Holdet 2022 SP/SPB-3 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2025/26
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e)
Hold 2022 SP/SPB-3 (1bw SPB, 2bw SPB, 3bw SPB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 TAPAS 1-5: España y su cultura
Titel 2 Latinos in the US (nivel 1)
Titel 3 TAPAS 7-8: Andalucía y Navarra
Titel 4 Intro til spansk i 2.g
Titel 5 México
Titel 6 "El orfanato" og verbalperifraser
Titel 7 La Guerra Civil Española
Titel 8 Diversidad sexual y de género
Titel 9 El deporte rey - EKSAMENSFORLØB
Titel 10 Latinos en EE.UU. - EKSAMENSFORLØB
Titel 11 España mañana - EKSAMENSFORLØB
Titel 12 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 TAPAS 1-5: España y su cultura

Indblik i flere kulturelle aspekter of Spanien:
Kap 1: España
Kap 2: Las Islas Canarias
Kap 3: Ceuta, Melilla y Gibraltar
Kap 4: Castilla La Mancha
Kap 5: Las comidas

Læringsmål (grammatik):
Tal
Ubestemte og bestemte artikler
'estar' og 'ser' og regelmæssige verbalbøjning
Klokken
Farver
De tre regelmæssige verbalbøjninger
Nationalitetsadjektiver og andre adjektiver
Datoerl
Ugedage
'Estar/hay'
Artikler og substantiver
Refleksive verber
Genitiv
'Decir' og 'hacer'
Måneder
Personbeskrivelse
Verdenshjørner
'Poder'
Demonstrative pronomener
'Querer' og 'tener'
'Ser', 'estar' og 'hay'
'Muy' eller 'mucho'
Legemsdele- og ansigtsgloser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 35,00 moduler
Dækker over: 35 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Latinos in the US (nivel 1)

Mini-forløb om spansktalende i USA på basis af kapitel 6 i TAPAS grundbog (systime). "Estados Unidos y los hispanohablantes" samt filmene "Fast Food Nation" og "Sin Nombre" om at komme som ulovlig indvandrer fra Mexico til USA

Læringsmålene for dette kapitel: er
Repetition af refleksive verber
'Ser', 'estar' og 'hay'
'Venir'
Perfektum
Legemsdele- og ansigtsgloser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 TAPAS 7-8: Andalucía y Navarra

Forløb med fokus på de to områder i Spanien samt samtaleøvelser.

Læringsmål:
Grøntsager
Perfektum
Gloser for bolig
Komparation af adjektiver
Uregelmæssig perfektum
Possessive pronomener
Repetition af 'muy' og 'mucho'
Familiegloser
Datoer
Futurum med 'ir'
Uregelmæssig perfektum
'Dar', 'saber' og 'ir'
Nægtelser
Spørgeord
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Intro til spansk i 2.g

I dette forløb har vi arbejdet med repetition af verbaltiderne nutid, nær fremtid og før nutid både mundtligt og skriftligt.
Herudover har vi arbejdet med mundtlig konversation på spansk herunder hvordan man spørger ind til alder, navn, nationalitet mm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 México

I dette forløb har vi arbejdet med forskellige temaer inden for hovedtemaet México. Undertemaerne har været:

- Intro til México
- Aztekerriget
- Día de muertos
- Pueblos indígenas
- Una danesa en Ciudad de México
- Inseguridad y crimen

Det grammatiske fokus for forløbet har været verbaltiderne imperfektum og præteritum

Formål med forløbet

- At eleverne bliver introduceret til Méxicos geografiske, etniske sammensætning og samfundsmæssige forhold i dag
- At eleverne opnår en forståelse for Aztekerrigets historie herunder rigets begyndelse, afslutning, aztekternes traditioner og levevis
- At eleverne udvikler deres interkulturelle kompetencer gennem arbejde med fordomme, stereotyper og sammenligning af kulturer og levevis
- At eleverne opnår en forståelse af, hvordan traditionen "Día de los muertos" fejres i México  
- At eleverne får praktisk erfaing med at opbygge et "altár/ofrenda" samt at forklare på spansk, hvordan sådan et alter opbygges og hvad de forskellige elementer symboliserer
- At eleverne træner deres evner til at læse og forstå tekster på spansk samt mundtlig og skriftligt arbejde med teksterne
- At eleverne udvider deres ordforråd og kan bruge emnespecifikt ordforråd til at tale om emnet
- At eleverne forstår forskellen på imperfektum og præteritum og kan bruge verbaltiderne til at beskrive historiske begivenheder (Aztekerriget)



Kernestof:
Tekster:

"Pueblos Indígenas en Oaxaca", “México inseguro” (s.80,82,88)  og "La llorona"
fra bogen Mosaíco Mexicano (Kristina Pilmark og Rikke Olsen, 2016)

"El día de los muertos"
https://hablacultura.com/cultura-textos-aprender-espanol/costumbres/dia-de-muertos-en-mexico/

"Día de muertos" og "El orígen de los esqueletos"
https://natmus.dk/historisk-viden/verden/syd-og-mellemamerika/dia-de-muertos-espanol/

Kapitlerne “El imperio Azteca”, “Ciudad de Tenocthtitlán”, “La vida después de la muerte” i  
“Descubre El Imperio Azteca” Tegneserie af Isabel & Imogen Greenberg (2017)  Forlaget Confluencias

Videomateriale:

Dokumentaren “Aztekernes glemte pyramider” kapitel 1 og 2 (2021), fra DR.TV https://www.dr.dk/drtv/serie/aztekernes-glemte-pyramider_282934

Dokumentaren "Løberen Lorena" (Netflix, 2019)

'El día de muertos'
https://www.youtube.com/watch?v=O1q0e2AN4V4


Supplerende materiale:

Filmen "Coco", Disney 2017

Hjemmevideo “Ana - una danesa en Ciudad de México” https://drive.google.com/file/d/1kM1E1ViqJU9Hb0bzS_BORDvHSwQyEIJG/view
https://drive.google.com/file/d/1ivn02hXqhBU_1eFe0nR957-HS12mFq8U/view

!Día de Muertos en México: comprensión, vocabulario y actividades. El mundo en español A2."
https://www.youtube.com/watch?v=KayK9-_GKXc&ab_channel=HablaconE%C3%B1e-Culturaparaaprenderespa%C3%B1ol


https://visitmexico.com/

Quizlets:

https://quizlet.com/dk/825236617/mexico-inseguridad-violencia-y-delincuencia-flash-cards/?i=58hnqi&x=1qqt

https://quizlet.com/dk/828662396/dokumentar-aztekernes-glemte-pyramider-flash-cards/?i=58hnqi&x=1qqt

https://quizlet.com/dk/849238161/dia-de-los-muertos-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 "El orfanato" og verbalperifraser

Formålet med forløbet er:

- At eleverne får kendskab til den spanske gyserfilm "El orfanato"
- At eleverne øver sig i at arbejde med analyse og fortolkning af en film på spansk herunder arbejde med filmens handling, tema, personbeskrivelse, tema og budskab
- At eleverne træner mundtlig og skriftlig billedbeskrivelse på spansk med emnespecifikt ordforråd
- At eleverne træner verbalperifraser skriftligt og mundtligt

Materiale:

Filmene

"El orfanáto" af Juan Antonio Bayona, 2008


Sprogligt fokus:

- Verbaltiderne: præteritum, imperfektum, udvidet nutid, nær fremtid og før nutid
- Træning af hitverber og verbalperifraser

Antal sider: 15

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Ny opgave 23-11-2023
Forberedelse til gruppesamtale om "El orfanato" 13-12-2023
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 La Guerra Civil Española

I dette forløb har vi undersøgt og arbejdet med den spanske borgerkrig primært i perioden 1936-39 men også den efterfølgende periode med diktatur indtil 1975. Heruover har vi draget paralleller til hvorledes krigstiden på sin vis stadig spøger i nutidens Spanien.

Formål:
At eleverne opnår forståelse for baggrunden for krigens udbrud samt de mest centrale begivenheder og personer i selve krigen.
At eleverne forstår de væsentligste forskelle mellem “Los Republicanos” og “Las Nacionalistas” herunder deres værdier samt hvem der primært støttede de to sider
At eleverne træner emnespecifikt ordforråd og kan anvende det mundtligt og skriftligt til at forklare emnet
At eleverne øver sig i at formidle historiske begivenheder på spansk mundtligt og at skabe egne plancher og videoer
At eleverne træner deres brug af verbaltiderne “præteritum”, “imperfektum” samt “udvidet nutid”
At eleverne træner analyse og fortolkning af film samt skriftlig og mundtlig billedbeskrivelse med billeder fra filmen

Kernestof:

Film: Jon Garaño, Aitor Arregi, Jose Mari Goenaga “La Trinchera Infinita”
(2019) (5 ns)

Jesús Nieto, “La Guerra Civil Española”, fra B. Tengberg-Hansen og
Elisabeth Laursen Galerías, Gads Forlag 2002. (4 ns)


Quizlets:

https://quizlet.com/532810873/la-guerra-civil-espanola-flash-cards/

https://quizlet.com/556014588/la-trinchera-infinita-flash-cards/


Supplerende materiale:

“Den spanske borgerkrig” Faktalink
https://faktalink.dk/spanske-borgerkrig#anchor3259

Dokumentar “El silencio de otros” (2019) af Almudena Carracedo og Robert Bahar
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Diversidad sexual y de género

Formål:

I forløbet har vi arbejdet med forskellige slags materialer, der alle omhandler doversitet inden for seksuel orientering og kønsidentitet. Materialerne har både været danske, chilenske og spanske.

Formål:
At eleverne opnår en forståelse for, hvad seksuel orientering og kønsidentitet betyder samt får indblik i forskellige historier om LGBTQ+ personer i Chile og Spanien
At eleverne opnår et emnespecifikt ordforråd på spansk til at arbejde med emnet mundtligt og skriftligt
At eleverne udvikler deres interkulturelle kompetencer gennem sammenligning af ligheder og forskelle mellem egen og andre kulturer
At eleverne øver sig i analysere og fortolke film samt arbejde med billedbeskrivelse med stilbilleder fra filmene
At eleverne øver sig i at formidle et kompliceret emne på spansk gennem udarbejdelse af eget informationsmateriale til børn om “Diversidad sexual y de género”

Kernestof:

Filmen: “Carmen y Lola” (2018)af Arantxa Echevarría
https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005171/carmen-lola

Kapitel 4:“Introducción al género en proceso”, “¿Controlas el vocabulario del mundo de la identidad de género?” “Ser gay en el deporte” fra bogen “El sexo en proceso” (2021) af Maria Francisca Gavilán og Louise Friis Arfaoui, Forlaget Columbus

Infografías “Todas las personas tenemos orientación sexual, identidad de género, sexo biológico y expresión de género” og “Todoos/as tenemos identidad de género y la formamos desde que nacemos” fra Fundación Iguales, Chile, 2024
https://iguales.cl/repositorio-material-educativo/


Supplerende materiale:

Filmen “Una mujer fantástica” (2017) af Sebastián Lelio

Undersøgelse: “Stop diskrimination i skolen - LGBTQ+ elevers trivsel og vilkår i grundskolen” (2021) af LGBT Danmark
https://lgbt.dk/wp-content/uploads/2021/06/Stop-diskrimination-i-skolen-2021.pdf


Quizlets:

https://quizlet.com/dk/899984262/diversidad-sexual-y-de-genero-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt

https://quizlet.com/dk/902389143/carmen-y-lola-flash-cards/?i=58hnqi&x=1qqt

https://quizlet.com/dk/917869416/una-mujer-fantastica-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 El deporte rey - EKSAMENSFORLØB

El deporte rey

Indhold og fokus:
Forløbet “El deporte rey” handler om fodboldens kulturelle og samfundsmæssige rolle i især Argentina men også Spanien. Forløbet fokuserer på fodboldspilleren Diego Armando Maradonas liv, kontroverser samt heltestatus i  Argentina. Eleverne får indblik i, hvor stor en rolle fodbolden spiller for mange mennesker i den spansktalende verden og reflekterer over, hvorfor fodbold fylder så meget i  Argentina. Herudover undersøges der i forløbet de to spanske klubber Real Madrid og FC.Barcelona og hvad de repræsenterer. Her trækkes historiske tråde tilbage til Den Spanske Borgerkrig.

Mål:
At eleverne kan læse og forstå ubearbejdede spansksprogede tekster
At eleverne opnår emnespecifikt ordforråd og kan anvende dette til at tale om hovedpunkterne i teksterne samt deres eget forhold til fodboldkultur på et tydelig talt spansk
At eleverne opnår viden om Diego Maradonas liv, hans heltestatus i Argentina, fodboldens rolle i Latinamerika og Spanien samt klubberne Real Madrid og FC.Barcelona samt deres historiske forbindelse til Den Spanske Borgerkrig.
At eleverne opnår viden om Argentina og mundtligt kan sammenligne landet med Danmark (herunder indbyggertal, økonomi, natur og kultur)
At eleverne kan perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
At eleverne kan udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
At eleverne kan anvende deres viden om forløbet samt emnespecifikke ordforråd til at lave mundtlig og skriftlig billedbeskrivelse af billeder om fodboldkultur

Kernemateriale:

Dokumentarer:
Kapadia, Asif (2019): “Diego Maradona” .
Kan ses på mitcfu.dk:
https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1113100&s=43224772&n=1&o=hits

Bendtzen, Ole (2010)“Fodbold er gud”.  Kan ses på filmstriben.dk:
https://biblioteket.filmstriben.dk/film/9000000342/fodbold-er-gud

Tekster fra grundbøger:

Gavilán, Maria Francisca og Arfaou, Louise Friis “Kapitel 9 - Gol, Gool, Goooool”   i “Ya vamos” (2025) Forlaget Columbus

Lundgreen Hansen, Britt (2026) “5: El bloguero: "El Barça es el escaparate para Catalunya" i “El deporte rey”, Onlinebog, Systime

Lundgreen Hansen, Britt (2026) “5: El aficionado: "El fútbol es lo más importante de las cosas menos importantes" i “El deporte rey”, Onlinebog, Systime





Øvrigt materiale:

El País, 27.november 2020: “Así te hemos contado la despedida a Maradona” https://elpais.com/deportes/2020-11-26/muere-diego-maradona-sigue-las-reacciones-en-directo.html

Lundgreen Hansen, Britt (2026) i “5. Real Madrid”, “(Dansk introtekst) i “El deporte rey”, Onlinebog, Systime

Lundgreen Hansen, Britt (2026) i “9: F.C.Barcelona”, “(Dansk introtekst) i “El deporte rey”, Onlinebog, Systime

Sammenligning af statistik - Danmark og Argentina
https://versus.com/es/argentina-vs-dinamarca, senest besøgt 06.06.2025
https://www.datosmundial.com/comparacion-pais.php?country1=ARG&country2=DNK, senest besøgt 06.06.2025

Prøvebanken.dk: Tekst fra eksamen onsdag den 24. maj 2023, “El deporte”








Quizlets:

El fútbol es dios:
https://quizlet.com/dk/948875359/el-futbol-es-dios-flash-cards/?funnelUUID=ceedee07-1766-4cda-8b31-c280f924ac8e

El deporte rey - intro:
https://quizlet.com/dk/935483262/el-deporte-rey-intro-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt

Maradona:
https://quizlet.com/dk/941429842/maradona-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Billedbeskrivelse - El deporte rey 12-09-2024
Delprøve 1 25-09-2024
Delprøve 2 - el deporte rey 11-10-2024
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 18,78 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Latinos en EE.UU. - EKSAMENSFORLØB

Undervisningsbeskrivelse - Latinos en EE.UU.

Indhold og fokus:
Forløbet “Latinos en EE.UU.” handler om befolkningsgruppen “Latinos” i USA og giver gennem et varieret materiale et indblik i denne gruppes kultur, sprog, udfordringer, muligheder, stereotyper og forskellighed. Heruover arbejdes der med pull- og push faktorer ift. immigration til USA. Forløbet fokuserer desuden på den rolle "Latinos" spillede i det amerikanske præsidentvalg 2024, hvor en større andel end tidligere stemte republikansk. Endelig drager forløbet tråde til indvandring i Danmark med fokus på tosprogethed, kulturforskelle samt diskrimination.


Mål:
At eleverne kan læse og forstå ubearbejdede spansksprogede tekster
At eleverne opnår emnespecifikt ordforråd og kan anvende dette til at tale om hovedpunkterne i teksterne på et tydelig talt spansk
At eleverne opnår viden om befolkningsgruppen “latinos” i USA herunder årsager til immigration, udfordringer, muligheder, sprog, kultur og stereotyper
At eleverne træner sig i at arbejde med analyse af fortolkning af varieret spansksproget materiale, herunder statistik, digte, dokumentarer, fiktionsfilm, artikler og sketches
At eleverne kan perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
At eleverne udvikler deres interkulturelle kompetencer gennem sammenligning forskelle og ligheder mellem kulturer
At eleverne kan udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
At eleverne kan anvende deres viden om forløbet samt emnespecifikke ordforråd til at lave mundtlig og skriftlig billedbeskrivelse af billeder om emnet “Latinos en EE.UU”



Kernemateriale:


Tekster fra grundbøger:

Boel, Niels (2023) ”Introduktion - Latinoer: En øjenåbner til USA, politisk, kulturelt og socialt” i ”Latinos: USA's store mindretal”. Forlaget Columbus.

Ringgaard, Ulla og Kledal, Aase (2011), “Retratos latinos en California” s.14

Clausen, Inge Margrethe et al.(2020) “Estados Unidos y los hispanohablantes” i “Tapas Online”. Gyldendal.

Tekster fra Internettet:

Casasola, Itzel Garduño (09 december, 2022) “Cultura chicana: una documentación fotográfica”.
https://gacetacomunidad.cuautitlan.unam.mx/2022/12/cultura-chicana-una-documentacion-fotografica/ (Senest besøgt 11.05.2025)

Rodrigo, Balam (2023), “Los ceiberos trashumantes
(fragmentos)” fra Revista Elipsis número 9.
https://www.elipsis.ec/poesia/seleccion-de-poemas (Senest besøgt 11.05.2025)


RTVE.ES: (07.november 2024) “Quién ha votado a Trump: se dispara su apoyo entre los hombres jóvenes, latinos y no universitarios” (Udvalgte statistikker “Las minorías dan la espalda a los deócratas” og “Los hombres negros y latinos aumentan significativamente su apoyo a Trump”)
https://www.rtve.es/noticias/20241107/quien-votado-a-trump-se-dispara-su-apoyo-entre-hombres-jovenes-latinos-no-universitarios/16316995.shtml  (Senest besøgt 11.05.2025)


Dokumentar:

La Blue Kombi (4. marts 2023) “Así es la CULTURA CHICANA en LOS ANGELES 🇺🇸 ¡DISCRIMINADOS en su PROPIO PAÍS!”
https://www.youtube.com/watch?v=l_zQEh77cpc (Senest besøgt 11.05.2025)

Film:
Fukunaga, Cary (2009) “Sin nombre”. Sandrew Metronome.

Øvrigt materiale:

Videoer:


Noticias Telemundo (6.november 2024): “Más latinos votaron por Trump en las elecciones de 2024 en comparación con 2020 | Noticias Telemundo”
https://www.youtube.com/watch?v=dcGHcakzQbU&ab_channel=NoticiasTelemundo

SNL(5. februar 2023)“Protective Mom” (Senest besøgt 11.05.2025) https://www.youtube.com/watch?v=HkmlfHi9Ll4&t=4s&ab_channel=SaturdayNightLive
SNL(16.april 2023) “Spanish class” (Senest besøgt 11.05.2025)
https://www.youtube.com/watch?v=C25VhUJn038&ab_channel=SaturdayNightLive
Hernandez, Marcello (4.januar 2024) “Cuban Mom” (Senest besøgt 11.05.2025)
https://www.youtube.com/watch?v=KdmVXpGcy_U&t=159s&ab_channel=JustForLaughs
Quizlets:
https://quizlet.com/dk/967612763/latinos-en-eeuu-oplaeg-fra-niels-boel-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt
https://quizlet.com/dk/976871033/sin-nombre-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt
https://quizlet.com/dk/785942061/tapas-capitulo-6-texto-1-online-flash-cards/

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 España mañana - EKSAMENSFORLØB

Undervisningsbeskrivelse - España mañana

Indhold og fokus
Forløbet handler om nutidens Spanien med fokus på unge spanieres liv og drømme. Samtidig knytter forløbet sig til en studietur til Barcelona, hvor fokus har været på at begå sig mundtligt på spansk, Gaudís værker, interviews med spaniere om hverdagsliv og drømme  samt Catalunya og uafhængigheds-spørgsmålet. Endelig drager forløbet tråde tilbage til tiden under Franco  gennem filmen “Madres Paralelas”, hvor der fokuseres på forskellige generationers forhold til Spaniens fortid og fremtid.  

Mål:
At eleverne kan læse og forstå ubearbejdede spansksprogede tekster
At eleverne opnår emnespecifikt ordforråd og kan anvende dette til at tale om hovedpunkterne i teksterne på et tydelig talt spansk
At eleverne opnår viden om nutidens Spanien med fokus på unge spanieres liv og drømme, spansk kultur, uafhængighedsspørgsmålet i Catalunya og País Vasco samt forskellige generationers forhold til Spaniens fortid og fremtid.
At eleverne udvikler deres interkulturelle kompetencer gennem sammenligning af kulturforskelle og ligheder mellem egen og spansk kultur
At eleverne træner sig i at lave analyse, fortolkning samt personkaratetistik af varieret spansksproget materiale
At eleverne kan perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold.
At eleverne kan udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk
At eleverne udvikler deres mundtlige spansk gennem videoopgaver samt interviews og samtale med spansktalende personer i Barcelona
At eleverne får en indsigt i Barcelonas , kultur og mad samt seværdigheder med fokus på Gaudís værker.
At eleverne kan anvende deres viden om forløbet samt emnespecifikke ordforråd til at lave mundtlig og skriftlig billedbeskrivelse af billeder om emnet “España mañana”


Kernemateriale
Tekster fra grundbøger:

Kloch, Kasper og Tønner, Martin (2020) “2. Nattelivet: "Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo"" i “España en la calle”, Gyldendal
Kloch, Kasper og Tønner, Martin (2020) “3. Tapas: Sabor a España: Las tapas son comida de reyes"" i “España en la calle”, Gyldendal

Kloch, Kasper og Tønner, Martin (2020) “8.Catalonien: ¿Cataluña, un nuevo país en Europa? – "Podemos crear una sociedad más justa." i “España en la calle”, Gyldendal

Tønner, Martin et al. (2025)  “3. Miguel, 21 años: “Un buen ­corte de pelo te puede cambiar la vida. La barbería es como un arte.”” i “España mañana”, Columbus

Tønner, Martin et al. (2025)  “ 6. María, 19 años: “Cuando eres skater, tu vida es diferente. No es un deporte como los demás.”” i “España mañana”, Columbus

Tønner, Martin et al. (2025)  “ 9. Mariana, 21 años: “Quiero ser futbolista profesional pero no como los hombres. Hay tanto dinero, no es sostenible.””” i “España mañana”, Columbus


Film:

Almodóvar, Pedro (2021) “Madres Paralelas”, El Deseo.
Kan ses på filmstriben.dk
https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006045/parallelle-modre

Øvrigt materiale
Podcast
Duolingo Spanish Podcast (03. marts 2022) Costumbres - Siestas en España
https://podcasts.apple.com/us/podcast/costumbres-siestas-in-spain/id1317493077?i=1000552768622

Dokumentar:
DR (2023): “Sagrada Família - Et vanvittigt byggeprojekt”
https://www.dr.dk/drtv/program/sagrada-familia-_-et-vanvittigt-byggeprojekt_424434

Studietur til Barcelona: besøg i La Sagrada Familia, Casa Battló, Museu Nacional D’art Catalunya, guidet gåtur i Barcelonas centrum, interviews med spansktalende personer.
Quizlets
https://quizlet.com/dk/993815687/costumbres-siestas-en-espana-duolingo-podcast-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt
https://quizlet.com/dk/849237621/pedro-almodovar-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt
https://quizlet.com/dk/862363040/madres-paralelas-flash-cards/?i=58hnqi&x=1jqt
https://quizlet.com/dk/1042891713/espana-manana-flash-cards/?i=58hnqi&x=1qqt


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Noticia/canción de la semana 28-01-2025
Tekst - Cataluña 28-01-2025
Screening 19-02-2025
Videoopgave - Pedir comida 20-02-2025
Opgaver i Barcelona/Danmark 02-03-2025
Delprøve 2 06-03-2025
Mundtlig billedbeskrivelse 26-03-2025
3bw SPB skr. prøve 07-04-2025
Pedro Almodóvar - i hånden 20-04-2025
Delprøve 2 maj 01-05-2025
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Repetition

Repetition af eksamensemner samt fokus på mundtlig og skriftlig eksamen

Brug af minlæring.dk til grammatik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer