Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Frederiksberg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 id/au (1au id, 2au id, 3au id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Boldbasis/Ultimate
Læringsmål til ultimate:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
Evnen til at kast og gribe en frisbee/ bolde med forskellige egenskaber :
Kast: baghånds-, forhånd- og overhåndskast
grebene på frisbeen
rotation/spin af frisbeen
Gribe: høj og lav fingergreb samt pandekagegribning
Evnen til at pivoterer
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor frisbeen/bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Innovative kompetencer: Spilkonstruktion, med inddragelse af spilhjul og forudbestemte benspænd : gruppevis kunne udtænke , nedskrive forklare og evaluere et spil
Refleksiv kompetence:
Samfundsvidenskabelig og humanistisk idrætsteori
Kende reglerne og kunne spille efter spillets ånd
Pensum:
Læs reglerne
Læs rubric’en
Videoer:
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=Z5TKai4Sgsk
Kasteteknik: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
Gribeteknik: https://www.youtube.com/watch?v=Qxud0pL7xho&spfre+load=10
Pivotering: https://www.youtube.com/watch?v=gonrOw-6D1s
Spilbarhed (cut): https://www.youtube.com/watch?v=CqpPfVZ1HeI (se kun fra 0:00 til 3:40)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grundtræning
Læringsmål:
At have en god fysiske kapacitet inden for både kondition- og styrketræning.
At beherske teknikken i grundlæggende øvelser inden for muskeltræning: såsom squat, lounges, kettlebell swing og thrusters
At kunne koble teori og praksis så man har en grundlæggende viden om træningsmetoder inden for konditionstræning og forskellige former for muskeltræning
At kunne udvikle nedskrive , forklare , gennemføre og evaluere et cirkeltræningsprogram.
Pensum: C - det er idræt s 32-58
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Kropsbasis
Læringsmål kropsbasis:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
At være i god kondition
Koordination
At kunne lære de forskellige grundtrin og danseserier
Tekniske kompetencer:
Krop-musik-koordination
At kunne tælle takter i musikken
At kunne finde 1’erne i musikken
At kunne bevæge sig i takt til musikken
Funktionelle helkropsbevægelser
At kunne sammensætte komplekse bevægelser
Idrætsdisciplinens udtryk
At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters stilart
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik, nærtaktisk og holdtaktisk
At kunne lære koreograferede serier
Overføre taktik til ny sammenhæng
At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters udtryk
Innovative kompetencer:
At kunne koreografere nedskrive og gennemføre en lille dansesekvens i grupper under inddragelse af LABANs teori
Refleksive kompetencer:
IT-hjælpemidler til arbejde med kvalitet i bevægelser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Lanciers
Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Læringsmål:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Gennemføre aerobe og anaerobe øvelser.
Eksplosivitet/spændstighed.
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne aflevere og modtage bolden teknisk korrekt under isolerede øvelser og i spil.
At kunne kontrollere bolden i løb.
Afleveringer: inderside, vrist og halvliggende vrist
Modtagninger: inderside/fod og bryst
At kunne beherske vendinger med bolden
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt forsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
At beherske bandespil
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Overføre taktik til ny sammenhæng
Evnen til at kunne overføre taktisk forståelse fra boldspilsforløbene i 1.g og 2.g samt kunne anvende disse i fodboldspillet.
Refleksiv kompetence:
Kende reglerne og kunne spille efter spillets ånd
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 12.30, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
2.u (Erik’s hold) mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 12.30, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
Få styr på de grundlæggende vendinger i fodbold
-
Cruyff vendingen
-
Læringsmål Frits hold):
-
Vi mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 12.30, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
2a id (Frits hold). Tema: "Forsvarsspil og afslutninger ."
-
VIDEOAFLEVERING I FODBOLD
-
Rubrics og fodbold.png
-
Dette foregår i modul! VIDEOAFLEVERING I FODBOLD. Mødes på FB-boldbaner omklædt kl 12.25.
-
Hvordan vurderes du/I? Tjek efter!
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Rytmisk opvarmning
Læringsmål:
At kunne planlægge og udarbejde et opvarmningsprogram, hvor progression er gennemtænkt, samt helkropsbevægelser og store muskelgrupper er inddraget.
At kunne udvælge relevant musik som understøtter bevægelserne.
At kunne gennemføre de fysiske krav der er planlagt i programmet.
Har indlært koreografi.
At kunne følge takten i musikken og kan finde og udnytte temaer og igangsætte på tælling 1.
At kunne kunne lede og forevise og er i stand til at påkalde opmærksomhed og igangsætte øvelser så intension forstås.
At kunne give konstruktiv kritik.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Teenvolley & skumtennis
Skumtennis
Fokuspunkter
1. Kontrol og Præcision: Skumbolden er lettere og langsommere, hvilket giver dig mulighed for at fokusere på præcision i dine slag.
2. Bevægelse og Positionering: Arbejd på dit fodarbejde og din evne til at placere dig korrekt i forhold til bolden.
3. Slagteknik: Øv både forhånds- og baghåndsslag, samt serveteknikker.
4. Kondition og Udholdenhed: Skumtennis kan være intensivt, så det er en god måde at forbedre din kondition på1.
Teknikker
1. Forhånd og Baghånd: Brug den samme teknik som i almindelig tennis, men med fokus på kontrol og mindre kraft.
2. Serv: Øv dig på at serve med præcision. Brug en langsom og kontrolleret bevægelse.
3. Positioner på banen: Arbejd på dine placering på banen, forbane, bagbane sider.
4. Fodarbejde: Hold dig let på fødderne og vær klar til at bevæge dig hurtigt i alle retninger2.
Vurdering
Når du vurderer din præstation i skumtennis, kan du overveje følgende kriterier:
1. Præcision: Hvor ofte rammer du bolden præcist der, hvor du sigter?
2. Kontrol: Kan du holde bolden i spil i længere tid uden at lave fejl?
3. Bevægelse: Er dit fodarbejde effektivt og hurtigt?
4. Teknik: Er dine slag teknisk korrekte og konsistente?
5. Kondition: Kan du holde et højt energiniveau gennem hele spillet?
Teenvolley
Bemærk at der er modificerede regler mht Teenvolley. 1. Efter serv, gribes første berøring af modtagende hold, mens de to næste skal være volleyslag (bagger, finger). Eller 2. en sværere variant, hvor 1 berøring er bagger eller fingerslag hos modtagende hold, mens anden berøring er en griber, og tredje berøring et volleyslag.
Læringsmål i volley:
• Kropslige kompetencer:
o Eksplosivitet/spændstighed
o Koordination
• I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet volley og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
o Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag:
Underhåndsserv
Fingerslag
Baggeslag
Smash : kende til opspring og armføring i smash
Benarbejde:
At stå klar med lavt tyngdepunkt
At lade bevægelser udgå fra ben
• Taktiske kompetencer:
o At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til boldens bane og medspillernes placeringer
o At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
• Teoretiske kompetencer:
o At kunne reglerne og point tællingen
MATERIALE
Volleyspillet uddrag fra https://www.kgm.dk/Video/Sport/Volleyball/Volleyball
Fingerslag https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A&t=50s&ab_channel=VolleyballDanmark
Baggerslag https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4 se video baggerslag
Volley underhånds serv https://www.youtube.com/watch?v=LZiEk-YIiJY&ab_channel=DGI
Smash Se smash fra 2.10 – 3.54 (fodarbejde) + 7:41 (armsving)
fokus: for H hånd ( V hånd modsat)
startposition V fod bagerst
tilløb: alm skridt m Vfod herefter langt Hfod og hurtigt Vfod (V-HV)
fodisæt sidste step: vinkel hvor tå peger nærmest parallelt med nettet (stop - og rotationshjælp)
armsving (7:41): begge arme tilbage på det lange 2 skridt fokus på albueføring og afvikling i hook
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Skumtennis og Teenvolley (fortsat fra 2au id)
3a idræt fortsætter med skumtennis,.
Læringsmål i tennis
• Kropslige kompetencer:
• Koordination
• Spændstighed
• I forløbet er udgangspunktet at eleverne har haft 4 undervisningsgang i 2g. Målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
• Krop-bold-koordination:
• At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
• Forhånd
• Baghånd En hånds og /eller tohånds
• Serv
• Flugtning
• Benarbejde:
• At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
• Arbejde med lavt tyngdepunkt
• Taktiske kompetencer:
• At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
• At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
• Teoretiske kompetencer:
• At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen
MATERIALE
Forhånd:https://www.youtube.com/watch?v=ytYiSUMvCGM&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29
Baghåndsgreb
https://www.youtube.com/watch?v=7wM3SDYgCNE&feature=youtu.be
Enhånds baghånd
https://www.youtube.com/watch?v=yaYUt9QVwgk&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29
Serv
https://www.youtube.com/watch?v=PHpSZh0vpnY&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29
Forhånds flugtning
https://www.youtube.com/watch?v=XstEY6_qoKk&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29
RUBRIC TENNIS
FORHÅND
Greb: pegefinger kno ved 3,5 (se video)
Træfpunkt: foran kroppen med ketjer hoved der ikke er for åbent eller lukket.
Slag: Løft bolden i bue så ketjer føres igennen til slutstilling over modsat skulder
Arbejd med håndledsafvikling for at fremme topspin
Benstilling: forskudt
Kropsstilling: ikke favoritside mod bolden, så der afvikles med kropsdrejning og effekt af mange led (hofte krops-rotation, armsving med indadrotation og håndledsafvikling) udnyttes. Kroppens bevægelser er i langt de fleste tilfælde optimale iforhold til at kontrollere slaget og kunne skabe kraft i slaget og fart i bolden.
Rammer og sætter bolden med præcision i langt de fleste tilfælde.
Forudser altid boldens bane og bevæger sig i langt de fleste tilfælde i rette position til afvikling af slaget. Kroppens bevægelser ofte gode iforhold til at kontrollere slaget og kunne skabe kraft i slaget og fart i bolden.
Rammer og sætter ofte bolden med præcision.
Forudser ofte boldens bane og bevæger sig i rette position til afvikling af slaget
Kroppens bevægelser er sjældent gode iforhold til at kontrollere slaget og kunne skabe kraft i slaget og fart i bolden.
Rammer og sætter sjældent bolden med præcision.
Forudser sjældent boldens bane, og bevæger sig i rette position til afvikling af slaget.
BAGHÅND
Greb enhånd pegefingerkno v 1,5 tohånd: favorithånd nederst ved 1,5+ ikke favorithånd 7
Ketjer vinkelret på underarm
Træfpunkt foran kroppen, bold rammes med næsten strakt arm
Slag føres igennem i bue til slutstilling ved modsat skulder.
Benstilling: forskudt, fødder står stille i afviklingen
Kropsstilling: skulder mod bolden
SERV
Greb pegefinger kno v 2
Krop: siden til ikke stå på steg. Vægt på bagerste fod.
Opkast: ”hurra” kast bolden så højt, at den kan rammes med strakt arm, foran kroppen i et nedadgående slag. Samtidig vægtoverførsel til den andet ben der fortsætter i skridt ind på banen og slaget føres igennem til modsatte side.
Server i langt de fleste tilfælde med præcision og kan ramme alle steder i servefeltet Server ofte bolden. Server sjældent så bolden kommer i spil.
FLUGTNING
greb + arm pegeno v 2
lodret ketjerhovede arm+ketjr laver ”U”-form
bagudbøjet håndled
Spilforståelse
Opfanger hurtigt spiløvelser og kan hjælpe med at få dem til at fungere for holdet .
Forstår og kan effekturere hvor bolden skal spilles og hvor man selv skal placere sig for at opnå fordel.
Arbejder omkring spilcentrum Kan i rimeligt omfang indgå i spiløvelser, så de fungerer.
Kamp- og regelforståelse Kan regler og tælling og siger det højt efter afvikling af hver bold. Stiller sig på ret position og kan vejlede andre i korrekt placering, serverækkefølge og tælling
Kender de fleste regler.
Kender kun reglerne i begrænset omfang.
Regler i skumtennis er som i tennis, stort set. Se paragraf nummer 5, rækkefølge i Double.
https://tennissporten.dk/dit-spil/viden-om-tennis/tennisregler/
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Træningsprojektet, Crossfit, cirkeltræning & løb
Læringsmål i træningsprojekt /crossfit
• Kropslige kompetencer:
o Aerob kapacitet (kondital) evalueret ved biptest
o Teknisk beherskelse af disciplin i crossfitt, herunder styrkevurdering og forståelse for
kroppens bevægelsesmønster for at skabe kraft og støtte til tunge vægte. o Evne til at gennemføre de fællesudførte workouts.
o Krop vægt koordination:
• At kunne beherske de udvalgte discipliner og overføre en set video til
egenbevægelser.
• At arbejde med minimering af vægtstangsarme, således at vægt holdes tæt til
kroppen og lige over led.
• Alt efter den valgte disciplin at kunne udnytte
vægtens bevægelsesenergi i swing
forspænding i de relevante øvelser f.eks push press
balance og styrke de relevante øvelser f.eks pistol squat og hand
stand push up, samt wallclimb
• Taktiske kompetencer:
o At kunne vurdere eget overskud i forhold til at kunne gennemføre en work out således at
udbyttet bliver optimalt.
• Teoretiske kompetencer:
o At kunne planlægge et længerevarende træningsforløb, med fornuftig målsætning og
progression iforhold til udgangspunktet.
o At kunne anvende videoer til indlæring af komplicerede bevægelsesmønster og bryde
bevægelsesmønster ned i delelementer
o At kunne anvende crossfitt træningsprincipper i opbygning af Work out, således at der
arbejdes fornuftigt med belastning og pauser i forhold til at få det maximale udbytte ud af træningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Performance 3au id
Læringsmål:
At kunne tælle musik i taktarten 4/4.
At kende (pop)sanges grundlæggende strukturer med intro, vers, omkvæd, c-stykke og outro.
At kunne bevæge dig i takt til musikken.
At kunne danse udvalgte koreografier.
At kunne sætte kvalitet i bevægelserne (god timing i trin, tydelige og markerede bevægelser, overskud til at kigge op)
At kunne lave en performance-inspireret koreografi.
Links til bevægelser:
https://www.youtube.com/watch?v=YLvM1aMRf6E
Labans bevægelsesprincipper
1. Kropsbevidsthed
Tre grundlæggende bevægelser
· Bøjes
· Strækkes
· Vrides / rotation
Forskellige aspekter inden for hver af de grundlæggende bevægelser:
· Føre med kropsdel
· Impuls
· Symmetri – asymmetri
· Stilhed
· Kontraster
· Tyngdeoverføring
· Spænding - afspænding
· Kropsdele – isolerede bevægelser
2. Bevægelseskvalitet / Effort
· Kraftfuld – let
· Hurtig – langsom
· Direkte – fleksibel
· Fri – bunden
3. Rumbevidsthed
· Retninger
· Niveauer
· Afstand
· Volumen
· Placeringer
· Mønstre
4. Relationsbevidsthed
· Attraktion
· Angreb
· Tage sig af
· Beherske den anden
Relation til hinanden:
· Gøre det samme
· Gøre forskelligt
· Samtidigt
· Skiftevis
Beskriv kort showets opbygning
- Hvem deltager?
- Hvilket tema er tilknyttet? Lav en fælles overskrift
- Hvad sker der?
- Hvor foregår det?
Body:
- Hvilke kropsdele bevæges?
- Hvor udspringer bevægelserne?
o Centralt/distalt (dvs. længere fra kropstammen
Shape:
- Hvilke bevægelsesspor optræder/indgår?
o Runde/bløde el. kantede/hårde
Space:
- Hvordan anvendes rummet?
o Det generelle rum
o Det personlige rum: Bevægelsesplaner, -niveauer og -zoner.
Effort:
- Hvilke dynamiske faktorer står frem:
o Tid, rum, vægt og flow.
Gør showet brug af specielle effekter el. lign?
Valg af musik:
· Hvorfor har I valgt netop disse numre?
· Hvordan understøtter musikken bevægelserne og omvendt?
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Floorball
Floorball læringsmål:
Tekniske og taktiske færdigheder i floorball:
At beherske teknik i forhold til stav- og boldkontrol i spilsituationer dribling, pasning, modtagning og trækskud.
At beherske afleverings- og modtagnings teknik i spilsituationer.
At kunne gøre sig spilbar i spilsituationer: temposkift, retningsskift, timing, være det rigtige sted på det rigtige tidspunkt.
Evnen til at koble teoretisk og praktisk forståelse.
At kende basale regler i floorball og at kunne spille efter dem
Evnen til at bidrage konstruktivt til et læringsrum for alle
Evnen til at samarbejde
At man evner at gøre holdet bedre
Fysisk form:
Have en god kondition og hurtighed
Evnen til at udvikle sig indenfor ovenstående punkter
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Les Lanciers (bygger på tidligere forløb)
Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53916869085",
"T": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53916869085",
"H": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53916869085"
}