Holdet 2u ke (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Kemi C
Lærer(e)
Hold 2025 ke/2u (2u ke, 2u ke-øv)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro til kemi
Titel 2 Ioner og ionforbindelser
Titel 3 Molekyler og elektronparbinding
Titel 4 Minefelt
Titel 5 Mængdeberegning
Titel 6 Organisk kemi
Titel 7 syrer og baser
Titel 8 Redox

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro til kemi

I dette forløb introduceret i til kemi.
Hvad er kemi, kemiens formel og symbolsprog.
Opbygningen  af periodesystemet, hvad er et grundstof, opbygningen af atomer med protomer, elektroner og neutroner. Oktet reglen.


Forsøg:
flammefarve forsøg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Ioner og ionforbindelser

I dette forløb er formålet at lære om navngivning af ioner og salt dem, se hvad der sker når de opløses i vand samt se hvordan de reagerer, når de opløses i vand med andre salte.
Lære at salte kan være letopløselige eller tungtopløselige i vand, at når man blander to let opløselige salte kan der udfældes et tungtopløseligt salt.
Derudover er der arbejdet med hvordan de kemiske reaktionsskemaer afstemmes.

Formål:
-at kunne sammensætte en formelenhed ud fra en given positiv ion og en given negativ ion
-at kunne navngive ionforbindelser bestående af simple ioner såvel som sammensatte ioner
-at kunne forklare, hvorfor ionforbindelser har høje smeltepunkter og kogepunkter
-at kunne redegøre for, om en given ionforbindelse vil være letopløselig eller tungtopløselig
-at kunne opskrive et ionreaktionsskema for en fældningsreaktion
-at kunne finde to letopløselige ionforbindelser, som ved sammenblanding giver en bestemt tungtopløselig forbindelse.


Læselektier i Basis kemi C, kapitel 2

I undervisningen er der arbejdet med interaktive øvelser på vucdigital.dk

Forsøg:
Fremstilling af nogle tungtopløselige salte
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Molekyler og elektronparbinding

Formål med forløbet:
- at kunne forklare hvad man forstår ved en elektronpar (kovalent) binding
at kunne redegøre for forskellen på bindingstypen i molekyler og i ionforbindelser
-at kunne forklare, hvad der menes med elektronegativitet og afgøre om en binding er polær eller upolær
-at kunne afstemme simple kemiske reaktionsskemaer

Læselektier i Basis kemi kapitel 3

Forsøg: Stoffersbladbarhed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Minefelt

Besøg fra Life fonden

"I Minefelt skal eleverne identificere kritiske grundstoffer i produkter fra deres egen hverdag. De undersøger, hvordan grundstofferne kan skaffes ved mineudvinding eller genudvinding fra elektronikskrot samt vurderer fordele og udfordringer ved metoderne. De gør de bl.a. ved at arbejde eksperimentelt med fældningsreaktioner til at separere udvalgte ioner fra en batteriblanding og diskutere udbytte, kvalitet, og affald. Forløbet afsluttes med en perspektiverende debat om ansvar: Hvem bærer hovedansvaret for sikringen af de kritiske grundstoffer? Producenter, forbrugere eller politikere? Kan og bør eleverne selv gøre noget for at bidrage?"

Forsøg:
Fældningsreaktioner
Batteri oprensning


link til hjemmesiden:https://life.dk/undervisningsforlob/minefelt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mængdeberegning

Dette forløb omhandler alt om beregninger i kemi.
Begreberne densitet, molaremasse, stofmængde,  og molære koncentration.

Formål:
-at være i stand til at:
-at opskrive sammenhængen mellem densitet, masse og volumen
-at forklare, hvad der menes med formelmasse og molekylmasse
-at beregne den molare masse for en kemisk forbindelse
-at opskrive sammenhængen mellem masse, stofmængde og molar masse og angive enhederne for de tre størrelser
-beregne stofmængden for et stof, hvis masse og molare masse er kendt
beregne massen for et stof, hvis stoffets stofmængde og molare masse er kendt
-at forklare, hvorledes man beregner de ækvivalente stofmængder i et reaktionsskema


Forsøg: krystalvand i Kobber(II)sulfat
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Organisk kemi

I dette forløb omhandlerorganiske kemi, som grundlæggende handler om molekyler der indeholder carbon-atomer. Det kommer mest til at handle om de forbindelser der hedder carbonhydrider, som er molekyler der består af carbon- og hydrogenatomer. I forløbet vil I lære  om strukturer, formler, navngivning, fysiske og kemiske egenskaber ved disse forbindelser.

Formål:
At kunne...
gøre rede for alkaners molekylestruktur og navngive selvvalgte eksempler, herunder isomeri
gøre rede for alkaners molekylestruktur og forklare, hvordan de navngives, herunder også betydningen af cis/trans-isomeri
gøre rede for alkyners molekylestruktur og forklare, hvordan de navngives
opskrive en forbrændingsreaktion og kunne forklare forskellen på en fuldstændig og en ufuldstændig forbrænding
beskrive følgende reaktionstyper med ord: substitution, elimination og addition - og give et eksempel på hver type
give eksempler på anvendelser af nogle carbonhydrider
give eksempler på molekylestrukturen for alkoholer og give eksempler på stoffernes anvendelse
gøre rede for carbonhydridernes fysiske egenskaber, fx kogepunkter, smeltepunkter og opløselighed i vand

læselektier i Basis kemi c kapitel

forsøg: ligthergas samt substitution og addition
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 syrer og baser


I forløb er der arbejdet med hvad man forstår ved en syre og en base samt at lære de mest almindelige syrer og baser at kende.
Analysemetoden titrering indgår og stofmængdekoncentration og masseprocent repeteredes.

Formål:
-at kunne forklare forskellen på syrer og sur opløsning og forskellen på base og basisk opløsning
-opskrive et reaktionsskema for en syres reaktion med vand
-opskrive et reaktionsskema for en bases reaktion med vand
-give flere eksempler på korresponderende syre-basepar
-redegøre for forskellen på en stærk syre og en svag syre
-opskrive reaktionen for vands autohydronolyse
-forklare syre-base titrering

Læse lektier i Basiskemi C kapitel

Forsøg:
Titrering af eddikesyre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer