Holdet En2y/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2024 En1y s1-4 (En1y/, En2y/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1: Open Up (exam)
Titel 2 2. The American Presidential Election 24 (exam)
Titel 3 3. True Crime (exam)
Titel 4 4. The Beautiful Game (exam)
Titel 5 5. Literary Appreciation
Titel 6 6. "We Were Liars" - værklæsning
Titel 7 7. Style
Titel 8 8. American Values (exam)
Titel 9 9. English as a Global Language - Africa (exam)
Titel 10 Repetition - eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1: Open Up (exam)

FORMÅL:
Dette grundforløb er en træning i at åbne op og snakke på engelsk foran andre. Der er fokus på både jeres ordforråd og villighed til at snakke og diskutere på engelsk, og i arbejdet bliver klargjort, hvordan man arbejder med analyse og fortolkning, kulturforståelse samt perspektivering på gymnasiet.

”Open Up” er et forløb, der arbejder med at styrke elevernes genrekendskab og mundtlige sprogfærdighed. Teksterne i forløbet er således knyttet til to tematiske omdrejningspunkter:
genrekendskab og at træne sin egen mundtlighed og der introduceres til basal argumentation. Eleverne skal især have fokus på at blive trygge ved at tale engelsk i klasserummet og få en faglig ballast, der styrker deres egne udtryksfærdigheder. Der arbejdes med både fiction og non-fiction i forløbet, og introduceres hermed til et bredere udvalg af genrer, som de kommer til at beskæftige sig med i gymnasiet.

INDHOLD:
Til at starte med tager arbejdet udgangspunkt i nogle ice breaker-øvelser, hvor I lærer hinanden at kende gennem øvelser, hvor I skal snakke sammen på engelsk – til at starte med i mindre grupper, men senere også på klassebasis. Arbejdet fortsætter med tekstlæsning (fiktion & non-fiktion) som omhandler forskellige temaer og problematikker, men som alle åbner op for gruppe- og klassedialoger med det fælles mål at træne jeres mundtlighed på engelsk.
Arbejdet med teksterne er også en introduktion til de genrer, værktøjer og emner, man arbejder med i engelsk på gymnasiet.
Vi arbejder også sideløbende med grammatik, med særligt fokus på verber.

MATERIALE:
- Ernest Hemingway, "Indian Camp", 1921
- Michael Richards, "Just Like That", 1987
- Alison Fell, "The Shining Mountain", 1992
- Daniel Ransom, "Rendezvous", 1985
- "Philip Larkin, "This Be The Verse", 1971
- Pink, "Family Portrait", 2001
- "The Way Way Back", instr. Rash og Faxon, 2013
Grammatik: Fokus på verber i bogen Hermann, Mette.; et. al.: ”Getting Started”, Gyldendal, 2018.

METODE:
Arbejdet vil foregå dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

Omfang: ca. 10 %
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2. The American Presidential Election 24 (exam)

The American Presidential Election

FORMÅL:
I dette forløb har formålet været at få et indblik i det amerikanske samfund, organiseringen af magten og det politiske system: tredelingen af magten, valgsystemet og de to primære partier. Dernæst har fokus været på det aktuelle politiske miljø, aktuelle debatter og kardinalpunkter for de to præsidentkandidater. Vi forsøgte efter valget at identificere årsagerne til udfaldet ved at se nærmere på vælgeradfærd og demografi ift. Trumps metoder og vælgere. Eleverne bør efterfølgende kunne identificere demokratiske og republikanske kerneværdier og - issues, kunne reflektere kvalificeret over dette valgs afvigelser fra traditionen og USA's politiske udvikling under samme, samt kunne foretage retoriske og argumentatoriske analyser af taler, artikler og kampagnevideoer.

INDHOLD:
I dette forløb studerer vi det amerikanske præsidentvalg 2024. Vi ser overordnet på det amerikanske samfund, tredelingen af magten, valgsystemet og de to primære partier.  Vi har har haft fokus på det aktuelle USA og den politiske situation i landet. Vi har drøftet centrale aspekter som polarisering og populisme, valgets main issues hos henholdsvis demokraternes Kamala Harris og republikanernes Donald Trump.  

METODE:
Vi har fortrinsvist arbejdet med analyse af kampagnevideoer og anvendelsen af filmiske virkemidler her i. Vi har arbejdet med argumentation og retorik, herunder ciceros pentagram, appelformer, retoriske figurer og sproglige virkemidler generelt. Derudover har vi arbejdet med filmiske virkemidler og udtryk i studiet af henholdsvis Kamala Harris' og Donald Trumps kampagnevideoer.

MATERIALE:
"Being American", Mette Holm, systime.dk. https://beingamerican.systime.dk/?id=154&L=0
Kapitel 2: American Government (uddrag)
Kapitel 3: Presidential Election (uddrag)

Kampagnevideoer fra valget:
https://www.youtube.com/watch?v=sHky_Xopyrw
https://www.youtube.com/watch?v=1T7cOInSRus
https://www.youtube.com/watch?v=BgJ-ylvjS9Y
https://www.youtube.com/watch?v=dqqmz1iHUTU
https://www.youtube.com/watch?v=4nNvcfVMjSo
https://www.youtube.com/watch?v=_YI-IaN_Iac

Supplerende materiale:
https://www.kongressen.com/kongressen-2024-en-uge-til-valget/
How is power divided in the United States government? - Belinda Stutzman
https://www.usa.gov/election#item-213546
How the US election works - BBC News
"In one US state, women politicians dominate. What pointers can it offer Kamala Harris?" Madeline Halpert, BBC, (2024)
https://www.bbc.com/news/articles/c1rwvxy1nyzo

Omfang: ca. 10 %
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. True Crime (exam)

FORMÅL:
Klassen undersøger fænomenet True Crime set hovedsageligt i en amerikansk kontekst. Fokus er på at identificere fascinationen ved genren, samt at afdække hvad der kendetegner en "serial killer".  

INDHOLD:
I dette forløb er fokus på non-fiction, og vi læser artikler, ser tv-dokumentarer, lytter til TED-talks, og eleverne arbejder både individuelt og i grupper med mindre projekter og mundtlige oplæg om serial killers både ud fra et efterforskningsperspektiv og identifikation af genrens tiltrækningskraft og popularitet.

MATERIALE:
FBI's manual om "Serial Murder"

"New Podcast Highlights Serial Killers, Helps Solve Cold Cases" (article)

"Mindhunter",  David Fincher og Charlize Theron, (baseret på "Mind Hunter: Inside The FBI's Elite Serial Crime Unit" af Olshaker og Douglas) 2017:  "Talking about serial killers"

"My specialty is true crime, but even I’m puzzled: why are we so addicted to the dark side of humanity?", Martin Hunt

Dokumentarfilm:
- Why Are We So Obsessed With True Crime?

TED-talk:
Exploring the mind of a killer, Jim Fallon (2009)

"Jack the Ripper", Robert Bloch (1988) from, Vain, Vicious, Victorian.

Supplerende materiale:
- 5 Times The Internet Solved COLD CASE Crimes
- Don't F**k With Cats: Hunting an Internet Killer (Netlflix, trailer)

METODE:
Her arbejdes både på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.

Omfang: ca. 10 %

De faglige mål i spil er:
– forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner
– beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
– give en længere, velstruktureret mundtlig og skriftlig fremstilling på flydende, korrekt engelsk af komplekse sagsforhold med forståelse for kommunikationssituationen
– analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper samt mediestof, herunder film, med anvendelse af faglig terminologi
– anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i .. USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4. The Beautiful Game (exam)

I dette forløb ser vi på fodboldkultur, fankultur og hooliganism, i et hovedsagligt britisk perspektiv. Vi læser både non-fiction og fiction og arbejder med spillefilm med fokus på analyse af filmiske virkemidler og personkarakteristik.

FORMÅL: Hvordan skildres den britiske fodboldkultur i non-fiktion og fiktion, og i hvilken grad afspejler den de sociale klasser i det britiske samfund?

INDHOLD: Studie af foboldkultur både nu og historisk set, fodboldtilhængere og fans grupperinger og attraktionen ved fodbold med fokus på England. Vi ser spillefilm, dokumentarfilm og TV-serie samt læser artikler om og researcher på internettet om fodboldklubber.

METODE: Fokus på hvad dokumentaren viser om "The city", "The football club", "The fans", "The players" og "The coach and staff", og fokus på hvordan characters og setting skildres i en TV-serie om fodbold med fremlæggelse i matrixgrupper og foran klassen. Herudover lyrikanalyse af anthems ift Liverpool og West Ham, samt filmanalyse med fokus på setting og characters analysis i filmen "Green Street Hooligans". Vi har fokus på at identificere fodboldens tiltrækning og betydning for identitet og tilhørsforhold.

MATERIALE:
Kernestof:
Judd, Mallion and Soutar, Sunderland 'Til I Die, Season 1, Episode 1: "Blinded By The Light", 2018 (TV-documentary
Julian Fellowes, "The English Game", Season 1, Episode 1-4, 2020 (TV-series)
Alexander, Lexi, "Green Street Hooligans", 2005 (feature film)
Chris Porter, "The English Game: football’s class conflicts under the spotlight in Netflix’s new drama" (article)
"A Portrait of English Football Culture", Lower Block, 2024. (article)
"I'm Forever Blowing Bubbles" (football anthem)
"You'll Never Walk Alone" (football anthem)

EVALUERING: Eleverne har bl.a. arbejdet med skriftlige og mundtlige opgaver med udgangspunkt i filmen - receptivt med filmanalyser og produktivt med fiktive interviews med fiktive characters, samt med små oplæg, samt matrixgruppefremlæggelser.

OMFANG: ca. 12 %
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Literary Appreciation

INDHOLD:
Dette forløb har fokus på genrekendskab og terminologi. Vi lærer at forstå og arbejde med nedenstående grundbegreber indenfor analyse og fortolkning af fiktion, nemlig 'plot, setting, character, narrator, language and style, theme'.  Hvert begreb opererer med en række underbegreber som eksempelvis "setting as a mirror", "general/specific setting", "round/flat character", "dynamic/static character", "internal/external conflict", "subplot", "third person limited narrator".
Sideløbende arbejder vi med skriftlig fremstilling med udgangspunkt i teksten, "Fusilli", og skriveinstrukserne fra grundbogen om "Det analytiske essay i engelsk"- koblet til de litterære analysegreb.

FORMÅL:
Eleverne skal kunne:
- benytte terminologi i analyse- og fortolkningsarbejdet af fiktion.
- selvstændigt bestemme hvilke terminologiske aspekter der er mest relevante at fokusere på i arbejdet med en given tekst.
- forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om faglige emner.
- beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk.
- give en længere, velstruktureret mundtlig og skriftlig fremstilling på flydende, korrekt engelsk af komplekse sagsforhold med forståelse for kommunikationssituationen.
- gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelske tekster.
- anvende opslagsværker i tekstarbejdet.

MATERIALE:
Kernestof:
- Kapitlerne 'Setting' (s. A35-36), 'Character' (s. A42-44), 'Plot' (s. A50) og 'Narrators and point of view' (s. A55-56) i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011.
The Lumber Room, by Saki
The Invisible Japanese Gentlemen, by Graham Green
Old Man at the Bridge, by Ernest Hemingway
Miss Brill, by Katherine Mansfield
The Happiest Days of Your Life, by Penelope Lively
Extract from "Jazz", by Toni Morrison

EVALUERING: Eleverne har arbejdet med mindre projekter om litterære greb og analyser og lavet fremlæggelser for lærer og opponentgrupper med peer-feedback, samt afleveret video-fremlæggelser om en selvvalgt af ovenstående tekste med særligt analytisk fokus.

OMFANG: ca. 15%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6. "We Were Liars" - værklæsning

Dette forløb fokuserer på ungdom, identitet og udvikling under temaet "Coming of Age". Vi læser romanen, "We Were Liars", som centrerer sig om ovenstående temaer.. Vi analyserer og fortolker, hvordan denne tematik kommer til udtryk,, sammenholdt med miljø, herkomst, forældre- samt kønsroller i US. Eleverne forholder sig til taksonomi og fagtermer i arbejdet med teksten og bruger begge dele som redskaber i de skriftlige opgaver, der stilles undervejs i løbet.  

FORMÅL:
Eleverne skal kunne
- analysere og fortolke fiktive tekster ud fra dels tematik, dels andre relevante aspekter som eksempelvis personkarakteristik og omgivelser/miljø samt symbolik og stilistik.
- gøre sig bevidst om taksonomi og skelne mellem taksonomiske niveauer både i mundtligt og skriftligt arbejde.
- forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om faglige emner
- beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- gøre rede for indhold og stilforskelle i forskellige typer engelske tekster
- arbejde med grammatik både i grammatikgrundbog og koblet til læsning af litteratur og skriftlighed.

MATERIALE:
- "We Were Liars" by E. Lockhart (2014)

ca. 16 %

GRAMMATIK:
Der arbejdes løbende med grammatik. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.
- Hermann og Tornøe, "Getting Started", Systime, 2017 (grundbog)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7. Style

Omfang: 4 %
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 8. American Values (exam)

A study of American ideals and values, initially historically speaking, subsequently drawing lines through the 20th century and up to today.

FORMÅL:
I dette forløb studeres traditionelle og klassiske amerikanske værdier og klassiske tekster i amerikansk historie læses, hovedsageligt i et historisk perspektiv. "Den amerikanske drøm" er blevet belyst vha. et bredt udvalg af tekster, og vi har fokuseret på kernen i drømmen, fra det puritanske til det materialistiske aspekt, fra idealet til kritikken.
Fokus har således også været at identificere de oprindelige amerikanske værdier. Eleverne skal efterfølgende kunne identificere amerikanske kerneværdier og have et bredere kendskab til nuværende amerikanske forhold i kraft af deres erhvervede baggrundsviden, samt kunne karakterisere den amerikanske drøm.

INDHOLD:
Kerneteksterne er historisk set vigtige amerikanske dokumenter og taler, og litteratur der kommenterer på samme. Vi læser om puritanere, the founding fathers' tanker, udvalg af civil rights movement, berømte præsidenters taler etc. Alle er historisk set vigtige amerikanske dokumenter og taler samt litteratur der drejer sig om idealer og værdier.

MATERIALE
Kernetekster:
The Declaration of Independence, Thomas Jefferson et al
The Gettysburg Address, Abraham Lincoln
I Have a Dream, Martin Luther King.
The Pursuit of Happyness (2006, Gabriele Muccino)

Baggrund:
"Understanding Americans", fra tekstbogen Targets
"The Traditional American Values and Beliefs" (kapitel 2 i bogen The American ways : an introduction to American culture / Maryanne Kearny Datesman, JoAnn Crandall, Edward N. Kearny)
"The Puritan Century", from Jørgen Riber Christensen et al, “Life and Literature”, The English Handbook, Gyldendal,1991, p. 155-156
"Puritanism", from Peter N. Carrol and David W. Noble, The Free and the Unfree – A New History of the United States, 2nd edition, 1988, p. 50 and 54-55

ARBEJDSFORMER:
I dette forløb arbejdes både individuelt, i par, i grupper, og eleverne har arbejdet både receptivt og produktivt med materialet, samt skrevet opgaver og holdt oplæg,  og skrevet taler med afsæt i amerikanske værdier og spillefilmen, "The Pursuit of Happyness".

OMFANG: 18 %




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 9. English as a Global Language - Africa (exam)

FORMÅL:
Dette forløb fokuserer på sproget engelsk som lingua franca., og hvordan dette afspejles i sprogbrug, udtale, grammatisk i tale i og skrift og i litteratur fra Afrika og Commonwealth, særligt skrevet af nigerianske forfattere som Chimamanda Ngozi Adichie and Molara Wood. I disse tekster undersøger vi, hvad det betyder for nigerianere, at Nigeria tidligere var en britisk koloni, hvorfor nigerianske forfattere skriver på engelsk, og hvor meget vi egentlig ved om det engelsktalende Afrika.

MATERIALE:
Anvendt litteratur og andet undervisningsmateriale fordelt på kernestof og
supplerende stof

Background Info: English as a Global Language
- English as a Lingua Franca (ELF)
https://theenglishhandbook.systime.dk/?id=166L=

- Where English is spoken in Africa
https://www.worldatlas.com/articles/english-speaking-countries-inafrica.
html

African literature written in English
- Intro to Africa https://worldsofenglish.systime.dk/?id=292
’The scramble for Africa’

Chimananda Adichie, 'The Danger of a Single Story - Ted-talk, 2009
from https://worldsofenglish.systime.dk/?id=306

- Molara Wood, 'Girl on the wall' - short story, 2013
https://worldsofenglish.systime.dk/?id=319-

- Binyavanga Wainaina, 'How to write about Africa', 2006 – essay, uddrag

Supplerende stof:
- Chimamanda Ngozi Adichie i BABEL SVT - om hår och vithetsnormen
https://www.youtube.com/watch?v=Yet_cCa89a4

Omfang: ca 5 %

METODE:
Arbejdet foregår dels på klassebasis, gruppevis, parvis og individuelt.

EVALUERING:
Forløbet evalueres formativt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Repetition - eksamen

Vi repeterer fagets eksamensemner og skærper både den skriftlige og den mundtlige fremstilling. Her er præcis, hvad vi skal kunne her på B-niveauet:

2.1. Faglige mål
Eleverne skal kunne:

Sprogfærdighed
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed

Sprog, tekst og kultur
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer