Holdet EN3x3 sr/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2023 EN1x3 sr/ (EN1x3 sr/, EN2x3 sr/, EN3x3 sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 British society (Eksamensemne)
Titel 2 FILM ANALYSIS
Titel 3 American Minimalism
Titel 4 Analyse af non-fiction
Titel 5 The American Dream (EXAM)
Titel 6 Værklæsning
Titel 7 Dystopia - Årsprøve
Titel 8 INDIA/EMPIRE
Titel 9 Man and Nature
Titel 10 Horror (EXAM)
Titel 11 Værklæsning
Titel 12 Shakespeare (EXAM)
Titel 13 South Africa (EXAM)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 British society (Eksamensemne)

Forløb om det britiske samfund med fokus på uddannelse, klasse og multikulturalisme.

Kernetekster:
"Why I Like England", Sue Townsend
"The Happiest Days of Your Life", Jilly Cooper
"Local Colour", Liz Lochhead
"Bend It Like Beckham and the Art of Balancing Cultures", Rajpreet Heir (The Atlantic, 2017)

Film:
Bend it Like Beckham, Gurinder Chadha (2002)
"Waldorf Salad", episode from Fawlty Towers (1973)

Baggrund:
Materiale om "Multiculturalism in Britain"
"Queen Elizabeth II in her own words", https://www.youtube.com/watch?v=WoWlWb6vbzA


Omfang: 50 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 FILM ANALYSIS

Taking our starting point in the textbook Film skal ses i engelsk, we learn how to analyse films looking at elements such as acts, plot points, suspense, set-ups and pay-offs, foreshadowing, character and theme development and more. And in groups, we analyse films using our new knowledge. The course has a written and an oral group assignment.

Film:
Drive (Refn, 2011)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Analyse af non-fiction

I dette korte forløb fokuserer vi på analyse og kommentering af artikler, taler og andre tekster i genren non-fiction. Vi repeterer Cicero's retoriske pentagram og tilføjrer Bitzers retoriske situation med exigence, mediators of change og restraints til vores værktøjskasse. Vi fokuserer desuden løbende på retoriske virkemidler.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 The American Dream (EXAM)

A study of American dreams, ideals and values as they have developed in the rather brief history of the United States will further our understanding of the current discussions about the economy, immigration and civil rights and the role of the US in the world. The course will also deal with the political system of the USA and the upcoming Presidential Election.

MATERIALE:
Kernetekster vil være historisk set vigtige amerikanske dokumenter og taler samt relevant litteratur.

FORMÅL:
Eleverne skal kunne identificere de centrale amerikanske kerneværdier og få et bredere kendskab til USAs historie samt kunne perspektivere til nuværende amerikanske forhold i kraft af deres erhvervede baggrundsviden.

Der vil være pararbejde, gruppearbejde samt individuelle skriveopgaver inkl. en hjemmeopgave.

Målet er, at eleverne skal kunne
– gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelsksprogede
     tekster og mediestof
– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og
     diskussion om emnet på engelsk
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i  
     USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Kernetekster:

City Upon a Hill (extract from speech), by John Winthrop
The Declaration of Independence
The Gettysburg Address, by Abraham Lincoln
I Have a Dream, Martin Luther King.
Inaugural Speech, John F. Kennedy
"The American Promise", ´by Barack Obama (2008)

Baggrund:
The Traditional American Values and Beliefs (kapitel 2 i bogen The American ways : an introduction to American culture / Maryanne Kearny Datesman, JoAnn Crandall, Edward N. Kearny)
"Understanding Americans" fra Targets.

Film & Television:
The Story of US: Rebels (episode one).


OMFANG: 100 timer.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Værklæsning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Dystopia - Årsprøve

Dystopia refers to a world where things are not as they are supposed to be. It is often set
in a futuristic, imagined universe where the illusion of a perfect society (utopia) is maintained through oppressive societal control. Dystopian novels or short stories often criticize societal norms or the political system through the dystopian worst-case scenario.

Therefore, themes in a dystopian story or novel can reflect events relevant for today's society or for its contemporary society.  

In this course, we have read background information about the genre, short stories and extracts from novels, and, In addition, articles discussing dystopian traits in contemporary society.

Kernetekster:
Thomas More: "Utopia" (extracts)
Ray Bradbury: "The Pedestrian", (1951)
George Orwell: 1984 (1949) - extracts from chapter 1.

Background:
"How to recognize a Dystopia", a TED-ed talk: https://www.youtube.com/watch?v=6a6kbU88wu0
"Utopia dystopia" (pdf handout)

Film:
Limitless, Neil Burger ((2011)

In addition, the students watched and analysed various films with dystopian traits and presented these to each other. The films were The Hunger Games, The Minority Report, Divergent and The Matrix.

OMFANG: 70 sider.





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 INDIA/EMPIRE



"Tryst with Destiny" - Nehrus tale
"Muhammad Ali Jinnah's First Address to the Constituent Assembly of Pakistan"
Excerpt from "Midnight's Children", Salman Rushdie
Excerpt from "The Sign of Four", Arthur Conan Doyle
"The East India Vade-Mecum"
"The Return", Saadat Hasan Manto
"Toba Tek Singh" -//-
Excerpts from "A Passage to India", E.M. Forster
"Cold Calling", Chuck Palahniuk

Alle tekster fra:
Narrating India, Katrine Brøndsted (Alt i Ord)

Eleverne har desuden læst om og anvendt ovennævnte tekstbogs teorier om Orientalism samt New, Post-Colonial Historical, Biographical, Gender og Rhetorical Criticism samt Discourse Analysis.



Film/TV:
Empire: A Taste for Power
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Man and Nature

Forløb og tekster som i Wider Contexts.

75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Horror (EXAM)

Med udgangpunkt i bogen Horror af Rasmus Drisdal og Johanne Rikstrup Hansen, Systime 2017, arbejdes med genren Horror med integreret grammatik, tekstforståelse og -analyse samt litterære perioder.

De faglige mål i spil er:
-skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
-forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
-analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode

Eleverne laver desuden gruppeoplæg om hver deres horror-kortfilm.

Kernestof:
TEKSTER: Bram Stoker: Dracula (extracts, 1897) (chapters 3 and 16).
Stephen King: "Why We Crave Horror Movies", "The Boogeyman” og “Strawberry Spring”
Nicholas Royle: “The Larder”
Edgar Allen Poe: “The Raven”

FILM: The Thing (John Carpenter, 1982)

Supplerende materiale om horrorgenren og dens undergenrer inkl. vampyrer, samt Freudian readings og fænomentet "the uncanny".



OMFANG: 100 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Værklæsning

Vi læser et klassisk værk i engelsksproget litteratur.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Shakespeare (EXAM)

Forløb om Shakespeares værker. Eleverne har læst uddrag af "Romeo and Juliet", læst sonetter og set filmen Shakespeare in Love. Herudover er der læst baggrundstekster om sonetten og Shakespeares samtid.

I dette forløb er der arbejdet hen imod at eleverne kan opfylde følgende faglige mål fra bekendtgørelsen:
– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om de faglige emner.
– læse engelske tekster meningsfyldt op.
– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk.
– give en længere, velstruktureret mundtlig og skriftlig fremstilling på flydende, korrekt engelsk af komplekse sagsforhold med forståelse for kommunikationssituationen.
– gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle her i engelske renæssance-tekster.
– analysere og fortolke ældre teksttyper under anvendelse af faglig terminologi.
– perspektivere den enkelte tekst i forhold til samfundsmæssige, kulturelle, historiske og litteraturhistoriske sammenhænge
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien til analyse og perspektivering af aktuelle forhold

Kernestof:
TEKSTER:
Sonnets 18, 73, 130 (William Shakespeare)
Samt fra Romeo & Juliet:
the Prologue to Act 1
- Act 1, Scene 5 (holy palmers kiss)
- Act 2, Scene 2 (the balcony scene)
- Act 4, Scene 3 (Lawrence’s plan)
- Act 5, scene 3 (the tomb scene)

Baggrundstekster:
Kapitlerne "Renaissance: The Historical Background" og "Renaissance: The Literary Background" (fra Fields of Vision)
Kapitlet "Sonnet" fra M.H. Abrams' Glossary of Literary Terms

FILM:
Shakespeare in Love (John Madden, 1999)
OMFANG: 110 SIDER




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 South Africa (EXAM)

Vi kigger på Sydafrika i et bredt perspektiv, hvor vi berører geografi, sprog, historie og samfundsforhold.

Eleverne får blanke kort over Sydafrika, som de udfylder (med byer, landskab, sprogområder, etc.), og alle bidrager til at udarbejde en tidslinje med Sydafrikas historie til klassen.

Når vi har dannet os et overblik over Sydafrikas geografi og historie inkl. begrebet "apartheid", sætter vi fokus på forskellige emner og materialer. Vi læser og ser følgende:

TEKSTER:
"Guilt", Rayda Jacobs, short story, in Contexts.
Textbook: From Dompas to Democracy, KBH Andersen og B. Axen, Gyldendal 2015
- "The State of the Rainbow Nation", Jeff Cangialosi (2012)
- Humphrey Tyler's eye-witness report (on Sharpeville) 1960
- "Soweto protest turns violent", BBC 1976
- "One of the Three", Peter Abrahams 1942
- "Invictus", W.E. Henley (1875)

FILM:
Invictus, 2009 (first 3 minutes)
Shepherds and Butchers (2016, Oliver Schmitz)
YOUTUBE: "Loyiso Gola Live at the Apollo" (2019) - https://www.youtube.com/watch?v=mLp6VdfyPRk
Dokumentaren "How to Steal a Country" om korruption i Zumas Sydafrika: https://www.dailymotion.com/video/x7tumo6 (kun 00:00-06:30)


OMFANG: 125 sider

www.dictionary.com
www.powerthesaurus.com
www.thesaurus.com


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer