Holdet 2022 DA/w - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2022 DA/w (1w DA, 2w DA, 3w DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1: Grundforløb: Portrætter (værk)
Titel 2 2: Social ulighed
Titel 3 3: Doppler (værk)
Titel 4 4: DHO: Velfærdsstaten (værk)
Titel 5 5: Skæbne: 'elsk', humor & mod (værk)
Titel 6 6: Vanskelige venskaber og kærlighed (værk)
Titel 7 Skriftlighedsforløb
Titel 8 7: Taler - kort forløb
Titel 9 8: Kanon - 1800-tallet, H.C. Andersen + Grundtvig
Titel 10 9: H*n
Titel 11 10: Romantikken og dens strømninger (værk)
Titel 12 Onlinefunktioner, som må anvendes til eksamen
Titel 13 11: Ny i DK (værk)
Titel 14 12: Valg og journalistik
Titel 15 13: Ungdom og identitet
Titel 16 14: Den gode samtale

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1: Grundforløb: Portrætter (værk)

GRUNDFORLØB I DANSK MED FOKUS PÅ PORTRÆTTER

FORMÅL

Første forløb i dansk introducerer jer til portrættet på tværs af de tekster og genrer, som I kan komme til at møde i danskfaget i gymnasiet. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter samt at fremstille egne portrætter.

INDHOLD

Vi skal læse tekster, arbejde med sange, videoer og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Kim Larsen og Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i. Vi arbejder afslutningsvis med jeres egne, filmiske portrætter af jeres klassekammerater.

FAGLIGE MÅL

Litterære og sproglige perspektiver
Tekster fra 1900-tallet

Sangtekster:

Kim Larsen og Bellami: "Jutlandia" fra albummet Forklædt som voksen, 1986

Kim Larsen: "Køb bananer" fra albummet 231045-0637, 1979

Kim Larsen; Mogens Mogensen; Ib Oskar Hansen og Thomas Grue: "Byens Hotel", fra albummet Værsgo, 1973

Kim Larsen: "Midt om natten"  fra albummet Midt om Natten, 1983.

Kim Larsen; Franz Beckerlee og Wili Jönsson: "Langebro" fra albummet Gasolin', 1971

Tekster fra 2000-tallet

Amalie Laulund Trudsø: Koordinater, Rosinante, 2013, romanuddrag s. 7-15.

Artikler

Martin Groenemann: “Kim Larsen var et åndeligt lejrbål vi allesammen kunne samles om” Nekrolog om Kim Larsen,  Soundvenue, 30.09.18.

Her arbejdes metodisk med litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, produktivt og refleksivt arbejde med udtryksfærdighed i dansk.

Mediemæssige perspektiver
Visuelle udtryksformer: maleri, foto, valgplakat, portrætvideo, dokumentarfilm

Dokumentartekster

Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min. (medieværk).

Her arbejdes metodisk med kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat og fra interview til lommefilm).

Grundbogsmateriale
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45, s. 223-227.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2: Social ulighed

I dette forløb arbejder I tematisk med fokus på social ulighed. Analyserne bærer præg af et ideologikritisk blik, men i høj grad også indblik i forskellige analysemetodiske tilgange, fx dokumentaranalyse og novelleanalyse.

Tekstudvalget udgør således både ikke-fiktive og fiktive tekster, der periodemæssigt starter i år 1885 og strækker sig til år 2016. Herunder skal I forholde jer til kulturelle og bevidsthedshistoriske fremstillinger af social ulighed.
I skal se på, hvordan litteratur og (tv-)dokumentarer fremstiller folk på samfundets bund og tage stilling til, hvorvidt ’teksternes’ skildring kan tolkes som et opråb i relation til velfærdsstatens udvikling og muligheder for social mobilitet, eller om ’teksternes’ skildring kan fortolkes som en slags underholdning.

I skal i dette forløb arbejde med alle 3 af danskfagets perspektiver, det vil sige: medier, litteratur og sprog.
Genrerne varierer fra noveller til dokumentarer.

I skal derfor forberede jer på at lære genrekendskab og metoder – og dermed kunne bruge de relevante begreber til de forskellige ”tekster”. Vi inddrager desuden Bourdieaus kapitalbegreb.

Desuden har vi arbejdet kreativt med remediering og har trænet at skrive analyserende og debatterende.

Tekster i forløbet:

Prinsesser fra Blokken, sæson 1, afsnit 1, 2016.
På Røven i Nakskov, sæson 1, afsnit 1, 2015.
Djørup, Adda: Arthur, i: Poesi og andre former for trods, 2015.
Nexø Andersen, Martin: Lønningsdag
Pontoppidan, Henrik: Naadsensbrød, 1885.

Faglitteratur:

Håndbog i dansk: om dokumentar og dokumentartyper, 2015-2017, Ole Schultz Larsen og Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s. S. 26-27, 228-235, 325-337 (ca. 23 sider)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af "Arthur" 27-01-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3: Doppler (værk)

I vores arbejde med romanen har vi haft kombineret fokus på norsk tekst, på humor og på manderollen i litteraturen.

Kernestof:
- Loe, Erlend: "Doppler" (2004)
- ”Manderollen i Littteraturen”
Tv-udsendelse på 29 minutter fra DR Kultur 1/12 2010.
https://kp.mitcfu.dk/TV0000017058
- Molonog. Doppler
https://www.youtube.com/watch?v=beS3GauIqeU
Monologene er hentet fra Doppler av Erlend Loe. Dramatisert av Sandra Bringsjord Pape
3.30 min.
- An Indigo Exclusive with Erlend Loe.
An interview with Erlend Loe, author of Doppler. Doppler was chosen as the November Indigo Spotlight.
8/11 2012. 5:11 minutter.
https://www.youtube.com/watch?v=TiRnz7jdk6g
- https://litteratursiden.dk/artikler/humorens-sproglige-virkemidler
- Uddrag af "Humor i dansk" s. 7-13 + 42-49 + 63-68 + 83-88 + 102-106

Faglige mål i dansk A på stx:
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden

Kernestof i dansk A på stx:
- kernestoffet består af dansksprogede tekster suppleret med norske og svenske tekster på originalsprog
- mindst seks værker med historisk og genremæssig spredning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4: DHO: Velfærdsstaten (værk)

Formål:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed  
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder - herunder primært film- og tekstanalyse
- undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder
anvendes, herunder i samspil med andre fag.

Indhold:
I dette DHO-forløb har vi i samspil med historie undersøgt, hvordan temaet “velfærdsstaten” kommer til udtryk i forskellige typer tekster. Fokusset har især været på skolen/lærerne som aktører i velfærdsstaten.

Materiale:
Ditlevsen, Tove (1943): “Kapitel 6 og 16” i Barndommens gade. Athenæum

Korsgaard, Thomas (2019): “I bor da meget pænt” i Tyverier. Lindhardt og Ringhof

Lund Kirkegaard (1975): uddrag af Gummi-Tarzan. Gyldendal

Oplev, Niels Arden (2006): Drømmen. Nordisk film

Pontoppidan, Henrik (1899): En stor dag.

Rifbjerg, Klaus (1960): “Det er blevet os pålagt” i Konfrontation. Gyldendal

Metode:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Peer-feedback
Fremlæggelser
Fiskebowle
Dialogcirkel

Evaluering:
Respons på de to skriftlige analyser/afleveringer
Peer-feedback
Skriftlig og mundtlig uv-evaluering

Derudover dækker forløbet også over et skriftlighedsforløb:

I dette forløb arbejder vi med skriftlig udtryksfærdighed samt identifikation af fejltyper.

Vi har arbejdet med:

- forskel på tale- og skriftsprog
- indledninger og konklusioner
- brug af citater (snubletråd C)
- manglende distance i form af holdninger og procesorientering (snubletråd D)
- punktopstilling og ensformighed (snubletråd E)
- PEA-modellen

Formålet er, at man efter forløbet kan identificere fejltyperne og være opmærksom på dem fremadrettet i egne opgaver, herunder DHO. På en mindre skala har formålet i dette forløb også været, at eleverne skulle genaflevere en tidligere aflevering og på den måde få tydeliggjort, at de kan forbedre deres tekster ved at følge de skriveråd, vi har arbejdet med. Vi har også fælles produceret klassens 10 bud til god skriftlighed (se dokumenter).

FAGLIGE MÅL:
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed


KERNESTOF
sproglige perspektiver:
– produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag, herunder forløb med særligt fokus på skriftlighed i 1. og 3.g


MATERIALER:
Albinus, Rebecca Natashia og Nehammer, Sarah Skriv dig frem, Dansklærerforeningens Forlag, 1. udgave, 1. oplag, 2017 s. 51-61
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Delaflevering "Barndommens gade" 11-04-2023
Delaflevering 2 DHO 24-04-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5: Skæbne: 'elsk', humor & mod (værk)


Eleverne er blevet præsenteret for Karen Blixen som forfatter og kunstner. Tekster og materiale er udvalgt til at opfylde kravet som ’værklæsning’. Eleverne har både arbejdet individuelt og i grupper med klassiske undervisningsformer, men på samme tid også kreativt for at øve og skabe et trygt klasserum, hvor eleverne bliver gode til at fremlægge mundtligt materiale. Derfor har eleverne arbejdet med novellen ’Ringen’, hvor de fik lov til selv at vælge hvordan de ønskede at præsentere novellen fx i form af skuespil, rap, digtning eller powerpoint. Eleverne er blevet øvet i refleksionsskrivning med henblik på at kunne skrive en reflekterende artikel.
Eleverne har ligeledes arbejdet med forfatterportræt af Blixen både som forfatter og kunstner. Der er arbejdet grundigt med tematikker og budskab gennem alle modulerne, og slutteligt har de arbejdet med novelleanalyse hvor fokus har været på fortolkning, fortæller-teknik, synsvinkler og komposition.  

Materialer:
Litteratur:
Babettes Gæstebud - et uddrag (systime) .docx
Karen Blixen - De blaa øjne, 1942.pdf
Karen Blixen Det ubeskrevne blad, 1957.pdf  
Karen Blixen Ringen, 1958.pdf  

Medier:
Blixens gode råd: Elsk, hav humor og mod '
'Øgendahl og de store forfattere: Karen Blixen'.
Karen Blixens skæbne '.
Syv fantastiske fortællinger '.





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6: Vanskelige venskaber og kærlighed (værk)

Eleverne har gennemgået endnu et værk og blevet præsenteret for Tine Høegh som forfatter til romanen Tour de Chambre (2020), hvor de har læst romanen og slutteligt lavet en ’analyserende artikel’ med fokus på tema, budskab, fortæller-teknik, fremstillingsform, sproglige virkemidler og perspektivering.  
Eleverne har både arbejdet individuelt og i grupper med klassiske undervisningsformer, men på samme tid også kreativt, heraf gennem et hørespil, hvor de selv har udvalgt en særlig passage i romanen Tour de Chambre, og indspillet det som et hørespil.
Eleverne har desuden set og læst 1 afsnit/kapitel af romanen ’Normale mennesker’, samt set spillefilmen: ’Elsker dig for tiden’, som en perspektivering til romanen Tour de chambre - om venskaber og kærlighed. Eleverne har læst Svend Brinkmann ift. at forstå hvorfor vi læser litteratur, og er også blevet bekendt med syndefaldsmyten ift. at læse og forstå, hvordan psykoanalytisk læsning kan bidrage til en anderledes forståelse af tekster mm.

Materialer:
Litteratur:
• Værklæsning: Romanen ’Tour de Chambre’ af Tine Høegh 2020
• Romanuddrag: ’Normale mennesker’ af Sally Rooney 2020
• Artikel: Svend Brinkmann: ”Hvorfor læser vi egentlig litteratur? Her er Svend Brink-manns 7 bud på det” Gyldendal, 2017
• Biblen, Syndefaldet. 1. Mosebog, 3. kapitel
• Artikel: ’Fortæller-teknik og fremstillingsformer i epikken’ Systime 2023

Medier:
DR.dk 1 afsnit af ’Normale mennesker’ af Sally Rooney 2020
• Lydbog: Få kapitler af Tour de Chambre, Tine Høegh 2020
• Spillefilmen: ’Elsker dig for tiden’ af Julie Rudbæk og Jesper Zuschlag, 2022
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksion - Blixen 15-09-2023
Normale mennesker - jeres historie 26-09-2023
Tour de chambre - gruppe 13-10-2023
Analyserende artikel - Tour de chambre 11-12-2023
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Skriftlighedsforløb

Eleverne har arbejdet med skriftlighed. De har udvalgt specifikke tekststykker til videre analyse og blevet præsenteret for både den debatterende og analyserende artikel, samt forskellene heraf. Eleverne har haft fokus på opbygning, formalia og overgange i afsnit.

Eleverne har haft en skriftlighedsdag i form af skriveworkshop og beskæftiget sig med debatter, hvor de selv har været aktive i øvelsen: ’Do debate’ med fokus på PEE-modellen: pointe/evidens/explanation. Eleverne har arbejdet med den personlige stemme og retoriske virkemidler. Eleverne har i grupper skrevet deres debatterende artikler med emnet ’abortgrænsen’.

Materialer:
Litteratur:

• Kristeligt Dagblad (2023) ’Skal abortgrænsen hæves eller ej? Her er reaktioner-ne på nye anbefalinger’- https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/skalabortgraensen-haeves-eller-ej-her-er-reaktionerne-paa-nye-anbefalinger  

• Sex og Samfund (2023) ’Lone Hertz fik tre ulovlige aborter: Man skal forstå, hvor ynkeligt kvinder blev behandlet’ - https://sexogsamfund.dk/omos/nyheder/lone-hertz-fik-tre-ulovlige-aborter-man-skal-forstaa-hvor-ynkeligtkvinder-blev-behandlet

DR.dk (2023) 'Man glemmer det, der vokser inde i maven' - https://www.dr.dk/nyheder/seneste/partier-er-imod-rykke-abortgraensen-manglemmer-det-der-vokser-inde-i-maven

Video: https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=232
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
KLADE til debaterende artikel om abort 13-11-2023
Debatterende artikel - Abortgrænsen 19-12-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 8: Kanon - 1800-tallet, H.C. Andersen + Grundtvig


Eventyr, salme, forfatterportræt,


Litteratur:
H.C. Andersen: Grantræet (1844) Link: https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/grantraeet
H.C. Andersen: Snedronningen (1845) Link: https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/snedronningen
N.F.S Grundtvig: ’Vær velkommen, Herrens år’ (1849) link: https://www.folkekirken.dk/om-troen/salmer/vaer-velkommen-herrens-aar
N.F.S Grundtvig: ’Velkommen igen, Guds engle små’ (1824) link: https://www.folkekirken.dk/om-troen/salmer/velkommen-igen-guds-engle-smaa
N.F.S Grundtvig: ’Den signede dag med fryd vi ser (1826 og 1846) link: https://www.folkekirken.dk/om-troen/salmer/den-signede-dag-med-fryd-vi-ser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 9: H*n

I dette forløb arbejder vi tematisk med "køn".

I forløbet træner vi både queer-(tekst)analyse, samt diskursanalyse og anlægger derfor både et sprogligt og et litterært perspektiv, hvor metodeforståelse er central.

Vi har arbejdet med mange nye begreber, som kan ses på vores Quizlet: https://quizlet.com/768462976/begreber-til-hn-flash-cards/

Materialer:
- "Håndbog til dansk", Diskursanalyse, s. 168-174
- Tobias Rahim: Når mænd de græder
- Mulan: Rigtige mænd
- Glenn Bech: Uddrag
- Folkevise: Hr. Ebbes døtre
- "Blik for køn", s. 10-21, 76-79, 82-87, 90-95, 98-99, 110-113
- "Jeg anklager ... kvinder!", Ole Birk Olesen
- “(You make me feel like) A natural woman” (Aretha Franklin, 1968)
- "Forelskelsessang”, Jens Rosendal, 1981
- "Franz Pander", Herman Bang, 1890
- "Håndbog til dansk" om stage-adfærd, s. 240-243
- uddrag af "RuPaul's Drag Race": http://www.youtube.com/watch?v=OjG4_k6L6GA

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel om mandeidealer 26-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 10: Romantikken og dens strømninger (værk)

Formål:
I dette forløb genoptager vi tråden fra vores første møde med romantikken tidligere på året under Nana, men formålet er nu i højere grad, at I skal få en forståelse for, hvilke strømninger der er i romantikken, og hvordan de hænger sammen.

Indhold:
Vi bruger en del tid på at læse og forstå "Sildig opvaagnen" og arbejder også kreativt med denne, ligesom vi sætter den (og de andre tekster, også fra romantikken 1.0) i et større romantisk perspektiv.

Materiale:
- "Indvielsen", Schack von Staffeldt, 1804
- forklaring om "Platons hulelignelse", egne noter
- "I Danmark er jeg født", H. C. Andersen, 1850
- "Guldhornene", Adam Oehlenschläger, 1802
- "Langt højere bjerge", Grundtvig, 1820
- "Der er et yndigt land", Adam Oehlenschläger, 1819
- "Sildig opvaagnen", Steen Steensen Blicher, 1828 (værk)
- "Folkeligheden", N. F. S. Grundtvig, 1848
- "Litteraturhistorien på langs og tværs", om romantikken, s. 91-114
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Onlinefunktioner, som må anvendes til eksamen

Til eksamen - både mundtlig og skriftlig - må du ikke anvende internettet. Du må dog tilgå følgende ordbøger, som vi også har anvendt løbende i undervisningen:

https://ordnet.dk/
https://dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen/

Du må gerne medbringe alle de bøger, noter og dokumenter,
som du har gemt på din computer, som du har lyst til.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 11: Ny i DK (værk)

Formål:
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets - samspil med kultur og samfund
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed  
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder - herunder diskursanalyse, stilistisk analyse og lyrikanalyse.

Indhold:
I dette forløb har vi undersøgt, hvordan temaet “ny i DK” kommer til udtryk i forskellige typer tekster.

Materiale:
“Håndbog til dansk” om face og facework, s. 184-191
Dokumentar “Ordet fanger” af Helle Hansen, 2012: https://www.filmcentralen.dk/grundskolen/film/ordet-fanger
“Håndbog til dansk” om diskursanalyse, s. 168-174
4 posts fra Abdel Aziz Mahmouds Instagram - se dokumenter
“Debat: INTEGRATION: Spørgsmålet ' Somaliere i Danmark, en byrde eller en berigelse?' er relevant” fra POLITIKEN, 28. februar 2018
Facebook-opslag fra Inger Støjberg, se dokumenter
Hassan Preisler, s. 60-62
Uddrag af “Her er Pernille Vermunds årsmøde-tale”, Altinget, 2/11-18
Naiha Khiljee: "Kære søster" (2020)
EVT.: Hassan, Yahya: Uddrag fra “Yahya Hassan”, 2013: “BARNDOM” (s. 5-6), “DIMISSION” (46-48), “DU KOMMER I HELVEDE MIN BROR” (104-105) og “GHETTOGUIDE” (121-122)
Kjærsgaard, Pia: “Pia Kjærsgaards tale til Dans Folkepartis årsmøde 1999” https://dansketaler.dk/tale/pia-kjaersgaards-tale-ved-dansk-folkepartis-aarsmoede-1999/

EVT.: Tind, Eva: Uddrag fra “Do”, 2009: s. 8, 9, 13, 26, 27, 29, 42, 43, 46, 50, 56, 57, 58, 59, 61, 64, 65, 66, 67, 72, 76, 77, 80, 81, 84, 86, 87, 95, 96, 98, 99, 106, 107, 118, 119, 120, 123

Vestager, Margrethe: “Margrethe Vestagers tale til Radikale Venstres landsmøde 2010” https://dansketaler.dk/tale/margrethe-vestagers-tale-til-radikale-venstres-landsmoede-2010/
Ppt om stilistik (se vedhæftede) med inspiration fra “Håndbog til dansk”

EVT: noget om kommunikation?

Metode:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Pararbejde
Peer-feedback

Sidetal:
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel: Taler 11-09-2024
Kladde til reflekterende artikel 27-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 12: Valg og journalistik

Mennesket er nysgerrigt. Vi vil vide, hvad der sker omkring os, og derfor opsøger vi nyheder. Vi bliver opslugt af nyheder om død, ulykker og katastrofer – eller bare folk, der gør fjollede ting. Men nyheder gør os også klogere på verden og giver os information om verden omkring os. De gør os i stand til at orientere os i den verden, vi lever i. Det er vigtigt for vores demokrati, at vi fx får at vide, hvis politikere snyder. Det er også væsentligt at vide, hvordan lovgivningen påvirker mennesker, når den bliver ført ud i livet.
Vores forståelse af verden bliver farvet af nyhederne. De er vores øjne i verden, og derfor har journalister også et stort ansvar for at formidle den objektive virkelighed til os og hjælpe os med at forstå verden. I dette forløb bliver du klædt på til at identificere og producere nyhedsartikler, reportager og portrætter, både i lyd og på skrift. Du skal også lære at fastslå forskellen på vinkling og holdning, så du fx kan identificere nyheder fra nyhedssider på nettet, der ønsker at skabe frygt og derfor er tvivlsomme nyhedskanaler.
Formålet med forløbet er, at du kan forholde dig reflekteret og kristisk til journalistik. På den baggrund bliver du i stand til at kunne gennemskue nyheder, der populært kaldes ‘fake news’, og som forsøger at påvirke os følelsesmæssigt. Du kommer til selv at lave journalistisk arbejde, idet forløbet er anlagt på SDU’s Mediacamp og skal munde ud i, at klassen indsender 3 bidrag til konkurrencen.
Temaet for årets Mediacamp og dermed jeres produkter er VALG - og dette må fortolkes bredt.
Forløbet har overvejende et mediemæssigt perspektiv, men et sprogligt perspektiv er også gennemgående.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 13: Ungdom og identitet

Forløbet sætter fokus på ungdommen som en særlig periode i livet med de tanker og følelser, som er knyttet til ungdomslivet. Vi har et klart litteraturhistorisk perspektiv på ungdommen og følger, hvordan ungdommen udvikler sig, men også hvordan ungdommen ser sig selv. Og i efterkrigstiden opstår for alvor ungdom som betegnelse for en særlig livsfase, og her knytter vi eksistentialisme.
Så vi undersøger det grundlæggende spørgsmål: Hvad er kendetegnende for ungdom - i dag og dengang?

I forløbet har vi særligt fokus på
- moderniteten
- modernisme (på baggrund af Peter Stein Larsens fire dimensioner, som er kogt ned til to)
- eksistentialisme
- litterær analyse
- dokumentarfilmsanalyse

Materiale:
Tom Kristensen: Angst
Pär Lägerkvist: Ångest
Emil Aarestrup: Angst
Martin A. Hansen: Roden
Peter Seeberg: Hjulet
"Skjold og Isabel", dokumentarfilm


https://quizlet.com/dk/543713980/filmiske-virkemidler-flash-cards/
https://dashboard.blooket.com/set/6752f7958facea5de183a1e8
https://quizlet.com/dk/980905432/begreber-i-dansk-3w-flash-cards/?i=30tmt1&x=1qqt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 14: Den gode samtale

I dette forløb har vi arbejdet med samtaler og kommunikation i samtaler - vi har arbejdet med høfligheds- og samarbejdsprincipper, talehandlinger, undertekst og (a)symmetri, og vi har anvendt begreber fra disse teorier til at analysere de udvalgte samtaler.

Materialer:
Uddrag fra Håndbog i dansk om kommunikationsanalyse, sproghandlinger, samarbejdsprincipper og høflighedsmaximer
Video: Trump vs. Zelensky
Erasmus Montanus, akt 2 scene 3, akt 3 scene 1-5
SKAM, sæson 1, afsnit 1
Uddrag af Meter i sekundet, Stile Pilgaard (2015)


Forløbets begreber: https://quizlet.com/dk/1024153957/begreber-til-den-gode-samtale-flash-cards/?i=30tmt1&x=1qqt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer