumno.docx
Lidt grammatik. Maj 2025docx.docx
Hemos visto la película y trabajamos con las tareas hoy
Selvstændigt arbejde pga personalemøde: I bedes forberede svar på spørgsmålene i dokumentet 'Todo sobre mi madre ficha alumno' samt på de to sidste opgaver i dokumentet 'Lidt grammatik maj 2025' Vi gennemgår alt dette i den første halvdel af torsdag
Værktøjskasse_STX_Spansk beg_A.pdf
Råd angående skriftlig eksamen.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8,44
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/768/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73565320617", "T": "/lectio/768/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73565320617", "H": "/lectio/768/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73565320617" }