Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Frederiksberg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 id/au (1au id, 2au id, 3au id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Kropsbasis
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed
-At være i god kondition
Koordination:
-At kunne lære de forskellige grundtrin og danseserier
Tekniske kompetencer:
Krop-musik-koordination
-At kunne tælle takter i musikken
-At kunne finde 1’erne i musikken
-At kunne bevæge sig i takt til musikken
Funktionelle helkropsbevægelser
-At kunne sammensætte komplekse bevægelser
Idrætsdisciplinens udtryk
-At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters stilart
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik, nærtaktisk og holdtaktisk
-At kunne lære koreograferede serier
Overføre taktik til ny sammenhæng
-At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters udtryk
Refleksive kompetencer:
-IT-hjælpemidler til arbejde med kvalitet i bevægelser
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis/ultimate
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed
-Eksplosivitet/spændstighed
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
Evnen til at kast og gribe en frisbee:
-Kast: baghånds-, forhånd- og overhåndskast
-grebene på frisbeen
-rotation/spin af frisbeen
-Gribe: høj og lav fingergreb samt pandekagegribning
-Evnen til at pivoterer
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
-Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
-Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar
-Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
Holdtaktisk:
-Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor frisbeen skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Refleksiv kompetence:
-Samfundsvidenskabelig og humanistisk idrætsteori
-Kende reglerne og kunne spille efter spillets ånd
- De 4 boldspilsfamilier og spilhjulpet
Pensum:
Læs reglerne
Læs rubric’en
De 4 boldspilsfamilier og spilhjulpet
Videoer:
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=Z5TKai4Sgsk
Kasteteknik: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
Gribeteknik: https://www.youtube.com/watch?v=Qxud0pL7xho&spfre+load=10
Pivotering: https://www.youtube.com/watch?v=gonrOw-6D1s
Spilbarhed (cut): https://www.youtube.com/watch?v=CqpPfVZ1HeI (se kun fra 0:00 til 3:40)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Grundtræning
At have en god fysisk kapacitet inden for både kondition- og styrketræning.
At beherske teknikken i grundlæggende øvelser inden for muskeltræning
At kunne koble teori og praksis så man har en grundlæggende viden om træningsmetoder inden for konditionstræning og forskellige former for muskeltræning
Pensum: C - det er idræt s 32-58
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Lanciers
Læringsmål:
-At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
-At kunne gøre kompliment /hilse
-At kunne føre sin dame og lade sig føre
-At kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
-At beherske de enkelte danses opbygning
-At beherske alle 5 ture
-At kunne følge takterne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Læringsmål fodbold:
Kropslige kompetencer:
- Kondition/udholdenhed
- Eksplosivitet/spændstighed
- Koordination
Tekniske kompetencer:
- Krop-bold-koordination: At kunne beherske forskellige aflevering og modtagninger:
- Afleveringer: inderside, vrist og halvliggende vrist
- Modtagninger: inderside/fod og bryst
- At kunne beherske vendinger med bolden
Taktiske kompetencer:
- Individuel taktik: Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
- Nærtaktisk: Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar + Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer + At beherske bandespil
Holdtaktisk:
- Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
- Overføre taktik til ny sammenhæng
- Evnen til at kunne overføre taktisk forståelse fra boldspilsforløbene i 1.g og 2.g samt kunne anvende disse i fodboldspillet.
Refleksiv kompetencer:
- Fysiologisk forståelse af forholdet mellem anaerob og aerob arbejde og at kunne koble det til praksis.
Pensum:
Yubio (ens i 2024 + 2025):
Kap 11.1 + 11.2: Fodbold: (s 508-514) historie, regler ide og organisering
Kap 3.3 + 3.4 + 3.5. Træningslære: (s. 71-78) om opvarmning, kondition, træningsmetoder og - effekter og begreberne aerob og anaerob
Kap 1: Idræt og sundhed: (s. 28-34 figur): Der fokuseres udelukkende på figurer der vises
De tre grundlæggende spark: inderside, vrist og halvtliggende vristespark https://www.youtube.com/watch?v=xcMRMAaO7Rc
De tre grundlæggende vendinger: yderside, inderside og bag om støttebenet: https://www.youtube.com/watch?v=PQLSXafpzCY
Husmandsfinten: https://www.dbutv.dk/video/939009/husmandsfinten
Cruff-finten https://www.dbutv.dk/video/939008/cruyff-vendingen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
2u: Skumtennis
Læringsmål i skumtennis
Kropslige kompetencer:
Koordination
Spændstighed
I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet skumtennis eller tennis og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
Forhånd
Baghånd En hånds og /eller tohånds
Serv
Flugtning
Benarbejde:
At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
Arbejde med lavt tyngdepunkt
Taktiske kompetencer:
At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
Teoretiske kompetencer:
At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen
MATERIALE
Forhånd
Baghåndsgreb
enhånds baghånd
serv
forhånds flugtning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
2a: Springgymnastik
Faglige mål for springgymnasik 2g 2024
At eleverne opnår almene motoriske færdigheder, som bl.a. trænes i opvarmningerne, med transfer til de færdige spring. Eksempler: Krydskoordination, hinke, rulle, hoppe, trille, kropsstammespænding, håndstand mv.
-At eleverne kan udføre en korrekt teknik i de færdige øvelser og spring
- Håndstand/kraftspring
- Hovedstand/Lavt overslag
- Forlæns rulle/forlæns salto.
- Baglæns rulle/baglæns salto
At eleverne kan udforme en kreativ sammensætning af de lærte spring/øvelser i en koreografi, hvor det både er kvaliteten af de viste spring, samt den kreative tænkning og musikforståelse, der vurderes
At eleverne opnår teoretisk viden om basal biomekanik ift. springgymnastik (tilløb, afsæt, landing, rotation om de tre akser) samt modtagning (støtte-, sikkerheds- fyisk og psykisk modtagning) og at eleverne kan koble denne teoretiske viden sammen med praksis.
Evaluering
Evalueringen af ovenstående er underviserens observationer samt videooptagelse af de færdige spring og springkoreografi
Materiale:
¨
"Springsikker - Trampetbasis" Udgivet af GymDanmark og DGI Gymnastik
Juni 2011, red. 2016, kapitlerne:
Grundlæggende biomekaniske begreber s. 10-13, Modtagningens formål s.13, Modtagningsformer s.13-15, Modtagningens mekanik s.15-16, Grundprincipper ved modtagning 16-17.
Videoer:
Hovedspring:
https://gymdanmark.dk/oevelsesserie/hovedspring-lavt-overslag/?vid=hovedspring-fra-airtrack
https://www.youtube.com/watch?v=qFhtxb4Wnxc
Kraftspring:
https://www.youtube.com/watch?v=4paOcdJgI7U
https://www.youtube.com/watch?v=PZ1kwchC28U
Salto:
https://www.youtube.com/watch?v=itmaF5P2zO4&ab_channel=DGI
https://www.youtube.com/watch?v=KavzoG_HxUk&ab_channel=Gymnashop.dk
https://www.youtube.com/watch?v=cPp59yFTsoQ&ab_channel=Gymnashop.dk
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Opvarmning
Opvarmning
Fokus på følgende elementer:
- Høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- Holde rytmen og udføre bevægelser i takt til musikken
- Optælling af musik
- Bevægelseskvalitet: Koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- Vise teoritisk forståelse for de fysiologiske årsager til at man skal varme op
- Eleverne skulle i gruppe udarbejde og fremvise deres eget opvarmningsprogram som skulle bestå af følgende dele: løb, sving, styrke og hop. Her skal eleverne slev finde musik til opvarmningsprogrammet
- Argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- Demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
Pensum: Yubio kap 30 Rytmisk Opvarmning i: (Yubio 2024: s. 1333-1353) (Yubio 2025: s. 1334-1354)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
2u: Parkour
Parkour
Pensum:
Orienter jer i Yubio kapitel 26 Parkour s 1025-1051
Rubrik kap. 26.5 s 1048
Læringsmål: I kan se videoer af alle nedenstående i Yubio fra side 26.3.1 til 26.3.4
Løb og balance: At balancere på en forhindring
Catcrawl
Spiderman
Gå på line
Catcrawl på line
Jumps: At springe langt og/eller præcist
Præcision
Hop op på en kasse
Cat leap
Rails: At komme over, under eller balancere på et gelænder
Hop og balance
Underbar
Vaults: At komme over, under eller forbi en forhindring
Lazy
Dash
Safety
Speed
Overslag
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
2a: Legeforløb
I forløbet har vi taget udgangspunkt i forskellige typer af lege; kamplege, udendørs lege, frikvarterslege, boldlege, vandlege og lege til musik. Dette har vi koblet med teori om sundhed.
Pensum: Yubio(ens i 2024 og 2025): 1.3: Idræt og sundhed s.28-34.
Mål:
- at opnå kendskab til og erfaring med forskellige typer af fysiske lege
- at kunne give sig hen til legens præmisser
- at kunne kommunikere verbalt og kropsligt på en hensigtsmæssig måde
- at øge sin fysiske kapacitet og bevægelseskvalitet gennem fysisk leg
- at indgå i grænseudvidende fysiske aktiviteter
at opleve et positivt og inkluderende fællesskab, tillid til andre og til sig selv
at kunne tænke kreativt og træne sine innovative kompetencer via udarbejdelse af egen leg
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Træningsprojekt og Crossfitness
Læringsmål i Crossfit forløbet:
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed (resultat af bib-tests)
-Muskelstyrke
-Koordination
Tekniske kompetencer:
-Funktionelle helkropsbevægelser (jeres 2 selvvalgte tekniske styrkeøvelser)
-Beherske forskellige tekniske muskelstyrke øvelser
Taktiske kompetencer:
-Individuel taktik: (jeres indsats under modulernes træningssession)
-Evnen til at disponere sine kræfter i de forskellige træningssessioner
-Evnen til fysisk at udfordre sig selv
Refleksiv kompetencer:
-Fysiologisk forståelse af forholdet mellem anaerob og aerob arbejde og at kunne koble det til praksis.
-Evnen til at sammensætte en fysisk træningsprogram til forberedelse af de tekniske styrkeøvelser (Udarbejdelsen af jeres eget træningsprogram)
- Kendskab til forskellige crossfitness styrkeprogrammer
Pensum: Kapitel 25 X-fit i Yubio (Yubio 2024: s.984-1017) (Yubio 2025: s. 985-1018) + Kap 3.6 Styrketræning (Både Yubio 2024 og 2025: s. 78-83)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
3a: Volleyball
Læringsmål i volleyball:
Tekniske kompetencer:
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Serv: underhånds- og overhåndsserv, der rammer modstanders bane
Taktiske kompetencer:
- Regler og rokering: som udgangspunkt spilles der med et mix af regler mellem de rigtige volleyball regler og kidvolley. Introduceret til betonvolley (rotation ved serv - uden fast hæver)
- Spille med 3 berøringer, samt få forståelse af hævneren på 2-bold
- Grundlæggende bevægelsesmønstre i en volleyballkamp og ved afvikling af grundslagene
- Spilforståelse specielt i forhold til placeringen på banen
- Agere som en holdspiller med fokus på kommunikation.
Pensum:
Kap 13 i Yubio (både 2024 og 2025: s. 588-620) (%13.6 Teamudvikling)
Grundlæggende regler og spillemetode: https://www.youtube.com/watch?v=KuKYiUfcCNU
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
3a: Hip hop
Fokus på følgende elementer:
- Grundlæggende bounces, slides og pose
- Beherskelse af flere hiphop-moves
- Kunne bevæge dig i takt til musikken i 4/4 og holde et flow
- Kunne følge en simpel hiphop-koreografi (se fælleskoreografi)
- Isolere bevægelser - bevæge enkelte kropsdele kontrolleret som i f.eks. body rolls
- Sammensætte øvede/kendte moves på en ny måde i en lille koreografi
- Samarbejde med en gruppe om et fælles produkt med følgende elementer: forskellige formationer, ned på gulvet og en pose.
- Kendskab til simple freeze (Crow freeze, baby freeze og shoulder freeze)
Pensum:
Kapitel 33 Hip Hop i Yubio (2025: s. 1424-1449)
Fælleskoregrafi: https://www.youtube.com/watch?v=TvaZ3JSrCUU&list=PLq5KgoMqZjnszsUYv5ZPnNEgM0B5M4ajH&index=28 (Indtil 0.48)
Freeze:
Baby freeze: https://www.youtube.com/watch?v=KkLNgfTqCdk
- Shoulder freeze (balance på skulderen og siden af hovedet): https://www.youtube.com/watch?v=VkOykSB10v4
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60599566604",
"T": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60599566604",
"H": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60599566604"
}