Holdet 2eim Fr (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Gammel Hellerup Gymnasium
Fag og niveau Fransk B
Lærer(e) Charlotte Lybecker, Veronika Maria Perko
Hold 2024 Fr/eim (1eim Fr, 2eim Fr)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Histoire d'un Casse-Noisette
Titel 2 Les peintres
Titel 3 La société: La colère en France (EKSAMEN)
Titel 4 La banlieue (EKSAMEN)
Titel 5 La francophonie (EKSAMEN)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Histoire d'un Casse-Noisette

I kan finde teksterne vi har læst under fanen "forløbsmateriale".

Kernestof:
- Traditioner ifb. med julen
- Ordforråd til at tale om jul
- Kongruens og bøjning af adjektiver

Pensum:
- L'Histoire d'un Casse-Noisette, Cideb 2010, kap. 1-4

Grammatik:
- ordenes køn
- artikler
- adjektiver
- kongruens
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Højtlæsning 08-12-2024
Højtlæsning 08-12-2024
Højtlæsning 08-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Les peintres

I dette forløb har vi beskæftiget os med billedbeskrivelser og læst biografier om nogle forskellige franske malere. Eleverne har ad flere omgange skulle beskrive billeder for hinanden og fremlægge foran klassen. Vi har også afholdt skolens årlige sprogdag, hvor vi var i biografen og se "L'histoire de Souleymane".

Forløbets fokus været mundtlighed. Eleverne har opbygget ordforråd til at beskrive kompositionen af billeder, samt lært at genkende og beskrive forskellige stilarter og lave sammenligninger.

De centrale problemstillinger i forløbet har været:
- Hvem var Claude Monet, og hvordan var hans malerstil?
- Hvem var Henri Matisse, og hvordan var hans malerstil?
- Hvem var Henri de Toulouse-Lautrec, og hvordan var hans malerstil?
- Hvordan beskriver man et billede?
- Hvilke ord kan man bruge til at beskrive og sammenligne billeder?
Under sprogdagen har vi arbejdet med:
- Hvilke centrale problemstillinger bliver belyst i filmen l'Histoire de Souleymane?
- Hvad er forskellen på en flygtning og en migrant?
- Hvorfor slutter filmen som den gør?

Kernestof:
Claude Monet (biografi)
Henri Matisse (biografi)
Henri de Toulouse Lautrec (biografi)
L'Histoire de Souleymane (spillefilm)
L'Histoire de Souleymane - le casting (artikel)
Migrant ou réfugié ? (artikler)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La société: La colère en France (EKSAMEN)

La société : La colère en France (EKSAMEN)

Formål
Det overordnede formål med forløbet La société : La colère en France er at give eleverne indsigt i sociale, politiske og kulturelle spændinger i det franske samfund gennem arbejdet med temaerne revolution, protest, ungdomsoprør og samfundskritik.
Gennem tekster, billeder, film, musik og mundtlige aktiviteter har eleverne arbejdet med at forstå, hvordan utilfredshed, sociale konflikter og politiske bevægelser kommer til udtryk i forskellige perioder af fransk historie og i det moderne Frankrig. Samtidig har forløbet haft fokus på at styrke elevernes mundtlige og skriftlige kompetencer på fransk med vægt på ordforråd, kulturforståelse, samtale og billedbeskrivelse.

Indhold
Eleverne har arbejdet med den franske revolution gennem tekster, billeder og ordforråd. De har arbejdet med centrale historiske begivenheder, sociale uligheder og magtforhold i det franske samfund, herunder de tre stænder og revolutionens frihedsidealer.
Dernæst har de arbejdet med ungdomsoprøret i Frankrig i 1968 (Mai 68). Her har de læst tekster om studenteroprør, demonstrationer, kvindebevægelsen og protester mod Vietnamkrigen. Eleverne har analyseret slogans og diskuteret ungdomskultur, ligestilling, autoritetskritik og politiske bevægelser i Frankrig.
Forløbet er blevet afsluttet med arbejdet om les gilets jaunes. Her har eleverne arbejdet med vrede, sociale forskelle og politisk utilfredshed i det moderne franske samfund. Derudover er temaer som la laïcité, social ulighed og marginalisering blevet inddraget gennem arbejdet med les SDF og filmen Intouchables.
Forløbet har haft fokus på mundtlighed og kulturforståelse gennem samtaleøvelser, præsentationer, udtaleaktiviteter og sanganalyse.

Faglige mål
Efter forløbet forventes det, at eleverne kan:
• Redegøre for centrale sociale og historiske konflikter i Frankrig.
• Beskrive og analysere tekster, billeder, film og sange på fransk.
• Anvende relevant ordforråd knyttet til samfund, protest og politik.
• Forklare årsager til og konsekvenser af sociale bevægelser og protester.
• Sammenligne forskellige former for samfundskritik og ungdomsoprør.
• Udtrykke egne holdninger og perspektivere til aktuelle samfundsforhold.
• Deltage i samtale og diskussion på fransk om historiske og samfundsmæssige emner.
• Forstå og anvende centrale grammatiske strukturer i mundtlig og skriftlig kommunikation.

Grammatik og sproglige fokuspunkter:
• Uregelmæssige verber (être, avoir, aller, faire)
• Regelmæssige verber (parler, finir, répondre)
• Passé composé og futur proche
• Refleksive verber
• Demonstrative pronominer (ce, cet, cette, ces)
• Artikler og grundlæggende sætningsopbygning
• Udtale og mundtlig træning
• Ordforråd om samfund, protest og politik

Problemstillinger:
• Hvordan er sociale konflikter og protestbevægelser opstået i Frankrig?
• Hvordan kommer samfundskritik til udtryk gennem protester og ungdomsoprør?
• Hvordan fremstilles vrede, ulighed og protest i billeder, tekster og film?
• Hvilken betydning har sociale og politiske spændinger for det moderne franske samfund?

Kernestof og materialer:
Connie Pedersen: Écouter la colère – De la Révolution à nos jours, s. 27–57
- La Révolution
- Les trois ordres
- Mai 68
- Les gilets jaunes
- Maleriet La Liberté guidant le peuple
Franskportal.dk
- Les gilets jaunes
- Les SDF
Materiale om la laïcité
Filmen Intouchables som perspektivering til social ulighed og samfund.

Evaluering
Forløbet er blevet evalueret gennem skriftlige afleveringer, mundtlige præsentationer, samtaleøvelser samt løbende arbejde med grammatik, ordforråd og udtale.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 La banlieue (EKSAMEN)

La banlieue (EKSAMEN)

Formål
Det overordnede formål med forløbet La banlieue er at give eleverne indsigt i sociale, kulturelle og politiske spændinger i det moderne Frankrig med fokus på levevilkår, identitet og marginalisering i de franske forstæder.
Gennem tekster, nyhedsartikler, videoer, sange og film har eleverne arbejdet med, hvordan temaer som diskrimination, racisme, social ulighed, immigration og konflikter mellem unge og politi fremstilles i forskellige materialer. Samtidig har forløbet haft fokus på at styrke elevernes mundtlige og skriftlige kompetencer på fransk gennem analyse, samtale, billedbeskrivelse og præsentation.

Indhold
Eleverne har arbejdet med centrale begreber som la banlieue, les quartiers défavorisés, les cités, le racisme, la discrimination, l’immigration, les émeutes og la marginalisation. Der har været fokus på sociale forskelle, fattigdom, arbejdsløshed, identitet og konflikter mellem unge og politi i det multikulturelle Frankrig.
Forløbet har blandt andet taget udgangspunkt i optøjerne i 2005 og 2023. Eleverne har læst om optøjerne i 2005 og arbejdet med baggrunden for urolighederne, boligområdernes historie og regeringens reaktion.
Et centralt værk i forløbet har været filmen La Haine (1995) af Mathieu Kassovitz. Her har eleverne arbejdet med miljø, personer, konflikter, filmiske virkemidler, verlan og filmens samfundskritiske budskab. Filmen Intouchables (2011) er desuden blevet inddraget som perspektivering til temaet social ulighed og det moderne franske samfund.
Eleverne har også arbejdet med sangene Je suis chez moi af Black M og Je viens de là af Grand Corps Malade. Sangene er blevet brugt til at diskutere identitet, tilhørsforhold, racisme, fordomme og livet i forstæderne.
Forløbet har haft fokus på både mundtlighed og skriftlighed gennem samtaleøvelser, præsentationer, vendekort, billedbeskrivelser, tekstforståelse og diskussioner på fransk.

Faglige mål
Efter forløbet forventes det, at eleverne kan:
• Redegøre for sociale og kulturelle problemstillinger i det moderne Frankrig.
• Analysere og perspektivere film, sange, billeder og artikler på fransk.
• Anvende relevant ordforråd knyttet til identitet, diskrimination og sociale forhold.
• Diskutere samfundsmæssige emner og formulere egne holdninger på fransk.
• Deltage i samtale og mundtlig præsentation på fransk.  

Grammatik og sproglige fokuspunkter
• Passé composé og futur proche
• Regelmæssige og uregelmæssige verber
• Vouloir, pouvoir, devoir
• Nægtelser
• Bundne personlige pronominer
• Henførende stedord
• Udtale og mundtlig træning
• Ordforråd om identitet, diskrimination og samfund

Problemstillinger
• Hvordan fremstilles livet i de franske forstæder?
• Hvordan påvirker sociale og økonomiske forskelle unge i la banlieue?
• Hvordan kommer diskrimination, racisme og marginalisering til udtryk i materialerne?
• Hvordan skildres konflikter mellem unge og politi i det moderne Frankrig?
• Hvordan bruges film og musik til at kritisere samfundsforhold?

Kernestof og materialer
Connie Pedersen: Da Frankrig brændte
Delprøve 1 og 2: Assa Traoré distinguée pour son combat
Black M: Je suis chez moi
Grand Corps Malade: Je viens de là
1jour1actu
- Suite à la mort de Nahel, des violences un peu partout en France
- Artikel om Kylian Mbappés tweet relateret til Nahels død
- Comment aider les quartiers défavorisés ?
- C’est quoi une banlieue ?
Politiken: Drabet på Nahel M. fik antændt krudttønden hos Frankrigs vrede etniske minoriteter af Maja Lærke
Mathieu Kassovitz: La Haine (1995)
Intouchables (2011) som perspektivering fra tidligere forløb.

Evaluering
Forløbet blev evalueret gennem en skriftlig prøve med delprøve 1 og 2 om Assa Traoré distinguée pour son combat samt gennem en mundtlig og skriftlig aflevering om La Haine.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 La francophonie (EKSAMEN)

Formål
Det overordnede formål med forløbet La francophonie er at give eleverne indsigt i fransksprogede områder uden for Frankrig og forståelse for, hvordan det franske sprog, kultur og historie findes på tværs af flere kontinenter.
Gennem tekster, film, sange, videoer og mundtlige aktiviteter har eleverne arbejdet med temaer som kolonihistorie, identitet, migration, kulturmøder og sproglig mangfoldighed i den frankofone verden. Forløbet har samtidig haft fokus på at styrke elevernes mundtlige og skriftlige kompetencer på fransk gennem analyse, samtale, billedbeskrivelse og præsentation.

Indhold
Eleverne har først arbejdet med en generel introduktion til la francophonie og l’Organisation internationale de la Francophonie. Her har de arbejdet med, hvor i verden man taler fransk, hvorfor fransk tales på flere kontinenter, og hvilke kulturelle, historiske og politiske forbindelser der findes mellem Frankrig og andre frankofone områder.
Dernæst har eleverne arbejdet med Québec og Canada. Her har der været fokus på det franske sprogs stilling i Québec, områdets historie som tidligere del af la Nouvelle-France samt mødet mellem fransk, canadisk og nordamerikansk kultur.
Eleverne har også arbejdet med Belgien som frankofont område. Her har de læst tekster om belgisk kultur, sprog og identitet og arbejdet med sangen Bruxelles je t’aime af Angèle.
Senere i forløbet har eleverne arbejdet med le Maghreb. Der er blevet arbejdet med kolonisering, den franske kolonihistorie, les pieds-noirs, les harkis, identitet og sprog. Eleverne har blandt andet læst teksterne Yemma og Le cahier de Leïla og arbejdet med temaer som adskillelse, familie, kulturmøder og forholdet mellem Frankrig og Nordafrika. I forbindelse med Tunesien har eleverne også arbejdet med le printemps arabe gennem tekster om Meriam og Hassan.
Til sidst har eleverne arbejdet med les D.O.M.-T.O.M. og Guadeloupe. Her har der været fokus på oversøiske franske områder, kolonihistorie, slaveri, imperialisme og kulturel identitet.
Forløbet har haft fokus på både mundtlighed og skriftlighed gennem samtaleøvelser, billedbeskrivelser, tekstforståelse, resuméer, filmproduktion og mundtlige præsentationer. En central aktivitet har været elevernes præsentation af et frankofont land, hvor de har arbejdet med kultur, geografi, historie og sprog.

Faglige mål
Efter forløbet forventes det, at eleverne kan:
• Redegøre for centrale kulturelle og historiske forhold i den frankofone verden.
• Analysere og perspektivere tekster, film, billeder og sange på fransk.
• Anvende relevant ordforråd knyttet til identitet, kultur og kolonihistorie.
• Forklare sammenhænge mellem sprog, kultur, historie og identitet i frankofone områder.
• Diskutere kulturmøder, migration og kolonihistorie på fransk.
• Deltage i mundtlig præsentation og samtale om kendte og almene emner.
• Forstå og anvende centrale grammatiske strukturer i mundtlig og skriftlig kommunikation.

Grammatik og sproglige fokuspunkter:
• Présent, passé composé, imparfait og futur proche
• Nægtelser
• Adjektiver og adverbier
• Sammenligning
• Spørgeord og spørgsmål
• Vigtige uregelmæssige verber
• Liaison og udtale
• Mundtlig sprogfærdighed og billedbeskrivelse
• Ordforråd om kultur, identitet og kolonihistorie

Problemstillinger:
• Hvordan har kolonihistorien påvirket den frankofone verden?
• Hvordan hænger sprog, identitet og kultur sammen i frankofone områder?
• Hvordan fremstilles migration, kulturmøder og tilhørsforhold i materialerne?
• Hvordan kommer kulturel mangfoldighed til udtryk i den frankofone verden?

Kernestof og materialer:
Entrées, s. 106–107: introduktion til la francophonie
Video: Le français dans le monde – Karambolage / ARTE

Entrées, s. 110–115: Québec
Kompendium om Québec
TV5Monde: Ça bouge au Canada

Kompendium om Belgien
- La touche française en Belgique fra Paroles Francophones
- Angèle: Bruxelles je t’aime

Entrées, s. 122–128 og 130–131
- Le Maghreb
- La colonisation
- Yemma
- Les pieds-noirs et les harkis
- Le cahier de Leïla
Porte Paroles
- La Tunisie : Le printemps arabe
- Meriam et Hassan

Les D.O.M.-T.O.M. + La francophonie
- Mimi Sørensen og Mette Bering: La Guadeloupe, s. 13–20 og 27–28

Delprøve 1 og 2: mandag d. 1.december 2025.
Texte A : Fatima Daas, La petite dernière, Les éditions Noir sur Blanc, 2020.
Texte B : madmoizelle.com/lesbienne-musulmane-774195
Texte C : francebleu.fr/emissions/a-votre-service-par-france-bleu-picardie/
parler-de-son-homosexualite-toujours-un-tabou-en-2024-1598949

Evaluering
Forløbet er blevet evalueret gennem skriftlige og mundtlige afleveringer, delprøver, filmproduktion samt elevernes mundtlige præsentationer af et frankofont land.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer