Holdet 1m sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Gammel Hellerup Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Nina Bloch
Hold 2025 sa/1m (1m sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Titel 2 Politik, magt og demokrati
Titel 3 Økonomi og velfærd
Titel 4 Køn, ligestilling og ulighed
Titel 5 Opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identitetsdannelse i det senmoderne samfund

Forløbet vil fokusere på at introducere eleverne til sociologien med særligt fokus på
identitetsdannelse og det senmoderne samfund. Eleverne vil stifte bekendtskab med
grundlæggende viden om forskellige identitetsniveauer samt teknologiens og sociale
mediers indflydelse på identitetsdannelsen (fx Ervin Goffman og Sherry Turkle). Desuden
vil eleverne blive præsenteret for kendetegn ved det traditionelle og moderne samfund,
hvorefter vi arbejder mere i dybden med kendetegnene ved det senmoderne samfund.
Det sker ud fra inddragelse af Anthony Giddens, Thomas Ziehe, Ulrich Beck og Hartmut
Rosa. Afslutningsvis vil vi undersøge, hvad der karakteriserer kulturelle forskelle og identitetsvalg hos indvandrere herunder den rene identitet, bindestregsidentiteten
og den kreolske identitet. Og hvad forskellen er på traditionelle og senmoderne værdier.

Eleverne vil i løbet af forløbet blive introduceret til forskellige typer af empiri, både
kvantitativ og kvalitativ empiri.

I forløbet søges følgende problemstillinger besvaret:
Hvad påvirker individets socialisering og identitetsdannelse?
Hvad er identitetsdannelse?Hvilken rolle spiller sociale medier for vores
identitetsdannelse?
Hvordan påvirker samfundet vores socialisering?
Hvad kendetegner ifølge Anthony Giddens det senmoderne samfund?
Hvad kendetegner ifølge Thomas Ziehe individet og dets reaktioner på det senmoderne
samfunds udvikling?
Hvad kendetegner ifølge Hartmut Rosa og Sherry Turkle det senmoderne samfund?
Hvordan er indvandreres identitetsdannelse forskellig fra etniske danskeres?

Da forløbet lægger op til, at eleverne løbende skal bruge egne erfaringer i arbejdet, vil
mundtlig argumentation og kvalificeringen af egne synspunkter være et centralt
fokusområde.
Kernestof :
- identitetsdannelse og socialisering
- komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Kernebegreber:
Identitet (Mead), identitetsdannelse, normer og værdier, primær-, sekundær- og tertiær
socialisering, dobbeltsocialisering, senmodernitet, aftraditionalisering (Giddens), kulturel
frisættelse (Ziehe), Hartmut Rosa og Sherry Turkles teori, facesetting, frontstage og backstage (Goffman).
Læringsmål (primære):
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier
til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger
- På et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne
synspunkter og indgå i en faglig dialog.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Grundbogsmateriale: Brøndum og Hansen: Luk Samfundet Op! 3. udgave, Columbus
2017. Kapitel 2 og 3.


Følgende faglige mål vil blive dækket igennem forløbet:
• Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge
aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og diskutere foreliggende og
egne løsninger herpå
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier
til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger
• Forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og
kulturelle mønstre
• Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• Formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og
bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at
undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
• Analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge
på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse
af fagets terminologi
Følgende kernestof vil blive dækket:
• Identitetsdannelse og socialisation samt social differentiering og kulturelle mønstre i
forskellige lande, herunder Danmark
• sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
• Samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur
Kvalitativ og kvantitativ metode


Lærebøger
• Brøndum, Peter & Hansen, Thor Banke (2017). Luk samfundet op! 3. udg. Columbus.
Side 31-43, 44-52, 53-60 og 63-80.
• Skov, Oliver Boserup; Matthiesen, Tobias & Bjørnstrup, Victor (2018). Samf på B: din
grundbog om sociologi, politik og økonomi. 2.udg. Columbus. S. 23-24, 42-46 og 48-51.

Artikler:
• Anthony, M., Schelde, N. & Skaaning, J. (2023, 14. april). Er det skærmenes skyld, at
børn og unge mistrives? Her er forskningens svar. Zetland.dk. Link:
https://www.zetland.dk/historie/sem4XwPL-ae6Ewl5D-19d24
• Branner, Charlotte: Rikke er flyttet fra by til ø: Jeg savner ingenting. Politiken.
13.10.2018. (Infomedia artikelid: e6ef0a1d).
• Mosbech, Hakon: Tidens største løgn er, at vi kan, hvad vi vil, siger Brinkmann. Nu har
han skrevet en hyldest til skæbnen. Zetland. 25.3.2021. (Uddrag)
• Nygaard, E. (2015, 2. januar). Når alt ikke længere har sin tid. Kristeligt Dagblad. Link:
https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/naar-alt-ikke-laengere-har-sin-tid
Statistik og tabelmateriale:
• Andelen af børn i daginstitution gennem tiderne
(https://www.dr.dk/nyheder/indland/tidslinje-offentlig-boernepasning-gennem-tiderne)
• Tidsforbrug på sociale medier opdelt på køn og alder blandt 12-25-årige elever (figur
1.4). Fra udgivelsen: VIVE (2020). Børn og unges trivsel og brug af digitale medier. Link:
https://www.vive.dk/media/pure/yzeg4ovk/4329811
• Ungetrivselsrådet (2022): Ungetrivselsanalyse (statistisk materiale)
• Medborgerskabsundersøgelsen 2024 fra Udlændinge og integrationsministeriet: https://integrationsbarometer.dk/tal-og-analyser/filer-tal-og analyser/arkiv/BaggrundstabellerfraMedborgerskabsundersgelsen2024_august2024.pdf (statistisk materiale).  

Dokumentarer og medieklip:
• DR Dokumentar (2013). Basejumper.
• DR Dokumentar (2016). Teenagedyret: Identiteten (afsnit 3).
• TV2 (2023). Presset ungdom: Yasmina bag masken (afsnit 1).
• TED-talk med Sherry Turkle (2012). Connected, but alone? (de første 20 min). Link:
https://www.ted.com/talks/sherry_turkle_connected_but_alone#t-377
• Ervin Goffman and the performed self (YouTube). Link:
https://www.youtube.com/watch?v=6Z0XS-QLDWM
Oprør fra ghettoen: Munas flugt: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000036755&s=46269359&n=3&o=hits
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Politik, magt og demokrati

Forløbet har til formål at introducere eleverne til teori og faglige begreber om politik,
forskellige politiske systemer, politiske aktører og beslutningsprocesser. Forløbet tager
udgangspunkt i dansk politik. Dette involverer et fokus på ideologier, de politiske partiers
fremkomst og udvikling, samt de politiske skillelinjer der kendetegner dansk politik i dag.
Videre skal eleverne arbejde med partiadfærd.
Afslutningsvis lægges der op til klassedebatter om hvad demokrati og medborgerskab er,
samt at eleverne selv skal udvikle og/eller forfine deres argumentation om, hvad et
velfungerende demokrati egentlig er.
Hvad er et demokrati?
Hvad er politik?
Hvad kendetegner de politiske partiers adfærd?
Hvad kendetegner vælgernes adfærd?
Hvordan er det danske politiske system opbygget?
Hvordan bidrager vi til demokratiet og hvilken indflydelse har EU?
Er vores demokrati truet?

Faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og
diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge aktuelle politiske beslutninger
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af
faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Kernestof:
- Politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- Politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund,
herunder ligestilling mellem kønnene.
Brundbog:
Brøndum og Hansen: Luk Samfundet Op! 3. udgave. Columbus, 2017. Kapitel 5 & 6.

Artikler:
- Nu har du gjort din pligt og stemt, men du har ikke fri fra samfundet. https://www.information.dk/debat/2019/06/gjort-pligt-stemt-fri-samfundet
- Ideologiernes betydning i dansk politik. https://samfundsfagpaatvaers.systime.dk/?id=264&L=0#c994
-Fødevarecheck på 2500 kr per person på vej til millioner af danskere.  https://www.dr.dk/nyheder/politik/foedevarecheck-paa-2-500-kroner-per-person-vej-til-millioner-af-danskere
- Flertallet  i Folketinget siger nej til mistillid til statsministeren. https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/flertal-i-folketinget-siger-nej-til-mistillid-til-statsministeren
- Meningsmålinger. https://www.dr.dk/nyheder/politik/meningsmaalinger

Dokumentarer og videoklip:
- Statsministerens nytårstale. https://www.youtube.com/watch?v=VTOmgV_hxsM
- Dit demokrati. https://www.youtube.com/watch?v=O8CfvHH7VOE
- Magteliten i Danmark. https://www.youtube.com/watch?v=v51dsA8ryIc
- Dit demokrati. Rettigheder. https://www.youtube.com/watch?v=qmOs0fYTqNs&list=PLkVXNeZTUbpshJ-n0jVJ24YV3opsD0A7B&index=5
-Inger Støjbergs tale ved Folketingets afslutningsdebat 2025.https://www.dansketaler.dk/tale/inger-stojbergs-tale-ved-folketingets-afslutningsdebat-2025
- Donald Trump: I am the chosen one: https://www.youtube.com/watch?v=lzlxrPC_E_U
- Hvad er populisme - udsendelse fra Deadline: https://www.youtube.com/watch?v=RIodek3eXSk&t=3s
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Økonomi og velfærd

Hovedformålet med undervisningsforløbet ”Økonomi og velfærd” er, at øge elevernes
viden om og lyst til at arbejde med de økonomiske spørgsmål og prioriteringer.
Undervejs i undervisningsforløbet introduceres eleverne for en række centrale
økonomiske begreber som vækst, inflation, betalingsbalance, markedsligevægt,
markedsmekanisme, finanspolitik, konjunkturer osv. Desuden introduceres eleverne til
det økonomiske kredsløb og konjunkturforløb. Det er ambitionen, at eleverne tilegner sig
viden om de økonomiske forhold og får mulighed for at teste deres videntilegnelse på
den danske økonomi gennem mindre øvelser og undersøgelser.
De økonomiske begreber og teorier er det centrale kernestof forløbet igennem, men det
forsøges knyttet dels til elevernes egen hverdag dels til det omkringliggende samfund.
Derudover kigger vi på den offentlige sektor og dens rolle ift. velfærd, og forbereder
afslutningsvis en glidende overgang til årets sidste forløb om velfærdsstatens
udfordringer.
Afslutningsvist vil eleverne blive indført grundlæggende teori om velfærdsmodeller,
velfærdsprincipper (herunder stat, marked og civilsamfund) samt de interne og eksterne
udfordringer, som den danske velfærdsstat står overfor. Eleverne vil blandt andet skulle
arbejde med den demografiske udvikling og det demografiske træk, undersøge omfanget
af outsourcing og social dumping i Danmark, samt diskutere mulighederne for
fremadrettet at sikre velfærdsstaten videre udvikling.

Faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og
diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale
forhold
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende
forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale
hjælpemidler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af
faglige begreber

Kernestof:
- Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- Det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomisk styringsinstrumenter
- Kvantitativ metode
Grundbog: Hansen og Banke: Luk Samfundet Op! 3. udgave, Columbus 2017. Kapitel 8
og 9.

Artikler:
- Aftale om finansloven for 2026: https://fm.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2025/oktober/aftale-om-finansloven-for-2026-velfaerden-loeftes-danskernes-hverdag-bliver-billigere-og-den-groenne-omstilling-fortsaetter/
- Statistikbanken: https://statistikbanken.dk/statbank5a/default.asp?w=1280
- Dansk økonomi trodser modvind: https://oem.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2025/december/dansk-oekonomi-trodser-modvind-fortsat-hoej-vaekst-og-stigende-koebekraft/
- Et overblik over dansk økonomi: https://www.dst.dk/da/Statistik/temaer/overblik-dansk-oekonomi#/
- Import og eksport af varer og tjenester: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/oekonomi/betalingsbalance-og-udenrigshandel/import-og-eksport-af-varer-og-tjenester
- Forbrugerprisindeks: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/oekonomi/prisindeks/forbrugerprisindeks
- Arbejdsløse: https://www.dst.dk/da/Statistik/emner/arbejde-og-indkomst/beskaeftigelse-og-arbejdsloeshed/arbejdsloese
- Danmark havde igen EU's største overskud: https://www.dst.dk/da/Statistik/udgivelser/NytHtml?cid=51137
Dansk økonomi overrasker igen men tempoet dæmpes: https://www.jyskebank.dk/nyheder/business/dansk-oekonomi-overrasker-igen-men-tempoet-daempes
- Den stille privatisering - dansk økonomi træder ind i ny epoke:  https://www.mm.dk/artikel/den-stille-privatisering-dansk-velfaerd-traeder-ind-i-en-ny-epoke
- Demografi: https://extranet.dst.dk/pyramide/pyramide.htm
- Befolkningstilvækst fortsat i de ældste befolkningsgrupper: https://www.dst.dk/da/Statistik/udgivelser/NytHtml?cid=51293
- Høje forventninger til velfærdssamfundet udgør en bombe under velfærdssamfundet.  https://www.altinget.dk/artikel/professor-hoeje-forventninger-til-serviceniveauet-udgoer-en-bombe-under-velfaerdssamfundet
- Nye tal afslører international arbejdskraft biddrager i stor stil til dansk velfærd:  https://www.danskerhverv.dk/presse-og-nyheder/nyheder/2025/december/nye-tal-afslorer-international-arbejdskraft-bidrager-i-stor-stil-til-dansk-velfard/
- Her er det du skal vide om partiernes pensionsudspil: https://nyheder.tv2.dk/politik/2026-03-06-her-er-det-du-skal-vide-om-partiernes-pensionsudspil
- Kritisk af socialdemokratiets stor valgkampsudspil:   https://www.dr.dk/nyheder/politik/kritik-af-socialdemokratiets-store-valgkampsudspil-vaelgerne-faar-ikke-fuldt-overblik-over

Dokumentarer og medieklip:
- Hvad er finansloven: https://www.youtube.com/watch?v=7h0oEl3EeCQ
- Stat, marked og civilsamfund: https://www.youtube.com/watch?v=0664AQgLb0whttps://www.dst.dk/da/Statistik/udgivelser/NytHtml?cid=51293
- Hvad er BNP? https://vimeo.com/818678967?fl=pl&fe=sh
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Køn, ligestilling og ulighed

Formålet med dette forløb er at rejse spørgsmålet om ligestilling mellem kønnene.
Ligestillingsspørgsmålet medfører ofte mange emotionelle reaktioner i forhold til de
forskelle, som vi kan identificere mellem mænd og kvinder, herunder spørgsmål om
retfærdighed i forhold til de forskelle eller direkte uligheder, som vi fortsat kan konstatere
og opleve, når vi kigger på relationerne mellem kønnene med sociologiske, økonomiske
og politologiske briller. Og det er lige, hvad vi vil gøre i dette forløb om køn og ligestilling.
Med fokus på spørgsmålet om, hvorvidt der er ligestilling mellem kønnene i Danmark,
repeteres de tre centrale fagområder inden for samfundsfaget. Herunder skal de arbejde
med aktuel empiri og forsøge at anvende deres viden om samfundsfaglige begreber til at
forklare de forhold, som viser sig i arbejdet med dette tema.
Følgende faglige mål er dækket gennem forløbet:

• Anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for
aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå.
• Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og
diskutere samfundsmæssige problemer.
• Undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale
forhold.
• Formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets
taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
• På et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne
synspunkter og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
• Identitetsdannelse og socialisering
• Magtbegreber og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk
samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
• Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de
politiske systemer i Danmark og EU.

Lærebøger:
• Brøndum, P. & Banke Hansen, T. (2017). Luk samfundet op (3. udgave). Columbus.
Side 12-27.
• Storr-Hansen, A., Ditlevsen, K. & Studstup, T. (2022). Køn og ligestilling (2. udgave).
Columbus. Side 8-10, 86-92.

Artikler:
• Equalis. Explainer: Forstå hvad der er op og ned i barselsdebatten. Equalis.dk. Link:
https://equalis.dk/wp-content/uploads/2024/08/EXPLAINER-Barsel-for-og-imod
genopsat. pdf
• Folketinget (2021-22). L 104 Forslag til lov om ændring af barselsloven. Ft.dk. Link:
https://www.ft.dk/samling/20211/lovforslag/L104/BEH1-50/forhandling.htm
• Lynggaard, S. (2024, 9. januar). Jeg har set mit køns smerte. Internetfænomenet
Herlige Svend har skrevet et brev til sit ufødte barn om at være mand. Zetland.dk. Link:
https://www.zetland.dk/historie/sOJApdJB-a8Y7GgDx-88aa9
• Plougmand, J.L. (2022, 28. april). Højtuddannede kvinder giver mænd baghjul: "Det
handler om politiske prioriteringer". Dm.dk. Link:
https://dm.dk/akademikerbladet/aktuelt/2022/april/hoejtuddannede-kvinder-giver-maend
baghjul-
det-handler-om-politiske-prioriteringer/
• Wegener, N. & Tronegård, M. (2021, 7. januar). Studievalg Danmark: Vi skal alle hjælpe
de unge med at se ud over køn. Altinget.dk. Link:
https://www.altinget.dk/uddannelse/artikel/studievalg-danmark-vi-skal-alle-hjaelpe-de
unge-med-at-se-ud-over-koen

Statistik og tabelmateriale:
https://www.lectio.dk/lectio/95/studieplan/forloeb_vis.aspx?phaseid=72302133154&prevurl=studieplan.aspx%3fdisplaytype%3dugeteksttabel%26l
1/3Dokumentar og medieklip:
• Columbus: Indkomstforskelle mellem mænd og kvinder. Link:
https://gron.luksamfundetop.dk/kapitel-1/kapitel-1/debatfilm/
• Disney. Mulan: Rigtige mænd. Link: https://www.youtube.com/watch?
v=aZu3OPhrVk0&list=RDaZu3OPhrVk0&start_radio=1
• DR (2023). Explainer: Hvad er ligeløn? Link: https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvad
er-
ligeloen_373336
• FN. Emma Watson at the HeForShe Campaign 2014 - Official UN Video (uddrag). Link:
https://www.youtube.com/watch?v=gkjW9PZBRfk&t=385s
• FN’s Verdensmål. Verdensmål 5: Ligestilling mellem kønnene. YouTube. Link:
https://www.youtube.com/watch?v=0oUlBtJgkas
• Nordisk Film. En frygtelig kvinde: Hovedtrailer. Link: https://www.youtube.com/watch?
v=eQ4z9oRUxWw
• Warner Brothers. Barbie: Main trailer. Link: https://www.youtube.com/watch?
v=pBk4NYhWNMM




Ulighed i Danmark (grundforløbet + kort opsamling) – Se undervisningsbeskrivelse fra jeres grundforløb.
Forløbet har til formål at give eleverne indsigt i de faktorer, der skaber og reproducerer
uligheder i vores samfund. Eleverne skal desuden selvstændigt kunne argumentere for
deres egne holdninger til problemstillinger vedrørende ulighed under inddragelse af
teoretiske og ideologiske perspektiver på ulighed.
Eleverne vil gennem forløbet stifte bekendtskab forskellige teoretiske og ideologiske
perspektiver på fattigdom, ulighed og social mobilitet, herunder Bourdieus
begrebsapparat, økonomisk ulighed, fattigdom, ulighed i sundhed, segmenter,
chanceulighed, mm.
- sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge
aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere
foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier
til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne
synspunkter og indgå i en faglig dialog.

Kernestof:
- Social differentiering og kulturelle mønstre
- Kvantitativ metode
Grundbog: Hansen og Banke: Luk Samfundet Op! 3. udgave. Columbus, 2017. S. 93-
107
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Opsamling

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer