Holdet En2b/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2024 En1b s1-4 (En1b/, En2b/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Open Up!
Titel 2 US Values and Election 2024
Titel 3 Going Mental
Titel 4 Stories with a Twist
Titel 5 Southern Stories for Y'all
Titel 6 Studytrip: Stockholm
Titel 7 The Novel Lab: Lives in Literature
Titel 8 The English and the World

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Open Up!

FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.

”Open Up” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes genrekendskab og mundtlige sprogfærdighed. Teksterne i forløbet er således knyttet til to tematiske omdrejningspunkter:
genrekendskab og at træne sin egen mundtlighed og der introduceres til basal argumentation. Eleverne skal især have fokus på at blive trygge ved at tale engelsk i klasserummet og få en faglig ballast, der styrker deres egne udtryksfærdigheder. Der arbejdes med både fiction og non-fiction i forløbet, og introduceres hermed til et bredere udvalg af genrer, som de kommer til at beskæftige sig med i gymnasiet.

INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning, som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.

MATERIALE:

- Ernest Hemingway, "Indian Camp", 1921
- Michael Richards, "Just Like That", 1987
- Alison Fell, "The Shining Mountain", 1992
- Daniel Ransom, "Rendezvous", 1985
- "Philip Larkin, "This Be The Verse", 1971
- Pink, "Family Portrait", 2001
- "The Way Way Back", instr. Rash og Faxon, 2013

ARBEDJSMETODER:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.Der foretages indgangsscreening.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 US Values and Election 2024

INDHOLD:
V har fokus på det nyligt overståede amerikanske præsidentvalg. Vi skal opnå basiskendskab til det amerikanske valgsystem, herunder valgmandskollegiet (The Electoral College), de to dominerende politiske partier i USA samt den politiske struktur. Vi analyserer de aktuelle politiske tendenser, valgkampagner og hovedkandidaternes politik.

FORMÅL:
Du skal træne:
- Dit kendskab til amerikansk politik, kultur og historie
- At læse og forstå engelsksprogede tekster
- At bruge fagbegreber til at analysere og fortolke
- Dit mundtlige engelsk: ordforråd, udtale, grammatik
- Dit skriftlige engelsk: grammatik, stavning, genrekendskab (forskellige opgavetyper)

MATERIALE:
Kernestof:
- Mette Holm, "Being American. Identity, Politics and Contemporary Society", Gyldendal, 2020, i uddrag.

Supplerende stof:
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017.

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 35 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Going Mental

INDHOLD:
I dette forløb fokuserer vi på sindet. Vi arbejder med tekster, som skildrer sindets natur hos forskellige personer, som har oplevet særlige hændelser, der sætter sig i sindet og kan være problematiske at bearbejde herunder krigsoplevelser, vold, kriminalitet og psykisk sygdom samt psykiske lidelser. Vi fokuserer på skildringen af sindet i personen og som en refleksion af samtidens samfund og historie.
Forløbet forankres i både USA og UK i forhold til historie, kultur, samfund og litteratur.

Vi arbejder med både fiktion og nonfiktion samt relevant fagterminologi (fx poem, rhyme, imagery, symbolism, narrator, point of view, film style, technical devices, rhetorical pentagram, speaker, reader, circumstances, forms of appeal, word choice)

Vi arbejder også med skriftlighed samt grammatik.

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof:
- Slayer: "Eyes of the Insane" (2006)
- Mark Haddon, "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" (2003) - excerpt.
- "Gucci model stages mental health protest at Milan fashion week", written by Hannah Marriott,  The Guardian, 22 September 2019
- Mary O'hara, "Mental health is strongest taboo, says research" (2009)
- Lesley Glaister, "Serrusalmus", (1992)
- "Shutter Island", instr. Martin Scorsese (2010)

Supplerende stof:
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017.

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 40 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Stories with a Twist

INDHOLD:
Forløbet fokuserer på fiktion. Vi har fokus på character analysis, setting, plot, narrator, point of view i arbejdet med primært noveller. Fælles for forløbets materiale er, at plot twists indgår som virkemiddel. Vi undersøger, hvordan der bygges op til et plot twist, hvordan plottwistet eksekveres,  og hvilke faktorer som spiller med i et succesfuldt plot twist. Samtidig arbejder vi videre med fiktionsanalysens øvrige elementer såsom personkarakteristik, miljøkarakteristik og komposition.

Vi arbejder også med skriftlighed samt grammatik.

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - eleverne skal kunne:
- forstå engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- orientere sig i et engelsksproget stof
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof:
- Richard Matheson: "Button, Button" (1970)
- Stephen King, "The Man Who Loved Flowers"(1977)
- James Reasoner, "House Names" (2010)
- "The Others", instr. Alejandro Amenábar, 2001
- Donna Moore, "Mondays and Thursdays" (2010)

Supplerende stof:
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017.

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 60 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Southern Stories for Y'all

INDHOLD:
I dette forløb studerer vi Sydstaternes historie, kultur, samfund og litteratur i USA. Vi lærer om  forskellige perspektiver på slaveri, plantageejere, Jim Crow-lovene og 1960ernes borgerrettighedsbevægelse. Ved at læse tekster fra ældre tidsperioder samt fagteori om amerikanske værdier og idealer undersøger vi det amerikanske samfund og de værdier, som ligger til grund for det USA, som vi kender i dag.

Vi arbejder også med skriftlighed samt grammatik.

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
- orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof:
- Frederick Douglass, "Narrative of the Life of Frederick Douglass" (1845) (uddrag)
- Caroline Howard Gilman, "Recollections of a Southern Matron" (1838) (uddrag)
- Richard Wright, "Uncle Tom’s Children" (1940) (uddrag)
- "The Blind Side", instr. John Lee Hancock (2009)
- Joe Biden, speech at Mother Emanuel AME Church, Charleston, South Carolina, USA, 8 January 2024 (uddrag)
- Martin Luther King Jr., "I Have a Dream", 1963 (uddrag)

Supplerende stof:
- Mette Holm, "Southern Stories for Y'all", Systime, 2021, uddrag af kapitel 1 om "Slave Narratives" og "Plantation Fiction".
- Maryanne Datesmann, "The American Ways: An Introduction to American Culture", Kapitel 2: "Traditionel American Values and Beliefs" (uddrag), Prentice Hall, 1997.
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017.

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Studytrip: Stockholm

Vores studierejse går til Stockholm. Her skal vi arbejde med grammatik (adverbier), engelsk som lingua franca samt lave skriveøvelser. Vi skal også i teatret og se et svensk teatetstykke med engelske undertekster.

Vi efterbearbejder vores indhentede data, når vi kommer tilbage til MSG og viser det frem til forældreaften.

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 The Novel Lab: Lives in Literature

INDHOLD:
I dette forløb skal I læse en selvvalgt roman på engelsk (værklæsning). Formålet er at sætte sig ind i et længere litterært værk i en motiveret læseoplevelse, som giver lyst til at læse videre i værket og lyst til at tale om det på engelsk og arbejde med det på en engelskfaglig måde.

Vi bruger modulerne herhenne på en blanding af læsning, samtalerunder (bogklub) og faglig analyse/fortolkning.

Vi arbejder samtidig videre med grammatik og skriftlighed.

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof - hver elev har læst en af følgende romaner:
- C.A. Fletcher, "A Boy and his Dog at the End of the World" (Elever: Villas, Louis, Andreas, Buster, Mads)
- Nicola Yoon, "Everything, Everything" (Elever: Laura, Monika, Clara, Manilla, Lærke, Zoe)
- Benjamin Stevenson, "Everyone in My Famliy Has Killed Someone" (Elever: Hans, Freja Aa., Freja S., Freja H., Catrine, Johannes, Noah, Astrid)
- E. Lockhart, "We Were Liars" (Elever: Caroline, Nicoline, Johanne Hildur, Thea)
- Alex Light, "The Upside of Falling" (Elever: Anna, Johanne Støjholm, Mejse, Camille, Isabella)

Supplerende stof:
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017.

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 250 sider.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 The English and the World

INDHOLD:
I dette forløb fokuserer vi på det britiske imperium, når vi arbejder med tekster fra og om forskellige engelsktalende lande som tidligere har været engelske kolonier. Vi forholder os løbende til tematikker som race, kultur, historie, kolonisering og om "at høre til". Vi fokuserer også på mødet mellem forskellige kulturer i Storbritannien i kølvandet på kolonialisme og globalisering. Som basis for dette fokuseres på den britiske selvforståelse både under kolonitiden og i nyere tid.
Vi arbejder med  fiktion og non-fiktion: Vi arbejder videre med genreforståelse samt metodevalg og faglige redskaber og med de tre taksonomiske niveauer: redegørelse, analyse/fortolkning og diskussion/perspektivering.

Vi arbejder samtidig videre med skriftlighed og grammatik.

FORMÅL:
Fra læreplanen er følgende faglige mål i spil - Eleverne skal kunne:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde og med en vis kompleksitet om almene og faglige emner
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi, herunder stilistik
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og andre engelsktalende lande (kernestof) med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
- Opnå kendskab til og kunne arbejde med historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
- orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

MATERIALE:
Kernestof:
- Jomo Kenyatta, "The Gentlemen of the Jungle" (1938)
- Rayda Jacobs, "The Guilt" (2001)
- Jamaica Kincaid, "A Small Place" (1988)


Supplerende stof:
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017.

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik i1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed. Der arbejdes i følgende grammatikgrundbog:
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog).

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde.
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper.
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer