Holdet EN3u sr/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2023 EN1u sr 1-6s (EN1u sr/, EN2u sr/, EN3u sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Open Up (grundforløb)
Titel 2 Projects Lyrics
Titel 3 Fantasy and Harry Potter🧙‍♂️ (inkl værklæsning) I
Titel 4 The American Dream or Nightmare ⭐
Titel 5 Horror  and crime fiction😱
Titel 6 Immigration and Great Britain
Titel 7 Climate Matters ❄️(Værklæsning)
Titel 8 Fantasy  II 🧚‍♂️🧚
Titel 9 Postmodernism
Titel 10 Jamaica
Titel 11 What is this thing called love?
Titel 12 English as a Global language
Titel 13 Shakespeare
Titel 14 Forløb#9

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Open Up (grundforløb)

INDHOLD:
Forløbet Open Up fokuserer på mundtlighed, tekstlæsning og grundlæggende tekstanalyse. Eleverne præsenteres for et bredt udvalg af genrer af fiktion- og non-fiktionstekster, som alle hører under temaet "growing up" eller "coming-of-age".

FAGLIGE MÅL:
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i forskellige former for materiale på engelsk
analysere og fortolke forskellige nyere tekster
- anvende sigmpel analyseredskaber til både fiktion og non-fiktionsmateriale.
-læse og forstå forskelligt materiale
-kommunikere og give udtryk for egen mening på engelsk-
-udvikle - ordforråd
- basis grammatik (verber)

OMFANG:
23 sider

KERNESTOF:
-grammatik
-ordforråd
-tekstanalytiske begreber
-samtale på engelsk

MATERIALE:

"Indian Camp" by Hemingsway in "Contexts" by Engberg-Petersen et al, Gyldendal, 2004 pp. 12-18

"Just Like that" by Michael Richards in Contexts" by Engberg-Petersen et al, Gyldendal, 2004 pp. 24-31

"The Shining Mountain" by Alison Fell in Contexts" by Engberg-Petersen et al, Gyldendal, 2004 pp. 18-24

"Fairy tale traits", The English Handbook [1 ns]

TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET:
ORDBØGER
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Projects Lyrics

FORMÅL:
Project Lyrics behandler sangtekster fra den engelsksprogede populærmusik gennem de sidste 50 årtier. Formålet er at åbne for "poetry"-begrebet og behandle sangteksterne som digte og introducere analysebegreber til dette formål.

Primært tilegnes begreber inden for "figurative language" her metaphor, simile, personification, imagery og hyperbole. Ligeledes behandles "literary elements" eller litterære virkemidler som narrative voice, characterization, setting, conflict og theme.

Forløbet afsluttes med at skrive et essay om selvvalgte lyrics.

FAGLIGE MÅL
̶  analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶  gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster

KERNESTOF:
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster

MATERIALE:
Pink - "Just Like Fire" (2016)
Simon and Garfunkel - "I Am A Rock" (1965)
Born in the U.S.A. - Bruce Springsteen (1984)
Cats in the Cradle - Harry Chapin (1974)
Don't You Want Me? - The Human League (1981)
Fast Car - Tracy Chapman (1988)
Don't Stop Me Now - Queen
Five for Fighting - 100 Years

OMFANG:
15 sider

ARBEJDSFORMER:
- Klasseundervisning
- Gruppearbejde
- Individuelt arbejde

ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Fantasy and Harry Potter🧙‍♂️ (inkl værklæsning) I

INDHOLD:

Forløbet undersøger genren fantasy som en undergenre til fiktion. Vi stifter bekendtskab med fantasygenrens litterære træk og med basis i baggrundsstof, hvorfor det er lige så relevant at beskæftige sig med fantasy, om man er barn eller voksen. Vi bygger oven på et lyrics-forløb, hvor det faglige fokus har været "figurative language" (metaphor, simile, personification, hyperbole) og "argumentative writing" med PEE-modellen. Fantasy-forløbet berør også virkemidlerne "showing vs. telling" og indvirkningen på læseren. Indholdet består hovedsageligt af læsning af J.K. Rowlings Harry Potter and the Philosopher's Stone som litterært værk.

FAGLIGE MÅL:
- læse og forstå et fantasyværk
-anvende analyseredskaber til fantasy
-genren karakteristika

KERNESTOF:
det engelske sprogs udtale og basis grammatik
ordforråd
tekstopbygning
tekstanalytiske begreber

MATERIALE:

Anne Mette Finderup og Agnete Fog: "Entering Worlds of Fantasy", Worlds of Fantasy, Systime 2005, s. 8-12

J.K. Rowling: Harry Potter and the Philosopher's Stone, Bloomsbury Publishing 1997

OMFANG:
Cirka 350 sider

ARBEJDSFORMER:
Individuelt arbejde, pararbejde, læsecirker

ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 The American Dream or Nightmare ⭐

INDHOLD:
Dette forløb er centreret omkring en forståelse af det amerikanske samfund og de amerikanske værdier, som gør sig gældende i et historisk og nutidigt perspektiv. Gennem læsning, forståelse og analyse af et varieret udvalg af materiale; grundbogsstof, kampagnevideoer, taler, artikler og et uddrag af en memoire undersøges dette.

Værdierne er særligt symboler som "The Declaration of Independence", "The Star Spangled Banner", "The Statue of Liberty", "The Frontier Myth/Manifest Destiny, "The Shining City Upon a Hill", American Exceptionalism" samt de 6 kerneværdier som "freedom, self-reliance, success, material wealth, equality of opportunity" etc.

Forløbet har også fokus på det amerikanske præsidentvalg og hvad henholdsvis de to partier; det demokratiske og det republikanske parti står for, deres politiske linje samt den politiske debat. Samt hvordan de amerikanske værdier og identitet bruges i den politiske debat.

Analyse og metodemæssigt er der fokus på arbejdet særligt med non-fiktions analyse med udgangspunkt i Obama's "The American Promise" tale, samt uddrag af J.D Vance's memoire "Hillbilly Elegy". Her anvendtes Cicero's Pentagram.Ydermere arbejdes der med grundbogsstof, nyhedsmedier, kampagnevideoer og film analyse af filmen "Hillbilly Elegy".

Titlen med fokus på Dream or Nightmare referer til diskussioner omkring opfyldelse af den amerikanske drøm og de politiske visioner for fremtidens USA.

FAGLIGE MÅL:
-arbejde med passivt og aktivt ordforråd.
-forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner der  hører under emnet.
-udtrykke sig på engelsk om almene og faglige emner
-læse og forstå tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder af forskellig længde og sværhedsgrad
-skrive tekster på engelsk og arbejde med TPEE modellen

KERNESTOF:
Tekstanalyse, herunder skrevne værker  
Analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske,

MATERIALE:
"Traditional American Values and Beliefs" in "American Ways - an intro to American culture" by Maryanne Kearny Datesman &JoAnn Crandall. pp.21-30.

"Push and Pull Factors"  + "the 2 political parties" in "Being American" by Mette Holm. pp.64-72.

Speech "The American Promise" (abridged) by Barack Obama, August 2008.

"The Election of the American president" in "American Issues" by Helle Birk, Systime, 2008, pp. 7-9.

"From cococut trees to brat summer. Voing patternes of Gen Z" , link https://www.youtube.com/watch?v=pChVrHL39Dc.

"Why so many men are turning republican now" , link https://www.youtube.com/watch?v=TP7V-r4A1rU.

Excerpt of novel "Hillbilly Elegy" by J.D, Vance in "Worlds of English" by Finderup & Fog, Systime, 2022, pp 165-171.

"Cinematic techniques" i "The English Handbook" by Østergaard, Systime, 2021-24, pp.233-236

"Analysis of non-fiction" in "Wider Contexts" by Engberg Petersen et al,

OMFANG:
Cirka 35 sider


Supplerende materiale:
Kamela Harris campaign video + webpage , link https://www.youtube.com/watch?v=sHky_Xopyrw , https://kamalaharris.com/meet-kamala-harris/

Donald Trump campaign video + webpage, link  Former President Trump Announces 2024 Presidential Campaign, https://www.donaldjtrump.com/

"Seven swing states set to decide the 2024 US election | BBC News" Link:https://www.youtube.com/watch?v=CPU1P38nTkY

"12 characteristics of Gen Z in 2025" . Link: https://www.gwi.com/blog/generation-z-characteristics.

Film trailer "Hillbilly Elegy", link: Hillbilly Elegy a Ron Howard Film | Amy Adams & Glenn Close | Official Trailer | Netflix

Film "Hillbilly Elegy" (2020)

"Why I made Hillbilly Elegy" by Ron Howard. Link: https://www.youtube.com/watch?v=YSgjh-po93o

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987

ANVENDTE ORDBØGER:

- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Horror and crime fiction😱

INDHOLD:
Dette forløb tager udgangspunkt i emnet "Horror and Crime" hvor der materialemæssigt arbejdes med fiktionsgenren både med tekst og lydmateriale. Der er fokus på genrens karakteristika og hvordan det kommer til udtryk i forskellige tekster samt de 3 tilgange til forståelse af horror genren og hvorfor den påvirker læseren. Specifikt er der analyse af character (telling and showing), narrative and embedded narrative, pov, plot, setting, plot twist, foreshadowing, plant, set-up, payoff, suspence etc.


FAGLIGE MÅL:

-læse, forstå, kunne genfortælle, samt analyserer engelske tekster af en vis længde om emnet horror.
- analysere og fortolke  tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.
- kunne perspektivere teksterne til hinanden.
- kunne udtrykke sig  på engelsk og samtale om emnet "horror".
-skrive tekster på engelsk og arbejde med TPEE modellen
-arbejde med passivt og aktivt ordforråd.
-anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

KERNESTOF:
-Tekstforståelse og tekstanalyse
-Arbejde med det engelske sprog, ordforråd og grammatik

MATERIALE:

Podcast " "Incident On and Off a Mountain Road", Campfire Radio Theatre. Link:
https://podcast24.dk/episoder/campfire-radio-theater/incident-on-and-off-a-mountain-road-78Q5ubNK0Q

"Horror Fiction" in "The English Handbook" by Østergaard, Systime, 2017, pp. 77-78.

"Horror - a book about texts that scare you" by  Drisdal & Hansen, Systime, 2017,pp.4-8

Short film "The Man Who Loved Flowers" (2010). Link:  https://www.youtube.com/watch?v=LqIR9SD89j4

Short story "The Man Who Loved Flowers" by Stephen King in "The Lift" by Børgesen et al, Gyldendal, 1993.

Narrator and POV in "The English Handbook" by Østergaard, systime, 2017, pp. 211-212.

"The boogeyman" by Stephen King in "Horror - a book about texts that scare you" by  Drisdal & Hansen, Systime, 2017.

"The psychoanalytical approach to literary texts" in "The English Handbook" by Østergaard, Systime, 2017, pp. 130-132.

Supplerende materiale:

https://stephenking.com/index.html

https://www.vox.com/culture/2017/8/4/16066180/stephen-king-themes-cultural-influence-explained

Short story "Dia de los muertos" by Roger Ley. Link: https://www.youtube.com/watch?v=lgI1dmi4jYM

OMFANG:
Cirka 20 sider

GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/oxford

Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Immigration and Great Britain

INDHOLD:
Dette er et forløb om "Immigration in Great Britain" der leder op til skrivningen af SRO og samarbejder med samfundsfag, spansk og fransk som de 3 andre fag. Forløbet har fokus på immigration til og immigranters forhold i Storbritannien både i et historisk og et nutidigt perspektiv. Forløbet inddrager kort  Storbritannien som en tidligere kolonimagt og med tæt tilknytning til tidligere kolonier via Commonwealth og særligt på de borgere fra Commonwealth, som får mulighed for britisk statsborgerskab.

Der er særligt fokus på nutidige problematikker set fra immigranters perspektiv og samfundets perspektiver. Materialemæssigt arbejdes med både non-fiktion og fiktions materiale med brug af analysemodeller til begge genrer samt filmanalyse redskaber.

Skriftligt er der fokus på forskellige former for essay indledninger, 5 punkt essay og TPEE.

FAGLIGE MÅL:
-læse, lytte til, forstå, genfortælle og redegør for materialet indhold.
- analysere og fortolke materialet ved hjælp af relevante analyseredskaber.
- perspektivere til og inddrage viden om Storbritannien historisk, kulturelt og samfundsmæssigt.
- samtale om emnet på et forholdsvist flydende engelsk og udvide det aktive og passive ordforråd.
- træne grammatik
-fokus skriftligt på analyse, henvisninger og korrekte citater.

KERNESTOF:
væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien

MATERIALE:

Article "Long nights, low pay and no play" by Burhan Wazir in "Contexts" by Engberg-Pedersen et al, Gyldendal, 2004, pp. 189-192.

"A Nation Shaped by Immigration" in "Everyone is here" by Moslund, Systime, 2021, pp.6-9.

Blog "As an immigrant I currently feel unsafe in Bristol" . Link: https://www.bristol247.com/opinion/your-say/as-immigrant-currently-feel-unsafe-bristol/

Short film "Baghdad Express" . Link: https://www.youtube.com/watch?v=RDz-dk_QR6I&t=3s

"Cinematic techniques" in "The English Handbook" . Link: https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=152#c712

Poem "Listen Mr. Oxford Don" by John Agaard in "Worlds of English" by Fog og Finderup, Systime,

John Agard reading the poem "Mr. Oxford Don". Link: https://www.youtube.com/watch?v=Ywy-Tthdg7w&t=1s

Short story "The Mother of the Child in Question" by Doris Lessing.


Supplerende materiale:

"GH Notes on Post War Immigration" from “Being British” by Mustad et al, Gyldendal, 2014 pp. 109 – 112 & “UK Now” by Skøtt & Sylvest, Columbus, 2024 kapitel 10+11

https://www.britannica.com/topic/The-Observer

"What is causing the anti-immigration riots in the UK". Link: https://www.youtube.com/watch?v=mB7E6dJoE5c

"They come here illegally and get everything". Link: https://www.youtube.com/watch?v=2_9pvcbOexw.

Derudover har alle arbejdet med individuelt engelskssproget materiale som del af SRP forløbet og SRO opgaven.

OMFANG:
Cirka 25 sider

ARBEJDSFORMER:
Særligt pararbejde og gruppearbejde.

GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Climate Matters ❄️(Værklæsning)

INDHOLD:

Forløbet "Climate Matters" er først og fremmest baseret på værklæsning af værket "The Ice Pople" af Maggie Gee, som beskriver et dystopisk britisk samfund der gradvist går i opløsning over de 60 år hvor hovedpersonen Saul lever og beskriver udviklingen. Hele Europa er i opløsning og grundet en ny Istid bevæger Saul sig gennem Europa for at komme til Afrika sammen med sønnen. Klassen læser udvalgte kapitler og arbejder med at genfortælle indhold, skrive summary, fokus særligt på hovedpersonens udvikling og karakteristik af forholdet mellem hovedpersonen og familien samt fokus på den måde klimaet beskrives. Fokus på setting, character og narrator samt pov.

Som del af forløbet perspektiveres til andet materiale der omhandler klimaet og naturen samt opmærksomhed på genren sci-fi og cli-fi.

FORMÅL:
- Træne læsning af værk, skrive og formidle overblik over større tekstmængder
- Træne læsning, analyse og fortolkning af værk
- Træne mundtlig og skriftlig formidling med udgangspunkt i emnet
- Opbygge et emnerelevant ordforråd.
- Fokus på grammatik

KERNESTOF:
Værklæsning
Analyse af genren sci-fi, cli-fi
Analyse af sproget og literære kneb


MATERIALE:

"The Ice People" By Maggie Gee, 1998. (cirka 350 sider)

"Climate Fiction" in "Cli-Fi - Writing for Change" by  Bildsøe Lafrenz, Praxis, 2024, pp.25-29.

Article Climate anxiety: 'I don't want to burden the world with my child'
15 January 2024, Navin Singh Khadka. Link:  https://www.bbc.com/news/world-67298903

"Julia Roberts is Mother Nature". Link: https://www.conservation.org/nature-is-speaking/julia-roberts-is-mother-nature

Poem "Last Snowman" by Simon Armitage https://blueandgreentomorrow.com/environment/nationalpoetryday-last-snowman-by-simon-armitage/


Supplerende materiale:

"What is the sci-fi genre" . Link: https://www.youtube.com/watch?v=9yTdkWMGnTc

"What is cli-fi?". Link: https://www.youtube.com/watch?v=P9XuxHtfOxQ

Fact Check of Media Bias. Link: https://mediabiasfactcheck.com/

"Blame Game" from Praxis.

"Ideomatic expressions". Link: https://clifi.praxis.dk/10017

"The role of peotry in the climate debate" by Simon Armitage. Link: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-48228837

OMFANG:
Cirka 380 sider

ARBEJDSFORMER:
Særligt pararbejde og gruppearbejde. Læsecirker.


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started B" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Fantasy II 🧚‍♂️🧚

INDHOLD:
Dette forløb har fokus på genren "Fantasy" og er et forløb der bygger videre på klassens værklæsning af "Harry Potter" fra 1g, hvor der også blev arbejdet med genrens karakteristika. Der er fokus på læsning, forståelse, analyse og fortolkning af fiktionstekster i genren fantasy med træning af karakteristik, narrator, pov, setting og selvfølgelig fagbegreber indenfor genren.


FORMÅL:
-arbejde på forskellige taksonomiske niveauer med engelsk fiktionsmateriale med anvendelse af fagterminologi.
-indgå i samtaler om almene og faglige emner samt̶ udtrykke sig sammenhængende i præsentation, samtale og diskussion på engelsk.
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk af en vis længde om emnet fantasy
-lytte til og forstå lydmateriale om emnet.
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
-demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

KERNESTOF:
Tekstanalyse og tekstfortolkning
Ordforråd og grammatik
Sprogvariationer

MATERIALE:
Kernestof:

"Entering Worlds af Fantasy" pp.8-12 in "Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.

"The Narnia Chronicles. The Lion, The Witch and The Wardrobe" by C.S Lewis in  "Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.

"Artemis Fowl" by Eoin Colfer in  "Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.

"Neverwhere" by Neil Gaiman in Worlds of Fantasy" by Finderup & Fog, 2006, Systime.


Supplerende materiale:

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe Trailer | Movieclips Classic Trailers

Trailer "Artemis Fowl" https://www.youtube.com/watch?v=fl2r3Fwxz_o

OMFANG:
25 sider

ARBEJDSFORM:
Individuelt, pararbejde og gruppefremlæggelser

ORDBØGER OG GRAMMATIK:

Anvendte ordbøger:
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/

Grammatik:
Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog)
- Bøgh og Hovgaard, "Fejlstøvsugeren - grammatisk øvebog i engelsk", Musagetes, 1987 i uddrag.
.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Postmodernism

INDHOLD:

I dette forløb er der fokus på det postmoderne; både som tidsperiode og med analyse og fortolkning af materiale fra denne periode. Her arbejdes med både britisk og amerikansk materiale; digte, noveller samt uddrag af romaner og film trailers for at analyse tidsperiodens karakteristika og hvordan det kommer til udtryk i litteraturen. Her er fokus på personernes følelser af identitetstab, ikke at høre til nogle steder, at føle sig fragmenteret, at have mangel på empati, og øget fokus på materialisme som del af de postmoderne samfundstræk og literæretræk. for perioden. Der er særligt fokus på at identificere og analysere brug af narrator og fortælleteknik, pov, character og setting samt stilistiske træk som metafiction, pastiche og intertextuality.

FAGLIGE MÅL:
-forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
-analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ ̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk,
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

KERNESTOF:
Karakteristika for en tidsperiode "den postmoderne" med inddragelse af samfundsforhold og literære træk


MATERIALE:

"The Average American Male" (uddrag) by Chad Kultgen in "Angles" by Daugaard & Andersen, Gyldendal, 2014.

"Some Chapter, An American Sunday" (uddrag) af "The Average American Male" by Chad Kultgen in "Broken Things - Three Stabs at Postmodernism" by Niels-Martin Trier Josefsen, Lindhardt og Ringhof, 2016.

"Postmodernism" in "The English Handbook" by Trine Østergaard, Systime, 2017 (pp. 31-34, 51-54)

Poem "The Kid" by Simon Armitage https://www.bbc.co.uk/bitesize/guides/zy29fcw/revision/1

"She's the Bomb" by T Coraghessan Boyle.

"Pride and Prejudice and Zombies" in "Wider Contexts" by Engberg-Petersen et al,



SUPPLERENDE MATERIALE:

Trailers:
Official Trailer "Deadpool", https://www.youtube.com/watch?v=ONHBaC-pfsk
Official Trailer "The Vampire Diaries",, https://www.youtube.com/watch?v=BmVmhjjkN4E
Official Trailer "Fight Club", https://www.youtube.com/watch?v=yxQmJXZOZ30
Official Trailer "Natural Born Killers", https://www.youtube.com/watch?v=bxjOraaIHaM
Official Trailer "Being John Malkowich", https://www.youtube.com/watch?v=LEtlqumjXLw
Official Trailer "The Matrix", https://www.youtube.com/watch?v=vKQi3bBA1y8
Pride & Prejudice (2005) Official Trailer
Pride And Prejudice And Zombies - Official Trailer #1 (Feb 2016)


OMFANG: 37 pp.

ARBEJDSFORMER:
Individuelt arbejde, par og gruppearbejde, med projekt- og præsentationsmoduler.


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started A" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
"Engelsk grammatik med synonymer" by Herskind & Pedersen,samt øvelseshæfter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Jamaica

INDHOLD:

I dette forløb arbejdes med Jamaica med et fokus på sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i den tidligere britisk koloni samt en særlig opmærksomhed på, hvordan immigranter fra Jamaica (og Caribien) blev modtaget i Storbritannien særligt i 1960erne. Derfor kan der også drages paralleller fra dette forløb og til tidligere forløb om "Immigrants in GB". For at opnå viden om Jamaica undersøges historiske og nutidige forhold kort, det kreolske sprog undersøges samt materiale af forskellige genrer analyseres og fortolkes. Der arbejdes også med at læse materiale ud fra forskellige tilgange; den formative, historiske og post-koloniale tilgang.

FAGLIGE MÅL:
- læse, forstå, redegøre for og analysere mundtlige og skriftlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
̶ udtrykke sig  præsentation, samtale og diskussion på mundtligt engelsk om emner der berører emnet
-arbejde med grammatisk korrekthed og med at selvkorrigere
̶ træne redegørelse, analyse, fortolkning, diskussion og perspektiverings-niveau  i forhold til et engelsksproget land som Jamaica
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

KERNESTOF:
det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca  
variation af standardsprog
væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i et
engelsksproget land som ikke er USA eller GB.


MATERIALE:

Britannica Academic - information about Jamaica, in https://academic.eb.com/levels/collegiate/article/Jamaica/117384

"Jamaican Profile Timeline"  https://www.bbc.com/news/world-latin-america-18784730

Song "War" by Bob Marley , in https://www.streetdirectory.com/lyricadvisor/song/wlfcf/war/

Poem "Colonization in Reverse" by Louise Bennett-Coverly in  https://www.poetrybyheart.org.uk/poems/colonization-in-reverse.

Article "The Windrush generation - the history of unbelonging" in https://theconversation.com/windrush-generation-the-history-of-unbelonging-95021

Speech "The Rivers of Blood" (excerpt) by Enoch Powell

Film "One Love" (2024)

"Handbook in Literature" pp. 121-131 https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=137)

Matrixgruppearbejde om 3 tekster:

Article: Will Jamaica now seek to 'move on' from royals as a republic? https://www.bbc.com/news/world-latin-america-62846653

Short story: “Girl” by Jamaica Kincaid  from Charters, Ann, Ed. The Story and its Writer: An Introduction to Short Fiction. 6th Ed.
Boston: Bedford/St. Martin’s, 2003.

Essay "The writing of 'The Long Song' by Andrea Levy in https://andrealevy.co.uk/media/the-writing-of-the-long-song-by-andrea-levy


Supplerende materiale:

Song; Bob Marley and the Wailers - "No Woman No Cry"

Interview; Bob Marley New Zealand Interview in "Bob Marley New Zealand Interview (1979) HD".

Valerie Bloom reads "Colonization In Reverse" by Louise Bennett

Video "What is Jamaican Patois, Patwa", in https://www.youtube.com/watch?v=hNM-BE4xAyo.

"Rivers of Blood" by Enoch Powell - https://www.youtube.com/watch?v=mw4vMZDItQo



OMFANG:

Cirka 40 sider

ARBEJDSFORMER:
Individuelt, gruppe og pararbejde og matrixgruppepræsentationer


OPSLAGSVÆRKER og GRAMMATIK
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 What is this thing called love?

INDHOLD:
Dette forløb har omdrejningspunktet at undersøge hvad "Love" er for en størrelse gennem læsning, analyse og fortolkning af tekstmateriale  i forskellige tidsperioder og tilhører forskellige literære genrer. "Untamed" , "Happy Endings" og "At Lunchtime" er materiale fra den postmoderne periode, "Pride and Prejudice" uddrag fra den romantiske periode og "Romeo and Juliet" fra den Elizabethan periode. Derudover arbejdes der med forskellige tilgange til analyse af digtet "At Lunctime" , henholdsvis den historiske og den feministiske læsning og tolkning.

FAGLIGE MÅL:
̶ udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk. med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
-analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster samt analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode.
̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.

KERNESTOF:
analyse og fortolkning af tekster og andet materiale samt indsætte materialet i en historisk periode.

MATERIALE:

"Untamed" (excerpt) by Glennon Doyle (tidl eksamenstekst)

"Romeo and Juliet - The Balcony Scene", in "Wider Contexts" by Engberg-Pedersen, 2012. pp.89-91

Poem "At Lunchtime" by  Roger McGoughin Wider Contexts by Engberg-Pedersen, 2012. pp.81-82.

Short film Black Mirror "Be Right Back" season 2, episode 1

"Pride and Prejudice - Chapter 1" (excerpt) by Jane Austen in "Wider Contexts" by Engberg-Pedersen, 2012. pp.97-100 .

"Happy Endings" by Margaret Atwood in "Wider Contexts" by Engberg-Pedersen, 2012. pp.69-73.

"Critical Approaches to Literature" in "The English Handbook"! by Østergaard, Systime, 2017, pp. 121-139


SUPPLERENDE MATERIALE:

"Romeo and Juliet - Balcony Scene"  https://www.youtube.com/watch?v=1HbvBVhpChI

"Why is Romeo and Juliet relevant today" https://www.youtube.com/watch?v=gEQyHgj4rvc

"Pride and Prejudice" - Official Trailer

https://magmapoetry.com/which-poem-would-you-ban-from-the-school-syllabus/

https://www.aistudios.com/rememory

OMFANG:
30 sider

ARBEJDSFORM:
Individuelt arbejde, par arbejde, gruppearbejde


GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started A" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
"Engelsk grammatik med synonymer" by Herskind & Pedersen,samt øvelseshæfter.





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3: Analytical essay "Untamed" 28-11-2025
Grammatik 2 12-12-2025
Test af Lukket Tekstfelt 17-12-2025
EN3u sr/ skr. prøve (minitermin) 05-01-2026
Opgave 5: Non fiction "Losing Whiteness" 18-01-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 English as a Global language

INDHOLD:
Dette er et kort og komprimeret forløb med fokus på kommunikation og brug af engelsk som "global language" og på denne måde bygger forløbet lidt ovenpå "Jamaica" forløbet, hvor der også var fokus på afvigelser mellem engelsk som standardsprog og den Jamaicanske variant. Der arbejdes med Kachru's 3-cirkel model til sproglig analyse samt AI genererede sprogsituationer, hvor engelsk bruges som lingua franca.

FORMÅL:
analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi  
gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster

KERNESTOF:
sproget og sproglige varianter
kommunikationssituationer

MATERIALE:
Laswell's Kommunikationsmodel

https://www.reuters.com/world/europe/exchange-messages-between-norways-prime-minister-president-trump-2026-01-19/

"English as Lingua Franca" in "The English Handbook" page 153-158

Excerpt of the novel "Concise Chinese-English Dictionary for Lovers" by Xialu Guo from 2008.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Shakespeare

INDHOLD:
Dette forløb har fokus på forståelse af og analyse af uddrag af Shakespeares værker. I tidligere forløb om "What is this thing called love" er der arbejdet med forståelse og analyse af Shakespeare' s tragedie "Rome og Juliet" og begreberne tragedy, tragic hero, soliloque. I dette forløb læses og analyseres 2 scener fra "Romeo and Juliet" samt 2 scener fra tragedien "MacBeth hvor der er særligt fokus på skildringen af Macbeth og Lady Macbeth samt forholdet mellem dem. Ydermere er der arbejdet med en forståelse for Shakespeares sonnetter, gennem læsning og struktur og indholdsanalyse af Sonnet 18 og 130. Den historiske kontekst samt verdensbilledet i peroden (Elizabethan) inddrages for at forstå Shakespeare's univers.

Faglige begreber: sonnet, tragedy, tragic flaw, tragic hero, aside, dramatic tension, soliloque, personification, simili, iambic pentameter, quatrain, couplet etc.

FAGLIGE MÅL:
-forstå forholdsvis komplekse engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
̶ udtrykke sig i samtaler om faglige emner  på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk med opmærksomhed på korrekthed og med evne til selvkorrektion
̶ læse og forstå forskelligt materiale på engelsk fra en anden tidsperiode
̶ skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk.
-analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af r
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

KERNESTOF:
Shakespeare og Shakespeares univers - at forstå og analysere

ARBEJDSFORMER:
Workshop, individuelt samt pararbejde

MATERIALE:

"Romeo and Juliet" The Balcony Scene, Act 2, Scene1 in "Wider Contexts" by Engberg-Petersen et al, 2012, Systime.

"Romeo and Juliet, "Act 5, Scene 3 "Ah, What an Unkind Hour - A churchyard, outside the tomb of the Capulets". in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

"Sonnet 18" and "Sonnet 130" "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

"Tragedy and Tragic Flaw" in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

"Macbeth Act1, Scene 5"  - "Unsex Me Here" in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007.

Macbeth Act 5, Scene 5" - "The Sound and the Fury" in "Fields of Vision" by Denis Delaney et.al., Pearson Education Limited, England, 2007,

"Historical Context" in "Romeo and Juliet by Shakespeare" by Høpfner Clausen & Kaalaund,

"Language" "Romeo and Juliet by Shakespeare" by Høpfner Clausen & Kaalaund

"Poetic Devices" in "Romeo and Juliet by Shakespeare" by Høpfner Clausen & Kaalaund

SUPPLERENDE MATERIALE:

"Sonnet 18 explained 1" https://www.youtube.com/watch?v=w7ew53AdnDs&ab_channel=michellematysak

"Sonnet 18 explained 2" https://www.youtube.com/watch?v=R51Kz0pRHlI&ab_channel=michellematysak

"What is a sonnet?" https://www.youtube.com/watch?v=QmrKmL06J9g&ab_channel=OSUSchoolofWriting%2CLiteratureandFilm

"Summary of Macbeth" https://www.sparknotes.com/shakespeare/macbeth/video-summary/

Romeo and Juliet Fate Vs Free Will - Thematic Analysis

OMFANG: 30 sider

ARBEJDSFORMER:
Særligt pararbejde

GRAMMATIK & ANVENDTE ORDBØGER::
- www.merriam-webster.com
-https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
- https://dictionary.cambridge.org/
- https://www.dictionary.com/
- https://www.thesaurus.com/
- https://ordbog.gyldendal.dk/


Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
"Getting Started A" by Hermann og Tornøe, Gyldendal, 2020
"Fejlstøvsugeren" by Bøgh og Hovgaard, Musagetes, 1987
"Engelsk grammatik med synonymer" by Herskind & Pedersen,samt øvelseshæfter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#9

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer