Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA/z (1z DA, 2z DA, 3z DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Portrætter (værk 1, dokumentar)
Titel 2 Forløb#2 Unge og alkoholkultur (kampagnefilm)
Titel 3 Forløb#3 Hvis der skulle komme... (værk 2, roman)
Titel 4 Forløb#4 "Min mor siger" (værk 3, drama)
Titel 5 Forløb#5 DHO Køn i forandring
Titel 6 Forløb 6 Nyheder om krig og kærlighed
Titel 7 Forløb 7 Natursyn (værk 4 brevroman + værk 5 doku)
Titel 8 Forløb#8 Taler om håb
Titel 9 Forløb#9 Ud & se - rejsen som motiv
Titel 10 Forløb#10 C. Eric "Nye balancer (værk 6, lyrik)
Titel 11 Forløb#11 De marginaliserede (tema)
Titel 12 Forløb#12 Spild af vand? (KM6)
Titel 13 Forløb #13 Reality (og dokumentar)
Titel 14 Forløb#14 Rus som eskapisme (værk7+8: drama, film)
Titel 15 Forløb #15 1900-tallet: Menneske og maskine

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Portrætter (værk 1, dokumentar)

FORMÅL
Første forløb i dansk introducerer jer til portrættet på tværs af de tekster og genrer, som I kan komme til at møde i danskfaget i gymnasiet. Formålet med forløbet er, at I lærer at arbejde analytisk med at afkode forskellige typer af portrætter samt at fremstille egne portrætter.

INDHOLD
Vi skal læse tekster, arbejde med sange, videoer og film om forskellige store personligheder i dansk kulturliv bl.a. Kronprins Frederik. Men vi skal også se, hvordan privatpersoner kan fremstilles, så det bliver en del af en større fortælling, som vi har mulighed for at spejle os i.

FAGLIGE MÅL
Litterære og sproglige perspektiver

Tekster fra 2000-tallet
Yahya Hassan: Plastikblomst i Yahya Hassan, digte, 2013.

Amalie Laulund Trudsø: Koordinater, Rosinante, 2013, romanuddrag s. 7-15.

Caspar Eric: NIKE, lyrik, uddrag s. 1-5.

Artikler

Martin Krasnik "Det er Yahya der er død". nekrolog, Weekendavisen, 2021

Her arbejdes metodisk med litteraturanalyse og fortolkning, sproglig analyse, fortolkning og vurdering, produktivt og refleksivt arbejde med udtryksfærdighed i dansk.

Mediemæssige perspektiver
Visuelle udtryksformer: maleri, foto, portrætvideo, dokumentarfilm

Dokumentartekster

Emil Langballe: Q's barbershop, dokumentarfilm, 2019, 60 min. (medieværk).

Her arbejdes metodisk med kommunikationsanalyse (billeder), medieanalyse og fortolkning - herunder filmiske virkemidler (dokumentar) samt mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge (dokumentar) samt produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge - herunder remediering (fra foto til valgplakat og fra interview til lommefilm).

Grundbogsmateriale
Schultz Larsen, Ole: Håndbog til dansk - litteratur, sprog og medier (2015). Dansklærerforeningens Forlag og Systime a/s, s. 44-45, s. 223-227.

Link til webside: https://sites.google.com/frbgym.dk/dansk-i-grundforloebet-2023/startside

Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Unge og alkoholkultur (kampagnefilm)

Som optakt til forløbet ”Kompetent medborgerskab 3” og ”Lommefilm” skal eleverne arbejde med analyser og fortolkninger af kampagnefilm om alkoholkultur og dens konsekvenser. Formålet er at træne deres medieanalyse til at se virkemidler i andre film, der arbejder med festkultur, som I selv skal arbejde med i det korte forløb.
Desuden introduceres eleverne for argumentationsanalyse og metoden "det retoriske pentagram" med fokus på afsender, emne, modtager, sprog og genre og kommunikationssituation. Denne metode bruges til artikler og elevernes egne argumenter.

Artikler:
- Schmidt, Gudrun Marie: "Jeg har grædt mig igennem hele dage efter et blackout", Politiken, 22/8/22
- Rasmussen: Lars Igun: "Det vigtigste i aftale om unges druk, røg og nikotin", Politiken, 15/11/23  

TV-program:
"Unge på druk", TV2, november 2023, 1. afsnit.

Kampagnefilm (medieanalyse):
- ”Alkohol gør noget ved os”, Kræftens Bekæmpelse, 2018 (0.35 min).
- ”Pølsepresser du?”, Kræftens bekæmpelse, 2021, (2.07 min.)
Fuld af liv - tryghed.dk
- ”Drukfri ungdom”, Kræftens Bekæmpelse, 2021 (2,21 min.)
- ”Alkohol påvirker andre end dig selv”, Blå Kors, 2015 (1,10 min)
- ”Jeg hedder Karl Emil, jeg har et alkoholproblem”, Alkohol og Samfund, 2017 (0.51 min).
- Alkolinjen Ung “Flasken flytter ind” (2.48), tegnefilm

Forløbets drevmappe:
https://drive.google.com/drive/folders/1i80zphIU0WOBa4R4laJmmhst346K-OIw?usp=drive_link



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Hvis der skulle komme... (værk 2, roman)

FORMÅL
Værklæsning af romanen "Hvis der skulle komme et menneske forbi", 2017 af Thomas Korsgaard.
Vores læsefokus er på beskrivelse og vurdering af læserforventninger ud fra paratekst og prologen, dernæst en grundig personkarakteristik af jegfortælleren Tue, hans familie og vennerelationer, kontrasterne i miljøer og hensigten med romanen.
Vi afslutter med supplerede læsning af to interviews med forfatter, en anmeldelse og interview med forfatterens bror, Mathias Korsgaard.

FAGLIGE MÅL
Eleverne har læsestunder i stilhed, højtlæsning af lærer, opsamlende arbejder mundtligt med analyser og løbende skivning i skriveportefølje. Dette gøres for at træne og forberede notatteknik, og forberedelse til afsluttende værkanalyse som analyserende artikel. Dermed trænes både mundtlighed og skriftlighed løbende.

MATERIALER
Korsgaard, Thomas: Hvis der skulle komme et menneske forbi", roman, 2017

Supplerende materialer:
- Schack, May: "Bare jeg havde en anden familie", anmeldelse, Politiken, 2. februar 2017.
- "Lige om lidt kommer katastrofen. Lige om lidt eksploderer min far", Politiken, 28. januar 2017.
- "Lillebror om debutantforfatter: »Det er usandt og for groft«, Politiken, 2017

Link til forløbets drevmappe:
https://drive.google.com/drive/folders/1Ds7JmwKk_Wc8xZkx6iAYQwpWqRMtH502?usp=drive_link

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk #1 Lommefilm + analyse 15-12-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 "Min mor siger" (værk 3, drama)

Vi arbejder med romanuddrag af "Min mor siger" af Stine Pilgaard og undervisningsmateriale til dramatiseringen af "Min mor siger" på Aveny T, februar 2024.
Romanuddrag: Eleverne har fokus på kommunikationen mellem moderen og jeget, og skal omskrive monolog til dialog/replikker, herefter oplæsning. Formålet er fokus på de sproglige virkemidler, det usagte og direkte tale. Vi skriver desuden et langdigt med anaforen "Min mor siger/min far siger".

Dramaværk: Efter stykket arbejder vi med collager/opsamlinger af scenografi, karakterer, lyd og lys, temaer og stykkets hensigt. Eleverne arbejder i værksteder. Vi ser desuden dramaholdets dramatiseringer af egne historier om kærlighed.

Materiale:
Pilgaard, Stine: "Min mor siger", 2012, romanuddrag, i: Mødre, fædre, sønner, døtre, s.168-173
Undervisningsmateriale til "Min mor siger", udarbejdet af Aveny T, februar, 2024 (se i drevmappe).

Link til forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/19noJsNZIcnWJM4Hbw1pm6YWPMlstjXFI?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 DHO Køn i forandring

Det flerfaglige forløb (FF3) med Dansk og Historie arbejder med temaet "Køn i forandring" i perioden 1945 til i dag. I Dansk arbejder eleverne med tekster, der debatterer kønsroller, kønskamp og protest, kønsnormer og stereotyper, køn i forandring og identitetsdannelse i dag.

Vi arbejder med fem temaer (med tilsvarende DHO):
1. bølge feminisme og Det moderne Gennembrud (kun kort historisk redegørelse).

2. bølge feminisme, 1950´ernes kønsnormer og Karen Blixens "Ringen", novelle, 1954, litterær analyse med fokus på kvindens seksualitet og udvikling.

3. bølge feminisme, 1970´ernes kønskamp, fri seksualitet og abort og Vita Andersens digte "Hun ser godt ud" og "Jeg er forelsket i dag" fra Tryghedsnarkomaner, 1977, litterær analyse med fokus på at sammenligne kvindesyn og den nye skilsmissefamilie.
Desuden med Trilles protestsange "Øjet" og "Hej søster" fra albummet "Hej søster", 1977.

4. bølge feminisme, vores samtid, #MeToo: Sofie Lindes taler "Zulu Galla Awards", 2019 og tale ved overrækkelsen af "Årets danske tale", 2019, retorisk analyse med fokus på Ciceros pentagram og appelformer.

Nye maskulinitetsnormer og queer, vores samtid:
Thomas Korsgaards novelle "Snak", 2024
Freja Kirk "Hvad skal vi med én som mig", tekst + musikvideo, 2024
Andreas Odbjerg "Benny", sangtekst, 2024


FAGLIGE MÅL:
- undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag.
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier

Forløbet indgår som Studieforløb 3 i skriftligheds progressionsplanen:
- Den flerfaglige problemstilling og opgaveformuleringen (lavet af lærerne)
- Velbegrundethed i skriftlige opgaver (litteraturliste, fodnoter og henvisninger)
- At skrive redegørende og analyserende
- Videnskabsteori og den videnskabelige basismodel
- Videnskabens normer: Ærligt, gennemsigtigt, velbegrundet, kritisk
- Fagfællebedømmelse på formalia i DHO-opgaverne ved brug af Peergrade
- Det mundtlige forsvar

KERNESTOF
Andersen, Vita: "Hun ser godt ud" og "Jeg er forelsket i dig" af Tryghedsnarkomaner, 1977 i: Wagner, Karen (m.fl.): "Stemmer fra 1970´erne", Dansklærerforeningens forlag, 2022.  
Blixen, Karen: Ringen, novelle, "Skæbneanekdoter", 1958
Linde, Sofie: Tale ved Zulu Galla Awards og takketale ved "Årets danske tale", 2019 på www.dansketaler.dk
Odbjerg, Andreas: Benny, sang, 2024
Korsgaard, Thomas: "Snak", novelle i: Snydt ud af næsen, 25/1/24 s. 7-25.
Kirk, Freja "Hvad skal vi med én som mig", sang + musikvideo, 2024


BAGGRUNDSLÆSNING (sekundær):
Bødtcher-Hansen, Maja og Susan Mose: "Det moderne gennembrud #MeToo", Dansklærerforeningen, 2018 s. 71-76.
KVINFOs hjemmeside, https://kvinfo.dk/viden-transportside/
"En historie om hvordan rødstrømperne blev rødstrømper" i Oak, magasin,
Gottfredsen, Sørine: "Den grædende mand er ikke et godt tegn", artikel, Berlingske, 8/8/21
Knudsen, Mette: Vejen er lang - afsnit “Kvinde kend din krop”, DR.dk, 2016 (28 min)
Wagner, Karen m.fl: "Køn til genforhandling" i: Stemmer i 1970´erne, Dansklærerforeningen, 2022.

Forløbets drevmappe:
https://drive.google.com/drive/folders/1e38v-6K69M8imGuh79GtyuuWI7BmKlAr?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb 6 Nyheder om krig og kærlighed

Forløbet giver greb og begreber om nyheder. Nyheder er en uundværlig byggesten i den demokratiske offentlighed, og hvis man holder sig orienteret, kan man deltage kvalificeret i demokratiet og dermed værne om det. Men nyheder har samtidig deres eget liv og går i sving og selvsving i deres egne kredsløb. Derfor skal vi bruge begreber til at håndtere dem. I dette forløb lærer vi om genrer og komposition, men også om de ‛zoner’ af sandhed, som nyheder kan bevæge sig igennem. Vi følger to nyheder – nemlig nyheden om krigen i Ukraine og fodboldspilleren Christian Eriksens hjertestop – i deres kredsløb for at forstå, hvordan nyheder kan skabe flere nyheder.

Faglige mål
– analysere og fortolke ikke-fiktive tekster
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber

Kernestof: Fagbegreber/metode:
Her arbejdes metodisk med:
–  sproglig analyse, fortolkning og vurdering
–  retorisk analyse.

Fokus på redegørelse/definition af begreberne:
Nyhedgenrer (informationsgenrer og opinionsgenrer), nyhedskredsløb, nyhedstrekanten, de fem nyhedskriterier ( AVIS-K, altså aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation og konflikt),‛gatekeeping’, ‛gatewatching’, ‛den borgerlige offentlighed’ og ‛fake news’.


Refleksioner:
Hvorfor har nyheder værdi i vores demokratiske samfund?
Hvad menes der med ordsproget: ‟i krig er sandheden det første offer”?


Nyhedsartikler
Aiche, Nadeen: “Det er racistisk hykleri, når danske politikere åbner favnen for ukrainske flygtninge”, information.dk 03.03.2022

Brock, Jeppe Laursen: “»Simon er lige præcis, som han reagerede i den situation«: Verden rundt hylder de kaptajn Kjær for stort lederskab på en traumatisk aften”, politiken.dk 13.06.2021

Hybel, Kjeld: “Selv om jeg er læge, har jeg gjort op med mig selv, at jeg er parat til at dræbe”, politiken.dk 27.02.2022

Nielsen, Kasper Colling: “Der er gået næsten en uge, siden Christian Eriksen kollapsede, og jeg er stadig rystet. Faktisk har jeg grædt hver eneste dag siden”, politiken.dk 16.06.2021

Politikens leder: “UEFA bør lære af Simon Kjær, hvordan man opfører sig, når det gælder”, Politiken 14.06.2021

Dokumentar:
Khaja, Nagieb: Dagbog fra Kyiv, DR1 på www.dr.dk/drtv/program/dagbog-fra-kyiv_3199 (42 min), 2022

TEORI/Supplerende stof
Mads Rangvid & Mimi Sørensen (2023): Krig og kærlighed i nyhedskredsløb, Dansklærerforeningens Forlag s. 4-9, 9-16, 17-37, s.44, s. 48, s. 51, s.53

Link til forløbets drevmappe (kun for elever): https://drive.google.com/drive/folders/180R-U-TcMh5Pf7oEl1x3rjQsyz7rlB3u?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb 7 Natursyn (værk 4 brevroman + værk 5 doku)

Formålet med forløbet er at undersøge, hvordan kunsten behandler forholdet mellem mennesker og natur - set i lyset af den aktuelle klimabevidsthed. I forløbet tages der således udgangspunkt i nærlæsning af lyrik fra moderne tid - det antropocæne natursyn. Derefter arbejder vi videre med natursyn i lyriske værker og sange fra Romantikken - det holocæne natursyn.
Afsluttende bevæger os igen til nyeste tid med værklæsning af "Havbrevene" (2018) af Siri Ranva Jakobsen. Her arbejder vi med "naturens stemme" og hensigten med værket, som er en brevudveksling mellem havene. Og vi ser den norkse dokumentar "Songs of Earth" med fokus på medieanalyse (metode), tema og hensigt.

Formålet med forløbet er at afdække de forskellige natursyn, kunstens betydning for vores naturopfattelse (særligt fokus på Romantikken og moderne tid), den (mere) positive/optimistiske naturopfattelse (værker i udvalg), der lægger op til det flerfaglige forløb "Naturen taler" i december, hvor Dansk arbejder sammen med Fysik i en affektiv og sanselig naturoplevelse, innovativt arbejde og udstilling/performance af naturværker, som formidles til 2.g. årgangen.

Faglige mål:

- analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
- Medieanalyse af dokumentar

Primær litteratur:
ROMANTIKKEN (1800-tallet)
Andersen, Hans Christian: Vanddraaben, 1848, eventyr
Baggesen, Jens: “Spidsen af Spiiret” af: Labyrinten, 1792-93, prosa
Blicher, Steen Steensen: “Det er hvidt derude” af: Trækfuglene, 1838, lyrik
Oehlenschlæger, Adam: Guldhornene, lyrik, 1803.
Grundtvig, Nikolaj Frederik Severin: “Jeg gik mig ud en sommerdag at høre”, 1847, lyrik
Staffeldt, Schack: "På toppen af Mont Cenis", 1804, lyrik

MODERNE TID (1900-tallet)
Bjørnvig, Thorkild: “Basis”, 1981 (s.71 i Naturhistorier)
Christensen, Inger: “Alfabeterne”, uddrag, 1981 (s.40-42 i Naturhistorier).
Højholt, Per “Gittes monolog om naturen”, 1984 (s.69)
Larsen, Thøger: “Den danske sommer”, 1906 (s.75 i Naturhistorier)
Rasmussen, Halfdan: “Skillingsvise”, 1970 (s.76 i Naturhistorier).
Rifbjerg, Klaus: "Det er blevet os pålagt" af. Konfrontation, lyrik, 1960.
Turell, Dan: “Det er så dejligt ude på landet”, 1993 (s.65 i Naturhistorier)

NYESTE TID (seneste fem år inkl. medietekster)
Olin, Margreth: "Songs of Earth", dokumentar, 2023 (norsk, værk)Jacobsen, Jacobsen, Siri Ranva Hjelm: Havbrevene, lyrik/prosa, 2018 (værk)
Jessen, Jakob: “Klimaet har indtaget dansk litteratur", 16. marts 2016, Zetland
Reich, Olivia Kubasiak Kløvedal: “Tale ved Klimapåmindelsen”, Christiansborg, 3/4/19
Hansen, Christian L: “Klimaskam gør mennesker bange for at leve”, Information, 24/2/20
Andel Energi “Det er tid til at ændre billedet på dansk idyl”, kampagnefilm/reklame
“Julia Roberts Nature Is Mother Nature”Nature Is Speaking – Julia Roberts is Mother Nature | Conservation International (CI), kampagnefilm

Sekundær litteratur:
Christensen, Sidsel Toft og Lærkesen, Ivar. "Naturhistorier - en litteraturhistorisk temabog" Dansklærerforeningens forlag 2016, heri: "Introduktion til temaet" s. 17-22, “Det romantiske projekt” s. 117-127 + 131-155 + udvalg af tekster.

Kunstværker:
Friedrich, Caspar David: “Vandreren over tågehavet”, 1818, maleri, Hamburger Kunsthal
Kvium, Michael: “The Conqueror”, 2024, maleri, Nivaagaard Malerisamling
Diverse kunstværker på Louisiana Museum, “Havet”, 2024: omvisning og værksted, https://louisiana.dk/udstilling/havet/

Link til forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/18xen_ly662Cye3O9_IQ9Rc_l0r-PmR4F?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#8 Taler om håb

Forløbet arbejder med nytårstaler og taler fra "unge stemmer". Forløbet træner analyse af retoriske og stilistiske virkemidler i talegenrer - hovedsageligt lejlighedstalen og den politiske tale. Desuden arbejderr eleverne med deres egen udtryksfærdighed.

Faglige mål  
viden om talegenrer, retoriske, stilistiske og sproglige virkemidler.
træne mundtlighed og skriftlighed
træne analyse og fortolkning med fokus på retoriske, stilistiske og sproglige virkemidler


Materialer
H.K.H. Kong Frederiks Nytårstale, 31/12/2024, live på DR fra Frederik d. VIIIs Palæ, Amalienborg, H.M. Kongens nytårstale 31. december 2024
Joof, Hella: Nytårstale 1/1/2025, sendt på DR2 “Deadline”, Hella Joof går i nytårstale til kamp mod håbløsheden: 'Det er de voksnes pligt at gøde og vande håbet' | Kultur | DR

Gruppeprojekt:
Eleverne vælger videre, hvilke taler de vil arbejde med på taler fra “unge stemmer”. Her anvendes analyse og fortolkning med fokus på retoriske og stilistiske virkemidler. Præsentationen foregår i grupper, hvor to grupper sættes sammen.  

Netressourcer/hjemmesider
Nytårstaler: Nytårstaler - Danske Taler
Taler fra unge stemmer: Unge stemmer - Danske Taler
Retoriske virkemidler: Retoriske figurer - Danske Taler

Skriftlig og mundtlig OPGAVE: Tale om håb/at håbe
Du skal holde en tale for din klasse under temaet “håb”.

Din tale skal overbevise dit publikum om noget. Talen skal derfor indeholde argumenter. Du skal altså holde en tale om noget, du synes burde være anderledes, noget, der har irriteret dig, eller noget, der er så fantastisk, at dit publikum skal overbevises om det.

Det er ikke et krav, at ordet "håb" indgår i talen. Temaet er tænkt som inspiration.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9 Ud & se - rejsen som motiv

Som optakt til studierejse til Paris med Fysik, matematik og dansk arbejder eleverne med rejsen som motiv i lyrik og sange. Supplerende materialer er  billedkunst og forløbet afsluttes med perspektivering til den danske dokumentarfilm "Flugt" af Jonas Poher. Undervejs skal eleverne arbejde med kreative skriveøvelser som rejselyrik, trafikdigt og sammelignende analyser. Disse øvelser skal træne sproglig opmærksomhed, remediering og kreativ skrivning. Forløbet afsluttes med selvvalgte sange om at rejse med mundtlig præsentation i en gruppepræsentation.

Forløbet arbejder med faglig metode og begreber til lyrikanalyse og fortolkning - de centrale begreber er:
- centrallyrik og interaktionslyrik
- ydre og indre komposition - det grafiske overfor indholdet
- det lyriske jeg (karakteristik)
- fri og fast form (strofer og vers)
- semantiske felter - denotation og konnotation
- sproglige og stilistiske virkemidler (repeteres fra taleforløb)

Materialer:
Lyrik/grafik:
Auster, Paul og David Mazzucchelli og Paul Karasik: By af glass. Oversat af Søren Vinterberg. Lindhardt & Ringhof/Forlaget Per Kofoed, 2006 - grafisk uddrag.

Blicher, Steen, Steensen: Præludium, digt, 1838 (Sig nærmer tiden)

Jensen, Johannes V.: Paa Memphis Station, digt, 1901

Knutzon, Line: "Turisten lider i solen", digt og foto, Frit flet, 2005

Larsen, Martin: Trafikdigt, 2009.

Moestrup, Mette: "En stor sten af en lille sten at være", digt, Kingsize 2006.

Oehlenschläger, Adam; Hjemvee, digt, 1805.

Olsen, Ursula Andkjær: "Vildvej", digt, 2005

Rifbjerg, Klaus: I spisevognen, digt, 2014

Turell, Dan: "Gennem byen sidste gang", digt, 1977

Dokumentar:
Rasmussen, Jonas Poher: "Flugt", dokumentar, 2021.

Billedkunst:
Nielsen, Jais; "Afgang", olie på lærred, 1918.
Gauguin, Paul: Joyeusetés, 1892, olie på lærred.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#10 C. Eric "Nye balancer (værk 6, lyrik)

Værklæsning af Caspar Erics digte "Nye balancer - handicapdigte", Gyldendal, 2023 med fokus på værkets kommunikative virkemidler (omslag, foto, grafik, bagsidetekst = epiteksten). I digtene fokus på litterære analyse og fortolkning: Ydre (grafisk) og indre (handlingsmæssig) komposition, det lyriske jeg, andre personer og relationer til omverden, desuden de sproglige og stilistiske virkemidler: ordvalg, semantiske felter, denotation og konnotation, andre stilitiske og sproglige virkemidler ff. metoder fra forløbet "Rejselyrik".

Værklæsning leder til tematiske forløb om udsatte, minoriteter og marginaliserede samfundsgrupper (marginaliserede socialgrupper som udelukkes af arbejdsmarkedet, uddannelse, foreningslivet og det politiske system).  

Materialer:
Eric, Caspar: Nye balancer, handicapdigte, Gyldendal 2023.   

Forfatterweb: Eric, Caspar | forfatterweb  
Forfatterstafetten med Caspar Eric, marts 2023: https://www.youtubeeducation.com/watch?v=FXHkGJg7A1k
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5,64 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 De marginaliserede (tema)

Tematisk og komparativ læsning af tekster det moderne gennembrud og nyeste i kombination med fremstilling af marginaliserede samfundsgrupper og normkritik ud fra følgende temaer:
- krop og crip - funktionsnedsættelser
- hetero og queer - det heteronormative
- rig og fattig - klassesamfundet  

Første del er værklæsning af Caspar Eric "Nye balancer". Forløbet fokuserer i første omgang på litterær læsning af lyrik med særlig fokus på centrallyrik, det lyriske jeg og relationer, indre og ydre konflikter, tid, sted og miljø, samt perspektivering til interviews med Eric. Desuden indgår dokumentarserien "Wingman" (Dr.dk, episode 1) som fremstiller relationen mellem en spastisk lammet mand og hans hjælpere. Anden del arbejder med køn og queernes. Her sammenkobles syn på maskulinitet og homoseksualitet Herman Bangs novelle "Franz Pander" (novelle, 1900) med fiktionsfilmen "Se gennem Aske" (Ludvig Poulsen, 2025). Tredje del af forløbet har temaet "klasser - rig og fattig", som har fokus på læsning af Henrik Pontoppidan "Naadsensbrød", Amalie Skram "Karens jul" og der trækkes nutidige spor til dokumentarserien "Pigerne fra Blokken" (DR, 2016 og 2024) samt en gadevandring med "Gadens stemmer" (hjemløse eller udsatte borgeres syn).

Skriftlighed: Eleverne skriver en reflekterende artikel om "repræsentation og mangfoldighed" med fokus på kampagnen "Et større billede" og andre eksempler efter eget valg.

TEORI om normkritik: Hvad er normer og "normalitet"? Hvordan ydes normkritik? Dikotomisk tænkning, (dualitet, bipolær tankestrukturer), ny kropslighed og eksklusion ("det er igennem min krop, at jeg eksisterer" f.eks. Caspar Eric og Wingman), socialkonstruktivisme og queerteori (Judith Butler, Herman Bang, Se gennem Aske), vrede stemmer og ressentiment (Casper Eric, Henrik Pontoppidan m.fl.).  

MATERIALER
NYESTE TID:
Ansari, Haidar: Fattigdom, uddrag af "Institutionaliseret", lyrik, 2022
Eric, Caspar: Nye balancer, handicapdigte, Gyldendal, 2024
Iding, Nikolaj Kirkegaard: Wingman, dokumentarserie, episode 1 (29 min.), DR.dk, 2024.
Poulsen, Ludvig C. N: "Se gennem Aske", fiktionsfilm, 2025 (ensomhed, digitale medier, homoseksualitet)

Kampagner:
Et større billede (organisation): Kampagne om repræsentation på sociale medier, 2024. Heraf sammenligning af to plakater: Fædre og Mødre (filmplakat) og "Forældre" (kampagnens modsvar).
Kleis, Petra: Fotoserien "Pærfekt" af Muskelsvindfonden, 2025 https://www.paerfekt.dk/petra-kleis/

DET MODERNE GENNEMBRUD 1870-1900
Bang, Herman: Franz Pander, novelle, 1900 og "Fattigliv", reportage fra National Tidende, 1884.
Pontoppidan, Henrik: Naadsensbrød, novelle, 1885
Skram, Amalie: Karens jul, novelle, 1889

Video om Bangs realisme og impressionisme: https://www.youtube.com/watch?v=W46Pptoj2tA&t=28s&ab_channel=Forfatterstafetten

Video om Amalie Skram: https://www.youtube.com/watch?v=Yq3e8sVu_QM&t=21s&ab_channel=GreveBibliotek

Link til forløbets drevmappe (for elever): https://drive.google.com/drive/folders/1vJ73YsBM19yWfgM5VfPL4Lgk0eAvrsRC?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk #2 Reflekterende artikel 1 26-09-2025
Dansk #3 Reflekterende artikel 24-10-2025
Dansk #4 Analyserende artikel om fattigdom 30-11-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#12 Spild af vand? (KM6)

Flerfagligt forløb med Bioteknologi om spildevand, kemiske stoffer og rensning af spildevand, og de samfundsmæssige og menneskelige konsekvenser ved en miljøkatastrofe (kompetent medborgerskab forløb 6).

I det flerfaglige forløb, Kompetent medborgerskab 6 skal I undersøge og formidle: Hvordan kan spildevand blive til uskadeligt vand?

FØR KM6: Forud for KM6 skal I undersøge, hvad spildevand er og hvor det kommer fra, samt hvad det renses for og hvordan det renses på renseanlæggene i biologi, mens Dansk har arbejdet med en populærvidenskabelig formidling af forureningskatastrofen fra Cheminova (De bedste familier og Giften i sandet).

KM6-dagene: I skal på besøg på BIOFOS renseanlæg i Avedøre, hvor I er tilmeldt forløbet ‘Fra spildevand til ressourcevand - fosfor og den cirkulære økonomi’. Her skal I bl.a. forsøge at skille fosfor fra jern. Efterfølgende skal I arbejde med et selvvalgt stof, der ikke renses fra spildevandet, men ender ude i naturen. I skal vælge en videnskabelig forskningsartikel, der undersøger en metode til at fjerne det pågældende stof fra spildevand.
Denne artikel skal remedieres til en populærvidenskabelig artikel (formidlingsartikel) under KM6 (og i Dansk før jul). Den populærvidenskabelige artikel skal desuden belyse, hvad det er for et stof, hvad det bruges til, hvordan det ender i spildevandet, og hvorfor det er et problem, at stoffet udledes og ender i naturen. Desuden skal artiklen indeholde en “metadel”, hvor i bruger retorisk analyse fra dansk (metode). Se opgavekrav Formidlingsartikel i dansk .

Faglige mål i Dansk:  
- Remediering fra videnskabelige artikler til populærvidenskabelige artikler og poster
træne formidlingsartikel, skriftlig og mundtlig formidling  

Materialer i dansk:
- Perspektiver i dansk: “Populærvidenskabelig artikel i dansk”, kapitel 6, s. 2- 11, Kap6d-Populaervidenskabelig-artikel-Perspektiveridansk.pdf
- Find selv eksempler på populærvidenskabelige artikler https://videnskab.dk/search/vand
- Blæsbjerg, Kim: De bedste familier, roman, 2023, uddrag s. 9-23 https://gutkind.dk/bog/de-bedste-familier/
- Tv2: Giften i sandet, dokudrama (dramatiseret dokumentar), 2025, episode 1 (43 min.) - streames fra CFU.

Link til forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1QdUWy23PT2EcEb8_d8y8wNO4U5C995nL?usp=drive_link


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb #13 Reality (og dokumentar)

Formål:
Arbejde med teori og analyse af realitygenren, og repetere dokumentargenren (som er gennemgået tidligere, herunder dokumentarværk).

Fokuspunkter:
• At få kendskab til dokumentar - og realitygenren og hvilke ligheder og forskelle genrerne har.
- At træne analyse af levende billeder med fokus på tema, personer, komposition og reality-tvs kendetegn, genrens fascinationskraft og virkemidler.
•At få viden om Goffmann og Meyrowitz: Frontstage, backstage/forward frontstage, middle stage, deep backstage og medieret sladder ifm. reality
• At træne viden om fakta – og fiktionskoder og – kontrakter.


Faglige mål:
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– krav om dokumentarisk værk – Prinsesser fra blokken, DR, 2016 og 2024, Wingman 2025 og Qs Barbershop (forløb 1 i 1.g, 2019)

Mediemæssige perspektiver
– medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
– analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge

Kernestof
"Prinsesser fra blokken", DR.dk, dokumentar, episode 1, sæson 1 2016.
Eleverne vælger selv hvilken reality, de vil analysere i grupper på DR: https://www.dr.dk/drtv/kategorier/reality

Supplerende stof
Uddrag: Håndbog til dansk: Kap. 5.2 ”Dokumentarfilm og mockumentery  og Kap. 5.3 ”Reality-tv”
• Uddrag: Film skal ses i dansk: "Reality-tv"

Link til forløbets drevmappe (kun for elever): https://drive.google.com/drive/folders/1j47HbY-IZEJQ9BcLMgidWu-SXRMewn6U?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk #6 RA om Den store bagedyst 22-02-2026
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#14 Rus som eskapisme (værk7+8: drama, film)

Genreforløb om dramagenren og værklæsning af Holbergs komedie "Jeppe på Bjerget", 1722 samt perspektivering til nutidens eskapisme i spillefilmen "Druk" af Vinterberg (2020).

Eleverne arbejder med det klassiske drama, Jeppe på Bjerget, 1723, og komediegenren. Vi arbejder med oplæsning/dramatiseringer,  komediens genretræk (karakterbeskrivelse, replikindividualisme, miljøskildringer, tragedien overfor komedien) samt dramaets konflikt, motiv og hensigt. Vi undersøger undervejs at besvare - hvorfor drikker Jeppe - den ydre og indre konflikt? Og hvilken betydning har rusen som eskapisme - i 1700tallets bondesamfund og i dag? Dernæst ser og analyserer vi spillefilmen "Druk", som arbejder med samme konflikter og fremstillinger af drukkultur - hermed knytter forløbet sig tematisk til 1.g. kampagnefilm om drukkultur.

Faglige mål:
- viden om perioder Oplysningen.
- viden om genren dansk teater, den klassiske komedie og tragedie og Holbergs teater.
- litterær analyse og fortolkning af dramaværk med fokus på karakterudvikling, konflikten (intrigen) og løsningen (katharsis), samt analyse og fortolkning af spillefilm.
- mundtlig formidling: træning af oplæsning og dramatiserede oplæsninger

Materialer

“Rundt om Holberg” til læsning og værkanalyse. Her er desuden videoer om genren og perioden på sitet.
https://rundtomholberg.dk/

"Dansk teater i 300 år, afsnit 1 “Holberg og det første teater” https://www.dr.dk/drtv/se/dansk-teater-300-aar_-holberg-og-det-foerste-teater_336820 og afsnit 5: "Det naturalistiske teater"

Flygare, Henrik og Anette Koldkjær Højlund: "Drama i dansk", s. 7-22 om teatergenren, teaterhistorie og analysevejledning.

Holberg, Ludvig “Jeppe på Bjerget”, 1722, drama (værk 7) http://holbergsskrifter.dk/holberg-public/view?docId=skuespill%2FJeppe%2FJeppe_mod.page&toc.depth=1&brand=&chunk.id=act1&toc.id=act1&show.second=komm

Vinterberg, Thomas "Druk", 2020, spillefilm (værk 8)

Forløbets drevmappe: https://drive.google.com/drive/folders/1tpW7rEgnSTJaS1xV0AKddwYc5nLc0w7B?usp=drive_link
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb #15 1900-tallet: Menneske og maskine

I dette tematiske forløb arbejder vi med kunstens fremstillinger af relationen mellem menneske og maskiner. Vi skal læse og analysere tekster om teknologi med et litteraturhistorisk perspektiv fra teknologibegejstring i starten af 1900, over 1920-30´ernes reklameindustri og  forbrugerisme, gennem 1980´ernes fremmedgørelse til vores samtid med kunstig intelligens. Vi møder undervejs både kritiske, negative og begejstrede stemmer, ligesom vi i dag har et komplekst forhold til maskiner, skærme og AI.

Som teoretisk baggrundsmateriale skal vi læse i grundbogen “Teknologiens tekster”, som også kan danne afsæt for SRP om Kunstig intelligens (husk på debatterende artikel i 2.g).


Link til forløbets drevmappe:
https://drive.google.com/drive/folders/1TndzUJHONi0TmSA6E1Um64ag2jlk6hEM?usp=drive_link

Materialer:

Lyrik:
Jensen, Johannes V.: ”Maskinerne”, 1901
Bønnelycke, Emil: ”Århundredet”, 1918
Kristensen, Tom: “Vestergade 1924”
Nexø, Martin Andersen “Soldage”, 1903
Seeberg, Peter: ”Patienten”, 1962
Strunge, Michael: ”TE-VE”, 1980 og “Seerne”

Baggrundstekst:
Lindegaard, Cecilie: Teknologiens tekster – teknologi i litteratur, sprog og medier, Systime, 2023, Kapitel 1 + 2: ”Indledning” + ”Teknologi og litteratur – historisk set”.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk #7 Terminsprøve 13-04-2026
3z DA skr. terminsprøve 13-04-2026
Dansk #8 DA om kunst skabt af KI/AI 03-05-2026
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer