Holdet Ty2d1 sr/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Tysk B
Lærer(e)
Hold 2024 Ty1d1 sr 1-4s (Ty1d1 sr/, Ty2d1 sr/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ab ins Deutsche
Titel 2 Digitales Leben
Titel 3 Reisen
Titel 4 Årsprøveforberedelse
Titel 5 Gesprächverlauf
Titel 6 Multi-Kulti
Titel 7 Überraschende Wendungen
Titel 8 Liebe
Titel 9 Die DDR
Titel 10 Erziehung im Dritten Reich
Titel 11 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ab ins Deutsche

Formål:
Forløbet skal hjælpe eleverne ind i tyskfaget ved at fokusere på mundtlighed herunder udtale og samtalestrategier samt helt basal grammatik. Eleverne får mulighed for at få genopfrisket nogle ting fra folkeskolen og få en idé om, hvordan vi kan arbejde med tyskfaget i gymnasiet, og samtidigt skal det give eleverne mulighed for at opleve, at de kan være med i tysktimerne til trods for, at det kan være længe siden, at de afsluttede faget i folkeskolen.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt i mindre grad redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
I dette forløb arbejder vi med udtale, samtalestrategier og tekstanalyse med fokus på spørgeord og transparente ord. Der er ikke et særligt tema for forløbet, da det primære fokus er på mundtlighed og at introducere tyskundervisningen i gymnasiet.

Nøglebegreber:
- Samtaleøvelser
- Udtaleøvelser
- Spørgeord
- Strategier til:
      a) at formulere hele sætninger på tysk
      b) at omformulere, hvis man mangler et ord
      c) at lære og huske nye ord


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 7,5 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Intro: Ab ins Deutsche". Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns - Grundbog til tysk i gymnasiet". Gyldendal, København, pp. 8-17

Supplerende stof:
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- abc-ordbogen: https://abc.ordbogen.com/about.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Sætningsanalyse (Alles in allem, s. 11-14)
- Artikler + genitiv (Alles in allem, s. 18-20, 22-23)


Evaluering:
Forløbet evalueres ikke.
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Digitales Leben

Formål:
Forløbet "Digitales Leben" skal bygge bro mellem tyskundervisningen i introforløbet "Ab ins Deutsche" og resten af uddannelsen, hvor det primære fokus vil være på at videreudvikle elevernes ordforråd og kommunikative kompetence både generelt og inden for emnet "Digitales Leben". Dette skal desuden give eleverne en mestringsfølelse ved at de samme typer af kommunikative øvelser gentages, så eleverne formentligt bliver mere trygge og friere i dialogrummet. Eleverne skal derudover forholde sig til forskellige aspekter af det digitale liv, som de selv i mere eller mindre grad lever.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk


Indhold:
Forløbet "Digitales Leben" handler om den digitale tidsalder, som vi i dag befinder os i. Internettet, sociale medier og mobiltelefoner er en stor del af vores hverdag nu, men hvilke positive og negative konsekvenser har disse digitale medier? Og hvilken betydning har den hurtige udvikling inden for den digitale verden med henblik på robotter og kunstig intelligens? Dette vil vi undersøge og diskutere i forløbet, hvor vi til sidst vil tale om, hvor vi selv befinder os i den digitale tidsalder - hvordan er vores digitale liv hver især?

Nøglebegreber:  
- Digitales Leben
- Das Internet
- Soziale Medien
- Soziale Netzwerke
- Handy/Smartphone
- Roboter
- Künstliche Intelligenz (KI)


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og en smule individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater, hvor det primære fokus er på at lytte og at tale tysk både i mindre fora og i plenum.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 10 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Internet ist eigentlich Pflicht". Interview og tekst af: Schekker. 2012. "Netzwelt". Udgave 104
- "EDEKA Weihnachtsspot „Weihnachten 2117“" af EDEKA, 2017, 4 min.. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=aknucxb0xSo
- "Wie wäre mein Leben ohne Internet, Handy, Facebook und Co.? Ein Vergleich" af Lukas Böing. Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns". Gyldendal, København, pp. 27-28

Supplerende stof:
- "Redemittel". Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns – Grundbog til tysk i gymnasiet". Gyldendal, København, pp. 308-310)
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- abc-ordbogen: https://abc.ordbogen.com/about.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Sætningsanalyse (Alles in allem, s. 11-14)
- Artikler + genitiv (Alles in allem, s. 18-20, 22-23)
- Svage verber (Alles in allem, s. 32-35)


Evaluering:
Opsamling på forløbet på tavlen ved at lave et mindmap med gloser, eleverne forbinder med forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Reisen

Formål:
Forløbet "Reisen" skal lære eleverne om forskellige former for rejser både ferier, kulturelle rejser og dannelsesrejser og give dem et basalt ordforråd inden for temaet, som de selv kan bruge i forbindelse med deres egne rejser.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer af nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier


Indhold:
Forløbet "Reisen" handler om forskellige former for rejse. Det kan være fysiske såvel som mentale rejser, rejser gennem lande, gennem skolen eller gennem livet. Både rejsen i sig selv og rejsemålet har været i fokus.

Nøglebegreber:
- Reisen
- Verschiedene Typen von Reisen
- Destinationen
- Transportmittel
- Verschiedene Gattungen


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 42 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Ich möchte die ganze Welt bereisen" af Ingo Neumayer, 2009. Fra: Zeit Online: https://www.zeit.de/2009/22/Traum-Urlaub.
- "Ferien in Norwegen" af Bente Jacob. Fra: Iversen, Lisbeth. 2009. "Bis ans Ende der Welt". Tyskforlaget.
- "Rumspringa" af Mira Thiel, 2022, 102 min.. Fra: Netflix: https://www.netflix.com/watch/81410549?trackId=268410292&tctx=0%2C0%2Cc165b755-dba8-4bc2-adc3-5bfcfa960b58-527559951%2Cc165b755-dba8-4bc2-adc3-5bfcfa960b58-527559951%7C2%2Cunknown%2C%2C%2CtitlesResults%2C%2CVideo%3A81410549%2CdetailsPagePlayButton

Supplerende stof:
- "Redemittel". Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns – Grundbog til tysk i gymnasiet". Gyldendal, København, pp. 308-310)
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- abc-ordbogen: https://abc.ordbogen.com/about.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Artikler + genitiv (Alles in allem, s. 18-20, 22-23)
- Svage verber (Alles in allem, s. 32-35).
- Personlige pronomener (Alles in allem, s. 52-53).
- Infinitiv og udvidet infinitiv.


Evaluering:
Opsamling på forløbet på tavlen ved at lave et mindmap med gloser, eleverne forbinder med forløbet.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aufgabe 4 18-03-2025
Aufgabe 5 09-04-2025
Aufgabe 6 08-05-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Årsprøveforberedelse

Formål:
Dette forløb skal forberede eleverne på den forestående mundtlige årsprøve, som de skal have som studieretningselever i tysk.


Indhold:
Forløbet er en kort opsummering af alle årsprøveforløb og pensumteksterne herfra. Derudover vil der blive arbejdet med selve prøveformen - hvordan den forløber, og hvordan man forbereder sig bedst. Der er desuden mulighed for at træne forberedelsesdelen og selve præsentationsdelen for en klassekammerat eller derhjemme.


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. En stor del af arbejdet vil være selvstændigt, hvor læreren indtager en vejledende rolle. Eleverne skal lave opsamlinger på udvalgte tekster fra eksamensforløbene og lave gloselister til forløbene. Der vil desuden være mulighed for at præsentere en forberedt eksamenstekst for en klassekammerat eller derhjemme.


Materialer:
- Kernestof fra eksamensforløbene.
- Gode eksamensvendinger:
--> Tyske eksamensvendinger - Præsentationsdel: https://quizlet.com/dk/803180459/tyske-eksamensvendinger-praesentationsdel-flash-cards/?funnelUUID=525dde6d-6a7e-4a83-9ede-9db73a2ec69e
--> Tyske eksamensvendinger - Samtaledel: https://quizlet.com/dk/803183502/tyske-eksamensvendinger-samtaledel-flash-cards/?funnelUUID=16bc671f-a32b-4ae3-bf46-600b8c47bf40


Evaluering:
Eleverne træner gode eksamensvendinger og evt. gloser til årsprøveforløbene samt præsenterer deres forberedte pensumtekster for hinanden i mindre grupper og evt. en eksamenstekst.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Gesprächverlauf

Formål:
Forløbet skal træne eleverne i at føre en samtale på tysk, hvor fokus i højere grad er på fri tale end på korrekthed. Eleverne skal træne at indgå i en spontan samtale ud fra et fastsat emne med gloser og mulige spørgsmål, men hvor det ikke på forhånd er bestemt, hvor samtalen skal føre dem hen. Formålet er desuden at give eleverne en mestringsfølelse ved, at de oplever, at de med et mindre ordforråd og gennem små samtaleteknikker kan indgå i en samtale på tysk. Derudover skal eleverne genbesøge enkelte grammatiske emner. Forløbet skal desuden lempe eleverne ind i tyskundervisningen igen efter et 1.g-år med meget få timer.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i Ane Teicherts udarbejdelse af et samtaleforløb til gymnasieelever i 2.g. Eleverne samtaler inden for forskellige temaer med dertilhørende gloser og spørgsmål og træner undervejs enkelte samtaleteknikker til at føre en mere flydende samtale, som f.eks. at spørge ind til samtalepartneren og lytterfeedback.

Nøgleord i forløbet:
- Gespräch
- Sprachkompetenz/fließendes Sprechen
- Aussprache
- zu fragen
- zu kommentieren/reagieren
- Sätze/Syntax


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og en smule individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater, hvor det primære fokus er på at lytte og at tale i par.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 7 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Temaerne udvalgt til dette forløb er:
- "Thema 1 - Euch selbst" (Quizlet med nogle gloser: https://quizlet.com/dk/903675259/tema-1-euch-selbst-flash-cards/?funnelUUID=8e084ab1-ecb4-4c8f-802d-9b98105d39b7).
- "Thema 2 - Dänemark und das Glück" (Quizlet med nogle gloser: https://quizlet.com/dk/906379257/tema-2-danemark-und-das-gluck-flash-cards/?funnelUUID=93e47aef-1ec8-4170-8a26-56c8a3ca6ee6).
- "Thema 3 - Liebe und Beziehungen" (Quizlet med nogle gloser: https://quizlet.com/dk/906393104/thema-3-liebe-und-beziehungen-flash-cards/).

Supplerende stof:
- MFs PowerPoints om samtale og -teknikker.
- MFs samling af lytterfeedback og Meinungsäußerungen i et dokument.

Grammatiske emner:
- Syntaks.
- Perfektum.


Evaluering:
Eleverne afslutter forløbet ved at samtale om tema 3 med alle samtaleteknikker.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,50 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Multi-Kulti

Formål:
Forløbet skal give et indblik i det multikulturelle samfund i Tyskland, hvor fokus primært er på den tyrkiske migration til landet og dennes kulturpåvirkning. Det skal desuden give en bedre forståelse for, hvad det vil sige at vokse op med to kulturer og hvordan det påvirker ens forståelse af egen identitet.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer (dog primært kortprosatekster) af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.


Indhold:
I dette forløb arbejder vi med temaet "Multi-Kulti" med særligt fokus på mennesker, hvis forældre/bedsteforældre kom til Tyskland i 60'erne som gæstearbejdere. Vi arbejder med disse menneskers (dobbelte) identitet samt udfordringer og opfattelser forbundet med det at have en multikulturel baggrund.

Nøglebegreber:
- Multikulturelles Gesellschaft
- Immigration
- Einwanderung
- Integration
- Gastarbeiter
- Die Türkei
- Deutscher


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 50 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Heimat Almanya - Wie es dazu kam". Uddrag fra:
--> https://www.bpb.de/politik/grundfragen/deutsche-verhaeltnisse-eine-sozialkunde/138012/geschichte-der-zuwanderung-nach-deutschland-nach-1950?global=true&global-format-main=all&global-year=all.
--> https://www.bpb.de/themen/europa/tuerkei/253189/heimat-almanya/.
-->  https://domid.org/news/60jahre-almanya/.
--> https://www.welt.de/wirtschaft/article155700942/Warum-so-viele-Tuerken-in-Deutschland-scheitern.html.
- "Metin und Martin" af Alex Tekinay. Fra: Hansen, Agnete Bruun og Erik Wikkelsø Pedersen. 1997. "Meine Zeit". Systime.
- "Miss Deutschland mit türkischen Eltern - Interview mit Asli Bayram". Interview og tekst af: Jess, Hjalmar. "Brennpunkt Deutsch". 4/2005, pp. 6-8.
- "Wir gehen diesen Weg, damit andere sich trauen". Interview og tekst af: Heybrock, Mathias. "Rund Magazin". 21. april 2007, pp. 1-3.
- "Almanya - Willkommen in Deutschland" af Yasemin Şamdereli, 2011, 141 min.. Fra: MitCFU:  https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx?idnr=CFUFILM1101982&cfuid=4 eller fra Filmstriben:  https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000002559/almanya---velkommen-til-tyskland.

Supplerende stof:
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Kort opsummering af ("Alles in allem", s. 26-56):
--> sein, haben, werden.
--> svage verber.
--> tempus.
--> personlige pronomener.
--> possessive pronomener.
- Possessive pronomener ("Alles in allem", s. 54-56).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 21,50 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Überraschende Wendungen

Formål:
Forløbet skal præsentere eleverne for forskellige kortprosa-fortællinger på tysk, som hver især rummer forskellige temaer (jalousi, mord, punktlighed, racisme, osv.) og et plot-twist. Foruden nedenstående punkter skal forløbet bidrage til, at eleverne bliver bekendt med genren Kurzgeschichte og selv bliver i stand til at komme på sjove, spændende og/eller kreative plot-twists, når de i arbejdet med de forskellige tekster gætter sig til, hvordan fortællingerne ender. Dette er desuden med til at forberede eleverne på lommefilmsfestivalsforløbet, som er en del af dette forløb.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer (dog primært kortprosatekster) af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet


Indhold:
Forløbet ”Überraschende Wendungen” handler om små, korte fortællinger, som alle har det til fælles, at der er et overraskende twist i handlingen. Den primære litterære genre for forløbet er Kurzgeschichte (short story/kortprosa). Dette forløb er lavet i forbindelse med lommefilmsfestivalen - et obligatorisk 11 modulers lommefilmsforløb for alle 2. fremmedsprogshold i 2.g.
Lommefilmsfestivalen går ud på, at alle 2. fremmedsprogshold producerer deres egne lommefilm på det sprog, holdet har undervisning i. Hvert hold stemmer herefter den bedste film videre til den store lommefilmsfestivalsfinale for alle 2.g'ere på begge afdelinger, hvor der findes en vinder for hvert sprog og en samlet vinder blandt alle filmene, som løber af med årets Eline - MSG's 2. fremmedsprogsfilmpris. Det overordnede tema i år er rejser med et plot-twist. Eleverne skriver selv manuskript og filmer en 3-5 minutter lang film inden for en valgfri genre med årets tema.

Nøgleord i forløbet:  
- Wendungen
- Überraschungen
- Unvorhersehbarkeit
- Humor
- Kurzgeschichte


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater. Lommefilmsforløbet gennemføres primært som projektarbejde, hvor eleverne ud fra de angivne rammer inden for lommefilmsgenren og årets tema selv idégenerer, producerer manuskript (med korrekturlæsning af lærer), optager, klipper og redigerer filmen.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 20 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- ”Letzte Pizza” af Milena Moser, ?. Fra: Homann, Angela & Erik Wikkelsø Pedersen. 2005. ”KURZUM – Text und Sprache“. Tyskforlaget, København, pp. 84-87.
- ”Der Mann, der nie zu spät kam” af Paul Maar, 1986. Fra: Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2016. "Auf uns – Grundbog til tysk i gymnasiet". Gyldendal, København, pp. 151-152.
- ”Hundefutter” af Till Kleinert, 2007, 15 min.. Fra: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/hundefutter.
- ”Schwarzfahrer” af Pepe Danquart, 1992, 12 min.. Fra: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/sort-passager.

Supplerende stof:
- ”Kurzgeschichte – Merkmale”. Fra: Egendal, Helle. 2020. ”Gattungen”. Gyldendal, i-bogsudgave.
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner i forløbet:
- Modalverber ("Alles in allem", s. 59-64).
- Sætninger og ordstilling ("Alles in allem", s. 39-41).
- Perfektum og pluskvamperfektum ("Alles in allem", s. 33-35).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Delphi-evaluering på klassen med mundtligt opsamling i plenum på tavlen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 27,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Liebe

Formål:
Forløbet skal vise forskellige former for kærlighed, der både kan være lykkelig og ulykkelig, set fra forskellige tidsmæssige perspektiver: Et fortidigt, et nutidigt og et fremtidigt.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå forskellige typer og genrer (dog primært kortprosatekster) af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Indhold:
I dette forløb har vi fokus på kærlighed og særligt ulykkelig kærlighed, f.eks. når kærligheden ikke er gengældt, eller når økonomi og overlevelse er vigtigere end kærlighed. Vi ser både på kærligheden tilbage i 1770'erne, da Goethe skrev "Die Leiden des Jungen Werthers", og kærligheden i dag og en mulig nær fremtid bl.a. gennem filmen "Ich bin dein Mensch".

Nøglebegreber:
- Liebe
- Verliebtheit
- Eifersucht
- Unglückliche Liebe
- Freund/Freundin
- Dreiecksdrama


Metoder::
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe- eller pararbejde og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer::
Sammenlagt er der læst ca. 82 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "80 Millionen" af Max Giesinger, 2016, 4 min.. Musikvideo fra: YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=uC08L4xxjNM.
- "Goethe!" af Philipp Stölzl, 2010, 100 min.. Fra: Filmstriben: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2922274600/goethe.
- "Die Leiden des jungen Werthers" (uddrag) af Johann Wolfgang von Goethe, 1774, erste Fassung.
- "Ich bin dein Mensch" af Maria Schrader, 2021, 105 min.. Fra: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000006087/drommemanden.
- "Verliebtheit" af Zandra Wickner. Fra: Andersen, Kim Østerskov. 2019. "Der Sprung! - Klar til prøven i tysk". Alinea.

Supplerende stof:
- "Goethe - Aufgaben" samlet af Maja Fichman. Tekstinspiration og -uddrag fra:
*Øhrgaard, Per. 2021. ”Johann Wolfgang von Goethe”. https://denstoredanske.lex.dk/Johann_Wolfgang_von_Goethe).
*Fuchs, Kate og Mathilde Sinding. 2019. "Stürmer und Dränger – Temabog til tysk i gymnasiet". Gyldendal.
- "Zuhause (Christmas Time)" af Vanessa Mai, 2020, 3,5 min.. Musikvideo fra: YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=d0LXEtc-fyQ.
- "Was ist los mit Gen-Z-Männern?" af Nora Grbic for die_chefredaktion, 2025, 1,5 min.. Fra: Instagram: https://www.instagram.com/reel/DNV4QayMXn8/?igsh=MWY1eDlodW03Mm94NA%3D%3D.
- "Morgen kommt kein Weihnachtsmann" af Anna Ludwig, 2021, 15 min.. Fra: CFU: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=TV0000124469.
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Relative pronominer (Alles in allem, s. 79-84).
- Artikler ("Alles in allem", s. 18-19).
- Sætninger og ordstilling ("Alles in allem", s. 39-41).


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Die DDR

Formål:
Forløbet skal introducere eleverne til det opdelte Tyskland efter Anden Verdenskrig, hvor det primære fokus vil være på livet i Østtyskland og flugtforsøg til Vesten.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- anvende relevant tysksproget materiale på internettet.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
I dette forløb beskæftiger vi os med DDR, hvor vi kort kommer ind på baggrunden for opdelingen af Tyskland og årsagen til Berlinermuren. Der vil være et særligt fokus på flugtforsøg for at komme væk fra DDR.

Nøgleord:
- Die Deutsche Demokratische Republik (die DDR)
- Die Bundesrepublik Deutschland (die BRD)
- Die Stasi (die Staatssicherheitsdienst)
- Die Berliner Mauer
- Die Flucht und der Fluchtversuch
- Das Geheimnis


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater. I dette forløb er Claus Rode-metoden afprøvet, hvor fokus derfor har været mere på mundtlige øvelser og mundtlig sprogproduktion med grammatikemnerne som en del af dette.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 60 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Dufte" af Ingo Rasper, 2006, 10 min.. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=U58u4ZKiluA. Med dertilhørende manuskript.
- "Ballon" af Michael Herbig, 2018, 125 min.. Fra: Filmstriben: https://fjernleje.filmstriben.dk/film/9000005273/flugten-fra-osttyskland eller Filmcentralen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/flugten-fra-oesttyskland.
- "Mauer mit Banane" af Claudia Rusch. Fra: Henseler, Thomas og Susanne Buddenberg. 2020. "Meine freie deutsche Jugend - Eine Graphic Novel nach dem Bestseller von Claudia Rusch". Christoph Links, pp.
- ""Sprung in die Freiheit": : Die Flucht des DDR-Grenzpolizisten Conrad Schumann, 15. August 1961". Fra: Chronik der Mauer: https://www.chronik-der-mauer.de/fluchten/180921/sprung-in-die-freiheit-die-flucht-des-ddr-grenzpolizisten-conrad-schumann-15-august-1961.

Supplerende stof:
- "Gründung DDR", 5,5 min.. Fra: https://studyflix.de/geschichte/gruendung-ddr-4499/video.
- "Die Berliner Mauer einfach erklärt (explainity® Erklärvideo)", 4 min.. Fra: explainity® Erklärvideo: https://www.youtube.com/watch?v=XxWn75LSO48.
- "Warum gab es in der DDR selten Bananen?" af Felix Held. 2014. "Erklär's mir". https://www.badische-zeitung.de/warum-gab-es-in-der-ddr-selten-bananen.
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner (særligt arbejdet med ift. Claus Rode-metoden):
- Relative pronominer (Alles in allem, s. 79-84).
- Artikler ("Alles in allem", s. 18-19).
- Sein, haben, werden ("Alles in allem", s. 26-27).
- Svage verber ("Alles in allem", s. 32-35).
- Sætninger og ordstilling ("Alles in allem", s. 39-41).
- Personlige pronomener ("Alles in allem", s. 52-54).
- Præpositioner ("Alles in allem", s. 46-51).
- Forskellige opgaver ud fra gennemgåede emner både fra "Alles in allem" og andre grammatiske materialer.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Spørgeskema gennem Lectio som opsamling på elevernes oplevelser med forløbet. Eleverne får mulighed for at formulere et åbent svar til de forskellige spørgsmål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Erziehung im Dritten Reich

Formål:
Forløbet skal give et indblik i, hvordan børn blev opdraget under det nazistiske styre i Tyskland i 1933-1945.
introducere eleverne til det opdelte Tyskland efter Anden Verdenskrig, hvor det primære fokus vil være på livet i Østtyskland og flugtforsøg til Vesten.
Læringsmål som forløbet bidrager til at opfylde:
- forstå talt tysk standardsprog om kendte emner formidlet gennem forskellige medier.
- læse og forstå forskellige typer og genrer af ubearbejdede nyere og enkelte ældre tysksprogede tekster samt ubearbejdede tysksprogede tekster fra de sidste 10 år.
- redegøre på tysk for studerede tysksprogede emner og tekster, analysere og fortolke disse og perspektivere til andre tekster, idet de benytter et nuanceret ordforråd samt anvender elementær morfologi og syntaks korrekt.
- føre en samtale på et klart forståeligt, sammenhængende og nogenlunde flydende tysk om emner, de er fortrolige med, samt redegøre for og diskutere forskellige synspunkter.
- udtrykke sig mundtligt på tysk om ikke-gennemgåede tysksprogede tekster og emner med anvendelse af et enkelt ordforråd og ofte forekommende faste vendinger og udtryk.
- udtrykke sig klart forståeligt og sammenhængende på skriftligt tysk med et varieret ordforråd og med sikkerhed i den centrale ortografi, morfologi og syntaks.
- analysere og beskrive tysk sprog grammatisk på dansk med anvendelse af relevant terminologi.
- anvende relevante lytte- og læsestrategier samt relevante mundtlige og skriftlige kommunikationsstrategier.
- på tysk redegøre for og reflektere over forskellige tysksprogede tekster såvel fiktive som ikke-fiktive samt analysere og fortolke disse.
- redegøre på tysk for kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande med hovedvægten på Tyskland efter 1945.
- anvende en grundlæggende viden om kulturelle, historiske og samfundsmæssige forhold i tysksprogede lande i arbejdet med fiktive og ikke-fiktive tysksprogede tekster og medier samt sammenligne studerede tysksprogede tekster og emner med kultur- og samfundsforhold i andre lande.
- søge og anvende relevant tysksproget materiale på internettet samt dokumentere anvendelsen heraf.
- behandle problemstillinger i samarbejde med andre fag.
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.


Indhold:
Forløbet tager i udgangspunkt i, hvordan den tyske befolkning blev indoktrineret under det nazistiske styre i 1933-1945. Der vil være fokus på, hvordan nazisterne kom til magten, holdningen til jøder og det at være ung i denne tidsperiode.

Nøgleord:
- Die Erziehung
- Das Dritte Reich
- Der Nazismus
- Der Zweiten Weltkrieg
- Die Macht
- Die Juden


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. Forløbet indeholder både læse-, lytte-, tale- og skriveøvelser i forskellige formater.


Materialer:
Sammenlagt er der læst ca. 60 normalsider i dette forløb, grammatik inkluderet.

Kernestof:
- "Nationalsozialistische Erziehung ab 1933 - Presse, Kultur und Erziehung im Nationalsozialismus" af Geschichte - simpleclub, 2018, 3 min.. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=dTrVhhd_pus&list=PLcBNXSpBVXR43OZwdQaFLPhoVpxaQPq4l&index=2. Med dertilhørende manuskript.
- "Freundschaftsringe" af Tilde Michels. Fra: Hermes, Ursula. 1994. "Kurzgeschichten – einmal anders". Systime, Herning.
- "Herr Doktor! Lassen sie mich bitte in Ruhe" af Ernst Hiemer. Fra: Hiemer, Ernst. 1938. "Der Giftpilz – Ein Stürmerbuch für Jung u. Alt". Der Stürmer, Nürnberg.
- "Napola" af Dennis Ganzel, 2004, 110 min.. Fra: MitCFU: https://mitcfu.dk/MaterialeInfo/?faust=CFUFILM1073890.

Supplerende stof:
- "Napola". Fra: Zeitklicks: https://www.zeitklicks.de/nationalsozialismus/alltag/schule-und-bildung/napola
- "Alles in allem" af Lone Häckert og Birgit Lohse. 2014-2020. 2. udgave, 3. oplag. Gyldendal, København (oprindeligt Munksgaard, 1998).
- Ordforrådsøvelser via klassens Quizlet, som løbende opdateres (links til de enkelte Quizlets kan findes på lektionerne): https://quizlet.com/class/30122837/materials.
- Ordbogen.com: https://www.ordbogen.com/da/.
- Wordreference: https://www.wordreference.com/.
- Duden: https://www.duden.de/.

Grammatiske emner:
- Sætninger og ordstilling ("Alles in allem", s. 39-41).
- Præpositioner ("Alles in allem", s. 46-51).
- Stærke verber ("Alles in allem", s. 65-69).
- Modalverber ("Alles in allem", s. 59-61).
- Possessive pronomener ("Alles in allem", s. 54-56).
- Relative pronominer (Alles in allem, s. 79-84).
- Adjektiver ("Alles in allem", s. 99-103).
- Forskellige opgaver ud fra gennemgåede emner både fra "Alles in allem" og andre grammatiske materialer.


Evaluering:
Opsamling på forløbet gennem gruppearbejde med opsamlingsark, som udfyldes og præsenteres for hver tekst, der er blevet arbejdet med. Delphi-evaluering på klassen med mundtligt opsamling i plenum på tavlen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Eksamensforberedelse

Formål:
Dette forløb skal forberede eleverne på den potentielle forestående eksamen.


Indhold:
Forløbet er en opsummering af alle eksamensforløb og pensumteksterne herfra. Derudover vil der blive arbejdet med selve eksamensformen - hvordan den forløber, og hvordan man forbereder sig bedst. Der er desuden mulighed for at træne forberedelsesdelen og selve præsentationsdelen for læreren individuelt eller i par.


Metoder:
Forløbet er en blanding af læreroplæg, lærerstyret gennemgang, klassesamtaler, gruppe-, par- og individuelt arbejde. En stor del af arbejdet vil være selvstændigt, hvor læreren indtager en vejledende rolle. Eleverne skal lave opsamlinger på udvalgte tekster fra eksamensforløbene og lave gloselister til forløbene. Der vil desuden være mulighed for at præsentere en forberedt eksamenstekst individuelt eller i par.


Materialer:
- Kernestof fra eksamensforløbene.
- Opsamlingsarkene fra eksamensforløbene.
- Gode eksamensvendinger:
--> Tyske eksamensvendinger - Præsentationsdel: https://quizlet.com/dk/803180459/tyske-eksamensvendinger-praesentationsdel-flash-cards/?funnelUUID=525dde6d-6a7e-4a83-9ede-9db73a2ec69e
--> Tyske eksamensvendinger - Samtaledel: https://quizlet.com/dk/803183502/tyske-eksamensvendinger-samtaledel-flash-cards/?funnelUUID=16bc671f-a32b-4ae3-bf46-600b8c47bf40


Evaluering:
Eleverne træner gloserne til eksamensforløbene og gode eksamensvendinger samt træner forberedelse og præsentation af en prøveeksamenstekst. Evt. præsenterer de deres forberedte pensumtekster for hinanden i mindre grupper eller par.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer