Holdet nk_2023 1X FY B - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution NEG
Fag og niveau Fysik B
Lærer(e) Lasse Hornbøll, Magnus Staal Vigsø
Hold nk_2023 1X FY B (nk_1X FY B, nk_2X FY B)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Atomet
Titel 2 Energi
Titel 3 Tryk
Titel 4 SO2 - Videnskab og teknologi
Titel 5 Elektriske kredsløb
Titel 6 Projekt om batterier
Titel 7 Kræfter
Titel 8 SO4 - Affald
Titel 9 Bevægelse
Titel 10 Gruppeprojekter: Periodiske funktioner og bølger
Titel 11 Bølger og periodiske systemer
Titel 12 Medicinsk fysik
Titel 13 Mekanik i to dimensioner
Titel 14 Selvstændigt projekt
Titel 15 Forløb#13

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Atomet

Indledende forløb om atomet og opbygning af stof.


Faglige mål:
- kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag.


Kernestof:
Den tekniske fysiks grundlag
̶ SI-enhedssystemet, fysiske størrelser og enheder

Atomfysik
̶ atomers og atomkerners opbygning
̶ fotoners energi, atomare systemers emission og absorption af stråling
̶ spektre, herunder hydrogenatomets spektrum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Energi

Fælles forløb med NV om energi

Faglige mål:
- kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til  anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
- kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
- ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle  resultaterne
- kunne behandle eksperimentelle data med anvendelse af it-værktøjer og digitale ressourcer med henblik på at afdække og  diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser

Kernestof:
Energi
- beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning
- indre energi og energiforhold ved temperatur- og faseændringer
- termisk ligevægt og kalorimetri
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Tryk

Optakt til SO2

Faglige mål:
- kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til  anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
- kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
- kunne udføre et større eksperimentelt arbejde, hvor analyse af problemstillingen, opstilling af løsningsmodeller, målinger,  resultatbehandling og vurdering indgår
- kunne redegøre for grundlæggende fysiske begreber og fænomener samt demonstrere kendskab til fysikken i et globalt og  teknologisk perspektiv  
- kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, herunder innovative løsninger, hvor fagets viden og metoder  anvendes
- kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Kernestof:

Mekanik
- kraftbegrebet, herunder tyngdekraft, normalkraft, tryk, opdrift

Termodynamik
- idealgasloven og gassers densitet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 SO2 - Videnskab og teknologi

Varmluftsballonen!

Et projekt om en naturvidenskabelig og teknologisk tilgang, når der skal fremstilles et produkt.

Formål:
At designe og fremstille og prøveflyve en varmluftsballon.

Problemformulering:
Hvilke parametre er afgørende når en varmluftsballon skal flyve så længe som muligt?
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksion SO2 15-12-2023
Video 15-12-2023
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Elektriske kredsløb

Eksperimentelt el-forløb med en række små forsøg.

Faglige mål:
- kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
- ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle  resultaterne
- kunne behandle eksperimentelle data med anvendelse af it-værktøjer og digitale ressourcer med henblik på at afdække og  diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser

Kernestof:
Elektriske kredsløb
- simple jævnstrømskredsløb
- beregninger på jævnstrømskredsløb med maksimalt to forbrugende komponenter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Projekt om batterier

Fælles forløb med kemi om batteriers opbygning, virkemåde og energiindhold. Forløbet afsluttes med en postersession.

Faglige mål:
- kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til  anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
- kunne udføre et større eksperimentelt arbejde, hvor analyse af problemstillingen, opstilling af løsningsmodeller, målinger,  resultatbehandling og vurdering indgår
- kunne redegøre for grundlæggende fysiske begreber og fænomener samt demonstrere kendskab til fysikken i et globalt og  teknologisk perspektiv  
- kunne anvende fagets sprog og terminologi mundtligt og skriftligt til dokumentation og formidling til en valgt målgruppe.
- kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Kernestof:
Energi
- beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning

Elektriske kredsløb
- beregninger på jævnstrømskredsløb med maksimalt to forbrugende komponenter
- modeller for spændingskilder
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Kræfter

Fælles forløb med matematik om vektorer og kræfter.

Faglige mål:
- kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til  anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
- kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
- ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle  resultaterne
- undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, herunder innovative løsninger, hvor fagets viden og metoder  anvendes
- kunne behandle problemstillinger i samspil med andre fag.

Kernestof:
Mekanik
- kraftbegrebet, herunder tyngdekraft, normalkraft, tryk, opdrift, snorkraft, gnidningskraft, luftmodstand samt fjederkraft
- kraftanalyse på skråplan
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 SO4 - Affald

Tværfagligt forløb med fokus på problematikker i forbindelse med affald i samfundet. Genanvendelse kontra produktion af nyt.

Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Bevægelse

Forløb om bevægelse i en og to dimensioner. Introduktion til differential- og integralregning.

Faglige mål:
̶ kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
̶ kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
̶ kunne behandle eksperimentelle data med anvendelse af it-værktøjer og digitale ressourcer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser
̶ kunne redegøre for grundlæggende fysiske begreber og fænomener samt demonstrere kendskab til fysikken i et globalt og teknologisk perspektiv

Kernestof:
Mekanik
̶ kinematisk beskrivelse af bevægelser i én dimension samt det skrå kast
̶ Newtons love anvendt på bevægelser i én dimension
̶ en krafts arbejde, kinetisk energi, potentiel energi i tyngdefeltet nær Jorden samt systemer med energibevarelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7,39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Gruppeprojekter: Periodiske funktioner og bølger

Grundlæggende bølgelære pakket ind i et forløb om periodiske fænomener i fysikken.
I grupper undersøger eleverne hver deres teoriområde med periodiske fænomener i fysikken. Forløbet ender ud i præsentationer for klassen (eller andre) med fokus på eksperimentet der udføres som demoforsøg eller præsenteres med en video.

Mekaniske bølger, vandbølger
Eksperiment: Bølger på en slinky, interferens i vandbølger, brydning

Lydbølger, trykbølger.
Eksperiment: stående bølger i rør.

Strengbølger, egensvingninger
Eksperiment: Strengbølger eller guitar.

Snorependulet
Eksperiment: Svingningstidens afhængighed af forskellige variable

Fjederpendulet, dæmpede svingninger
Eksperiment: Svingningstiden af et fjederpendul målt med afstandscensor

Vekselspænding
Eksperiment: Måling på high/low pass filter eller LC kreds med oscilloskop

Faglige mål
̶ kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
̶ ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle resultaterne
̶ kunne anvende fagets sprog og terminologi mundtligt og skriftligt til dokumentation og formidling til en valgt målgruppe.

Kernestof:
Elektriske kredsløb
̶ ledningsmodstand og elforsyningsnettet, herunder kendskab til vekselstrøm

Bølger
̶ grundlæggende egenskaber ved bølger: bølgelængde, frekvens, udbredelsesfart og interferens

Mekanik
̶ kinematisk beskrivelse af bevægelser i én dimension samt det skrå kast eller jævn cirkelbevægelse  
̶ kraftbegrebet, herunder fjederkraft  
̶ en krafts arbejde, kinetisk energi, potentiel energi i tyngdefeltet nær Jorden samt systemer med energibevarelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 3,17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Bølger og periodiske systemer

Kernestoffet om bølger gennemgås. Først introduceres grundlæggende begreber inden for bølgelære.  Bagefter bliver disse begreber anvendt til at forstå optiske fænomener såsom brydning og opdeling af lys gennem et gitter, og til sidst kobles forløbet til emnerne mekanik og akustik.

(Følgende liste er bare en opremsning af de punkter på Fysik Bs læreplan vi gennemgår gennem dette forløb. Det er mest ment til os lærere, så vi har et overblik over det pensum, som I har været igennem.)
Faglige mål
̶ kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
̶ ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle resultaterne
̶ kunne anvende fagets sprog og terminologi mundtligt og skriftligt til dokumentation og formidling til en valgt målgruppe.

Bølger
̶ grundlæggende egenskaber ved bølger: bølgelængde, frekvens, udbredelsesfart og interferens

Mekanik
̶ kinematisk beskrivelse af bevægelser i én dimension samt det skrå kast eller jævn cirkelbevægelse  
̶ kraftbegrebet, herunder fjederkraft  
̶ en krafts arbejde, kinetisk energi, potentiel energi i tyngdefeltet nær Jorden samt systemer med energibevarelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Medicinsk fysik

Valgemne. Semi-repetition. Gensyn med atomet, energi og el-lære. Nyt er lys som bølger, partikler og stråler og det elektromagnetiske spektrum, samt partikelstråling.

Faglige mål
Eleverne skal:
̶ kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
̶ kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
̶ ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle resultaterne
̶ kunne behandle eksperimentelle data med anvendelse af it-værktøjer og digitale ressourcer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser
̶ kunne redegøre for grundlæggende fysiske begreber og fænomener samt demonstrere kendskab til fysikken i et globalt og teknologisk perspektiv

Kernestof
Den tekniske fysiks grundlag
̶ SI-enhedssystemet, fysiske størrelser og enheder

Energi
̶ beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning

Elektriske kredsløb
̶ simple jævnstrømskredsløb

Bølger
̶ grundlæggende egenskaber ved bølger: bølgelængde, frekvens, udbredelsesfart og interferens  
̶ lys som bølger, herunder det optiske gitter og brydningsfænomener
̶ det elektromagnetiske spektrum

Atomfysik
̶ atomers og atomkerners opbygning
̶ fotoners energi, atomare systemers emission og absorption af stråling
̶ spektre, herunder hydrogenatomets spektrum
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7,39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Mekanik i to dimensioner

Kernestoffet i mekanik I har set hidtil repeteres først, før at vi bevæger os ind i nyt stof såsom det skrå plan, det skrå kast samt cirkelbevægelse.

Faglige mål
- kunne anvende fysiske begreber og modeller i virkelighedsnære problemstillinger, herunder perspektivere fysikken til anvendelser i teknologien eller elevens hverdag
- ud fra en problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og formidle resultaterne
- kunne anvende fagets sprog og terminologi mundtligt og skriftligt til dokumentation og formidling til en valgt målgruppe.
- kende til og kunne foretage simple beregninger med fysiske størrelser og enheder
- kunne behandle eksperimentelle data med anvendelse af it-værktøjer og digitale ressourcer med henblik på at afdække og
diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser

Mekanik
- kinematisk beskrivelse af bevægelser i én dimension samt det skrå kast eller jævn cirkelbevægelse
- kraftbegrebet, herunder tyngdekraft, normalkraft, tryk, opdrift, snorkraft, gnidningskraft, luftmodstand samt fjederkraft
- Newtons love anvendt på bevægelser i én dimension, herunder kraftanalyse på skråplan
- en krafts arbejde, kinetisk energi, potentiel energi i tyngdefeltet nær Jorden samt systemer med energibevarelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12,67 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Selvstændigt projekt

Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Forløb#13

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer