Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Frederiksberg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 id/cz (1cz id, 2cz id, 3cz id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Boldbasis/Ultimate
Læringsmål til ultimate:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
Evnen til at kast og gribe en frisbee/ bolde med forskellige egenskaber :
Kast: baghånds-, forhånd- og overhåndskast
grebene på frisbeen
rotation/spin af frisbeen
Gribe: høj og lav fingergreb samt pandekagegribning
Evnen til at pivoterer
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor frisbeen/bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Innovative kompetencer: Spilkonstruktion, med inddragelse af spilhjul og forudbestemte benspænd : gruppevis kunne udtænke , nedskrive forklare og evaluere et spil
Refleksiv kompetence:
Samfundsvidenskabelig og humanistisk idrætsteori
Kende reglerne og kunne spille efter spillets ånd
Pensum:
Læs reglerne
Læs rubric’en
Videoer:
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=Z5TKai4Sgsk
Kasteteknik: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
Gribeteknik: https://www.youtube.com/watch?v=Qxud0pL7xho&spfre+load=10
Pivotering: https://www.youtube.com/watch?v=gonrOw-6D1s
Spilbarhed (cut): https://www.youtube.com/watch?v=CqpPfVZ1HeI (se kun fra 0:00 til 3:40)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grundtræning
Læringsmål:
At have en god fysiske kapacitet inden for både kondition- og styrketræning.
At beherske teknikken i grundlæggende øvelser inden for muskeltræning: såsom squat, lounges, kettlebell swing og thrusters
At kunne koble teori og praksis så man har en grundlæggende viden om træningsmetoder inden for konditionstræning og forskellige former for muskeltræning
At kunne udvikle nedskrive , forklare , gennemføre og evaluere et cirkeltræningsprogram.
Pensum: C - det er idræt s 32-58
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Kropsbasis
Læringsmål kropsbasis:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
At være i god kondition
Koordination
At kunne lære de forskellige grundtrin og danseserier
Tekniske kompetencer:
Krop-musik-koordination
At kunne tælle takter i musikken
At kunne finde 1’erne i musikken
At kunne bevæge sig i takt til musikken
Funktionelle helkropsbevægelser
At kunne sammensætte komplekse bevægelser
Idrætsdisciplinens udtryk
At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters stilart
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik, nærtaktisk og holdtaktisk
At kunne lære koreograferede serier
Overføre taktik til ny sammenhæng
At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters udtryk
Innovative kompetencer:
At kunne koreografere nedskrive og gennemføre en lille dansesekvens i grupper under inddragelse af LABANs teori
Refleksive kompetencer:
IT-hjælpemidler til arbejde med kvalitet i bevægelser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
1g Lanciers
Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#6 Fodbold
Læringsmål fodbold:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Koordination
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige aflevering og modtagninger:
Afleveringer: inderside, vrist og halvliggende vrist
Modtagninger: inderside/fod og bryst
At kunne beherske vendinger med bolden
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt forsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
At beherske bandespil
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Overføre taktik til ny sammenhæng
Evnen til at kunne overføre taktisk forståelse fra boldspilsforløbene i 1.g og 2.g samt kunne anvende disse i fodboldspillet.
TEORI : C det er idræt :konditionsbegrebet, 32-48 fokus kondition( kredsløb og stofskiftekondition) aerob anaerob energifrigørelse , træningsmetoder . Sundhedsmæssig effekt af fysisk aktivitet • https://holdspil.ku.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2016/motionsfloorball-styrker-sundheden-hos-aeldre-maend/
https://nexs.ku.dk/nyheder/2020-nyheder/intervaltraening-saenker-blodsukkeret-og-mindsker-fedtmaengden/
• https://vorespuls.dk/loeb/artikler/10-20-30-loeb-har-dokumenteret-effekt
• den nye idrætsbog "Yubio" her: https://www.dropbox.com/scl/fi/mqp5k0nfj9t2b1jsii1mq/Yubio-Idr-t-C-B-2024de Frederiksberg-Gymnasium-uendelig.pdf?rlkey=gxyl8w1473jeftzgc56pqiw2h&dl=1 læs kapitel 3 side 75-77 om kondition og intervaltræning: fokus hvilke fysiologiske gevinster giver god kondition og hvilke sygdomme vil træning generelt forebygge
PRAKTISK
○ De tre grundlæggende spark: inderside, vrist og halvtliggende vristespark https://www.youtube.com/watch?v=xcMRMAaO7Rc
○ De tre grundlæggende vendinger: yderside, inderside og bag om støttebenet: https://www.youtube.com/watch?v=PQLSXafpzCY
○ Husmandsfinten: https://www.dbutv.dk/video/939009/husmandsfinten
○ Cruff-finten https://www.dbutv.dk/video/939008/cruyff-vendingen
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Vi mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 10.25, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
Vi mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 10.25, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm. sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
Få styr på de grundlæggende vendinger i fodbold
-
Cruyff vendingen
-
2.z mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 10.25, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm. sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
Vi mødes på Frederiksberg Boldklubs (FB) baner kl 10.25, omklædt. Hvis du har fodboldstøvler og benskinner, så tag dem med. Ellers alm. sportssko, gerne med fast kant. Adressen er: Jens Jessenvej 24 A, Frederiksberg.
-
Hej 2c. Jeg hedder Mikkel og skal have jeres hold det næste stykke tid. Nogen af jer kender mig måske fra sidste års introforløb, hvor jeg også var vikar for Camilla. Jeg glæder mig til at møde jer.
-
2c 4 modul : afslutninger og forsvarsspil
-
2z 5. Modul:
-
Mikkels holdVi mødes på banerne omklædt og klar 10:25.
-
OBS: Vi mødes omklædt kl. 10.15 indendørs på FG.
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#5 Opvarmningsprogrammer
Planlægge og gennemføre et opvarmningsprogram.
Der skal vises et element for klassen, videofilmes en selvvalgt del og efter lodtrækning fremvise et element der ikke før er vist. Desuden skal hele programmet beskrives mht musik og bevægelsernes sammenhæng med musikken Der skal skrives et kort teoriafsnit om opvarmnings effekt på kroppen.
Evaluerings punkter se i øvrigt RUBRIC ( ligger i INTRO dokument)
• Aktiv, konstruktiv deltagelse i planlægning og udformning af programmet
• Understøtter musikken bevægelsen (passer musikken til øvelsen)
• Udnyttes musikkens temaer
• Fysisk evne til at gennemføre programmet, og kunne følge musikken
• Bliver man varm (tid, intensitet)
• Opbygningen / progressionen af opvarmningsprogrammet.
• Afleveringspapirets kvalitet
materiale:
C det er idræt 22-29
udleveret teori/opgave om fysiologiske affekter af opvarmning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#7 Volleyball
Læringsmål i volley:
• Kropslige kompetencer:
o Eksplosivitet/spændstighed
o Koordination
• Bemærk at holdet har spillet efter Teenvolley-regler. Dvs at der er modificerede regler mht Teenvolley. Efter serv, gribes første berøring af modtagende hold, mens de to næste skal være volleyslag (bagger, finger).
I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet volley og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
o Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag:
Underhåndsserv
Fingerslag
Baggeslag
Smash: at kende tilløb og armføring i smash (ikke at kunne beherske den sammensatte bevægelse )
Benarbejde:
At stå klar med lavt tyngdepunkt
At lade bevægelser udgå fra ben
• Taktiske kompetencer:
o At kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til boldens bane og medspillernes placeringer
o At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
• Teoretiske kompetencer:
o At kunne reglerne og point tællingen
MATERIALE
Volleyspillet uddrag fra https://www.kgm.dk/Video/Sport/Volleyball/Volleyball
Fingerslag https://www.youtube.com/watch?v=OL1Iq2Dai6A&t=50s&ab_channel=VolleyballDanmark
Baggerslag https://www.youtube.com/watch?v=h_xqw1lbYF4 se video baggerslag
Volley underhånds serv https://www.youtube.com/watch?v=LZiEk-YIiJY&ab_channel=DGI
Smash Se smash fra 2.10 – 3.54 (fodarbejde) + 7:41 (armsving)
fokus: for H hånd ( V hånd modsat)
startposition V fod bagerst
tilløb: alm skridt m Vfod herefter langt Hfod og hurtigt Vfod (V-HV)
fodisæt sidste step: vinkel hvor tå peger nærmest parallelt med nettet (stop - og rotationshjælp)
armsving (7:41): begge arme tilbage på det lange 2 skridt fokus på albueføring og afvikling i hook
teori C det er idræt si 53-54 træning af spændstighed ved plyometrisk træning og effekten af forspænding, samt træning af muskelstyrke se især figur 2.10
si 164 kunne forklare: koncentrisk, excentrisk og statisk arbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#8 skumtennis
Læringsmål i tennis
Kropslige kompetencer:
o Koordination
o Spændstighed
• I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet skumtennis eller tennis og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
Forhånd
Baghånd En hånds og /eller tohånds
Serv
Flugtning
Benarbejde:
At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
Arbejde med lavt tyngdepunkt
Taktiske kompetencer:
o At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
o At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
Teoretiske kompetencer:
o At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen
MATERIALE Videoer fra Aalborghus Gymnasium
Forhånd
Baghåndsgreb
enhånds baghånd
serv
forhånds flugtning
tælling med PARI og SÆT samt serverækkefølge i double
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb# 2g LANCIERS
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb#10 Træningsprojekt / crossfit
Læringsmål i træningsprojekt /crossfit
• Kropslige kompetencer:
o Aerob kapacitet (kondital) evalueret ved biptest
o Teknisk beherskelse af disciplin i crossfitt, herunder styrkevurdering og forståelse for kroppens bevægelsesmønster for at skabe kraft og støtte til tunge vægte.
o Evne til at gennemføre de fællesudførte workouts.
o Krop vægt koordination:
At kunne beherske de udvalgte discipliner og overføre en set video til egenbevægelser.
At arbejde med minimering af vægtstangsarme, således at vægt holdes tæt til kroppen og lige over led.
Alt efter den valgte disciplin at kunne udnytte
vægtens bevægelsesenergi i swing
forspænding i de relevante øvelser f.eks push press
balance og styrke de relevante øvelser f.eks pistol squat og hand stand push up, samt wallclimb
• Taktiske kompetencer:
o At kunne vurdere eget overskud i forhold til at kunne gennemføre en work out således at udbyttet bliver optimalt.
• Teoretiske kompetencer:
o At kunne planlægge et længerevarende træningsforløb, med fornuftig målsætning og progression iforhold til udgangspunktet.
o At kunne anvende videoer til indlæring af komplicerede bevægelsesmønster og bryde bevægelsesmønster ned i delelementer
o At kunne anvende crossfitt træningsprincipper i opbygning af Work out, således at der arbejdes fornuftigt med belastning og pauser i forhold til at få det maximale udbytte ud af træningen.
At kunne inddrage teori om kondition , aerob og anaerob energifrigivelse og styrketræning (C det er idræt kap2): fokus fysiologiske forbedringer ved forbedret kondition , kredsløbs og stofskiftekondition, forskel på aerob og anaerob energiudvikling, Styrketræning vs muskeludholdenhed, begrebet 1RM og anvendelse af antal gentagelser sæt og pauser for at opnå den ønskede effekt.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb#11 Floorball
3e:
Floorball læringsmål og Rubric
Tekniske og taktiske færdigheder i floorball
o At beherske teknik i forhold til stav- og boldkontrol i spilsituationer dribling, pasning, modtagning og trækskud.
o At beherske afleverings- og modtagnings teknik i spilsituationer
o At kunne gøre sig spilbar i spilsituationer: temposkift, retningsskift, timing, være det rigtige sted på det rigtige tidspunkt
Fysisk form
o Have en god kondition og hurtighed
Evnen til at koble teoretisk og praktisk forståelse
o At kende basale regler i floorball og at kunne spille efter dem
o At kende begrebet VO2 max og kunne koble det til sundhedsfremme
Evnen til at bidrage konstruktivt til et læringsrum for alle
Evnen til at samarbejde
o At man evner at gøre holdet bedre
Evnen til at udvikle sig indenfor ovenstående punkter
Materiale
TEKNIK
• Floorball Fundamentals - Dribbling & Stick handling fokus se det lave tyngdepunkt, det lukkede blad, vide hvad tic tac og tipping (se 1:16) er
• driblinger og finter
• Afleveringer sweep og flick og modtagning se film https://www.youtube.com/watch?v=JOLG2FMOV3Q fokus: hvor er bold i forhold til kroppen i de to afleveringer og hvordan er kontakttid (slav mod bold) forskellig
• SKUD: TRÆKSKUD (sweep) fra tid 0-1:00 Floorball Fundamentals – Shooting SLAGSKUD 0-0:44
TEORI VO2max og træning af VO2 max ved intervalarbejde , fysiologiske og psyko/sociale effekter
• den nye idrætsbog "Yubio" her: https://www.dropbox.com/scl/fi/mqp5k0nfj9t2b1jsii1mq/Yubio-Idr-t-C-B-2024de Frederiksberg-Gymnasium-uendelig.pdf?rlkey=gxyl8w1473jeftzgc56pqiw2h&dl=1 læs kapitel 3 side 75-77 om kondition og intervaltræning: fokus hvilke fysiologiske gevinster giver god kondition og hvilke sygdomme vil træning generelt forebygge
• Uddyb med https://holdspil.ku.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2016/motionsfloorball-styrker-sundheden-hos-aeldre-maend/
• https://nexs.ku.dk/nyheder/2020-nyheder/intervaltraening-saenker-blodsukkeret-og-mindsker-fedtmaengden/
• statistikker : ”Danskernes sundhed – overvægt 2021” og ”Overvægt, sundhed og kondition”
• https://vorespuls.dk/loeb/artikler/10-20-30-loeb-har-dokumenteret-effekt
REGLER kopiside regler i floorball ellers henvises til Yubio si 632 - 639
RUBRIC
Bedømmelseskriterier: 1. grad af målopfyldelse 2. grad af målopfyldelse 3. grad af målopfyldelse 4. grad af målopfyldelse
At beherske teknik i forhold til stav- og boldkontrol i spilsituationer - Holder sjældent med 2 hænder på staven
- Holder sjældent med stor afstand mellem hænderne på staven
- Har problemer med at udføre de forskellige boldkontrol øvelser - Holder nogle gange med 2 hænder på staven
- Holder nogle gange med stor afstand mellem hænderne på staven
- Har ofte problemer med at udføre de forskellige boldkontrol øvelser - Holder ofte med 2 hænder på staven
- Holder ofte med stor afstand mellem hænderne på staven
- Har sjældent problemer med at udføre de forskellige boldkontrol øvelser - Holder altid med 2 hænder på staven
- Holder altid med stor afstand mellem hænderne på staven
- Mestrer de forskellige boldkontrol øvelser
At beherske afleverings- og modtagnings teknik i spilsituationer - Står sjældent i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Formår sjældent at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Formår sjældent at modtager og afleverer bolden med lukket blad
- Formår sjældent hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering - Står nogle gange i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Formår nogle gange at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Formår nogle gange at modtager og afleverer bolden med lukket blad
- Formår nogle gange hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering - Står ofte i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Formår ofte at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Formår ofte at modtager og afleverer bolden med lukket blad
- Formår ofte hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering - Står altid i den rigtige stilling. Hvis man er højrehåndet: højre ben forrest, siden til, højre hånd øverst på staven og bøjet i knæleddene
- Mestrer at positionere sig så man modtager bolden i forhånden
- Mestrer at modtage og aflevere bolden med lukket blad
- Mestrer hurtigt at få kontrol over bolden og kan hurtigt lave en præcis aflevering
At kunne gøre sig spilbar i spilsituationer - Formår sjældent at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Formår sjældent at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Formår sjældent at finde de frie rum på banen - Formår nogle gange at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Formår nogle gange at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Formår nogle gange at finde de frie rum på banen - Formår ofte at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Formår ofte at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Formår ofte at finde de frie rum på banen - Mestrer at anvender temposkift og retningsskift i spilsituationer
- Mestrer at time sine løb ift bolden samt med- og modspillere
- Mestrer at finde de frie rum på banen
At man evner at gøre holdet bedre - Formår sjældent at skabe plads til sine medspillere
- Formår sjældent at spiller sine medspillere
- Formår sjældent at placere sig rigtigt på banen i de forskellige spilsituationer - Formår nogle gange at skabe plads til sine medspillere
- Formår nogle gange at spiller sine medspillere
- Formår nogle gange at placere sig - Formår ofte at skabe plads til sine medspillere
- Formår ofte at spiller sine medspillere
- Formår ofte at placere sig - Mestrer at skabe plads til sine medspillere
- Mestrer at spiller sine medspillere
- Mestrer at placere sig rigtigt på banen i de forskellige spilsituationer
Teoretisk forståelse.
At have kendskab til VO2 max relation til sundhed og kunne anvende denne teori Formår ikke at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition Formår nogen grad at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition Formår med meget få mangler at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition Mestrer at inddrage teoretisk viden om fysiologiske og sundhedsfremmende effekter af en god kondition
At kende og kunne efterleve regler Formål ikke Formår i nogengrad Formår med meget få mangler Mestrer de introducerede regler
3w:
Vi brugte denne e-bog: Yubio idræt C+B (2024), Thomas Sand Skadhede m. fl., 7. udgave, Forlaget Yubio.
Følgende sider blev anvendt (fra kap. 14)
s. 632-638 Regler og organisering af floorball
s. 640-641 Teknik - herunder stav + greb, afleveringer, afslutninger, driblinger og afslutninger. De tilhørende videoer på siderne blev gennemgået.
s. 658 Forløb på 6 gange som blev afviklet med tilhørende øvelser
s. 659 Læringsmål for forløbet.
s. 660 Rubrick til evaluering af forløbet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#12 HIP HOP og Performance
C klassen Faglige mål:
• Du kan tælle musik i taktarten 4/4
• Du kender (pop)sanges grundlæggende strukturer med intro, vers, omkvæd, c-stykke og outro
• Du kan bevæge dig i takt til musikken
• Du kan indlære og danse udvalgte koreografier
• Du kan sætte kvalitet i bevægelserne (god timing i trin, tydelige og markerede bevægelser, overskud til at kigge op)
• Du laver selv en hiphop-inspireret koreografi
• Du kan arbejde kreativt overføre billedmateriale til bevægelser og inddrage laban i den koreografi du selv skal lave
• Du skal samarbejde med en gruppe om et fælles produkt
pensum Hip hop historie Yubio 1423-1426
udleveret materiale om LABAN
3.z Læringsmål:
At kunne tælle musik i taktarten 4/4.
At kende (pop)sanges grundlæggende strukturer med intro, vers, omkvæd, c-stykke og outro.
At kunne bevæge dig i takt til musikken.
At kunne danse udvalgte koreografier.
At kunne sætte kvalitet i bevægelserne (god timing i trin, tydelige og markerede bevægelser, overskud til at kigge op)
At kunne lave en performance-inspireret koreografi.
Du kan arbejde kreativt overføre billedmateriale til bevægelser og inddrage laban i den koreografi du selv skal lave
Du skal samarbejde med en gruppe om et fælles produkt
Pensum:
udleveret materiale om LABAN
Praksis, lille serie fra Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=YLvM1aMRf6E&ab_channel=ThomasSkadhede
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Forløb#13 Lanciers 3g
Fra 1-3 g ialt 7 moduler
Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture
I 3g arbejdes der med
• timing og præcision i bevægelser ( musik krop koordination)
• at gøre alle bevægelser små og elegante
• korrekt udførelse af chasse-trin ( på tæer, trin tilstræbes at være på lige linie , det ene ben "jagter det andet")
• Balance´-trin (på tæer, vægtoverførsel i gallop rytme)
Indmarch til lanciers
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53927852740",
"T": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53927852740",
"H": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d53927852740"
}