Holdet 2023 1p DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Vestjysk Gymnasium Tarm
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Lone Broberg, Stefanie Hillerslev Christiansen
Hold 2023 1p DA (1p DA, 2p DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Selvfortællinger - introduktion til dansk
Titel 2 Det værste og det bedste (POP 1)
Titel 3 Trusler og konflikter i krisetider
Titel 4 Forbrydelser
Titel 5 Er der dejligt på landet?
Titel 6 Kom så, Danmark
Titel 7 Splittelse
Titel 8 Drømmen om et nyt liv (historieopgaven)
Titel 9 Storby (studietursforløb)
Titel 10 Fra vugge til grav
Titel 11 Gid jeg var en mand - eller hvad?
Titel 12 Beruselse
Titel 13 Litteraturhistorisk overblik - repetition
Titel 14 Har mennesket brug for naturen?
Titel 15 Grønland og Danmark

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Selvfortællinger - introduktion til dansk

Selvfortællinger – Introduktion til dansk
I den første del af forløbet har vi arbejdet med en introduktion til dansk, hvor vi har skabt et fælles sprog for fakta og fiktion. Vi har lavet flere øvelser med uddrag fra fakta og fiktionstekster, for at gøre eleverne i stand til at skelne mellem disse begreber. Det overordnede tema har været ”Selvfortællinger”, altså det at ”fortælle om sig selv”. Det er noget, vi gør dagligt, når vi skriver løs om stort og småt på digitale medier og i sms'er. Vi poster billeder, flasher og fortæller om os selv og vores nærmeste i særlige situationer. Det samme er sket inden for film, litteratur og kunst. En selvfortælling kan være væsentlig, når den er godt fortalt, vækker eftertanke, peger ud over forfatteren selv og giver andre et spejl at se sig selv i. Forløbet har derfor også været med til at øve eleverne i, at man ikke altid kan skelne mellem fakta og fiktion.

Danskfagligt har vi arbejde med danskfagets tre primære arbejdsområder: litteratur, sprog og medier. Samtidig er I blevet introduceret til en masse grundlæggende begreber, som I har fået kendskab til.

Formål:
At kunne skelne mellem fakta og fiktion
At have kenskab til begrebet autofiktion
At anvende Goffman og Meyrowitz' på et socialt medie
At lave en kommunikationsanalyse ud fra kommunikationsmodellen

Primær litteratur:
Danish Mother Seeking: https://www.youtube.com/watch?v=GiKRA-syT5M  
Paradise Hotel (sæson 13, afsnit 23 (CFU))
Maja Lee Langvad: ”Part C 20 spørgsmål til mig selv” fra Fortællingernes spejl
”Selvportræt 1” af Tove Ditlevsen
Do Danska af Jonas Suchanek, ”Change, no good film” fra Fortællingens spejl
Hvis der skulle komme et menne-ske forbi af Thomas Korsgaard (kap. 24-25)
Selvvalgte instagram el. tiktok-profiler til analyse vha. kommunikationsmodellen og backstage, frontstage, middlestage

Teori:
Håndbog til dansk s. 8-9 + kap. 2 fakta og fiktion + 54-60 fortæller og synsvinkel + 240-42 frontstage, backstage, middle stage
Fortællingernes spejl: p135 Selvfortælling i litteratur, sprog og medier + p136 De skønlitterære genrer + p138 Hybridformer mellem fiktion og fakta + p165 Kommunikation på de sociale medier
"Autofiktion" fra selvfortalt – en introduktion, s. 13, 17, 21 (fokus på autofiktion + autofiktion som selvfortællinger

Ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Elevprofil 15-08-2023
Aflevering 1 14-09-2023
Aflevering 2 25-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Det værste og det bedste (POP 1)

I forløbet har eleverne arbejdet intensivt med Thomsens digtsamling på receptivt og produktivt. Forløbet har været en del af deres projekt og praktik forløb sammen med de kreative fag, hvor forløbet og projektdagene har været et led i deres karrierelæring og et led i at finde sine egne styrker og svagheder samt arbejde kreativt.

Vi har i arbejdet med digtsamlingen haft fokus på genren, digtanalyse og formidlingen heraf. Eleverne har skrevet en analyserende artikel om digtsamlingen med fokus på sammenhængen mellem form og indhold. Forløbet har derfor også været med til at præsentere dem for den analyserende artikel og skriftlighed på HF.

Eleverne har selv produceret digte og lavet en digtsamling i fællesskab.

Primær:
Det værste og det bedste af Søren Ulrik Thomsen (2002)  (Værk 1)

Teori:
Håndbog til dansk (s. 80-81 (digte) + 112-22 (billedsprog, gennemgået på ppt med fokus på metafor, besjæling, sammenligning og personificering) , 123-125 (gentagelser).

ca. 40 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 3 15-10-2023
Det værste og det bedste 25-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Trusler og konflikter i krisetider

Formål:
I forløbet introduceres eleverne til trusler og konflikter i forskellige krise-kontekster. Vi har arbejdet med dokumentaren ”Balladen om kolonihaven” som værk, hvor der er blevet set på dokumentargenren, virkemidler, formidling og selve konflikten og truslerne. Derudover arbejdes der med nyhedsformidling m. fokus på indre komposition (nyhedstrekanten og Hey-you-see-so), nyhedskriterier, undergenre, layout/ydre komposition, vinkling. Formidlingen er både blevet undersøgt i artikler, podcast og Tv-avisen. Tematisk vil nyhedsformidlingen behandle aktuelle emner, hvor de bl.a. har arbejdet med Israel-Hamas-konflikten. Til sidst i forløbet har vi arbejdet med tale-genren, hvor eleverne også selv har produceret og opført deres taler.

Formålet med forløbet har været, at eleverne har opnået:
… viden om nyhedsformidling (receptivt og produktivt)
… analyseredskaber til dokumentaren
… viden til at arbejde tematisk med et emne i forskellige mediegenrer/kontekster

Primær:
Balladen om kolonihaven (TV2, 2023, afsnit 1-4 (Værk 2))
Tiden (Podcast) d. 15/11 (https://www.dr.dk/lyd/special-radio/tiden/tiden-2023/tiden-helvedes-hospitalet-skattesmaekket-og-en-6-procents-alkoholgraense-11802351209)
TV-Avisen d. 15/11 kl. 21:00, 00:00-09:18) (https://www.dr.dk/drtv/se/tv-avisen_-israelske-soldater-stormer-hospital_420096)
”Det lette og det simple præger debatten om Israel og Palæstina”
af Michael Jarlner (Politiken, 11. okt. 2023)
”Oslo-processen: Det mindst håbløse forsøg på fred” af Gary Hershorn (Information, 23. okt. 2023)
"Israel bomber moské på Vestbredden – en meldes dræbt" fra Ritzau (TV2, 22. okt. 2021)
"»Øh, o.k., hvad så nu?« Ellemanns afgang skaber
frygt for nye forsinkelser på forsvarsområdet" af Andreas Lindqvist (Berlingske, 23.10.2023)
"Elisabet Svane: Livet efter Jakob Ellemann-Jensen er længe blevet vendt og drejet på hemmelige hulemøder mellem fremtrædende Venstre-folk" af Elisabeth Svane (Politiken, 23. okt. 2023)
H.M. Dronning Margrethe II's tale om coronasituationen: https://www.dansketaler.dk/tale/h-m-dronningens-tale-om-corona-situationen-2020/  + https://www.youtube.com/watch?v=TZKVUQ-E-UI

Teori:
Håndbog til dansk (s. 198-219 (nyhedsformidling) + 228-235 (dokumentarer) + 150-156 (retorik))

Ca. 130 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forbrydelser

I dette forløb har vi arbejdet med forskellige krimier (inden for det udvidet tekstbegreb). Derudover har vi arbejdet med genren, begreber m.m. Forløbet har både berørt både fiktion og fakta (true crime). Eleverne har arbejde med "Mørkeland" som værk (værk 3) med fokus på podcastgenren, true crime og etikken ved true crime, derudover de også selv har lavet en podcast om en selvvalgt krimi (værk 4) med udgangspunkt i Mørkelands format. Der er derfor både blevet arbejdet teoretisk med begreberne samt praktisk med begreberne.

Forløbets formål:
Kendskab til krimigenren, dens undergenrer og historie
Forståelse af krimiens begreber
Forstå forskellen på krimi og true crime
Kendskab til argumentation

Primær litteratur:
1 sides uddrag fra:
- Agatha Christie: Mordet i det blå tog
- Sjöwall Wahlöö: Den grinende strisser
- Sara Paretsky: Pletskud
- Liza Marklund: Sort hvid
Rejseholdet (fra DR, set på CFU, sæson 1, afsnit 1)
Den fede mand af Karen Blixen
Ulykke af Agatha Christie  
Efterskælv af Arne Dahl (kap. 1+2)
Broen I (fra DR, set på CFU, sæson 1, afsnit 1)
Selvvalgt krimi (min. 200 sider, dansk forfatter) (værk 4)
Mørkeland (afsnit 38) (værk 3)
"Radiovært langer ud efter populær podcast: 'Rigtige mord er ikke underholdning" (13/4 2019, https://www.dr.dk/nyheder/kultur/radiovaert-langer-ud-efter-populaer-podcast-rigtige-mord-er-ikke-underholdning)

Agens: Kastanjemanden af Søren Sveistrup
Amalie: Ikke død endnu af Therese Phillipsen
Anna: Mordet på Malta Dan Turéll
Annika: Hvepsereden af Inger Wolf
Caia: Bedemandens datter af Sara Blædel
Cecilie: Kryb af Julie Hastrup
Emily: Opløst af Sarah Blædel og Mads Peder Nordbo
Freya: Elins død af Sara Blædel
Gitte: For tæt på af Lars Lundgaard
Josefine: Oplæst af Sarah Blædel og Mads Peder Nordbo
Laura: Mysteriet i genbrugsen af Anna Grue
Kirk: Under rosen af Hanne Bech Hansen
Lea: Flaskepost fra P af Jussi Adler-Olsen
Line: En farlig fortid af Julie Hastrup
Majse: Liv for liv Jussi Adler-Olsen
Marie Louise: Sygeplejersken - En af Danmarkshistoriens mest spektakulære drabssager af Casper Corfixen
Marie: To år efter af Poul-Henrik Trampe
Michelle: To år efter af Poul-Henrik Trampe
Mille: Kastanjemanden af Søren Sveistrup
Nikoline Muff: To år efter af Poul-Henrik Trampe
Nikoline L.: Kun vi kender sandheden af Christina List
Rosalva: Døden på den Gustengule Hest af Martin Davidsen
Sarah: Fasandræberne af Jussi Adler-Olsen
Signe Meldhede: Grøn støv af Sara Blædel
Signe Nielsen: Svinehunde af Lotte og Søren Hammer

Nanna og Marie-Louise er kommet ind senere.

Teori:
Informationssøgning på begreber til spændingsopbygning (fx Suspense, Surprise, Set-up og pay-off, Plottwist).

Kriminalromanens 10 bud af Stefan Brockhoff

Kriminallitteratur (historisk overblik + undergenrerne: Guldalderkrimi, den hårdkogte krimi, politi krimi, den skandinaviske krimi)

Powerpoint med forklaringer til krimiens personer og krimiens opbygning (”Whodunit” og ”Howcatchem”)

Lærerproduceret powerpoint med teori om Podcast (Snakkepodcasts (people chatting) + Storytelling-podcasts (people telling stories) samt deres undergenrer). Derudover har vi talt om lyd og opbygning.

Ca. 300 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 5 22-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Er der dejligt på landet?

Beskrivelse:
Den tematiske læsning tager afsæt i ’stedet’ som udgangspunkt, og i denne sammenhæng er stedet udkantsdanmark/ude på landet. Vi kommer derfor til at arbejde med tekster, som behandler og skildrer udkantsdanmark og landet både positivt såvel som negativt. Forløbet tager udgangspunkt i jeres forforståelse om udkantsdanmark og landet, så vi til sidst kan besvare, om ”der er dejligt på landet”.

Formål:
Nærlæsning (dybdelæring)
Dialog og samtale
Stedet som udgangspunkt for fortællingen
At kunne bruge begreberne frontstage, middle stage og backstage til analyse
At kunne bruge argumentere og analysere argumenter vha. Toulsmins
Medieproduktion
Remediering

Primær litteratur:
(Uddrag af) fire tekster, som har stedet som omdrejningspunkt (1):
- Uddrag af ‘Hvis der skulle komme et menneske forbi’ s. 8 (udkantsdanmark) (2017)
- ”Storby-blues” af Dan Turéll (Storby) (1997)
- ”I Danmark er jeg født” af H.C. Andersen (Danmark) (1850)
- Uddrag af “Violvej” af Lotte Kirkeby (Villavej) (2016) (hele novellen er læst efterfølgende til en analyserende artikel).
”Fra alle os i Udkantsdanmark til alle jer i Selvfedsdanmark” (Carsten Ege Møller, Politiken, 2012)
”Flere og flere flygter fra Udkantsdanmark” (Ida Meyer, Berlingske, 2015)
”Der er så dejligt ude på landet” af Dan Turéll (1984/1993)
"Kærlighed, hvor kragerne vender" (TV2, Sæson 2, afsnit 1, Set på CFU)
"Gutterne på kutterne"  (TV2, Sæson 1, afsnit 1, Set på CFU)
"Meter i sekundet" af Stine Pilgaard (2020, s. 10-14)
Lovleg (NRK 2018, sæson 1, afsnit 1-2, CFU) (herunder også hjemmesiden/bloggen (https://lovleg.p3.no/sesong/1/?vis=fra-start) og karakterernes instagramprofiler)
"Morgenvandring" af Oehlenschläger
"Bare Ribe" (https://www.facebook.com/watch/?v=199722498062676)

Teori:
Textanalyse (ibog), s. p5396 (TV-serien)
Håndbog til dansk: kap. 5.3 (reality-serier), kap. 4.10 (argumentation fokus på Toulmins argumentationsmodel) , kap. 5.6 (Laswells kommunikaitonsmodel og AIDA-model), kap. 5.7 (sociale medier)
De seneste fem års litteratur (ibog): p340 (steder)
Oplæg om multimodalitet og transmedia storytelling
Video fra Litteraturens genveje: Adam Oehlenschläger og universal- og nationalromantikke (kun set til og med universalromantikken)
Læreroplæg om Universalromantikken (fra Litteraturhistorien på langs og på tværs)

Sekundær litteratur:
Kort over den rådne banan
Sarkasme og ironi (https://www.youtube.com/watch?v=bvDCoLiwaAA)

Ca. 100 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksionsopgave (Fagpakkedag) 09-02-2024
Aflevering 6 03-03-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Kom så, Danmark

Beskrivelse: Med afsæt i nationalromantikkens fremstilling af Danmark ifm. fædrelandssange bevæger vi os op til i dag med fodboldsange, dokumentarer og films fremstilling af Danmark i 2020'erne. Vi ser på ligheder og forskelle af fremstillingen i en pendulering mellem 1800-tallet og 2000-tallet.

Formål:
Forståelse af nationalromantikken
Historisk (biografisk) læsning (litterær metode)  
Perspektivering

Primær:
”Der er et yndigt land” (Oehlenschläger)
”Danemark, Danemark! hellige lyd!” (Juliane Marie Jessen)
Grundtvig: ”Danmarks trøst" (1820)
Tobias Rahim: NATIO-NAL ROMANTIK 2021 (Dokumentar) https://www.youtube.com/watch?v=IJJTY2UEIK0
Sommeren '92 (2015, film)
DBU "VM-trup": https://www.youtube.com/watch?v=5QMdLMGQofE (kampagne)
Dodo & herrelandsholdet: Re-sepp-ten
https://www.youtube.com/watch?v=oMrZJmnAw8o
Gulddreng: Helt sikker
https://www.youtube.com/watch?v=UxsFivVlU30
Gulddreng: Den (u)officielle VM-sang
https://www.youtube.com/watch?v=UdFFv4MKKbw
The SuperNature: Skulder ved skulder
https://www.youtube.com/watch?v=EpNMQxOK95o
Natholdet og Christopher: Vi tror kun på én Hjulmand
https://www.youtube.com/watch?v=ryvOkYkasZo
Molly Thornhill: Røde strømper
https://www.youtube.com/watch?v=ZWkiQBZVmDA
Thomas Helmig: Danmark op og stå
https://www.youtube.com/watch?v=-5bF5AW5fYg
Alphabeat og herrelandsholdet: Danmarks dynamite
https://www.youtube.com/watch?v=cLEBUjBsNz0

Sekundær:
Nationalromantik (https://www.youtube.com/watch?v=OB4tZm7hIp0&list=PLmzlA8KdIs1WlU8rTjb2ZDNLXn8aI-eGw&index=6&t=2s)
Litteraturens Veje: Fædrelandssange
Oplæg om Nationalromantikken (fra Litteraturhistorien på langs og på tværs)
Håndbog til dansk: 234-35

Ca. 40 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 7 22-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Splittelse

Dette forløb tager udgangspunkt i romantismen som litteraturhistorisk periode og bygger således videre på romantikkens tanker i de foregående forløb "Er der dejligt på landet?" og "Kom så Danmark".
Der introduceres til de centrale elementer i romantismen, og der fokuseres i tekstarbejdet på dyrkelsen af splittelsen, det dystre, dæmoniske og erotiske. I det sidste moduler i forløbet ser vi på splittelse i en nyere kontekst i litteraturen med fokus på litterær metode.


Intro til romantismen:
- Leksikonafsnittet "Romantisme" fra Litteraturens veje
- Video: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=1iVxpqKSObs
- Billeder: Eckersberg: ”En nøgen kvinde sætter sit hår foran et spejl” + skyggebillede + Edward Munch: Livets dans” + C. D. Friedrich: Abbediet i egeskoven, 1809-1810.

Tekster:
- Emil Aarestrup: "På Sneen" fra https://kalliope.org/da/text/aarestrup1838b14
- Folkeeventyr: "Manden og hans skygge" fra "Fiktion - poesi og prosa" af Jens Henneberg m.fl, Gyldendal 1969
- Kunsteventyr: H.C.Andersen: "Skyggen" fra "HC Andersens eventyr i udvalg" ved Johannes Møllehave. 2. samling
- Hosekræmmeren” af St. St. Blicher (uddrag fra Naturhistorier)
- ”Som englene flyver” af Naja Marie Aidt
- ”Alene og et let offer” af Steen Langstrup

Andet:
- Lærerproduceret ark om "Værd at vide om eventyr"
- De første 10 min af tegnefilmen: "H.C.Andersen og den skæve skygge"
- Læreroplæg om Biedermeier (fra Litteraturhistoren på langs og på tværs).
- Håndbog til dansk (ny kritisk metode og psykoanalytisk metode)

Arbejdsformer:
- Remedieringer af folkeeventyret,
- Strukturalistisk-, litteraturhistorisk- og psykologisk analyse af kunsteventyret,
- skrevet benægtelsesdigte ud fra kunsteventyret,
- Lavet digtanalyse

Ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Drømmen om et nyt liv (historieopgaven)

I forløbet tager vi udgangspunkt i jeres historieforløb ”Udvandring”, hvor vi nu arbejder med emnet fra en danskfaglig vinkel. Vi starter med at have fokus på udvandringen (Drømmen om Amerika), og hvordan denne kommer til udtryk i litteraturen, hvorefter vi bevæger os op i tiden til i dag. I dag er Danmark ikke længere kun et udvandringsland, men det er også blevet til et land, mennesker søger mod.

Vi arbejder kommer til at arbejde både med fiktions- og faktatekster inden for både litteratur, medie og sprog.

Efter forløbet skal I kunne…
skelne mellem, hvordan vi behandler det samme emne i en danskfaglig – og historiefaglig kontekst
se udviklingen i tekster ifm. udvandring og indvandring
lave en sproglig analyse af faktatekst med fokus på teksten tone
have en forståelse for skriftlighed, formalia m.m. i større opgaver

Tekster:
”Udvandrerne på Larsens Plads” af Edvard Petersen (1890)
”Flugten til Amerika” af Christian Winther
"Bo'l" af Johannes V. Jensen
"Breve hjem - fra danske udvandrere 1850-1950" af Jakob Holm (og brevenes forfattere) s. 38-41
Badehotellet (sæson 2, afsnit 3, Sønnen fra Amerika)
”Døden er et øjeblik” af Martin Jensen (kap. 2 + kap. 19)
Frederik Vads tale (https://www.dansketaler.dk/tale/frederik-vads-tale-i-folketinget-om-udlaendingestramninger)
Mohammad Saad Faqrodins tale (https://dansketaler.dk/tale/mohammad-saad-faqrodins-tale-til-nordisk-talefest).
"Limbus" af Jesper Wung-Sung fra novellesamlingen Pære perler dansk
Tegneserie fra novellesamlingen Pære perker dansk #4 +#10
Flugt: https://www.dr.dk/drtv/program/flugt_297321  

Teori:
Håndbog til dansk (Retorisk analyse, argumentation - Toulmins argumentationsmodel)

Ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Storby (studietursforløb)

Forløbet bygger ovenpå et tidligere forløb ”Er der dejligt på landet?”, hvor stedet (landet) var omdrejningspunktet. Omdrejningspunktet for dette forløb er storbyen, hvor eleverne skal arbejde med analyse af ekspressionistiske og formel modernistiske digte med Storbyen som tema, storbymodernistiske digte, indsamle materiale på deres studietur til Berlin med henblik på selvproduktion af digte og en baggrundsartikel med udgangspunkt i deres berlintur, som repetition fra 1hf.


Tekster:
Emil Bønnelycke: "Berlin"  og "New York"
Tom Kristensen: ”Nat i Berlin“
Nordstrøm: ”Berlin”
Dan Turell: ”Gennem byen en sidste gang”
Per Højholt: ”Gittes monolog om Strøget”
Tom Kristensen: ”Middag”
Michael Strunge: "19. Juni 1983, 25 år. København"
Michael Strunge: "Natmaskinen"

Teori:
Litteraturhistorien på langs og på tværs, kap. 7 (Fokus på Realisme, modernisme, formel modernisme, ekspressionisme, storbymodernisme)
Håndbog til Dansk s. 112-122 (billedsprog), 123-126 (sproglige figurer)

Sekundært:
Oplæsning af Turélls digt: https://www.youtube.com/watch?v=TimB6vp37c0
Oplæsning af Højholdts digt: https://www.youtube.com/watch?v=lXXTqeo5VKU


Projektarbejde ifm. studieturen både gruppearbejde og individuelt.

Ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Studietursopgave (fælles) 08-09-2024
Studietursopgave (individuel) 08-09-2024
Aflevering 1 22-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Fra vugge til grav

Forløbet tager udgangspunkt i den undersøgelsesorienterede metode, hvor vi arbejder med teksterne ud fra elevernes egen læseoplevelse. Vi kommer derfor til at se på, hvordan følelserne opstår i mødet mellem tekst og læser. Teksterne berører livets gang lige fra fødslen til det at være ung til at blive gammel og til vi dør.

Vi arbejder også med den følelsesorienterede læsemetode med fokus på, hvordan miljøet og relationerne til andre mennesker indvirker på følelseslivet. Derudover vil vi have fokus på tekstens ikke-menneskelige elementer (fx rummet, scenariet) med henblik på at undersøge, hvordan disse påvirker, hvad personerne tænker, føler og gør (jf. Føl dig frem)

Der arbejdes med begreberne: tonen og stemmen, sympatistrukturer (afstemning og troskab). Derudover er der fokus på traditionelle analysebegreber.

I forløbet arbejder vi med værket Tour de chambre af Tine Høeg med fokus på fremstillingen af livets glæder og sorger.

Formål:
Kendskab til litterære analysebegreber
Kendskab til autofiktion og selviscenesættelse
Kendskab til affektteoretiske begreber (sympatistrukturer, tonen og stemmen)

Primær:
”Foster” og ”Fødsel” fra Under vejr med mig selv af Klaus Rifbjerg
”Ufødt” af Tove Ditlevsen
Uddrag fra Alt hvad du ejer af Caspar Eric (s. 15, 20, 55-66)
”En morgen fra et villakvarter” af Tove Ditlevsen
"Paradisæblerne" af Martin A. Hansen
BLANK fra NRK (tv-serie, afsnit 3, sæson 1)
Uddrag fra Ting jeg har lært da det var for sent af Petra Nagel (kap. 5, roman)
Tour de Chambre af Tine Høeg (roman, værk 5)
Amalie skal dø - alt vi har er nu (TV2 dokumentar, 2023, set på CFU)
”Preben vil dø” fra Genstart (podcast)

Teori:
Føl dig frem: "at læse følelser" og "sympatistrukturer" (ibog)
"Autofiktion" fra selvfortalt – en introduktion, s. 13, 15-17, 21
Håndbog til dansk: s.149 (tekstens tone), kap. 3.3 (Fortæller), s. 42-45 (tid, miljø og personkarakteristik), s. 228-235 (dokumentar, autenticitetsmarkører og fakta- og fiktionkoder).
Teori om podcast (repetition fra forløbet Forbrydelser)


Sekundær:
Trailer til inside out: https://www.youtube.com/watch?v=utzoX15AzCI
Forskellige eksempler/uddrag på følelser i tekster:
Lone Hørslev: "Paradis" (uddrag)
Joris-Karl Huysmans: "Matthias Grünewald" (uddrag, 1891)
Grethe Risbjerg Thomsen: Ordet (uddrag)
Naja Marie Aidt: har døden taget noget fra dig så giv det tilbage (uddrag)
Uddrag fra Twitter

ca. 300 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 2 11-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Gid jeg var en mand - eller hvad?

Forløbet har taget udgangspunkt i synet på kvinder med nedslag fra folkevisernes tid til i dag, vi har både set kvinder i et litterært perspektiv + medieperspektiv. Vi har læst teksterne med udgangspunkt i samtidens syn på kvinder, hvorfor de fire feministiske bølger også er blevet gennemgået.

Efter forløbet vil man have opnået:
- Viden om heteronormativitet, male gaze, Judith Butlers kønsteori og queerteori
- Viden om de feministiske bølger i DK
- Se kønnenes udvikling i litteratur og medier

Primær litteratur:
Ebbe Skammelsøn (ukendt forfatter)
Nøkkens Svig (ukendt forfatter)
Näcken borför Jungfrun (svensk, ukendt forfatter)
Niels Klims underjordiske rejse s. 44n-47ø (kvinder er ligestillet med mænd) + 235-239ø (Klim laver reformforslag) af Holberg
Clara Raphael 12 Breve (uddrag, KØN Museum: https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand-2021.pdf)
Til Clara Raphael (Modsvar, KØN museum)
Quinde Emancipation af Johanne Luise Heiberg (KØN Museum)
Amalie Skram: Det røde gardin
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød
Herman Bang: Irene Holm (uddrag)
Herman Bang: Den sidste balkjole
Nilfiskreklame: https://tilbagetildatiden.blogspot.com/search/label/60%27erne
Northstate-reklame: https://www.dr.dk/det-bedste-fra-dr/carmen-curlers/din-mand-skrider-hvis-du-ikke-kan-bage-og-andre-reklamer-fra
Amo-reklame: https://tilbagetildatiden.blogspot.com/
Morris Mascot reklame: https://youngtimer.dk/
Instragramopslag fra Herlige Svend (Sebastian Lynggaard)
Naja Marie Aidt: "Sår" fra Bavian 2006
Christian Tafdrup: En frygtelig kvinde (DR, 2017)
Underværket (DR P1): Er Borgen mandens blik på kvinden? (https://www.dr.dk/lyd/p1/undervaerket/undervaerket-2022/undervaerket-er-borgen-mandens-blik-paa-kvinden-11032220175)
Vita Andersen: "Det smukke rum" og "Hun ser godt ud" fra Tryghedsnarkomaner
Trille: "MORS LANGE CYKELTUR" og "VI HAR SMIDT RETURBILLETTEN VÆK"


Teori:
- Ida Høst og Karin Lisby: ”Tæt på folkevisen” (s. 45-46, 68, 32-33, 85-86)
- Udlevering af lærerproduceret ark om folkeviser + analysemodel til folkeviser
- Blik for køn (s. 10-13, 18-22, 82-84): Simplificeret queerteori m. fokus på, at vi typisk læser med heteronormative briller, vi har set efter: kropstegn, socialt køn og begæring).
- Litteraturhistorien på langs og på tværs: Oplysningstiden kap. 5 + Det moderne gennembrud (kap. 6 - fokus på naturalisme, impressionisme (meget kort med fokus på - Herman Bang, dækket direkte tale er ikke gennemgået), de tre K'er med mest vægt på køn.)
- Det moderne gennembrud #MeToo (p136, p137)
- Kvinder på skærmen af Louise Brodersen (Det mandlige blik)

Supplerende:
Video om Ebbe Skammelsøn: https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
Tegneserie til Ebbe Skammelsøn
Supplerende litteratur: https://litteratursiden.dk/artikler/litteraturen-netop-nu-fjerdebolgefeminisme  
De danske kvinders historie: https://kvinder.systime.dk/?id=158&L=10  (Rødstrømper)
Megan Fox scene i Transformers: https://www.youtube.com/watch?v=fqWuCsHKZU0

Vi har besøgt KØN i Aarhus, hvor vi fik undervisningen "Kønsroller, forventninger og drømme i 1800-tallets borgerskab. Elever arbejdede med en miniudstilling, hvor du formidlet synet på køn i 1800-tallet og med perspektivering til i dag.

Ca. 100 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Beruselse

Som opstart til forløbet tager vi udgangspunkt i medie og sprog, hvor vi arbejder videre med retorik og argumentation fra tidligere forløb. Vi analyserer artikler og reklamer  med denne vinkel.

Efterfølgende kommer vi i dette forløb til at arbejde med både den bogstavelige og den overførte betydning af beruselse, mens vi med punktnedslag bevæger os fra 1890’erne gennem 1900-tallet hen til de nyeste tekster fra vores egen samtid. Her ser vi, at litteraturen først svinger fra modernisme til realisme til at kunne rumme begge dele, når vi ser på litteraturen fra 2000-tallet.

Formål:
Tematisk læsning: Beruselse både i dens bogstavelige og overførte betydning.
Træning af selvstændige analyser
Sproglig analyse med fokus på retorik og argumentation
Kendskab til de litterære skrivestile, som vi bevæger os gennem under forløbet (modernisme, realisme og eksperimenterende realisme).

Tekster:
Berlingske:  ”EU slår alarm over dansk drukkultur: Vi bliver nødt til at handle” (6. januar 2020)
Kræftens Bekæmpelse: ”Man kan da ikke få for meget pølse” (2019) (https://www.youtube.com/watch?v=HEP3jURCXnI)
”Oktobernat” af Johannes V. Jensen
”En Lønningsdag (En idyl)” af Martin Andersen Nexø
”Det blomstrende slagsmål” af Tom Kristensen (1920)
"Patienten" af Peter Seeberg
Uddrag af Gift af Tove Ditlevsen (s. 84-85 + 126-129Ø)
”Blackout” fra Jeg er stadig bange for Kasper Michael Petersen af Jan Sonnergaard (s. 149-151)
Uddrag af har døden taget noget fra dig, så tag det tilbage af Naja Marie Aidt (s. 23-33)
Druk af Thomas Vinterberg (2020)

Teori:
Kjær-Hansen, Barbara et al. Litteraturhistorien – På langs og på tværs. Systime, 2021. Kap 7. + Kap. 8. (fokus på Symbolisme, det folkelige gennembrud, social realisme, ekspressionisme, eksistentialisme, bekendelseslitteratur + eksperimenterende realisme (samfundkritisk realisme, autofiktion og genre hybrid)
Repetition: Håndbog til dansk s. 157-167 (Argumentation)

ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Litteraturhistorisk overblik - repetition

Eleverne har i de tidligere forløb arbejdet med litteraturhistorien, men pga. den tematiske tilgang har vi i dette repetitionsforløb haft fokus på at skabe et overblik over den allerede gennemgåede litteraturhistorie samt repetition af de tekster, som vi har arbejdet med et litteratuhistorisk fokus. Derudover har vi også arbejdet med skriftlighed som optakt til elevernes arbejde med SSO. Vi har talt om opgaveskrivning og trænet redegørelse samt diskussion.

Vi har skabt et overblik over følgende perioder:
Middelalder
Oplysningstid
Romantikken (herunder Universalromantikken, Nationalromantikken, Biedermeier og Romantisme).
Det moderne gennembrud
1900-tallets litteratur (Det folkelige gennembrud (Social realisme), Bekendelseslitteratur, Symbolisme, Futurisme, Ekspressionisme, Eksistentialisme, Storbymodernisme)
2000: Socialkritisk realisme
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 6 24-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Har mennesket brug for naturen?

Har mennesket brug for naturen, eller har naturen brug for mennesket?

Formål:
Eleverne bliver præsenteret for tekster med naturen i fokus, hvor der bliver undersøgt måden, hvorpå naturen udtrykkes. Der vil være nedslag i middelalderen, romantikken, industrialiseringen samt i dag med fokus på klimalitteraturen. Eleverne har arbejdet med en undersøgelsesorienteret tilgang til læsningerne for at styrke deres selvstændige analyseevner til at kunne finde ud af, hvad der er vigtigt i en tekst.
Udover det litterære perspektiv, har eleverne også arbejdet med det sproglige perspektiv – både inden for digtene – men også ifm. Klima-taler. Her er eleverne blevet introduceret til diskursanalyse (vi har arbejdet med begreberne: diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde).
Eleverne har desuden arbejdet med afsnit 1-2 af ”Familier som vores” i et medieperspektiv med fokus på kendetegn 1-3 ved klimalitteratur – kan disse overføres til medier?

Tekster:
”Elverhøj” (u.å., u.f.)
”Guldhornene” af Oehlenschläger  (fra Naturhistorier)
”Basis” af Thorkild Bjørnvig (fra Naturhistorier)
Jelva Illeris Schultz tale på Ungdommens Folkemøde (https://www.dansketaler.dk/tale/jelva-illeris-schultz-tale-ved-ungdommens-folkemoede-2021/)
Pia Kjærsgaards tale ved Dansk Folkepartis årsmøde fra 2009 (uddrag 1,5 side om klima)
"Familier som vores" (TV2, 2024 - afsnit 1-2)
"Dette er det oversvømmede digt" af Jens Blendstrup (2008)
"78 Grader" af Kenneth Bøgh Andersen (2023, s. 1-49 - graphic novel)
"Det er forvirrede tider" af Theis Ørntoft (2014)
"Bourdieu i køkkenhaven" af Morten Søndergaard (2008)
"Solar" af Theis Ørntoft (uddrag fra Klimalitteratur, 2018)

Teori:
Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet (s. xxxx)
Håndbog til dansk (S. 168-172)

Sekundær:
Gittes monolog om naturen:
https://www.youtube.com/watch?v=KaNc4NdoP38
”Gittes monolog om naturen” af Per Højholdt (Fra naturhistorier)
"Præludium" af Steen Steensen Blicher (perspektivtekst til "Familier som vores")
"Matthæusevangeliet kap. 25, v. 31.46" (perspektivtekst til "Familier som vores")
"Angst" af Emil Aarestrup (perspektivtekst til "Familier som vores")

Ca. 60 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Grønland og Danmark

Den tematiske læsning tager udgangspunkt i forholdet mellem Grønland og Danmark før og nu. Det sker via forskellige tekster, der er knyttet til emnet. Vi kommer i forløbet til at arbejde med alle tre søjler i danskfaget (litteratur, sprog og medier). Formålet med forløbet er at læse litteraturen ind i historisk kontekst, arbejde sprogligt med diskurser og argumentation samt lade eleverne dykke ned i næranalyse af deres sidste værk.

I forbindelse med forløbet har vi været i Aarhus, hvor vi besøgte det grønlandske hus. Her fik eleverne et oplæg om forholdet mellem DK og GL, samt en kort snak om Trumps udmelding om at "købe" GL. Derudover så vi en lysinstellation om Havets Moder. Vi har ikke læst myten, men vi har derfor talt om den ifm. besøget samt i analysen af Ivalu.

Nogen elever har skrevet debatterende artikel om "Tæt på sandheden" fra d. 22. februar 2025, 06:30-09:19. De andre har skrevet analyserende artikel om Ivalu.

Tekster:
"Profeterne fra Evighedsfjorden" af Kim Leine (2012) (uddrag fra Litteratur med udsyn 2)
"Blomsterdalen" af Niviaq Korneliussen (uddrag s. Ø11, N76-Ø83, Ø129, Ø233)
"Det er Knud, som er død" af Tom Kristensen (1933)
"Det er Knud, som er død" af Minds of 99 (2014)
"Ivalu" af Anders Walter (2023, kortfilm, værk 6)
"Ivalu" af Morten Dürr (2019, grafisk novelle)
Opslag på Facebook fra Frederiksberg Chokolade om Eskimo-is: https://www.facebook.com/frbchokolade/photos/a.630744643633915/4132084553499889/?type=3&ref=embed_post  
Opslag på Facebook fra Frederiksberg Chokolade om Eskimo-is efter det første opslag: https://www.facebook.com/frbchokolade/posts/pfbid0uV7aHWHF7ZmEP1ogm2Ae4RSSfnLc6qQnUgaUvwZpb6WKopufiBJBiLfwYYEzS59Fl
"Direktør: Uro på torv i Aarhus handler ikke om grønlændere" fra KNR (https://knr.gl/da/nyheder/uro-p%C3%A5-torv-i-aarhus-handler-ikke-om-gr%C3%B8nl%C3%A6ndere)
"Nu indsættes vagter på populært torv: - Balladen har skabt utryghed" fra EB (https://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/nu-indsaettes-vagter-paa-populaert-torv-balladen-har-skabt-utryghed/6635657)

Baggrundsstof:
Litteratur med udsyn 2 (12-21 + 29-33)

Sekundært:
Små uddrag fra Trumps profil på X taget fra nedenstående artikler
- https://www.information.dk/debat/2025/01/boer-overveje-lade-trump-koebe-groenland
- https://www.altinget.dk/artikel/overblik-det-har-trump-sagt-om-groenland
Tæt på sandheden (https://www.dr.dk/drtv/se/taet-paa-sandheden_-skidekoldt-besoeg_500879) - brugt i den debatterende artikel

Ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 8 02-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer