Holdet 2p DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Vestjysk Gymnasium Tarm
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Stefanie Hillerslev Christiansen
Hold 2024 1p DA (1p DA, 2p DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Selvfortællinger - Introduktion til dansk
Titel 2 Det værste og det bedste (POP1)
Titel 3 Trusler og konflikter i krisetider
Titel 4 Forbrydelser
Titel 5 Er der dejligt på landet?
Titel 6 Kom så, Danmark!
Titel 7 Splittelse
Titel 8 Kulturmøder (Historieopgaven)
Titel 9 Beruselse i litteraturen og storbyen
Titel 10 Fra vugge til grav
Titel 11 I'm a Barbie girl
Titel 12 Gid jeg var en mand - eller hvad?
Titel 13 Mennesket og naturen
Titel 14 Grønland og Danmark

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Selvfortællinger - Introduktion til dansk

Selvfortællinger – Introduktion til dansk
I den første del af forløbet har vi arbejdet med en introduktion til dansk, hvor vi har skabt et fælles sprog for fakta og fiktion. Vi har lavet flere øvelser med uddrag fra fakta og fiktionstekster, for at gøre eleverne i stand til at skelne mellem disse begreber. Det overordnede tema har været ”Selvfortællinger”, altså det at ”fortælle om sig selv”. Det er noget, vi gør dagligt, når vi skriver løs om stort og småt på digitale medier og i sms'er. Vi poster billeder, flasher og fortæller om os selv og vores nærmeste i særlige situationer. Det samme er sket inden for film, litteratur og kunst. En selvfortælling kan være væsentlig, når den er godt fortalt, vækker eftertanke, peger ud over forfatteren selv og giver andre et spejl at se sig selv i. Forløbet har derfor også været med til at øve eleverne i, at man ikke altid kan skelne mellem fakta og fiktion.

Danskfagligt har vi arbejde med danskfagets tre primære arbejdsområder: litteratur, sprog og medier. Samtidig er I blevet introduceret til en masse grundlæggende begreber, som I har fået kendskab til.

Formål:
At kunne skelne mellem fakta og fiktion
At have kenskab til begrebet autofiktion
At anvende Goffman og Meyrowitz' på et socialt medie
At lave en kommunikationsanalyse ud fra kommunikationsmodellen

Primær litteratur:
Danish Mother Seeking: https://www.youtube.com/watch?v=GiKRA-syT5M  
Paradise Hotel (sæson 13, afsnit 23 (CFU))
Maja Lee Langvad: ”Part C 20 spørgsmål til mig selv” fra Fortællingernes spejl
”Selvportræt 1” af Tove Ditlevsen
Do Danska af Jonas Suchanek, ”Change, no good film” fra Fortællingens spejl
Hvis der skulle komme et menne-ske forbi af Thomas Korsgaard (kap. 24-25)
Selvvalgte instagram el. tiktok-profiler til analyse vha. kommunikationsmodellen og backstage, frontstage, middlestage

Teori:
Håndbog til dansk s. 8-9 + kap. 2 fakta og fiktion + 54-60 fortæller og synsvinkel + 240-42 frontstage, backstage, middle stage
Fortællingernes spejl: p135 Selvfortælling i litteratur, sprog og medier + p136 De skønlitterære genrer + p138 Hybridformer mellem fiktion og fakta + p165 Kommunikation på de sociale medier
"Autofiktion" fra selvfortalt – en introduktion, s. 13, 17, 21 (fokus på autofiktion + autofiktion som selvfortællinger

ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Det værste og det bedste (POP1)

I forløbet har eleverne arbejdet intensivt med Thomsens digtsamling på receptivt og produktivt. Forløbet har været en del af deres projekt og praktik forløb sammen med de kreative fag, hvor forløbet og projektdagene har været et led i deres karrierelæring og et led i at finde sine egne styrker og svagheder samt arbejde kreativt.

Vi har i arbejdet med digtsamlingen haft fokus på genren, digtanalyse og formidlingen heraf. Eleverne har skrevet en analyserende artikel om digtsamlingen med fokus på sammenhængen mellem form og indhold. Forløbet har derfor også været med til at præsentere dem for den analyserende artikel og skriftlighed på HF.

Eleverne har selv produceret digte og lavet en digtsamling i fællesskab.

Primær:
Det værste og det bedste af Søren Ulrik Thomsen (2002)  (Værk 1)

Teori:
Håndbog til dansk (s. 80-81 (digte) + 112-22 (billedsprog, gennemgået på ppt med fokus på metafor, besjæling, sammenligning og personificering) , 123-125 (gentagelser).

ca. 40 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 3 20-10-2024
POP 1 24-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Trusler og konflikter i krisetider

Formål:
I forløbet introduceres eleverne til trusler og konflikter i forskellige krise-kontekster. Vi har arbejdet med dokumentaren ”Balladen om kolonihaven” som værk, hvor der er blevet set på dokumentargenren, virkemidler, formidling og selve konflikten og truslerne. Derudover arbejdes der med nyhedsformidling m. fokus på indre komposition (nyhedstrekanten og Hey-you-see-so), nyhedskriterier, undergenre, layout/ydre komposition, vinkling. Formidlingen er både blevet undersøgt i artikler, podcast og Tv-avisen. Tematisk vil nyhedsformidlingen behandle aktuelle emner, hvor de bl.a. har arbejdet med Trump, Rusland, Mental load osv. Til sidst i forløbet har vi arbejdet med tale-genren og retorik.

Formålet med forløbet har været, at eleverne har opnået:
… viden om nyhedsformidling (receptivt og produktivt)
… analyseredskaber til dokumentaren
… viden til at arbejde tematisk med et emne i forskellige mediegenrer/kontekster

Primær:
Balladen om kolonihaven (TV2 (set på CFU), 2023, sæson 1, afsnit 1-4 (Værk 2))

Tiden (Podcast):
Skraldemanden Trump, spansk oversvømmelse og ben-erstatninger: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/tiden/tiden-2024/tiden-skraldemanden-trump-spansk-oversvoemmelse-og-ben-erstatninger-11802451178 (1/11-2024)

Racistisk valg-vittighed, Ulf Pilgaard er død og knuste russere i hobetal: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/tiden/tiden-2024/tiden-racistisk-valg-vittighed-ulf-pilgaard-er-doed-og-knuste-russere-i-hobetal-11802451176 (30/10-2024)

TV-Avisen fra d. 13/11 (18:30 nyhederne (00:00-08:19): https://www.dr.dk/drtv/se/tva_-dansk-olieeventyr-skader-klimaet_488124

Berlingske: "Emma Holten: Vi sætter ikke ordentlig pris på kvinders arbejde" (2023)  

Kristeligt Dagblad: "Sørine Gotfredsen: Debatten om "mental load" gør almindelig menneskelighed til en vare" (2024)

Altinget: ”Svend Brinkmann: Selv i krisetider lever vi videre – også når Fanden kravler på væggen” (2023)  

dr.dk: "Forskere finder kolera i Københavns kloakker og tusindvis af ukendte bakterier" (2024)

Information: "Alle taler om krise og prepping, men hvordan føles det egentlig, når systemet går ned? Vi har taget en for holdet" (2024) (uddrag: kun dag 1 og dag 2)

H.M. Dronning Margrethe II's tale om coronasituationen: https://www.dansketaler.dk/tale/h-m-dronningens-tale-om-corona-situationen-2020/  + https://www.youtube.com/watch?v=TZKVUQ-E-UI

Teori:
Håndbog til dansk (s. 198-219 (nyhedsformidling) + 228-235 (dokumentarer) + 150-156 (retorik))

ca. 120 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 4 09-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forbrydelser

I dette forløb har vi arbejdet med forskellige krimier (inden for det udvidet tekstbegreb). Derudover har vi arbejdet med genren, begreber m.m. Forløbet har både berørt både fiktion og fakta (true crime). Eleverne har arbejdet med "Mørkeland" med fokus på podcastgenren, true crime og etikken ved true crime - er det i orden at gøre mord til underholdning? Derudover de også selv har lavet en podcast om en selvvalgt krimi (værk 3) med udgangspunkt i Mørkelands format. Der er derfor både blevet arbejdet teoretisk med begreberne samt praktisk med begreberne.

Forløbets formål:
Kendskab til krimigenren, dens undergenrer og historie
Forståelse af krimiens begreber
Forstå forskellen på krimi og true crime
Kendskab til argumentation

Primær litteratur:
1 sides uddrag fra:
- Agatha Christie: Mordet i det blå tog
- Sjöwall Wahlöö: Den grinende strisser
- Sara Paretsky: Pletskud
- Liza Marklund: Sort hvid
Rejseholdet (fra DR, set på CFU, sæson 2, afsnit 6)
Den fede mand af Karen Blixen
Ulykke af Agatha Christie  
Efterskælv af Arne Dahl (kap. 1+2)
Broen I (fra DR, set på CFU, sæson 1, afsnit 1)
Selvvalgt krimi (min. 200 sider, dansk forfatter) (værk 3)
Mørkeland (afsnit 38)
"Radiovært langer ud efter populær podcast: 'Rigtige mord er ikke underholdning" (13/4 2019, https://www.dr.dk/nyheder/kultur/radiovaert-langer-ud-efter-populaer-podcast-rigtige-mord-er-ikke-underholdning)


Værk 3:
Anne ”Praktikanten” af Kristoffer Jacob Andersen
Cecilie ”Kastanjemanden” af Søren Sveistrup
Dicte ”Fasandræberne” af Jussi Adler-Olsen
Emila ”Kvinden i buret” af Jussi Adler-Olsen
Fatima ”Kvinden i buret” af Jussi Adler-Olsen
Freja K. ”Nøglen til mord” af Anna Grue
Freja P. ”En torn i øjet” af Julie Hastrup
Julie J. ”Opløst” af Sara Blædel
Julie A. ”Kastanjemanden” af Søren Sveistrup
Julie Y. ”Møghund” Af Finn Halfdan
Klara ”Kvinden i buret” af Jussi Adler-Olsen
Liv ”Kvinden i buret” af Jussi Adler-Olsen
Luna ”Regitze forsvinder” af Mette Kappel
Malou ”Drømmehviskerne” af Troels M. Palshof
Melanie ”Kvinden i buret” af Jussi Adler-Olsen
Miruna ”Farlig fortid” af Julie Hastrup
My ”Kastanjemanden” af Søren Sveistrup
Pernille ”Praktikanten” af Kristoffer Jacob Andersen
Shanaya ”Den tavse enke” af Sara Blædel
Sigrid ”Journal 64” af Jussi Adler-Olsen
Sofia ”Fasandræberne” af Jussi Adler-Olsen
Sofie C. ”Fasandræberne” af Jussi Adler-Olsen
Sofie H. ”Blodspor” af Julie Hastrup
Thea ”Pigen under træet” af Sara Blædel

Teori:
Informationssøgning på begreber til spændingsopbygning (fx Suspense, Surprise, Set-up og pay-off, Plottwist).

Kriminalromanens 10 bud af Stefan Brockhoff

Kriminallitteratur (historisk overblik + undergenrerne: Guldalderkrimi, den hårdkogte krimi, politi krimi, den skandinaviske krimi)

Powerpoint med forklaringer til krimiens personer og krimiens opbygning (”Whodunit” og ”Howcatchem”)

Lærerproduceret powerpoint med teori om Podcast (Snakkepodcasts (people chatting) + Storytelling-podcasts (people telling stories) samt deres undergenrer). Derudover har vi talt om lyd og opbygning + Lærerproduceret powerpoint om True-crime fra "Podcast" af Mimi Olsen, Martin Houlind, Dorte Palle (2020)


Håndbog til dansk s. 157-167 (Argumentation).

ca. 240 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 5 29-01-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Er der dejligt på landet?

Beskrivelse:
Den tematiske læsning tager afsæt i ’stedet’ som udgangspunkt, og i denne sammenhæng er stedet udkantsdanmark/ude på landet. Vi kommer derfor til at arbejde med tekster, som behandler og skildrer udkantsdanmark og landet både positivt såvel som negativt. Forløbet tager udgangspunkt i jeres forforståelse om udkantsdanmark og landet, så vi til sidst kan besvare, om ”der er dejligt på landet”.

Formål:
Nærlæsning (dybdelæring)
Stedet som udgangspunkt for fortællingen
At kunne bruge begreberne frontstage, middle stage og backstage til analyse
At kunne bruge argumentere og analysere argumenter vha. Toulsmins argumentationsmodel + argumenttyper
Medieproduktion
Remediering

Primær litteratur:
(Uddrag af) fire tekster, som har stedet som omdrejningspunkt (1):
- Uddrag af ‘Hvis der skulle komme et menneske forbi’ s. 8 (udkantsdanmark) (2017)
- ”Storby-blues” af Dan Turéll (Storby) (1997)
- "Betonhjerter" af Sarah Rameh (2024), første side.
- Uddrag af “En bristefærdig” af Niels Hav (1990)  (brugt til en analyserende artikel med fokus på Fortællinger fra blokken).
”Fra alle os i Udkantsdanmark til alle jer i Selvfedsdanmark” (Carsten Ege Møller, Politiken, 2012)
”Flere og flere flygter fra Udkantsdanmark” (Ida Meyer, Berlingske, 2015)
”Der er så dejligt ude på landet” af Dan Turéll (1984/1993)
"Kærlighed, hvor kragerne vender" (TV2, Sæson 2, afsnit 1, Set på CFU)
"Gutterne på kutterne"  (TV2, Sæson 1, afsnit 1, Set på CFU)
"Meter i sekundet" af Stine Pilgaard (2020). (uddrag 10-14 (opstart + kap. 1).
Lovleg (NRK 2018, sæson 1, afsnit 1-2, CFU) (herunder også hjemmesiden/bloggen (https://lovleg.p3.no/sesong/1/?vis=fra-start) og karakterernes instagramprofiler)
"Morgenvandring" af Oehlenschläger
"Bare Ribe" (https://www.facebook.com/watch/?v=199722498062676)

Teori:
Textanalyse (ibog), s. p5396 (TV-serien)
Håndbog til dansk: kap. 5.3 (reality-serier), kap. 4.10 (argumentation fokus på Toulmins argumentationsmodel) , kap. 5.6 (Laswells kommunikaitonsmodel og AIDA-model), kap. 5.7 (sociale medier)
De seneste fem års litteratur (ibog): p340 (steder)
Oplæg om multimodalitet og transmedia storytelling
Video fra Litteraturens genveje: Adam Oehlenschläger og universal- og nationalromantikke (kun set til og med universalromantikken)
Læreroplæg om Universalromantikken (fra Litteraturhistorien på langs og på tværs)

Sekundær litteratur:
Kort over den rådne banan
Sarkasme og ironi (https://www.youtube.com/watch?v=bvDCoLiwaAA)

ca. 100 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksion over fagpakkedag 07-02-2025
Aflevering 6 03-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kom så, Danmark!

Beskrivelse: Med afsæt i nationalromantikkens fremstilling af Danmark ifm. fædrelandssange bevæger vi os op til i dag med fodboldsange, reklamer og dokumentars fremstilling af Danmark i 2020’erne. Vi ser på ligheder og forskelle af fremstillingen i en pendulering mellem 1800-tallet og 1900/2000-tallet.

Tekster:
”Der er et yndigt land” (Oehlenschläger)
”Danemark, Danemark! hellige lyd!” (Juliane Marie Jessen)
”Danmarks Trøst” (Grundtvig)
NATIONAL ROMANTIK 2021 (Tobias Rahim, Dokumentar)
DBU "VM-trup": https://www.youtube.com/watch?v=5QMdLMGQofE (kampagne)
Dodo & herrelandsholdet: Re-sepp-ten
https://www.youtube.com/watch?v=oMrZJmnAw8o
Gulddreng: Helt sikker
https://www.youtube.com/watch?v=UxsFivVlU30
Gulddreng: Den (u)officielle VM-sang
https://www.youtube.com/watch?v=UdFFv4MKKbw
The SuperNature: Skulder ved skulder
https://www.youtube.com/watch?v=EpNMQxOK95o
Natholdet og Christopher: Vi tror kun på én Hjulmand
https://www.youtube.com/watch?v=ryvOkYkasZo
Molly Thornhill: Røde strømper
https://www.youtube.com/watch?v=ZWkiQBZVmDA
Thomas Helmig: Danmark op og stå
https://www.youtube.com/watch?v=-5bF5AW5fYg
Alphabeat og herrelandsholdet: Danmarks dynamite
https://www.youtube.com/watch?v=cLEBUjBsNz0

Teori:
Oplæg om "Poetisk dokumentar" og "Performativ dokumentar"
Oplæg om Nationalromantikken (fra Litteraturhistorien på langs og på tværs og  Håndbog til dansk - Litteraturhistorie)
Nationalromantik (https://www.youtube.com/watch?v=OB4tZm7hIp0&list=PLmzlA8KdIs1WlU8rTjb2ZDNLXn8aI-eGw&index=6&t=2s)
Litteraturens Veje: Fædrelandssange


Sekundær:
Michael Falch: "I et land uden høje bjerge" (https://www.youtube.com/watch?v=TeqdJXspEeM)

ca. 40 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 7 11-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Splittelse

Dette forløb tager udgangspunkt i romantismen som litteraturhistorisk periode og bygger således videre på romantikkens tanker i de foregående forløb "Er der dejligt på landet?" og "Kom så Danmark".
Der introduceres til de centrale elementer i romantismen, og der fokuseres i tekstarbejdet på dyrkelsen af splittelsen, det dystre, dæmoniske og erotiske. I det sidste moduler i forløbet ser vi på splittelse i en nyere kontekst i litteraturen med fokus på litterær metode.


Tekster:
- Emil Aarestrup: "På Sneen" fra https://kalliope.org/da/text/aarestrup1838b14
- Folkeeventyr: "Manden og hans skygge" fra "Fiktion - poesi og prosa" af Jens Henneberg m.fl, Gyldendal 1969
- Kunsteventyr: H.C.Andersen: "Skyggen" fra "HC Andersens eventyr i udvalg" ved Johannes Møllehave. 2. samling
- Hosekræmmeren” af St. St. Blicher (fra Naturhistorier)
- ”Som englene flyver” af Naja Marie Aidt
- ”Alene og et let offer” af Steen Langstrup

Teori:
- Leksikonafsnittet "Romantisme" fra Litteraturens veje
- Video: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=1iVxpqKSObs
- Lærerproduceret ark om "Værd at vide om eventyr"
- Læreroplæg om Biedermeier (fra Litteraturhistoren på langs og på tværs).
- Håndbog til dansk (ny kritisk metode og psykoanalytisk metode)

Supplerende:
- Billeder: Eckersberg: ”En nøgen kvinde sætter sit hår foran et spejl” + skyggebillede + Edward Munch: Livets dans” + C. D. Friedrich: Abbediet i egeskoven, 1809-1810.
-"Black Swan" (set som en overgang fra Romantisme til nyere perspektiver med splittelse).

Arbejdsformer:
- Remedieringer af folkeeventyret,
- Strukturalistisk-, litteraturhistorisk- og psykologisk analyse af kunsteventyret,
- skrevet benægtelsesdigte ud fra kunsteventyret,
- Lavet digtanalyse

ca. 70 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Kulturmøder (Historieopgaven)

Kulturmøder
Forløbet er et emnemæssigt samarbejde imellem dansk og historiefaget og lægger op til det overordnede emne for historieopgaven på HF. Der arbejdes i forløbet med et bredt udvalg af tekster: digte, romanuddrag, grafic novel, dokumentar, kortfilm og podcast, og der er derfor også mange forskellige arbejdsformer og metoder i spil. I tekstarbejdet er der fokus på vinkler lige fra identitet, og steder til sprog og kommunikation.
Forløbet indeholder desuden et lille skriveforløb, hvor der introduceres til redegørelse, diskussion og formalia i forbindelse med en større skriftlig opgave. Desuden arbejdes der med formativ feedback i forbindelse med skriveprocessen.


Primærtekster:
Romanuddrag:
• Nadia Kakasur: Gode piger drømmer ikke, Peoples Press 2022, (Kap 37)
• Sara Rahmeh: Betonhjerter, Alpha Forlag 2023 s. 9-19
• Halfdan Pisket: Dansker (Grafisk roman), Forlaget Fahrenheit 2016, (s. 126-127, 139-154)

Udvalgte digte af:
• Alexander Mayha: Larsen, Kongen leve, Gyldendal 2021(s. 51, 52, 57)
• Haidar Ansari: Institutionaliseret, Gyldendal 2022, (s. 7,26, 29, 46-48)
• Yahya Hassan: Yahya Hassan, Gyldendal 2013, (s. 5-6, 7, 12, 53-54)
• Naiha Khiljee: Kære søster, Lindhardt og Ringhof 2020, (s. 12, 22-23, 55-56)
• Amina Elmi: Barbar. [Tavshedens objekt], Gyldendal 2023, (s. 15, 20, 112)
• Alexandre Nsoni: I afrika fødes der ikke drenge kun mænd, Nørhaven 2021, (s. 6-7, 18, 64-65)
• Elias Sadaq: Djinn, Gyldendal 2024 (s. 25, 32, 33, 41)
• ”Du ikke den store forståelse for min situation…” s. 25 fra ”White Girl” af Christina Hagen 2012

Dokumentar: DR.TV Kampen om mig: Ghettofitness og sixpacks Sæson 1, episode 2: Kampen om mig: Sæson 1 – Ghettofitness og sixpacks | DRTV

Taler:
• Frederik Vads tale i Folketinget om udlændingestramninger https://www.dansketaler.dk/tale/frederik-vads-tale-i-folketinget-om-udlaendingestramninger
• Mohammad Saad Faqrodins tale om integration til Nordisk Talefest https://www.dansketaler.dk/tale/mohammad-saad-faqrodins-tale-til-nordisk-talefest

Baggrundsstof/teori:
Håndbog til dansk – Litteraturhistorie, kap. 10 (Migrationslitteratur, https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=239)
De seneste fem år - Kulturmøder, globalisering og multikulturel danskhed (https://5aarslitt.systime.dk/?id=341&L=10#c1366)

Supplerende:
Casper Erik: Vi kan gøre meget, 2021 (s. 21)
Facebook/instagramopslag fra bl.a. Abdel Aziz Mahmoud
Podcast: GF går til kamp mod fordommene... – Ghetto Fitness – Apple Podcasts

Anslået sidetal: 100 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Redegørelse til Historieopgaven 16-05-2025
Historieopgaven 06-06-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Beruselse i litteraturen og storbyen

Dette forløb kombinerer to centrale tematikker i 1900-tallets litteratur: beruselse og storbyen – som begge undersøges i deres konkrete og overførte betydning. Man kan blive beruset af god litteratur, drømmende, nærmest sansende, oplevelser i storbyen eller af rusmidler. Forløbet tager udgangspunkt i litteraturens udvikling af emnerne fra 1890’erne og frem til i dag og fokuserer på, hvordan individet forholder sig til storbyens rum, fællesskab og fremmedgørelse – og hvordan beruselse fungerer som en reaktion på (eller en flugt fra) modernitetens vilkår.

Eleverne har under dette forløb været på studietur til Berlin, hvor de på egen hånd har mærket følelsen af storbyens rus (overført betydning!). De har indsamlet materiale i Berlin, hvorefter eleverne selv har skulle beherske storbymodernisternes digte samt skrive en baggrundsartikel om storbyen.

Fokus:
• Vi har arbejdet tematisk med både den fysiske og mentale beruselse samt storbyen som både fysisk sted og symbol.
• Vi har undersøgt, hvordan storbyen og beruselsen bliver skildret gennem forskellige litterære strømninger: fra modernisme (ekspressionisme, futurisme, storbymodernisme) og realisme (socialrealisme) til eksperimenterende realisme i nyere litteratur.
• Eleverne har desuden arbejdet med artikler og kampagnefilm – og trænet retorisk analyse og argumentation.
• Gennem studieturen til Berlin har eleverne arbejdet med storbyen som konkret tekstmateriale og produceret egne kreative og formidlende produkter.

Tekster:
Berlingske:  ”EU slår alarm over dansk drukkultur: Vi bliver nødt til at handle” (6. januar 2020)
Kræftens Bekæmpelse: ”Man kan da ikke få for meget pølse” (2019) (https://www.youtube.com/watch?v=HEP3jURCXnI)
”Oktobernat” af Johannes V. Jensen
”En Lønningsdag (En idyl)” af Martin Andersen Nexø
Emil Bønnelycke: "Berlin"  og "New York"
Tom Kristensen: ”Nat i Berlin“
Nordstrøm: ”Berlin”
Dan Turell: ”Gennem byen en sidste gang”
Michael Strunge: "Natmaskinen"
”Blackout” fra Jeg er stadig bange for Kasper Michael Petersen af Jan Sonnergaard (s. 149-151)
Druk af Thomas Vinterberg (2020)

Teori:
Kjær-Hansen, Barbara et al. Litteraturhistorien – På langs og på tværs. Systime, 2021. Kap 7. + Kap. 8. (fokus på Symbolisme, det folkelige gennembrud, social realisme, furturisme, ekspressionisme, storbymodernisme + eksperimenterende realisme (samfundkritisk realisme, autofiktion og genre hybrid)
Repetition: Håndbog til dansk s. 157-167 (Argumentation), s. 112-122 (billedsprog), 123-126 (sproglige figurer)

ca. 100 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Fra vugge til grav

Forløbet tager udgangspunkt i den undersøgelsesorienterede metode, hvor vi arbejder med teksterne ud fra elevernes egen læseoplevelse. Vi kommer derfor til at se på, hvordan følelserne opstår i mødet mellem tekst og læser. Teksterne berører livets gang lige fra fødslen til det at være ung til at blive gammel og til vi dør.

Vi arbejder også med den følelsesorienterede læsemetode med fokus på, hvordan miljøet og relationerne til andre mennesker indvirker på følelseslivet. Derudover vil vi have fokus på tekstens ikke-menneskelige elementer (fx rummet, scenariet) med henblik på at undersøge, hvordan disse påvirker, hvad personerne tænker, føler og gør (jf. Føl dig frem)

Der arbejdes med begreberne: tonen og stemmen, sympatistrukturer (afstemning og troskab). Derudover er der fokus på traditionelle analysebegreber.

I forløbet arbejder vi med værket Tour de chambre af Tine Høeg med fokus på fremstillingen af livets glæder og sorger.

Formål:
Kendskab til litterære analysebegreber
Kendskab til autofiktion og selviscenesættelse
Kendskab til affektteoretiske begreber (sympatistrukturer, tonen og stemmen)

Primær:
”Foster” og ”Fødsel” fra Under vejr med mig selv af Klaus Rifbjerg
”Ufødt” af Tove Ditlevsen
Uddrag fra Alt hvad du ejer af Caspar Eric (s. 15, 20, 55-66)
”En morgen fra et villakvarter” af Tove Ditlevsen
"Paradisæblerne" af Martin A. Hansen
BLANK fra NRK (tv-serie, afsnit 3, sæson 1)
"Patienten" af Peter Seeberg
"De unge mødre" (Set på CFU, afsnittet er fra d. 30. Oktober 2007)
Tour de Chambre af Tine Høeg (roman, værk 4)
Crip af Caspar Eric (s. 14-16, 104-105)
”Preben vil dø” fra Genstart (podcast)

Teori:
Føl dig frem: "at læse følelser" og "sympatistrukturer" (ibog)
"Autofiktion" fra selvfortalt – en introduktion, s. 13, 15-17, 21
Håndbog til dansk: s.149 (tekstens tone), kap. 3.3 (Fortæller), s. 42-45 (tid, miljø og personkarakteristik), s. 228-235 (dokumentar, autenticitetsmarkører og fakta- og fiktionkoder).
Teori om podcast (repetition fra forløbet Forbrydelser)
Læreroplæg om "Socialpornografi" ud fra Max Pedersens kronik "Socialpornografi" fra 10. maj 1997


Sekundær:
Trailer til inside out: https://www.youtube.com/watch?v=utzoX15AzCI
Forskellige eksempler/uddrag på følelser i tekster:
Lone Hørslev: "Paradis" (uddrag)
Joris-Karl Huysmans: "Matthias Grünewald" (uddrag, 1891)
Grethe Risbjerg Thomsen: Ordet (uddrag)
Naja Marie Aidt: har døden taget noget fra dig så giv det tilbage (uddrag)
Uddrag fra Twitter

Derudover har eleverne arbejdet med den debatterende artikel, hvor de har blandt andet har skulle debattere autofiktion, det personlige og det almene i ny dansk litteratur samt den litterære kanon (den nuværende kanon).

Ca. 270 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering 2 08-10-2025
Aflevering 3 09-11-2025
Aflevering 4 01-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 I'm a Barbie girl

I forløbet har vi arbejdet med forskellige tekster, som behandler emnet, både i et mediemæssigt -, litterært - og sprogligt perspektiv. Emnet "I'm a barbie girl" skulle gerne være vedkommende for eleverne, hvor de har haft mulighed for at diskutere og analysere barbie-dukken, barbiefilmen, kvindelige kropsidealer i et teoretisk perspektiv til "Male gaze" og "Female gaze".

Tekster:
”Svanesang for en blogger” fra DRTV (2025), Værk 5
"‘Svanesang for en blogger’: DR-aktuel serie om fiktiv norsk blogger er uhøjtidelig, kompleks og højst seværdig" af Mette Kierstein (https://soundvenue.com/film/2025/06/svanesang-for-en-blogger-dr-aktuel-serie-om-fiktiv-norsk-blogger-er-uhoejtidelig-kompleks-og-hoejst-sevaerdig-627890)
"Barbie-filmen er en fuckfinger til patriarkatet. Men de sygelige kropsidealer lever videre" af Rikke Viemose (https://www.altinget.dk/artikel/barbiefilmen-er-en-fuckfinger-til-patriarkatet-men-de-sygelige-kropsidealer-lever-videre)
Barbies makeover: https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2023/barbies-makeover-11802350315
”Lykke” af Vita Andersen
”Plastic” af Mette Thomsen (uddrag)

Teori:
Læreroplæg om Female gaze og Male gaze
Repetition af medieanalyse
Repetition af argumentationsanalyse

Sekundær:
Barbie (film fra 2023)
Explainer - Balladen om Barbie: https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-balladen-om-barbie_399441

ca. 50 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Gid jeg var en mand - eller hvad?

Forløbet tager udgangspunkt i synet på kvinder med nedslag fra folkevisernes tid til i dag. Under forløbet bliver eleverne præsenteret for forskellige litterære perioder herunder middelalder/folkeviser, oplysningstid, det moderne gennembrud samt nyere tendenser i litteraturen (fx queerlæsning) ifm. gennemgangen af de fire feministiske bølger med fokus på litteraturen. Vi har i nyere tid også arbejdet med et medieperspektiv.

Efter forløbet vil man have opnået:
Viden om heteronormativitet, Judith Butlers kønsteori og queerteori
Lave en queerlæsning af en litterær tekst
Viden om de feministiske bølger i DK
Have styr på perioderne: middelalder/folkeviser, oplysningstid, det moderne gennembrud
Se kønnenes (mest kvindens) udvikling i litteraturen


Primær litteratur:
Ebbe Skammelsøn (ukendt forfatter)
Nøkkens Svig (ukendt forfatter)
Näcken borför Jungfrun (svensk, ukendt forfatter)
Niels Klims underjordiske rejse s. 44n-47ø (kvinder er ligestillet med mænd) + 235-239ø (Klim laver reformforslag) af Holberg
Clara Raphael 12 Breve (uddrag, KØN Museum: https://konmuseum.dk/wp-content/uploads/Gid-jeg-var-en-mand-2021.pdf)
Til Clara Raphael (Modsvar, KØN museum)
Quinde Emancipation af Johanne Luise Heiberg (KØN Museum)
Amalie Skram: Det røde gardin
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød
Herman Bang: Irene Holm (uddrag)
Herman Bang: Den sidste balkjole
Vita Andersen: "Det smukke rum" og "Hun ser godt ud" fra Tryghedsnarkomaner
Trille: "MORS LANGE CYKELTUR" og "VI HAR SMIDT RETURBILLETTEN VÆK"
Jens Rosendahl: Forelskelsessang (Du kom med alt..)
Naja Marie Aidt: "Sår" fra Bavian 2006
"Mandemænd: Maskulin" fra DR (https://www.dr.dk/drtv/saeson/mandemaend_547360)


Teori:
- Ida Høst og Karin Lisby: ”Tæt på folkevisen” (s. 45-46, 68, 32-33, 85-86)
- Udlevering af lærerproduceret ark om folkeviser + analysemodel til folkeviser
- Blik for køn (s. 10-13, 18-22, 82-84): Simplificeret queerteori m. fokus på, at vi typisk læser med heteronormative briller, vi har set efter: kropstegn, socialt køn og begæring).
- Litteraturhistorien på langs og på tværs: Oplysningstiden kap. 5 + Det moderne gennembrud (kap. 6 - fokus på naturalisme, impressionisme (med fokus på - Herman Bang og stille eksistenser, dækket direkte tale er ikke gennemgået), de tre K'er med mest vægt på køn.)
- Det moderne gennembrud #MeToo (p136, p137)


Supplerende:
Video om Ebbe Skammelsøn: https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
Tegneserie til Ebbe Skammelsøn
Supplerende litteratur: https://litteratursiden.dk/artikler/litteraturen-netop-nu-fjerdebolgefeminisme  
De danske kvinders historie: https://kvinder.systime.dk/?id=158&L=10  (Rødstrømper)

Ca. 100 ns
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Mennesket og naturen

Eleverne bliver præsenteret for tekster med naturen i fokus, hvor der bliver undersøgt måden, hvorpå naturen udtrykkes. Der vil være nedslag i middelalderen, romantikken og 80erne med fokus på deres natursyn, samt i dag med fokus på klimalitteraturen. Eleverne har arbejdet med en undersøgelsesorienteret tilgang til læsningerne for at styrke deres selvstændige analyseevner til at kunne finde ud af, hvad der er vigtigt i en tekst.

Udover det litterære perspektiv, har eleverne også arbejdet med det sproglige perspektiv – både inden for digtene – men også ifm. Klima-taler. Her er eleverne blevet introduceret til diskursanalyse (vi har arbejdet med begreberne: diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde).

Eleverne har desuden arbejdet med afsnit 1 af ”Familier som vores” i et medieperspektiv med fokus på kendetegn 1-3 ved klimalitteratur – kan disse overføres til medier?

Under forløbet har eleverne arbejdet med skriftlighed, hvor de har lavet små øvelser til redegørelse (redegørelse for Romantikkens strømninger som repetition) og diskussion (diskussion af fremstillingen af klimakrisen pba. deres analyse af afsnit 1 fra "Familier som vores". Det har været målrettet træning til deres SSO og det obligatoriske skriftlighedsforløb 2HF.  

Tekster:
”Elverhøj” (u.å., u.f.)
”Guldhornene” af Oehlenschläger  (fra Naturhistorier)
”Basis” af Thorkild Bjørnvig (fra Naturhistorier)
Jelva Illeris Schultz tale på Ungdommens Folkemøde (https://www.dansketaler.dk/tale/jelva-illeris-schultz-tale-ved-ungdommens-folkemoede-2021/)
Pia Kjærsgaards tale ved Dansk Folkepartis årsmøde fra 2009 (uddrag 1,5 side om klima)
"Familier som vores" (TV2, 2024 - afsnit 1)
"Dette er det oversvømmede digt" af Jens Blendstrup (2008)
"78 Grader" af Kenneth Bøgh Andersen (2023, s. 1-49 - graphic novel)
"Det er forvirrede tider" af Theis Ørntoft (2014)
"Bourdieu i køkkenhaven" af Morten Søndergaard (2008)
"Ved skrænten den nedfaldne jord" af Morten Chemnitz (2016)

Teori:
Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet (s. xxxx). Vi har kun gennemgået begreberne: diskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæde, differenskæde.
Håndbog til dansk (S. 168-172)
Klimalitteratur af Thor Gustafsson, kap. Hvad er klimalitteratur?, Kendetegn 1-4 (gennemgået ved læreroplæg, antromorfisme i kendetegn 4 er ikke gennemgået).

Sekundær:
Gittes monolog om naturen:
https://www.youtube.com/watch?v=KaNc4NdoP38
”Gittes monolog om naturen” af Per Højholdt (Fra naturhistorier)
"Præludium" af Steen Steensen Blicher (perspektivtekst til "Familier som vores")

ca. 55 ns.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Grønland og Danmark

Den tematiske læsning tager udgangspunkt i forholdet mellem Grønland og Danmark før og nu. Det sker via forskellige tekster, der er knyttet til emnet. Vi kommer i forløbet til at arbejde med alle tre søjler i danskfaget (litteratur, sprog og medier). Formålet med forløbet er at læse litteraturen ind i historisk kontekst, arbejde sprogligt med diskurser og argumentation samt lade eleverne dykke ned i næranalyse af deres sidste værk.

Nogle elever har skrevet debatterende artikel om ”Er det krænkende at kalde en is Eskimo?” (Nordjyske.dk 16.3.2020) og ”DR: Tæt på” (chat, 3.9.2020).
De andre har skrevet analyserende artikel om Reklame fra Visit Greenland: ”Winter in Greenland” (Visit Greenland, 9.9.2014) (2) Video | Facebook og Christina Viskum Lykten Larsen og Ingelise Olesen: ”Sociale og sundhedsmæssige udfordringer i Grønland” (Lex.dk 22.11.2022) Sociale og sundhedsmæssige udfordringer i Grønland – Trap Grønland | Lex

Tekster:
"Profeterne fra Evighedsfjorden" af Kim Leine (2012) (uddrag fra Litteratur med udsyn 2)
Opslag på Facebook fra Frederiksberg Chokolade om Eskimo-is: https://www.facebook.com/frbchokolade/photos/a.630744643633915/4132084553499889/?type=3&ref=embed_post  
Opslag på Facebook fra Frederiksberg Chokolade om Eskimo-is efter det første opslag: https://www.facebook.com/frbchokolade/posts/pfbid0uV7aHWHF7ZmEP1ogm2Ae4RSSfnLc6qQnUgaUvwZpb6WKopufiBJBiLfwYYEzS59Fl
"Ivalu" af Anders Walter (2023, kortfilm, værk 6)
"Ivalu" af Morten Dürr (2019, grafisk novelle)
”Trump vil have øjeblikkelige forhandlinger om Grønland – lover ikke at bruge magt” (Politiken 21.1.2026)
”Grønlands leder svarer Trump igen: Vi er ikke et stykke is” (EkstraBladet 9.4.2026)
"Det er Knud, som er død" af Tom Kristensen (1933)
"Det er Knud, som er død" af Minds of 99 (2014)
"Blomsterdalen" af Niviaq Korneliussen (uddrag s. Ø11, N76-Ø83, Ø129, Ø233)

Baggrundsstof:
Litteratur med udsyn 2 (s. 12-21 + 29-33)
”Maria B. Kreutzmann - Sassuma Arnaa (Havets Moder)” (youtube.com)
”Havets moder – Sassuma Arnaa” (nordatlantiskhus.dk)

Ca. 50 ns
I alt 1385 ns
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 16,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer