Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 EN1w sr 1-6s (EN1w sr/, EN2w sr/, EN3w sr/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1: Open Up (Grundforløb)
FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.
”Open Up: Working with Genre” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes genrekendskab og mundtlige sprogfærdighed. Teksterne i forløbet er således knyttet til to tematiske omdrejningspunkter:
genrekendskab og at træne sin egen mundtlighed og der introduceres til basal argumentation. Eleverne skal især have fokus på at blive trygge ved at tale engelsk i klasserummet og få en faglig ballast, der styrker deres egne udtryksfærdigheder. Der arbejdes med både fiction og non-fiction i forløbet, og introduceres hermed til et bredere udvalg af genrer, som de kommer til at beskæftige sig med i gymnasiet.
INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.
MATERIALE:
- Fra antologien: Pors, Eva; et. al.: ”Open Wide”, Lindhardt & Ringhof, 2015:
o Lamont, Tom; et. al.: ”Is Public Speaking Really that Scary?”, The Guardian, 2013 (pp. 10-15).
o Rogers, Bruce H.: ”Three Soldiers” (p. 32).
- Fra antologien: Engberg -Pedersen, Jonna; et. al.: "Contexts", Gyldendal 2004:
o Hemingway, Earnest: "Indian Camp" 1921 (pp.12-16)
o Fell, Alison: "The Shining Mountain" 1992 (pp. 18-22)
o Richards, Michael: "Just Like That" 1987 (pp. 24-29)
o Ransom, Daniel: "Rendezvous" 1985 (pp. 51-53)
Samt sangtekst: Pink: "Family Portrait" 2001 og film: "The Way, Way Back", instr.: Jim Rash, Nat Faxon 2013
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.
METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2: Lyrics and Poems (EKSAM THEME)
FORMÅL:
Dette forløb arbejder med sangtekster og især tekstanalytiske begreber og dette arbejde anvendes som springbræt til introduktion til digtlæsning og kontekstualisering med musiktekster som baggrundsviden omkring historiske og kulturelle forhold i USA og England, men også andre engelsktalende lande. Dertil berøres generelle emner som love, growing up, identity, class, race og gender. Analyseredskaberne anvendes mundtligt i elevfremlæggelser og skriftligt i arbejdet med essayskrivning.
MATERIALE:
Kernestof:
- 100 years by Five For Fighting
- Blur: Barbaric (2023)
- Blur: ParkLife (1994)
- Tracy Chapman: Fast Car
- Someday by Steve Earle
- Alanis Morissette: Ironic
- Billy Joel: We Did't Start the Fire
- Marc Cohn: Walking in Memphis
- Brandy by Looking Glass
- Higher Love
- W. H Auden: Stop All the Clocks, 1936
OMFANG: ca. 35 ns
Supplerende stof:
Elevernes selvvalgte sangtekster og non fiktionstekster som baggrundsmateriale
Dokumentar om Britpop 2024: "The music that Changed Britpop" (2024). https://www.youtube.com/watch?v=C8RrvCe-13U&ab_channel=DavidNewman
Anvendelse af ordbøger:
www.merriam-webster.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://ordbog.gyldendal.dk/ (kun adgang via www.msg-gym.dk)
https://www.powerthesaurus.org/
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Biopic or Autobiography
|
24-01-2024
|
|
musikfremlæggelse på video
|
01-02-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3. Class in Britain
Dette forløb har fokus på klassesamfundet i Storbritannien.
Eleverne introduceres kort til de tre klasser, som det britiske samfund traditionelt set bliver opdelt i: Working class, middle class, upper class. Efterfølgende gruppevis arbejde med underholdningsprogrammerne fra BBC (The Grumpy Guide to Class, E1,2,3), hvor en række kendte mennesker bliver interviewet om det britiske samfund som et klassesamfund. I udsendelsen er der lagt vægt på stereotyper og hvorledes disse udspiller sig inden for de forskellige klasser i det britiske samfund, særligt middel- og overklassen.
Vi ser og analyserer filmen "Fish Tank" hvor eleverne afleverer skriftligt produkt.
De 7 socialklasser, som det britiske samfund nu bliver inddelt i i stedet for de traditionelle 3, samt Bordieu's tre kapitaler: økonomisk, social og kulturel.
Som baggrundsmateriale kort intro til det historiske klasse-aspekt som stammer fra The Victorian Age.
Intro til det engelske skolesystem de første 10 minuter af "Too poor for posh schools?" som gennemgås temabaseret.
The Guardian-artiklen "Now I'm an Oxford student, am I still working class? (2018)", om "arbejderen" Molly Innes' identitetskrise i takt med studier på et elitært universitet.
Retorisk analyse af artiklen og brug af den non-fiktive analysemodel.
Materiale:
Class Sketch: Social classes in the UK. John Cleese, Ronne B. and Ronnie C. Written by Marty Feldman and John Law: https://www.youtube.com/watch?v=UDIHrX-Jp2E
The Grumpy Guide to Class, parts 1, 2 and 3:
https://www.youtube.com/watch?v=3ZAyYBDUNug - (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part one)
https://www.youtube.com/watch?v=mLUY5xtqRoM (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part two)
https://www.youtube.com/watch?v=hDw1YcywJ6k (Light entertainment program - The Grumpy Guide to Class - from BBc on the classes in Britain - part three)
From: Grønlund, Bach og Andersen:
Studieretningsbogen, Samfundsfag/Engelsk, Columbus.2018,
Kap. 2:
- Great Britain: the most class-ridden society?
- The Birth of Social Classes: The Victorian Age
Gennemgang af Pierre Bordieus tre kapitaler: social, kulturel og økonomisk
Jan Erik Mustad, Jørgen Sevaldsen og Ole Vadmand: Being British. Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain - chapter three "Stripping Away the Welfare State?" (especially pp. 44-48)
Film:
The Fish Tank
Dokumentar: Too poor for posh schools? https://www.youtube.com/watch?v=MWYaoWPdUOI
Artikel: https://www.theguardian.com/education/2018/oct/02/now-im-an-oxford-student-am-i-still-working-class
Supplerende materiale/baggrundsstof:
BBC Article: "Huge Survey reveals seven social classes in UK (2013):
https://www.bbc.com/news/uk-22007058
BBC, intro to the Seven Class Survey: The Great British Class Survey launches on BBC One Show
BBC Class Survey: https://www.bbc.co.uk/news/special/2013/newsspec_5093/index.stm
https://en.wikipedia.org/wiki/U_and_non-U_English (Wikipedia entry on U and non-U English)
Skriftligt arbejde m.m.: Eleverne har i løbet af dette forløb arbejdet med analytical essays med fokus på resumé, indledning, analyseafsnit (herunder brug af "textual evidence"), og har bl.a. brugt Viby Gymnasiums skriveportal til formålet. Bl.a. har eleverne skrevet et essay om filmen "The Riot Club" med udgangspunkt i personkarakteristik og temaanalyse.
Følgende hjemmesider er blevet brugt i undervisningen.
• www.merriam-webster.com
• www.dictionary.cambridge.org
• www.Ordbogen.com
• www.Thesaurus.com
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
grammatik og oversættelse
|
03-05-2024
|
|
Essay on Fish Tank
|
05-05-2024
|
|
essay 2
|
19-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4. Democratic Struggles (EKSAM THEME)
Forløbet fokuserer på centrale nedslagspunkter igennem næsten 200 års kamp for stemmeret og overgang til demokrati i hhv. USA, Storbritannien og Sydafrika. Forløbet fokuserer væsentligst på non-fiction-tekster og talen som omdrejningspunkt.
Kernestof:
-Thomas Jefferson, The Declaration of Independence,1776
-Excerpt of Frederick Douglass, “What the Black Man Wants”, 1865, http://teachingamericanhistory.org/library/document/what-the-black-man-wants, viewed April, 2018
-Emmeline -Pankhurst, “Freedom or Death”, November13, 1913, https://www.theguardian.com/theguardian/2007/apr/27/greatspeeches, viewed April, 2018
-Excerpt of Desmond M. Tutu, No Future without Forgiveness,Rider, 1999
Supplerende stof:
Film: The Butler
Fokus på:
Ordforråd
Mundtlig samtale, diskussion og fremstilling
Taleanalyse, inkl. retoriske strategier såsom sprog og stilistik samt appelformer.
Benyttelse af historisk baggrundviden til forståelse af samtidige og senere tekster.
Filmanalyse.
OMFANG: ca. 70 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
37 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
5. American War and the SRO (EKSAM THEME)
Forløbet introducerer genren cli-fi som en subgenre til sci-fi med værklæsning af American War af Omar El Akkad fra 2017.
I samarbejde med samfundsfag lægger forløbet op til SRO'en og fokuserer på amerikansk identitet, dystopi/utopi, samfunds- og styreformer, klimakrise og betydning for individet og samfundet samt USAs placering i international politik.
Analysearbejdet med romanen har fokus på person- og miljøkarakteristik samt fortælleteknik.
Der er arbejdet med mini versioner af SRO og tværfaglig skrivning.
Kernestof: American War af Omar El Akkad fra 2017.
Supplerende materiale:
Helle Schulz Bildsøe Lafrenz: Cli-fi, Praxix 2023: introduktion til cli-fi genren.
Ca. 100 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
41 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
6. The English Game (EKSAM THEME)
Dette tema tager udgangspunkt i Fodbold som emne og har fokus på filmiske virkemidler som set i uddrag af netflix serien The English Game samt det britiske klassesamfunds udvikling og centrale rolle i fodbolds spæde begyndelse samt i det britiske samfund generelt.
Kernestof:
- Episode 1, season 1 af Julian Fellowes' Netflix show: The English Game (2020).
- Claudia Lorenzo Rubiera's article: "The English Game: football’s class conflicts under the spotlight in Netflix’s new drama" (2020)
- Liam O'Brien: "Britain now has 7 social classes - and working class is a dwindling breed.", Independant, 03 April 2013
- Nick Hornby: Faith (1993)
- Simon Moon: Beckham the Worldwide Brand, 2006
Supplerende stof:
Trailerer til filmene: Bend it like Beckham, Looking for Eric, Football Factory, Green Street Hooligans, Fever Pitch (1997 version).
Hornby tekst fra Tony Søndergaard Andersen og Morten Petersen: From Where You Are. Engelsk grundbog, Systime 2024.
Løbende arbejde med grammatik og ordbøgerne:
. dictionary.com
. thesaurus.com
. powerthesaurus.org
. www.ordbogen.com?
Omfang: 50 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
7. U Choose: True crime (EKSAM THEME)
Selvvalgt kort forløb om TRUE CRIME, hvor vi arbejdede med true crime-genren herunder fictions- og non-fiktions genre og blandinger af disse og deres kendetegn samt fokus på det udvidede tekstbegreb med inddragelse af podcast og dokumentar.
Formål: at kunne reflektere over genrens 'the issues of narrating truth'.
Materialer:
- Podcast: Serial: Season 1, episode 1: The Alibi, Sarah Koenig (2014)
- The Story of Jack The Ripper | A Short Documentary: https://www.youtube.com/watch?v=VhvIm61nA14
- Article: What Is True Crime in Movies and TV? Jason Hellerman, Apr 03, 2024: https://nofilmschool.com/what-is-true-crime#
-Netflix: Philip Barantini, Adolesence episode 1, 2025
-Netflix: The worst roommate ever - season 1 episode 3 - The marathon man
Supplerende materiale:
- The English Handbook on When Fiction and Non-fiction Meet
---
KERNESTOF
- udtale, ordforråd og idiomer
- et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige, samt aktuelle forhold engelsksprogede regioner/globalt
- Principper for tekstopbygning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
8: Horror Fiction and the Uncanny (EKSAM THEME)
Vi undersøger bredden af begrebet og genren "Horror" og ser på, hvordan emnet er blevet behandlet i litteraturen til forskellige tider i historien. Hvad samtidens syn på Horror har betydet for det, der skræmmer i engelsktalende kultur, fortrinsvis UK og US med særligt fokus på Halloween i et tværfagligt samarbejde med historie og på den måde det kommer til udtryk i litteraturen. Litteratur- og sproghistorie inddrages.
Dette tema er tænkt som illustrative eksempler på, hvordan ændringer i kultur- og litteraturhistorien giver sig til udtryk i horrorlitteraturen. Hvad gør horror uhyggeligt, og hvordan påvirker horror os – og tvinger os til at reflektere?
Temaet introducerer en Freud-inspireret psykoanalytisk læsning og forståelse af litteratur generelt og horror i særdeleshed og understreger synet på litteratur som noget, der afspejler spændinger og dynamikker i samfundet, på individet og på naturen.
Faglige mål:
̶ almene og faglige kommunikationsformer og kommunikationsstrategier
̶ principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ tekster, der behandler etisk, historisk og filosofisk indhold inden for teknologi og naturvidenskab
̶ et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster af engelsksprogede forfattere, herunder et skrevet værk
Kernestof:
- Horror, af Driesdal, R,, Hansen, J., Systime, 2020 - https://horror.systime.dk/index.php?id=55
- Edgar Allan Poe-tekster: The Raven
- Stephen King: What Scares People
- Stephen King: The Man who Loved Flowers
- The Cure: Lullaby, 1989
- William Shakespeare: Hamlet Act 1 scene 4
- Bram Stoker: Dracula, 1897, excerpt from chapter 4: 24 June.
- Mary Shelley: Frankenstein: Chapter 5
- Film: James Wan: The Conjuring 1, 2013
- Freud's the Uncanny-theory.
- Videoessay: '"What is the Uncanny?": A Literary Guide for English Students and Teachers' by Oregon State University, literature department. https://www.youtube.com/watch?v=4IHvGHGVAM0
- Graph of the Uncanny Valley-phenomenon (Wikipedia entry).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Grammar #1
|
27-08-2025
|
|
Grammar task #2
|
11-09-2025
|
|
Essay #1
|
08-10-2025
|
|
Grammar #3
|
29-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
42 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
9
|
9: Fantastic Christmas (EKSAM THEME)
Kort juleemne om genren fantasy med udgangspunkt i uddrag af The Lion, The Witch and the Wardrobe samt filmversion: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe fra 2005.
Med C. S. Lewis præsenteres klassisk fantasy og genrens konventioner og der arbejdes med filmanalyse og remediering fra roman til film versionen.
Charles Dickens samt viktoriansk litteratur og verdensbillede repræsenteret af et uddrag af A Christmas Carrol: Stave One, 1843. Emnet inddrager moderne versioner af fantasy via elevernes egne produktioner af noveller under titlen "Fantastic Christmas Stories."
Emnet afsluttet ved at udvide fra juletemaet til videre arbejde med genren via moderne fantasy, ny klassisk fantasy via uddrag af Harry Potterserien samt arbejde med Fantasy genrens popularitet og funktion i det moderne samfund. Der perspktiveres til tidligere læst uddrag af Hamlet for at se på om denne tekst kunne læse som et fantasy værk og om genrekonventioner er en konstruktion.
Kernestof:
- C. S. Lewis: The Lion, the Witch and the Wardrobe i uddrag fra Finnerup og Fog: Worlds of Fantasy, 2005, s. 23-34
- Charles Dickens: A Christmas Carol, 1843, Stave 1
- Oplæst version af Charles Dickens: A Christmas Carol, 1843, Stave 1 fra: https://www.youtube.com/watch?v=KQqXYI6ZHWk
- William Shakespeare: Hamlet Act 1 scene 4
- Lisa Holmes: Christmas Spirit, 2020
- J. K Rowling: Harry Potter and the Pholosopher's Stone, Chapter 12
- Film: Chris Columbus: Harry Potter and the Philosopher's Stone, 2001
- J. K Rowling: uddrag af Harry Potter and the Order of the Phoenix, Chapter 9 og uddrag af Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, Chapter 7.
- Lev Grossman: Feeding on Fantasy, 2002
Supplerende stof:
- Gen. Z version af A Christmas Carol fra: https://www.tiktok.com/@richardfrankscomedy/video/7448664185975754016
-Kontekst for A Christmas Carol fra: https://www.youtube.com/watch?v=cTHAN3_P7uE
OMFANG: ca. 50 ns
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
31 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
10: South Africa and Born a Crime (EKSAM THEME)
Med udgangspunkt i værklæsning af Trevor Noahs Born a Crime undersøger dette emne Sydafrikas historie som set gennem Noas øjne. Hovedfokus i emnet er Trevor Noahs selvbiografi Born a Crime i hvilken fokus hovedsagelig lægges på sprogs rolle i forhold til identitet, undertrykkelse og som magtredskab, men også som samlende faktor, kommunikationsmiddel og lingua franca. Ulighed og apartheid som det opleves indefra samt strukturel racism er temaer i spil. Hertil berøres brugen af humor i bogen samt Trevor Noahs stand up og denne genre. Emnet suppleres også med et udblik til Desmond Tutus forord til The Truth and Reconciliation Commission samt uddrag af 60 minutes om dette arbejde i Sydafrika. Til slut perspektiveres til afrikansk litteratur på engelsk via Adichies The Danger of a Single Story både på skrift og fremfør på TEDed.
Kernestof:
-Trevor Noahs selvbiografi: Born a Crime, 2016
-The Truth and Reconciliation Commission forord af Desmond Tutu, 2003 fra: https://www.gov.za/sites/default/files/gcis_document/201409/trc0.pdf.
- Chimamanda Adichie: The Danger of a Single Story, 2009 fra TEDEd: https://ed.ted.com/lessons/TXtMhXIA
Supplerende stof:
- The English Handbook kapitel 4.5: English as lingua Franca (https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=p166)
- Bidder af Trevor Noahs omtale af bogen og andre oplæg:
1. Trevor Noah on taking "Born a Crime" from the page to students' ears (https://www.youtube.com/watch?v=L2x1kmOqoNo)
2. Trevor Noah | I was Born a Crime (https://www.bing.com/videos/search?q=born+a+crime+trevor+noah&&view=detail&mid=D6BBC98962F1A92DBDD6D6BBC98962F1A92DBDD6&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dborn%2Ba%2Bcrime%2Btrevor%2Bnoah%26FORM%3DHDRSC4)
3. Trevor Noah: Lost in Translation - Finally Getting a Job (https://www.youtube.com/watch?v=rFNYDKS7uFo)
OMFANG: ca. 130 ns
Hertil løbende arbejde med grammatik
Anvendelse af ordbøger:
www.merriam-webster.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://ordbog.gyldendal.dk/
https://www.powerthesaurus.org/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
11. Sonnets Sidestep +a bit of Shakes(EKSAM THEME)
(EKSAM THEME)
Shakespeare bringes på banen for 2. gang. Eleverne har arbejdet med uddrag af Hamlet Act 1 scene 4 som hhv en horror og en fantasy tekst. Denne gang bringes sonnetgenren på banen med sonetterne 18 og 130 og eleverne arbejder kreativ med selv at skrive sonetter, der fremføres og forklares. Hertil dykkes ned i uddrag af Macbeth Act 1, Sc. 1, Act 2, Sc. 2 samt Act 5, sc. 1, 5 samt kreative skriveøvelser omkring karakterne fra Macbeth.
Kernestof:
-William Shakespeare: sonnet 18 og 130
-Uddrag af William Shakespeare Macbeth Act 1, Sc. 1, Act 2, Sc. 2 samt Act 5, sc. 1, 5, 1606
Supplerende stof:
- Scottish actor David Tenant reading sonnet 18 (https://www.youtube.com/watch?v=nD6Of-pwKP4)
- English actor Alan Rickman reading sonnet 130 (https://www.youtube.com/watch?v=p2Ja0Paz04s)
OMFANG: ca. 20 ns
Hertil løbende arbejde med grammatik og sprogforståelse fortrinsvis med Getting Started A
Holdet har i løbet af 3.g være en del anf engelsk A forsøgsordning i forhold til skriftlig eksamen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Remembering Everything
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59286212279",
"T": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59286212279",
"H": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d59286212279"
}