Holdet 3n SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gammel Hellerup Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Anna Venge-Jep Ejlsborg, Rune Korgaard, Sofie Hertz, Stine Pilgaard
Hold 2023 SA/n (1n SA, 2n SA, 3n SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 F1: Identitet og socialisering
Titel 2 F2: Dansk politik og medier
Titel 3 F4: Økonomi og velfærd
Titel 4 Forløb 4Sociologi
Titel 5 Forløb#5 Demokrati, iden.politik  og Populisme
Titel 6 Forløb#6 Dansk politik
Titel 7 Forløb#7: EU
Titel 8 EU II
Titel 9 IP - International Politik
Titel 10 Økonomi II
Titel 11 Rep
Titel 12 Rep
Titel 13 Forløb#7

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 F2: Dansk politik og medier

Forløb;
I dette forløb arbejder eleverne med kernestoffet inden for politik-delen i Samfundsfag-C med inddragelse af aktuelle temaer og begivenheder i dansk politik. Foruden kernestoffet arbejder eleverne på forskelle måder med de danske partier, Danmarks styreform og beslutningsproces i en global kontekst, eksempler på folketingsvalg og regeringsdannelse, Støjberg-sagen, EU-indflydelse, ligestilling af værnepligten samt forholdet mellem tillid og demokrati. Forløbet afsluttes med en temagang om "Medier og politik", hvor eleverne introducereres til og arbejder med nyhedskriterier, politisk kommunikation/spin (herunder priming og framing) samt debat på de sociale medier.

Emner:
- Ideologi
- Ideologiske forgreninger
- Værdi- og fordelingspolitik
- Politik, det politiske system og styreformer
- Demokrati i Danmark: Den parlamentariske styringskæde
- Magt
- Valg og vælgere
- Partier og partiadfærd (Downs' model og Molins model)
- Regeringen, folketinget og lovgivningsprocessen
- Domstolenes og EU's indflydelse på dansk politik
- Rettigheder og pligter
- Er det danske demokrati under pres?
- Medier og politik

Pensum:
Grundbogslitteratur:

Brøndum, P. & Hansen, T.B.
2018 Luk samfundet op, 3. udg., 4. opl.. Columbus: København, ss. 108-158

NS: 50
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 F4: Økonomi og velfærd

Forløb;
I dette forløb arbejder eleverne med kernestoffet inden for økonomi-delen i Samfundsfag-C med inddragelse af aktuelle temaer, trends (f.eks. økonomiske nøgletal) og begivenheder i dansk økonomi. Foruden kernestof arbejder eleverne med den demografiske udfordring, målkonflikter mellem vækst og bæredygtig økonomi, kandidatreformen, grøn skattereform, "den danske model", den offentlige debat om danskernes arbejdsmoral og konkurrencestaten. Desuden indeholder forløbet en 4-modulers temadag om finanskrisen 2008 i samarbejdet med klassens engelsklærer.

Emner:
- Økonomi og behov
- Stat, marked og civilsamfund.
- Økonomiske mål og det økonomiske kredsløb
- Konjunkturer og økonomisk politik
- Økonomiske reformer
- Finanskrisen 2008
- Velfærdsstaten
- Velfærdsmodeller
- Velfærdsstatens udfordringer
- Fra velfærdsstat til konkurrencestat

Pensum:
Grundbogslitteratur:

Brøndum, P. & Hansen, T.B.
2018 Luk samfundet op, 3. udg., 4. opl.. Columbus: København, ss. 174-220
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4Sociologi

Sociologi 2: Senmodernitet, individualitet og ulighed.
I skal have en indsigt og forståelse for forskellige sociologiske teorier. I skal anvende disse teorier for at komme til en forståelse af samspillet mellem mennesker og samfund. Det gælder for emner som senmodernitet, individualitet og ulighed.

Formål:
Vi lever i senmoderniteten, hvor der er et stort fokus på individet og den medfølgende individualisering. Nogle vil mene, at selv er i stand til  sørge for vores lykke uagtet sociale baggrund. Andre mener, at de omliggende strukture og sociale baggrund spiller en afgørende rolle for vores muligheder for lykke.  Om det er den ene eller anden sociologiske forklaring, som man hælder til, så er det faktuelt at den sociale ulighed pt. er stigende i Danmark. I vil få en dybere indsigt i forskellige sociologiske teoriers synsvinkel og en viden om forskellige sociologiske begreber, som kan konkretisere en forklaring og forståelse.

Kernestof:
Identitetsdannelse og socialisation
Social differentiering, kulturelle mønstre, social mobilitet og samfundsforandring


Materiale:Brejnrod, Poul, Sociologi- viden, teori og metode, 2017, Gyldendal

Kernebegreber: (ikke udtømmende)
Hvorfor er der identitetsdannelse og socialisation?
Hvorfor forekommer der social differentiering, kulturelle mønstre, social mobilitet og samfundsforandring?

Comte
- Marx
- Durkheim
- Weber
- Parsons
-Giddens
-Luhmann
-Bourdieu
-Habermas
-Bauman ( mangler)
-Hartmund Rosa ( mangler)

Hvad er forholdet mellem samfund og aktører funktioner?
- Funktionalisme
- Symbolsk interaktionisme

Hvilken betydning har sociale klasser for et samfund?
- Konfliktteori
Hvorfor er der Marginalisering og ulighed i Danmark?
Hvad har fordomme med integration at gøre?
- Hvad er integration som assimilation
- Hvad er segregation?
- Hvad er integration som kulturpluralistisk integration?

Hvad er identitetsdannelse?
- Hvad er arv og miljø
- Hvad er dobbelsocialisering, primær socialisering og sekundær socialisering
- Hvad er politisk socialisering


Hvad er forskellen mellem system og livsverden
- Forstå hvordan systemet koloniserer livsverdenen
- Forstå forskellen mellem magtfri og strategisk kommunikation
- Forstå den kritik andre har rettet mod Habermas

- Hvorfor er Giddens aktør orienteret?
- Giddens teorier og begreber om det senmoderne samfund
Hvilke forskelle er der mellem traditionelle og moderne/senmoderne samfund?

Hvorfor er  Bourdieu struktur orienteret?:
- Kapitaler (økonomisk, kulturel, social og symbolsk)
- Habitus
- Felter
-symbolsk magt/ vold
-symbolsk reproduktion
orstå begrebet social arv
- Forstå begrebet mønsterbrydere (og hvilke faktorer, der skaber mønsterbrydere)
-

Hvorfor er folk kun kommunikation ifølge Luhmann?
- Kommunikation som transport
- Kommunikation som konstruktion af mening
- Det centerløse og hyperkomplekse samfund
-Systemer: Psykiske, del og special systemer
Forstyrrelser
anomier



Særligt fokus:
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere

Arbejdsformer:
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Gruppearbejde
Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Demokrati, iden.politik og Populisme

I skal lære om emnet  demokrati, Populisme og polarisering i USA. I vil derfor
lære begreber og teorier om populisme og polarisering samt teorier om demokrati. I skal dertil anskue sagen fra et sociologisk
perspektiv. Derfor skal I også anvende det sociologi, som I lærte sidste år.

Carlsen, Marie, Populisme og identitetspolitik, Columbus, 2020: side 7-11, s. 15-21,s. 26-31, s.
51-55, s. 55-61,s.64-78,s.80-87,s.88-94,

Begrebs-model og teoriliste ( Ikke udtømmende)

Begreber, modeller og teorier til Populisme og identitetspolitik:

Hvordan defineres populisme på baggrund af Müller?
Populisme
Diskurs
Polarisering
Fordelingspolitik
Værdipolitik
Højrepopulisme
Venstrepopulisme
Anti-elitisme
Anti-pluralisme
Traditionelle værdier
Jan Werner Müller
Homogent folk

Hvordan anvender populisten magten til egen fordel?
Tavse flertal
Tilegnelse af statsapparat
Loyalitetsskabelse gennem masseklientisme
Undertrykkelse af civilsamfundet og medierne
Fake news
Nepotisme

Hvordan kan vælgeradfærden beskrives?
Sociologiske modeller
Lipset/ Rokkan
Materielle værdier
Postmaterielle værdier

Socialpsykologiske modeller
Inglehardt
Partiidentifikation
Michigan modellen
Langtidsfaktorer
Korttidsfaktorer

Rationelle modeller
Downs model
Rational Choice
Egotropisk vælger
Sociotropiske vælgere
Issue voting
Positions voting
Valens issues
Høj eller lav saliens
Nærhedsmodeller
Retningsmodeller

Økonomiske globaliserings tese
Kulturelle bagslag
Konsekvenser ved økonomisk globalisering

Hvad er Forskellen på højre/venstrepopulisme?
Eliten, majoriteten og minoriteten.
Politisk ukorrekthed
Demokratisk aspekt
Anerkendelse af pluralitet
Liberale rettigheder


Hvad kendetegnerIdentitetspolitik?
Symptomallæsning
Singulæsere
Universel/ tribalistisk
Forskelsblinde
CIS
Butler
Intersektionalitet
Poststrukturalisme
Privilegier
Kulturimperialisme
Stereotype
Racial profiling
(manglende) Repræsentation
Kulturel appropriation
Opgør med falske bevidsthed 
Kritik af venstreorienterede identetspolitik
Privilegier




Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Dansk politik




Politik 2: Partier, ideologier og vælgeradfærd.
I skal arbejde med dansk politik og vil arbejde med emner som politiske partier, vælgeradfærd osv. Det hele skal give jer en forståelse af det politiske system og en teoretisk baggrund.

Formål:
Danmark er et repræsentativt demokrati, hvor vælgere og politikere er i en gensidigt tillidsforhold til hinanden. Vi skal som vælgere stemme på de politiske repræsentanter, som vi tænker har den bedste plan og politik for at lede vores land. Og de folkevalgte politikere er på et vis niveau nødsaget til at lytte til borgernes ønsker og krav, så derved har vælgeradfærden også en massiv rolle. Dog står vælgerne og politikerne ikke alene med magten til at præge den politiske dagsorden, men medierne har også en massiv tilstedeværelse i senmoderniteten.

Kernestof:
Politiske grundholdninger, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme, politiske skil-
lelinjer og vælgeradfærd
Magt- og demokratiopfattelser nationalt, regionalt og globalt
Massemedier og politisk meningsdannelse


Materiale: Andersen, Jørgen Goul ,Politik Nu, 2015-2016, Systime

Kernebegreber: (ikke udtømmende)

Hvad kendetegner vælgeradfærd?
Trofaste til troløse vælgere
Politisk diskurs
Brutto/nettovandringer
Egotropiske vælgere (Rational choice)
Sociotropiske vælgere
(Rational choice)
Issue-voting
kernevælger sammen med class voting?
marginalvælgere 
 issue voting og issue ownership?
Michigan model
Kortid/langtidsfaktorer
Partididentifikation
Rationel Choice
Downs model og nyttemaksimering
Retroperspektivt stemmeadfærd
Pocketbook
egotropiske/ sociotropiske
Nærhed/retningsmodel
Hvad er forskellen på en marginalvælger og en issue voter?

Hvad kendetegner partiadfærd?
Klassepartier til Catch all partier
Eastons model. Molins model, nærhed-retningsmodel, Værdi/ fordelingsaksen
Eastons model for vores politiske system
Mindretalsregering
Socialliberalisme
Molins model
Den parlamentariske styrringskæde
Flertalsregering
Socialkonservatisme
Socialdemokratisme
Konservatisme
Liberalisme
Socialisme
Framing
Priming
Marked, Stat og Det civile samfund
Folketingets kontrol med regeringen
Klassepartier/massepartier
Catch-all-partier
Diskurser
Institutionel magt
Valens-issues
Saliens
Den parlamentariske styrringskæde
Flertalsregering
Socialkonservatisme
Socialdemokratisme
Konservatisme
Liberalisme
Socialisme
Framing
Priming
Marked, Stat og Det civile samfund
Folketingets kontrol med regeringen
Den danske forligskultur
Klassepartier/massepartier
Medierne som demokratiets vagthund/4. statsmagt
Konkurrencedemokrati
Catch-all-partier
Diskurser
Magtens tredeling (I Danmark)
Issue-voting
Institutionel magt
Forskellige niveauer af demokrati
Issue-ejerskab
Personfaktor
Personfaktor i negativt lys
Bløde eller hård leder
Dansker vælger efter, at de skal se sig selv repræsenteret ud fra egne værdier
Volaititet
Blokidentitet
Følelser spiller også ind i valget af kandidat ( Kahnemann)
Biased




Hvordan fungerer demokratiet?
Deltagelsesdemokrati
Den danske forligskultur
Medierne som demokratiets vagthund/4. statsmagt
Konkurrencedemokrati
Magtens tredeling (I Danmark)
Direkte magt
Indirekte magt

Forskellige niveauer af demokrati
Diskursiv magt
Trusler for demokratiet
Postfaktuelt samfund/demokrati
Markedsdemokrati

Hvordan kommer økonomisk ulighed til udtryk?
Absolut fattigdom
Relativ fattigdom
Fordelingen af rigdom i Danmark
Hvilke problemer er der i samfund med høj ulighed?



Hvordan hænger politik og medier sammen?
Kanyleteori
Medialisering
Dagsorden(er)
Valgdeltagelse


Hvad er en velfærdsmodel?
Den korporative velfærdsmodel
Den universelle (skandinaviske, socialdemokratiske) velfærdsmodel
Den residuale velfærdsmodel
New Public Management
Økonomiske fordele ved velfærdsstaten
Social investment welfare state vs konkurrencestaten
Flexicurity 
Velfærdsreformer: Problempres, interessekamp/ ideologisk kamp, ideer/læring, institutionel dynamik
Demografisk udfordring
Økonomisk globalisering og velfærdsstaten?
Lighedsargumentet og skatteargumentet.
New Public Management
Økonomiske fordele ved velfærdsstaten
Social investment welfare state vs konkurrencestaten
Flexicurity 
Velfærdsreformer: Problempres, interessekamp/ ideologisk kamp, ideer/læring, institutionel dynamik
Demografisk udfordring










Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere

Arbejdsformer:
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Gruppearbejde

Ekskursion: DR Debatten
Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7: EU

I vil også lære om EU som er sui generis. Vi vil undersøge, hvorfor EU har undergået sin udvikling fra EF til EU i dag og med EU integrationsteorier vil I opnå indsigt i spændet mellem det føderale og det mellemstatslige. I vil derfor lære om EU på et strukturelt og institutionelt niveau. EU er præget af forskellige aktører- både det et institutionelt og NGO plan og alle har forskellige interesser. Danmark har været medlem siden 19xx og der er forskellige holdninger til EU og dens magt.

Hvor meget bestemmer EU?
Definer ene- og deltkompetencer.
Definer de understøttende etc kompetencer
Definer de forskellige former for Eu love

Hvorfor spiler økonomien i EU så stor en rolle?
EU’s budget: Indskud og fordeling
7 års plan
EU’s budget større end normalt?

Hvilken magt har Kommissionen?
Definer Kommissionens magt og roller
Definer Kommissæren og ansvar
Ursula Von Leyen og betydning for Kommissionen og EU
Von der Leyen politiske dagsorden

Hvad er EP?
Parlamentet i Bruxelles og Strausbourg
Parlamentets politiske indflydelse og sammensætning i grupper
De danske EP medlemmers grupper-hvorfor er det problematisk?
Udvalgene i EP

Hvad er Ministerrådet?
Minsterrådet/ EP
Minsteterrådenes medlemer og deres fokus.
Problemer kan der forekomme i forbindelse med Rådet?
Rådet måde at træffe  beslutninger på
Formandskabet i Rådet?
De tre niveauer som Rådet gennemgår, når de skal forholde sig til et lovforslag

Andre Eu aktører
Folketingets Europaudvalg i EU’s lovgivningsproces
EU domstolen og dens beføjelser
Folketingets Europa Udvalg?
Det Europæiske Råd
Topmøder?
ECB?
ECB og  Danmarks økonomiske forhold
Definer enheden som stopper svindet indenfor EU
Definer lobbyister 
Definer en Tænketank 
Danmarks forbehold  ifht EU?





Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 EU II

Holdet genbesøger sidste års EU-forløb. I arbejder med EU's formål, traktater og de danske forbehold, EU's institutioner, aktører og beslutningsprocesser. I forløbet belyses EU's udfordringer og integration gennem forskellige teorier om integrationsprocesser og forskellige fordele og ulemper ved integration i dybden eller bredden. Også udfordringer og muligheder ved EU’s beslutningsprocesser belyses. I får kendskab til en række EU landes holdninger til EU samt aktører, der indgår i forhandlingerne, anbefalinger og beslutningsprocesser. Vi arbejder med arbejdskraftens frie bevægelighed i forhold til social dumpning samt EU skepsis. Herunder diskuteres det hvor demokratisk EU bør være. I forhold til EU's sikkerhedspolitiske udfordringer går holdet i dybden med ' Hvordan EU skal samarbejde om flygtninge og migranter'. Her undersøges blandt andet udfordringer med at håndtere antallet af indvandre og flygtninge, fordi valgte løsninger kommer i karambolage med EU's værdisæt om overholdelse af menneskerettigheder. Derudover er der stadig uenighed om mål og midler. Københavnerkriterierne undersøges. I den forbindelse ser holdet på flygtningestrømme eksemplificeret med Ukrainske flygtninge og flygtninge fra andre dele af verden. Vi ser en dokumentar om en flygtning. Forløbet afsluttes med at diskutere holdet EU's fremtid og forskellige modeller for fremtidigt samarbejder.

Begreber og teorier - ikke udtømmende:
EU's formål
Fred, Værdier, Fri bevægelighed
Integration i dybden og/eller bredden
Indre marked
Toldunion
Harmonisering af regler
Føderalisme
Konføderalisme
Subsidiaritetsprincippet.
Spinelli og Rossi
Nationalstat
Haas
Funktionalisme
Neofunktionalisme
Funktionel spill-over:
Politisk spill-over:
Institutionaliseret spill-over
Hoffmann
Moravcsik
Intergovernmentalisme
Liberal intergovernmentalisme
free-riding
Two-level game
side payments
vertikal og horisontal by-pass
Overstatsligt samarbejde
Mellemstatsligt samarbejde
Schengen-samarbejde
Københavnerkriterier se s. 23
Værdigrundlag bygger på Liberalt demokrati
Demokratisk legitimitet
FUSP - Fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik
Arbejdskraftens frie bevægelighed
Social dumpning
Velfærdsturisme
Brain drain
EUs institutioner
- EU-Domstolen
- EU-Parlament
- Kommissionen flere begreber se f.eks. s. 28:
- COREPER
- Ministerrådet flere begreber se s. 30
- Formandskab
- Det Europæiske råd s. 37
Beslutningsprocesser
Trilogmøde
Forordning
Direktiv
Traktatbrud
Arbejdsmarkedet
Hård hhv. blød EU-skepsis
Danmarks fire (tre) forbehold
Formel og reel suverænitet
EU-positive politiske partier
EU-skeptiske politiske partier
Valgforbund
Koalitioner
Flygtning
Migration
Asyl
Opholdstilladelse
Lisabon-traktaten
EU's Charter for Grundlæggende Retteigheder
Værtsland
FN's flygtningekonvektion
Dubling-forordningen
Fordelingsnøgle
Frontex
Policy
Polity
Politices
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
EU I 21-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 IP - International Politik

I skal arbejde med international politik med et fokus på magt og kampen om magten.  Vi vil have et fokus på forskellige IP teorier som realisme, neorealisme, liberalisme, neoliberalisme, konstruktivisme. I vil få en forståelse af forskellige aktører i international politik såsom stater og organisationer som NATO og FN. Hvordan teorier kan forklare disse aktørers handlinger. Det internationale politiske systems polstruktur og stormagtsrivalisering. Forløbet giver også en indføring i krige og Danmarks deltagelse i krige i nyere tid. I den forbindelse vil I også lære om den danske udenrigs- og sikkerhedspolitiks mål og midler og Danmarks rolle som en småstat i IP.

Mange aktuelle internationale politiske diskussioner har det til fælles, at de opererer med forståelsen af en nyindtrådt krisetilstand efter en tidligere ordens ophør. Hvad enten det omhandler Gaza, USA's internationale dagsorden og pres på andre stater f.eks. Kongeriget Danmark ang. Grønland, det forsvars- og sikkerhedspolitiske forhold til Rusland og Ruslands krig i Ukraine, er det bagvedliggende spørgsmål derfor, om det internationale system, som vi har kendt det siden anden verdenskrig, er i opbrud og hvorvidt de aktuelle begivenheder kan forklares med henvisning til denne udvikling.
Forløbet introducerer derfor forskellige teoretiske perspektiver på international politik og de forskellige varianter af en verdensorden og forskellige opfattelser af brydninger. Der introduceres ligeledes til internationale (FN) og regionale organisationer (NATO og i mindre grad EU) og deres muligheder for at påvirke international politik i lyset af den amerikanske præsidents tilbøjeligheder til at skabe usikkerhed internationalt.

Forløbet afsluttes med international økonomi.

Kernestof
- Vekslen mellem teorier om international politik og aktuelle cases, som teorierne kan anvendes på
- Internationale politiske forhold
- Danmarks suverænitet og handlemuligheder
- Aktører, magt, sikkerhed, konflikter

Materiale
Graves Sørensen, J.,M.,J,.IP&Ø., 2016, Columbus samt Gravers Sørensen: International politiks kernestof 20xx, Columbus

1. Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i
forbindelse hermed
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig
metode til at påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer
og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret
måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

2. Kernestof
Politik
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng

International politik
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik

Metode
kvalitativ og kvantitativ metode, herunder undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
komparativ metode og casestudier
statistiske mål, herunder statistisk usikkerhed


Kernebegreber (ikke udtømmende):
Realisme
Neorealisme
Defensiv neorealisme
Offensiv neorealisme
Liberalisme
Neoliberalisme
Konstruktivisme
Sikkerhedsstigen
Den økonomiske fredstese
Den demokratiske fredstese
Relative fordele
Nulsumsspil
Absolutte fordele
Interdependens
Aktører i det internationale system
Unipolaritet
Bipolaritet
Multipolaritet
Bandwagoning
Magtbalancering
Buck-passing
Amerikansk exceptionalisme
Isolationisme (USA) (s.73)
Internationalisme (USA) (s.73)
Prestigepolitik (Også specifikt for Rusland, Kina og USA)
Princippolitik  (Også specifikt for Rusland, Kina og USA)
Sikkerhedspolitik (s. 111).
Imperial overstretch
Udenrigspolitiske målsætninger
Hegemon
Hegemonisk stabilitetsteori (s. 75)
Kapabiliteter
Geografiske magtressourcer
Økonomiske kapabiliteter
Teknologiske magtressourcer
Militære kapabiliteter
Geopolitik. Inkluderer mange begreber. S. 53.
Det brede sikkerhedsbegreb (s.111)
Det snævre sikkerhedsbegreb (s.111)
Københavnerskolen: Sikkerhedsliggørelse
Sikkerhedsdilemma
FN
NATO
IGO
INGO
G8(7), G20
WTO
IMF
BRIKS-lande
Udviklingsbank
NIC-lande
Danmark som småstat og Danmarks udenrigspolitik (Mål, midler, rammer)
Missionsdoktrin
Tilpasningspolitik
Bandwagoning
Freerider
globaliseret trusselbillede
Krig
- nødvendighedskrige
- valgkrige
- borgekrige
- asymetrisk krige
-Diplomati
Fred
Global Peace index


International økonomi:
Klassisk liberalisme
Adam Smith
Arbejdsdeling og specialisering
David Ricardo
Komparative fordele
Konservativisme
Merkantilisme
Protektionisme
Told
Marxisme
Neoliberalisme
Neomerkantilisme
Bretton Woods-systemet
Olie/energikriser
John Maynard Keynes
IMF
Verdensbanken
Marshalhjælp

Told
Protektionisme
Produktionsfaktorer
Stordriftsfordele
Handelsbarrierer
Absolut fordele
Kompartive fordele
Værdikæder
Outsourcing
Teknologisk udvikling
Mønstre i verdenshandlen

Heckscher-Ohlin: Faktorudrustningsteori
Lidner: Efterspørgselsforhold, Gravitationsmodel
Krugmann: Stordriftsfordele
Transfer pricing
Fordele/ulemper ved frihandel
Bytteforhold
Protektionisme
Dumping
Grænseværdier
Strukturarbejdsløshed
Told
Styktold
Betalingsbalance
Fejlallokering
Subsidier
Importkvote

Økonomisk globalisering
Politisk globalisering
Kulturel globalisering
Vindere og tabere i globaliseringen
Lavindkomstlandes afhængighed af prisfølsomme varer
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
EU II 15-10-2025
Case-analyse 31-10-2025
Meningsmålinger 13-11-2025
Ny opgave 26-11-2025
Kina-opgave 07-12-2025
3n SA skr. prøve 11-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Økonomi II

Økonomi II: Økonomiske sammenhænge og økonomiske politikker.
I skal lære om mikro- og makro økonomi og hvilke sammenhænge, der eksisterer i dansk økonomi. I skal også arbejde med økonomiske teorier.

Formål:
Politikkerne tale om, at vi har brug for økonomisk vækst i Danmark. Men hvad vil det egentlig sige? Danmark en lille, åben økonomi, som hele tiden ønsker at forbedre mulighederne, velfærd og livskvalitet for borgerne. Det handler om de økonomiske sammenhænge og konsekvenserne af disse. Forløbet introducere derfor en viden om økonomiske sammenhænge på mikro- og et makroøkonomisk niveau. I vil få en dybere forståelse af et samfunds ønske om at opfylde de økonomiske mål og de problemer, som man kan opleve derved. At der er tale om økonomiske sammenhænge og at det i bund og grund er et spørgsmål om prioriteringer, som  langt hen ad vejen kan forklares  på baggrund af økonomiske teorier og begreber. I vil især lære om den nyklassiske (monetaristiske) og den nykeynsianske forståelse af økonomien. I forbindelse med mikroøkonomi undersøge forskellige teorier,  der på forskellig måde forholder sig til klima- og miljø-økonomi, nemlig mainstream miljøøkonomi, økologisk teori og feministisk økonomi. Forløbet kobles til dansk økonomi i en global økonomi blandt andet ved energikrise samt kobling til international økonomi, som vi arbejdede med i forløbet med IP.




Materiale: Andersen, Lene Nibuhr,  Økonomibogen,  2017, Forlaget Columbus
Samt Madsen, Per Kongshøj et al. Samfundets økonomi, 2009, Forlaget Columbus

Kernebegreber ( ikke udtømmende):


Økonomiske mål:
Økonomisk mål for staten: Lav inflation
Økonomisk mål for staten: Lav arbejdsløshed
Økonomisk mål for staten: Økonomisk vækst (BNP)
Økonomisk mål for staten: Overskud på betalingsbalancen
Økonomisk mål for staten: Overskud på statens budget
Økonomisk mål for staten: Fordeling/lighed i samfundet?

Hvad er økonomi?
Knappe ressourcer
Mikro/makro økonomi
Cost Benfit
Offeromkostninger
Egennyttemaksimering
De tre former for økonomier
Positiv/ normativ økonomi
Love om efterspørgsel/udbud
Markedsligevægt
Ligevægt
Overudbud
Overefterspørgsel
Markedsmekanisme
Deleøkonomi
Homo Economicus
Hvordan fungerer et marked?
Marked
Prisdannelse
Love om efterspørgsel/udbud
Markedsefterspørgsel
Substituernde goder
Normale goder
Interiøre goder
Komplementære goder
Profit
Markedsligevægt
Overudbud
Overefterspørgsel
markedsmekanisme

Markedsfejl
Eksternaliteter, negativ/positiv
Grøn omstilling
Miljøøkonomi
Miljøøkonomi
Økologisk økonomi
Økologisk system
Planetære grænser
Sikker zone
Teknofix
Feministisk økonomi
Reproduktivt arbejde
Bæredygtighed

Hvad er en sund økonomi?
Produktionsfaktorer
Økonomisk vækst
Økonomisk vækst/ velfærd
Det økonomiske kredsløb
en lille åben økonomi
Penge og varekredsløb
BNP, BNP pr. capita, Realt BNP
Konjunktursvingninger (inklusive ekspansion og recession)
Højkonjunktur og lavkonjunktur
Forskellen på at måle i løbende priser og faste priser.
Målkonflikt: Vækst eller velfærd
Målkonflikt: Arbejdsløshed eller inflation Arbejdsudbud
Målkonflikt: Vækst eller bæredygtigt miljø  

Definition af Ledighed:
Arbejdsløshed
Arbejdsudbud
Nettoledige
Bruttoledige
AKU ledige
Sæsonledige
friktionsledige
Konjunkturledige
Strukturledige
Arbejdsløshed som uligevægt i økonomien
Købekraft
Prisinflation
Fattigdomsbegreber
Automatiske budgetreaktion
Omløbshastighed

Hvad er Økonomiske politikker:
Ekspansiv finanspolitik
Kontraktiv finanspolitik
Ekspansiv pengepolitik
Kontraktiv pengepolitik
Ny-klassisk - monetarister
Keynes
Multiplikatoreffekten
Acceleratoreffekten
Lafferkurven
Forsyningsbalancen: Y +M = C+I+X
Det økonomiske system virker kun så længe, vi tror på det
Renter
Investeringer
Valuta
Kronekursen
Monetarisme
Pengemængde
M*V=p*Y
Omløbshastighed
Inflationsmålsætning
Devaluering
revaluering
Handelsrestriktioner
Fastkurspolitik
Flydende kurser
Approciering
depreciering
Konkurrenceevne
Interventionistisk strategi og markedsorienteret strategi
Valutapolitik
Strukturpolitik (Arbejdsmarkedspolitik, uddannelsespolitik, skattepolitik, erhvervspolitik etc.)
Interventionistiske eller markedsorienteret strukturpolitik
Stramnings/ opkvalificeringsstrategi: Gulerod/ pisk
Udbudssideøkonomi
ØMU
ØMU konvergenskrav
real indkomst
Keynes
Nyklassiske teorier: Ligevægtsmodel
Monetarisme/ Friedmann
Laissez faire
Trade off
Philips kurven
Stagflation
Naturlig ledighed
Neo- klassikeres Philpskurve

Skal staten gribe ind i økonomien?
De tre typer af velfærdsmodeller
Hvem betaler for den universelle velfærdsmodel?
Udfordringer for den danske velfærdsstat: demografiske forandringer, globalisering og social dumpning.
Flexsecurity modellen
Den danske arbejdsmarkedsmodel
Arbejdsmarkeds partere: Arbejdsgivere og lønmodtagere
Arbejdsgiver organisationer
Fagforeninger
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk udenrigspolitik 22-02-2026
Aflevering af jeres oplæg 25-02-2026
Notat-opgave 11-03-2026
Økonomisk politik 22-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Rep

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Synopsis 10-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Rep

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#7

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer