Holdet BI3b sr/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Biologi A
Lærer(e)
Hold 2023 BI1b sr 1-6s (BI1b sr/, BI2b sr/, BI3b sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Celler
Titel 2 Genetik
Titel 3 Forplantning
Titel 4 Ernæring og fordøjelse
Titel 5 Mikrobiologi og evolution
Titel 6 Økologi 1
Titel 7 Sygdomme og immunologiske metoder
Titel 8 Nervesystemet
Titel 9 Proteiner og enzymer
Titel 10 SRO
Titel 11 Stofskiftet
Titel 12 Fysiologi
Titel 13 Hormonsystemet og kemisk kommunikation
Titel 14 Udvidet genetik og mutationer
Titel 15 Udvidet økologi
Titel 16 Kemisk kommunikation og hormonforstyrrende stoffer
Titel 17 Muskelfysiologi
Titel 18 Populationsgenetik
Titel 19 Slægtskab og bioinformatik
Titel 20 Matematik i biologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Celler

Formål:

Give forståelse af biologiens byggesten (cellen) og membranprocesser. Forløbet omhandler cellens opbygning og dens funktion. Her skal i bl.a. lære om forskellen på celler fra dyr, planter og bakterier. I den forbindelse præsenteres livets træ. Derudover arbejdes med cellemembranens opbygning og funktion. Der arbejdes med mitose og kromosomer og antal.


Materialer:
Biologi i udvikling. Marianne Frøsig m.fl. 2015): side 14-20, 173 - 176.




Vi gennemgår bl.a.:
Prokaryote og eukaryote cellers generelle opbygning og funktion.
Inddeling af organismer.
Forskellen mellem dyre- og planteceller.
Forskellige organeller og cellemembranens opbygning og funktion.
Transportmekanismer over cellemembranen, bl.a. Osmose

Forskellige fagbegreber der bruges i undervisningen:

Prokaryot celle, Eukaryot celle, Cellekerne, Cellemembran, Cytoplasma, Ribosom, Kromosom, Haploid, DNA, Plasmid, Cytoskelet, Organel, Mitokondrie, Grønkorn/kloroplast, Plantecelles cellevæg.

Cellemembran , Fosfolipid, Hydrofob, Hydrofil, Uladede molekyler, Ladede molekyler ,Semipermeabel, Transportprotein, Receptorer, Passiv transport, Diffusion, Nettobevægelse af molekyler,
Faciliteret diffusion, Osmose

Diploid, Interfase, Mitose, DNA-replikation, Kromosom, Kromatid, Centromer, Profase, Metafase, Anafase, Telofase, Centrioler

Forsøg:
Mikroskopi af dyre og planteceller (NV forløb)
Osmose i kartoffelceller.
Mikroskopi af løgpræparater (mitose)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Genetik

Formål;
Formålet med emnet er at studere den basale genetik og proteinsyntesen. Herunder arbejdes med arveforhold, genetiske sygdomme og genteknologiske undersøgelser (PCR/gel-elektroforese).

Lærerbøger:
Biologi i udvikling (201 - 208, + 169 - 196)

Film - Tør du teste dine gener?

Vi gennemgår bl.a.:
Kromosomernes struktur.
Cellens livscyklus.
Genotyper.
Fænotyper.
Homozygoter.
Heterozygoter.
Monogene sygdomme.
Stamtræer.
Kønsbunden nedarvning.
Autosomal nedarvning.
Blodtype - ABO-systemet, rhesus systemet.
To geners nedarvning.
DNA
Replikation
Proteinsyntese.
Transskription.
Translation.
Den genetiske kode.
Gener.
Nukleinsyrers opbygning og funktion (DNA´s og RNA´s opbygning og funktion).
Genmutationer, - herunder gavnlige mutationer (laktase, seglcelleanæmi, og kraniestørrelse)
Årsager til genmutationer.
Kromosommutationer.
Arv og miljø.
Co-dominans.
Analyse af nedarvningsmønstre.
Karyotype
Kønsbestemmelse.
Genteknologiske metoder . herunder PCR og gelelektroforese.


Forsøg:
Blodtypebestemmelse. ABO-systemet.
Oprensning af DNA fra løg.
Gel elektroforese (hvem er gerningsmanden)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forplantning

Lærerbog:
Biologi i udvikling 133 – 167

Områder der arbejdes med i undervisningen:

Menneskets forplantning
Kønshormoners funktion og regulering
Mandens kønsorganer og sædcelleproduktion (Testosteron)
Kvindens kønsorganer og menstruationscyklus (menstruationscyklus; FSH, LH, Østrogen, Progesteron og HCG).
Prævention, sikre perioder og kønssygdomme
Befrugtning og fosterudvikling
Kunstig befrugtning og barnløshed. Insemination, reagensglasbehandling, hormonbehandling
Prænatal dianostik (Ultralydsscanning, Doubletest, Fostervands- og moderkageprøve, DNA - diagnostik)

Forsøg:
Smitteveje ved sikker og usikker sex
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Ernæring og fordøjelse

Lærerbøger:
Biologi i udvikling (75-82 + 86-101)

Forsøg: Kostfibre (HUSK),  Bromelin i ananas.

Kostens energigivende stoffer - deres opbygning og funktion i kroppen;
- Kulhydrater (mono-, di- og polysakkarider)
- Proteiner
- Lipider

De Officielle Kostråd

Fordøjelsessystemet;
- Opbygning
- De forskellige organers funktion.
- Optagelse af næringsstoffer over tyndtarmens væg.

Blodsukkerregulering;
- Blodsukker
- Insulin
- Glukagon
- Diabetes

Enzymer;
- Opbygning og funktion
- Parameter som enzymers funktion afhænger af (Substrat- og enzymkoncentration, temperatur samt pH-værdi)
- Enzymer i industrien

Appetitregulering;
- Hormoner
- Belønningssystem
- Mæthedscenter

Det daglige energibehov;
- Basalstofskiftet
- Beregning af ens daglige kaloriebehov
- BMI og fedt%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mikrobiologi og evolution

I dette forløb arbejder vi med evolution og mikrobiologi. Vi snakker evolution fra det første liv og til i dag.

Materialer:
Biologi i udvikling C-niveau s. 222-227, 230-235, 236-239
Biologi i udvikling B-niveau s. 104-106


Fokuspunkter:
Artsbegrebet (det biologiske)
Darwin og Lamarck
Artsdannelse (sympatrisk og allopatrisk)
Naturlig selektion (Darwins finker og birkemålere
Diversiteten af bakterier
Opbygning af bakterier
Mikrobiel vækst
Bakterieresistens - udvikling og konsekvenser
Overførsel af plasmider mellem bakterier


Øvelser:
Vaske hænder forsøg, forsøg med kimfald.

Simulationer:
Peppered Moth Game
Natural selection
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Økologi 1

Formålet er at lære den grundlæggende økologi. Via felttur og efterfølgende aflevering sættes fokus på søen som økosystem. Undervejs bestemmer eleverne deres eget økologiske fodaftryk.
Der vil være lærerstyret undervisning, forsøg, opgaver, fremlæggelser, simulationer og felttur.  

Materialer:
Biologi i udvikling C-niveau s. 22-28, 28-32, 51-58
Biologi til tiden 2. udgave s. 136-140

Fokuspunkter:
Økosystemer
Fotosyntese og respiration
Trofiske niveauer
Fødekæder og fødenet
BPP=NPP+R
Biotiske og abiotiske faktorer
C-kredsløb
Biodiversitet

Forsøg/øvelser:
Makroindex
Undersøgelse af biodiversitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sygdomme og immunologiske metoder

Bøger
Fysiologibogen s. 147 - 161 + 166 -175

Artikler:
http://www.oum.ox.ac.uk/bacterialworld/

https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/virus/introduktion_til_virologi/

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/virus/viral-livscyklus/

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/virus/evolution_og_bakteriofager/

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/virus/vira-der-beskytter-os/

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/virus/virusepidemier/


Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=zQGOcOUBi6s

https://www.youtube.com/watch?v=HUSDvSknIgI

https://www.youtube.com/watch?v=EDYUB80gkV8

https://www.youtube.com/watch?v=BfOiji4x0aU

https://www.youtube.com/watch?v=odRyv7V8LAE&t=92s

Øvelser:
Bakterier i omgivelserne + håndvask.
smittespredning (udført i 1g i forbindelse med forløb om forplantning)
ELISA-test

I dette forløb arbejdes med de organismer der kan gøre os syge og hvordan vores immunforsvar bekæmper sygdomme.

Fokuspunkter;
Opbygning og funktion af bakterier og virus
Immunsystemets opbygning og celletyper
Det uspecifikke forsvar
Inflammationsrespons
Det specifikke/adaptive forsvar
Klon-selektionsteori
Vaccination
Viral livscyklus
Metoder som der er stiftet bekendtskab med: antalsbestemmelse af bakterier (spektrofotometri, fortyndingsrække, tællekammer.

Derudover er der med udgangspunkt i LIFE forløbet, fight the bite, arbejdet med slangegifte, deres betydning for kroppen, detektion, og behandling. I forbindelse hermed, er der lavet øvelserne, ELISA, slagegifts betydning for blodet, og diagnostiske tests (strips, LFA test).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Nervesystemet

Fysiologibogen 2. udgave s. 31 – 57, 62-65

Artikler:
https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/hjerne-og-nerver/illustrationer/animationer/multipel-sklerose/

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=89RSpQJzUzI

https://www.youtube.com/watch?v=LzWdq0wvJtk&t=10s

https://www.youtube.com/watch?v=9AStzt21ZdE

https://www.youtube.com/watch?v=AEFQ0SxB6yo

https://www.youtube.com/watch?v=u44y6fiEMbI


Der arbejdes med nervesystemets og nervecellens opbygning. Herunder CNS, PNS, det sensoriske og motoriske system. Herunder afferente og efferente nervebaner. Der snakkes om det autonome nervesystem, som inddeles i parasympatikus og sympatikus.
Ift neuronets opbygning vendes gliaceller, dendritter, soma, axon, præsynaptisk og postsynaptisk terminal, synapse, myelinskede, ranvirske indsnøringer og betydningen af cellemembranen omkring nervecellen.
Der måles nerveimpuls, reaktionstid, strækrefleks og afstand mellem trykpunkter. Data indsamles og behandles. Derudover forklares de observerede hændelser biologisk.

Der arbejdes med hvilemembranpotentialet og aktionspotentialet, saltatorisk ledning, Na/K-pumper, depolarisering, repolarisering, hyperpolarisering mm.

Der arbejdes med synapsen, transmitterstoffer, synapsespalte, excitatoriske, inhibitoriske signaler, Clorid og Calcium kanaler, Synapse og synapsekløft, Præ-synaptisk neuron og Post-synaptisk neuron, Aktionspotentiale (impuls), Spændingsafhængig Ca2+ kanal, Vesikel, Transmitterstoffer, Receptorer, Transmitterafhængige ion kanaler, Spændingsafhængie ionkanaler, Pumper (re-uptake), Stimulerende og hæmmende, acethylcoline og GABA.

Der arbejdes med summation, fremmende og hæmmende synapser. EPSP og IPSP.

Betydning af Alkohol, Benzodiazepiner, Curare, nikotin, koffein, behandling af epilepsi og depression.

Forsøg - Undersøgelse af det motorisk og sensoriske nervesystem.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Proteiner og enzymer

Bøger:
Biokemibogen side  s. 71 - 90         

Artikler:
https://padlet.com/andreasandersen1989/enzymh-mmere-bxses8ewegcd1wgg

Øvelser:
Gæring som udtryk for enzymaktivitet (bobletælling i gæringsrør), som funktion af ændringer i substratmængde, enzym(gær)mængde og temperatur.

Bromelin i ananas

Mikrobielvækst - spektrofotometri af bakteriekultur


Forløbet handler om hvordan proteiners form har betydning for deres funktion. Derudover deres opbygning, foldning og struktur.

Fokuspunkter:
Aminosyrers opbygning og egenskaber hos deres radikaler.
Proteiners opbygning, herunder primære, sekundære og tertiære struktur.

Enzymers funktion, herunder dannelse af enzym-substratkompleks
Hæmning af enzymfunktion (kompetitiv og non-kompetitiv). Enzymtyper.

Faktorer der har indflydelse på enzymaktivitet: Enzymmængde, substratmængde, temperatur og pH
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 SRO

Bøger:

Biokemibogen s. 71-90
Bioteknologi – en temabog s. 9-24
Biologi i udvikling s. 97-113

Artikler:
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-5/AN5-2016oelbryg.pdf

https://www.kemifokus.dk/wp-content/uploads/sites/7/DAK4-2016-s23-25.pdf

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/oel-verdens-foerste-svar-paa-anvendt-bioteknologi/vaekstfaser/

NETADGANG TILLADT https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/oel-verdens-foerste-svar-paa-anvendt-bioteknologi/gaering/

Videoer:
https://www.youtube.com/watch?v=e1j7Ei6AUgc

https://video.ku.dk/video/9902585/ol-er-raketvidenskab-tre-punktnedslag-i



Øvelser:
- Ølbrygning, herunder måling af glukose og stivelsesindhold under brygningen og indhold af alkohol og glukose i gæringsperioden. Samarbejde med kemi.
- Sucraseafktivitet i pasteuriseret og upasteuriseret øl
- Mikrobiel vækst: Gærceller i æblejuice


Gærcellers opbygning
Mikrobiel vækst - den mikrobielle vækstkurve
Respiration- og gæringsprocesser. Der er fokus på glykolysen og enten aerob, fuldstændig nedbrydning af glukose eller anaerob gæring med ufuldstændig nedbrydning af glukose og dannelse af ethanol
Enzymtyper: Oxidotreduktaser, transferaser, hydrolaser, isomeraser, ligaser og lyaser
Enzymatiske processer under ølbrygning - herunder de enzymtyper der deltager i mæskning og glykolysen under gæring


SRO-overemnet var ølbrygning og SRO blev skrevet i samarbejde med kemi. Der kunne vælges mellem 6 øvelser som skulle inddrages i opgaveformuleringen: biologiforsøg: gærvækstforsøg, måling af enzymaktivitet vha. bobletælling, måling af Sucraseaktivitet i hhv. pasteuriseret og upasteuriseret øl og kemiforsøg: destillation af alkohol og bestemmelse at ethanol% i egenfremstillet øl, bestemmelse af kulhydrater i egenfremstillet øl, oxidation af alkoholer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Stofskiftet

Bøger:
Yubio kap. 17 katabolismen
Biologi i fokus s. 34 - 41om glykolysen
Biokemibogen s. 121-130, 134-136
Biologi i fokus (PDF) s. 34-41


Der er arbejdet med stofskifteprocesserne, herunder:
Glykolysen
Oxidativt decarboxylering
Krebscyklus
Elektrontransportkæde
og mælkesyregæring.

herunder er der arbejdet med COenzymer, ATP dannelse, CO2 produktion mm.

Derudover er der arbejdet med RQ/RER-værdi og betydningen af arbejdsintensitet herpå.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Fysiologi

I forløbet er der arbejdet med overgangen fra hvile til arbejde. Det maximale arbejde og tilpasningerne der ses ved længerevarende konditionstræning. der er arbejdet med iltbindingskurven og forskydningen af denne, under diverse forhold. Blodets bestanddele, arbejdsbelasning, og vitalkapacitet. Hjertets og kredsløbets opbygning.

Fysiologibogen 2. udgave s. 67-82, 93-109

Øvelser:
Dissketion af rotte
Hæmatokritværdi
Vitalkapacitet
Blodtryk
2 - punkts-test.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Hormonsystemet og kemisk kommunikation

Bøger:
Biologi i fokus - s. 57-67
Yubio s. 1344 - 1347 om tungmetaller.
Fysiologibogen 2. udgave s. 177-200
Biologiens Abc s. 131 - 141

Artikler:
https://kemi.taenk.dk/bliv-klogere/hormonforstyrrende-stoffer-derfor-er-de-problematiske

https://mst.dk/kemi/kemikalier/fokus-paa-saerlige-stoffer/hormonforstyrrende-stoffer/cocktaileffekter-og-hormonforstyrrende-stoffer/

https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-3/AN_3_2013konforvir.pdf

https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-3/AN3-2017ddf-mellemkoed.pdf

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=8dgoeYPoE-0

Reproduktion i fare - mit CFU

Den usynlige fjende på arktis - mit CFU


Forsøg:
Kemiluppen - undersøgelse af produkters indholdsstoffer
Karse - giftige stoffer og vækst.

I forløbet Arbejdes med kommunikation mellem celler, endokrin, parakrin signalering. Derudover ses der på endokrine kirtler og deres vigtigste hormoner. Der ses indledningsvis på forskellige typer af hormoner og deres opbygning, samt betydningen heraf. Positiv feedback og negativ feedback. Konsekvenser af anabole steroider og generelle komplikationer.

Arbejdes med hormontypers virkning på målceller, skelnes mellem hydrofobe og hydrofile hormoner og deres transport i blodet. Arbejdes med bugspytkirtlen, betaceller, insulin og udskillelsen af insulin, Glut-2 (betaceller) og Glut-4 transportører (muskelceller) og intracellulær kaskade samt transformationsændring.


Der arbejdes med begreberne agonist og antagonist, og betydningen af østrogene og androgene stoffer. Arbejdes med artiklerne, reproduktion i fare og mellemkødet sladrer om hormonforstyrrende stoffer, startes. Arbejdet leder frem til et referat af artiklerne som præsenteres for opponent.

Der indledes med undersøgelse af stoffer hjemmefra med kemiluppen. Dette leder frem til at der arbejdes med additiv, antagonistisk og synergistisk effekt ifb med coctail/kombinationseffekten af hormonforstyrrende stoffer. Her snakkes eksponeringstidspunkt overfor dosis. Derudover snakkes om det müllerske hæmstof og konsekvensen af eksponering af hormonforstyrrende stoffer på fostre. Forskellige figurer gennemgås i matrixgrupper og på tavlen som repetition af forløbet, og der afsluttes med snak om primære, sekundære og tertiære kønskaraktertræk.   

Filmen omhandler at moderne forskning synes at indikere, at mænds spermproduktion er faldet med halvtreds procent i de sidste halvtreds år. Samtidig er der sket en dramatisk stigning i tilfælde af testikelkræft og genitale misdannelser.
Samtidig har biologer rundt omkring i verden fundet foruroligende tegn på tilsvarende forstyrrelser i naturen. Feminisering af fisk og frøer, og kønslige misdannelser hos alligatorer og fugle, samt besynderlige seksuelle adfærdsmønstre hos andre dyr. Kan selve reproduktionen hos både dyr og mennesker være truet af hormonforstyrrende stoffer?

Derudover arbejdes der med økotoksikologi, hvor følgende begreber undersøges, LD50, LC50, ADI, TDI, persistens, biomagnifikation, bioakkumulation, grænseværdier og fastlæggelse af disse, grafisk afbildning, NOEC, LOEC, Cadmium eksponering, kviksølvforgifning og generelt om tungmetaller.  

Derudover arbejdes med genregulering, og hvordan hormonforstyrrende stoffer kan "tænde" "slukke" gener.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Udvidet genetik og mutationer

Bøger:
Genetikbogen b+a s. 21 - 68
Biokemibogen s. 60 - 64 om mutationer

Videoer:

https://www.youtube.com/watch?v=yqESR7E4b_8


Forsøg:
Vækst af majsmutanter
Uvlys og mutationer hos bakterier


I forløbet er der arbejdet med klassisk genetik, herunder rene linjer, mendels 1 og 2 lov, Filial generationer, genotyper, fænotyper, homo og heterozygoter, alleler, krydsningsskemaer, forskellige dominansformer (ufuldstændig, codominans). Nedarvning af to gener, epistasi, udspaltningsforhold.

Derudover er der arbejdet med det centrale dogme, DNAs opbygning og struktur, baseparringsprincippet, RNAs struktur, histoner mm. Replikation, polymeraser, transkription, translation, det centrale dogme, modifikation af RNA, transkriptionsfaktorer, tRNA mm

Mutationer, genmutationer (tavse, punkt, længdemutationer, blodtypesystemet, forskellige årsager til mutationer, kromosommutationer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Udvidet økologi

Økologibogen s. 13 - 14 + 46 - 48, 51-69, 70-82, 143-159

Arbejdet med succession og energiomsætning i økosystemer, åbne lukkede kredsløb, abiotiske, biotiske forhold, BPP, NPP, R, Naturforvaltning og genopretning.
Der er arbejdet med biodiversitet, symbiose, og populationer, samt begreber som biotop, niche, artsdiversitet. Derudover er der arbejdet med fotosyntesen og plantens grønne dele.
Der er arbejdet med liebigs minimumslov, konkurrence, prædation mm.
Om bestemmelse af populationsstørrelser og vegetationer.
Derudover fokus på danmarks skove, gennem kapitlet i økologibogen. Herunder skovens udvikling, skovdrift og mangfoldighed. Samt, C og N kredsløb.


Om biodiversitet
https://mst.dk/natur-vand/natur/biodiversitet/hvad-er-biodiversitet/
https://mst.dk/natur-vand/natur/biodiversitet/hvordan-bevarer-vi-biodiversiteten/
https://mst.dk/natur-vand/natur/biodiversitet/hvordan-maaler-vi-biodiversiteten/
https://mst.dk/natur-vand/natur/biodiversitet/hvad-truer-biodiversiteten/


Film:
https://www.youtube.com/watch?v=BcvqlLWdJLY
https://www.youtube.com/watch?v=GlWNuzrqe7U


Forsøg/øvelser:

Fangst/genfangst
Shannonindeks
Raunkjær cirkelbestemmelse
Fotosyntesepigment i blade
Bestemmelse af primærproduktion i enårige planter
Insektdiversitet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Kemisk kommunikation og hormonforstyrrende stoffer

Bøger:
Biologi i fokus - s. 57-67
Yubio s. 1344 - 1347 om tungmetaller.
Fysiologibogen 2. udgave s. 177-200
Biologiens Abc s. 131 - 141

Artikler:
https://kemi.taenk.dk/bliv-klogere/hormonforstyrrende-stoffer-derfor-er-de-problematiske

https://mst.dk/kemi/kemikalier/fokus-paa-saerlige-stoffer/hormonforstyrrende-stoffer/cocktaileffekter-og-hormonforstyrrende-stoffer/

https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-3/AN_3_2013konforvir.pdf

https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-3/AN3-2017ddf-mellemkoed.pdf

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=8dgoeYPoE-0

Reproduktion i fare - mit CFU

Den usynlige fjende på arktis - mit CFU


Forsøg:
Kemiluppen - undersøgelse af produkters indholdsstoffer
Karse - giftige stoffer og vækst.

I forløbet Arbejdes med kommunikation mellem celler, endokrin, parakrin signalering. Derudover ses der på endokrine kirtler og deres vigtigste hormoner. Der ses indledningsvis på forskellige typer af hormoner og deres opbygning, samt betydningen heraf. Positiv feedback og negativ feedback. Konsekvenser af anabole steroider og generelle komplikationer.

Arbejdes med hormontypers virkning på målceller, skelnes mellem hydrofobe og hydrofile hormoner og deres transport i blodet. Arbejdes med bugspytkirtlen, betaceller, insulin og udskillelsen af insulin, Glut-2 (betaceller) og Glut-4 transportører (muskelceller) og intracellulær kaskade samt transformationsændring.


Der arbejdes med begreberne agonist og antagonist, og betydningen af østrogene og androgene stoffer. Arbejdes med artiklerne, reproduktion i fare og mellemkødet sladrer om hormonforstyrrende stoffer, startes. Arbejdet leder frem til et referat af artiklerne som præsenteres for opponent.

Der indledes med undersøgelse af stoffer hjemmefra med kemiluppen. Dette leder frem til at der arbejdes med additiv, antagonistisk og synergistisk effekt ifb med coctail/kombinationseffekten af hormonforstyrrende stoffer. Her snakkes eksponeringstidspunkt overfor dosis. Derudover snakkes om det müllerske hæmstof og konsekvensen af eksponering af hormonforstyrrende stoffer på fostre. Forskellige figurer gennemgås i matrixgrupper og på tavlen som repetition af forløbet, og der afsluttes med snak om primære, sekundære og tertiære kønskaraktertræk.   

Filmen omhandler at moderne forskning synes at indikere, at mænds spermproduktion er faldet med halvtreds procent i de sidste halvtreds år. Samtidig er der sket en dramatisk stigning i tilfælde af testikelkræft og genitale misdannelser.
Samtidig har biologer rundt omkring i verden fundet foruroligende tegn på tilsvarende forstyrrelser i naturen. Feminisering af fisk og frøer, og kønslige misdannelser hos alligatorer og fugle, samt besynderlige seksuelle adfærdsmønstre hos andre dyr. Kan selve reproduktionen hos både dyr og mennesker være truet af hormonforstyrrende stoffer?

Derudover arbejdes der med økotoksikologi, hvor følgende begreber undersøges, LD50, LC50, ADI, TDI, persistens, biomagnifikation, bioakkumulation, grænseværdier og fastlæggelse af disse, grafisk afbildning, NOEC, LOEC, Cadmium eksponering, kviksølvforgifning og generelt om tungmetaller.  

Derudover arbejdes med genregulering, og hvordan hormonforstyrrende stoffer kan "tænde" "slukke" gener.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Muskelfysiologi

Forløbet har haft fokus på skeletmuskulaturen, dens opbygning og funktion. Herunder muskelfibertyper, muskelkontraktionen, dens energiomsætning. Derudover har vi arbejdet med hypertrofi, atrofi og den aldrende muskel.
Vi har set på den neuromuskulære synapse og på, hvordan muskulaturen aktiveres.

Forsøg:
Sammenhæng mellem underarms længde og muskelstyrke

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=LkXwfTsqQgQ

https://www.youtube.com/watch?v=CAC2g03_-2Y

Materiale
Fysiologibogen 2. udgave s. 111-145

https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-6/AN6-2017muskler.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Populationsgenetik

Der er i forløbet arbejdet med populationsdynamikker med udgangspunkt i Hardy Weinberg ligevægt.
Her er der arbejdet med alleler, genotyper og genetisk ligevægt. Om foundereffekt, flaskehals og genetisk drift. Derer arbejdet med migration, miljø stres og indavl.

Film: Aleuternes hemmelighed.

Materiale:
Genetikbogen b+a s. 71-87
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Slægtskab og bioinformatik

I forløbet er der arbejdet med UPGMA metoden, genetisk afstand, introns og exons, allignments og genbanker. Der er udarbejdet stamtræer og arbejdet med hvordan bioinformatik og eDNA anvendes.

Materiale:
Genetikbogen B+A  Side 161 - 177

Øvelser:
Allignment i af sekvenser i https://blast.ncbi.nlm.nih.gov/Blast.cgi

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=q7mp1wxLoyA&t=1s
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Matematik i biologi

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer