Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Vestjysk Gymnasium Tarm
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
Lærer(e)
|
Cathrine Rask Bødskov
|
Hold
|
2024 2t ps (2t ps)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Ekstreme fællesskaber
Formål: eleverne lærer om de socialpsykologiske teorier, begreber og undersøgelser.
Grupper: Psykologiens veje (3. udgave), s. 378-381
Gruppepres, konformitet og gruppepolarisering: Psykologiens Veje, s. 385-387 og PsykC, s. 208-209
Robbers Cave og den sociale identitetsteori: Fra celle til selfie, s. 174-176
Roller: Psykologiens veje (3. udgave), s. 396-403
Kulturmøder: Psykologiens veje (3. udgave), s. 423-431
Holdninger: Psykologiens veje (3. udgave), s. 411-414
Stereotyper, fordomme og diskrimination: PsykC, s. 193-194 og 200-203
Exit af ekstreme grupper: PsykC, s. 217-219
7-trins guide til gennemgang af undersøgelser:
Solomon Aschs konformitetseksperiment: Psykologiens Veje, s. 382-383
Muzafer Sherifs Robbers Cave-eksperiment: Psykologiens Veje, s. 391-392
Zimbardos fængselseksperiment: Psykologiens Veje, s. 474-477
Henri Tajfels minimalgruppeeksperiment: Psykologiens Veje, s. 393-394
Stanley Milgrams lydighedseksemperiment: Psykologiens Veje, s. 470-473
Supplerende:
https://kforum.dk/article182089k.ece"The Stanford Prison Experiment Was One of the Most Disturbing Studies Ever" (youtube.com)
"Unge vil forsvare gruppen med deres liv", 2009
https://www.information.dk/debat/2017/10/danmark-ogsaa-land-aldrig-dansker
"Den sommer Ahmed blev radikaliseret", 2015, Berlingske
Eksamensspørgsmål: "Rekruttering til bandemiljøet starter i de unge år", Justitsministeriet, 2011
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Velkommen til Psykologi, vi starter med lidt intro, informationer og bogudlevering. (hvis i har fået bøger så medbring Psykologiens veje, den sorte)
-
Begrebsliste til Ekstreme fællesskaber.docx
-
Forløbsplan Ekstreme fællesskaber.docx
-
Årsplan psykologi C 2024.docx
-
7-trinsguide - Psykologi C.docx
-
Schultz Larsen, Ole: Psykologiens veje 3. udgave, Systime; sider: 385-387, 396-403, 411-414, 428-433
-
gruppedynamik, konformitet, gruppetænkning og polarisering.pptx
-
,: Psykologi fra celle til selfie, Columbus; sider: 174-176, 185-189
-
Gruppekonflikter og tilskuereffekt.pptx
-
Lektien til timen er følgende:
-
Holdninger.pptx
-
Vi starter med at høre jeres tekstnedslag fra sidst. Derefter læser vi side 423-428 i Psykologiens veje.
-
Riisager, Magnus: PsykC, Frydenlund; sider: 217-219
-
I skal have jeres svar med på debatindlægget som i læste på forrige time. Vi starter med at læse dem sammen og tale om hvordan fordomme, stereotyper og kulturkonflikter opstår.
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Hvem er jeg?
Kernestof:
Tilknytningsteori: PsykC, s. 56-59
Daniel Sterns udviklingsteori: PsykC s. 60-62
Subjektivt selv: Psykologiens Veje s. 92-96
Epigenetik: Fra Celle til Selfie, s. 66-68
Familie og Opdragelse: Psykologiens veje, s. 160-164 og Fra celle til selfie, s. 122
Daginstitutioner: PsykC, s. 68-72 og Psykologiens veje, s, 164-166
Empati: Psykologiens veje, s. 110-112
Omsorgssvigt: Fra celle til selfie, s. 11-14
Sårbarhed og resiliens: PsykC, s. 93-97 og Psykologiens veje, s. 132-135
Social arv/indlært hjælpeløshed: Fra celle til selfie, s. 149-151 og 153-155
Supplerende:
Daniel Stern miniøvelser fra "Kreativ Psykologi", ibog
Brevkasseøvelse til opdragelse fra "Kreativ Psykologi", ibog
“The Strange Situation – Mary Ainsworth” (youtube.com)
“Tronick´s Still Face Experiment:” (youtube.com)
"Farlige forældre", afsnit 1, TV2
“An Experiment by Joseph Campos: The Visual Cliff” (youtube.com)
"Old Enough on Netflix: We put two 3-year-old kids to the test at an Ohio grocery store" (youtube.com)
"‘Old Enough’ Generates Parenting Debate, Latest Netflix Sensation" (youtube.com)
”Bag facaden daginstitutioner”, TV2
"Ny undersøgelse: Fire ud af ti forældre kigger på en skærm, når de er sammen med deres børn", alt.dk, 2021
”Lisbeth Zornig kom ud af voldens skygge” Ude & Hjemme, 2012.
Eksamensspørgsmålsøvelse: "Børnehaver og vuggestuer: Flere børn mistrives”, Pernille Mainz, Politiken, 2023
Ca. 60 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Nyt forløb. I får udleveret forløbsplan og begrebsliste
-
Riisager, Magnus: PsykC, Frydenlund; sider: 56-62, 68-72
-
Begrebsliste til hvem er jeg.docx Forløbsplan, hvem er jeg.docx
-
3. Relationer og tilknytning - PsykC 56-59.pptx
-
Medbring bogen PsykC ingen lektier
-
Relationer og interaktion - Stern - Barnets udvikling 60 62 + empirisk udviklingspsykologi.pptx
-
Sådan ser verden ud med en babys øjne
-
5. Relationer og interaktion - Stern - Barnets udvikling - Tema 2.pptx
-
Ingen lektier, men medbring PsykC og Psykologiens veje.
-
,: Psykologi fra celle til selfie, Columbus; sider: 66-68
-
Schultz Larsen, Ole: Psykologiens veje 3. udgave, Systime; sider: 110-112, 160-166
-
Sidste time med My
-
I skal læse s. 11-14 i Fra Celle til Selfie og tage noter i begrebslisten omkring:
-
Omsorgssvigt pp.pptx
-
Lektie: læs s. 93-97 i PsykC + 132-135 i Psykologiens Veje
-
Sårbarhed og resiliens.pptx
-
Undersøgelse - Indlært hjælpeløshed.docx
-
Social arv .pptx
-
Lektie: Læs fra celle til selfie s. 149-151 + 153-155.
-
Eksamensspørgsmålsøvelse - Hvem er jeg.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ungdom, køn og identitet
Kernestof:
Eriksons identitetsbegreber: Psykologiens Veje, s. 328-329
Ungdom og identitet (Giddens): PsykC, s. 145-148
Ungdom og identitet (Gergen): PsykC, s. 150-155
Biologisk kønsopfattelse: Fra celle til selfie, s. 76-79
Kønsforskelle: Uddrag fra Temaer til psykologi, kapitel 6, Køn og kønsforskelle (”Introduktion til kønsforskelle”)
Social indlæringsteori: Psykologiens Veje, s. 149-151
Social konstruktivisme: Uddrag fra Temaer til psykologi, kapitel 6, Køn og kønsforskelle (”Kultur2: Socialkonstruktivisme”)
Identitet og sociale medier: PsykC, s. 155-157
Goffman: Fra celle til selfie, s. 177-179
Meyrowitz: Uddrag fra ibog Fra celle til selfie (p319), ”6.8: Joshua Meyrowitz: Elektroniske medier”
Femfaktormodellen: PsykC, s. 51-53
Supplerende:
Anthony Giddens: https://vimeo.com/1015603521
“Girl toys vs boy toys: The experiment - BBC Stories” (Youtube.com)
“Bandura's Bobo Doll Experiment” (Youtube.com)
Julens favoritter, (legekaeden.dk)
Uddrag af ”Kan man være andet end hankøn eller hunkøn”, Kristian Herlufsen, Samvirke, 2021.
PsykC s.157-158 ”Undersøgelse om flertalsmisforståelse vedrørende lysten til at indtage alkohol”.
”Goffman” (Youtube.com)
”Isak and Even Part 42- Part 45” (Youtube.com)
PsykC s. 53-54 ”Tvillingestudier” og ”Undersøgelse af det genetiske fundament for de fem personlighedsdimensioner i femfaktormodellen”.
Uddrag fra Undersøgelser i psykologi, kapitel 5 Personlighedspsykologi, (5.1 Hvordan er din personlighed?)
Personlighedstest øvelse 5.1 fra Undersøgelser i psykologi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Hvordan lærer jeg bedst?
Kernestof:
Læring og kognitive processer: PsykC, s. 101-102
Piaget og Vygotsky: PsykC, s. 132-133
Klassisk betingning: Psykologi fra celle til selfie, s. 266-268
Operant betingning: Psykologi fra celle til selfie, s. 271-273
Hjernens belønningssystem: Psykologiens veje, s. 255-258
Social indlæringsteori: Psykologiens veje, s 149-154
Motivation: PsykC, s. 124-127.
Selvkontrol: ”Undersøgelse: Skumfidus-undersøgelsen om selvkontrol” + ”Rochester Universitys variation af eksperimentet” fra ”Psykologiens Veje” iBog.
Opmærksomhed: Psykologiens veje, s. 176-179 og PsykC, s. 101-104.
Perception: Psykologiens veje, s. 180-182
Hukommelse: PsykC, s. 108-114
Langtidshukommelse: PsykC, s. 118-121
Læring i en konkurrencestat: Fra celle til selfie, s. 111-114
Stress: Psykologiens veje, s. 439-449 og 453-454
Coping: PsykC, s. 172-173. + Psykologiens, s. 455 - 457
Supplerende:
” Piaget’s Schema: Accommodation and Assimilation of New Information” - indtil 1.53. (youtube.dk)
”Vygotsky's Theory of Cognitive Development in Social Relationships” (youtube.dk)
”Skinner’s Operant Conditioning: Rewards & Punishments” (youtube.dk)
” The Big Bang Theory- Operant Conditioning” (youtube.dk)
” Baby Albert Experiments” (youtube.dk)
” 3 Basic Needs That Drive Your Behavior [Self-Determination Theory]” – indtil 1.30. (youtube.dk)
”The Marshmallow Test” (youtube.dk)
” Re-evaluating The Marshmallow Test” (youtube.dk)
Aktiviteter fra "Kreativ psykologi" (iBog fra Systime) - øvelser fra delt og selektiv opmærksomhed og hukommelse
"Selective Attention Test" (youtube.com) - Simon og Chabris´ test med gorillaen og basketspillerne
Eksamensspørgsmål: "Gymnasieelever er lige så stressede som de 20 pct. mest stressede voksne" (2017)
ca. 70 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64671573681",
"T": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64671573681",
"H": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64671573681"
}