Holdet 3g Id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Frederiksberg Gymnasium
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e)
Hold 2025 Id/3g Id (3g Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kondition
Titel 2 X-fit og sundhed
Titel 3 Volleyball og foreningshistorie
Titel 4 Badminton, OL og sportens ånd og væsen
Titel 5 Padel og muskelopbygning
Titel 6 Besøg fysioterapiskolen og sundhedsfremme for 70+
Titel 7 Hip Hop
Titel 8 Salsa Rueda de Casino
Titel 9 Fodbold og teambuilding

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kondition

I konditionsforløbet skal vi opnå en forståelse for, hvordan kredsløbet og energiomsætningen i de arbejdende muskler fungerer. Vi skal desuden igennem praktiske og teoretiske øvelser opnå forståelse for, hvordan man træner og forbedrer sin kondition, herunder direkte og indirekte test.
Teoristof:
C-Det er idræt: s. 11-22 og 31-63
Aerob præstationsevne - restitutions-, udholdenheds- og konditionstræning (Hæfte fra Danmarks Idrætsforbund) https://www.dif.dk/media/0aujrfoh/aerob-pr%C3%A6stationsevne-h%C3%A6fte.pdf
Yubio: S. 45-53, 67-78, 221-337, 294-309, 342-350
Øvelsesvejledning til direkte konditionstest fra Vejle Idrætshøjskole:




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 X-fit og sundhed

Forløbet foregår i samarbejde med Idræt C, hvor elevernes træningsprojekt har taget udgangspunkt i X-fit.
I forløbet har vi haft fokus på træning og grundprincipperne i forhold til opbygning og udførslen af forskellige typer af WOOD's. Der har været særligt fokus på enkelte tekniske X-fit-øvelser, hvor hver elev skulle kunne mestre mindst 3.
Teoretisk har vi undersøgt musklers opbygning og kontraktion, herunder også opbygning af forskellige styrketræningsprogrammer og bevægelsesanalyse.
Der er i forbindelse med træningsprojektet udfærdiget en rapport med målsætning, udvikling og evaluering af træningen og teoretiske overvejelser om træningsadaptationer.
Vi har desuden stiftet bekendtskab med KRAM-faktorerne og naturligvis fordybet os i motionens sundhedsfremmende evne. I den forbindelse har vi analyseret sundhedskampagner med motion som omdrejningspunkt og med statistikker fra IDAN, som rygdækning.
Vi har læst:
Yubio s. 13-42, 267-290, 307-318
Idræt B - idrætsteori s. 167-174 (Sundhedfremme - oplysning, pisk eller gulerod?)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Volleyball og foreningshistorie

I forløbet skal vi lære at beherske de grundlæggende teknikker i volleyball og arbejde os frem mod mestring af det færdige spil.
Sideløbende hermed skal vi lære om idrættens og idrætsorganisationernes fremkomst i Danmark og hvilken betydning den har haft for identitetsdannelsen og relation til samfundet.
Læst teori:
Yubio: 584-616 og 353-365
"Gymnastik og national identitet - Svensk og dansk gymnastik med særligt henblik på Niels Bukh" af Hans Bonde https://idrottsforum.org/articles/bonde/bonde.html
"Fejesving i hagekorsets skygge" af Karen Lerbeck https://www.dr.dk/nyheder/webfeature/gymnastik
"Den hurtige mand - Mandsidealer i den tidlige danske sportsbevægelse" af Hans Bonde
https://tidsskrift.dk/historisktidsskrift/article/view/53053/70558
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Badminton, OL og sportens ånd og væsen

Læringsmål i badminton:
Kropslige kompetencer:
-Kondition/udholdenhed
-Eksplosivitet/spændstighed
-Koordination

Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
-At kunne beherske forskellige slag:
-Serv både lang og kort
-Clear - fra baglinje til baglinje
-Loop - fra nettet til baglinje
-Drop - fra baglinje til nettet
-Netdrop - fra nettet til nettet
Benarbejde:
-At stå i grundstillingen
-At stå rigtigt i de forskellige slag

Taktiske kompetencer:
-At kunne placerer sig i spilcentrum
-At have et blik for, hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen.

Teoretisk kompetencer:
-At kunne reglerne og point tællingen for single og double.

Læst teori:
Grundbog i idræt C - teori og praksis 79-86 (Badminton)
Yubio kap. 22 Badminton

Vi skal desuden fordybe os i store idrætsbegivenheder herunder OL og de indbyggede dilemmaer, som findes i forhold til sportens ånd og sportens væsen og i forhold til demokratiske principper, herunder brugen af blød magt, sportswashing, politikmonopol, overpolitisering og modpolitik.

Læst teori:
Yubio: s. 397 - 420
Medietrekanten
Sportens moral ved Ask Vest:  https://vimeo.com/25400815
Sport og doping ved Ask Vest: https://vimeo.com/25400841
Modpolitik:
https://idraetsmonitor.dk/nyheder/art9785712/Hans-Bonde-vil-hj%C3%A6lpe-dansk-idr%C3%A6t-til-at-navigere-i-politiske-dilemmaer
https://nyheder.ku.dk/podcasts/sportogmodpolitik/





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Padel og muskelopbygning

Formålet med forløbet er, at eleverne udvikler praktiske færdigheder, taktisk forståelse og refleksion i forhold til padel.
Eleverne skal kunne kombinere teknik, taktik og samarbejde i par‑ og holdspil, samt relatere spillet til relevante teoretiske emner som træningslære og biologiske forudsætninger for spilintensitet.
Faglige mål (praktisk):
Beherske grundlæggende teknik: serv, servmodtagning, grundslag (forhånd/baghånd), flugtninger og lob.
Anvende simple taktiske principper i både angreb og forsvar (dækning, funktioner, pladsbrug, kommunikation).
Samarbejde effektivt i par og mindre hold med fokus på rollefordeling, feed‑back og spilforståelse.
Faglige mål (teori):
Redegøre for de basale regler og måder at spille padel på (point, serv, ‑sides, bagvæg, net).
Analysere spilintensitet og konditionelle krav ved padel (kortvarige, intensive intervaller, bevægelsesmønstre).
Reflektere over egen og andres færdigheder og læring i spillet (feed‑back, observation).
Kendskab til skadesforbyggende styrketræning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Besøg fysioterapiskolen og sundhedsfremme for 70+

Med udgangspunkt i besøg på fysioterapiskolen på KP skal vi undersøge faldulykker blandt ældre i et fysiologisk og samfundmæssigt perspektiv.

Fysiologisk skal vi undersøge:
Muskler og knogler: Sarkopeni og osteoporose
Hvad er sarkopeni og osteoporose? Hvorfor bliver musklerne svagere når
der sker sarkopeni?
Nervesystemet: Reaktionstid, koordination og balance
Hvordan aktiveres muskler af nervesystemet?
Kredsløb og respiration: Kondition og udholdenhed
Sanser: Syn, hørelse og proprioception
Dataanalyse af muskel- og konditionstests
Lave træningsinterventioner med udgangspunkt i cases

Samfundfagligt skal vi undersøge:
Dataanalyse af danskernes motionsvaner
Forståelse for sociale fællesskaber og motivation
Udarbejde kampagnemateriale, som kan ændre motionsvaner hos udvalgte målgrupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hip Hop

Hip Hop foregår i samarbejde med idræt C, hvor alle eleverne har haft minimum 6 moduler.

Læringsmål:
Grundlæggende bounces og slides
Beherskelse af flere hiphop-moves
Kunne følge en simpel hiphop-koreografi
Sammensætte øvede/kendte moves på en ny måde i en lille koreografi
Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidstnævnte vil være fx 1-og-2) og holde et flow

Pensum: orientering i Yubio kapitel 33 Hip Hop
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Salsa Rueda de Casino

Salsa Rueda de Casino er en cubansk danseform, der kombinerer elementer af salsa og en cirkulær gruppeformation. Navnet betyder “casinohjul” og refererer til den runde cirkel, hvor flere par udfører synkroniserede trin og partnerudvekslinger baseret på kommandoer fra en leder (cantante).
Dansens struktur
Danserne står i en cirkel med front mod centrum og udfører figurer samtidigt på lederens kald, som kan variere fra simple drejninger til komplekse mønstre. Partnerbytte skaber dynamik og sikrer, at alle danser med forskellige partnere.
Forløbsmål
Forløbet under musik og bevægelse i Idræt B udvikler kropsbeherskelse, rytme og samarbejde gennem Rueda-dans, med fokus på relationer (fører/følger) og gruppeflow. Eleverne reflekterer over dansens sociale og kulturelle værdi for at styrke fællesskab og bevægelseskompetence.
Læringsmål
• Følge 1-2-3-pause-rytme og udføre basistrin med korrekt timing.
• Mestre figurer som Vuelta, grundtrin, dame, Rapido, Fly, Enchufla, Enchufla dile que no, Directo, La prima, Dame Dos, Besito, Fly Double.
• Tilpasse sig kommandoer, partnerbytte og calling for dynamisk gruppedans.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Fodbold og teambuilding

Alle elever har haft minimum 6 moduler med fodbold på idræt C med følgende undervisningsbeskrivelse:
Læringsmål fodbold:
Kropslige kompetencer:
Kondition/udholdenhed
Eksplosivitet/spændstighed
Koordination

Tekniske kompetencer:
Krop-bold-koordination:
At kunne beherske forskellige aflevering og modtagninger:
Afleveringer: inderside, vrist og halvliggende vrist
Modtagninger: inderside/fod og bryst
At kunne beherske vendinger med bolden

Taktiske kompetencer:
Individuel taktik:
Evnen til at gøre sig spilbarhed: finde det frie rum, temposkift, retningsskift og kommunikation
Nærtaktisk:
Evnen til at udføre personligt forsvar
Evnen til at gøre sig spilbar i spilsituationer
At beherske bandespil
Holdtaktisk:
Spilforståelse. Evnen til at gøre holdet bedre - have et blik for hvor bolden skal spilles hen og hvor man selv skal placere sig på banen i både forsvar og angreb
Overføre taktik til ny sammenhæng
Evnen til at kunne overføre taktisk forståelse fra boldspilsforløbene i 1.g og 2.g samt kunne anvende disse i fodboldspillet.

På idræt B har vi bygget teambuilding på, således at eleverne igennem en teoretisk forståelse af teambuilding, skulle bygge deres eget hold op, så det kunne vinde mod det andet hold.
Forløbet har til formål at udvikle elevernes samarbejdsevner og forståelse for teambuilding gennem fodbold. Gennem praktiske øvelser og refleksion arbejder eleverne med kommunikation, rollefordeling, tillid og fælles målsætning i holdsport.
Undervisningen tager udgangspunkt i både tekniske og taktiske elementer i fodbold, men med særlig vægt på de sociale og samarbejdsmæssige aspekter og forståelse af roller på et fodboldhold.
Der inddrages teori om motivation, samarbejde og gruppedynamik. Eleverne kobler teori og praksis gennem evaluering af deres egne oplevelser i spil og øvelser.
Faglige mål:
• Udvikle samarbejdsevner og forståelse for holdsportens dynamik
• Anvende taktiske principper i fodbold i samarbejde med andre
• Reflektere over egen rolle i et team
• Koble praktisk erfaring med teoretisk viden om teambuilding
Evaluering:
Evalueringen baseres på aktiv deltagelse, evne til samarbejde samt elevens refleksioner over egen læring. Der kan afsluttes med en kort skriftlig opgave eller mundtlig fremlæggelse om teambuilding i fodbold.

B-for bedre idræt s. 156-166
Yubio kap. 5 om idrætspsykologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer