Holdet 2022 id/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2022 id/a (3a id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Skumtennis  og Teenvolley (fortsat fra 2au id)
Titel 2 Træningsprojektet, Crossfit, cirkeltræning & løb
Titel 3 Performance 3au id
Titel 4 Floorball
Titel 5 Les Lanciers (bygger på tidligere forløb)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Skumtennis og Teenvolley (fortsat fra 2au id)

3a idræt fortsætter med skumtennis,.

Læringsmål i tennis


• Kropslige kompetencer:
• Koordination
• Spændstighed



• I forløbet er udgangspunktet at eleverne har haft 4 undervisningsgang i 2g. Målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:

• Krop-bold-koordination:
• At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
• Forhånd
• Baghånd En hånds og /eller tohånds
• Serv
• Flugtning


• Benarbejde:
• At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
• Arbejde med lavt tyngdepunkt


• Taktiske kompetencer:
• At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
• At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen



• Teoretiske kompetencer:
• At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen


MATERIALE
Forhånd:https://www.youtube.com/watch?v=ytYiSUMvCGM&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29

Baghåndsgreb   
https://www.youtube.com/watch?v=7wM3SDYgCNE&feature=youtu.be

Enhånds baghånd
https://www.youtube.com/watch?v=yaYUt9QVwgk&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29

Serv    
https://www.youtube.com/watch?v=PHpSZh0vpnY&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29

Forhånds flugtning
https://www.youtube.com/watch?v=XstEY6_qoKk&ab_channel=AalborghusGymnasium%26HF%28Idr%C3%A6t%29




RUBRIC TENNIS
FORHÅND
Greb: pegefinger kno ved 3,5 (se video)
Træfpunkt: foran kroppen med ketjer hoved der ikke er for åbent eller lukket.
Slag: Løft bolden i bue så ketjer føres igennen til slutstilling over modsat skulder
Arbejd med håndledsafvikling for at fremme topspin  

Benstilling: forskudt
Kropsstilling: ikke favoritside mod bolden, så der afvikles med kropsdrejning og effekt af mange led (hofte krops-rotation, armsving med   indadrotation og håndledsafvikling) udnyttes. Kroppens bevægelser er i langt de fleste tilfælde optimale iforhold til at kontrollere slaget og kunne skabe kraft i slaget og fart i bolden.
Rammer og sætter bolden med præcision i langt de fleste tilfælde.
Forudser altid boldens bane og bevæger sig i langt de fleste tilfælde i rette position til afvikling af slaget. Kroppens bevægelser ofte gode iforhold til at kontrollere slaget og kunne skabe kraft i slaget og fart i bolden.

Rammer og sætter ofte bolden med præcision.

Forudser ofte boldens bane og bevæger sig i rette position til afvikling af slaget
Kroppens bevægelser er sjældent gode  iforhold til at kontrollere slaget og kunne skabe kraft i slaget og fart i bolden.

Rammer og sætter sjældent bolden med præcision.
Forudser sjældent  boldens bane, og bevæger sig i rette position til afvikling af slaget.

BAGHÅND
Greb enhånd pegefingerkno v 1,5  tohånd: favorithånd nederst ved 1,5+ ikke favorithånd  7
Ketjer vinkelret på underarm
Træfpunkt foran kroppen, bold rammes med næsten strakt arm  
Slag føres igennem i bue til slutstilling ved modsat skulder.
Benstilling: forskudt, fødder står stille i afviklingen
Kropsstilling: skulder mod bolden

SERV
Greb pegefinger kno v 2
Krop: siden til ikke stå på steg. Vægt på bagerste fod.
Opkast: ”hurra” kast bolden så højt, at den kan rammes med strakt arm, foran kroppen i et nedadgående slag. Samtidig vægtoverførsel til den andet ben der fortsætter i skridt ind på banen og slaget føres  igennem til modsatte side.
Server i langt de fleste tilfælde  med præcision og kan ramme alle steder i servefeltet Server ofte bolden. Server sjældent så bolden kommer i spil.

FLUGTNING
greb + arm  pegeno v 2
lodret ketjerhovede arm+ketjr laver ”U”-form
bagudbøjet håndled

Spilforståelse
Opfanger hurtigt spiløvelser og kan hjælpe med at få dem til at fungere for holdet .
Forstår og kan effekturere hvor bolden skal spilles og hvor man selv skal placere sig for at opnå fordel.
Arbejder omkring spilcentrum Kan i rimeligt omfang indgå i spiløvelser, så de fungerer.

Kamp- og regelforståelse Kan regler og tælling og siger det højt efter afvikling af hver bold. Stiller sig på ret position og kan vejlede andre i korrekt placering, serverækkefølge og tælling
Kender de fleste regler.
Kender kun reglerne i begrænset omfang.


Regler i skumtennis er som i tennis, stort set. Se paragraf nummer 5, rækkefølge i Double.  
https://tennissporten.dk/dit-spil/viden-om-tennis/tennisregler/

Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Træningsprojektet, Crossfit, cirkeltræning & løb

Læringsmål i træningsprojekt /crossfit
• Kropslige kompetencer:
o Aerob kapacitet (kondital) evalueret ved biptest
o Teknisk beherskelse af disciplin i crossfitt, herunder styrkevurdering og forståelse for
kroppens bevægelsesmønster for at skabe kraft og støtte til tunge vægte. o Evne til at gennemføre de fællesudførte workouts.
o Krop vægt koordination:
•   At kunne beherske de udvalgte discipliner og overføre en set video til
egenbevægelser.
•   At arbejde med minimering af vægtstangsarme, således at vægt holdes tæt til
kroppen og lige over led.
•   Alt efter den valgte disciplin at kunne udnytte
   
vægtens bevægelsesenergi i swing
forspænding i de relevante øvelser f.eks push press
balance og styrke de relevante øvelser f.eks pistol squat og hand
stand push up, samt wallclimb
• Taktiske kompetencer:
o At kunne vurdere eget overskud i forhold til at kunne gennemføre en work out således at
udbyttet bliver optimalt.
• Teoretiske kompetencer:
o At kunne planlægge et længerevarende træningsforløb, med fornuftig målsætning og
progression iforhold til udgangspunktet.
o At kunne anvende videoer til indlæring af komplicerede bevægelsesmønster og bryde
bevægelsesmønster ned i delelementer
o At kunne anvende crossfitt træningsprincipper i opbygning af Work out, således at der
arbejdes fornuftigt med belastning og pauser i forhold til at få det maximale udbytte ud af træningen.

Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Performance 3au id

Læringsmål:
At kunne tælle musik i taktarten 4/4.
At kende (pop)sanges grundlæggende strukturer med intro, vers, omkvæd, c-stykke og outro.
At kunne bevæge dig i takt til musikken.
At kunne danse udvalgte koreografier.
At kunne sætte kvalitet i bevægelserne (god timing i trin, tydelige og markerede bevægelser, overskud til at kigge op)
At kunne lave en performance-inspireret koreografi.

Links til bevægelser:
https://www.youtube.com/watch?v=YLvM1aMRf6E

Labans bevægelsesprincipper
1. Kropsbevidsthed
Tre grundlæggende bevægelser
·    Bøjes
·    Strækkes
·    Vrides / rotation

Forskellige aspekter inden for hver af de grundlæggende bevægelser:
·    Føre med kropsdel
·    Impuls
·    Symmetri – asymmetri
·    Stilhed
·    Kontraster
·    Tyngdeoverføring
·    Spænding - afspænding
·    Kropsdele – isolerede bevægelser
2. Bevægelseskvalitet / Effort
·    Kraftfuld – let
·    Hurtig – langsom
·    Direkte – fleksibel
·    Fri – bunden
3. Rumbevidsthed
·    Retninger
·    Niveauer
·    Afstand
·    Volumen
·    Placeringer
·    Mønstre
4. Relationsbevidsthed
·    Attraktion
·    Angreb
·    Tage sig af
·    Beherske den anden

Relation til hinanden:
·    Gøre det samme
·    Gøre forskelligt
·    Samtidigt
·    Skiftevis

Beskriv kort showets opbygning
-    Hvem deltager?
-    Hvilket tema er tilknyttet? Lav en fælles overskrift
-    Hvad sker der?
-    Hvor foregår det?

Body:
-    Hvilke kropsdele bevæges?
-    Hvor udspringer bevægelserne?
o   Centralt/distalt (dvs. længere fra kropstammen

Shape:
-    Hvilke bevægelsesspor optræder/indgår?
o   Runde/bløde el. kantede/hårde

Space:
-    Hvordan anvendes rummet?
o   Det generelle rum
o   Det personlige rum: Bevægelsesplaner, -niveauer og -zoner.

Effort:
-    Hvilke dynamiske faktorer står frem:
o   Tid, rum, vægt og flow.

Gør showet brug af specielle effekter el. lign?

Valg af musik:
·   Hvorfor har I valgt netop disse numre?
·   Hvordan understøtter musikken bevægelserne og omvendt?



Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Floorball

Floorball læringsmål:

Tekniske og taktiske færdigheder i floorball:
At beherske teknik i forhold til stav- og boldkontrol i spilsituationer dribling, pasning, modtagning og trækskud.
At beherske afleverings- og modtagnings teknik i spilsituationer.
At kunne gøre sig spilbar i spilsituationer: temposkift, retningsskift, timing, være det rigtige sted på det rigtige tidspunkt.
Evnen til at koble teoretisk og praktisk forståelse.
At kende basale regler i floorball og at kunne spille efter dem
Evnen til at bidrage konstruktivt til et læringsrum for alle
Evnen til at samarbejde
At man evner at gøre holdet bedre

Fysisk form:
Have en god kondition og hurtighed

Evnen til at udvikle sig indenfor ovenstående punkter
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Les Lanciers (bygger på tidligere forløb)

Læringsmål:
At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
At kunne gøre kompliment /hilse
At kunne føre sin dame og lade sig føre
At  kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
At beherske de enkelte danses opbygning
At beherske alle 5 ture
Indhold
Omfang Estimeret: 1,00 modul
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer