Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Frederiksberg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 id/ew (1ew id, 2ew id, 3ew id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Kropsbasis
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed
-At være i god kondition
Koordination
-At kunne lære de forskellige grundtrin og danseserier
Tekniske kompetencer:
Krop-musik-koordination
-At kunne tælle takter i musikken
-At kunne finde 1’erne i musikken
-At kunne bevæge sig i takt til musikken
Funktionelle helkropsbevægelser
-At kunne sammensætte komplekse bevægelser
Idrætsdisciplinens udtryk
-At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters stilart
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik, nærtaktisk og holdtaktisk
-At kunne lære koreograferede serier
Overføre taktik til ny sammenhæng
-At kunne bevæge sig i de forskellige dansearters udtryk
Refleksive kompetencer:
-IT-hjælpemidler til arbejde med kvalitet i bevægelser
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Boldbasis
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed
-Eksplosivitet/spændstighed
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
Evnen til at kast og gribe en frisbee:
-Kast: baghånds-, forhånd- og overhåndskast
-grebene på frisbeen
-rotation/spin af frisbeen
-Gribe: høj og lav fingergreb samt pandekagegribning
-Evnen til at pivoterer
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
-Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
-Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar
-Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
Holdtaktisk:
-Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor frisbeen skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Refleksiv kompetence:
-Samfundsvidenskabelig og humanistisk idrætsteori
-Kende reglerne og kunne spille efter spillets ånd
Pensum:
Læs reglerne
Læs rubric’en
Videoer:
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=ZE5acMNpmXE
Introduktion til spillet: https://www.youtube.com/watch?v=Z5TKai4Sgsk
Kasteteknik: https://www.youtube.com/watch?v=EPtM0NaTZ7I
Gribeteknik: https://www.youtube.com/watch?v=Qxud0pL7xho&spfre+load=10
Pivotering: https://www.youtube.com/watch?v=gonrOw-6D1s
Spilbarhed (cut): https://www.youtube.com/watch?v=CqpPfVZ1HeI (se kun fra 0:00 til 3:40)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Grundtræning
-At have en god fysisk kapacitet inden for både kondition- og styrketræning.
-At beherske teknikken i grundlæggende øvelser inden for muskeltræning
-At kunne koble teori og praksis så man har en grundlæggende viden om træningsmetoder inden for konditionstræning og forskellige former for muskeltræning
Pensum: C - det er idræt s 32-58
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Lanciers
-At beherske til fatning og opstilling i kvadrille
-At kunne gøre kompliment /hilse
-At kunne føre sin dame og lade sig føre
-At kunne kende til og udføre chassé-trin og trinkombinationer
-At beherske de enkelte danses opbygning
-At beherske alle 5 ture
-At kunne følge takterne
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6,74 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Fodbold
Læringsmål fodbold:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Koordination
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige aflevering og modtagninger:
Afleveringer: inderside, vrist og halvliggende vrist
Modtagninger: inderside/fod og bryst
At kunne beherske vendinger med bolden
Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt- og zoneforsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
At beherske bandespil
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Overføre taktik til ny sammenhæng
Refleksiv kompetencer:
Fysiologisk forståelse af forholdet mellem anaerob og aerob arbejde og at kunne koble det til praksis.
Pensum:
Yubio kampitel 11 "Fodbold"
De tre grundlæggende spark: inderside, vrist og halvtliggende vristespark https://www.youtube.com/watch?v=xcMRMAaO7Rc
De tre grundlæggende vendinger: yderside, inderside og bag om støttebenet: https://www.youtube.com/watch?v=PQLSXafpzCY
Husmandsfinten: https://www.dbutv.dk/video/939009/husmandsfinten
Cruff-finten https://www.dbutv.dk/video/939008/cruyff-vendingen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Skumtennis
Læringsmål i skumtennis
Kropslige kompetencer:
Koordination
Spændstighed
I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet skumtennis eller tennis og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
Forhånd
Baghånd En hånds og /eller tohånds
Serv
Flugtning
Benarbejde:
At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
Arbejde med lavt tyngdepunkt
Taktiske kompetencer:
At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
Teoretiske kompetencer:
At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen
MATERIALE
Forhånd
Baghåndsgreb
enhånds baghånd
serv
forhånds flugtning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
2w skal i gang med at lave rytmiske opvarmningsprogrammer. Lektien til timen er at læse side 22-29 i C-Det er idræt, således at I har en god fornemmelse af, hvordan man bygger et opvarmningsprogram op.
-
2e møder omklædte og klar til skumtennis i hallen på Pile Allé kl 12.30 :-) Kim
-
2w mødes i hallen på FG kl 12.25 omklædt og klar til at arbejde med opvarmningsprogrammer. Vi skal arbejde med sving og hop, så overvej gerne egnet musik hertil inden timen.
-
2e mødes omklædte og klar til idræt kl 12.25 på FG.
-
2w mødes i hallen på FG kl 12.25 omklædt og klar til at arbejde med opvarmningsprogrammer. Vi skal arbejde med løb og styrke, så overvej gerne egnet musik hertil inden timen.
-
2e mødes omklædte og klar til skumtennis i hallen på Pile Allé kl 12.30 :-) Kim
-
2w mødes i hallen på FG kl 12.25 omklædt og klar til at arbejde med opvarmningsprogrammer. I skal lave jeres opvarmningsprogram færdig og have alle elementer med. I skal øve det igennem, så I er klar til at fremvise for klassen de kommende gange.
-
2w mødes i hallen på FG kl 12.25 omklædt og klar til at gruppe 1 og 2 viser og instruerer i deres opvarmningsprogram. Husk at medbringe en drejebog, som kan afleveres til Søren, før I viser programmet.
-
2e er aflyst da Kim har barn syg
-
2w har fri, fordi Søren er dobbeltbooket igen.
-
2e mødes omklædte og klar til idræt i hallen på Pile Allé kl 12.30 til mere skumtennis. :-) Kim
-
2w mødes i hallen på FG kl 12.25 omklædt og klar til at gruppe 3 og 4 viser og instruerer i deres opvarmningsprogram. Husk en printet udgave af drejebogen, som skal afleveres til Søren.
-
Kims hold møder omklædte og klar til skumtennis i hallen på Pile Allé kl 12.30:-) Kim
-
2w mødes i hallen på FG kl 12.25 omklædt og klar til at gruppe 2 og 6 viser og instruerer i deres opvarmningsprogram. Husk en printet udgave af drejebogen, som skal afleveres til Søren.
-
2e mødes omklædte og klar til skumtennis kl 12.30 i hallen på Pile Allé. :-) Kim
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Opvarmningsprogram
Opvarmning
Fokus på følgende elementer:
Musik
Takter
Optælling af musik
Bevægelseskvalitet
De fysiologiske årsager til at man skal varme op
Eleverne skulle i gruppe udarbejde og fremvise deres eget opvarmningsprogram som skulle bestå af følgende dele: løb, sving, styrke, hop og udtrækning.
Pensum: Yubio kap 30 Rytmisk Opvarmning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Badminton
Læringsmål i badminton:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Koordination
Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag:
Serv både lang og kort
Clear - fra baglinje til baglinje
Løft - fra nettet til baglinje
Drop - fra baglinje til nettet
Netdrop - fra nettet til nettet
Benarbejde:
At stå i grundstillingen
At stå rigtigt i de forskellige slag
Taktiske kompetencer:
At kunne placerer sig i spilcentrum
At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
Teoretisk kompetencer:
At kunne reglerne og point tællingen
Pensum: Yubio kap 22 badminton
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt/Crossfit
Læringsmål i Crossfit forløbet:
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed (resultat af bib-tests)
-Muskelstyrke
-Koordination
Tekniske kompetencer:
-Funktionelle helkropsbevægelser (jeres 2 selvvalgte tekniske styrkeøvelser)
---Beherske forskellige tekniske muskelstyrke øvelser
Taktiske kompetencer:
-Individuel taktik: (jeres indsats under modulernes træningssession)
---Evnen til at disponere sine kræfter i de forskellige træningssessioner
---Evnen til fysisk at udfordre sig selv
Refleksiv kompetencer:
-Fysiologisk forståelse af forholdet mellem anaerob og aerob arbejde og at kunne koble det til praksis.
-Evnen til at sammensætte en fysisk træningsprogram til forberedelse af de tekniske styrkeøvelser (Udarbejdelsen af jeres eget træningsprogram)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Volleyball
Volleyball
Læringsmål:
Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
Forståelse for regler og rotationssystem
Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Pensum: orientering i Yubio kapitel 13 Volleyball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Basketball
Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basket-
ball. Der lægges i starten af forløbet vægt på de tekniske elementer i spillet som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Men taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts inddrages mere og mere i små afleverings- og løbemønstrespil.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i udvalgte dele af de gennemgåede tekniske elementer
og desuden evnen til at deltage i det færdige spil - herunder bl.a. løbemønstre.
Real Madrid (med fokus på at lave et godt lay-up)
Skud fra 2 vinkler
Afleveringsøvelsen Barcelona
Backdoor
Screening med forsvar (pick n' roll)
Kamp på én kurv enten 3-3 eller 4-4
HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen)
- Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder
- Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens)
- Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet)
- Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten)
- Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp
- Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Hip Hop
Hip Hop
Læringsmål:
Grundlæggende bounces og slides
Beherskelse af flere hiphop-moves
Kunne følge en simpel hiphop-koreografi
Sammensætte øvede/kendte moves på en ny måde i en lille koreografi
Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow
Pensum: orientering i Yubio kapitel 33 Hip Hop
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Skumtennis
Læringsmål i Skumtennis
• Kropslige kompetencer:
o Koordination
o Spændstighed
• I forløbet er udgangspunktet at eleverne aldrig har spillet skumtennis eller tennis og målet er derfor at eleverne opnår et ”rimeligt” niveau i de tekniske kompetencer:
o Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige slag i forhold til greb, kropsposition og armføring
Forhånd
Baghånd En hånds og /eller tohånds
Serv
Flugtning
Benarbejde:
At løbe så der opnås en optimal udgangsstilling for slaget
Arbejde med lavt tyngdepunkt
• Taktiske kompetencer:
o At kende til spilcentrum og kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen i forhold til modstanderens forudsætninger og boldens bane og evt medspillernes placeringer
o At have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen
• Teoretiske kompetencer:
o At kunne reglerne og point tællingen med PARTI og SÆT samt serverækkefølgen
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Lanciers
Vi bygger videre på forløbet i 1.g, så vi nu kan alle 5 ture.
Teori: Yubio kapitel 31 "Lanciers og andre folkedanse"
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Forløb#15
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60599707656",
"T": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60599707656",
"H": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60599707656"
}