Holdet 3u DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA/u (1u DA, 2u DA, 3u DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb om portrætter
Titel 2 Argumentation og kampagnefilm
Titel 3 Mundtlighed og nytårstaler
Titel 4 Litteraturhistorie
Titel 5 Kognitiv metaforik
Titel 6 Trailer og dokumentarfilm
Titel 7 Natursyn i litteratur
Titel 8 Den gode fortælling Krimi
Titel 9 SRO Den populærvidenskabelige artikel
Titel 10 Diskursanalyse
Titel 11 Selvfremstilling og selviscenesættelse
Titel 12 Jacob Ejersbo Afrika-triologi
Titel 13 Skriftlighed til eksamen
Titel 14 Repetition af det moderne gennembrug og naturalist
Titel 15 Syndefaldsmyten
Titel 16 Eksistentialisme

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb om portrætter


FORMÅL
Første forløb i dansk introducerer jer til portrættet på tværs af de tekster og genrer, som I kan komme til at møde i danskfaget i gymnasiet. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter.

INDHOLD
Vi skal læse tekster, arbejde med digte, videoer og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Yahya Hassan og Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i.

FAGLIGE MÅL
Litterære og sproglige perspektiver
Tekster fra 2000-tallet

Yahya Hassan: "Plastikblomst" i Yahya Hassan - Digte, Gyldendal, 2013

Caspar Eric: NIKE, Gyldendal, 2015, lyrik, uddrag s. 1-5.  

Amalie Laulund Trudsø: Koordinater, Rosinante, 2013, romanuddrag s. 7-15.

Artikler

Martin Krasnik: "Vi har tabt ham, men i det mindste har vi haft ham", nekrolog fra Weekendavisen, 30. april 2020.

Her arbejdes metodisk med litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, produktivt og refleksivt arbejde med udtryksfærdighed i dansk.

Mediemæssige perspektiver
Visuelle udtryksformer: maleri, foto, valgplakat, portrætvideo, dokumentarfilm

Dokumentartekster

Portræt af Caspar Eric, Lyrikporten, Gyldendal, 2018 https://28danskedigtere.gyldendal.dk/#show/fb5b71d3-7872-480e-9e0e-c320841fd336

Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min. (medieværk).


"Yahya Hassan performance video", oplæsning, Gyldendal, 2013 https://www.youtube.com/watch?v=N839DlASGkA

Her arbejdes metodisk med kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat og fra interview til lommefilm).

Grundbogsmateriale
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45, s. 223-227.
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Argumentation og kampagnefilm

Forløbet fokuserer på at analysere og producere en kampagnefilm i samarbejde med KM3 og lommefilm, hvor der skal produceres en kampagnefilm til Kræftensbekæmpelses kampagne "Drik mindre - lev mere", som er målrettet unge.
Forløbet består af en teoretisk del, hvor eleverne lærer terminologien, der knytter sig til at kunne analysere en kampagne og reklame og til det at kunne producere en kampagnefilm til en bestemt målgruppe.
”Kort og godt om at argumentere for en holdning” af Ellen Holmboe udgivet på Dansklærerforeningens Forlag 2006 er blevet brugt som grundbog med fokus på følgende danskfaglige begreber:
Appelformer, Toulmins argumentationsmodel, argumentstyper, målgrupper, herunder gallupkompasset og minervamodellen. Desuden har vi fordybet os i Ciceros retoriske pentagram.
Der er suppleret med danskfagligt indhold fra kompendie og introduktionsfilm fra Lommefilm, som også introducerede, hvordan man laver en kampagnefilm og der er søgt baggrundsmaterialer om unges forhold til alkohol på https://www.fuldafliv.dk/gymnasier-fuld-af-liv/foraeldre/
Der er lavet analyse af en række trykte reklamer for forskellige Carlsberg øl og af reklamefilmen fra 2006 "Tuborg gør livet lidt grønnere". Der er desuden lavet analyser af følgende kampagnefilm: ’Presser du stadig?' , 'Man kan da aldrig få for meget pølse', 'Spritstiv Speeddating' og elevernes egne kampagnefilm.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mundtlighed og nytårstaler

Forløbets formål er at lære at kunne analysere, skrive og fremføre en nytårstale.

Vi bygger oven på begreberne, som vi introducerede i forløbet om ”Argumentation og kampagnefilm”, men vi tager udgangspunkt i kapitel 8 i bogen ”Begreb om dansk” skrevet af Birgitte Dager, Kasper Lezuik Hansen og Claus Nilsen udgivet på Dansklærerforeningens Forlag 2009.
Dvs. at der er fokus på at kunne analysere kommunikationssituationen med Ciceros retoriske pentagram og analysere en tales argumentation med Toulmins argumentationsmodel, talens komposition og appelformer. Vi har desuden øvet at udpege forskellige retoriske argumentationstyper som generaliseringer, modsætninger, sammenligninger og gentagelser.

Følgende tekster er læst i forløbet:
”Regentens nytårstaler” https://danmarkshistorien.lex.dk/Regentens_nyt%C3%A5rstaler

”H.M. Dronning Margrethe II's nytårstale 31/12 2023”
https://www.dr.dk/drtv/episode/hendes-majestaet-dronningens-nytaarstale_427833

”Tessas nytårstale 1/1 2021”
https://www.dailymotion.com/video/x870qek

Mette Frederiksen 2024
https://www.dr.dk/drtv/serie/statsministerens-nytaarstale_427877
https://www.dansketaler.dk/tale/mette-frederiksens-nytarstale

Marie 13 år:
https://www.dailymotion.com/video/x8rk199
https://www.dansketaler.dk/tale/maria-hojsgaard-lauridsens-borne-nytarstale

Britta Hus Forbi 2023/24
https://fb.watch/pTkDsFkO8w/

Maj My 2023/24
https://www.dr.dk/det-bedste-fra-dr/forfatter-i-nytaarstale-sandheden-er-ingen-ejer-os-heller-ikke-den-danske-stat
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Litteraturhistorie

Et litteraturhistorisk forløb, som skal give kendskab til litteraturhistoriens perioder og periodernes kendetegn. Forløbet skal desuden forberede eleverne på DHO.
Et Dukkehjem er desuden læst som værk.

Der er blevet foretaget følgende nedslag og læst:
Barok:
"Keed af Verden, og kier ad Himmelen" Thomas Kingo

Oplysningstiden:
Uddrag af "Jeppe på Bjerget" og "Niels Klims rejse" af Ludvig Holberg.

Romantikken:
"Guldhornene" af Adam Oehlenschläger
"Guldkornene" af Christian Juncker
"Indvielsen" af Schack von Staffeldt
"Der er et Yndigt Land" af Adam Oehlenschläger
"Kong Christian stod ved højen Mast" af Johannes Ewald
"Vi vandt i dag" af Nick og Jay
"Den grimme ælling" af HC Andersen
"Angst" af Emil Aarestrup

Det moderne gennembrud:
"Ørneflugt" af Henrik Pontoppidan
"Ane-Mette" af Henrik Pontoppidan
"Irene Holm" af Herman Bang
"Et Dukkehjem" af Henrik Ibsen
"Nora" en kortfilm instrueret af Carrie Cracknell

Eleverne kunne vælge mellem følgende opgaveformuleringer til DHO:
1:
Problemstilling: Hvordan ændrer 3. bølge feminismen synet på køn?
Der ønskes en kort redegørelse for, hvad der menes med køn som konstruktion samt en kort redegørelse for udviklingen i kønsroller i perioden 1960-1992.
Herefter ønskes en litterær analyse og fortolkning og kildekritisk analyse af Kirsten Hammanns digt “Jeg civiliserer mig om morgenen” fra 1992.

2:
Problemstilling: Hvordan påvirker oplysningstiden synet på kønsroller og hvordan kommer det til udtryk hos Ludvig Holberg?
Der ønskes en kort redegørelse for oplysningstidens centrale ideer samt en kort redegørelse for kvindens stilling under oplysningstiden.
Herefter ønskes en litterær analyse og fortolkning og kildekritisk analyse af uddraget “Cocklecu” (s. 138-142) fra Ludvig Holbergs roman ”Niels Klims underjordiske rejse”.

3:
Problemstilling: Hvordan var synet på kvinders ret til stemmeret før 1915 og hvordan kommer det til udtryk hos Elin Wägner i “Penneskaftet”?
Der ønskes en kort redegørelse for kvindekampen i Danmark fra 1849 til 1915 med fokus på 1 generations feministernes mål og virkemidler.
Herefter ønskes en litterær analyse og fortolkning og kildekritisk analyse af et uddrag af Elin Wägners i “Penneskaftet”.

4:
Problemstilling: Hvordan var kvindernes stilling i samfundet under tiden for Det moderne gennembrud og hvordan kommer det til udtryk i Herman Bangs novelle “Den sidste Balkjole”?
Der ønskes en kort redegørelse for perioden fra 1849 til 1915 med fokus på kvindernes vilkår samt for den litterære periode Det moderne gennembrud
Herefter ønskes en litterær analyse og fortolkning og kildekritisk analyse af Herman Bangs novelle “Den sidste Balkjole” fra 1887.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kognitiv metaforik

Forløbet giver en grundlæggende forståelse af metaforens funktion og opbygning, men med særlig vægt på kognitiv metaforik. Du skal kunne analysere forskellige former for tekster med kognitiv semantik ved at bestemme kilde- og målområde og gruppere metaforerne i semantiske skemaer således deres betydningsområde blotlægges til diskussion af samfundsproblematikker, litteratur og medier.

Læst materiale:
”Danmark mit fædreland” af HC Andersen 1850
"Hvor smiler fager den danske kyst" af Johannes V Jensen 1925
"På det tørre" af Benny Andersen 1962
"Marine" af IP Jacobsen 1875
"Oase" Anne-mette Kure Andersen 1996
"Den gule trøje i de høje bjerge" af Jørgen Leth (Uddrag) 1995
"Smerten glæden" af Brian Holm (Uddrag) 2002
"Det er forkert og upassende at beskrive min fars kræftforløb med krigsmataforer" i Information 10/3 2021 af "Steen Toft Winther
”Barndommens gade” af Tove Ditlevsen 1943 (Uddrag)
”Mit land (En stribe grønt)” af Beatice Vibe 2004
”Kongens fald” Johannes V Jensen
Nike-reklame ”My body is my Weapon”: https://www.youtube.com/watch?v=A_ooJE9Veo0


”Talen der ødelagde det hele” af Martin Lyngbo i Metro 1/6 2006. (Uddrag)
"Smæk for skillingen" af Heidi Jønch-Clausen i Weekendavisen 7/12 2012
"Politik er sport – eller måske et slag whist” af Malene Bjerre på www.dr.dk 28/6 2013
”Forsvar for fodboldmetaforen” af Kristian Madsen på www.kforum.dk 22/6 2010

Supplerende materiale:
"Kort og godt om kognitive metaforer" af Kasper Lezuik Hansen Dansklærerforeningen  2006
”Smæk metaforen” af Kasper Lezuik Hansen Dansklærerforeningen 2022
”Faglige forbindelser i dansk” af Solveig Bennike m.fl. Dansklærerforeningen 2005
”Billedsprog” af Søren Vrist Christensen https://www.youtube.com/watch?v=JaR8eBfYDjs

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Trailer og dokumentarfilm

Forløbet introducerer grundlæggende viden om dokumentarfilm. Via remedieringsopgave skabes der forståelse for kampagnefilm og særligt traileren.
Dokumentarfilmen Armadillo (2010) instrueret af Janus Metz ses som værk og remedierers til en trailer.
Vi har desuden set traileren til AFR, The Revenant og Anticrist
Vi har set:
Spillefilmen "Skyggen i mit øje" instrueret af Ole Bornedahl
Kortfilmen "Marts" instrueret af Ronni Esra
Dokumentarfilmen: "I kamp mod ild og fjender" fra Hovedstadens Beredskabs Youtube-kanal.
og diskuteret forskellen på formidling gennem fiktion og faktion.
Teori:
- Fat om dokumentaren: https://filmcentralen.dk/grundskolen/undervisning/fat-om-dokumentarfilm#.YnttX5NByrd
- De korte medieformater (Systime)
- Drik mindre Lev mere (fra FF1)
- SHREK BUT IN 7 DIFFERENT GENRES
- "Filmtraileren - en alternativ fortælling. En kognitiv undersøgelse af forholdet mellem traileren og filmens narration og genre" af Charlotte Sun Jensen
- "Hvad er en god trailer?" af Mikkel Krebs Behnke i tidsskriftet EKKO 1/4 2020
- "DE KAN SÆLGE DIG HELE VERDEN PÅ 2 1/2 MINUT"  af Hans CHhristian Kromann i Politiken 5/9 2013
- "Bornedals krigsdrama ændres efter kritik" af Nicki Bruun i EKKO 12/11 2021




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Natursyn i litteratur

"Så og så mange lærker" Per Højholt
"Den tydelige solsort" Per Højholt
"Gittes monolog om naturen" Per Højholt
"Alfabet" Inger Christensen
"Lærken" Steen Steensen Blicher
"Det er hvidt herude" Steen Steensen Blicher
"I sne står urt og busk i skjul" B.S. Ingemann
"Forføreren" kapitlet "Ultima Thule" af Jan Kjærstad
"Songs of Earth" instrueret af Margreth Olin 2023
"Vanddråben" HC Andersen
"Vanddråben" instrueret af Bent Barfod
"Naturen er Klam og grusom" af Christian Bennike i Weekendavisen 7/7 2024

Teori:
"Klimaet har indtaget dansk litteratur. Forklaring følger her" af Jakob Jessen i Zetland 5/3 2016
"Naturhistorier - En litteraturhistorisk temabog" af Sidsel Toft Christensen og Ivar Lærkesen Dansklærerforeningens Forlag 2016
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Den gode fortælling Krimi

I forløbet vil vi diskutere, hvad den gode fortælling er og især undersøge krimien som genre og reflektere over dens popularitet. Vi vil analysere forskellige former for krimi og deres virkemidler og have særligt fokus på genrekoder, sjuzet og fabula, suspence, Wolfgang Isers tomme pladser, Peter Brooks Reading for the plot og læserens begær.
I forbindelse med forløbet vil der blive læst en selvvalgt kriminalroman som værk og alle læser Sjóns roman "Skygge-Baldur" fra 2005 som værk med særligt henblik på en genrebestemmelse ud fra ovennævnte fagbegreber.

Læst materiale
Novelle ”Hvid brud” af Ditte Birkemose
Novelleuddrag af ”Mordene i Rue Morgue” af Edgar Allan Poe
Novelleuddrag af ”Papæsken” af Conan Arthur Doyle
Novelle “Alt hvad du ønsker dig” af Anders Bodelsen
Novelle ”Limo” af Christian Mørk
Novelle “Ingenting” af Per Højholt
Romanuddrag “Mord I mørket” af Dan Turell
Reklamefilm ”Esso – Fuel Engineer”
TV-serie: Sherlock 1. afsnit af 1. sæson fra BBC 2010 (A Study in Pink)
TV-serie ”Forbrydelsen” 1. afsnit af sæson 1 og 1 afsnit af sæson 3
TV-serie: "Dicte" 1. afsnit af 1. sæson 2013.
Kronik “Krimien er den litterære lanse for samfundskritik” af Helle Vincentz i Politiken
Essay: "Den danske krimis fem største synder" af Christian Dorph og Simon Pasternak i Information 4/3 2016
Roman: "Skygge-Baldur" af Sjón, Athene, 2005
Saga: Uddrag af Njals Saga "Branden"


Supplerende materialer
Kriminalromanens 10 bud af Stefan Brockhoff
På kant med loven af Benni Bødker
Fortælling – teori og analyse af Annemette Hejlsted
Femikrimiens 10 bud af Annemette Hejlsted
Den skandinaviske femi-krimi – definition og historiske aner af Annemette Hejlsted
Kvinder regerer i krimiverdenen – er den mandlige forfatter en truet dyreart? Af Stig Hjarvard
Krimitypologi – Kriterier og eksempler af Gunhild Agger
Skriv dig frem af Rebecca Natasha Albinus og Sarah Nehammer
”TV!TV!TV! – krimi” afsnit 8 på DR1
Artikel ”En scenes anatomi: Forbryderisk fascinerende – spor og vildspor i anslaget til Forbrydelsen III” af Andreas Halskov i 16/9
Artikel ”Thrillerens kunst: Forbrydelsen I-III” af Gunhild Agger i 16/9
Artikel: "Krøller eller ej" Cecilie Cronwald Weekendavisen 24/4 2025
"Sagastil" https://www.youtube.com/watch?v=6galZ_zg7Qo&authuser=0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 SRO Den populærvidenskabelige artikel

Formålet med forløbet er at blive i stand til at skrive en populærvidenskabelig artikel.
"Del din viden. Faglig formidling i dansk" af Sune Weile og Jan Aasbjerg Petersen fra Dansklærerforenings Forlag 2020 er blevet brugt som grundbog og med særligt fokus på "Det retoriske octagram".
Til at bestemme målgruppe har vi læst Weekendavisen fra uge 9 2025 og undersøgt deres hjemmeside (https://abonnement.weekendavisen.dk/hvorfor-weekendavisen/?gaa_at=eafs&gaa_n=AerBZYNScNrVyciNT-8SbDus7U0Dl3L4g0KXJ82d2lH_kXIp2_keyf0b8VTb&gaa_ts=67c1970b&gaa_sig=jC-EbVUpweg85UCzCfVByIb_eejBFncIAWb-GpgYFljR1l5lWTJBc2exATWmH-VcjrO2pKbM47BZbrhuFWDOVg%3D%3D)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Diskursanalyse

Forløbet introducerer diskursanalysens grundlæggende begreber:
Nodalpunkt, ækvivalenskæde, konnotationer, antagonismepar, hegemonisk diskurs, Faircloughs tre-dimensionelle model. I diskursanalysen trækker vi desuden på andre analysemetoder, som vi tidligere har lært som argumentationsanalyse, semantisk skema, kognitive metaforer, appelformer.

Vi skal især dykke ned i diskursen omkring abort, rygning, racisme og sundhed.

Teori:
Sproget arbejder af Birgitte Darger M.fl. Systime 2015
Håndbog i dansk – Litteratur, sprog medier af Ole Schultz Larsen Systime 2015
Diskursanalyse i dansk af Anne Bornerup Græsborg og Mette Møller Jørgensen Systime 2014
”Fairclough kritisk diskursanalyse” af Forklar mig lige https://www.youtube.com/watch?v=Nm4KeZEg7vU
”Retorik og argumentation – Dsikursanalyse” af Søren Vrist Christensen https://www.youtube.com/watch?v=2HLR5Hmw1ns


Tekster:
Abortdiskurs:
”Samfundsetikken udhules. Abort er blot et behageligt alternativt ord for drab” af Ketty Dahl i Kristelig Dagblad 28/5 2013
Hjemmesiden https://abortlinien.dk/ især Choose Life – biografreklame 2013: https://www.youtube.com/watch?v=4je3WVCWrO4

Racismediskurs:
”Tale ved Dansk Folkepartis 15. årsmøde 18/9 2010” af Pia Kjærsgaard (Uddrag)
”Min landsmødetale 2010. Tag ansvar! 11/9 2010” af Magrethe Vestager (Uddrag)
DF kampagneplakat "Nej til stormoskeer i København" 2009
George W. Bush: ”Tale til nationen 7/10 2001”

Rygediskurs:
Trykte reklamer for Marlboro og Prince
”Flintstones selling cigarettes” reklamefilm for Winston-cigaretter https://www.youtube.com/watch?v=eYvOgnabABU
Kampagnefilmen "Et godt liv uden røg" Sundhedsstyrelsen: https://sst.23video.com/video/682071/et-godt-liv-uden-rg-dansk

Sundhedsdiskurs:
Interview med Thomas Rode "Stenalderkost giver sindssygt meget energi" Alt for damerne 15/5 2017
Reklame for Simple Feast: "Maybe it's Time to Quit Meat" 2018 https://www.youtube.com/watch?v=Go8qL6XA_6U
Ny Nordisk Hverdagsmad af Claus Meyer 2011 (Uddrag)
"Madeliten svigter underklassen, der æder sig ihjel i frituremad" af Signe Wenneberg i Politiken 3/3 2013
Kernesund familie sådan! af Ninka Bernadette Mauritsen 2007 (Uddrag)
Sundhedsstyrelsen: "Kernesund familie" 2008
”De er parret bag en af de populæreste diæter nogensinde. Nu har de fået et nyt syn på sundhed” af Julie Dalgas Berlingske 31/1 2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Selvfremstilling og selviscenesættelse

Vi skal se, hvordan man kan analysere forskellige typer af selvfremstilling og selviscenesættelse gennem Goffmanns begreber; frontstage, backstage og middelstage og dertil knytte begreberne persona, værdier, normer og backstageperformance. Vi skal desuden genbesøge facework og sproghandlinger.
Tekster:
Perspektiver i dansk. Mads Rangvid og Mimi Sørensen Dansklærerforeningen. Kap.4
"Selvfremstilling og selviscenesættelse" i Praxis S. 346-351
Fie Laursen: Jeg var afhængig af opmærksomhed fra DR Aftenshowet: https://www.youtube.com/watch?v=DjMM-Fg7DN0
Fie: DR P3 Uddrag https://www.youtube.com/watch?v=Niy_noj2mkc
Fie Laursen's "min ærlighed" men for hvergang hun siger "penge" går videoen hurtigere https://www.youtube.com/watch?v=aqsHyU3ltx4
"Her er mit fucked-up YouTube-liv" K-Forum
https://kforum.dk/article183686k.ece
Afgrunden af Christian Dorph og Simon Pasternak (uddrag)
Frøken Julie af Strindberg (Uddrag)
2 digte fra Svovl af Kasper Bjerre 2016
Skam dig, Emma DR: https://www.dr.dk/drtv/program/skam-dig-emma_216523
Deadline: Emma Holten i deadline: https://www.youtubeeducation.com/watch?v=Eci4d-sOU8U
Udstillet: Caroline Petersen DR https://www.dr.dk/drtv/se/udstillet_-caroline-petersen_464787
De uaktuelle nyheder med Morten Messerschmidt: https://www.youtube.com/watch?v=ZsCovtzmye0



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 14 Repetition af det moderne gennembrug og naturalist

Vi repeterer de væsentligste pointer om det moderne gennembrud og det naturalistiske teater ved at læse og analysere et uddrag af Henrik Ibsens drama "Gengangere"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Syndefaldsmyten

Syndefaldet er en central myte, som bruges med intertekstuelle referencer i mange tekster. Vi skal med brug af centrale analysebegreber undersøge, hvordan syndefaldsmyten kommer til udtryk i forskellige tekster, dels som overgang fra barn til voksen og dels i forbindelse med fristelser og tab af uskyld.
Tekster:
”Syndefaldsmyten” Biblen ”Første Mosebog” kapitel 3.
”Den blomstrende have” Naja Maria Aidt 1993
"Sit eget system" Helle Helle 2000
”Drivhuset” af Anders Bodelsen 1965
"Hed august" Knud Holst (1978)
Adam og Evas dagbog Mark Twain (1904) (uddrag)
”Lindormen” folkeeventyr
”Transit” kortfilm af William Rubeck Lindhardt 2015
Folkevisen Harpens kraft
Hvad er et menneske Svend Brinkmann (Uddrag)
Selvvalgte reklamer
Teori:
”Perspektiver i dansk” Mads Rangvid og Mimi Sørensen Dansklærerforeningen 2018
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Eksistentialisme

Forløbets formål er at introducere eksistentialismen med særligt fokus på Kierkegaard, Camus og Sartre og se hvordan den eksistentielle fortælling kommer til udtryk i forskellige teksttyper:
- Novellen: "Village de France" af Caroline Albertine Minor 2017
- Kortfilmen "Det perfekte menneske" af Jørgen Leth
- Svend Brinkmanns nytårstale på DR2 2019
- "Agerhønen" af Martin A Hansen
- Camus' Sisyfosmyte
- "Braget" af Peter Seeberg
- Syndefaldsmyten
- Naiv.Super. af Erland Loe (uddrag)
  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer