Holdet 2022 1s DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Vestjysk Gymnasium Tarm
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mathilde Kisum
Hold 2022 1s DA (1s DA, 2s DA, 3s DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1: Slægt og ære
Titel 2 Forløb 2: Pandemier
Titel 3 Forløb 3: Kortfilm
Titel 4 Forløb 4: Grønland og Danmark
Titel 5 Forløb 5: Beruselse i litteraturen
Titel 6 Forløb 6: Kære dagbog
Titel 7 Forløb 7: Mundtlighed
Titel 8 Forløb 8: Trusler, konflikt, krig og kærlighed i n
Titel 9 Forløb 9: Gid jeg var en mand - eller hvad?
Titel 10 Forløb 10: Romantikken
Titel 11 Forløb 11: Skriftlighedsforløb
Titel 12 Forløb 12: Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1: Slægt og ære

Formålet med forløbet er:
… at kunne lave en analyse med fokus på slægt og ære (tematisk læsning)
… at få kendskab til folkeviser og dens fagtermer
… at opnå en forståelse af temaet og dets historiske kontekst: slægt vs. individ, æresdrab, osv.
… at få kendskab til temaets udvikling samt fremstilling i forskellige tekster (noveller, romaner, digte, billeder etc.)
... at opnå en genreforståelse


Primær litteratur:
"Ebbe Skammelsøn" af Ukendt forfatter
"Nøkkens Svig" af Ukendt forfatter
"Erasmus Montanus" (akt 3) af Ludvig Holberg
"Plastikblomst" af Yahya Hassan
"Arvegods" af Naiha Khiljee
"Kongehuset" af  Thomas Kluge (2013, billede)

Sekundær litteratur:
Nielsen, Anette Hauge et al. Dansk PÅ NY. Aarhus: Systime, 2014. (Kap. Slægt og ære)
Olsen, Mimi et al. (2021): Dansk i tiden – Grundbog. Aarhus: Systime (kap. Middelalder + Folkeviser)
Trailer til "Brødre"
Introduktionsfilm fra Litteraturhistorien – på langs og på tværs kap. 4. Systime (3:54 min).


I alt ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 1: Slægt og ære 16-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb 2: Pandemier

Forløbet hænger sammen med klassens DHO forløb om pandemier. Der er derfor fokus på skriftlighed og skriveprocesser i hele forløbet.

Pandemier som inspirationskilde til at skrive litteratur om, hvad der sker, når samfundet rammes af en pandemi. Der er blevet læst litteratur fra forskellige pandemier med fokus på fremstilling ifm. den litterære periode og samfundets opfattelser af pandemien.
Formål:
- Arbejde med pandemier gennem dansk litteraturhistorie
- Læse og analysere tematisk
- Arbejde med dokumentar (at koble indhold og virkemidler)
- Arbejde med tegneserier
- Arbejde med argumentationsanalyse
- Arbejde med spilanalyse


Primær:
Giovanni Boccaccio: "Dekameron" (uddrag, 1492)
St. St. Blicher ”Brudstykker af en landsbydegns dagbog” (uddrag 12. sep., 1824)
J.P. Jacobsen ”Pesten i Bergamo” (uddrag, 1882)
Holger Drachmann ”Brevet om koleraen” (uddrag, 1892)
Martin Andersens Nexø ”Den fortabte generation” (uddrag, 1948)
Klaus Rifbjerg: ”Esbern” (uddrag, 2005)
Kirsten Thorup ”Bonsai” (uddrag, 2000)
”Oda og Ole” fra sundhedsstyrelsen, AIDS-Fonden og DR (tegneserie)
”Vi skulle dø – da AIDS kom til Danmark” (DR, afsnit 2)
Brætspillet "Pandemic"


Teori:
"Pandemier" af Peter Graarup Westergaard (s. 8-13, 16, 26, 36-37, 60-61, 90)
Håndbog til dansk s. 223-227 og 293-299 (Dokumentar + filmiske virkemidler)
Håndbog til dansk s. 157-161 (argumentationsanalyse)
"Dansk i tiden", systime, afsnittet om genren "grafiske romaner"


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb 3: Kortfilm

I dette forløb skal vi undersøge kortfilmen som genre og tilegne os nogle redskaber til at kunne analysere en kortfilm.

Formål:
- Arbejde med kortfilmen som genre
- Nærlæsning
- Dialog og samtale
- At kunne bruge Raskins 7 parametre til at analysere en kortfilm
- Arbejde med filmiske virkemidler
- Medieanalyse


Primær litteratur:
December (kortfilm)
Overgang (kortfilm)
Ude i skoven (kortfilm)
Daimi (kortfilm)
Ikki illa meint (kortfilm)

Teori:
Raskins 7 parametre

Sekundær litteratur
SHORTS - kortfilm i undervisningen af Dorte Granild og Mette Wolfhagen
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb 4: Grønland og Danmark

Den tematiske læsning tager udgangspunkt i forholdet mellem Grønland og Danmark før og nu. Det sker via forskellige tekster, der er knyttet til emnet. Vi kommer i forløbet til at arbejde med alle tre søjler i danskfaget (litteratur, sprog og medier).
Formål:
• Træning af forskellige analyser:
• Dokumentaranalyse, kommunikationsanalyse, analyse af grafisk roman, komparativ analyse, podcastanalyse, kortfilmsanalyse
• Værklæsning (kortfilm)
• Remediering (begreb)
• Kendskab til postkolonialistiske begreber og tematikker (os og dem, ‘den anden’, hybriditet, mimicry, ‘the empire writes back’, identitetsproblemer)

Materiale:

‘Kampen om Grønland’ (dokumentar - medie)
Facebookopslag (https://www.facebook.com/frbchokolade/photos/a.630744643633915/4132084553499889/?type=3&ref=embed_post og https://www.facebook.com/frbchokolade/posts/pfbid0uV7aHWHF7ZmEP1ogm2Ae4RSSfnLc6qQnUgaUvwZpb6WKopufiBJBiLfwYYEzS59Fl sproglig fokus)
Spiralkampagnen (podcast – medie)
Det er Knud som er død af Tom Kristensen (digt)
Det er Knud som er død af The Minds of 99 (sang)
Blomsterdalen af Niviaq Korneliussen (romanuddrag – litterær)
Isbjørnen af Henrik Pontoppidan (romanuddrag – litterær)
Ivalu (Værk 1: Kortfilm)
Ivalu af Morten Dürr og illustreret af Lars Horneman (grafisk novelle – litterær)

Teori:
Litteratur med udsyn 2 s. 18-21 + s.27-33
Perspektiver i dansk s. 200-206 (sprog og stil)
PODCAST af Mimi Olsen m.fl. (afsnit 1)
Dansk i tiden (afsnit om grafiske romaner)

Sekundær litteratur:
Musikvideo til 'Det er knud som er død': https://www.youtube.com/watch?v=vGmvtKKF95A
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb 5: Beruselse i litteraturen

Definition af beruselse:
Bogstaveligt: ”det at beruse sig i alkohol, rusmidler til en påvirket tilstand”
Overført betydning: ”tilstand hvor man er henrykt, henrevet eller ude af sig selv over noget”

Formål:
Vi kommer i dette forløb til at arbejde med både den bogstavelig og den overførte betydning, mens vi, med punktnedslag, bevæger os fra 1890’erne gennem 1900-tallet hen til de nyeste tekster fra vores egen samtid. Her ser vi at litteraturen først svinger fra modernisme til realisme til at kunne rumme begge dele, når vi ser på litteraturen fra 2000-tallet.


Efter forløbet skal I kunne:
... skelne mellem modernisme og realisme
... have kendskab til socialrealime og eksperimenterende realisme
... remediere litteratur til en anden genre
... Kendskab til den reflekterende artikel



Materiale:
”Oktobernat” af Johannes V. Jensen
”En Lønningsdag (En idyl)” af Martin Andersen Nexø
”Det blomstrende slagsmål” af Tom Kristensen (1920)
Uddrag af Babettes Gæstebud af Karen Blixen (Kap. 10)
Uddrag af Gift af Tove Ditlevsen (s. 84-85 + 126-129Ø)
”Glæden ved vin” af Klaus Rifbjerg
”Den reflekterende artikel” fra Eksamensgenrer i STX
”Tre forfattere om deres forhold til alkohol” (Berlingske 2013)
uddrag fra Ædru af Jesper Stein
”Blackout” fra Jeg er stadig bange for Kasper Michael Petersen af Jan Sonnergaard
Uddrag af har døden taget noget fra dig, så tag det tilbage af Naja Marie Aidt
Tour de Chambre af Tine Høeg (Værklæsning nr. 2: Roman)


Teori:
Kjær-Hansen, Barbara et al. Litteraturhistorien – På langs og på tværs. Systime, 2021. Kap 7.

Sekundær:
Øgendahl og de store forfattere – Johannes V. Jensen
Podcast: Paprika og Tove (genstart)
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2021-12-13

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb 6: Kære dagbog

Kort om forløbet:
Den tematiske læsning tager udgangspunkt i dagbogen som genre. Det sker via forskellige tekster, der er knyttet til emnet. Vi kommer i forløbet til at arbejde med alle tre søjler i danskfaget (litteratur, sprog og medier).

Dagbogen kan se ud på mange måder. Dagbøger kan indeholde alt fra store tanker om livet, til faktuelle optegnelser og helt banale notater om, hvad man har spist til aftensmad. Som læser af en dagbog oplever man at være med i situationen, mens den sker. Dagbogen er nemlig – som udgangspunkt - skrevet, mens tingene sker, og som læser oplever man derfor en nærhed ved at være med, inden den, der skriver, ved, hvordan tingene ender. Der skabes derfor en intensitet omkring det øjeblik, hvor en dagbog skrives, der gør stoffet spændende at læse.
Og selvom dagbogen som udgangspunkt er skrevet til en selv, så ser vi mange eksempler på, at forfattere til dagbøger er bevidste om, at en dag vil andre komme til at læse deres tekst.

Også inden for fiktionen kom dagbogen ind og fandt sin plads. Med afsæt i realismen begyndte forfatterne i 1700-tallets Europa at skrive om personlige tanker og følelser. Romaner blev skrevet som fiktive dagbøger og brevudvekslinger for at virke autentiske, og forfatterne brugte de originale måder, vi skriver breve og dagbøger på, som litterær form. Dermed hører både dagbogs- og brevgenren under den formelle realisme.
I fiktionen kan dagbogen være et greb til at komme tæt på fiktive personers tanker og følelser samt at skabe den nærhed ved at være med, inden den, der skriver, ved, hvordan tingene ender. Samtidig ser vi også, at man kan udnytte den forestilling, vi som læsere har om genren til at skabe fortællinger med upålidelige fortællere.  

Formålet med forløbet er:
- At kunne definere dagbogen som genre
- At kunne se, hvordan man kan bruge dagbogen som et litterært virkemiddel
- At arbejde med analyse af grafisk roman
- At kunne analysere remedierede tekster og selv producere
- At kunne analysere reality-tv
- At arbejde med analyse af dokumentar
- At arbejde med digtanalyse
- At arbejde med horror
- At arbejde med forskellige typer af upålidelige fortællere

Forløbet er desuden koblet til studieturen til Amsterdam, hvor vi besøger Anne Franks hus og sætter det i forbindelse med arbejdet med dagbogen og den grafiske roman. Her besøger vi også tulipanhaven Keukenhof, hvor alle elever skal producere et digt med fokus på teorien fra Vand Virkemidlerne dyrk din personlige stemme 2 (s. 10-41)

Materiale
Uddrag fra Anne Franks dagbog (ca. 15,5 sider)
Uddrag fra Anne Franks dagbog grafisk roman (16 sider)
Kære Dagbog (DR3, Afsnit 3, findes på CFU)
Beths dagbog (Dokumentar, filmcentralen.dk)
7/11 af Caspar Eric (Værk 3: Digtsamling)
Uddrag af Dracula (Udgaven der er genfortalt på dansk af Kenneth Bøgh Andersen - kapitel 1+2)
Badeanstalten af Klaus Rifbjerg
Uddrag af Brudstykker af en landsbydegns dagbog af St. St. Blicher
Uddrag af løgneren af Martin A. Hansen
Uddrag af 6512 af Per Højholt


Teori:
Håndbog til dansk (afsnit 5.2 om dokumentarfilm og afsnit 5.3 om reality-tv)
Genrefilm og filmgenrer (Afsnittet om horrorfilmens undergenrer - dobbeltgængeren)
Vand Virkemidlerne dyrk din personlige stemme 2 (s. 10-41)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb 7: Mundtlighed

Formål med forløbet er:
- At I kan formidle viden
- At I kan formidle holdninger og argumentere for dem
- At gøre jer til bedre talere i privatlivet
- At I kan analysere taler

Forløbet er desuden koblet til jeres studietur til Amsterdam, hvor I skal formidle et fagligt emne I har arbejdet med på turen til en 1.g klasse.

Materiale
- Frederik Vads tale i Folketinget om udlændingestramninger
- Mohammad Saad Faqrodins tale om integration til Nordisk Talefest
- Uffe Elbæks nytårstale "Den grønne statsministertale" fra den 30. december 2018: https://www.youtube.com/watch?v=NyfZUVngGZw&t=309s
- Uddrag af Det Europæiske forår af Kaspar Colling Nielsen


Teori
Håndbog til Dansk (afsnit 4.9 retorik og afsnit 4.10 argumentation)
Mundtlighed i dansk (Kapitel 4: Taler og kapitel 7: Det mundtlige oplæg)

Sekundær litteratur:
Talen fra Festen: https://www.youtube.com/watch?v=BqlWIKwC2PE
Tre taler med fokus på talegenrer:
https://www.youtube.com/watch?v=0A-jP5wsjGk
https://vimeo.com/33910514
https://www.youtube.com/watch?v=RPimur0aI8Q
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb 8: Trusler, konflikt, krig og kærlighed i n

Titel: Trusler, konflikt, krig og kærlighed i nyhedskredsløb
Formål:
I dette forløb lærer vi om genrer og komposition, men også om de ‛zoner’ af sandhed, som nyheder kan bevæge sig igennem. Vi begynder forløbet med at arbejde med dokumentaren ‘Balladen om kolonihaven’ som værk, hvor der bliver set på dokumentargenren, virkemidler, formidling og selve konflikten og truslerne. Derefter følger vi to nyheder – nyheden om krigen i Ukraine og fodboldspilleren Christian Eriksens hjertestop – i deres kredsløb for at forstå, hvordan nyheder kan skabe flere nyheder. Undervejs er der fokus på indre komposition (nyhedstrekanten), nyhedskriterier, undergenre, layout/ydre komposition og vinkling. Formidlingen bliver både undersøgt i artikler, podcast og TV-avisen.

Formålet med forløbet er, at eleverne opnår:
… viden om nyhedsformidling (receptivt og produktivt)
… analyseredskaber til og viden om dokumentargenren
… viden til at arbejde tematisk med et emne i forskellige mediegenrer/kontekster



Primær litteratur:
Balladen i kolonihaven (fra TV2 (2023), set på CFU afsnit 1-4) (værk 4)

"Krig og kærlighed i nyhedskredsløb" af Mads Rangvid og Mimi Sørensen

”Rusland angriber Ukraine – her er hvad vi ved” (TV2 2022)

"Et år med krig i Ukraine: Se avisernes forsider her" (Journalisten, 2023)

"Selv om jeg er læge har jeg gjort op med mig selv at jeg er parat til at dræbe" (Politiken 2022)

"Scholz’ tale er et vendepunkt og vil stå tilbage som en af de store taler i tysk historie" (Politiken, 2022)

"Dagbog fra Kyiv", dokumentar (fra DR 2022)

Billede: https://politiken.dk/debat/debatindlaeg/art8644727/Vi-skal-holde-op-med-at-v%C3%A6re-s%C3%A5-hykleriske-n%C3%A5r-det-g%C3%A6lder-menneskeliv

Billede: https://www.facebook.com/msactionaid/photos/a.110234199398/10159759601629399/?type=3

"Det er racistisk hykleri, når danske politikere åbner favnen for ukrainske flygtninge" (Information, 2022)

Anmeldelse af "Folkets tjener" af Kristian Ditlev Jensen (ekko, maj 2022)

”»Simon er lige præcis, som han reagerede i den situation«: Verden rundt hylder de kaptajn Kjær for stort lederskab på en traumatisk aften” (Politiken.dk, 2021)

"Dansk mareridt: Den værste aften nogensinde" (ekstrabladet.dk, 2021)

"Schmeichel: Vil gøre noget unikt for Eriksen" (bold.dk, 2021)

"UEFA BØR LÆRE AF SIMON KJÆR, HVORDAN MAN OPFØRER SIG, NÅR DET GÆLDER” (Politiken, 2021)

"Der er gået næsten en uge, siden Christian Eriksens kollapsede, og jeg er stadig rystet. Faktisk har jeg grædt hver eneste dag siden” (Politiken, 2021)

"Det tog 77 minutter, så var Christian Eriksens kollaps koblet til vaccinen" (TV2.dk, 2021)

"Sommeren '21 - på kanten af sammenbrud" (første afsnit)

Teori:
Håndbog til dansk: s. 228-235 (dokumentarer) + s. 157-159 (argumentation)

"Krig og kærlighed i nyhedskredsløb" af Mads Rangvid og Mimi Sørensen
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3s DA - Aflevering 1 10-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb 9: Gid jeg var en mand - eller hvad?

Forløbet tager udgangspunkt i synet på kvinder med nedslag fra oplysningstiden til i dag. I den nyeste tid vil vi også se på fremstillingen af mændene og det imellem.

Efter forløbet vil man have opnået:
- Viden om heteronormativitet, male gaze, Judith Butlers kønsteori og queerteori
- Viden om de feministiske bølger i DK
- Se kønnenes udvikling i litteratur og medier
- Viden om sproghandlinger og faceteori

Primær litteratur:
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1879) (Vi læste udgaven fra 1974) (Værk 5)

Niels Klims underjordiske rejse s. 44n-47ø (kvinder er ligestillet med mænd) + 235-239ø (Klim laver reformforslag) af Holberg

Clara Raphael 12 Breve (uddrag, KØN Museum: https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand-2021.pdf)

Til Clara Raphael (Modsvar, KØN museum)

Quinde Emancipation af Johanne Luise Heiberg (KØN Museum)

Amalie Skram: Det røde gardin

Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød

Herman Bang: Irene Holm

Herman Bang: Den sidste balkjole

Nilfiskreklame: https://tilbagetildatiden.blogspot.com/search/label/60%27erne

Northstate-reklame: https://www.dr.dk/det-bedste-fra-dr/carmen-curlers/din-mand-skrider-hvis-du-ikke-kan-bage-og-andre-reklamer-fra

Amo-reklame: https://tilbagetildatiden.blogspot.com/


Vita Andersen: ”Det smukke rum” fra Tryghedsnarkomaner 1977
Vita Andersen: ”Hun ser godt ud” fra Tryghedsnarkomaner 1977
Trille: ”Mors lange cykeltur” fra ”Hej Søster” (1976)
Trille: ”Vi har smidt returbilletten væk” fra ”En lille bunke krummer” (1977)

Instragramopslag fra Herlige Svend (Sebastian Lynggaard)

Naja Marie Aidt: "Sår" fra Bavian 2006

Christian Tafdrup: En frygtelig kvinde

Underværket (DR P1): Er Borgen mandens blik på kvinden? (https://www.dr.dk/lyd/p1/undervaerket/undervaerket-2022/undervaerket-er-borgen-mandens-blik-paa-kvinden-11032220175)

Tobias Rahim: ”Når mænd græder”

Sebastian Lynggaard: "Jeg har set mit køns smerte.” Internetfænomenet Herlige Svend har skrevet et brev til sit ufødte barn om at være mand“Jeg har set mit køns smerte.” (Jan. 2024: https://www.zetland.dk/historie/sOJApdJB-a8Y7GgDx-88aa9)

SKAM: Sæson 1, afsnit 1 og 11.


Teori:
Blik for køn (s. 10-13, 18-22, 82-84): Simplificeret queerteori m. fokus på, at vi typisk læser med heteronormative briller, vi har set efter: kropstegn, socialt køn og begæring).

Litteraturhistorien på langs og på tværs: Oplysningstiden kap. 5 + Det moderne gennembrud (kap. 6 - fokus på naturalisme, impressionisme (meget kort med fokus på Herman Bang, dækket direkte tale er ikke gennemgået), de tre K'er med mest vægt på køn.)

Det moderne gennembrud #MeToo (p136, p137)

Kvinder på skærmen af Louise Brodersen (Det mandlige blik)
Håndbog til dansk: Sproghandlinger (s. 179-188) og faceteori (s. 188-190)

Supplerende:
Supplerende litteratur: https://litteratursiden.dk/artikler/litteraturen-netop-nu-fjerdebolgefeminisme  

De danske kvinders historie: https://kvinder.systime.dk/?id=158&L=10  (Rødstrømper)

Megan Fox scene i Transformers: https://www.youtube.com/watch?v=fqWuCsHKZU0

Mandefald: https://www.dr.dk/drtv/se/mandefald_-naar-maend-er-alene_164406  (kun introen, 3 minutter)

Den store premiere – afsnit 2 (ligger på mitcfu) fra 2021. Fra 04.25-16.39 og 19.49-23.38

Artikel: https://www.information.dk/kultur/2016/08/laere-unge-piger-vaere-uperfekte
Litteraturportalen: Værklæsning af Henrik Ibsens Et dukkehjem


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb 10: Romantikken

Vi har i dette forløb gennemgået og arbejdet med romantikkens strømninger. Forløbet begyndte med en kort overordnet introduktion til perioden og samfundet, så der skabes forståelse for hvorfor og hvordan perioden begyndte. Herefter er der fokus på det generelle livssyn i form af idealisme og nyplatonisme som grundlag for arbejdet med en række romantiske strømninger og deres forskelle og ligheder i bl.a. livssyn og opfattelsen af digterjeget.

Opbygning:
Kronologisk litteraturhistorisk gennemgang af de romantiske perioder med analyse af forskellige tekster.

Romantiske strømninger:
- Universalromantik
- Nationalromantik
- Biedermeier
- Romantisme

Primærlitteratur:
- Schack Staffeldt: "Indvielsen" (1804) (digt)
- Adam Oehlenschläger: "Morgen-Vandring" (1805) (digt) (som eksempel på universalromantik)
- H.C. Andersen: "Skrubtudsen" (1866) (eventyr)
- N.F.S. Grundtvig: "Danmarks Trøst" (1820) (sang) (som eksempel på nationalromantikken)
- Adam Oehlenschläger: "Fædrelands-Sang" (1819) (sang) (som eksempel på nationalromantik)
- Volvo-reklame med Zlatan Ibrahimovic med den svenske nationalsang "Du Gamla, Du Fria" (1866) (til komparativ analyse med Fædreland-Sang)
- Michael Strunge: "DER ER ET YNDIGT LAND" (1980)
- Reklame for Werthers Original #2: https://www.youtube.com/watch?v=5bpBXWKpREw (reklame)
- H.C. Andersen: Hyrdinden og skorstensfejeren (1845) (eventyr) (som eksempel på Biedermeier, men med anti-Biedermeier-træk)
- St. St. Blicher: "Marie. En erindring fra Vesterhavet" (1836) (novelle)
- Ali Abbasi: ”Grænse” (2018) (film) (værk 6)
- John Ajvide Lindqvist: ”Gräns” (2006). Tre uddrag. (novelle)

Sekundærlitteratur:
- DR-programserien 1800-tallet på vrangen: Guld, hor og romantik, 1800-1814 (sæson 1, afsnit 1): https://www.dr.dk/drtv/se/1800_tallet-paa-vrangen_-guld-hor-og-romantik-1800_1814_70406
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit "5. 1800-1870: Romantikken" + afsnit 1: "Romantikkens samfund: Fra enevælde til demokrati": https://litthist.systime.dk/?id=124 + https://litthist.systime.dk/?id=161
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit 2: "Livssyn" + 3: "Nyplatonisme og Schack Staffeldt"
- Caspar David Friedrichs maleri Vanderen over tågehavet (1817): https://litthist.systime.dk/?id=157
- Platons hulelignelse
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5 - Tekster til romantikken, afsnit 1: "Forfatteren Oehlenschläger": https://litthist.systime.dk/?id=250
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit 4: "Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen - Adam Oehlenschläger": https://litthist.systime.dk/?id=159
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5 - Tekster til romantikken, afsnit 1: "Den litteraturhistoriske kontekst": https://litthist.systime.dk/?id=250
- Introduktionsvideo til H.C. Andersen fra programserien "Øgendahl og de store forfattere", DR Skole 04:04-11:53; 20:01-24:30; 26:54-28:34 (15 min.): https://www.dr.dk/drtv/se/oegendahl-og-de-store-forfattere_-h-c-andersen_334152
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit 5: "Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig": https://litthist.systime.dk/?id=160
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit 6: "Nationalromantikken i Danmark": https://litthist.systime.dk/?id=162
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 11, afsnittet "Brugslyrik - centrallyrik"
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit 8: "Biedermeier og poetisk realisme - Biedermeier": https://litthist.systime.dk/?id=164
- Litteraturhistorien – På langs og på tværs, 2021, kap. 5, afsnit 9: "Romantisme" (kun indtil "Dobbeltgængermotivet"): https://litthist.systime.dk/?id=165
- Litteraturens huse: ”Det uhjemlige” (kun indtil ”Fortællinger fra det uvisse”): https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2705

Afleveringer:
- Forståelsen af naturen i Universalromantikken: Adam Oehlenschlägers digt "Simon Peder" (1805) (analyserende artikel)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb 11: Skriftlighedsforløb

Forløbet har været med fokus på skriftlighed forud for SRP (obligatorisk skriftlighedsforløb i 3g). Vi har arbejdet med Peter Seebergs novelle "Braget".

Vi har arbejdet med formalia, retstavning, syntaks, akademisk skrivning samt de forskellige taksonomiske niveauer. Arbejdet har været med udgangspunkt i Seebergs tekst og elevernes egen informationssøgning.  

Vi har lavet kreative skriveøvelser med fokus på processkrivning samt det er komme i gang med at skrive.

Primær:
Peter Seeberg: "Braget" (1962).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb 12: Repetition

Repetition med fokus på skriftlighed, hvilke forløb vi har haft samt litteraturhistorisk overblik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer