Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Gammel Hellerup Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
|
Lærer(e)
|
Stine Pilgaard
|
|
Hold
|
2025 re/3z (3z re)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Rel. fænomen, rel.sociologi, kristendom 1
Religionsfænomenologi, religionssociologi og kristendom 1
I skal introduceres til områderne religionsfænomenologi og religionssociologi. Indenfor begge områder vil I får viden om kernebegreber, modeller og teorier, som I skal anvende i religionsanalyser.
I skal arbejde med empiri fra kristendommen
Formål:
For at forstå en dybere forståelse af religion, skal I arbejde med religionsfænomenlogi dvs. få en indsigt i de overordnet fænomener indenfor religionen, som kan anvendes på forskellige religioner. Men religionsfænomenlogien kan ikke stå alene, I skal også have en viden om samspillet mellem religion og samfund og derfor introduceres I til religionssociologi. I vil arbejde empirisk med tekster fra den jødiske/ kristne tradition i arbejdet med det fænomenlogiske og med forskelligt empiri i forbindelse med det religionssociologiske.
Materiale:
Religioner lever, Lindhardt & Ringhof 2019, 1.udg. 3.opl.; sider: 94-100
Jensen, Tim, Minoritets religioner i Danmark, 1991, Columbus
Jensen, Tim: Minoritetsreligion i Danmark - religionssociologisk set; sider: 13-33
Er i religionsfænomonologi/Sociologi PDF
Materiale læst i timerne
1. Mos 1-2 ,
1 mos 17
Mk 1
Amalie er Jehovas vidne: "Det kan godt være grænseoverskridende at banke på folks dør"
Danske Victor sprængte sig selv i luften for Islamisk Stat
Kernestof:
Religiøse minoriteter og hvordan man studerer dem.
Religionsfænomenlogien
Grundmyter fra GT.
Kernebegreber ( ikke udtømmende):
Hvordan kan man forstå og sammenligne religioner med hinanden?
Essentialist
Maksimalistt/ minimalist
Definition af religionsbegrebet
Konstruktivisme
Klassifikationssystem
Kaos/kosmos
Ritualer
Definition af forskellige slags offer.
Overgangsritualer
Bøn
Divination
Privilegeret talesituation
Rent/urent
Mystik
Deprivationsteori
Definition af myter.
Skabelsesmyterne
Syndefaldet
Religionssociologi: Hvorfor bliver folk religiøse?
Minoritet
Majoritet
Religiøs diskrimination
Selvsegration
Gruppe identifikation
Religiøse diskurser
Omstændigheder for at sekt bliver større religiøse bevægelse og ikke forsvinder.
Karisma.
Konversation: Beckford: Ydre og indre dimension og Wallis typologi.
Konversation: Lofland-Stark model (7 trin)
Særlige fokuspunkter:
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Arbejdsformer:
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Gruppearbejde
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Kristendommen
Formål:
Kristendommen har en særstatus i DK og det samme i bekendtgørelsen for religion i gymnasiet. I skal have indsigt og forståelse af kristendommens tidshistorie og kilderne. I skal analysere kilder fra NT og nutidige kilder, hvor der er et fokus på fundamentalistiske kristne
Materiale:'
Religioner lever, Lindhardt & Ringhof 2019, 1.udg. 3.opl.; sider: 94-100
• Forman, Jens, De kristnes religion, 2008; sider: 43-46, 70-73, 138-139, 174-177
Er i kristendom PDF
Materiale læst i timerne:
1 mos, 1-2
Mk 2, 23-28.
MAtt 9, 1-13
matt 5, 17-20
Vi svigter næstekærlighedsbuddet, når vi går forbi den hjemløse
MK 16, 1-20
Præster om lidelse
Thomas Hansen er præst i Hillsong kirken på Frederiksberg - Udfordringen
Luk 24, 1-12, 36-50
Påskeundervisning kørte helt af sporet: Præst lod elever skære i ham med en steak-kniv
Kernestof:
Den formative tid
Kristendommens udvikling
Forståelse af kristendommen som religion
Kernebegreber ( ikke udtømmende):
Hvem er Gud?
Skabeelsesmyten, syndefaldet, Moses
Abraham: Første og største monoteist
Treenigheden: Gud kommer til udtryk i tre former!
Omnipotent, immanent, transcendent
Jesus er Guds søn =Ny Messias (til forskel til jøderne og muslimerne).
Hvordan kan man opnå frelse?
Frelse ved at tro på ham (troen på det eskatologiske og Apokalypsen).
Lignelse, Jesu undergerninger
Troen på livet efter døden.
Hvad er den kristne etik?
Det dobbelte kærlighedsbud.
De 10 bud.
Radikalisering af de 10 bud
Hvilke ritualer er vigtige?
Dåb modsat omskærelse.
Nadveren
Universel religion.
De forskellige evangeliers tolkninger og beskrivelser (hvorfor er de forskellige? Argumenter ud fra tidshistorien).
Hvordan er forholdet mellem kristendommen og jødedommen?
Jesu forhold til Moseloven
Næstekærlighedsbudet
Soning
Menneskesønnen
Fundamentalistisk kristendom:
Hvad er forskellen på fundamentalisme og sekularisme:
Begrebet fundamentalisme i hverdagssprog:
Begrebet fundamentalisme i fagligt brug
Sekulær:
Sekulariseringsprocessen i Europa:
Definition af sekulær:
Hvordan anskuer fundamenlismen verden?
Åndelige /verdslige regimente:
Postmoderne og fundamentalisme:
Ufejlbarlighed:
Fjenden:
Moderate trosfæller:
Hvordan karakteriseres en sekt?
Inden for og uden for – grænsedragning og adfærdskrav:
Moderreligion:
Eskatologi.
Materialisme: Forbrugerisme
Dualisme
Enklave:
Definition af sekt
Lederskab hierarkisk
Karisma
Evangelist
Særlige fokuspunkter:
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Arbejdsformer:
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Gruppearbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Matthæusevangeliet Kapitel 5
-
Matthæusevangeliet Kapitel 13
-
God"s Story: Paul
-
Forløb kristendommen.pdf
-
Hvorfor fejrer kristne påske? - jesusnet.dk
-
»Det er frastødende at gøre påsken til fejring af lidelsen«
-
Matthæusevangeliet Kapitel 27
-
Jesu død Men fra den sjette time faldt der mørke over hele jorden indtil den niende time. Og ved den niende time råbte Jesus med høj røst: »Elí, Elí! lemá sabaktáni?« – det betyder: »Min Gud, min Gud! Hvorfor har du forladt mig?« Nogle af dem, som st
-
Skal jeg virkelig tro på treenigheden?
-
Johannesevangeliet Kapitel 1
-
Ordet
-
Forside - Ateist
-
Den kristne kulturarv
-
Det vigtigste at vide om pinsekirken
-
Religionerne, s. 87-93- Pentekostal kristendom uden svar.docx
-
Pinsedagen Da pinsedagen kom, var de alle forsamlet. Og med ét kom der fra himlen en lyd som af et kraftigt vindstød, og den fyldte hele huset, hvor de sad. Og tunger, som af ild viste sig for dem, fordelte sig og satte sig på hver enkelt af dem. Da
-
Afsnit
-
Camilla voksede op med negativ social kontrol: Jeg manglede hjælp til at bryde ud
-
Fundamentalisme PDF-1.pdf
-
Hvem er Hillsong?
-
DRTV - Mit hemmelige liv i Scientology: Mit hemmelige liv i Moon-bevægelsen
-
Oplæg over Hillsong dokumentar.
-
1. Hvorfor kan det være problematisk med et essentialistisk syn på religionen?
-
Fremlæggelser:
-
Lektier:Husk at anvende alle begreber fra vores forløb fra studieplanen: religionsfænomenologi, religionssociologi og kristendommen. I skal anvende det til at forklare, så I ikke redegører.
-
Religioner lever, Lindhardt & Ringhof 2019, 1.udg. 3.opl.; sider: 94-100
-
Forløb islam.pdf
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Islam i Danmark
Forløb#3 Islam i DK
Islam:
Formål:
I skal have en introduktion til islam. I vil lære om den islamiske baggrund og essentielle begreber. I skal kunne knytte islam sammen med jødedommen og kristendommen og have en indsigt i at være muslim i en vestlig kontekst
Materiale:
Religioner lever, Lindhardt & Ringhof 2019, 1.udg. 3.opl.; sider: 94-123, 156-158, 162, 165-166
Materiale i timen:
Koranen: Sura 76, 112, 33,4, 41,2
Hadith Tirimidhi
DF og islam
Dua er muslim
Derfor er tusindvis muslimer på gaden..
Kernebegreber ( ikke udtømmende)
Hvem er Muhammed?
Muhammed og hans baggrund og historie.
Udvandring fra Medina, indtagelsen af Mekka.
Forståelse af Muhammeds histories betydning for konstruktion af islam.
Hadith
Hvilke andre profeter har betydning i islam?
Profeter i islam
Abraham/Ibrahim historien, fokus på Ismael og Hagar.
Hvad er essentielt i islam?
Åbenbaring
De fem søjler
Monoteismen
Koranen
Sunna
Jihad: Lille og store jihad
Khalifat
Sharia
Betydning af ordet islam, muslim, jihad.
Hvordan kommer islam til udtryk i retninger?
Splittelsen i islam
Fundamentalistisk islam:
Hvad er kendetegne for islamisk fundamentalisme?
Guldalder
Modernisme
Traditionalisme
Sekularisme
islamisme
Den moderate vej
Den radikale vej
Nyfundamentalisme
Særlige fokuspunkter:
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Arbejdsformer:
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Gruppearbejde
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Buddhisme
Vi gennemgår buddhismens centrale forestillinger (dharma, den buddhistiske antropologi og genfødselsforestillinger) og praksisser (meditation og andre fortjenstfulde handlinger) med perspektivering til de monoteistiske religioner og det senmoderne samfund.
Forløbet tager udgangspunkt i buddhismens historiske forudsætninger og Buddha-figuren som religionsstifter. Buddhismens forgreninger inddrages ift. spørgsmålet om udfrielse fra samsara (boddhisatvafiguren).
Afslutningsvis arbejder vi med buddhisme i en senmoderne dansk kontekst.
Materiale:
Religioner lever, Lindhardt & Ringhof 2019, 1.udg. 3.opl.; sider: 156-158, 162-185
Materiale læst i timen:
Buddha legenden
Danskerne er vilde med buddhisme
Linda blev buddhist
Buddha er et godt brand
Buddhisme er blevet et trælplasteri i USA
Hvor mange buddhister lever i Danmark
Centrale begreber (ikke udtømmende):
Hvem er buddha?
Siddharta
Hvad er buddhismens grundlære?
Erfaringsreligion
Dharma
avidya (uvidenhed)
nirvana
begær
4 ædle sandheder, 8-ledede vej, årsagskæden,
dukha (fejlagtig stræben, lidelse),
skandhaer
Tanken om reinkarnation:
samsara
anatman
Hvordan lever en buddhist?
meditation
karma
Middelvejen
Mayas verden
Bodddhisatva
Forskellige retninger i buddhismen:
mahayana, Hinayana, varajana,
Buddhisme i DK:
konvertit- og immigrantbuddhist.
Radikal buddhisme:
Hvorfor kan man kæde buddhisme og nationalisme sammen? (6.3)
Definer 969 bevægelsen (6.3)
Forklar hvem Ashin Wirathu er og forklar hans diskurser (6.3) Brug både teksten og links
Hvad er baggrunden for frygten for de fremmed ( 6.4).
Særlige fokuspunkter:
Faglige
Lytte
Læse
Diskutere
Selvrefleksion
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Scientology
Scientology:
Formål:
I skal arbejde med en nyere religion og få en indsigt i Scientologys religiøse verden. I vil lære om deres grundbegreber og deres forhold til religionen og omverden, samt en konvertits oplevelse i Scientology. I vil arbejde med religionen både fænomenlogisk og religionssociologisk
Kernestof:
Fra hengive til frafalden
L.Rom Hubbards liv og Scientologys historie
Scientologys fænomenologi
Materiale: Pensum
Refslund, Dorthe, Scientology
Refslund, Dorthe, Scientology; sider: 15-27, 51-66, 70-76
Er i Scientology pDF
Dam, Robert, Afhopperen
Dam, Robert, Afhopperen, 2011; sider: 11-19, 133-136
Er i Scientology PDF
Materiale læst i timerne:
Er Scientology-stifter en kold løgner?
Robert Dam 11-19, 31-33, 133-136
10 ting Scientology tror på
Er Secientology stifter en kold løgner
En sekt er et lukket fællesskab
Er Scientology en sekt
Interview med Sally
Scientology hjemmeside. Auditing
Kernebegreber ( ikke udtømmende):
Hvem er LRH?
Hubbards liv
Hagiografi
Hvad er en Thetan?
Myter
Ætiologi.
Thethan.
KropsThetan.
OT – Opererende Thethan.
Hvordan praktisere en scientolog sin tro?
Auditing: Både subjektiv og objektiv.
Auditor
Broen til Total Frihed.
Clear.
Dianetik.
Scientology.
Engram.
E-Meter
Sindets tre dele: Analytiske, reaktive, somatiske.
Hvem er Robert Dam:
Lofland-Starks konversions model
Beckfords model
Særlige fokuspunkter:
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Overskue og strukturere
Arbejdsformer:
Forelæsninger
Individuelt arbejde
Pararbejde
Gruppearbejde
Særlige fokuspunkter:
Særlige fokuspunkter:
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
10 ting Scientology tror på
-
Er Scientology-stifter en kold løgner?
-
900B9AD3-642B-4221-ADA9-8A4C8DA8E7A5.jpeg
-
Scientology kirkens officielle hjemmeside: L. Ron Hubbard, video-biografi, Dianetics og religiøse bøger
-
image.png
-
Refslund, Dorthe, Scientology; sider: 15-27, 46, 51-66, 70-76
Er i Scientology pDF
-
Forløb Scientology.pdf
-
Refslund s, 21(1)-2.pdf
-
Personlighedstest
-
Hvervning - Robert Dam om Scientology
-
En sekt er et lukket fællesskab
-
Er Scientology en sekt?
-
Skærmbillede 2024-03-09 kl. 09.26.34.png Skærmbillede 2024-03-09 kl. 09.26.44.png
-
Afsnit
-
Dam, Robert, Afhopperen, 2011; sider: 11-19, 133-136
Er i Scientology PDF
-
Den officielle Scientology kirke: Dianetics, videoer, bog af L. Ron Hubbard, auditering, Hvad er sindet
-
Dam s. 31-33- Dianatik.pdf
-
Fokuspunkter til Refslund, s. 70-76- Dianetik..docx
-
ForlÃÆÃâ ÃÆÃÂ¢ÃÆÃâøb Scientologi 2.pdf
-
Hvad er auditering?
-
Titel
-
Xenu and an Illustrated History of Scientology
-
Official Church of Scientology Online Video Channel
-
Refslund, Scientology, Clear og broen uden svar, s. 51-66-.docx
-
ForlÃÆÃâ ̢̮ ÃÆÃâ ÃÆÃâÃÂ¢ÃÆÃâ ÃÆÃÂ¢ÃÆÃâøb Scientologi 3.pdf
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/9/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254992532",
"T": "/lectio/9/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254992532",
"H": "/lectio/9/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71254992532"
}