Holdet 2022 DA/e - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2022 DA/e (1e DA, 2e DA, 3e DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Portrætter (værk 1, dokumentar)
Titel 2 Forløb#2 Unge og alkoholkultur (kampagnefilm)
Titel 3 Forløb#3 Magisk realisme (værk 2, noveller)
Titel 4 Forløb#4 H.C. Andersen på hovedet (værk 3,eventyr)
Titel 5 Forløb#5 DHO Køn i forandring (skriftlighed 1)
Titel 6 Forløb#6 Dramaet (Værk 4, drama + værk 5, film)
Titel 7 Forløb#7 Den debatterende artikel (skriftlighed 2)
Titel 8 Forløb#8 1800-tallet Romantik og realisme
Titel 9 Forløb#9 Talefest - den gode tale(r)
Titel 10 Forløb#10 Nyheder om krig og kærlighed
Titel 11 Forløb#11 Hvis der skulle komme... (værk 6, roman)
Titel 12 Forløb #12 Dokumentar og reality
Titel 13 Forløb #13 Reflekterende artikel (skriftlighed 13)
Titel 14 Forløb#14 KONTRA, Jonas Risvig(værk 7 spillefilm )
Titel 15 Forløb #15 1900-tallet: Menneske og maskine
Titel 16 Forløb#16 Ung i oprør (værk 8, lyrik)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Portrætter (værk 1, dokumentar)

FORMÅL
Første forløb i dansk introducerer jer til portrættet på tværs af de tekster og genrer, som I kan komme til at møde i danskfaget i gymnasiet. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter samt at fremstille egne portrætter.

INDHOLD
Vi skal læse tekster, arbejde med sange, videoer og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Kim Larsen og Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i. Vi arbejder afslutningsvis med jeres egne, filmiske portrætter af jeres klassekammerater.

FAGLIGE MÅL
Litterære og sproglige perspektiver

Tekster fra 2000-tallet
Yahya Hassan: Plastikblomst i Yahya Hassan, digte, 2013.

Amalie Laulund Trudsø: Koordinater, Rosinante, 2013, romanuddrag s. 7-15.

Artikler

Martin Krasnik "Det er Yahya der er død". nekrolog, Weekendavisen, 2021

Her arbejdes metodisk med litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, produktivt og refleksivt arbejde med udtryksfærdighed i dansk.

Mediemæssige perspektiver
Visuelle udtryksformer: maleri, foto, valgplakat, portrætvideo, dokumentarfilm

Dokumentartekster

Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min. (medieværk).

Her arbejdes metodisk med kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat og fra interview til lommefilm).

Grundbogsmateriale
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45, s. 223-227.

Webside til Portrætter: https://sites.google.com/frbgym.dk/dansk-i-grundforloebet-2022

Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Unge og alkoholkultur (kampagnefilm)

Som optakt til forløbet ”Kompetent medborgerskab 3” og ”Lommefilm” skal eleverne arbejde med analyser og fortolkninger af kampagnefilm om alkoholkultur og dens konsekvenser. Formålet er at træne deres medieanalyse til at se virkemidler i andre film, der arbejder med festkultur, som I selv skal arbejde med i det korte forløb.

Medietekster:
- ”Alkohol gør noget ved os”, Kræftens Bekæmpelse, 2018 (0.35 min).
- ”Pølsepresser du?”, Kræftens bekæmpelse, 2021, (2.07 min.)
Fuld af liv - tryghed.dk
- ”Drukfri ungdom”, Kræftens Bekæmpelse, 2021 (2,21 min.)
- ”Alkohol påvirker andre end dig selv”, Blå Kors, 2015 (1,10 min)
- ”Jeg hedder Karl Emil, jeg har et alkoholproblem”, Alkohol og Samfund, 2017 (0.51 min).
- Alkolinjen Ung “Flasken flytter ind” (2.48), tegnefilm

Drevmappe til forløbet:
https://drive.google.com/drive/folders/1kCxhU95znS8qlO3eTLHT6ARyXMTKwfeC?usp=share_link


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Magisk realisme (værk 2, noveller)

Introduktion til litterær analyse og fortolkning af epik gennem værklæsning af seks noveller i Charlotte Weitze "Mørke cyklister".

Vi arbejder med forskellige tilgange til epik: læserorienteret metode med fokus på undren, litterær analyse og fortolkning med fokus på tekstens konkret handling og abstrakte betydninger. Vi arbejder med motiv, fortælletype og synsvinkler, personkarakteristik, miljø, sted og tid gennem alle noveller. Gennem læreroplæg får eleverne viden om den fantastiske fortælling og magisk realisme fra spansk litteraturhistorie, da vi trækker tråde til folkeeventyr, moderne eventyr og fantasyfilm. Forløbet afsluttes med analyse og fortolkning af kortfilmen "Skifting" med moderskabet og "skiftinge" som tema. Filmen har ligeledes fantastiske elementer.  

Materialer:
Håndbog til dansk s. 37-70
Charlotte Weitze: "Skifting", "Biller", "Mørke cyklister", "Kronvildt", "De røde sko", "Lupus" i Mørke cyklister, Fortællinger, Samleren, 2016.
Zinnini Elkington: "Skifting", dansk kortfilm, 2019. Link til filmen: https://super16.dk/film/skifting/

Drevmappe til forløbet: https://drive.google.com/drive/folders/13cJ-AbYcs1NWkaKF_U1QGPXNsZSUD6yK?usp=share_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 H.C. Andersen på hovedet (værk 3,eventyr)

Vi arbejder med tre udvalgte eventyr af H.C. Andersen: Klods-Hans, Svinedrengen og Den standhaftige tinsoldat. Vi arbejder med genretræk for eventyr (folke og kunst), dernæst litterær analyse af eventyrene med fokus på komposition, fortællertype, personer og relationer, miljø, tid og sted. Vi vender vores analyse og fortolkning på hovedet ved at diskutere eventyrets kønsroller, værdisæt og normer før og nu (hvorfor?). Vi inddrager metoderne: den strukturalistiske aktantmodel, litterær analyse, teksten i sin samtid og vores senmoderne tid.

Materialer
H.C. Andersen: Klods-Hans, 1855, Den standhaftige tinsoldat, 1838 og Svinedrengen, 1841. https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/index

Baggrundslæsning
Vibeke Blaksten m.fl. "Eventyr i dansk", Systime.

Drevmappe til forløbet:
https://drive.google.com/drive/folders/1HQF9ln-p6dfQq0tGTNFKPJhYdiYZF3Yq?usp=share_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 DHO Køn i forandring (skriftlighed 1)

Det flerfaglige forløb (FF3) med Dansk og Historie arbejder med temaet "Køn i forandring" i perioden 1945 til i dag. I Dansk arbejder eleverne med tekster, der debatterer kønsroller, kønskamp og protest, kønsnormer og stereotyper, køn i forandring og identitetsdannelse i dag.

Vi arbejder med fem temaer (med tilsvarende DHO):
1. bølge feminisme og Det moderne Gennembrud (kun kort historisk redegørelse).

2. bølge feminisme, 1950´ernes kønsnormer og Karen Blixens "Ringen", novelle, 1954, litterær analyse med fokus på kvindens seksualitet og udvikling.

3. bølge feminisme, 1970´ernes kønskamp, fri seksualitet og abort og Vita Andersens digte "Hun ser godt ud" og "Jeg er forelsket i dag" fra Tryghedsnarkomaner, 1977, litterær analyse med fokus på at sammenligne kvindesyn og den nye skilsmissefamilie.

4. bølge feminisme, vores samtid, #MeToo: Sofie Lindes taler "Zulu Galla Awards", 2019 og tale ved overrækkelsen af "Årets danske tale", 2019, retorisk analyse med fokus på Ciceros pentagram og appelformer.

Maskulinitet og queer, vores samtid: Tobias Rahims musikvideo og tekst "Når mænd græder", 2022 og Glenn Bech "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet", manifest, 2022, stilistisk analyse med fokus på sprog og stil, desuden visuel analyse af musikvideo (kun Rahim).

FAGLIGE MÅL:
- undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

Forløbet indgår som Studieforløb 3 i skriftligheds progressionsplanen:
- Den flerfaglige problemstilling og opgaveformuleringen (lavet af lærerne)
- Velbegrundethed i skriftlige opgaver (litteraturliste, fodnoter og henvisninger)
- At skrive redegørende og analyserende
- Videnskabsteori og den videnskabelige basismodel
- Videnskabens normer: Ærligt, gennemsigtigt, velbegrundet, kritisk
- Fagfællebedømmelse på formalia i DHO-opgaverne ved brug af Peergrade
- Det mundtlige forsvar

KERNESTOF
Andersen, Vita: "Hun ser godt ud" og "Jeg er forelsket i dig" af Tryghedsnarkomaner, 1977 i: Wagner, Karen (m.fl.): "Stemmer fra 1970´erne", Dansklærerforeningens forlag, 2022.  
Bech, Glenn: "Jeg anderkender ikke længere jeres autoritet", manifest, uddrag s. 153-161.
Blixen, Karen: Ringen, novelle, "Skæbneanekdoter", 1958
Linde, Sofie: Tale ved Zulu Galla Awards og takketale ved "Årets danske tale", 2019 på www.dansketaler.dk
Rahim, Tobias: "Når mænd græder", sang og video, 2022.

BAGGRUNDSLÆSNING (sekundær):
Bødtcher-Hansen, Maja og Susan Mose: "Det moderne gennembrud #MeToo", Dansklærerforeningen, 2018 s. 71-76.
KVINFOs hjemmeside, https://kvinfo.dk/viden-transportside/
"En historie om hvordan rødstrømperne blev rødstrømper" i Oak, magasin,
Gottfredsen, Sørine: "Den grædende mand er ikke et godt tegn", artikel, Berlingske, 8/8/21
Knudsen, Mette: Vejen er lang - afsnit “Kvinde kend din krop”, DR.dk, 2016 (28 min)
Wagner, Karen m.fl: "Køn til genforhandling" i: Stemmer i 1970´erne, Dansklærerforeningen, 2022.

Forløbets drevmappe:
https://drive.google.com/drive/folders/1hA4LmkvWPN3fYCDHsSseLsvNYjtw-ke1?usp=share_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Dramaet (Værk 4, drama + værk 5, film)

Genreforløb om dramagenren og værklæsning af Holbergs komedie "Jeppe på Bjerget", 1722, uddrag af det naturalistiske drama, "Et dukkehjem" af Henrik Ibsen og teaterforestilling af det moderne drama, "Til ungdommen" af Pelle Koppel (Teater V, oktober 2023).

Eleverne arbejder med det klassiske drama, Jeppe på Bjerget, 1722, som er et af de mest spillede komedier i Danmark. Holberg er dansk teaters mest anerkendte og spillede dramatiker, og har skrevet mange komedier. Vi arbejder med oplæsning af hans komedie i klassen og løbende med analyser og opsamlinger af de fem akter. Vi søger undervejs at besvare - hvorfor drikker Jeppe? Hvilken betydning har rusen som eskapisme? Dernæst ser og analyserer vi spillefilmen "Druk", som arbejder med samme konflikter og eleverne skriver debatterende artikel om fremstillinger af unges drukkultur.

Vi arbejder videre med det naturalistiske, psykologiske drama, "Et dukkehjem" (uddrag akt. 3) med fokus på Sædelighedsfejden og kønskonflikten. Afsluttende skal vi lave analyse og fortolkning af dramatiserede monologer om ungdommen i dramaet "Til ungdommen" af Pelle Koppel, 2022, hvor vi arbejder med dramaets undervisningsmateriale og en skriftlig kreativ skrivning, hvor eleverne selv skal remediere et digt fra monologerne.  

Faglige mål:
- viden om perioder Oplysningen og Naturalismen.
- viden om genren dansk teater, den klassiske komedie og tragedie, Holbergs teater, det naturalistiske teater (1870-1900)
- litterær analyse og fortolkning af dramaværk med fokus på karakterudvikling, konflikten (intrigen) og løsningen (katharsis), samt analyse og fortolkning af spillefilm.
- mundtlig formidling: træning af oplæsning og dramatiserede oplæsninger
- Skriftlig fremstilling: Den debatterende artikel om unge og alkoholkultur + remediering og kreativ skrivning af Lene Skåbers monologer "Til ungdommen": fra kortprosa til lyrik, haiku eller trosbekendelse. Monologerne oplæses for klassen.

Materialer

“Rundt om Holberg” til læsning og værkanalyse. Her er desuden videoer om genren og perioden på sitet.
https://rundtomholberg.dk/

"Dansk teater i 300 år, afsnit 1 “Holberg og det første teater” https://www.dr.dk/drtv/se/dansk-teater-300-aar_-holberg-og-det-foerste-teater_336820 og afsnit 5: "Det naturalistiske teater"

Flygare, Henrik og Anette Koldkjær Højlund: "Drama i dansk", s. 7-22 om teatergenren, teaterhistorie og analysevejledning.

Holberg, Ludvig “Jeppe på Bjerget”, 1722, drama (værk 4) http://holbergsskrifter.dk/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe_mod.page&toc.depth=1&brand=&chunk.id=act1&toc.id=act1&show.second=komm

Ibsen, Henrik: Et dukkehjem, 1879, drama, uddrag af akt 3 (Nora forlader Helmer)

Vinterberg, Thomas "Druk", 2020, spillefilm (værk 5)

Skåber, Lene: "Feminist", "Pigerne", "Mit hjerte er en nedlagt kiosk", "Trosbekendelse" i:"Til ungdommen", kortprosa/monologer/novelle/lyrik + undervisningsmateriale fra Teater V "Til ungdommen", oktober - november 2023.

Forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1tMP7BrGjzA6LqXmL3NKj4GAyOfxrd3Px?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk #1 Monolog om ungdom (refleksionsskrivning) 08-09-2023
Dansk #2 Debatterende artikel om alkoholkultur 15-10-2023
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 17,67 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Den debatterende artikel (skriftlighed 2)

Forløb med fokus på den debatterende artikel som skrivegenre og opgaven "Kan kunstig intelligens skabe kunst?".
Eleverne arbejder med
- genrekendskab og skriftlighedsnormer,
- den diskuterende skrivestil
- retoriske virkemidler tilknyttet den debatterende artikel.
- læser og evaluerer eleveksempler på anden debatterende artikel.

Afsluttende arbejder eleverne med forberedelse til artiklen "Kan kunstig intelligens skabe kunst?", som afleveres over to omgange.

Teoretisk baggrund for skrivedagen er websitet "Eksamensgenrerne i Dansk STX": https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=135.

Drevmappe om skriftlighed: https://drive.google.com/drive/folders/1j70386ISReATOIOpTu-YZaJfOb7lXdmZ?usp=drive_link

Særligt om den debatterende artikel: https://drive.google.com/drive/folders/1NkJ15ub5vP7BF1-bDGu7fAhLL7yem1gO?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 1800-tallet Romantik og realisme

Litteraturhistorisk forløb med fokus på litterære strømninger i 1800-tallet, nationalromantikken, poetisk realisme og kritisk realisme. Vi har gennemgået tekster, der lægger op ad perioden i dramagenren (se materialer herunder).

I litterær læsning lægger vi vægt på fortæller, tema og konflikter, personer, miljøer, hensigt og den litteraturhistoriske kontekst - hvordan afspejler litteraturen samfundet?   

Materialer:
Nationalromantikken (de nationale værdier og symboler):
Oehlenschlæger, Adam: "Fædrelands-Sang", 1819, nationalsang
Grundtvig, N.F.S: "Langt højere bjerge så vide på jord", 1820, fædrelandssang
Bjørnsson, Bjørnstjerne: "Ja, vi elsker dette landet", 1859 (norsk), nationalsang
Richard Dybeck: "Du gamla, du fria", 1866 (svensk), nationalsang
Nanna Øland/Ohland: "Sådan ligger landet", 2022 (tekst og musikvideo), fædrelandssang.

Poetisk realisme (fiskernes vilkår, naturen og mennesket):
Blicher, Steen Steensen: "Marie - en erindring fra vesterhavet", 1836, novelleuddrag.
Ancher, Michael: "Den druknede", maleri.

Det moderne gennembrud og "kritisk realisme" (klassekritik: de fattiges vilkår):
Pontoppidan, Henrik: Naadsensbrød, novelle, 1887
Skram, Amalie: Karens Jul, novelle, 1885

Naturalisme (de udsatte, kønskritik)
Bang, Herman: Franz Pander, novelle, 1900

Forløb med samme periode:
Andersen, Hans Christian: Eventyr under "Andersen på hovedet" i 1.g.
Ibsen, Henrik: Et dukkehjem, uddrag af akt 3. 1870. i dramaforløb i 2.g, herunder kønskritik og "Sædelighedsfejden".

Forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1Z_5vm8CDdMXvh78BYIF6WTCGt9Ffte7B?usp=drive_link



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Talefest - den gode tale(r)

Forløbet indeholder fokus på mundtlig og skriftlig verbal og non-verbale udtrykformer gennem taler. De laver analyse, fortolkning og produktion af taler under temaet "drømme". Forløbet er udviklet af "Nordisk talefest" og eleverne deltager i konkurrencen om at komme på workshop med andre nordiske deltagere.

FAGLIGE MÅL:
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
- træne sikker udtryksfærdighed og kritisk-analytisk sans fremmer elevernes muligheder for som medborgere at orientere sig og handle i et moderne, demokratisk, digitaliseret og globalt orienteret samfund.
- Kernestoffet består af dansksprogede tekster suppleret med norske og svenske tekster på originalsprog.
- metodisk arbejde med retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation.
- at udvikle personlig stemme gennem kreative skriveøvelser

KERNESTOF:
Teoretiske baggrund:
Hjemmeside "Talefest.nu": https://www.talefest.nu/undervisningsmateriale/danmark

Pptx:https://docs.google.com/presentation/d/1zbHMmeCFTrrLPyVIojKsDXELrMXZQ9JvqhDSMJfx87s/edit?usp=drive_link

Taler:
- Brinkmann, Svend (Professor i almenpsykologi): Tale til folkemødet, 19. juni 2021 Allinge, Bornholm (Om at drømme småt)
- Diakité, Jason (musiker: Timbuktu): Tal i riksdagen under Fem
i tolv-rörelsens manifestation, 4 december 2013 Stockholm (svensk)
- Elme, Amal (NGO): Tale ved demonstrationen for statsborgerskab 10. september 2023 Christiansborg Slotsplads.
- Johansen, Anna Bjerre (NGO, Den grønne Studenterbevægelse): Tale ved Roskilde Summerdays, 26. juni 2021 Dyrskuepladsen, Roskilde.
- Musse, Agnes (gymnasieelev): Tale om hjernerystelse til Talefest Syd, 19. april 2023 Odense Centralbibliotek
Storinggaard Nygaard, Lisa (gymnasieelev): Tale om karaktersystemet til Nordisk Talefest 12. maj 2023 Skamlingsbanken, Kolding
- Laue Juhl, Nikolaj (NGO, LGBTQ+): Tale ved Røst i Operaen, 13. november 2021 Operaen, København

Krav til egen taleproduktion:
Talerne skal være mellem 3-4 minutter; det svarer ca. til 1,5-2,5 siders tekst, str. 12 med 1,5 linjeafstand.
Talerne skal holde sig inden for genren; dvs. at de skal indeholde:  
- en tydelig hovedpointe,
- en indledning, en midte og en afslutning,
- argumentation i form af fx argumenter, eksempler, gendrivelser, analogier, data etc.  
Det er ikke et krav, at ordet "drømme" indgår i talerne – tværtimod. Temaet er tænkt som inspiration.

Forløbets drevmappe (alle materialer): https://drive.google.com/drive/folders/1vsrSmsEvi_rYURwsbLtX39JmjjmQl9Yr?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 Nyheder om krig og kærlighed

Forløbet giver greb og begreber om nyheder. Nyheder er en uundværlig byggesten i den demokratiske offentlighed, og hvis man holder sig orienteret, kan man deltage kvalificeret i demokratiet og dermed værne om det. Men nyheder har samtidig deres eget liv og går i sving og selvsving i deres egne kredsløb. Derfor skal vi bruge begreber til at håndtere dem. I dette forløb lærer vi om genrer og komposition, men også om de ‛zoner’ af sandhed, som nyheder kan bevæge sig igennem. Vi følger to nyheder – nemlig nyheden om krigen i Ukraine og fodboldspilleren Christian Eriksens hjertestop – i deres kredsløb for at forstå, hvordan nyheder kan skabe flere nyheder.

Faglige mål
– analysere og fortolke ikke-fiktive tekster
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber

Kernestof: Fagbegreber/metode:
Her arbejdes metodisk med:
–  sproglig analyse, fortolkning og vurdering
–  retorisk analyse.

Fokus på redegørelse/definition af begreberne:
Nyhedgenrer (informationsgenrer og opinionsgenrer), nyhedskredsløb, nyhedstrekanten, de fem nyhedskriterier ( AVIS-K, altså aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation og konflikt),‛gatekeeping’, ‛gatewatching’, ‛den borgerlige offentlighed’ og ‛fake news’.


Refleksioner:
Hvorfor har nyheder værdi i vores demokratiske samfund?
Hvad menes der med ordsproget: ‟i krig er sandheden det første offer”?


Nyhedsartikler
Aiche, Nadeen: “Det er racistisk hykleri, når danske politikere åbner favnen for ukrainske flygtninge”, information.dk 03.03.2022

Brock, Jeppe Laursen: “»Simon er lige præcis, som han reagerede i den situation«: Verden rundt hylder de kaptajn Kjær for stort lederskab på en traumatisk aften”, politiken.dk 13.06.2021

Hybel, Kjeld: “Selv om jeg er læge, har jeg gjort op med mig selv, at jeg er parat til at dræbe”, politiken.dk 27.02.2022

Nielsen, Kasper Colling: “Der er gået næsten en uge, siden Christian Eriksen kollapsede, og jeg er stadig rystet. Faktisk har jeg grædt hver eneste dag siden”, politiken.dk 16.06.2021

Politikens leder: “UEFA bør lære af Simon Kjær, hvordan man opfører sig, når det gælder”, Politiken 14.06.2021

Dokumentar:
Khaja, Nagieb: Dagbog fra Kyiv, DR1 på www.dr.dk/drtv/program/dagbog-fra-kyiv_3199 (42 min), 2022

TEORI/Supplerende stof
Mads Rangvid & Mimi Sørensen (2023): Krig og kærlighed i nyhedskredsløb, Dansklærerforeningens Forlag s. 4-9, 9-16, 17-37, s.44, s. 48, s. 51, s.53
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 Hvis der skulle komme... (værk 6, roman)

FORMÅL
Værklæsning af romanen "Hvis der skulle komme et menneske forbi", 2017 af Thomas Korsgaard.
Vores læsefokus er på beskrivelse og vurdering af læserforventninger ud fra paratekst og prologen, dernæst en grundig personkarakteristik af jegfortælleren Tue, hans familie og vennerelationer, kontrasterne i miljøer og hensigten med romanen. Vi afslutter med supplerede læsning af to interviews med forfatter, en anmeldelse og interview med forfatterens bror, Mathias Korsgaard.

FAGLIGE MÅL
Eleverne har læsestunder i stilhed, højtlæsning af lærer, opsamlende arbejder mundtligt med analyser og løbende skivning i skriveportefølje. Dette gøres for at træne og forberede notatteknik, og forberedelse til afsluttende værkanalyse som analyserende artikel. Dermed trænes både mundtlighed og skriftlighed løbende.

MATERIALER
Korsgaard, Thomas: Hvis der skulle komme et menneske forbi", roman, 2017

Supplerende materialer:
- Schack, May: "Bare jeg havde en anden familie", anmeldelse, Politiken, 2. februar 2017.
- "Lige om lidt kommer katastrofen. Lige om lidt eksploderer min far", Politiken, 28. januar 2017.
- "Lillebror om debutantforfatter: »Det er usandt og for groft«, Politiken, 2017
- Forfatterstafetten med Thomas Korsgaard, produceret
2022, (video, link: https://www.youtube.com/watch?v=ixP16W3OGow, 22 min.).

Link til forløbets drevmappe (til elever):
https://drive.google.com/drive/folders/18Xv6bH0QfyVtIbPQyoUVc-ZC_dR4Xa8y?usp=drive_link

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb #12 Dokumentar og reality

Formål:
Arbejde med, og kendskab til dokumentar - og realitygenren. Herunder arbejde med det dokumentariske genrer.

Fokuspunkter:
• At få kendskab til dokumentar - og realitygenren og hvilke ligheder og forskelle genrerne har.
• At diskutere hvorvidt reality og tv-”eksperimenter” er det samme eller forskellige genrer.
• At diskutere, hvorfor dokumentarer ofte anses som bedre kvalitet end reality
- At træne analyse af levende billeder med fokus på tema, personer, komposition og dokumentarens kendetegn
•At få viden om Goffmann og Meyrowitz: Frontstage, backstage/forward frontstage, middle stage, deep backstage og medieret sladder ifm. reality
• At træne viden om fakta – og fiktionskoder og – kontrakter.


Faglige mål:
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– krav om dokumentarisk værk – Prinsesser fra blokken, DR, 2016 og 2024

Mediemæssige perspektiver
– medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge

Kernestof
"Prinsesser fra blokken", DR.dk, dokumentar, episode 1, sæson 1 2016 og "Prinsesser fra blokken - 8 år efter", episode 1, sæson 2, 2024
"Gift ved første blik", DR.dk, reality, episode 1, sæson 10
"Den store bagedyst", dr.dk, reality - bruges til reflekterende artikel (se selvstændigt skriveforløb).

Supplerende stof
Uddrag: Håndbog til dansk: Kap. 5.2 ”Dokumentarfilm og mockumentery  og Kap. 5.3 ”Reality-tv”
• Uddrag: Film skal ses i dansk: "Reality-tv"

Link til forløbets drevmappe (kun for elever): https://drive.google.com/drive/folders/1_YBYQ3Zdy7uQdPhoPyWH0ZWutps9lLth?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#1 Analyserende artikel: Roman 08-09-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb #13 Reflekterende artikel (skriftlighed 13)

Eleverne arbejder med skrivegenren, den reflekterende artikel i tre lektioner (6 timer). Her anvendes eleveksempler, feedback, refleksionsskrivning og oplæg om "den personlige stemme". Eleverne arbejder med artikel om "den store bagedyst", som afleveres over to gange.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#2a Skrivestillads: Den reflekterende artikel 23-09-2024
#2b Reflekterende artikel "Den store bagedyst" 12-10-2024
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#14 KONTRA, Jonas Risvig(værk 7 spillefilm )

Forløbet træner værkanalyse af spillefilmen "KONTRA" af Jonas Risvig (sep. 2024) og knytter sig tematisk til ungdomsforløbet fra "Hvis der skulle komme et menneske forbi" og "Prinsesser fra blokken". Filmen arbejder med overgangen barn til voksen og særligt gymnasielivets udfordringer på et Nordsjællands gymnasium.

Materialer:
Risvig, Jonas: KONTRA, spillefilm, 2024 (værk)

Supplerende viden:
Podcast "Filmstemmer" med Per Juul Carlsen og Jonas Risvig om KONTRA, https://www.youtube.com/watch?v=irnYCre_LHs
Bilgrav, Lisa Maria: "Privilegierne er som et fængsel for Nordsjællandske unge", Berlingske, kultur, 16/9/24

Medieklip
"Trailer"  https://www.youtube.com/watch?v=XNSxBlZlGEE
"Til pigemiddag, som de nye i klassen" https://www.youtube.com/watch?v=Cqc9j97Vsms
"Lilja og Fanny" https://www.youtube.com/watch?v=qQJQYOiCqRo  

Forløbets drevmappe (for elever):
https://drive.google.com/drive/folders/120o27Hjy8Evfuk_2XMSaDcZA8CkuVLrA?usp=drive_link  


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb #15 1900-tallet: Menneske og maskine

I dette tematiske forløb arbejder vi med kunstens fremstillinger af relationen mellem menneske og maskiner. Vi skal læse og analysere tekster om teknologi med et litteraturhistorisk perspektiv fra teknologibegejstring i starten af 1900, over 1920-30´ernes reklameindustri og  forbrugerisme, gennem 1980´ernes fremmedgørelse til vores samtid med kunstig intelligens. Vi møder undervejs både kritiske, negative og begejstrede stemmer, ligesom vi i dag har et komplekst forhold til maskiner, skærme og AI.

Som teoretisk baggrundsmateriale skal vi læse i grundbogen “Teknologiens tekster”, som også kan danne afsæt for SRP om Kunstig intelligens (husk på debatterende artikel i 2.g).


Link til forløbets drevmappe:
https://drive.google.com/drive/folders/1-Doj9UC8AbA0dYfmbIegP8sxLFO3OSje?usp=drive_link

Materialer:
Lyrik:
Jensen, Johannes V.: ”Maskinerne”, 1901
Bønnelycke, Emil: ”Århundredet”, 1918
Kristensen, Tom: “Vestergade 1924”
Nexø, Martin Andersen “Soldage”, 1903
Otto Gelsted “Reklameskibet”, 1923
Seeberg, Peter: ”Patienten”, 1962
Strunge, Michael: ”TE-VE”, 1980 og “Seerne”

Dokumentar (værk)
“Den fantastiske maskine” om billedmediets og filmens magt, dokumentar (svensk), 2023 https://www.dr.dk/drtv/se/den-fantastiske-maskine_445913 og skriftlig opgave om dokumentaren.

TV-program (2.g):
Dr.dk: "Kunstig intelligens - Levende døde og kunstig kærlighed"
https://www.dr.dk/drtv/se/kunstig-intelligens_-levende-doede-og-kunstig-kaerlighed_392557

Baggrundstekst:
Lindegaard, Cecilie: Teknologiens tekster – teknologi i litteratur, sprog og medier, Systime, 2023, Kapitel 1 + 2: ”Indledning” + ”Teknologi og litteratur – historisk set”.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
#3 DA: Reality - en grænsesøgende genre 10-11-2024
#4 Dansk AA Den fantastiske maskine 18-12-2024
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#16 Ung i oprør (værk 8, lyrik)

Vi arbejder afsluttende med tekster fra moderne tid og temaet ungdom/ung i oprør. Forløbet tager udgangspunkt i remediering af Glenn Bechs manifest "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (2022) omsat til teater på Aveny T. Her har vi fokus på uddraget "Julius", som gentages i teaterversionen, som en rød tråd gennem stykket. Metodisk har vi fokus på personskildringen af Glenn og Julius, relationer i uddraget, dramaets virkemidler som lys, lyd og komposition. Vi arbejder med remedieringens virkemidler. Tematisk arbejder uddraget med den første forelskelse, homofobi og vrede.

Efter Bech arbejder vi med Strunges digte og dokumentaren "Væbnet med ord og vinger", som ligeledes arbejder med performance og remediering. Dokumentaren er ikke opgivet som værk. Strunges digte behandles mundtligt med gruppefremlæggelser og metodisk arbejder eleverne med at træne sproglige og stilistiske virkemidler til lyrik, desuden tema og hensigt med værket. Vi afslutter med uddrag af Klaus Rifbjergs oprørske debutdigte.

Materialer:
Bech, Glenn: "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet", uddrag af "Mig og min mutti" s. 21-22 og "Julius" s. 316-329, manifest, Gyldendal, 2022.

Jensen, Torben Schiødt: Væbnet med ord og vinger, dokumentar, 2018 (105 min)

Petersen, Gustaf Munch: "til mine forældre", digt, 1932 (skriftlig opgave)

Rifbjerg, Klaus: "Værtshus", digt af: "Under vejr med mig selv" (1956) og "Til bal", digt af: "Konfrontation" (1960).  

Strunge, Michael: "Vi folder drømmens faner ud" (lyrik, værk, 1981), digtene læses i samlingen "Min krop er tung af drøm", Gyldendal, 2018, heraf digtene: ”Drømmens faner” s. 23, ”Collager” s. 41, ”Revolution” s. 58, ”Plasticsolen” s. 71, ”Natmaskinen” s. 101, ”Huset for u-organiske” s. 124, ”Coma” s.128 , ”Den hæslige by” s. 131 og ”Opbrud” s. 146.

Link til forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1ApUK-OpxD7Oz-tA_Tnp4y5ywtP_gHPdF?usp=drive_link


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 14,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer