Holdet DA3u/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA1u 1-6s (DA1u/, DA2u/, DA3u/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Grundforløbet
Titel 2 Forløb#2 Retorik og argumentation
Titel 3 Forløb#3 Romantikken
Titel 4 Forløb#4 Tekstanalyse
Titel 5 Forløb#5 Gys, skræk og Freud
Titel 6 Forløb#6 Medier og virkelighedsopfattelser
Titel 7 Forløb#7 Det moderne Gennembrud
Titel 8 Forløb#8 Værklæsning Et Dukkehjem
Titel 9 Forløb#9 Lyrik, sprog og stil
Titel 10 Forløb#10 Realisme og modernisme
Titel 11 Forløb#11 Nyhedsformidling
Titel 12 Forløb#12 Tekster på tværs
Titel 13 Forløb#13 Eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Grundforløbet

Forløbet er knyttet til alle tre perspektiver i dansk (litteratur, sprog, medier)

Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Igennem forløbets 28 moduler sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på blogs og sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til blogs og sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.

Materiale:
Eksempel på blog til analyse (f.eks. https://www.geggo.dk/ eller https://metteogmartinrejser.dk/ )
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1) OBS: VÆRKLÆSNING
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af ”Den der lever stille”, romanuddrag, Leonora Christina Skov 2018
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb#2 Retorik og argumentation

Formålet med dette forløb er at give eleverne viden om og lyst til at arbejde med en danskfaglig analyse af taler. I forløbet arbejder vi med en sproganalytisk tilgang til talen som genre og med retorikken som virkemidler.
Produktet er, at eleverne selv skriver og holder en tale.


Forløbet indgår som et mundtlighedsforløb i 1.g. Den grundlæggende  tilgang er, at en tale er opbygget ved hjælp af en række retoriske greb og sproglige virkemidler, som eleverne skal kunne kende brugen af i de taler, vi analyserer. Men formålet er også, at eleverne skal lære at kunne bruge værktøjerne og virkemidlerne i de taler, de selv laver.

Centrale fagbegreber:
    ' de 3 talegenrer
    • sproglig analyse, dvs. sproglige virkemidler
    • retorisk analyse, herunder Ciceros retoriske pentagram
    • analyse af appelformer
    • analyse af argumentation, herunder fokus på Toulmins argumentmodel

Materiale:
    • Udpluk af forskellige typer taler (H. M. Dronningens nytårstale 2020,
Peter Yding Brunbech: Mini-foredrag om velfærdsstaten, Greta Thunberg taler foran Christiansborg, 2019,  Knud Romer på GL-kanalen, 24. nov. 2014, Steve Jobs, 2005, Stanford University, Martin Luther King,  28. august 1963.
* Prins Christians tale ved sin 18-års fødselsdag (oktober 2023)
* Dronning Margrethes nytårstale (2023)
    • Jens Stoltenbergs tale på Rådhuspladsen i Oslo den 25. juli 2011 ved mindeceremonien for ofrene for massakren på Utøya
    

Supplerende materiale:
    • Larsen, Ole Schultz. u.å. Håndbog til dansk - litteratur, sprog, medier. Systime. https://hbdansk.systime.dk/.
    

Produkt: Eleverne skriver selv 1 tale, som de holder for hinanden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#3 Romantikken

I dette forløb beskæftiger vi os med litteraturhistorisk læsning som samtidig fungerer som forberedelse til DHO' en, som er et samarbejde imellem dansk og historie.

Fokus er Romantikken (1800-1850) med 3 strømninger: Universalromantikken (+ nyplatonisme),
nationalromantikken
og biedermeier,

Tekster:
Klip fra Disney (1995) ”Pocahontas”/
H. C. Andersens ”Klokken” (1845) + ”Den lille pige med svovlstikkerne” (1845)
Schack Staffeldt: ”Indvielsen” (1804)
Om Platons hulelignelse.
Caspar David Friedrich: ”Korset i bjergene” (1808)
Juliane Marie Jessen: ”Dannemark! Dannemark! Hellige Lyd!” (1819)
Adam Oehlenschläger: ”Der er et yndigt land” (1819)
H.C. Andersen: ”Danmark, mit fædreland” (1850)
Grundtvig ”Langt højere bjerge” (1820). De 4 første strofer.
+ danske landskabsmalerier fra perioden
Grundtvig: ”Det er så yndigt” (1855)
Martinus Rørbye: ”Udsigt fra kunstnerens vindue” (1825)
                          + ”Kirurg Christian Fenger og hustru med datter” (1829)
Wilhelm Bendz: ”Det Waagepetersenske familiebillede” (1830).


#Litteraturens veje. Af Johannes Fibiger.
*Om nationalromantikken (s.129-132).

#Litteraturhistorien på langs og på tværs. s. 67-80.
* Generelt romantikken +universalromantik
(s.67-73 øv)
* om Nationalromantik (s. 74-78 nederst).
* om Grundtvig (s.73-74)
* Om Biedermeier: (s.78-80).


Derudover skrives 1 analyserende artikel + genaflevering med feedback og perspektivering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#4 Tekstanalyse

Forløbet fokuserer på at træne litterær analyse. Hvordan åbner man en litterær tekst og kommer i gang med analysen? Vi skal træne at forholde os undersøgende, når vi møder den første gang og læser den igennem. Dvs. vi skal træne at tage noter, mens vi læser teksterne igennem.

Vi skal træne fagbegreber til at analysere dem med. Dvs. vi skal blive fortrolige med den litterære værktøjskasse
Derudover skal vi træne at dokumentere vores proces og hvad vi har lært undervejs.
Forløbet slutter med en Bootcamp, der fokuserer på skriftlighed.15

Der er en analyserende artikel tilknyttet forløbet.

Materialer:
Pia Juul: En flinker fyr (2005)
Thomas Korsgaard: Lasagne (2019)
Naja Marie Aidt: Er verden lille (1993)
Jan Sonnergaard: Sex (1997)
Kristian Bang Foss: Frank vender hjem (2019, uddrag).
Lone Hørslev: Egernet (2017)
Jens Blendstrup: Frank og Thomas (2021)
Tom Kristensen: Det blomstrende Slagsmaal (1920)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#5 Gys, skræk og Freud

Perspektiver: Forløbet er primært knyttet til det litterære perspektiv, men det berører også det mediemæssige perspektiv.

Indhold:
Vi fokuserer på litteratur og film, der skræmmer os. Vi fokuserer særligt på romantismen og begreber som dobbeltgængermotivet og det interessante. Vi sammenligner arbejder med Sigmund Freuds psykoanalyse.

Formål:
At styrke vores analyse og fortolkning af litterære tekster. At læse tekster ud fra psykoanalysens læsestrategi. At se litterære temaer og motiver på tværs af tid og sted. At arbejde med både mundtlig og skriftlig analyse.
Der knytter sig en skriftlig aflevering: Den analyserende artikel til forløbet.

Materialer:

Ukendt (folkevise): "Varulven"
B.S. Ingemann: "Glasskabet”
Edgar Allan Poe: "Den sorte kat" (1843)  
Emil Aarestrup: Paa sneen
H.C. Andersen: Skyggen (VÆRK)
Klip fra H.C. Andersen og den skæve skygge
Klip Donald´s better self
Plakat Dr. Jekyll og Mr. Hyde

Sildig Opvaagnen (VÆRK)
Black Swan
Ondskabens Hotel eller Fight Club.

"Hvad er en gyser" - http://gyseren.dk/hvad-er-en-gyser/
"Litteraturens huse", Systime 2021: "Psykoanalysens metoder"
"Litteraturens veje", "Folkeviserne" s. 65- 72, "Dobbeltgængermotivet" s. 196-197,
Om Romantismen.
Uddrag fra Ebbe Krogh & Finn Lykke Schmidt: Gys, splat og Freud.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Forløb#6 Medier og virkelighedsopfattelser

Forløbet ‟Medier og virkelighedsopfattelser” giver greb og begreber om nyheder.
Nyheder er en uundværlig byggesten i den demokratiske offentlighed, og hvis man holder sig orienteret, kan man deltage kvalificeret i demokratiet og dermed værne om det.
Men nyheder har samtidig deres eget liv og går i sving og selvsving i deres egne kredsløb. Derfor skal vi bruge begreber til at håndtere dem. I dette forløb lærer vi om genrer og komposition, men også om de ‛zoner’ af sandhed, som nyheder kan bevæge sig igennem.
Vi følger to nyheder – nemlig nyheden om krigen i Ukraine og fodboldspilleren Christian Eriksens hjertestop – i deres kredsløb for at forstå, hvordan nyheder kan skabe flere nyheder.

FAGLIGE MÅL:
– analysere og fortolke ikke-fiktive tekster
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber

KERNESTOF:
Her undersøges med en sproganalytisk tilgang et genremæssigt varieret udvalg af teksttyper, herunder litterære tekster, argumenterende tekster og taler. Der trækkes på elevernes viden fra almen sprogforståelse. Her arbejdes metodisk med:
–  sproglig analyse, fortolkning og vurdering
–  retorisk analyse.

MATERIALE:
Aiche, Nadeen: “Det er racistisk hykleri, når danske politikere åbner favnen for ukrainske flygtninge”, information.dk 03.03.2022
Brock, Jeppe Laursen: “»Simon er lige præcis, som han reagerede i den situation«: Verden rundt hylder de kaptajn Kjær for stort lederskab på en traumatisk aften”, politiken.dk 13.06.2021
Hybel, Kjeld: “Selv om jeg er læge, har jeg gjort op med mig selv, at jeg er parat til at dræbe”, politiken.dk 27.02.2022
Jensen, Kristian Ditlev: “Folkets tjener”, ekkofilm.dk 16.05.2022
Nielsen, Kasper Colling: “Der er gået næsten en uge, siden Christian Eriksen kollapsede, og jeg er stadig rystet. Faktisk har jeg grædt hver eneste dag siden”, politiken.dk 16.06.2021
Politikens leder: “UEFA bør lære af Simon Kjær, hvordan man opfører sig, når det gælder”, Politiken 14.06.2021
Supplerende stof
Mads Rangvid & Mimi Sørensen (2023): Krig og kærlighed i nyhedskredsløb, Dansklærerforeningens Forlag


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#7 Det moderne Gennembrud

Dette forløb handler om den litterære periode Det moderne gennembrud. Vi har fokus på Georg Brandes ord: "Litteraturen skal sætte problemer under debat"  om de tre K´er: køn, klasse og kirke.

MATERIALER:
Georg Brandes om hovedstrømninger i 1800-tallets litteratur, 3. november 1871
1800-tallet på vrangen, afsnit 6.
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød, 1887
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette, 1887
Amalie Skram: uddrag af Contance Ring, 1885
VÆRK: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem, 1879
Skam, sæson 2 (1 times udvalgte scener) Paralleller mellem Nora og Noora
Gejst: Klassikere hitter, Merete Pryds Helle om Ibsen, 2018
Herman Bang: Den sidste balkjole, 1887
Om sædelighedsfejden
Henningsen: Barnemordet, 1886
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 10 Forløb#10 Realisme og modernisme

Forløb med det litterære perspektiv:

Litteraturen i det 20. århundrede deler sig i to spor: realisme og modernisme.

Den realistiske litteratur skildrer en genkendelig verden og forholder sig ofte samfundskritisk ved at sætte fokus på problemer i det moderne samfund. Og den modernistiske litteratur viser gennem sin eksperimenterende stil, at gamle værdier og traditioner er brudt sammen.

Vi arbejder med de to litterære og kunstneriske strømninger realisme og modernisme -to grundlæggende forskellige litteratur- og kunstsyn - og undersøger, hvordan forholdet mellem form og indhold anskues.

Vi skal arbejde med tidlig modernisme og tidlig realisme, ekspressionisme, efterkrigstidsmodernisme, 1960´er modernisme, 1970´ernes bekendelseslitteratur,  og den nye realisme.

Vi skal desuden læse tekster af kanonforfattere:  Peter Seeberg og Klaus Rifbjerg samt uddrag af internationale klassikere i oversættelse (Franz Kafka og James Joyce).

Litteraturhistorien på langs og på tværs: Om realisme og modernisme
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (tidlig realisme)
Uddrag af Franz Kafka Processen og James Joyce Ulysses (tidlig modernisme
Tom Kristensen- og Broby-digte (ekspressionisme)
Peter Seeberg: Patienten og Klaus Rifbjergs Livet i badeværelset (60er'modernisme)
Vita Andersen: Fredag, lørdag, søndag + Lykke (bekendelseslitteratur)
Jens Blendstrup: Sofus er læge og mor er syg (den nye realisme).

Der knytter sig 1 skriftlig aflevering til forløbet (=1 analyserende artikel)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forløb#11 Nyhedsformidling

OBS: Forløbet er læst af Mille

Som introduktion til forløbet har klassen lavet personas/personkarakteristik af Politikens, Jyllandspostens, Berlingskes og Informations målgrupper udfra en forside fra samme dag (15. august 2013 i forbindelse med urolighederne i Ægypten). Efterfølgende blev de præsenteret for Minervamodellen og de 5 segmenter. Vi talte i samme forbindelse om forskellene mellem OMNIBUS-, NICHE- og TABLOID-aviser og på PARTS-, ERFARINGS- og EKSPERTKILDER.

Vi har arbejdet med NYHEDSKRITERIER og NYHEDSTREKANTEN samt VINKLING og diskuteret, om nyhedstrekanten overhovedet stadig er gældende i dag ved at kigge på aktuelle nyheder og analysere dem. Nyhedstrekanten er også blevet sammenlignet med den aristoteliske trekant gennem en praktisk øvelse for at sætte kompositionen af den klassiske nyhedsartikel overfor reportagens mere novelleagtige opbygning.

Klassen har skrevet to opgaver, hvor de i grupper har remedieret en film til en nyhedsartikel med rubrik, underrubrik og brødtekst afbrudt af mellemrubrik og med et citat fra mindst én kilde, hvor vi efterfølgende i plenum har givet kollektiv feedback og identificeret vinkling samt de anvendte kildetyper. Bagefter har de remedieret HC Andersens eventyr "Skyggen" på samme vis inklusiv fokus på valg af avis/målgruppe.

Vi har forfattet egne satiriske nyheder àla Rokokoposten i forbindelse med arbejdet med at identificere PSEUDONYHEDER og kigget på reportagetyper og -kendetegn. Vi har arbejdet med ”Branden” af Herman Bang som differentierede opgaver og kigget på (bl.a) hans brug af sanseskrivning og billedsprog. Vi har også læst Pontoppidans ”Naadsensbrød” for at vurdere, om den kan klassificeres som en reportage.

Til sidst har vi leget eksamen ved at dele klassen ind i 3 grupper, en eksaminand-, censor- og eksaminatorgruppe, og er ”gået til eksamen” i Claes Kastholms reportage ”Blodig nat på stenbroen” ved hjælp af medieanalyseafsnitet fra 'Håndbog til dansk', og er startet på forløbets 3. opgave (reflekterende artikel) som fællesskrivning.

Øvrige tekster:
Berlingskes, DRs og Ekstrabladets dækning af fyrværkerikatastrofen i Seest 3. november 2004
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#12 Tekster på tværs

OBS: Forløbet er læst af Mille

Et litterært og sprogligt forløb, hvor eleverne eksamenstræner mundtlig formidling af forskellige tekster og trækker tematiske tråde på tværs af litteraturhistorien.

Først sammenligner vi middelalderen med romantikken ved at sætte den norrøne digtning op imod et uddrag af Adam Oehlenschlägers 'Guldhornene' og snakke NATIONALROMANTIK og DUALISME.

Vi fortsætter litteraturhistorisk til barokken, som vi sætter op imod storbymodernismen ved at sammenligne Kingos 'Sorrig og glæde' med Michael Strunges 'Plastiksolen' og 'Natmaskinen'. Her skal eleverne finde baroktrækkene GENTAGELSE, HENVENDELSE, UDRÅB, MODSÆTNING, PERSONIFIKATION, METAFORISKE NYDANNELSER og VANITAS i begge tekster ligesom vi sammenligner livsfilosofien i begge perioder.

Fra 1600-tallet går vi til 1700-tallet og snakker oplysningstid, rationalisme, SATIRE og censur mens vi læser en Holberg-epistel (395 om ytringsfrihed) og en tegneserieremediering af 'Jeppe på bjerget'. I samme forbindelse får vi lige genopfrisket TOULMIN og lavet noget argumentationsanalyse.

Vi slutter af med at kigge på efterkrigstiden og forskellene på HERETICAMODERNISME, ARENAMODERNISME og Blixens særlige skrivestil ved at læse 'Paradisæbler' af Martin A. Hansen, uddrag af 'Hullet' af Peter Seeberg, som vi sammenligner med 'Modsatterne og omvendterne' af Svend Åge Madsen.

Sideløbende kører vi VÆRKLÆSNING af en DIGTSAMLING ved at bruge vores viden om perioder og metoder på tværs til at arbejde med Rasmus Seebachs 'Rasmus Seebach' på forskellige måder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#13 Eksamenstræning

OBS: Forløbet er læst af MIlle

I dette forløb laver vi en grundig "recap" (àla Mille), hvor vi får opfrisket alle 3 års undervisning og hovedtekster og værktøjer.

Vi starter med et dyk ned i den sproglige værktøjskasse, hvor vi kigger på SPROGHANDLINGER og læser Simon Fruelunds novelle 'Jeg finder mig ikke i det'. På REPLIKTYPER, SAMTALEREGLER, TRANSAKTIONSANALYSE og UNDERTEKST gennem Helle Helles 'En stol for lidt' og indledningen til 'Et dukkehjem'. Vi bruger SEMANTISKE FELTER som analyseredskab ved at læse Klaus Rifbjergs 'Teknik'. Vi skal også arbejde med STILISTIK og RETORIK og opfriske (fx) hvordan man analyserer en tale.

Vi skal også opfriske MEDIEANALYSE, FILMISKE VIRKEMIDLER, FACEWORK og BILLEDANALYSE og de 4 hensigter. I den forbindelse kigger vi på reklame og dokumentar, og da vi mangler den sidste VÆRKLÆSNING, som skal være en roman, så kan filmanalysen passende være en filmatisering heraf. Det bliver Karen Blixens 'Babettes Gæstebud' som ligger i direkte forlængelse af en gennemgang af  Blixens noveller 'Det ubeskrevne blad' og 'De blaa øjne' - sidstnævnte bruges som optakt til en skriftlig opgave (analyserende artikel). Her har vi kigget på Blixens særlige skrivestil med fokus på OVERFLYVNING, MAGISK REALISME OG/ELLER I GAMLE DAGE, KINESISK ÆSKE, DET OVERRASKENDE 'MEN' og KUNST OG/ELLER SKÆBNE SOM MOTIV  

Vi slutter af med en gennemgang af den litterære værktøjskasse og fortsætter vores arbejde fra sidste forløb med at tegne linjer på langs og på tværs af litteraturhistorien

Tekster til argumentation:

https://seksualpolitik.dk/sio-lancerede-01-02-11-en-satirisk-kampagne-som-italesaetter-negativiteten-om-sexarbejde-som-erhverv-kontra-f-eks-dansk-sygeplejeraads-reklame-for-sin-branche-sexarbejderkarriere-dk/

https://www.s-i-o.dk/sexarbejdernes-interesseorganisation-lancerer-karriere-site-for-sexarbejdere/#:~:text=Med%20kampagnen%20og%20den%20nye%20hjemmeside%20vil,at%20vise%2C%20at%20det%20med%20samme%20ret

youtube.com/watch?si=CuhTXXwN8ysotYtU&v=rU1_AaC-EiA&feature=youtu.be
(Anne-Grete Bjarup-Riis i Go'morgen Danmark)

Tekster til retorik:

Lars Løkke Rasmussens tale ved Folketingets åbning (uddrag) d. 5. oktober 2010


Pia Kjærsgaard: Danske værdier - tryghed og velfærd (Uddrag) Talen ved DF’s årsmøde 2007

Tekster til transaktionsanalyse, samtaleregler, sproghandlinger etc.:

Henrik Ibsen: 'Et Dukkehjem' - uddrag fra 1. akt, scene 1

Simon Fruelund: 'Jeg finder mig ikke i det'

Helle Helle: 'En stol for lidt'

Øvrige tekster:

Klaus Rifbjerg: 'Teknik' og 'Postludium'

HC Andersen: 'I Danmark er jeg født'

Karen Blixen: 'De Blaa Øjne', 'Det ubeskrevne blad' samt VÆRKLÆSNING: 'Babettes Gæstebud' (som roman og film af Gabriel Axel)



OBS: FØLGENDE MATERIALER MÅ TILGÅS VIA INTERNETTET TIL SKRIFTLIG OG MUNDTLIG EKSAMEN:

Håndbog til dansk
https://hbdansk.systime.dk/?loopRedirect=1

Litteraturhistorien på langs og på tværs
https://litthist.systime.dk/

Ordnet.dk
https://ordnet.dk/ordnetdk

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
DA3u/ skr. prøve 03-03-2026
Blixen-opgaven 15-03-2026
Oberstprøve 10-05-2026
Generalprøve 15-05-2026
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer