Holdet DA3w/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA1w 1-6s (DA1w/, DA2w/, DA3w/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb - Den personlige fortælling
Titel 2 Fra barn til voksen
Titel 3 Filmanalyse
Titel 4 (Frem mod) DHO: Nationalromantikken
Titel 5 "Det litterære hjørne" - podcast og værklæsning
Titel 6 Krimi (Elever vælger forløb)
Titel 7 Familien
Titel 8 Reportagen
Titel 9 Litterære metoder
Titel 10 Retorik og argumentation
Titel 11 Det moderne gennembruds kvinder
Titel 12 Realisme og modernisme
Titel 13 Tid, liv og overgange

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb - Den personlige fortælling

Forløbet er knyttet til alle tre perspektiver i dansk (litteratur, sprog, medier)

Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.
Igennem forløbets 20 moduler sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på blogs og sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til blogs og sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.

Materiale:
Eksempel på blog til analyse:  http://indsaetselvfancynavn.blogspot.com/

”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)

”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)

”Barndom” og ”Jetlagformørkelse”, digte, Yahya Hassan 2013

Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012

Af ”Den der lever stille”, romanuddrag, Leonora Christina Skov 2018
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende opgave: Den personlige fortælling 15-10-2023
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Fra barn til voksen

Forløbet knytter sig til alle tre perspektiver i danskfaget,

Indhold:
I dette forløb skal vi arbejde med tekster, der alle tematiserer overgangen fra barn til voksen, men som gør det på hver deres særlige måde. Igennem forløbet arbejder vi med dokumentarfilm, tv-serie, digt og novelle – og igennem vores analytiske fokus diskuterer vi, hvordan forskellige genrer skildrer det overordnede tema.

Herudover arbejder vi også med remediering ift. kreative produkter og omskrivning af tekster.

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne arbejdet med og opnået kendskab til medieanalyse af dokumentarfilm, podcasts og tv-serie samt litterær analyse af digte og noveller, herunder de specifikke træk, der gør sig gældende for de enkelte genrer.

Materiale:
”Skjold og Isabel”: Dokumentar, Emil Næsby Hansen, 2018 (værk)
"Syndefaldsmyten": Det Gamle Testamente, Første Mosebog, kap. 3
"Drivhuset”: Novelle, Anders Bodelsen, 1965
Blank (Knut Næsheim, NRK, 2018). Sæson 1, Afsnit 3: "Uten mål og mening"
Anmeldelse: Filmmagasinet Ekko: "Skjold og Isabel" af Kjartan Hansen, 12. marts 2018
Interview: Soundvenue: "’SKJOLD & ISABEL’-INSTRUKTØR: »JEG ER ALDRIG FØR KOMMET SÅ TÆT PÅ NOGEN, SOM JEG GJORDE DER«" af Morten Kildebæk, 24. maj 2018
Podcast: Efter festen: "Sari aner ikke, hvad hun vil" (DR undervisning, 2021)
Eksempel på dagbog: Ind i dansk: "Lottes dagbog"

”Håndbog til dansk”, i-bog, Systime 2023
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel: Skjold og Isabel 04-12-2023
Genaflevering af analyserende opgave 11-02-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Filmanalyse

Forløbet knytter fortrinsvis an til det mediemæssige perspektiv og har derudover fokus på skriftlighed frem mod DHO. Forløbet knytter dermed også an til det sproglige perspektiv.

Vi arbejder metodisk med:
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
- analyse og vurdering af mediers funktion i sociale, kulturelle og historiske sammenhænge
- produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag.

Eleverne træner deres mundtlige udtryksfærdigheder i klassedialog og fremlæggelser. De træner deres skriftlige udtryksfærdigheder i mindre tekstproduktioner i forlængelse af arbejdet med analyse og fortolkning med særligt fokus på analyserende teksters opbygning. I slutningen af forløbet afleverer de gruppevis en analyserende tekst bygget op efter PEEL/PEFO-modellen.

Forløbet indrettes desuden, så det tematisk peger frem mod DHO.

Materiale:
Film: Peter von Scholten (1987) af Palle Kjærulff-Schmidt og Sven Holm
Film: Film: Viften (2023) af Frederikke Aspöck og Anna Neye
"Sympatistrukturer" i Føl dig frem, i-bog, Systime 2024
PEEL/PEFO-modellen: https://metro.fr-gym.dk/skrive/argumentation-peel.html#lg=1&slide=0
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 (Frem mod) DHO: Nationalromantikken

NATIONALROMANTIKKEN

I forløbet arbejder vi i det litterære perspektiv i dansk med emnet og den litteraturhistoriske periode nationalromantikken.

Vi arbejder med tekster af centrale forfattere i romantikken, herunder kanonforfatterne H.C. Andersen, Adam Oehlenschläger og N.F.S. Grundtvig. Vi arbejder konkret med følgende materiale:

• H.C. Andersen: "Danmark, Mit Fædreland" (1850)
• Adam Oehlenschläger: "Fædrelands-sang" (1819)
• N.F.S. Grundtvig: "Danmarks Trøst" (1820)

• C.W. Eckersberg: ”Landskab med stente, Møn” (1810)
• C.W. Eckersberg. ”Udsigt fra Kongevejen over Furesøen i nærheden af Rudersdal” (1833)
• J.Th. Lundbye: ”Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde” (1847)
• Vilhelm Kyhn: ”Vinteraften i en skov” (1853)
• P.C. Skovgaard: ”Bøgeskov i maj. Motiv fra Iselingen” (1857)
• Otto Bache: ”Danske soldater kommer tilbage til København, 1849” (1894)


I undersøgelsen af teksterne fokuserer vi på skrivestil og sprog samt litteraturhistorisk kontekst. Den litteraturhistoriske kontekst baserer sig på
følgende fagtekster:

1) "1800-tallet på vrangen" (DR 2014): 1:8:
https://www.dr.dk/studie/historie/1800-tallet-pa-vrangen

2) I uddrag: Barbara Kjær Hansen & Tinne Serup Bertelsen: Kapitel 5 "1800-1870 Romantikken", i Litteraturhistorien - på langs og på tværs.

Arbejdet tilrettelægges med tid til både klasseundervisning, individuel fordybelsestid, skriveøvelser i grupper og andet gruppearbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 "Det litterære hjørne" - podcast og værklæsning

Forløbet har fortrinsvis et litterært perspektiv, men munder ud i "produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge" og hænger derfor også sammen med det mediemæssige perspektiv.

Eleverne har kunnet vælge mellem 5 lærervalgte romaner med det til fælles, at de alle er litteratur i oversættelse og at centrale personer i romanerne er unge mennesker:

- Normale mennesker af Sally Rooney
- Drageløberen af Khaled Hosseini
- Call Me By Your Name af André Aciman
- Katten, der ville redde bøgerne af Sosuke Natsukawa
- The Hate U Give af Angie Thomas

På baggrund af læsningen laver eleverne en episode til den fiktive podcast "Det litterære hjørne". Episoden laves i grupper og har den faglige dialog, tekstforståelsen, læseoplevelsen og samarbejdet i centrum.
Forløbet favner to store genrer, som eleverne bliver fortrolige med: Romanen og podcasten.

Forløbet introduceres med fokus på romangenren og hvad læsningen ifølge litteraturforskere gør ved os som læsere.
Værklæsningen skal give mulighed for faglig fordybelse i en afgrænset tekst og har således større fokus på elevernes læseoplevelse end på analyse og fortolkning.
Eleverne er beslutningstagere og træffer flere af de beslutninger, som vedrører selve podcastproduktionen, på egen hånd. Læreren optræder her som vejleder/konsulent.

I forløbet har eleverne i et opgaveorienteret læringsrum arbejdet med sproglig-stilistisk analyse af romanerne, og de har reflekteret over litterære tendenser og litterær stil. Dermed trænes elevernes evne til at ”analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier” også.

Ligesom danskfagets læreplan beskriver, at »Arbejdet med den undersøgende, dybdegående og perspektiverende tekstanalyse står centralt i faget« (Dansk A – stx, august 2017), gælder det også for dette forløb, at elevernes undersøgende, dybdegående og perspektiverende tekstanalyse skaber grundlaget for arbejdet med deres podcastepisode.

Undervejs arbejder eleverne med eksempler på samtalepodcasts og træner i den forbindelse anvendelse af fagbegreber knyttet til genren. De bliver dermed i stand til at anlægge et analytisk blik på de podcasts, de møder, selvom forløbets produktkrav IKKE har analyse af podcasts som fokus. Arbejdet med podcastgenren tager udgangspunkt i bogen:
Olsen, Mimi; Houlind, Martin & Palle, Dorte (2020): Podcast. Dansklærerforeningens Forlag. 1. udgave, 1. oplag.

Forløbet sigter desuden mod opfyldelse af følgende faglige mål:
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multi-modalt

I dette forløb arbejder eleverne i to faste grupper:
1) Romangrupperne (dem de læser samme roman som):
• Gruppe Normale mennesker:
Johanne, Frederikke, Freya, Iman, Laura, Lærke, Nanna Liv, Viktoria K., Marie
• Gruppe Call Me By Your Name:
Emilia, Josefine, Cecilie
• Gruppe Katten, der ville redde bøgerne:
Carolina
• Gruppe The Hate You Give:
Amalie, Ezgi, Filippa, Nanna G., Viktoria O., Dyveke, Malika, Christian
• Gruppe Drageløberen:
Yonas, Marco, Frida, Steffen, Helene, Julie

2) Podcastgrupperne (som de producerer podcastepisoden med):
• Gruppe 1: Josefine, Johanne, Amalie
• Gruppe 2: Viktoria O. Viktoria K., Carolina
• Gruppe 3: Frida, Freya
• Gruppe 4: Nanna G., Frederikke
• Gruppe 5: Laura, Filippa, Marco, Steffen
• Gruppe 6: Emilia, Marie, Christian
• Gruppe 7: Ezgi, Nanna Liv
• Gruppe 8: Iman, Yonas, Helene
• Gruppe 9: Dyveke, Cecilie, Lærke
• Gruppe 10: Malika, Julie
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Podcast: "Det litterære hjørne" 11-10-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Krimi (Elever vælger forløb)

Den danske ordbog definerer ordet "Krimi" således:
"roman, film, novelle el.lign. der handler om forbrydelser og opklaringen af dem"

Indhold:
I dette forløb kommer vi netop til at beskæftige os med forskellige genrer og formater i vores undersøgelse af krimien. Forløbet knytter sig dermed til det litterære såvel som det mediemæssige perspektiv.
Vi har blik for den historiske udvikling af kriminalromanen og vores undersøgelse bliver altså i nogen grad diakron.

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne arbejdet både receptivt og produktivt med tekster indenfor krimigenren (i det udvidede tekstbegreb). De har trænet deres mundtlige såvel som skriftlige udtryksfærdigheder i arbejdet med teksterne.

Mod forløbets slutning skal eleverne skrive en debatterende artikel om True Crime-genren. Der afsættes tid i undervisningen til arbejdet med den debatterende artikel.

Materiale:
• Jussi Adler-Olsen: Kvinden i buret (2007). (uddrag)

• Mikkel Nørgaard: Kvinden i buret (film) (2013)

• Pernille Fjalland: "Hvorfor læser vi krimier?", Kristeligt Dagblad, 9. juni 2007:
https://www.kristeligt-dagblad.dk/kronik/hvorfor-l%C3%A6ser-vi-krimier

• Stefan Brockhoff: "Kriminalromanens ti bud" (1937):

• Analysevejledning 1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa, i: Håndbog til dansk, iBog, Systime:
https://hbdansk.systime.dk/?id=171

• Analysevejledning 12. Medieanalyse af spillefilm, i: i: Håndbog til dansk, iBog, Systime:
https://hbdansk.systime.dk/?id=234

• "Kriminalromanen" i Litteraturhistorien på langs og på tværs:
Romantyper fra 1800-tallet | Litteraturhistorien – på langs og på tværs - kan også læses her:  

• St. St. Blicher: "Præsten i Vejlbye - en criminalhistorie" (1829):

• Resumé af "Præsten i Vejlbye" på Forfatterweb (her skal I bruge UNIlogin):
https://forfatterweb.dk/oversigt/blicher-steen-steensen/zblicher04?check_logged_in=1


Arbejdsformer:
- Matrixgruppearbejde
- Remediering
- Kreativ skrivning
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Familien

Indhold:
Det tematiske forløb "Familien" knytter primært an til det litterære perspektiv. Her undersøger vi med litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske briller familien som konstruktion og institution og vi undersøger, hvilken rolle den spiller i litteraturen i en periode, der strækker sig fra slutningen af 1800-tallet til nu.
Forløbet knytter også an til det mediemæssige perspektiv med fokus på reklamer.

Formål:
I arbejdet med tekstanalyser og afdækning af især de ældre teksters betydning udvides elevernes dannelsesmæssige horisont, og deres  perspektiv på verden og dem selv udvikles.  

Materiale:
• Novellen "Akvaplaning" fra novellesamlingen Mødre, døtre, søstre af Emma Bess

• Novellen "En far i huset" fra novellesamlingen Hvis vi elskede mere (1982) af Martha Christensen

• To digte af Tove Ditlevsen:
1) ”Ægteskab” fra digtsamlingen Kvindesind (1955)
2) ”Familien” fra digtsamlingen De voksne (1969)

• Novellen ”Roden” fra novellesamlingen Konkylien (1955) af Martin A. Hansen

• Novellen ”Ane-Mette” fra novellesamlingen Fa Hytterne (1887) af Henrik Pontoppidan

• Interview med Tove Ditlevsen:
https://www.dr.dk/drtv/se/tove-ditlevsen-_-jeg-har-altid-villet-alting_438716

• Interview med Emma Bess: https://www.youtube.com/watch?v=2yD5_mRXU5c&t=116s

Forfatterweb.dk: Martha Christensen:

• "Efterkrigsmodernisme" i: Litteraturhistorien på langs og på tværs, iBog, Systime:
https://litthist.systime.dk/?id=173

• "Noveller i det moderne gennembrud (1870-1890)", i: Litteraturhistorien på langs og på tværs, iBog, Systime

• "Naturalisme og realisme", i: Grundbog til dansk – på de gymnasiale uddannelser, iBog, Systime

• "Henrik Pontoppidan: ud med Gud", i: Brug litteraturhistorien, iBog, Systime


Arbejdsformer:
Individuelt, klassediskussioner, gruppearbejde.
I den skriftlige dimension arbejder vi med mindre tekstproduktioner i timerne i forlængelse af det analytiske arbejde.

Opgaver tilknyttet forløbet:

- Den reflekterende artikel: Familien i litteraturen
= 7 elevtimer

Evaluering:
På klassen og individuelt
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel: Jul i fiktion 09-02-2025
Den reflekterende artikel: Familien i litteraturen 21-04-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Reportagen

Indhold:
I forløbet "Reportagen" arbejder vi især med elevernes skriftlige udtryksfærdigheder gennem tekstanalyse af eksisterende reportager fra forskellige medier og perioder samt remediering og en kreativ skriftlig aflevering.

Formål:
At styrke elevernes skriftlige udtryksfærdigheder
At træne eleverne i at:
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag  - navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt

Materiale:
Vi arbejder med to af de af dansk litteraturs kanons forfattere, som også arbejdede som journalister (Herman Bang og Johannes V. Jensen) samt Henrik Cavling, som skrev Danmarks første reportage. Derudover læser vi fagtekster om genren og finder inspiration til den kreative aflevering i reportager af nyere tid.

• Herman Bang: ”Branden”, Nationaltidende, 4. oktober 1884
• Johannes V. Jensen: "Arbejderen", Politiken, 23. marts 1906
• Henrik Cavling: "Jens Nielsens henrettelse", Politiken 9. november 1892
• Kenneth Karskov: "Rejsereportage: Oplev uspolerede Laos, mens tid er" i Berlingske, 25. januar 2020
• Anders Ryehauge: "Andreas Mogensen: Når jorden ikke er nok", Euroman, 21. april 2027 • Søren Flott, Thomas Laursen og Ole Sønnichen: "Som om Solen kom for tæt på",  Jyllands-Posten, 4. november 2004
• ‟Reportagen – genren, historien og objektiviteten”, i: Reportagen i ord og billede, iBog, Systime
• "Johannes V. Jensen" + "Journalisten Johannes V. Jensen" i kapitlet "Reportagen og featuren", i: Textur, iBog, Systime
• "Begivenhedsreportagen", i: Reportagen i ord og billede, iBog, Systime
• "De fem nyhedskriterier", i: Håndbog til dansk, iBog, Systime
• "Lok med lyd - om onomatopoietikon" fra Så skrivefrøene - skriftligt og mundtligt af Camilla Aaquist og René A. Christoffersen


Arbejdsformer:
Klassediskussioner, elevaktiverende arbejdsformer, gruppearbejd og kreative skriveøvelser og remedieringer.

Evaluering:
På klassen og individuelt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Litterære metoder

Med fokus på danskfagets metoder præsenteres i for en række analysemetoder, der kan anvendes på det litterære stofområde. Metoderne lægger forskellige vinkler på teksten. Vi vil tage fat i Nykritisk analysemetode, biografisk -, socialhistorisk -, psykoanalytisk -, læserorienteret - og strukturalistisk.

Tekst: Naja Marie Aidt. Som englene flyver, 1993
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Retorik og argumentation

I dette forløb arbejdes der med at argumentere for en holdning. Eleverne skal stifte bekendtskab med faglige begreber som det retoriske pentagram, Toulmins argumentationsmodel, appelformer og argumentationstyper.

Håndbog til dansk: Toulmins argumentationsmodel, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c614

Anne Grethe Bjarup Riis amok i Go´morgen Danmark

Håndbog til dansk: Argumenttyper, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c627

Fejltyper, argumentationskneb og ordvalgsargumenter, https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=205#c628

Appelformer:
Reklameklip fra WSPA og Star Tours

Sofie Lindes tale fra Zulu Comedy Galla
Sofie Linde og Pia Kjærsgaard i Debatten
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det moderne gennembruds kvinder

Dette forløb handler om den litterære periode Det moderne gennembrud. Vi har fokus på Georg Brandes ord: "Litteraturen skal sætte problemer under debat"  om de tre K´er: køn, klasse og kirke, og i dette forløb vil der være et særligt fokus på Det moderne gennembruds kvinder.

Tekster:
Georg Brandes om hovedstrømninger i 1800-tallets litteratur, 3. november 1871
1800-tallet på vrangen, afsnit 6.
Malerier fra Romantikken og Det moderne gennembrud sammenlignes.
Amalie Skram: uddrag af Contance Ring, 1885
VÆRK: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem, 1879
Skam, sæson 2 (1 times udvalgte scener) Paralleller mellem Nora og Noora
Gejst: Klassikere hitter, Merete Pryds Helle om Ibsen, 2018
Herman Bang: Den sidste balkjole, 1887
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Realisme og modernisme

Vi arbejder med de to litterære og kunstneriske strømninger realisme og modernisme -to grundlæggende forskellige litteratur- og kunstsyn - og undersøger, hvordan forholdet mellem form og indhold anskues.
Vi vil arbejde med tidlig modernisme, folkelig realisme, ekspressionisme,, 1960´er modernisme, 1970´ernes bekendelseslitteratur, storbymodernisme og den nye realisme.

Vi vil desuden læse tekster af følgende kanonforfattere: Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen, Karen Blixen og Peter Seeberg

Litteraturhistorien på langs og på tværs: Om realisme og modernisme
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag, 1900 (folkelig realisme)
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand, 1905 (folkelig realisme)
Tom Kristensen: Aften, 1920 (ekspressionisme)
Karen Blixen: Livets Veje, 1937
Peter Seeberg: Patienten, 1962 (60´er modernisme)
Vita Andersen: Hun ser godt ud, 1977 (bekendelseslitteratur)
Michael Strunge: Natmaskinen, 1981 (storbymodernisme)
Pia Juul: En flinker fyr, 2005 (den nye realisme)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Tid, liv og overgange

Forløbet har et fortrinsvist litterært perspektiv.

I forløbet skal vi læse og arbejde med tekster, der tematiserer over tid, liv og overgange; over mennesket i livets forskellige faser.

Materiale:

Harpens Kraft - folkevise. Gengivet i Højskolesangbogen:
https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/h-i/harpens-kraft

Harpens Kraft - fortolket af Myrkur:
https://www.google.com/search?q=harpens+kraft+sang&sca_esv=1de7a08752d678d6&rlz=1C1GCEU_daDK980DK980&biw=1280&bih=585&sxsrf=ANbL-n42OYeVZ9MnHyGbBKniUzdMD0SXKQ%3A1776670111459&ei=n9XlaZzWG5-Nxc8PjLTwuQU&ved=0ahUKEwjcoYH38_uTAxWfRvEDHQwaPFcQ4dUDCBE&uact=5&oq=harpens+kraft+sang&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiEmhhcnBlbnMga3JhZnQgc2FuZzIFECEYoAEyBBAhGBVIsyJQ-AZYhSBwAXgBkAEBmAH_A6ABqw6qAQgxMi4yLjUtMbgBA8gBAPgBAZgCD6AC5ArCAgoQABiwAxjWBBhHwgIEECMYJ8ICBRAAGO8FwgIIEAAYgAQYogTCAgYQABgWGB7CAgoQIxiABBgnGIoFwgIFEAAYgATCAgUQLhiABMICCBAAGKIEGIkFwgIIEAAYCBgNGB6YAwCIBgGQBgOSBwM5LjagB9RHsgcDOC42uAfiCsIHBjAuMTIuM8gHJYAIAA&sclient=gws-wiz-serp#fpstate=ive&vld=cid:4e239ea9,vid:gZFV0e7SRh8,st:0

Klaus Rifbjergs digtsamling "Under vejr med mig selv" (1956). Gyldendals Spættebøger, 5. spætteoplag, 1968

Ludvig Holbergs komedie "Erasmus Montanus" (1723) (uddrag):
https://litteraturportalen.systime.dk/?id=917

Sangen "Ingenting kvar" (2006) af Veronica Maggio:
https://www.youtube.com/watch?v=Vb2mmExvv8c

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer