Holdet 2023 1r DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Vestjysk Gymnasium Tarm
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Frederikke Eskildsen
Hold 2023 1r DA (1r DA, 2r DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begyndelser
Titel 2 Nyheder
Titel 3 Det værste og det bedste PoP1
Titel 4 Dokumentar
Titel 5 Krimi (VÆRK)
Titel 6 På skinner
Titel 7 Slægt og ære
Titel 8 Dejlige Danmark
Titel 9 Skriftlighed
Titel 10 Drømmen om et nyt liv (historieforløb)
Titel 11 Byen og Landet
Titel 12 Sprogets Magt
Titel 13 Livet i billeder
Titel 14 Humor
Titel 15 Oppe og nede
Titel 16 Fantastiske fortællinger
Titel 17 Litteraturhistorieopsamling
Titel 18 Grønland og Danmark

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begyndelser

Formål: at give eleverne et grundlæggende kendskab til danskbegreber, samt at kunne anvende disse. Eleverne har også fået kendskab til danskafleveringer på HF.

Teori:
”Begyndelser”, uddrag af kap. 1 i: Perspektiver i dansk, grundbog (9 sider)
"Synsvinkler og tre eksplicitte fortællertyper" fra iBogen "Begreb om dansk. Litteratur, sprog og medier."
"Tid og miljø" og "Personkarakteristik" fra Håndbog til Dansk kap. 3.1.
"Appelformer" i Håndbog til dansk (s. 154-155)

Tekster:
Uddrag fra "Tårer" af Tove Ditlevsen (1998)
"Kære studenter: tag tiden tilbage" af Lotte Folke Kaarsholm (2023)
Uddrag: "Mandag var første skoledag for 18 nye 1. g-klasser på Roskilde Katedralskole" fra Dagbladet Roskilde (2017)
Uddrag fra ”Sidste timer” af Sivas (2018)
Diverse tekståbninger: korte uddrag fra William Shakespeares "Romeo og Julie", Milan Kunderas "Livet er et andet sted" og Dennis Gade Kofods "Nancy".
Helle Helle "En Stol for lidt" (1996)

Klassen har lavet skriftlige opgaver ud fra fortæller og synsvinkel, samt skrevet et brev om alkohol til gymnasiefester, hvor de har gjort brug af appelformer og det retoriske pentagram.

Ca. 30 sider.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Nyheder

Formål: give eleverne indblik i nyhedsformidling med fokus på avisjournalistik til start, hvorefter de lærer om tv-nyheder og den journalistiske formidling på TV. Eleverne har sideløbende skrevet deres egne nyhedsartikler, hvor de skulle finde en nyhed på skolen, hjemme ved dem selv eller et andet sted, hvor de kan finde en nyhed.

Begreber til nyheder: avisgenrer, nyhedskriterier, tekst- og billedlayout, stofområder, kilder, vinkling, avistyper, nyhedstrekanten, Hey-You-See?-So og det journalistiske sprog.

Teori:
Uddrag af Grundbog til dansk – på de gymnasiale uddannelser (i-bog) om TV-nyheder fra ”Journalistik: Tv-nyheder og tv-dokumentar” (1 side)
Håndbog til dansk – kapitel 5.1: Avisjournalistik


Artikler:
Går til kamp mod aflivning: I morgen skal Marius dø | BT Danmark - www.bt.dk
’Alle skal forlade storcenter med det samme’ - Nyhed - sn.dk - Sjællandske Nyheder (18/2/2023) af Daniel Almazan Fonseca
Jumbo-Visma-stjerne i kritisk tilstand efter bilulykke – Ekstra Bladet
Artikler fra fysiske aviser
Selvvalgte TV-nyhedsindslag

Ca. 40 sider i alt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Det værste og det bedste PoP1

Formål: Eleverne har læst Ulrik Thomsens digtsamling, samt analyseret to selvvalgte digte fra samlingen. Dette endte ud i PoP1-forløbet, hvor de producerede to digte om det værste og det bedste for dem.

"Det værste og det bedste" af Søren Ulrik Thomsen (VÆRK) (ca. 45 sider)

Faglitteratur:
Om rim og billedsprog - lærerproduceret (2 sider)

ca. 50 sider i alt.

Arbejdsmetoder: gruppearbejde, læreoplæg, fremlæggelse/formidling, litterær tekstanalyse, læsning af skønlitteratur, kreativ skrivning (novelle- og digtskrivning)



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 05-10-2023
Det værste og det bedste 25-10-2023
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Dokumentar

Formål: forløbet er opbygget således, at eleverne får et grundigt indblik i filmiske virkemidler og dokumentargenren. Eleverne får et indgående kendskab til at analysere dokumentarer, samt at kunne fastslå genren.

Primære begreber: kreativ bearbejdning af virkeligheden, dokumentartyper (dybdeborende, observerende, performativ, deltagende, refleksive, dramatiserende), autenticitet, autenticitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder, filmiske virkemidler (billedbeskæring, perspektiv, billedkomposition, kamerabevægelser, lyd, lys/skygge, farver)

Dokumentarer + trailers:
Den dybdeborende - 20 min. uddrag af "Tilståelsen" fra TV2, 2020.
Den observerende: Ingen kender Casper, 2022 https://www.dr.dk/drtv/program/ingen-kender-casper_296991
Den performative - 10 min. uddrag af "Min barndom i helvede" fra DR, 2012.
Den refleksive og deltagende: trailer til 11/9 af Michael Moore, 2018 https://www.youtube.com/watch?v=fnQ8VU0uQXI&t=1s
Den dramatiserende: Forfulgt af politiet?, DR, 2023 (VÆRK)

Teori:
Håndbog til dansk, kapitel 5.2 (3,5 sider)
Håndbog til dansk, Filmiske virkemidler (8 sider)

Arbejdsmetoder: læreoplæg, gruppearbejde, matrixgrupper, elevpræsentationer, quiz, klassediskussion, selvstændigt arbejde.

ca. 50 sider

*to moduler er brugt på omlagt skriftlighed.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Krimi (VÆRK)

Formål: At udvide elevernes kendskab til krimigenren, som andet end tv og film, samt inddrage dem i genretræk, undergenre og krimiteorier. Eleverne har ligeledes lært at analysere krimier, og derved øvet deres brug af danskfaglige metoder.

Begreber: skrækromantik, krimiens 10 bud, undergenrer (detektiv, forbryder, politi, femi, puslespil, hårdkogt, psykologisk), true crime, krimiens personer (opklareren, hjælper, ofret, forbryderen, vidner, mistænkte), whodunit, howcathem, spor, vildspor, fabula/sjuzét.

Faglitteratur:
"Kriminalromanens ti bud" af Steffan Brockhoff (5 sider)
"Krimi" - uddrag fra Litteraturens Veje - 504-505 (2 sider)
"Krimilitteratur" - uddrag fra Litteraturens begreber - 102-103 (2 sider)
"Minileksikon" - fra Forklædt som krimi af Frank Egholm Andersen - 265-271 i e-bogen (2 sider)
"Kriminalromanen" - uddrag fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs - s. 225-227 (2 sider)
"Vi elsker krimier på tværs af køn og alder: 'Folk leder efter underholdning, mere end de leder efter meningen med livet" - artikel fra DR.DK, 2019 (1 side)


Skønlitteratur (+tv og podcast):
1-sides uddrag fra:
- "Mordet i det blå tog" af Agatha Christie (s. 188)
- "Den grinende strisser" af Sjöwall og Wahlöö (s. 122)
- "Pletskud" af Sara Paretsky (s. 202)
- "Sort hvid" af Liza Marklund (s. 129)
"En flinker fyr" af Pia Juul, fra samlingen "Dengang med hunden" (2005) (5 sider)
"Hjertet, der sladrede" af Edgar Allen Poe (1843) (4 sider)
"Den fede mand" af Karen Blixen, fra samlingen "Skæbne-anekdoter" (1958) (11 sider)
1. afsnit af "Savmordet" fra TV2, 2020 (3 sider)
Kort uddrag fra "Mørkeland", afsnit 51 (1 side)

Selvvalgt krimi (VÆRK):
Amalie: Kun ét liv af Sara Blædel
Annika H.: Kvinden i buret af Jussi Adler Olsen
Annika K.: Kvinden i buret af Jussi Adler Olsen
Asta: Kvinden i buret af Jussi Adler Olsen
Camilla: At elske er at dø af Torben Nielsen
Eia: I sandhedens navn af Viveca Sten
Emil: Jack the Ripper af Erwin Neutzsky-Wulff
Emilie: Hjemvendt af Lone Theils
Frida: For dig af Michael Folkmann-Schjerbeck
Gustav: Kastanjemanden af Søren Sveistrup
Hannah: At elske er at dø af Torben Nielsen
Kathrine: Skjulte fejl og mangler af Elsebeth Egholm
Lene: Et hus med tusind øjne af Benni Bødker
Lukas: Hvor er Lone af Ib Christiansen
Mads: Hjemvendt af Lone Theils
Malthe G.: Kastanjemanden af Søren Sveistrup
Malthe R.: Kastanjemanden af Søren Sveistrup
Mia H.: Midnatssol af Jo Nesbø
Mia N.: Tavshedens pris af R.M. Reffelt
Rasmus: Jack the Ripper af Erwin Neutzsky-Wulff
Sara: De glemte piger af Sara Blædel
Sedra: Pigen i kælderen af Rikke Strand
Sigrid: Det fjerde offer af Mari Jungstedt
Thea: Selfies af Jussi Adler Olsen
Thoke: Grønt støv af Sara Blædel
Viktor: I gribbens øje af Jan Stage

Eleverne har ud fra deres selvvalgte krimi lavet deres egne podcasts i grupper, samt skrevet en krimianalyse som skriftlig opgave.

ca. 250 sider i alt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 2 23-11-2023
Analyserende artikel 11-12-2023
Podcast 09-01-2024
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 På skinner

Formål: Eleverne har arbejdet tematisk med litterære tekster, trykte reklamer og reklamefilm, hvor udgangspunktet har været "På skinner". Materialet omhandler tog, perroner, stationer mm. Forløbet har lært eleverne om eksistentialisme og sociale klasser ifm. tog, og desuden oplyst dem om kanonforfattere. Forløbets anden del har fokuseret på medier i form af reklamer og kampagner. Eleverne har arbejdet primært arbejdet analytisk med teksterne, men også lavet deres egen reklame.

Begreber: Eksistentialisme (spidsborger, æstetiker, etikeren, det religiøse menneske + subjektivitet, valg, angst, frihed, ansvar og skyld), socialrealisme, klasseteori (de fem sociale lag: overklasse, højere middelklasse, middelklasse, arbejderklasse, underklasse). Reklame- og kampagnebegreber: Laswells kommunikationsmodel, AIDA-modellen, appelformer, reklametyper, reklamefilmstyper, kommercielle og ikke-kommercielle kampagner.

Teori:
s. 5-9 og s. 10-15 i "Litteratur på skinner" af Lasse Isholm, 2023
"Kampagnevideoens genretræk" fra "Textur. Tekstarbejde i dansk" (ibog)
"Håndbog til dansk", kapitel 5.6: "Reklamer"

Tekster:
"På Memphis Station" af Johannes V. Jensen, 1904
Uddrag fra "Barndommens Gade" af Tove Ditlevsen, 1943
Uddrag fra "Pendlerne af Simon Fruelund", 2014
”Soldaten og pigen” af Martin A. Hansen, 1947
”Rejsen til Ribe” af Peter Seeberg, 1990
Selvvalgte reklamer fra DSB, Aarhus Letbane og Arriva
Selvvalgt kampagnevideo fra https://arriva.dk/kundeservice/den-bedste-togoplevelse
"DSB: Du kan køre med os", kampagnevideo, 2016: https://www.youtube.com/watch?v=3W6OHTxP86E&t=3s

ca. 60 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Slægt og ære

Om forløbet: Med udgangspunkt i temaet, slægt og ære, har eleverne fået grundigt kendskab til folkeviser, både ridderviser og trylleviser. De har desuden lært om de primære begreber inden for analyse af folkeviser: ekspansionsteknik, syrebadsteknik, knittelvers og formelsprog. Eleverne har fået flere muligheder indenfor tematisk sammenligning ved at læse nyere litteratur med samme tematik. De har desuden stiftet bekendtskab med digtanalysebegreber.

Tekster:
Ebbe Skammelsøn af Ukendt forfatter
Nøkkens Svig af Ukendt forfatter
Hr. Mortens Klosterrov
Plastikblomst af Yahya Hassan (2013)
Myggestik af Naja Marie Aidt (2006)
Sporløs, episode 5 (2015)
Kongefamiliens portræt af Thomas Kluge


Teori:
s. 34-37 i Litteraturhistorien – på langs og på tværs
s. 58-66 i Litteraturens Veje
Kapitel "Slægt og ære" i DANSK PÅ NY
Om "TV-dokumentaren" fra "Textanalyse", iBog.

Cirka 60 sider

Eleverne har desuden skrevet en analyse og fortolkning, enten ud fra Nøkkens Svig eller Hr. Mortens Klosterrov
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel 2 11-03-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 16,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Dejlige Danmark

Formål:
Forløbet har bl.a. introduceret eleverne til romantikken med fokus på nationalromantikken. Fokus for forløbet var nationalisme, hvorfor eleverne arbejdede med opfattelse af Danmark og danskhed gennem tiden. Derigennem har eleverne fået øvet grundlæggende analysemetoder som lyrikanalyse og spillefilmsanalyse.

Tekster:
”Der er et yndigt land”/”Fædrelands-Sang”, Adam Oehlenschläger, 1819
”Danmarks Trøst”, N.F.S. Grundtvig, 1820
”Klokken”, H.C. Andersen, 1845
"Præludium", St. St. Blicher, 1838
”Danmark (dum og dejlig)”, Sebastian, 1978
”Gi mig Danmark tilbage”, Natasja, 2007
”Danmark 2009”, Peter Carlsen, 2009
”Verdensborger.dk”, Per Vers, 2006
”Verdensborger i Danmark”, Benny Andersen, 1988
Helt Sort (sæson 3, episode 3), TV2, 2021
"Sommeren ’92", Kasper Barfoed, 2015 (Værk)
”Vi skal boykotte VM i Qatar, fordi vi elsker fodbold” af Otto Engelhardt, Politiken, 2021

Teori:
Uddrag fra ”Romantikken” i iBogen Litteraturhistorien – på langs og på tværs, Systime
”Romantikken” i iBogen Litteraturportalen, Systime
Uddrag fra ”Humor i dansk” af Michael Balle Jensen (s. 7-13)

Ca. 80 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Skriftlighed

Formål: forløbet introducerer eleverne for den debatterende artikel, hvor de bl.a. får kompetencer inden for argumentation og debat. Derudover indeholder forløbet små skriftlige øvelser, hvor eleverne styrker deres formidlingsevner. Forløbet munder ud i afleveringen af en fuld debatterende artikel.

Materiale:
"Guide til skriftlig dansk i hf", forskellige uddrag fra iBog, 2019
Øvelser om typisk fejl: https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer
Komma: Kapitel 10 i iBogen "Styr på sproget - grammatiske øvelser", 2016

Ca. 30 sider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Drømmen om et nyt liv (historieforløb)

I forløbet tages der udgangspunkt i klassens historieforløb om udvandring, hvor vi nu arbejder med emnet fra en danskfaglig vinkel. Vi starter med at have fokus på udvandringen (Drømmen om Amerika), og hvordan denne kommer til udtryk i litteratur og medier, hvorefter vi bevæger os op i tiden til i dag. I dag er Danmark ikke længere kun et udvandringsland, men det er også blevet til et land, mennesker søger mod.

Vi arbejder både med fiktions- og faktatekster inden for litteratur, medie og sprog.

Efter forløbet skal eleverne kunne…
skelne mellem, hvordan vi behandler det samme emne i en danskfaglig – og historiefaglig kontekst
se udviklingen i tekster ifm. udvandring og indvandring
lave en sproglig analyse af faktatekst med fokus på teksten tone
have en forståelse for skriftlighed, formalia m.m. i større opgaver

Tekster:
”Udvandrerne på Larsens Plads” af Edvard Petersen (1890)
”Flugten til Amerika” af Christian Winther (1835)
"Bo'l" af Johannes V. Jensen (1906)
"Breve hjem - fra danske udvandrere 1850-1950" af Jakob Holm (og brevenes forfattere) s. 38-41
Badehotellet (sæson 2, afsnit 3, Sønnen fra Amerika) (2015)
”Døden er et øjeblik” af Martin Jensen (kap. 2 + kap. 19) (2019)
Frederik Vads tale (https://www.dansketaler.dk/tale/frederik-vads-tale-i-folketinget-om-udlaendingestramninger) (2024)
Mohammad Saad Faqrodins tale (https://dansketaler.dk/tale/mohammad-saad-faqrodins-tale-til-nordisk-talefest). (2023)
"Limbus" af Jesper Wung-Sung fra novellesamlingen Pære perker dansk (2011)
Tegneserie fra novellesamlingen Pære perker dansk #4 +#10 af Mikkel Sommer
Flugt, Jonas Poher Rasmussen (instruktør): https://www.dr.dk/drtv/program/flugt_297321 (2021)

Teori:
Håndbog til dansk (Retorisk analyse, argumentation - Toulmins argumentationsmodel) + (Dokumentarfilm) + (Filmiske virkemidler)

ca. 70 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 16,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Byen og Landet

Formål: Dette forløb er udformet efter klassens studietur til Berlin, hvorfor forløbet har været to-delt: 1. del om byen og 2. del om landet. Forløbet har fokuseret på lyrik om byen og landet, hvorfor eleverne har fået indgående kendskab til prosadigte og traditionelle digte.

Teori:
Om realisme og modernisme: s. 155-157 fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs
Om 80'er-lyrik og storbymodernisme: s. 191-193 fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs
Om nyplatonisme, universalromantik og nationalromantik: s. 102-104 og 105-109 fra Litteraturhistorien - på langs og på tværs

Skønlitteratur om byen:
Tom Kristensen: ”Nat i Berlin” (1921)
Emil Bønnelycke ”Berlin” (Grafisk digt) (1919)
Dan Turèll: ”Gennem Byen en sidste gang” (1977)
Per Højholt: ”Gittes monolog om strøget” (1983)
Michael Strunge: "19. juni 1983, 25 år. København." (1984)

Skønlitteratur om landet:
Dan Turèll: "Der er så dejligt derude på landet" (1984)
H.C. Andersen "Klokken" (1845)
Adam Oehlenschlæger: ”Morgen-Vandring” (de første 6 strofer) (1805)
N.F.S. Grundtvig: ”Langt højere bjerge”(”Danmarks Trøst”) (1820)

Eleverne har lavet to kreative opgaver - et digt og en dokumentar el. baggrundsartikel - i forbindelse med studieturen og danskforløbet. Efter studieturen har eleverne afleveret metatekster om udarbejdelsen af deres kreative opgaver.

Ca. 50 sider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Studietursopgave 08-09-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Sprogets Magt

Forløbets formål er at give eleverne en sproglig bevidsthed, skriftligt såvel som mundtligt. De har arbejdet med argumentation ifm. oplysningstiden, hvorefter vi har fokuseret på talers retorik, og skrevet deres egen tale. Til slut har de arbejdet med kommunikation og sprog på sociale medier. I forbindelse med forløbet har eleverne også arbejdet med den debatterende artikel.

Teori:
Om Argumentation i "Håndbog til dansk", s. 157-159.
Om Sproglige figurer i "Håndbog til dansk", s. 123-126
Rather Homemade om oplysningstiden: https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
”Kommunikationssituationens grundelementer” fra Grundbog i retorik
Uddrag fra Mundtlighed i dansk ”Hvad kendetegner talen?”
Om Sproghandlinger fra "Perspektiver i dansk"
Om Goffman og Meyrowitz i "Håndbog til dansk"

Oplysningstiden:
"Epistel 91" af Ludvig Holberg (1748)
"Selskabssang" (Ordener hænger man på idioter) af P.A. Heiberg (1790)

Taler:
Manilla Ghafuris tale ved demonstrationen “Hele Danmark på gaden for Palæstina #2”
Simon Toftgaard Jespersens tale ved demonstrationen "Undskyld vi er her"

"Herredømmefri kommunikation" i Sprog i brug (ibog - p135)

Selvvalgte SoMe-opslag til gruppearbejde

Den debatterende artikel:
“Vi løser ikke vores alkoholkultur ved at forbyde druk på ungdomsuddannelserne”, Berlingske, 2022
“Sundhedsstyrelsens brev til direktører og rektorer på landets ungdomsuddannelser”, 2022
“Det mener Kræftens bekæmpelse om unge og alkohol”
“Husk at spørge os unge inden I laver regler for vores forbrug af alkohol”, 2021

Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13 Livet i billeder

Forløbet er formet af genren tegneserier. Forløbet har ikke et tematisk fokus, men et genrefokus, hvor materialet er valgt ud fra dets relation til tegneserier. Klassen har primært arbejdet med grafiske romaner.

Arbejdsmetoder: individuel skrivning og læsning, fælles læsning, individuel analyse, gruppearbejde, kreative opgaver.

Primære begreber: tegneseriers formmæssige begreber, hæfte, stribe, grafisk roman, multimodalitet, remediering.

Teori:
Grafiske Romaner, s. 12-13, s. 20-29, 34-37,
Dansk i Tiden, s. 122-125

Skønlitteratur:
Uddrag fra Dansker af Halfdan Pisket (2016)
Uddrag fra Maus af Art Spiegelman (ca. 1986)
Uddrag fra 78° af Kenneth Bøgh Andersen, s. 11-49 (2023)
VÆRK: Noget frygteligt er altid lige ved at ske af Lars Kramhøft (132 sider) (2020)
Uddrag fra Alltid Fucka Upp af Moa Romanova, s. 29-44 (svensk) (2018)
Uddrag fra Drabant af Øyvind Holen, s. 3-32 (norsk) (2013)

Ca. 150 normalsider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - grafisk roman 22-11-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14 Humor

Forløbet har primært haft et medie- og sprogfokus, hvor eleverne har analyseret humor i diverse fakta- og fiktionstekster. Herigennem har de også lært om de forskellige former for ironi, samt satire og sarkasme. De har desuden afleveret en analyserende artikel med fokus på humor i kampagnefilm. Herefter er forløbet endt med et skriftligt fokus op til SSO.

Materiale:
Selvvalgt klip eller tekst
-Eia: Tabu, “Tourettes syndrome”, TV2 play fra 28:30-28:45
-Malthe R., Thoke, Lukas: Fik ptsd af at lave den | TikTok af jgtheman
-Malthe G., Rasmus: 🦉🗣️❤️#mikkel🦉 #kælenavne #danskhumor #tildigside | TikTok af hashtagmikkel
-Sigrid, Annika H., Lene:
-Sara, Annika A., Amalie, Thea: ”Jeg glæder mig.”, https://www.youtube.com/watch?v=g8ZYAa17f9Q
"Curlingklubben på sabbatårsrejse", afsnit 1, DRTV, 2023
Klovn – senfølger, ”Alter ego”, TV2, 2022
Rytteriet: "Mor har været utro": https://www.youtube.com/watch?v=4LnsLrbicpk&list=PLn-TbvvDaFeZwX9tNNxoPQkpc9HOKfK8k&index=1, "Snobberne: Naturkatastrofer": https://www.youtube.com/watch?v=79Lpy3ggO8s&list=PLn-TbvvDaFeZwX9tNNxoPQkpc9HOKfK8k&index=7, "Snobberne: Arbejdsløshed": https://www.youtube.com/watch?v=HAtdP3FhLq0&list=PLn-TbvvDaFeZwX9tNNxoPQkpc9HOKfK8k&index=5
"The Julekalender", afsnit 1, 1991

Uddrag fra ”Humor i dansk” af Michael Balle Jensen - s. 7-13
Uddrag om verbal ironi, selvironi og situationsironi i ”Forløb 7: Humor og ironi” fra i-bogen Textur
Uddrag om autofiktion i ”Forløb 8: Autenticitet og fiktionalitet i selvfremstillinger” fra i-bogen Textur
Uddrag om "Satire – fiktion, fiktionalitet og memes" fra ”Fiktionseksperimenter og samfundsengagement 2000-2020” i i-bogen Med tiden – et litteraturhistorisk overblik

Fra den analyserende artikel om kampagnefilm:
"Rådet for Sikker Trafik: Hjelm har alle dage været en god idé"
"Sundhedsstyrelsen: Småsyg? Jeg-tror-det-er-fedest-jeg-bliver-hjemme-i-dag-Styrelsen"

ca. 35 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - humor 20-12-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15 Oppe og nede

Forløbet fokuserer på klasseskel, og til start lærer eleverne om det moderne gennembruds fokus på klasseskel og køn, hvorefter vi vender blikket mod nutidens klasseskel, og fremstillingen af dette i litteratur og medier. De første tre moduler blev brugt på skriftlighedsforløb med fokus på SSO.

Primære tekster:
”Foran alteret” af Herman Bang (1880)
”Et Grundskud” af Henrik Pontoppidan (1899)
Deadline, d. 9/1/2023
”Brænde 1”, Brænde 2” og ”Brænde 3” fra Snydt ud af næsen af Thomas Korsgaard (2024)
Uddrag fra I ruiner af Morten Pape – s. 220-228 (2021)
1. afsnit af "Født til succes", DR
POV-afsnittet "Hjemløs", DR
”COST/BENEFIT”, ”JEG SLIDER MINE KONDISKO HURTIGERE END ANDRE” og ”L HAR KØBT ET BALANCEBRÆT TIL MIG” fra Nye Balancer af Caspar Eric (2023) (4 sider)

Sekundær litteratur:
Kvindernes moderne gennembrud – Dansk litteraturs historie | Lex

Ca. 45 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16 Fantastiske fortællinger

Forløbet fokuserer på fantastiske fortællinger, som en bred betegnelse for flere genrer: magisk realisme, fantastik og eventyr. Eleverne træner de litterære analysemetoder, særligt nykritisk analyse, genreanalyse og forfatterskabsanalyse, og gennem dialogiske metoder træner eleverne deres mundtlighed. Eleverne skal gennem anvendelse af deres forforståelse genetablere deres bekendtskab (fra folkeskolen) med eventyrgenren, og derigennem træne den strukturalistiske analysemetode. Herigennem anvendes også begrebet intertekstualitet i sammenhæng med animationsfilmen Shrek, og elevernes egen produktion af et eventyr.

Tekster:
”Pelikan” fra Mount København af Kasper Colling Nielsen
”Villy”, ”Kronvildt” og ”Rosentjørn” af Charlotte Weitze
Selvvalgte eventyr:
”Fyrtøjet” af H.C. Andersen
”Prinsessen på ærten” af H.C. Andersen
”Kejserens nye klæder” af H.C. Andersen
”De vilde svaner” af H.C. Andersen
”Den lille havfrue” af H.C. Andersen
”Altervin” af Carl Knast (2023)
Shrek (2001)

Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17 Litteraturhistorieopsamling

Formål: eleverne får repeteret de væsentligste litteraturhistoriske tekster, samt skabt et overblik over de litteraturhistoriske perioder. Herudover inddrages to kanonforfattere, som relaterer sig til bestemte litteraturhistoriske perioder: Martin Andersen Nexø og Klaus Rifbjerg. Eleverne har til slut afleveret et udfyldt litteraturhistorieskema med en oversigt over de perioder, vi har arbejdet med, samt disses primære tekster og tendenser.

Skønlitterære tekster fra tidligere forløb - ikke genlæst, men placeret litteraturhistorisk):
Ebbe Skammelsøn
Selsskabssang af P.A. Heiberg (1790)
Der er et yndigt land af Adam Oehlenschläger (1819)
Et Grundskud af Henrik Pontoppidan (1885)
Gennem byen en sidste gang af Dan Turèll  (1977)
En stol for lidt af Helle Helle (1996)
Brænde 1, 2 og 3 af Thomas Korsgaard (2024)

Nye tekster - læst og placeret litteraturhistorisk:
Paa Sneen af Emil Aarestrup (1838)
Lønningsdag (En Idyl) af Martin Andersen Nexø (1900)
Livet i badeværelset af Klaus Rifbjerg (1960)

Sekundær litteratur:
Uddrag om følgende perioder i Litteraturhistorien - på langs og på tværs: middelalder, oplysningstiden, romantikken (universal, national, romantisme), det moderne gennembrud, 1900-tallets realisme og modernisme, 00'ernes litteratur


Ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Litteraturhistorieskema 28-03-2025
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 18 Grønland og Danmark

Formål: Forløbet tager udgangspunkt i forholdet mellem Grønland og Danmark, og giver blandt andet eleverne mulighed for at forstå Rigsfællesskabets historie, og selv tage stilling til samtidens problematikker og debatter. Forløbet skal bevidstgøre eleverne om Grønlands påvirkning på Danmark og Danmarks påvirkning på Grønland, og samtidig vise dem, hvordan litteraturen belyser og påvirker de to landes forhold og historie.

4 af modulerne er blevet brugt på en ekskursion til Aarhus, hvor eleverne har været til oplæg i Det Grønlandske Hus, hvorefter vi gik en tur med PovertyWalk, som knytter sig til forløbet Oppe og Nede.

Arbejdsform: vi har anvendt en undersøgende tilgang til litteraturlæsningen i dette forløb.

Teori:
"Litteratur med udsyn 2" af T. Gustafsson, R. Urup Kjeldsen og A. Hedegaard Kristiansen, s. 12-17, s. 18-21 (2016)

"Profeterne i evighedsfjorden" af Kim Leine, 2012 (uddrag)
"Det er Knud, som er død" af Tom Kristensen, 1933
"Det er Knud, som er død" af The Minds of 99, 2012
"Ivalu", kortfilm, 2023
"Blomsterdalen" af Niviaq Korneliussen, 2020 (uddrag)
Niviaq Korneliussens takketale ved modtagelsen af Nordisk Råds Litteraturpris 2021

Tekster fra analyserende og debatterende artikel:
"Ivalu", grafisk roman, Morten Dürr, Lars Horneman, 2021 (uddrag) + kortfilmen
”Hvor lavt kan man synke?”: Grønlandsk politiker kritiserer satireprogram
Henrik Palle: ’Tæt på sandheden’-satire var en bommert grænsende til det pinlige
Tæt på sandheden (22. februar 2025, 06:30-09:19)


ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer