Frederiksberg Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Frederiksberg Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3x Ke (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau
Kemi B
Lærer(e)
Hold
2024 Ke/2x (
2x Ke
,
2x Ke-øv
,
3x Ke
,
3x Ke-øv
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Introduktion til kemi
Titel 2
Intro til kemi
Titel 3
Ionforbindelser
Titel 4
Molekyler og elektronparbinding
Titel 5
Organiske forbindelser og stofmængdeberegning
Titel 6
syrer og baser
Titel 7
Redox
Titel 8
Spektroskopi
Titel 9
Ligevægte
Titel 10
Syrer-base reaktioner
Titel 11
Organiskkemi
Titel 12
Nitrogenholdige forbindelser
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Introduktion til kemi
Introduktion til hvad kemi er og hvordan det er en måde at beskrive vores verden på, hvordan er det som fag i gymnasiet og hvorfor er det vigtigt.
Vi taler også om kemiens som sprog (symbolsprog)
Indhold
Kernestof:
image.png
Velkommen til kemi,
link til Periodic Table - Ptable
Læs hjemmefra denne øvelsesvejledning og lav et lille flowdiagram over forsøget: vejledning flammefarve.pdf
description
Begrebsoversigt Atomer.docx
description
første halvdel af klassen laver forsøg, imens finder resten af klassen et grundstof som starter med det samme bogstav som dem selv og lavet er slide her:
Se hjemmefra: 1 kemiens symbolsprog.html
Lav disse opgaver i følgende rækkefølge:
se for sjov: What salt tastes the best? Li, Na, K, Rb, Cs and more
Se som lektie: Reaktionsskemaer og tilstandsformer | Kemi C - 4
I dette modul skal i lave følgende opgaver i denne rækkefølge:
ioner simple og sammensatte.pdf
description
mens hold 1 er inde i klassen laver hold 2 følgende:
Se som lektie denne video hjemmefra: Ionforbindelser | Kemi C - 5
Dagens PowerPoint ligger her i jeres Classroom
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Intro til kemi
I dette forløb introduceret i til kemi.
Hvad er kemi, kemiens formel og symbolsprog.
Opbygningen af periodesystemet, hvad er et grundstof, opbygningen af atomer med protomer, elektroner og neutroner. Oktet reglen.
Forsøg:
flammefarve forsøg
Indhold
Kernestof:
image.png
Velkommen til kemi,
link til Periodic Table - Ptable
Læs hjemmefra denne øvelsesvejledning og lav et lille flowdiagram over forsøget: vejledning flammefarve.pdf
description
Begrebsoversigt Atomer.docx
description
første halvdel af klassen laver forsøg, imens finder resten af klassen et grundstof som starter med det samme bogstav som dem selv og lavet er slide her:
Se hjemmefra: 1 kemiens symbolsprog.html
Lav disse opgaver i følgende rækkefølge:
se for sjov: What salt tastes the best? Li, Na, K, Rb, Cs and more
Se som lektie: Reaktionsskemaer og tilstandsformer | Kemi C - 4
I dette modul skal i lave følgende opgaver i denne rækkefølge:
ioner simple og sammensatte.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Ionforbindelser
I dette forløb er formålet at lære om navngivning af ioner og salt dem, se hvad der sker når de opløses i vand samt se hvordan de reagerer, når de opløses i vand med andre salte.
Lære at salte kan være letopløselige eller tungtopløselige i vand, at når man blander to let opløselige salte kan der udfældes et tungtopløseligt salt.
Derudover er der arbejdet med hvordan de kemiske reaktionsskemaer afstemmes.
Formål:
-at kunne sammensætte en formelenhed ud fra en given positiv ion og en given negativ ion
-at kunne navngive ionforbindelser bestående af simple ioner såvel som sammensatte ioner
-at kunne forklare, hvorfor ionforbindelser har høje smeltepunkter og kogepunkter
-at kunne redegøre for, om en given ionforbindelse vil være letopløselig eller tungtopløselig
-at kunne opskrive et ionreaktionsskema for en fældningsreaktion
-at kunne finde to letopløselige ionforbindelser, som ved sammenblanding giver en bestemt tungtopløselig forbindelse.
Læselektier i "igang med kemi: 135-149, 166-171
I undervisningen er der arbejdet med interaktive øvelser på
vucdigital.dk
Forsøg:
Fremstilling af nogle tungtopløselige salte
Krystalvand i kobber(II)sulfat
Indhold
Kernestof:
mens hold 1 er inde i klassen laver hold 2 følgende:
Se som lektie denne video hjemmefra: Ionforbindelser | Kemi C - 5
Dagens PowerPoint ligger her i jeres Classroom
I gang med kemi; sider: 135-143, 146-149, 166-171
Forsøget bør ikke tage lang tid, derfor starter den ene del af klassen med at lave forsøg - Imens laver resten af klassen opgave ark. Bagefter bytter vi.
Læs hjemmefra denne øvelsesvejledning om:Fremstilling af tungtopløselige salte rettede ioner.docx
description
læs hjemmefra: Forsøg: krystalvand i Kobber(II)sulfat
Kahoot
husk betaling til studietur
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Molekyler og elektronparbinding
Formål med forløbet:
- at kunne forklare hvad man forstår ved en kovalent binding
at kunne redegøre for forskellen på bindingstypen i molekyler og i ionforbindelser
-at kunne forklare, hvad der menes med elektronegativitet og afgøre om en binding er polær eller upolær
-at kunne afstemme simple kemiske reaktionsskemaer
Læselektier i "Igang med kemi": 47-58, 62-72, 75-81
Forsøg:
Ens opløser ens
Oprensning af DNA fra kiwi
Indhold
Kernestof:
Se hjemmefra denne video om: Molekylforbindelser | Kemi C - 8
I gang med kemi; sider: 47-58, 62-65, 67-72, 75-81
Opgave vi laver i modulet: molekyleriatmosfæren v1 1.pdf
Se hjemmefra: Polære og upolære bindinger | Kemi C - 9
image.png
læs hjemmefra denne øvelsesvejledning: ens opløser ens v1 2.pdf
[ONE HOUR LOOP] The “LAB RULES - Dua Lipa Parody" by ASAP SCIENCE | SCIENCE SONGS
Det er denne øvelsesvejledning vi bruger til dagens forsøg, i skal starte modulet med at lave et flowdiagram: Stoffers blandbarhed øvelsesvejledning og rapportark.docx
description
Læs hjemmefra denne øvelsesvejledning: oprensning af DNA v1 2.pdf
Se også denne video om: Hydrofobe og hydrofile grupper
husk at besvare elevfeedback
Lav hjemmefra opgave 2.22 brug figur 94 i bogen til at løse opgaven. Øve jer godt på opgaven, det bliver elever som skal gennemgå løsningen på tavlen:-)
Sådan laver du mayonnaise, bearnaise og omelet - forstå emulsionerne i madhåndværk og gastrofysik
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Organiske forbindelser og stofmængdeberegning
I dette forløb omhandlerorganiske kemi, som grundlæggende handler om molekyler der indeholder carbon-atomer. Det kommer mest til at handle om de forbindelser der hedder carbonhydrider, som er molekyler der består af carbon- og hydrogenatomer. I forløbet vil I lære om strukturer, formler, navngivning, fysiske og kemiske egenskaber ved disse forbindelser.
Formål:
At kunne...
gøre rede for alkaners molekylestruktur og navngive selvvalgte eksempler, herunder isomeri
gøre rede for alkaners molekylestruktur og forklare, hvordan de navngives, herunder også betydningen af cis/trans-isomeri
gøre rede for alkyners molekylestruktur og forklare, hvordan de navngives
opskrive en forbrændingsreaktion og kunne forklare forskellen på en fuldstændig og en ufuldstændig forbrænding
beskrive følgende reaktionstyper med ord: substitution, elimination og addition - og give et eksempel på hver type
give eksempler på anvendelser af nogle carbonhydrider
give eksempler på molekylestrukturen for alkoholer og give eksempler på stoffernes anvendelse
gøre rede for carbonhydridernes fysiske egenskaber, fx kogepunkter, smeltepunkter og opløselighed i vand
læselektier i "Igang med kemi": 87-93, 95-99, 101-105, 107-115
forsøg:
Gæring og fermentering
3 versioner pebernødder
Ophedning af natriumhydrogencarbonat
Indhold
Kernestof:
I gang med kemi; sider: 87-93, 95-99, 101-105, 107-115, 118-128, 152-154
Se evt først videoen, det kan gøre det nemmere at læse lektien:: Organisk kemi og alkaner | Kemi C - 11
husk kasket hvis du har en:-)
A Capella Science: liste med gode naturvidenskabelige sange:-)
I modulet ser vi dokumentarer: mit kemiske liv
Som lektie skal I scanne jeres yndling creme og parfume med kemiluppen: Kemiluppen: Tjek din personlige pleje for uønsket kemi
skriv ind her om I vil have en karaktersamtale
video om reaktionsskemaer og afstemning
Afstemning af reaktioner.docx
vi ser i modulet:Sådan fungerer Power-to-X og Hvad er Power-to-X?
Husk jeres afstemte forbrændingsreaktioner
Som lektie skal I afstemme reaktionerne i dette dokument:Power to X og CO2 - fangst reaktioner.docx
description
læses i modulet: Gæring og fermentering øvelse.pdf
description
1547077.png
Se hjemmefra som lektie: Basal kemi - Opgaver i mængdeberegning med masse, molarmasse og stofmængde | Biotech Academy
Se hjemmefra som lektie: Måling, mol og masse | Kemi C - 7
Til modulet skal I lave opgaverne på side 100 færdig.
se hjemmefra de første 5 minutter: Alkener og alkyner | Kemi B - Organisk kemi 2
Hvad er metanol og hvordan kan det ende i drinks og med dødsfald?
Som lektie skal I lege 10 minuttter med denne simulation af en gas i en boks. Prøv at få trykket til at stige ved enten at hæve temperaturen eller minske volumen af boksen:
Kage grupper:
I modulet ser I: Idealgasligningen | Kemi C
3 versioner pebbernødder.docx
description
I modulet hører vi en podcast om H, He og Li :Periodisk
Gruppe 1 og 2 - bagepulver
Ophedning af natriumhydrogencarbonat.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
syrer og baser
I forløb er der arbejdet med hvad man forstår ved en syre og en base samt at lære de mest almindelige syrer og baser at kende.
Analysemetoden titrering indgår og stofmængdekoncentration og masseprocent repeteredes.
Formål:
-at kunne forklare forskellen på syrer og sur opløsning og forskellen på base og basisk opløsning
-opskrive et reaktionsskema for en syres reaktion med vand
-opskrive et reaktionsskema for en bases reaktion med vand
-give flere eksempler på korresponderende syre-basepar
-redegøre for forskellen på en stærk syre og en svag syre
-opskrive reaktionen for vands autohydronolyse
-forklare syre-base titrering
Læse lektier "Igang med kemi": 150-155, 189-212
Forsøg:
Eddikesyre i husholdningseddike
Indhold
Kernestof:
I gang med kemi; sider: 150-155, 189-212
Se de første 3.30 minutter af denne video hjemme:Syrer, baser og amfolytter | Kemi C - 17
lav beregningsskemaet for ophedning af Natriumhydrogencarbonat færdig, hvilken reaktion er den rigtige i følge dine beregninger?
1. leg med pH Scale:
I modulet laver I følgende opgave: Syrer og base mundtlig opgave.docx
description
Se hjemmefra: Syrer, baser og amfolytter | Kemi C - 17
Opgaver I skal lave i modulet: syre base skriftlige opgaver.docx
description
lav som lektie opgave 5.9 i bogen. opgaven handler om at beregne pH for en opløsning med en stærk syre.
Neutralisering og titrering | Kemi C - 19
image.png
Se som lektie denne video om pH-beregning
Indholdet af eddikesyre i husholdningseddike.docx
description
Se som lektie denne video om: Ethansyre i eddike | Forsøg
Se som lektie denne video hjemmefra: Redoxreaktioner - Introduktion til redoxreaktioner | Biotech Academy
Husk bogen vi læser i modulet
Som lektie skal I lave opgaverne: 4.16 og 4.17 i bogen side 156
Video vi ser i modulet: Ocean acidification - the evil twin of climate change | Triona McGrath | TEDxFulbrightDublin
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Redox
Redox
Formålet med forløbet er at lære definitionen på redoxreaktioner.
Samt lære om spændingsrækken og den betydning i hverdagen.
læselektier i"Igang med kemi" 231-234, 240-246
Andet materiale:
Redoxreaktioner, video
Jernsøm i kobbersulfat opløsning, simulation
[
Spændingsrækken
Forsøg:
Spændingsrækken
Indhold
Kernestof:
Spændingsrækken | Kemi C - 21
Spændingsrækken.docx
description
Forsøgsvejledningen læses I modulet
I gang med kemi; sider: 231-234, 240-246
Se som lektie: Redoxreaktioner | Kemi C - 20
Se gerne hjemme denne: interaktiv illustration af redox reaktion
Redoxreaktioner | Kemi C - 20
husk bog
se denne illustration
Oxidationstal | Kemi B - Redox 1
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Spektroskopi
Formålet med dette forløb er at bygge videre på spektroskopi fra 2.g og lære om chromotografi, særligt TLC og hvordan metoden kan bruges.
Læselektier: "Videre med kemi" 9-14, 24-25, 34-38
Andet materiale:
Lambert-Beers lov, video
Forsøg:
Farvestof i sodavand
Indhold
Kernestof:
Øvelsesvejledning - induktivt forsøg med Lambert-Beers lov.docx
description
Videre med kemi; sider: 9-14, 24-25, 34-38
Absorption, emission og refleksion | Kemi B - Fotokemi 1
kemi - Farvestof i sodavand (BU 50 mg pr.L) (2).docx
description
Se denne video i modulet når I er færdige med jeres forsøg:Fortyndingsberegninger - Standardkurve | Biotech Academy
Opgave I skal lave i modulet: spektrofotometri opgave mundtlig og skriftlig.docx
description
Lambert-Beers lov | Kemi B - Fotokemi 3
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Ligevægte
Dette forløb handler om kemisk ligevægt. Formålet er at lære opskrive og beregne reaktionsbrøker og ligevægtskonstanter. Desuden lære at kunne vurdere hvad der vil ske for en given reaktion når der sker et
indgreb i en kemisk ligevægt
Læselektie: "Videre med kemi" 45-55, 59-70
Andet materiale:
Ligevægtsreaktioner, video
Le Chateliers princip, video
Indgreb i en ligevægt forsøgsgennemgang, video
Indgreb i et ligevægtssystem
Forsøg:
Indgreb i et ligevægtssystem
Indhold
Kernestof:
Chasing Coral | FULL FEATURE | Netflix
Videre med kemi; sider: 45-55, 59-70
Husk bog: Videre med kemi
Se som lektie: Ligevægtsreaktioner | Kemi B - Ligevægte 1
Husk bog og jeres Post-it noter
Fra drivhusgas til dyre diamanter.pptx
description
Video vi ser i modulet: Le Chateliers princip | Kemi B - Ligevægte 2
Læs som lektie: Indgreb i et ligevægtssystem - øvelse.docx
description
Havet bugner med klimavenlige fødevarer, men vi er »milevidt fra at udnytte potentialet«
link til jeres slides ed årsprøve træning
ingen lektier:-)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Syrer-base reaktioner
Syrer og baser:
syre-basereaktioner, herunder beregning af pH for vandige opløsninger af syrer henholdsvis baser. Kendskab til syrer- og basekonstanter, pka, pkb, vandsionprodukt og hvad en amfolyt er.
Syre-base titrering af henholsvis stærke og svage syrer med stærk base og
polyhydrone syrer
pphosphorsyre i cola
læselektier: "Videre med kemi" 79-95
Forsøg:
Bestemmelse af phosphorsyre i cola
Indhold
Kernestof:
Videre med kemi; sider: 79-95
Se som lektie denne video om: syrer og baser, pH, Kₛ og K₆ | Kemi B - Syrer og baser 1
Som lektie skal I se denne video om: Korresponderende syre-basepar | Kemi B - Syrer og baser 2
Se som lektie denne video om: Korresponderende syre-basepar | Kemi B - Syrer og baser 2
Øvelsesvejledning CSI kemi.docx
description
Link til jeres pH skala for kendte syrer
Se som lektie: pH i stærke og ikke-stærke syrer | Kemi B - Syrer og baser 3
Når I læser siderne 89 - 95 skal I undervejs besvare følgende:
Husk bogen " Videre med kemi" vi læser i modulet
Når I læser siderne 89 - 95 skal I undervejs besvare følgende og lægge op i elevfeedback:
I slutningen af modulet skal I læse og lave et flowdiagram over Øvelses vejledning til næste modul: bestemmelse af phosphorsyre i cola.pdf
Lektien er af finde Ks for følgende syrer phosphorsyre, svovlsyre, Saltsyre, salicsylsyre, ethansyre
I dag skal vi lave forsøget: bestemmelse af phosphorsyre i cola.pdf
Se som lektie: Titrering af Coca Cola til bestemmelse af mængden af phosphorsyre (fosforsyre)
Læs øvelsesvejledningen, og fokuser særligt på hvilke spørgsmål I skal besvare i rapporten: bestemmelseafphosphorsyreicola.pdf
Bestemmelse af phosphorsyre i Coca Cola
data fra cola forsøg
Se som lektie: Fosforsyre i cola efterbehandling
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Organiskkemi
Formålet med dette forløb er at lære om forskellige stofklasser indenfor den organiske kemi, og hvad der karakteriserer disse.
Dette indbefatter blandt andet stofkendskab, herunder opbygning, egenskaber, isomeri, og anvendelse for stofklasserne carbonhydrider, alkoholer, carboxylsyrer og estere, samt opbygning af udvalgte relevante egenskaber for stofklasserne aldehyder, ketoner og aminer.
I forløbet berørers også hvordan stofklasser reagerer og analysemetoder til at bestemme de funktionelle grupper i stofklasserne.
Læselektier i "Videre med kemi": 127-132, 134-139, 142-150, 152-166, 170, 226-232
Andet Materiale:
Alkaner, video
Alkener og alkyner, video
Alkoholer, video
Aldehyder og ketoner, video
Estre, video
Aminer og amider, video
Geometrisk isomeri, video
Spejlisomeri, video
Videnom: den spejlvendte verden, video
Oxidation af alkohol
Syntese af frugtduftende estere
Substitution og addition
Forsøg:
Substitution og addition
Oxidation af alkoholer
Frugtduftende estre
Tollens test
Indhold
Kernestof:
Organisk kemi.pptx
description
Videre med kemi; sider: 127-132, 134-139, 142-150, 152-166, 226-232
substition i heptan.pptx
description
Substitution og addition øvelsesvejledning.docx
description
gennemgås i modulet: substition i heptan.pptx
description
Se de første 4:40 minuter af denne video om: Reaktionstyper | Kemi B - Organisk kemi 12
Læs og indsæt jeres billeder i øvelsesvejledningen fra forsøget i går: Substitution og addition øvelsesvejledning.docx
description
Husk bogen, bind 2, vi læser i modulet
Hvis i har glemt bogen ligger teksten som pdf her: Videre med kemi side 133-142.pdf
description
Husk jeres post-it fra i går, vi skal bruge dem i undervisningen. se modulet onsdag.
Vi ser i modulet: Alkener og alkyner | Kemi B - Organisk kemi 2
Se som ektie de første 9.42 minutter: Alkaner | Kemi B - Organisk kemi 1
Husk bogen, Videre med kemi
Inden I læser kan I se denne video om teksten: Alkoholer | Kemi B - Organisk kemi 3
Oxidation-af-alkoler.pdf
description
Se som lektie: Kemi: Mild oxidation af alkoholer
Oxidationstal på metalioner
Antal C-atomerAlkanAlkoholAldehydKetonSyrePrimær/sekundær eller tertiær alkohol? PropanPropan-1-ol PropanPropan-2-ol 2-methylpropan-2-ol
Frugtduftende estere mikroskala.pdf
description
Husk alle power point, opgavr og øvelsesvejledninger ligger på classroom
20251118_124448.jpg
description
I modulet læses: Carbonylforbindelser videre med kemi s. 152-166.pdf
description
Rapportark frugt duftende estre.docx
description
Husk at kigge på prøven som ligger på modulet i morgen
Se som lektie: Funktionelle grupper | Biotech Academy det er også lektie at tage bogen "Videre med kemi" med.
_Tollens__test__Sølvspejl_.docx og arbejdsark Tollensreagens og Tollens test | Forsøg
Prøve i organisk kemi B.docx
description
Liste over organiske stoftyper.pdf
description
I gang med kemi; sider: 152-157
Her ligger slidet I skal lave jeres præsentation i
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Nitrogenholdige forbindelser
Indhold
Kernestof:
Videre med kemi; sider: 275-282, 285-291, 294-299
Se som lektie denne video om : Aminer og amider | Kemi B - Organisk kemi 8
Se som lektie hjemmefra: Aminosyrer og dipeptider | Kemi B - Biokemi 6
I modulet skal I arbejde med jeres enzym fremlæggelser, grupperne skriver i dette slide på classroom: Slide om enzymer
Se i modulet. Aminosyrer og dipeptider | Kemi B - Biokemi 6
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67381242743", "T": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67381242743", "H": "/lectio/8/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67381242743" }