Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Vestjysk Gymnasium Tarm
|
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 2cst ps (2cst ps)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Mad
Formål:
Forløbet er tematisk bygget op omkring emnet "Mad". Gennem udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske begreber introduceres eleverne for psykologifaget gennem et af vores væsentligste livsvilkår. Eleverne har både prøvet kræfter med formulering af problemstillinger, anvendelse af psykologifaglige begreber og teorier, samt trænet grundmetoder i vurdering af undersøgelser. Der har desuden været et praksisfagligt fokus, hvor eleverne har lavet en madret i grupper, som eksempel på forskellige madtrends som spreder sig på SoMe.
Primær læsning:
Perception og kognitive skemaer: Psykologiens veje, s. 180-181 og Psykologi - fra celle til selfie, s. 156-157
Belønningssystem og nudging: Bogen om psykologi, s. 212, og Psykologi - fra celle til selfie, s. 312-315
Bowlby, Ainsworth og Stern: Ansigtsduetter og tilknytning: Psykologi - fra celle til selfie, s. 122 og PsykC, s. 56-58 og s. 60-62
Bandura: Social indlæringsteori: PsykC, s. 91-92
Erikson og Gergens identitetsteorier: Psykologiens Veje, s. 328-329 og PsykC, s. 150-155
Ekkokammer, socialisering og gruppepolarisering:Temaer til psykologi, s. 161-163 og PsykC, s. 207-209
Tajfel og Turners sociale identitetsteori og Ishu Ishiyamas teori kulturelle konflikter: Psykologiens Veje s. 393-394 og s. 430-432.
Supplerende læsning:
”Ida var afhængig af mad: "Jeg er som en tørlagt alkoholiker"” (Alt.dk 22.9.2014)
"Tidlig tilknytning og amning" v/ Saara Salo, PhD, klinisk psykolog og psykoterapeut (sundhedsplejersken.dk)
”Tronick´s Still Face Experiment” (youtube.com)
“Still Face Experiment” (youtube.com) – modern version med mobiltelefon
”Tidlig tilknytning og amning” (Nordisk Ammekonference i Finland, Helsinki, den 21.- 22.9. 2023)
”Bandura´s Bobo Doll Experiment” (youtube.com)
”»Ad, broccoli!« Synlig afsky for grøntsager påvirker andre” (Videnskab.dk 14.1.2024)
”Ny undersøgelse: Telefonen er blevet fast inventar ved mange danskeres aftensmad” (Politiken.dk 25.11.2024)
”Debatten om svinekød i institutioner raser” (Dr.dk 29.10.2015)
Brug af teorierne på madtrends (eleverne lavede mad fra trenden og præsenterede deres analyse vha. de anvendte teorier fra forløbet)
Eksamensspørgsmål:
”Amerikansk børnelæge guider: Sådan får du dit barn til at spise sundt” (Videnskab.dk 2024)
”Det hjælper ikke at tvinge eller overtale kræsne børn til at spise grøntsager ifølge ny forskning” (Videnskab.dk 2023)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
13,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Ondskab
Formål: forløbet er tematisk tilrettelagt ud fra "Ondskab", hvori der indgår udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske teorier og begreber. Igennem disse teorier og begreber har eleverne undersøgt de mørkeste sider af mennesket, og har herigennem trænet formulering af psykologifaglige problemstillinger og undersøgelse af disse vha. psykologifaglige begreber. Eleverne har desuden trænet vurdering af psykologiske undersøgelser.
Primær litteratur:
Ind- og udgrupper + stereotyper og fordomme: Temaer til psykologi, s. 139-143
Robbers Cave og social identitetsteori: Temaer til psykologi, s. 145-147 + Fra celle til selfie, s. 174-175
Gruppepres: Psykologiens veje, s. 381-386 + PsykC s. 207-210 + Temaer til psykologi, s. 161-166 (affektiv polarisering)
Holdninger og kognitiv dissonans: Psykologiens veje, s. 411-414
Confirmation bias: Temaer til psykologi, s. 170-173
Moralsk frakobling: Psykologiens veje, s. 477-481
Personlighedstræk og aggression: PsykC, s. 51-54 + Psykologiens veje, s. 462-463 + "Forskere afslører personlighedens mørke kerne", Videnskab.dk
Omsorgssvigt og beskyttelses- og risikofaktorer: Fra celle til selfie, s. 12-14 og 15-17 + Psykologiens veje, s. 464-465
Empati og selvkontrol: Psykologiens veje, s. 465-470 + vurdering af Kauaii-undersøgelsen
Supplerende litteratur:
"Karantænezonen", Kreativ Psykologi, iBog
"Bandemedlemmer ville hævne sig mod Bandidos med bombeangreb", TV2, 4/10/2023
"Guldfuglen", afsnit 4 fra podcastserien "Djævlen i detaljen", DRLYD
"Mikkel levede et dobbeltliv som familiefar og hardcore hooligan: 'Hadet til de andre har været en stor del af mit liv i så mange år", DR, 1/1/2022
Personlighedstest: https://www.16personalities.com/da/gratis-personlighedstest
Individuel selvvalgt morder/seriemorder, som eleverne har lavet caseanalyse af ud fra moralsk frakobling, personlighed, aggression, omsorgssvigt, risiko- og beskyttelsesfaktorer, empati og selvkontrol.
Eksamensspørgsmål til afrunding og repetition:
Uddrag af ”Én bande, to rivaler og 259 skyderier: Her de hårde tal, der fortæller den svenske bandekonflikt”. DR Udland, 29.09.2023
Uddrag af ”Fakta: I Sverige bliver næsten dobbelt så mange mennesker slået ihjel som i Danmark og Norge til sammen”. Mandag Morgen, 12.09.2022
Ca. 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
16,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Kærlighed
Formål: forløbet tager udgangspunkt i kærlighed, forelskelse og partnervalg, og giver eleverne et indgående indblik i, hvilke faktorer der påvirker vores kærlighedsliv. Der indgår udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske teorier og begreber i forløbet, hvori eleverne har trænet de væsentligste metoder i psykologi: psykologiske problemstillinger, undersøgelse af psykologiske problemstillinger og undersøgelsesvurdering.
Primær litteratur:
Tilknytning: Temaer til psykologi, s. 93-97 + PsykB s. 256-258
Hazan og Shaver: Psykologiens veje eBog, afsnittet ”Forskellige tilknytningsstile” fra ”Forelskelse og kærlighed”
Sternbergs kærlighedstyper: Psykologiens veje eBog, afsnittet ”Kærlighedens tre komponenter” fra ”Forelskelse og kærlighed”
Neuropsykologi: ”Kærlighed og forelskelse er ren kemi” (Psykologiens veje eBog, afsnittet ”Forelskelse og kærlighed”) og artiklen: ”Derfor bestemmer du ingenting, når du bliver forelsket” (TV2)
Evolutionspsykologi og partnerpræferencer (Buss): Afsnittet ”Seksuel evolution og partnervalg” fra ”Evolutionspsykologi”, Psykologiens veje eBog + Temaer til psykologi, s. 208-209 og 211-212
Social attraktion og begærstrekanten: Psykologiens veje iBog, afsnittene ”Vi begærer det, andre begærer”, ”Hvem bliver vi tiltrukket af” og ”Det asymmetriske partnervalg”
Trækteori: Psykologiens veje, s. 310-312 og "Forskning afslører: Lykkelige par matcher på disse tre punkter" (Femina)
Den narcissistiske socialisationstype: s. 97-100 i "Fra celle til selfie".
Valg, stigma og stereotyper: Fra celle til selfie, s. 109-110, s. 160, s. 162, s. 164-165.
Sekundær litteratur:
"Sådan er det bare", uddrag fra 5. afsnit af børnene, der afleveres i institution (2014)
Undersøgelse: Fremmedsituationstesten, Mary Ainsworth
Undersøgelse: 8.4.2 Forskellige fortællinger om kærlighed (uddrag fra PsykB, iBog)
Undersøgelse: Sex med en fremmed fra ”Temaer til psykologi” ibog
Undersøgelse: Hazan og Shaver, uddrag fra ”Undersøgelser i psykologi”, s. 142-143
Brevkasseøvelse fra PsykB, iBog, "8.2.4 Tilknytning, omsorg og sex": 31 år og bange for sex og nærhed
Lærerproduceret case om personlighed og kærlighed, "Sofie og Mikkel"
Tilknytningsspil, hvor eleverne gennem rollespil skal opnå lejlighed, rejse og hund i deres parforhold.
4. afsnit af "Gift ved første blik", DRTV (2024)
2. afsnit af "Mandefald", DRTV (2020)
"Derfor har du ikke succes på Tinder", Illustreret Videnskab (2023)
"Listen over, hvad der kan få unge til at fravælge en partner, bekymrer eksperter", TV2 (2024)
Eksamensspørgsmål: ”Nyt studie tyder på, at det måske kan have betydning, hvor du har mødt din partner”, dr.dk, 2025
Ca. 50 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Gymnasielivet
Formål:
Forløbet handler om gymnasielivet i ungdommen – med fokus på temaer som identitet, læring, motivation, opmærksomhed, hukommelse, stress og mobning. Der indgår udviklings-, social-, personligheds- og kognitionspsykologiske teorier og begreber i forløbet, hvori eleverne har trænet psykologiske problemstillinger, undersøgelse af psykologiske problemstillinger og undersøgelsesvurdering.
Primær litteratur:
Identitetsdannelse i det senmoderne samfund: PsykC, s. 146-148
Valg i ungdommen: Psykologiens veje, s. 323-326
Læring: PsykC, s. 101-102 og Psykologiens veje, s. 138-146
Motivation: Temaer til psykologi, s. 60-64
Indlært hjælpeløshed: Psykologi fra celle til selfie, s. 285-286
Self-efficacy: Psykologiens veje, s. 153
Rosenthaleffekten: Undersøgelser i psykologi, s. 38-41 (”Tror du selv, du består eksamen?”)
Opmærksomhed: PsykC, s. 101-105 og Psykologiens veje, s. 177-178
Hukommelse: PsykC, s. 108-113 og 118-121
Årsager til stress: Psykologiens veje, s. 440-442
Ydre årsager til stress, konkurrencestaten og højhastighedssamfundet: Psykologiens veje, s. 339-341 og 443-446 + Psykologi fra celle til selfie, s. 112-114
Indre årsager til stress (personlighed): Psykologiens Veje, s. 446-449 og 315-316
Coping: PsykC, s. 172-173
Mobning: Psykologiens veje, s. 387-390 og s. 401-403
Ansigtsløs kommunikation: PsykC, s. 155-157
Sekundær litteratur:
«Alt for kliken», 1. afsnit (dr.dk 2019)
«Limbo – når sabbatåret er fucked” (dr.dk 2019)
Opmærksomhedstests fra "Kreativ psykologi", iBog.
Hukommelsestests fra "Kreativ psykologi", iBog.
”Skærmbrug påvirker børns koncentrationsevne” (netdoktor.dk 24.1.2024)
”Alexander besvimede af stress, mens han børstede tænder” (dr.dk 14.3.2021)
”Vil du læse teksten op?” (youtube.com)
”Flere unge udsættes for digital mobning: ”Vi er selv ude om det”” (Politiken, 4.3.2023)
Eksamensspørgsmål:
”Facebook-mobning hærger gymnasier” (EkstraBladet 8.10.2010)
”Mere end hver tredje ung, som er blevet udsat for digital mobning, har også selv mobbet andre på nettet” (20.08.2017 – fra www.boerneraadet.dk)
Ca. 61 sider
Omfang i alt: 216 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
16,5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72002896683",
"T": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72002896683",
"H": "/lectio/78/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72002896683"
}