Holdet DA3x/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023 DA1x 1-6s (DA1x/, DA2x/, DA3x/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb
Titel 2 Skriftlighed
Titel 3 Mundtlighed i dansk - retorik og argumentation
Titel 4 København - værklæsning
Titel 5 DHO - optakt til den litteraturhistoriske periode
Titel 6 Romantikken
Titel 7 Eksistentialisme
Titel 8 Dokumentargenren - og mockumentary
Titel 9 Litterære strategier
Titel 10 Kommunikationsanalyse og sproghandlinger
Titel 11 Det moderne gennembrud
Titel 12 Meter i sekundet (Værklæsning)
Titel 13 Realismer og modernismer
Titel 14 Pigesind og kvindesind, Ditlevsen
Titel 15 Opsamling - litterært, sprog og medie

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb

Forløbet er knyttet til alle tre perspektiver i dansk (litteratur, sprog, medier)

Indhold:
I forløbet introduceres eleverne for danskfaget på STX, og vi arbejder med udgangspunkt i den overordnede titel ’Den personlige fortælling’. Forløbet fokuserer som helhed på at skabe overblik over det grundlæggende tekstarbejde i danskfaget.

Igennem forløbets 26 moduler sættes der fokus på fortællingens narrative grundstrukturer, som vi møder dem i den mundtlige fortælling, på sociale medier, i dokumentargenren og i skønlitteraturen. I forbindelse med arbejdet med de skønlitterære tekster arbejdes der i særlig grad ud fra begrebet 'autofiktion' (det selvbiografiske i ny dansk litteratur).

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne opnået kendskab til en række fagbegreber og analytiske greb knyttet til sociale medier, dokumentarprogrammer og skønlitterære tekster (digt og romanuddrag), ligesom de har arbejdet med en indledende skriveøvelse knyttet til den reflekterende artikel som genre.

Materiale:
Udvalgte opslag samt selvvalgte eksempler på profiler fra sociale medier
”Drengene mod pigerne”, dokumentar, TV2 2017 (afsnit 1)
”Alt for kliken”, dokumentar, DR3 2019 (afsnit 4)
”Barndom” og ”Jetlagformørkelse”, digte, Yahya Hassan 2013
Af ”Min mor siger”, romanuddrag, Stine Pilgaard 2012
Af ”Den der lever stille”, romanuddrag, Leonora Christina Skov 2018
Af "Hvis der skulle komme et menneske forbi", romanuddrag, Thomas Korsgaard 2017

Håndbog til dansk, Systime 2023

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriftlighed

I forløbet arbejder vi med elevernes skriftlighed og skrivehandlinger. De præsenteres for grundlæggende begreber og metoder af betydningen for udarbejdelse af forskellige tekster. Igennem en række forskellige skriveøvelser trænes elevernes viden om den skriftlige kommunikationssituation, formel og uformel skriftlighed, skriveprocessen og skrivehandlinger. Alle øvelserne lægger op til, at eleverne senere i deres gymnasietid kan være mere anvendelsesorienterede og har et kendskab til de forskellige typer af skrivehandlinger.

Formål:
At kende forskel på det mundtlige sprog og det skriftlige sprog
karakteristika ved skriftsproget
Formel og uformel skriftlighed
Anvendelse af Ciceros pentagram (det retoriske) i forhold til kommunikationssituationen
Processkrivning - herunder skriveprocessens faser - førskrivning, skrivefasen og redigeringsfasen.
Skrivehandlinger: Resumé, dokumentation, karakteristik, diskussion, analyse og fortolkning, vurdering, perspektivering, refleksion, indledning og afrunding.

Materiale:
'Dansk på ny', Systime, 2017, (Kap. 2 om skriftlighed)
'Håndbog til dansk', kap 4.10 - argumentation

'Unges liv er styret af Facebook', Politiken 2013
'De tre veninder', Jesper Wung Sung, 2020 (Fra 'Og havet klapper')
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mundtlighed i dansk - retorik og argumentation

Vi indgår i forskellige samtaler, som udspiller sig i forskellige kommunikative situationer. I forløbet får eleverne bevidsthed om, hvad mundtlighed er, og at vi har et fagsprog til at tale om det. Eleverne tilegner sig viden, teknikker og begreber, som de kan bruge til at undersøge egen og andres kommunikation.

Formål:
At beskrive, hvad der kendetegner det mundtlige sprog
At forstå og bruge stemmens og kroppens virkemidler
At analysere og vurdere brugen af stemmens og kroppens virkemidler i mundtlige tekster.
Kendskab til verbalt og paraverbalt sprog
Debat og argumentation - ordvalgsargumenter og argumenttyper
Taler - kommunikation, disposition og appelformer og modtagerforventninger


Materiale og tekst:
Uenige dansker: Hvem har ansvaret for klimaet?, P3 Essensen, 2020
Anne Grethe Riis går amok i Go' Morgen Danmark, TV2, 2014
Kronprinsesse Marys tale til Kronprins Frederik på hans 50-års fødselsdag
H.M Dronningens nytårstale 2020
Jakob Ellemann-Jensens landsmødetale 2020
Mette Frederiksens 1. maj tale 2020
Peter Yding Brunbech: Mini-foredrag om velfærdsstaten
Greta Thunberg taler foran Christiansborg, 2019
Lisbeth Zornigs tale ved Liberal Alliances landsmøde, 2013
'Icb bin ein Berliner,' JFK, 1963


Mundtlighed i dansk, Systime
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 København - værklæsning

Forløbet er primært knyttet til det litterære perspektiv, men med linjer til det mediemæssige perspektiv.

I forløbet arbejder vi med værklæsning af novellesamlingen 'København', Guldager, 2004. Vores primære fokus er på den minimalistiske skrivestil, og hvordan novellerne fungerer som en cyklus, hvor bipersoner bliver hovedpersoner, samt hvordan byen København fungerer som et samlingspunkt. Tematiseringen af fremmedgørelse, ensomhed og de tilfældige møder i det moderne byrum.

Gruppearbejde med filmatisering af noveller, hvor eleverne skulle vise undertekst og personernes indre tomhed. Alle grupper havde fokuspunkter.
Alle elever skriver analyse af udvalgt novelle og perspektiverer den til, hvordan den hænger sammen med hele novellesamlingen.

Materiale:
'Håndbog til dansk', analysevejledning - hvad, hvordan og fortolkning
'København', Guldager, 2004
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Retorisk analyse af tale 22-03-2024
Novelleanalyse 03-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 DHO - optakt til den litteraturhistoriske periode

Forløbet gennemføres i samspil med historie. Forløbet er knyttet til alle to danskfaglige perspektiver, dvs. både det litterære og det sproglige perspektiv.

Indhold:
I DHO-forløbet arbejder vi med vikingetiden som periode, og igennem Ravnkel Frøjsgodes Saga undersøger vi, hvordan overgangen fra asatroen til kristendommen, vikingernes æresbegreb og krigsidealer og slægtens betydning belyser denne særlige tid i dansk historie. I dansk arbejder vi derfor med tekstens hvad (hvad skildrer de?) og hvordan (hvordan skildres det?) og fortolker teksternes temaer og budskaber.
I forløbet indgår desuden et særligt fokus på skriftlighed (de forskellige skrivehandlinger knyttet til en større skriftlig opgave på stx), herunder produktivt og refleksivt arbejde med elevernes udtryksfærdighed i dansk og andre fag (historie).

Formål:
Når forløbet er slut, har eleverne stiftet bekendtskab med forskellige tekstgenrer som folkeviser og sagaer, som tematiserer den samme periode, men behandler emnet forskelligt. De har desuden trænet den metodiske tilgang til tekstarbejdet i dansk med udgangspunkt i begreber fra sproglig- stilistisk analyse og litterær analyse. De har ligeledes haft fokus på tekstlæsning i en historisk sammenhæng, faglig formidling af viden, ligesom de har arbejdet med danskfagets identitet og metoder.

Materialer:
Ravnkel Frøjsgodes Saga
Vølvens Spådom
Germand Gladensvend

”Håndbog til dansk”, Systime 2024
'Med tiden', Systime
'Brug litteraturhistorien', Systime
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantikken

Formål og faglige mål:
Forløbet er primært knyttet til det litterære perspektiv.
Kendskab til de forskellige stilretninger indenfor romantikken; nyplatonisme, universalromantik, nationalromantik, den religiøse digtning, biedermeier og poetisk realisme.
– at analysere, fortolke og perspektivere tekster
– at dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne
– at demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund

Indhold:
Litteraturhistorisk periodelæsning - romantikken .
Litteraturhistorisk læsning, hvor vi i forløbet har fokus på tekstens tidstypiske træk. Vi får kendskab til centrale forfattere og -ismer i den litterære periode, som også indgår i den litterære kanon. Derudover arbejder vi videre med at kunne lave sproglige og stilistiske analyser af litterære tekster.

Fokus i arbejdet:
- Kendskab til de litterære hovedgenrer; lyrik, novelle,
- At beherske et analytisk begrebsapparat og at kunne analysere, fortolke og perspektivere samt vurdere litterære tekster.

Materiale og tekster
Staffeldt: Indvielsen, 1804
Oehlenschläger: Guldhornene, 1803
H.C Andersen: 'I Danmark er jeg født' (1850)
HC Andersen: Klokken, 1850
HC Andersen: Skyggen, 1847
Grundtvig: De levendes land, 1824
Blicher: Sildig Opvaagnen, 1828 (VÆRK)


Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime
Litteraturens Veje - 2. udgave, 12. oplag, Johannes Fibiger, Gerd Lütken og Systime - s. 142-146, 150-152, 158-161, 185-186
Håndbog til dansk, Systime 2015.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Eksistentialisme

Eksistentialistiske overvejelser i perioden 1940-1960'erne, såvel kristen eksistentialisme med rødder i Kierkegaard og ateistisk eksistentialisme med rødder i Sartre og Camus.
Særligt fokus på fremlæggelse af tekster målrettet den mundtlige fremlæggelse.

Materiale:
Agerhønen, Martin A. Hansen, 1947
Hjulet, Seeberg, 1962
Stilladset, Seeberg, 1962
Af 'Kardinalens første historie', Blixen, Sidste fortællinger, 1957
Att döda ett barn, Stig Dagerman, 1955
'Pagten' (- 'hvis du har mistet troen på Gud, da tro på mig, og jeg vil dig beskytte'), film, 2021 (MitCFU).
Philosophy, Soren Kierkegaard, https://www.youtube.com/watch?v=D9JCwkx558o

At læse Karen Blixen, Systime, Kap 8 (Det eksistentielle fokus)
Eksistentialisme i dansk - fra Kierkegaard til Sonnergaard, Systime
Håndbog til dansk, Systime
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dokumentargenren - og mockumentary

I dette forløb er der fokus på dokumentargenren og mockumentary. Vi har fokus på at kunne analysere og fortolke filmiske virkemidler med begreber: billedudsnit, perspektiv, billedkomposition, kamarabevægelser, klipning, lys, lyd og struktur.

Eleverne skal have en forståelse for for fakta- og fiktionskoder samt autenticitetsmarkører, og hvordan disse benyttes i dokumentaren til at fremkalde bestemte følelser/holdninger hos modtageren, og også at dokumentarer er en subjektiv gengivelse af virkeligheden. Forløbet afsluttes med analyse af 'Armadillo', hvor de både har et skriftligt og mundtligt udtryk.


Materiale:
Håndbog til dansk, Systime, Kap. 5.2 (Dokumentarfilm og Mockumentary)

På røven i Nakskov, TV2, 2015
'I dokumentarfilm må man mere', Information 2013.
'Ekstra Bladet - uden for citat', Krogh 2014 (Dokumentar)
'AFR', Kapler 2007
'Gejst: Dokumentarfilm og virkeligheden', DR1, 2019 (MitCFU)
'Brygmann får ikke medhold i sag om forbud mod sexisme-dokumentar', TV2, Stephensen, 2024
'Martin Brygmann sagsøger DR efter 'alvorlige fejl', manipulation og direkte usandheder', Politiken, 2024.
Værk: 'Armadillo', Metz 2010, DR1
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Litterære strategier

I dette forløb skal vi arbejde med metodiske tilgange til litteraturen. Vi skal lære om forskellige videnskabelige skolers måde at gå til tekster på. I skal kunne bruge metodetrekanten i jeres analytiske arbejde.

I skal blive bevidste om, hvilke metoder og strategier man kan bruge, når man læser og fortolker en litterær tekst fagligt, og I skal blive skarpe på at vurdere metodernes svagheder og styrker.

Vi læser og arbejder kun med én primærtekst, nemlig novellen SOM ENGLENE FLYVER af Naja Aidt. På skift læser vi novellen:

• Biografisk
• Nykritisk
• Strukturalistisk
• Psykoanalytisk
• Socialhistorisk og ideologikritisk
• Læserorienteret

I skal opnå en fornemmelse af om disse metoder primært er tekst interne eller tekst eksterne, om der fx udelukkende er fokus på selve værket eller mere på den samfundsmæssige kontekst.

I skal sideløbende med forløbet læse et selvvalgt værk og reflektere over mulige, interessante metodiske tilgange til dette værk.

Tekster/Materiale:
Naja Marie Aidt Som englene flyver (1993)
Aidts opvækst, https://forfatterweb.dk/oversigt/aidt-naja-marie
'Interview: Aldrig udelt smuk, aldrig udelt hæslig', Politiken, 2008

Ole Schultz Larsen Håndbog til dansk, kapitel 3.7, Systime, 2015.

Litteraturens veje
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Studietursopgave 01-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Kommunikationsanalyse og sproghandlinger

Indhold:
Hvad er pragmatisk kompetence? Det er evnen til at deltage i en samtale i en forståelse af den kontekst, der omgiver samtalen - man tilpasser og afpasser. Mere præcist arbejder vi i modulerne med sproghandlinger og høfligheds- og samarbejdsprincipper for samtale. Vi ser på optoning og nedtoning og på facework - også den aggressive af slagsen.

Særlige fokuspunkter:
At relatere arbejdet til egen sproglig virkelighed. At undersøge en række nyere klip fra reklamer, comedy, dogmefilm, morgen-TV m.m., idet forløbets emne er "overalt omkring os" i hverdagen.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, selvvalgt projektarbejde med mundtlig fremlæggelse.

Materiale:
Håndbog til dansk, Systime, kap 4.12 (kommunikationsanalyse)
Paradise Hotel, sæson 6, https://www.youtube.com/watch?v=ffl-T8hLef8 (Cecilie og Marie skændes)
'Matchet på Mælkevejen', sæson 2, episode 1.
'Vodka i Rusland', interview med fodboldfan i forlængelse af DK's kvalifikation til VM i fodbold i Rusland (2018)
'Lars lykke om spiralsagen' (2025) - Lars Løkke bliver udspurgt om muligheden for at give en undskyldning til de grønlandske kvinder.
'Lars Løkke om Helle Thornings skattesag' - Lars Løkke forsøger at undgå at svare på ja/nej spørgsmål om Helle Thornings skattesag.
'Træls gennem en længere periode' (2015) - et hudløst ærligt interview med en indsat om, hvorvidt han fortryder drabet på en kammerat.
Uddrag af 'Hele Danmarks Ghita' (2019). (https://www.youtube.com/watch?v=-XfiTdt16nI)
'En stol for lidt', Helle Helle, 1996
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Som englene flyver 04-05-2025
Ny opgave (4) 22-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det moderne gennembrud

Dette forløb handler om den litterære periode Det moderne gennembrud. Vi har fokus på Georg Brandes ord: "Litteraturen skal sætte problemer under debat"  om de tre K´er: køn, klasse og kirke. Vi har arbejdet med impressionisme, realisme og naturalisme som stilretninger inden for det moderne gennembrud. Vi har anvendt det dybdegående tekstarbejde til at træne den metodiske tilgang, og derudover har vi arbejdet med dramaet som genre igennem værklæsningen med Ibsens 'Et dukkehjem'.

Tekster:
Georg Brandes 'Om hovedstrømninger i 1800-tallets litteratur, 3. november 1871
1800-tallet på vrangen, afsnit 6.
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød, 1887
Henrik Pontoppidan: Ane-Mette, 1887
Amalie Skram: uddrag af Contance Ring, 1885
VÆRK: Henrik Ibsen: Et Dukkehjem, 1879
Skam, sæson 2 (1 times udvalgte scener) Paralleller mellem Nora og Noora
Gejst: Klassikere hitter, Merete Pryds Helle om Ibsen, DR1, 2018
Herman Bang: Den sidste balkjole, 1887
Om sædelighedsfejden
Henningsen: Barnemordet, 1886
'Et dukkehjem', tv-teater fra 1974, DR
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime

Særlige fokuspunkter:
Fagligt
Læsning
Diskussion og formidling
Analytiske evner

Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Meter i sekundet (Værklæsning)

Værklæsning af 'Meter i sekundet', Pilgaard, 2020. Vi har arbejdet med romanens form, hvor den traditionelle episke fremdrift brydes af lyriske indslag i form af sange og den rådgivende brevkassegenre. Vi har haft fokus på identitet og jeg'ets møde med den vestjyske tavshedskultur med eksistentielle temaer som moderskabet, ensomhedsfølelsen og fællesskabet. Vi har primært arbejdet nykritisk - og har bl.a. set på, hvordan fx brevkassesvarene fungerer som satiriske kommentarer til det moderne parforhold og dannelsesidealer i forbindelse med højskolelivet.
Eleverne har også selv skrevet brevkassespørgsmål og -svar.

Materiale:
'Meter i sekundet', Stine Pilgaard, 2020
Forfatterinterview: Stine Pilgaard fortæller om romanen 'Meter i sekundet' (https://www.youtube.com/watch?v=KOTkVQI428E)
'Meter i sekundet', Nordisk Film, 2023
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel - den sidste balkjole 10-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Realismer og modernismer

Vi arbejder med de to litterære og kunstneriske strømninger realisme og modernisme. Vi undersøger, hvordan forholdet mellem form og indhold anskues. Vi vil arbejde med tidlig modernisme, folkelig realisme, ekspressionisme, efterkrigstidmodernisme, 1960'er modernisme, 1970'ernes bekendelseslitteratur.

Vi vil læse tekster af følgende kanonforfattere: Johannes V. Jensen, Martin Andersen Nexø, Tom Kristensen og Klaus Rifbjerg.

Materiale:
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime (Om realisme og modernisme)
'Realismer - Modernismer', Auring og Svendsen, Systime (s. 1-20)
Håndbog til dansk, Systime (Analysevejledninger)
'Jens Vejmand', Jeppe Aakjær, 1905
'Udslidt', Brendekilde, 1989
Uddrag, 'Pelle Erobreren - den store kamp', Nexø 1906
'Lønningsdag - en idyl', Nexø, 1900
'Paa Memphis Station', Johannes V. Jensen, 1906
'Det blomstrende slagsmål', Tom Kristensen,  1920
'Livet i badeværelset', Klaus Rifbjerg, 1960
'Hun ser godt ud', Vita Andersen, 1977
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Meter i sekundet 28-11-2025
DA3x/ skr. prøve (minitermin) 05-01-2026
Minitermin 05-01-2026
DA3x/ skr. sygeprøve 15-01-2026
Reflekterende eller debatterende 29-01-2026
Ny opgave (3) 27-02-2026
Terminsprøve 03-03-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Pigesind og kvindesind, Ditlevsen

Forløbet fokuserer på Ditlevsens lyrik med særligt fokus på den tematiske udvikling fra ungdommens identitetsdannelse til voksenlivets resignation.
Næranalyse af bunden form med rim, rytme og strofeopbygning samt billedsprog. Tematikker som angst, kærlighed og kvinderoller i midten af det 20. århundrede. Også et fokus på Ditlevsen som mere traditionel lyriker i en modernistisk tid.


Gruppearbejde med digte fra begge samlinger med mundtlige fremlæggelser med fokus på analyse og litteraturhistorisk perspektivering. (Realisme og modernisme).
Selvvalgt værk

Materiale:
'Pigesind' og 'Kvindesind', Ditlevsen (1939 og 1955)
Store danskere, Tove Ditlevsen, DR2, 2012
Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime
Litteraturens Veje, Systime, I-bog, 2021, (kap 13 Pigeliv og kvindeliv: Tove Ditlevsen)
Litteraturens Veje, Systime I-bog, 2021) (Kap 18, Autofiktion og performativ biografisme)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Opsamling - litterært, sprog og medie

Arbejde med de sidste tekster, hvor vi har fokus på den mundtlige eksamen. Hvad er det for faglige begreber, der skal bruges hvornår, etc. overblik og struktur.

Materiale:
uddrag: Erasmus Montanus, Holberg - sprogligt fokus
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer