Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Vestjysk Gymnasium Tarm
|
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 2hf2a ps (2hf2a ps)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Mad
Formål:
Forløbet er tematisk bygget op omkring emnet "Mad". Gennem udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske begreber introduceres eleverne for psykologifaget gennem et af vores væsentligste livsvilkår. Eleverne har både prøvet kræfter med formulering af problemstillinger, anvendelse af psykologifaglige begreber og teorier, samt trænet grundmetoder i vurdering af undersøgelser. Der har desuden været et praksisfagligt fokus, hvor eleverne har lavet en madret i grupper, som eksempel på forskellige madtrends som spreder sig på SoMe.
Primær læsning:
Perception og kognitive skemaer: Psykologiens veje, s. 180-181 og Psykologi - fra celle til selfie, s. 156-157
Belønningssystem og nudging: Bogen om psykologi, s. 212, og Psykologi - fra celle til selfie, s. 312-315
Bowlby, Ainsworth og Stern: Ansigtsduetter og tilknytning: Psykologi - fra celle til selfie, s. 122 og PsykC, s. 56-58 og s. 60-62
Bandura: Social indlæringsteori: PsykC, s. 91-92
Erikson og Gergens identitetsteorier: Psykologiens Veje, s. 328-329 og PsykC, s. 150-155
Ekkokammer, socialisering og gruppepolarisering:Temaer til psykologi, s. 161-163 og PsykC, s. 207-209
Tajfel og Turners sociale identitetsteori og Ishu Ishiyamas teori kulturelle konflikter: Psykologiens Veje s. 393-394 og s. 430-432.
Supplerende læsning:
”Ida var afhængig af mad: "Jeg er som en tørlagt alkoholiker"” (Alt.dk 22.9.2014)
”Skal, skal ikke: Hvorfor vælger vi at putte nogle varer i kurven frem for andre?” (Videnskab.dk 15.10. 2024)
”Tronick´s Still Face Experiment” (youtube.com)
“Still Face Experiment” (youtube.com) – moderne version med mobiltelefon
”Tidlig tilknytning og amning” (Nordisk Ammekonference i Finland, Helsinki, den 21.- 22.9. 2023)
”Bandura´s Bobo Doll Experiment” (youtube.com)
”»Ad, broccoli!« Synlig afsky for grøntsager påvirker andre” (Videnskab.dk 14.1.2024)
”Ny undersøgelse: Telefonen er blevet fast inventar ved mange danskeres aftensmad” (Politiken.dk 25.11.2024)
”Debatten om svinekød i institutioner raser” (Dr.dk 29.10.2015)
Brug af teorierne på madtrends (eleverne lavede mad fra trenden og præsenterede deres analyse vha. de anvendte teorier fra forløbet)
Eksamensspørgsmål:
”Amerikansk børnelæge guider: Sådan får du dit barn til at spise sundt” (Videnskab.dk 2024)
”Det hjælper ikke at tvinge eller overtale kræsne børn til at spise grøntsager ifølge ny forskning” (Videnskab.dk 2023)
Ca. 46 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Ondskab
Formål:
Forløbet er tematisk tilrettelagt ud fra "Ondskab", hvori der indgår udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske teorier og begreber. Igennem disse teorier og begreber har eleverne undersøgt de mørkeste sider af mennesket og har herigennem trænet formulering af psykologifaglige problemstillinger og undersøgelse af disse vha. psykologifaglige begreber. Eleverne har desuden trænet vurdering af psykologiske undersøgelser.
Primær litteratur:
Ind- og udgrupper + stereotyper og fordomme: Temaer til psykologi, s. 139-143
Robbers Cave og social identitetsteori: Temaer til psykologi, s. 145-147 + Fra celle til selfie, s. 174-175
Gruppepres: Psykologiens veje, s. 381-386 + PsykC, s. 207-210
Holdninger og kognitiv dissonans: Psykologiens veje, s. 411-414
Confirmation bias: Temaer til psykologi, s. 170-173
Moralsk frakobling: Psykologiens veje, s. 477-481
Personlighedstræk og aggression: PsykC, s. 51-54 + Psykologiens veje, s. 462-463 + "Forskere afslører personlighedens mørke kerne", Videnskab.dk
Omsorgssvigt og beskyttelses- og risikofaktorer: Fra celle til selfie, s. 12-14 og 15-17 + Psykologiens veje, s. 464-465
Empati og selvkontrol: Psykologiens veje, s. 465-470
Supplerende litteratur:
"Karantænezonen", Kreativ Psykologi, iBog
”5 Minute History Lesson, Episode 3: Robbers Cave” (youtube.com)
”A Class Divided” (youtube.com)
"Bandemedlemmer ville hævne sig mod Bandidos med bombeangreb", TV2, 4/10/2023
”Asch Conformity Experiment” (youtube.com)
”Dangerous Conformity” (youtube.com)
”Ekstremister bruger i stigende grad populære onlineplatforme til at radikalisere og rekruttere” (PET 17. marts 2025)
”White Pride tosse angriber station2 vært. Stupid hooligan” (youtube.com)
”Kernen: en underverden af hooligans” (TV2.dk)
”Hvorfor godtager folk Trumps løgne og halve sandheder?” (Videnskab.dk 14. okt. 2024)
“Stop the Steal”, Stop the Steal – Lex
Individuel selvvalgt morder/seriemorder, som eleverne har lavet caseanalyse af ud fra moralsk frakobling, personlighed, aggression, omsorgssvigt, risiko- og beskyttelsesfaktorer, empati og selvkontrol.
Træning i vurdering af psykologiske undersøgelser:
Eleverne arbejdede i grupper med hver sin undersøgelse
”Robbers Cave”, Psykologiens veje, systime iBog
”Tajfels minimalgruppeeksperiment”, Psykologiens veje, systime iBog
”Undersøgelse: Aschs linjeforsøg”, Undersøgelser i psykologi, s. 26-28
”Undersøgelse: Røg i rummet”, Undersøgelser i psykologi, s. 31-32
”Undersøgelse: Jane Ellotts forsøg”, Undersøgelser i psykologi, s. 42-42
“Undersøgelse om gruppepolariseringseffekt i forhold til politiske synspunkter”, PsykC, s. 208-209
”Undersøgelse om konsekvenser af at være udsat for dehumanisering”, PsykC, s. 215
Eksamensspørgsmål:
Uddrag af ”Én bande, to rivaler og 259 skyderier: Her de hårde tal, der fortæller den svenske bandekonflikt” (DR.dk, 29.09.2023)
Uddrag af ”Fakta: I Sverige bliver næsten dobbelt så mange mennesker slået ihjel som i Danmark og Norge til sammen” (Mandag Morgen, 12.09.2022)
Ca. 53 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kærlighed
Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i kærlighed, forelskelse og partnervalg, og det giver eleverne et indgående indblik i, hvilke faktorer der påvirker vores kærlighedsliv. Der indgår udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske teorier og begreber i forløbet, hvori eleverne har trænet psykologiske problemstillinger, undersøgelse af psykologiske problemstillinger og undersøgelsesvurdering.
Primær litteratur:
Tilknytning: Temaer til psykologi, s. 93-97
Hazan og Shaver: Psykologiens veje eBog, afsnittet ”Forskellige tilknytningsstile” fra ”Forelskelse og kærlighed”
Sternbergs kærlighedstyper: Psykologiens veje eBog, afsnittet ”Kærlighedens tre komponenter” fra ”Forelskelse og kærlighed”
Neuropsykologi: ”Kærlighed og forelskelse er ren kemi” (Psykologiens veje eBog, afsnittet ”Forelskelse og kærlighed”) og artiklen: ”Derfor bestemmer du ingenting, når du bliver forelsket” (TV2 10.10.2017)
Evolutionspsykologi og partnerpræferencer (Buss): Afsnittet ”Seksuel evolution og partnervalg” fra ”Evolutionspsykologi”, Psykologiens veje eBog + Temaer til psykologi, s. 208-209 og 211-212
Social attraktion og begærstrekanten: Psykologiens veje iBog, afsnittene ”Vi begærer det, andre begærer”, ”Hvem bliver vi tiltrukket af” og ”Det asymmetriske partnervalg”
Trækteori: Psykologiens veje, s. 310-312
Valget og det senmoderne samfund (Salecl og Ziehe): Psykologi fra celle til selfie, s. 97-100
Attribution, stereotyper og stigmatisering: Psykologi fra celle til selfie, s. 160, 162 og 164-165
Netdating: Afsnittet ”Netdating” fra Psykologiens veje, iBog
Sekundær litteratur:
”Konrad Lorenz: Imprinting” (youtube.com)
”A two year old goes to hospital (Robertson)” (youtube.com)
“The strange situation” (youtube.com)
"Sådan er det bare", uddrag fra 5. afsnit af børnene, der afleveres i institution (2014)
Amina lap: Tilknytningsspil
”Gift ved første blik”, afsnit 4, sæson 11 (dr.dk 2025)
”Interessen for uforpligtende sex”, Temaer til psykologi, s. 208-209
"Mandefald", 2. afsnit, DRTV (2020)
"Forskning afslører: Lykkelige par matcher på disse tre punkter" (Femina 5. januar 2024)
”Femfaktor-personlighedstest” (Femfaktor-personlighedstest)
”Ekspert: Datingapps gør det sværere at finde kærligheden” (Fyns.dk 06 sep. 2019)
”Listen over, hvad der kan få unge til at fravælge en partner, bekymrer eksperter” (TV2.dk 11. jan 2024)
Eksamensspørgsmål:
”Nyt studie tyder på, at det måske kan have betydning, hvor du har mødt din partner”, dr.dk, 16.9.2025
Ca. 56 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Gymnasieliv
Formål:
Forløbet handler om gymnasielivet i ungdommen – med fokus på temaer som identitet, læring, motivation, opmærksomhed, hukommelse, stress og mobning. Der indgår udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske teorier og begreber i forløbet, hvori eleverne har trænet psykologiske problemstillinger, undersøgelse af psykologiske problemstillinger og undersøgelsesvurdering.
Primær litteratur:
Identitetsdannelse i det senmoderne samfund: PsykC, s. 146-148
Valg i ungdommen: Psykologiens veje, s. 323-326
Læring: PsykC, s. 101-102 og Psykologiens veje, s. 138-146
Motivation: Temaer til psykologi, s. 60-64
Indlært hjælpeløshed: Psykologi fra celle til selfie, s. 285-286
Self-efficacy: Psykologiens veje, s. 153
Rosenthaleffekten: Undersøgelser i psykologi, s. 38-41 (”Tror du selv, du består eksamen?”)
Opmærksomhed: PsykC, s. 101-105 og Psykologiens veje, s. 177-178
Hukommelse: PsykC, s. 108-113 og 118-121
Årsager til stress: Psykologiens veje, s. 440-442
Ydre årsager til stress, konkurrencestaten og højhastighedssamfundet: Psykologiens veje, s. 339-341 og 443-446 + Psykologi fra celle til selfie, s. 112-114
Indre årsager til stress (personlighed): Psykologiens Veje, s. 446-449 og 315-316
Coping: PsykC, s. 172-173
Mobning: Psykologiens veje, s. 387-390 og s. 401-403
Ansigtsløs kommunikation: PsykC, s. 155-157
Sekundær litteratur:
«Alt for kliken», 1. afsnit (dr.dk 2019)
«Limbo – når sabbatåret er fucked” (dr.dk 2019)
«Baby Albert Eksperiment» (youtube.com)
“Bing Bang Theory – operational betingning” (youtube.com)
“Drengene kan ikke se meningen med at læse lektier” (Gymnasieskolen, 19.12.22)
”Selective attention test” (youtube.com)
Test: “Multitasking eller switchtasking?”
Test: Stroop-effekten
”Skærmbrug påvirker børns koncentrationsevne” (netdoktor.dk 24.1.2024)
Eksperiment med hukommelse: PsykC, s. 117
”Alexander besvimede af stress, mens han børstede tænder” (dr.dk 14.3.2021)
”Vil du læse teksten op?” (youtube.com)
”Flere unge udsættes for digital mobning: ”Vi er selv ude om det”” (Politiken, 4.3.2023)
Eksamensspørgsmål:
”Facebook-mobning hærger gymnasier” (EkstraBladet 8.10.2010)
”Mere end hver tredje ung, som er blevet udsat for digital mobning, har også selv mobbet andre på nettet” (20.08.2017 – fra www.boerneraadet.dk)
Ca. 61 sider
Omfang i alt: 216 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72002854911",
"T": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72002854911",
"H": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72002854911"
}