Holdet 3h id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Gammel Hellerup Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Mads Tranberg
Hold 2025 id/3h (3h id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Fodbold og træningsprojekt
Titel 2 Pickleball
Titel 3 Hiphop

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Fodbold og træningsprojekt

Dette forløb er et kombineret fodbold og træningsprojektforløb, hvor aerob træning (konditionstræning) indgår som en del af fodboldundervisningen.

Formål med træningsprojekt-delen:
- At opnå en praktisk og teoretisk viden om træning og træningsformer
- At fremme den fysiske kapacitet  
- At blive testet 5 km test, så fysisk udgangspunkt kendes
- At lave et træningsprogram, der skal forbedre udgangspunktet
- At gennemføre træningsprogram og føre logbog over træningen
- At blive testet igen ved slutningen af forløbet (5km løbetest)
- At præsentere resultater, teori og refleksioner vedr. træningsprojekt mundtligt (gruppearbejde)

Fodbold:
Følgende tekniske elementer er blevet omtalt/instrueret (anvendelse, beskrivelse, nøglepunkter):
Spark: Indersidespark, ydersidespark, lodret vristspark.
Tæmninger: Fodsålstæmning, indersidetæmning, tæmning af høj bold, lårtæmning, brysttæmning
Dribling: Ydersidedribling, yderside-inderside dribling
Finter: husmandsfinten, kropsfinten.
Tackling: fodtackling, skuldertackling

Følgende taktiske elementer er blevet omtalt/instrueret:
Angrebsspil: Bredde i angreb, dybde i angreb
Angrebsprincipper: Skabe og udnytte frit rum, bandespil, boldovertagelse, overlap.
Forsvarsspil: Områdeopdækning, personopdækning
Forsvarsstil: Presspil, push up
Forsvarsprincipper: Opdækning/markering, opbakning, bestemme modstanderens retning.

Eleverne er blevet introduceret til nogle af de tekniske og taktiske elementer ved småspil/lille bane, da gymnasiet ikke har mulighed for brug af stor bane.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Pickleball

Formål:
Formålet med forløbet er en introduktion til Pickleball med fokus på dets særlige regler og karakteristika i sammenligning med andre ketcherspil. Samtidig sigtes der mod at opnå nedenstående tekniske og taktiske mål.

Tekniske mål
Eleverne skal til i rimelig grad og med korrekt greb og sving kunne udføre forskellige slag såsom
- serv
- returnering (grundslag)
- drop (3.bolden)
- lob
- flugtninger
- dinke-spil.
Der lægges særlig vægt på korrekt vægtoverførsel, svingbevægelsen og benpositioneringen herunder åben og lukket benstilling (henholdsvis for- og baghånd).

Taktiske mål:
Eleverne skal i rimelig grad kunne positionere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden. Derudover sigtes der mod at opnå en rimelig sikkerhed i at angribe nettet (at opnå magten over nettet), når muligheden byder sig, samt i rimelig grad at beherske enkle slagserier.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hiphop

I forløbet hiphop arbejdes der med flere forskellige stilarter indenfor hip hop og breakdance. Der er arbejdet med: hip hop moves, footwork, poses, battles og freezes.
Eleverne er blevet introduceret for en række forskellige hip hop moves af lettere og sværere grad. De forskellige moves har været udført enkeltvis, i pararbejde samt grupper med 4-5 personer.
Der er taget udgangspunkt i moves fra hiphop afsnittet i yubio.


Formålet med forløbet er, at eleverne udvikler deres kropsbevidsthed og bliver bekendt med hiphoppens udtryk og stil. Derudover arbejdes der med at udvikle elevernes forståelse for og anvendelse af forskellige bevægelseskvaliteter samt evnen til at variere og nuancere bevægelser gennem principper fra Labans bevægelseslære (BESS).

Faglige mål:
- Være i stand til at tælle og bevæge sig i takt til musikken, herunder at begynde på 1-takten.
- Kunne indgå i kreative processer, hvor bevægelser udvikles, varieres og sammensættes i koreografi.
- Være i stand til at sammensætte de introducerede hip hop moves i en samlet gruppekoreografi, med indlagte solosekvenser for alle gruppemedlemmer.  
- Kunne huske og udføre gruppekoreografi i hiphop med tydelig bevægelseskvalitet:
o Attitude
o Bounce
o Slides
o Isolationer (kontrollerede bevægelser af enkelte kropsdele).
o Markerede bevægelser

Ved afslutning af forløbet har eleverne fået til opgave at sammensætte og udføre en hiphop serie i 3 dele:
Del 1: Introducerede moves fra undervisning sættes sammen i en hip hop serie. Varighed 8x8 taktslag
Del 2: En battle som består af en solosekvens (breakdancemoves eller freezes)  Sideløbende med soloen udfører de resterende gruppemedlemmer enten toprock eller står i en ”pose”. Varighed 2X8 taktslag pr. person.
Del 3: En hip hop sekvens med selvvalgte moves. Det må gerne være med moves som er introduceret fra undervisningen men min. 2-3 nye moves skal inddrages. Varighed 6X8 taktslag
Afslutning: Gruppen afslutter i en fælles pose.


Moves der er introduceret i undervisningen (Yubio):
Den store fisk (33.A6)
Fast feed – pas de Bouré (33.A5)
Fast feed – Funky salsa (33.A5)
No no steps (33.A8)
På med jakken (33.A7)
Shake Shake Jump (ATL) (33.A12)
Toprock, footwork og freezes.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer