Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2024 En1x1 s1-4 (En1x1/, En2x1/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb Open Up
FORMÅL:
Dette grundforløb vil være en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der vil være fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet vil det blive klargjort for jer, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.
”Open Up” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes genrekendskab og mundtlige sprogfærdighed. Teksterne i forløbet er således knyttet til to tematiske omdrejningspunkter:
genrekendskab og at træne sin egen mundtlighed og der introduceres til basal argumentation. Eleverne skal især have fokus på at blive trygge ved at tale engelsk i klasserummet og få en faglig ballast, der styrker deres egne udtryksfærdigheder. Der arbejdes med både fiction og non-fiction i forløbet, og introduceres hermed til et bredere udvalg af genrer, som de kommer til at beskæftige sig med i gymnasiet.
INDHOLD:
Til at starte med vil arbejdet tage udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne vil også blive en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi vil også sideløbende arbejde med grammatik, med særligt fokus på verber.
MATERIALE:
-Fra antologien: Ohland-Andersen, Hanne; et. al.: "Contexts", Gyldendal
* Hemingway, Ernest: "Indian Camp", 1924
* Richards, Michael: "Just Like That", 1994
* Fell, Alison: "The Shining Mountain", 1992
Yderligere materiale:
- Short story: Ransom, Daniel: "Rendezvous", 1985
-Film: The Way Way Back, 2013
-Poem: Larkin, Philip: "This Be the Verse"
-Lyric: Pink: "Family Portrait"
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.
METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.
EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Særlige fokuspunkter:
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Crime in Fiction
INDHOLD:
I dette forløb er der fokus på emnet "Crime in fiction" hvor der arbejdes med genrens karakteristika via læsning og analyse af særligt short stories; fra den klassiske "The Red-Headed League" til den mere postmoderne "Rendezvous"
Gennem forløbet arbejdes med forskellige analytiske elementer såsom typen af detektiv, character, plot structure, setting, suspence, pull and push effect, og forehadowing.etc.
FAGLIGE MÅL:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtale af en vis længde om emnet "Crime in Fiction"
̶ formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk.
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige sværhedsgrad og af en vis længde
̶ skrive sammenhængende tekster på engelsk - her trænes særligt summary
̶ gøre rede for indhold, synspunkter i tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.
-grammatik
ARBEJDSFORMER:
Individuelt, par og gruppearbejde
MATERIALE:
Short story "Rendezvous" by Daniel Ransom in Enberg-Pedersen, Jonna m.fl.: CONTEXTS, Gyldendal: side 51-55
Short story " The red-headed league" by Sir Arthur Conan Doyle in Penguin Readers (15 pages)
"Intro" Whodunnit - En historisk krimiantologi til engelsk undervisningen" by Ohland-Andersen & Thorning, Kaleidoscope, pp.7-10.
Excerpt of novel "A Guy Walks Into a Bar" by Lee Child in "Case Reopened - An anthology of crime fiction" by Tine Rønlev Eriksen, Lindhardt og Ringhof, 2017.
Podcast "Incident On and Off a Mountain Road", Campfire Radio Theatre, in https://podcast24.dk/episoder/campfire-radio-theater/incident-on-and-off-a-mountain-road-78Q5ubNK0Q
Analytical terms in "Case Reopened - An anthology of crime fiction" by Tine Rønlev Eriksen, Lindhardt og Ringhof, 2017.pp.10-15
Supplerende materiale:
"Man finds out his Girlfriend is a Serial Killer | "Dead Secret" | Short Film
"Ronald Knox 10 commandments of detective fiction" in https://www.writingclasses.com/toolbox/tips-masters/ronald-knox-10-commandments-of-detective-fiction
Trailer "Jack Reacher" https://www.youtube.com/watch?v=A7FiWkyevqY
OMFANG:
ORDBØGER:
www.merriam-webster.com
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://ordbog.gyldendal.dk/ (kun adgang via www.msg-gym.dk)
https://www.powerthesaurus.org/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
The US -The Greatest Country in the World
INDHOLD:
Forløbets titel er "The US - the greatest country in the world" hvor vi undersøger hvad US værdimæssigt står for; både traditionelt/historisk og nutidigt, med Præsident Trumps indsættelse. Der er fokus på amerikanske symboler og værdier som kommer til udtryk i "Statue of Liberty", "Declaration of Independence" , "The Star Spangled Banner", "The Great Seal", "Manifest Destiny" and "The Cowboy". Disse værdier knyttes til materialet der arbejdes med
Materialemæssigt arbejdes der med non-fiktionsgenrer; uddrag af taler og motiverende oplæg med fokus på en forståelse af indhold, hvilke værdier der fremhæves som Amerikanske kerneværdier og appelformer. Der arbejdes også med almindelige amerikaneres syn på samfundet og de udfordringer der opleves, som det kommer til udtryk i sang, kortfilm, film og avisartikler. Her anvendes både fiktions og nonfiktions analyse redskaber.
FAGLIGE MÅL:
- læse, forstå, og redegør for indhold i både nonfiktions-materiale og fiktions-materiale.
- analyse af tekst og lydmateriale ved brug af analysemetoder og fagbegreber.
- anvende Ciceros pentagram ved nonfiktions-analyse.
- forstå og kunne videreformidle viden om amerikanske værdier og kultur, både i en historisk og i en samtidig kontekst.
- kunne tale om, samtale om og præsenterer emnet i et forholdsvis nuanceret sprog.
- udvikle aktivt og passive ordforråd. Vi har særligt fokus på ideomatiske expressions.
- skrive et summary
ARBEJDSFORMER:
Særligt pararbejde og gruppearbejde med præsentationer.
MATERIALE:
Excerpt of "President Trump's Inaugural Address", link https://www.youtube.com/watch?v=0WEC6Fl-JAw.
Arnold Schwarzenegger Leaves the Audience SPEECHLESS | One of the Best Motivational Speeches Ever.
"Arnold Schwarzenegger Motivation - 6 rules of success speech" - with subtitles [HD]
Song "I Can" by Nas https://www.youtube.com/watch?v=RvVfgvHucRY
"The story of Adam" by Michael Lee Cohen in "Contexts" by Egberg-Pedersen.
Article " I’m selling my blood’: millions in US can’t make ends meet with two jobs", link
https://www.theguardian.com/us-news/2022/nov/05/multiple-jobs-census-data-inflation-us
"Portrait of Donald Trump by Niklas Safronov" , link https://edition.cnn.com/2025/04/22/style/russian-artist-trump-portrait-putin-intl/index.html
Supplerende materiale:
"Symbols of the United States", link https://www.loc.gov/classroom-materials/symbols-of-the-united-states/
"Ideomatic expressions" link https://www.oxfordinternationalenglish.com/30-useful-english-idiomatic-expressions-their-meanings/>
Article "Woman who worked in 4 jobs overcome by fumes, dies as she naps in car" in https://www.nj.com/union/2014/08/deceased_woman_in_elizabeth_worked_four_jobs_napped_in_car_overcome_by_fumes_police_say.html
Film "Little Miss Sunshine" (2006)
Trailer "Little Miss Sunshine" Little Miss Sunshine - Official Trailer [HD]
Short film "Prom" (2017) directed by Imran J. Khan
OMFANG:
ORDBØGER:
"Ideomatic expressions" link https://www.oxfordinternationalenglish.com/30-useful-english-idiomatic-expressions-their-meanings/>
https://www.ordbogen.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Superheroes
INDHOLD:
Et kort forløb med fokus på "Superheroes" og deres betydning i samfundet. Der er særligt fokus på at elevernes skal arbejde med en selvvalgt superhero i grupper og præsentere foran de andre i matrixgrupper. Ydermere trænes til den skriftlige årsprøve.
FAGLIGE MÅL:
-læse, forstå og redegøre for teksters indhold om emnet
-øve mundtlig formidling i klassen om et emne
- træne og udvide både det aktive og det passive ordforråd
- grammatik
-arbejde skriftligt med essaygenren og TPEE modellen
ARBEJDSFORMER
Særligt gruppearbejde
MATERIALE:
-selvvalgt superhero og at finde viden på nettet.
"Why do we love superheroes?" from the book called "Superheroes. Their movies and we love them" by Charles Dewandeler. Pp. 106-108
OMFANG:
6 sider
ORDBØGER:
https://www.ordbogen.com/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Dystopias
"Dystopias" handler om den litterære genre "Dystopian fiction", som udforsker og fremskriver hvordan verden ser ud i en nær fremtid, hvis samtidens tendenser får frit løb til at udvikle sig. Forløbet inddrager begreber, som er nødvendige for at forstå og analysere kerneteksterne som f.eks. totalitarianism...
KERNESTOF
- Isaac Asimov: "The Fun They Had" (1951)
- Kurt Vonnegut: "2 B R 0 2 B"
- "Pop Squad" fra Love, Death + Robots S01
- George Orwell: 1984 chapter 1 (extract)
"Nosedive" fra Black Mirror S03
- Ray Bradbury: "The Smile" (1952)
Supplerende stof:
- Imagine Dragons: "Radioactive"
- Ted-ED:
- Yvonne S...: "The Rise of Dystopian Fiction"
- Inside (computer game)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Ameriguns (Guns in the US)
FORLØBET:
Guns on the US fokuserer på amerikaneres forhold til våben og årsagerne bag f.eks. skoleskyderier. Herunder kommer forløbet ind på begrebet "rettigheder" med inklusion af "the Bill of Rights" og "the Second amendment", ligesom grundlæggende amerikanske værdier også inddrages i arbejdet. Det at eje våben i USA er en essential rettighed og koblet til patriotisk amerikansk selvforståelse, men også en oplevelse af frygt og paranoia, og en våbenlobbyisme, som besværliggør lovgivning på området. Dette illustreres bl.a. gennem retoriske analyser, kroniker, podcast samt en analyse af dokumentaren "Bowling for Columbine". Ligeledes introduceres analysemodellen inden for kommunkationsanalyse "Laswell/Shannon Weaver-modellen", da forløbet hovedsageligt inddrager non-fiktion.
KERNESTOF:
Holm, Mette: Being American 2. udg., kapitlerne "Having Rights", "Having Values" og "Being Afraid", Systime (2016) [10 ns]
Moore, Michael: Bowling For Columbine (2002), documentary [20 ns]
Charlton Heston: "From my Cold Dead Hands", NRA Keynote Speech, North Carolina (2000), speech [2 ns]
Emma Gonzalez - Parkland Shooting Speech
Total [60 ns]
SUPPLERENDE MATERIALE:
Gabriele Galimberti: "The Ameriguns", 2021 (billedserie)
BBC: "US Gun Control - What is the NRA and Why is it So Powerful?" (27 maj, 2022) article [2 ns]
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-35261394 (besøgt 25/01-2023)
ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- https://dictionary.com
- https://thesaurus.com
- https://powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
South Africa
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
The Great British Divide (Eksamensemne)
Forløbet fokuserer på det britiske klassesystem, hvordan klassesystemet kommer til udtryk, og hvilke udfordringer det giver dele af den britiske befolkning. Formålet er at give et indblik i britisk kultur og samfund, hvor vi også berører uddannelsessystemet. Vi arbejder med baggrundslitteratur og begreberne ”social mobility” og ”social heritage”, og hvordan klassesamfundet udtrykkes sprogligt f.eks. gennem udryk, slang og særligt, hvorfor udtalen kan have betydning for individer. Her skelner vi i forløbet mellem Cockney (samt rhyming slang) og RP/”posh” English. Endvidere arbejder vi også med stilistisk analyse af forskelligartede tekster som fiction, non-fiction og sangtekst.
ARBEJDSFORMER:
Klassediskussion, gruppearbejde, individuelt arbejde.
KERNESTOF:
- Finderup, Anne Mette; et. Al.: ”Worlds of English”, Systime, 2013: Cooper, Jilly: ”Class” (pp. 45-47)
- Mustad, Jan E.; et. Al.: ”Being British”: ”Can Education Change Society?” (pp. 63-66) + ”Welfare and Class” (pp. 44-48).
- Lessing, Doris: "DHSS", London Observed, 1991
- Lively, Penelope: "The Happiest Days of Your Life"
- Donegan, Lonnie: "My Old Man's a Dustman", 1960 (song lyrics)
- The Guardian: "Private pupils talk mockney to seem less posh: Harrow's ex-head" https://www.theguardian.com/education/2019/jan/27/private-pupils-use-mockney-accent-to-seem-less-posh-says-ex-head-of-harrow
VIDEO:
On Demand News: George 'Mockney' Osborne: Chancellor in Estuary accent Shocker
https://www.youtube.com/watch?v=Y1mbxFsp2x0 (besøgt 31/01-2022)
This Morning: "Class Interview" with Katie Hopkins and Anna May Mangan, ITV, 2013 (stilistisk analyse)
https://www.youtube.com/watch?v=edZjdgU0asM&ab_channel=PhilTownsend (besøgt 14/01-2022)
This Morning: "Baron Want Castle-trained Wife to Give him a Male Heir", ITV, 2017 (stilistisk analyse)
https://www.youtube.com/watch?v=edZjdgU0asM&ab_channel=PhilTownsend (besøgt 20/02-2022)
The Class Divide | School Swap (documentary)
https://www.youtube.com/watch?v=qXvaGrZINl4&t=1848s&ab_channel=OurStories
SUPPLERENDE MATERIALE:
Zatat, Narjas: The Hierarchy of British Regional Accents, Indy100.com (2016)
https://www.indy100.com/news/the-hierarchy-of-regional-british-accents-7347976 (besøgt 26/01-2022)
The Grumpy Guide to Class, BBC, 2007 (besøgt 05/01-2022)
Part 1: www.youtube.com/watch?v=3ZAyYBDUNug
Part 2: www.youtube.com/watch?v=mLUY5xtqRoM
Part 3: www.youtube.com/watch?v=hDw1YcywJ6k
ORDBØGER OG HJÆLPEMIDLER:
- https://ordbogen.com/
- dictionary.com
- thesaurus.com
- powerthesaurus.org (kun til ordsøgning!)
(Estimeret omfang: 15%)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65521886660",
"T": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65521886660",
"H": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65521886660"
}