Holdet FR3u2 sr/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Fransk A
Lærer(e)
Hold 2023 FR1u2 sr/ (FR1u2 sr/, FR2u2 sr/, FR3u2 sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduction à la langue française
Titel 2 Lommefilm på fransk
Titel 3 SR-identitetsdag 2024
Titel 4 Thème : L'immigration et l'inégalité
Titel 5 Thème de l'examen : La francophonie
Titel 6 Thème de l'examen : Les grands classiques
Titel 7 Thème : La famille et la culture
Titel 8 Thème de l'examen : Le suspense et le crime
Titel 9 SR-identitetsdag 2025
Titel 10 Thème de l'examen : Le terrorisme en France
Titel 11 Thème de l'examen : Les grands classiques

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduction à la langue française

FORMÅL:
Dette forløb er en introduktion til det franske sprog hvad angår mundtlighed, skriftlighed, fonetik, grammatik, kultur & historie. Vi vil have særlig fokus på træning i at tale, lytte til, forstå og skrive fransk. Desuden vil dette forløb dække over en introduktion til Frankrig som land og kultur.

INDHOLD:
Forløbet tager udgangspunkt i ”Carte Blanche” grundbog og øvebog, der suppleres med mundtlige øvelser samt mindre skriftlige afleveringer i 1g og mere omfattende skriftlige afleveringer i 2g. Der vil desuden indgå gruppepræsentationer af dagens sang på fransk.

METODE:
Der vil blive arbejdet skiftevis på klassebasis og i grupper/par, hele tiden med det fokus at få at tale, lytte til og gradvist forstå og tale fransk. Fordybelsestiden består både af skriftligt arbejde og lydoptagelser og vil primært foregå individuelt suppleret med afleveringer i par/grupper.

MATERIALE:
• Fitzner, Jutta; et. Al.: ”Carte Blanche, GRUNDBOG + ØVEBOG + FRANSK GRAMMATIK”, Gyldendal, 2002.
+ diverse supplerende materialer, så som YouTube-videoer med franske sange, introduktion til fransk politik samt øvelser, test og prøver fra franskportal.dk.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

FORLØBET UDGØR 100% AF UNDERVISNINGEN I 1G SAMT 25% AF UNDERVISNINGEN I 2G (54 moduler i 1g og 26 moduler i 2g).
I løbet af 2g har der også været fokus på at kunne slå op i opslagsværket Fransk Grammatik samt på ordbogen.com i forbindelse med delprøve 2 med hjælpemidler.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 80 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Lommefilm på fransk

FORMÅL:
I dette forløb skal eleverne arbejde med at lave en lommefilm på max 3 minutter, filmet på mobilen. Lommefilmen skal være på fransk, og den kommer til at konkurrere i en filmfestival for alle sprogfag i 2.g. Formålet er at træne elevernes mundtlighed igennem udarbejdelsen af et manuskript samt udtale og mundtlig forståelse under selve optagelsen.

INDHOLD:
Lommefilmen skal være på max 3 minutter og indeholde max 3 scener. Eleverne udarbejder et manuskript, som afleveres og rettes af læreren. Sideløbende med optagelsen af filmen skal eleverne desuden overveje kameravinkel, sceneopsætning samt sørge for at få indarbejdet fransk kultur i deres lommefilm.

METODE:
Arbejdet startes med en fælles introduktion for alle 2.g-elever, hvor de vil blive sat ind i emnet og rammerne for deres lommefilm. Derefter arbejdes der i grupper i fællesskab med lærere, hvor de brainstormer på årets emner og kommer frem til en endelig del. Endelig bruges resten af modulerne på gruppearbejde, hvor manuskriptet udarbejdes og filmen laves. Eleverne skal også sørge for at undertekste deres film, så de andre sprogelever kan følge med. Arbejdet slutter med en filmfestival, hvor alle 2.g’ere stemmer på årets bedste sprogfilm.

MATERIALE:
- PPT vedr. tema, rammesætning samt tips til, hvilke overvejelser, man skal have, når man filmer sin film.
- Dokumenter med hjælp til brainstorming og idégenerering.

EVALUERING:
Evalueringen vil primært foregå under filmfestivalen, hvor eleverne stemmer på den bedste film, og hvor juryen vægter sprog højest.

Særlige fokuspunkter: Sprogproduktion, behandling af årets tema (jul), kreativitet og lommefilmens brug af filmiske virkemidler.

FORLØBET UDGØR CA. 10% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 SR-identitetsdag 2024

Ekskursion sammen med alle sproglige studieretningselever i 2g og 3g på MSG-H:
Besøg i Dansk Industri for at høre om sprog i erhvervslivet med deltagelse af NCFF (Nationalt Center for Fremmedsprog) og en sprogstuderende fra Københavns Universitet + besøg på Glyptoteket med latinskattejagt og sprogskattejagt rundt i Københavns Indre By med stop ved Rundetårn og på Københavns Kommunes Hovedbibliotek i Krystalgade
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Thème : L'immigration et l'inégalité

FORMÅL:
Forløb om immigration og ulighed i Frankrig med udgangspunkt i spillefilmene Samba og Intouchables med en analyse og fortolkning af, hvordan temaerne belyses i fiktion.
INDHOLD OG MATERIALE:
Film: Samba af Éric Toledano og Olivier Nakache (2014)
Film: Intouchables af Eric Toledano og Olivier Nakache (2011) og manuskriptet med tilhørende opgaver til filmen på franskportal.dk.

METODE:
Individuelt arbejde med anmeldelse af Samba i vlog-form, par- og gruppearbejde med øvelser til Les Intouchables og individuelt arbejde med skriftlig eksamensøvelse baseret på Intouchables.
EVALUERING:
Feedback på SRO (kun for SR-eleverne) samt formativ evaluering gennem opsamling på sproglige og indholdsmæssige øvelser undervejs.

FORLØBET UDGØR CA. 20% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Thème de l'examen : La francophonie

Eksamenstema: La francophonie

FORMÅL:
I dette forløb arbejder vi med frankofoni på tværs af fransktalende lande med særligt fokus på Senegal, Algeriet og Haïtï med perspektivering af disse landes kulturer til andre frankofone kulturer gennem afleveringer med inddragelse af tekster om Marokko og Tunesien. Vi har arbejdet med at få et overordnet indblik i landenes kultur og deres indbyrdes ligheder og forskelle. Vi har desuden arbejdet med immigration til Frankrig og de følelser og tanker, der følger med det at være immigrant. I forbindelse med dette forløb har vi desuden haft besøg af franske udvekslingselever, hvor eleverne har arbejdet med at lave en kort filmpræsentation af vores gymnasium og har fremlagt fagligt stof for de franske elever, som til gengæld hat afholdt præsentationer om det franske skolesystem for vores elever.

INDHOLD:
For hvert land læses der 1-2 fiktive og non-fiktive tekster, der er blevet sammenholdt med faktuel information om landene.

METODE:
Arbejdet foregår skiftevis på klassebasis, som par/gruppearbejde og som selvstændigt arbejde i form af en skriftlig aflevering om den senegalesiske tekst om Moussa Lo, en mundtig aflevering om Le Maroc og en skriftlig eksamensopgave om Tunesien. Der har været fokus på at bruge fransk som arbejdssprog i undervisningen og ved løbende præsentationer på video og i matrixgrupper i undervisningen.

MATERIALE:

L’INTRODUCTION À LA FRANCOPHONIE :
Les francophones: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-francophones/
La francophonie: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-francophonie/
Les DOM-Tom/COM: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/les-dom-tom-com/
La traite des noirs: https://www.franskportal.dk/kultur/francophonie/la-traite-des-noirs/

LE SÉNÉGAL :
N’Dour Youssou, « Kirikou » (paroles): https://www.youtube.com/watch?v=cWriEqWEj60&t=4s
« Kirikou » : https://fr.wikipedia.org/wiki/Kirikou
« Sénegal » : https://fr.wikipedia.org/wiki/S%C3%A9n%C3%A9gal
« Moussa Lô » : i Jensen, Peter: Porte-Paroles – Dix portraits de jeunes francophones, Systime, 2001, s. 49-52.
« Senghor » :https://fr.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9opold_S%C3%A9dar_Senghor
Léopold Sedar Senghor, « Poème à mon frère blanc »

L’ALGÉRIE :
Benaïssa, Aïcha, « Née en France » , red. Kitti Reffs, Gyldendal, 2003.
(Uddrag på 5 normalsider) + baggrundsviden om Algeriet

LA HAÏTI :
« Haiti Cherie » , Stevy MAHY feat. James Germain, clip avec paroles, https://www.youtube.com/watch?v=WRH1KRATeAs
« En Haîti, la musique pour une révolution politique » , Radio-Canada info,
https://www.youtube.com/watch?v=TqPG6fwLSmg
+ baggrundsviden om Haïti
Laferrière, Dany : « Chronique de la dérive douce » i antologien Paroles d’Haïti (red. af Ingegerd Nissen Petersen), Munksgaard, 1997, s. 12-23.

LE MAROC:
« Hassan nous raconte sa vie à Marrakech », artikel (ukendt forfatter).

EVALUERING:
Eleverne har både under og efter forløbet arbejdet med mundtlige og skriftlige produkter om fransk kultur i København og frankofoni samt diverse andre eksamensopgaver.

FORLØBET UDGØR CA. 25% AF FRANSKUNDERVISNINGEN i 2.G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Thème de l'examen : Les grands classiques

FORMÅL:
Dette forløb er en introduktion til uddrag af værker og kunstnere, der betragtes som klassikere inden for fransk litteratur. Arbejdet med disse tekster skal bidrage til at udvikle en forståelse for fransk litteraturhistorie og kultur, og I vil blive bedt om at reflektere over spørgsmålene: ”Qu’est-ce qui est classique?” og ”Pourquoi ce texte/cet auteur est-il considéré classique?”.

INDHOLD:
I dette forløb er der læst uddrag af store franske forfattere som de la Fontaine, Molière, Montesquieu, Proust og Camus samt introduceret til forskellige litterære strømninger.

METODE:
Fordi flere af teksterne, der indgår i dette forløb, er mere end 100 år gamle eller er skrevet i et komplekst sprog, vil store dele af tekstlæsningen foregå sammen i klassen suppleret af arbejdsspørgsmål til teksterne som lektier. Teksterne er alle uddrag fra antologien ”Entrées”, som er godt gloseret, og tekstlæsningen suppleres med opgaver og refleksionsøvelser for at supplere forståelsen. I forløbet vil der også indgå gruppearbejde samt individuel tekstlæsning og –forståelse mhp. at udvikle jeres selvstændige fransk hvad angår mundtlighed, tekstlæsning og forståelse.

MATERIALE:
I Bering, Mette; Sørensen, Mimi: ”Entrées – Fransk basisbog”, Gyldendal, 2009:
De la Fontaine, Jean: ”Le corbeau et le renard” (1668) med tilhørende opgaver (pp. 66-70).
Molière, "Le Bourgeois Gentilhomme” (1670) + introduktion til "Le théâtre de Molière” (pp. 71-74).   
Montesquieu ”Les lettres persanes” (1721) + introduktion til "Montesquieu et les Lumières" (pp. 75-78).
Proust, Marcel "La madeleine de Proust" en version bande dessinée + le célèbre extrait de la madeleine de "À la recherche du temps perdu" (1913)
Camus "L'Étranger" (1972), extrait du roman (pp. 98-99)

EVALUERING:
Fokus på mundtlig sprogproduktion i besvarelsen af arbejdsopgaver fra antologien Entrées.

FORLØBET FYLDER CA. 20% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 2.G.


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Thème : La famille et la culture

FORMÅL: Forløbet har fokus på familierelationer og fransk kultur i København og har både til formål at repetere, det som eleverne har lært indtil nu og klæde dem på at kunne tale og skrive om tekster på fransk med særligt fokus på fiktion både på film og på skrift.

INDHOLD: Tekster og film med fokus på familierelationer + ekskursion til København med biograftur i Grand (filmen "La Nuit du 12" som optakt til nsæte forløb) og byvandring med fokus på fransk kultur i Københavns Indre By og på Indre Frederiksberg

MATERIALE:
KERNESTOF
Dele af manuskriptet til La Famille Bélier taget fra franskportalen:
Introduction: https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/belintroduktion/
Scénes 1 à 6: https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/belscene1-2/
https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/belscene3-4/
https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/belscene5-6/
Scénes 29 à 31: https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/belscene29-30/
https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/belscene31/

Chanson: "Je vole" af Michel Sardou:
https://www.franskportal.dk/laesenfilm/belier/fem-sange/je-vole/

Film: La famille Bélier af Éric Lartigau

Édouard Louis, Qui a tué mon père (extrait de l'autobiographie). Seuil, 2018.

Jean-Charles Jehannes, Le petit garçon qui s'ennuyait (extrait d'une nouvelle),
Les Plumes du corbeau et autre nouvelles cruelles, 1976.

SUPPLERENDE STOF
FILM: "Qu'est-ce qu'on a fait au bon Dieu ?" af Philippe de Chauveron, 2013
(kun nogle af elever har arbejdet med dette stof)
Jean-Louis Fournier, Il a jamais tué personne, mon papa (autobiographie). Systime, 2002.
"Toujours chez maman et papa" (korte tekster om familierelationer fra et gammelt eksamenssæt)

METODE:
Pararbejde med tekstlæsning og arbejdsspørgsmål, gruppearbejde med fremlæggelser for klassen både om tekster og om ekskursionen til København samt individuel fremlæggelse af et eksempel på et eksamensspørgsmål i emnet.

EVALUERING:
Formativ feedback på præsentationer og skriftlige afleveringer

FORLØBET FYLDER CA. 30% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 3.G.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Thème de l'examen : Le suspense et le crime

FORMÅL:
I dette forløb har vi arbejdet med tekster, der opererer med spænding og krimi. Formålet er at træne jeres tekstforståelse og mundtlighed gennem læsningen af tekster, som I skal kunne redegøre for, analysere og perspektivere til det overordnede emne ”Le suspense et le crime” med hjælp af almene og genrespecifikke begreber.

INDHOLD:
Tekstarbejdet har fokuseret på ordforråd til at tale om litterære tekster og de elementer, der skaber spænding i fiktion. Teksterne har været en blanding af romanuddrag, noveller, digte og folkesagn samt en film.

METODE:
Arbejdet vil foregå på fransk (på nær den sideløbende grammatikundervisning), og I vil arbejde dels i klassen, dels i grupper og individuelt, alt sammen med mhp. at styrke jeres mundtlighed, analyseevner og tekstforståelse.

MATERIALE:
"Au fil de l'os" (canadisk folkesagn)
Jehanne, Jean-Charles: ”Une méchante petite fille” (nouvelle)
Baudelaire, ”Le revenant” (poème)
Slimani, Leïla: ”Chanson douce”, Gallimard, 2016 (extrait du roman)  

Film: Chanson douce (Lucie Borleteau, 2019).

SUPPLERENDE STOF:
Film: La nuit du 12 (Dominik Moll, 2022)

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

FORLØBET UDGØR 30% AF 3.G-FRANSKUNDERVISNINGEN.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 SR-identitetsdag 2025

Ekskursion sammen med alle sproglige studieretningselever i 2g og 3g på MSG-H:
Besøg i Udenrigsministeriet for at høre et oplæg om dansk udviklingsarbejde i Afrika + rundtur på Thorvaldsen med opgaver om romerske myter og sprogskattejagt rundt i Københavns Indre By for at finde latinske inskriptioner og moderne fremmedsprog i bybilledet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Thème de l'examen : Le terrorisme en France

FORMÅL:
I dette forløb har vi arbejdet med den politiske satires historie i Frankrig fra den franske revolution og frem til i dag med særligt fokus på karikaturtegninger, og hvordan de er blevet brugt til at gøre grin af politiske magthavere og religiøse symboler. I den forbindelse er eleverne blevet præsenteret for årsagerne til og konsekvenserne af den franske revolution og den nationale grundlovgivendes forsamlings erklæring om menneskets og borgernes rettigheder fra 1789, herunder begrebet om laïcité (religionsneutralitet) i det franske skolesystem. De er desuden blevet introduceret til attentatet på Charlie Hebdo, attentaterne på spillestedet Bataclan og fem andre steder i Paris samt mordet på skolelæreren Samuel Paty, og det franske samfunds reaktioner på disse begivenheder med henblik på at forstå debatten om ytringsfrihed i Frankrig.

INDHOLD:
Udover introduktionen til den politiske satires historie har vi således beskæftiget os med terrorangrebet på det politiske satiremagasin Charlie Hebdo pga. deres karikaturtegninger og mordet på skolelæreren Samuel Paty pga. hans undervisning i karikaturtegninger, og vi har forholdt os til reaktioner fra den franske offentlighed umiddelbart efter disse begivenheder. Til sidst er emnet blevet perspektiveret til debatten om ytringsfrihed i Frankrig som følge af attentaterne, og vi arbejder med ordforråd i forhold til at kunne diskutere politik og samfundsforhold på fransk.

METODE:
Eleverne har arbejdet med undervisningsmateriale på fransk af Karen Schumacker og Connie Pedersen fra franskportal.dk med tilhørende øvelser i ordforråd og mundtlighed, set og arbejdet med forståelsen af autentiske videoklip på fransk med det franske fodboldlandshold, en historiker og en ærkebiskop om emnerne. Eleverne har desuden trænet det generelle ordforråd, man kan bruge til at tale om non-fiktion på fransk.

MATERIALE:
"Laïcité" af Connie Pedersen
https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/laicite/
"L'attentat contre Charlie Hebdo" af Karen Schumacker, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/charliehebdo/
"Nouveaux attentats frappent la France" af Karen Schumacker
https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/bataclan/
"L'école", lecole (franskportal.dk), af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/lecole/
"Professeur décapité"  af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/profdecapite/
"Hommage au professeur" af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/hommage/
"Satire - l'histoire d'une poire" af Connie Pedersen, https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/satire/
"Débat" af Connie Pedersen,
https://www.franskportal.dk/fransk-samfund/terrorisme/debat/

"Déclaration des Droits de l'Homme et du Citoyen de 1789", Assemblée nationale constituante, France, https://fr.wikisource.org/wiki/D%C3%A9claration_des_Droits_de_l%E2%80%99Homme_et_du_Citoyen_de_1789

Extraits de video:
"Message de l'équipe de France de football aux élèves de France", Ministère de l'éducation nationale, de la jeunesse et des sports
"La caricature dans l'Histoire de France", l'historien Thomas Snégaroff fra franceinfo:
"Monseigneur Robert Le Gall, archevêque de Toulouse, se dit contre la liberté de blasphemer.." de francebleu.fr

SUPPLERENDE MATERIALE:
"Assasinat de Samuel Paty: 6 adolescents devant la justice" par Nathalie Michel publié le 30 novembre 2023 et modifié le 12 décembre 2023,
https://www.1jour1actu.com/france/assassinat-de-samuel-paty-6-adolescents-devant-la-justice

EVALUERING:
Mundtlig præsentation med formativ feedback med henblik på mundtlig eksamen

FORLØBET UDGØR CA. 25% AF 3.G-FRANSKUNDERVISNINGEN
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Thème de l'examen : Les grands classiques

FORMÅL:
Dette forløb er en fortsættelse af forløbet i slutningen af 2.g, hvor eleverne blev introduceret til uddrag af værker og kunstnere, der betragtes som klassikere inden for fransk litteratur. Arbejdet med disse tekster skal bidrage til at udvikle en forståelse for fransk litteraturhistorie og kultur, og til eksamen vil eleverne blive bedt om at reflektere over spørgsmålene: ”Qu’est-ce qui est classique?” og ”Pourquoi ce texte/cet auteur est-il considéré classique?”.

INDHOLD:
I dette forløb er der læst uddrag af store franske forfattere som Bovary og Baudelaire samt repeteret tekster fra 2g af de la Fontaine, Molière, Montesquieu, Proust og Camus.

MATERIALE:
NYT KERNESTOF
I Bering, Mette; Sørensen, Mimi: ”Entrées – Fransk basisbog”, Gyldendal, 2009:
Flaubert, "Madame Bovary" (1856) med tilhørende opgaver (pp. 82-85)
Baudelaire, "L'initiation du Voyage" (1857) med tilhørende opgaver (pp. 85-87)

REPETITION AF KERNESTOF FRA 2.G
Se materialet fra første del af forløbet længere oppe i undervisningsbeskrivelsen

METODE:
Eleverne har arbejdet med tekstlæsning og tekstforståelse samt de tilhørende arbejdsspørgsmål til Flaubert og Baudelaire. Eleverne har desuden lavet fremlæggelser parvist, hvor kernestoffet fra 2.g er blevet repeteret.

EVALUERING:
Fokus på mundtlig sprogproduktion i besvarelsen af arbejdsopgaver fra antologien Entrées.

FORLØBET FYLDER CA. 15% AF FRANSKUNDERVISNINGEN I 3.G.

TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET UNDER DEN MUNDTLIGE FORBEREDELSE: www.ordbogen.com
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer