Holdet EN-ab/ (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Midtsjællands Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e)
Hold 2025 EN-ab/ (EN-ab/)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Modern Love
Titel 2 Africa Unfold
Titel 3 William Shakespeare and the Elizabethan Age
Titel 4 The USA - Challenges and Contradictions
Titel 5 Identity and Belonging in the UK

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Modern Love

INDHOLD:
I dette forløb studerer vi, hvordan kærlighed forstås, opleves og opsøges i vores samtid i USA og Storbritannien fra forskellige perspektiver såsom køn, alder og etnicitet. Vi skal beskæftige os med den moderne virkelighed, som vi lever i, hvor kærlighed, dating og parforhold kan se ud på et væld af forskellige måder. Vi skal både læse kendte og mindre kendte forfattere, og vi skal også arbejde med forskellige genrer, som vi analyserer og fortolker med brug af relevante metoder og fagbegreber.

Vi træner videre på skriftlighed.

FORMÅL:
- Du skal udvikle og styrke både et alment ordforråd og et emnespecifikt ordforråd.
- Du skal genopfriske og arbejde videre med din viden om genrekendskab.
- Du skal styrke dit faglige ordforråd til analyse og fortolkning af tekster dvs. at du skal kunne bruge fagbegreber om personkarakteristik, miljøkarakteristik, fortælleteknik, sprog m.m.
- Du skal læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk.
- Du skal indgå i faglige samtaler på engelsk med en høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion.

Fra læreplanen er følgende faglige mål særligt i spil - eleverne skal kunne:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- udtrykke sig flydende og spontant i samtal og diskussion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- skrive længere tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi

MATERIALE:
Kernestof:
- Rachel Fields, "The Five Stages of Ghosting Grief" (2015)
- Christina Wallace, "How to Stop Swiping and Find Your Person Online" (2019)
- Nancy Jo Sales, "Swipe Right for Loneliness: On the Gamification of Dating Apps" , 2021 (excerpt)
- "Married at First Sight", UK, Season 9, episode 1 (2024)
- Jon Pearson, "Cigarettes in Heaven" (2013)
- Rupi Kaur, "In an ideal world" og "For the passionate ones" (2014)
- Taylor Swift, "Illicit Affairs" (2020)

Supplerende stof:
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017 (uddrag under sektionen: Skriv engelskfagligt i OneNote).

Grammatik
- Hermann og Tornøe, "Getting Started A", Systime, 2021 (grundbog). Vi genbesøger grammatiske fokuspunkter og udbygger jeres faglige viden og grammatik og sprog fra 1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde typisk med fokus på analyse/fortolkning
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper og foran hele holdet
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Cirka 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Africa Unfold

INDHOLD:
I dette forløb fokuserer vi på Vestafrika, nærmere bestemt Nigeria som er en tidligere britisk koloni og stærkt prægede heraf, hvilket blandt andet kommer til udtryk i, at engelsk er det officielle sprog i landet. Nigeria er i dag et kontrastfyldt land, som både er præget af kolonitiden og den efterfølgende løsrivelse og selvstændighed, hvor nationen har måtte forsøge at opbygge en national identitet. I dette forløb studerer vi Nigerias kultur og samfundsændringer i senmoderne tid med særligt fokus på identitet og selvforståelse.

Vi træner videre på skriftlighed.

FORMÅL:
• Du skal have kendskab til overordnede træk af nigeriansk historie og kultur.
• Du skal udvikle og styrke både et alment ordforråd og et emnespecifikt ordforråd.
• Du skal arbejde videre med din viden om genrekendskab, herunder om en tekst er fiktion eller non-fiktion samt hvilken analysemetode, der hører til den enkelte genre.
• Du skal styrke dit faglige ordforråd til analyse og fortolkning af tekster.
• Du skal læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk.
• Du skal indgå i faglige samtaler på engelsk med en høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion.

Fra læreplanen er følgende faglige mål særligt i spil - eleverne skal kunne:
• forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
• udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
• læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige engelsksprogede regioner, her Vestafrika.
• gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
• analysere og fortolke forskellige nyere tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
• perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
• analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner
• anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner

MATERIALE:
Kernestof:
Alle tekster er hentet fra:
Thaysen og Christensen, "Africa Unfold - Nigeria and Ghana Into the 21st Century", Lindhart og Ringhof, 2016:
- Chapter 1: "The historical context" og Modern West African Literature", side 8-14
- Chapter 2: "Introduction on new departures", side 22-23
- Chapter 3: "Introduction on Social Changes and Changing Identities", side 48-49
- Chimamanda Ngozi Adichie, "The danger of a single story" (2009)
• Chimamanda Ngozi Adichie, "Tomorrow is too far" (2009)
• "Nollywood Industry Creating Negative Image of Africa?", published by the organisation This is Africa, 2015.
• "Blood Sisters", director Temidayo Makanjoula, season 1, episode 1, 2025
• Chris Abani, "Graceland" (2004) - extract

Supplerende stof:
• Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
• Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
• Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017 (uddrag under sektionen: Skriv engelskfagligt i OneNote).

Grammatik
• Hermann og Tornøe, "Getting Started A", Systime, 2021 (grundbog). Vi genbesøger grammatiske fokuspunkter og udbygger jeres faglige viden og grammatik og sprog fra 1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
• Selvstændig læsning og forståelse.
• Gruppearbejde typisk med fokus på analyse/fortolkning
• Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper og foran hele holdet
• Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
• Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Cirka 50 sider

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 William Shakespeare and the Elizabethan Age

INDHOLD:
Dette forløb om den britiske skuespilforfatter, digter og skuespiller William Shakespeare fokuserer på flere forskellige aspekter af Shakespeares forfatterskab, men dog hovedsageligt på tragedien "Romeo and Juliet" samt sonetter.
Vi arbejder med genrekendskab (tragedien og sonetten), det engelske sprog på Shakespeares tid samt den litteraturhistoriske periode The Elizabethan Age, som Shakespeare lever i.

Vi træner videre på skriftlighed.

FAGLIGE MÅL:
- Du skal kunne læse og forstå en kortere tekst af Shakespeare uden hjælpemidler udover glosering og ordbøger.
- Du skal lære typisk ordforråd at kende som går igen i tekster af Shakespeare fx pronomenerne "thou", "thee", "thy" og "thine".
- Du skal kende træk af britisk litteraturhistorie fra Shakespeares tid fx opbygning af et drama og hvordan samtiden kan have haft indflydelse på Shakespeares tematikker og skriveteknikker.
- Du skal vise genrekendskab og kunne arbejde med relevant fagterminologi i forhold til analyse/fortolkning
- Du skal kunne sammenligne menneskesyn og samfundssyn med vores tid.

Fra læreplanen er følgende faglige mål særligt i spil - eleverne skal kunne:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
- orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof:
- Ole Juul Lund, "Shakespeare, Lives and Work", Gyldendal, 2012, kapitlet "The Life of William Shakespeare".
- Delaney et. al., "Fields of Vision", Longman, 2011, følgende uddrag:
○ "The Renaissance: The Literary Background"
○ "Romeo and Juliet": The Graveyard Scene, act 5, scene 3
○ "Romeo and Juliet": The Prologue and the end
○ Sonnet 18: "Shall I Compare Thee to a Summer's Day"
○ Sonnet 29: "When is disgrace with Fortune and Men's Eyes"
- "Romeo and Juliet": The first meeting, act 1, scene 5
- "Romeo and Juliet", instr. Baz Luhrman, 1996.

Supplerende stof:
- Shakespeare, "The Merry Wives of Windsor", Act IV, scene 1, lines 50-73
- Shakespeare, "Sonnet 145"
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017 (uddrag under sektionen: Skriv engelskfagligt i OneNote).

Grammatik
- Hermann og Tornøe, "Getting Started A", Systime, 2021 (grundbog). Vi genbesøger grammatiske fokuspunkter og udbygger jeres faglige viden og grammatik og sprog fra 1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde typisk med fokus på analyse/fortolkning
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper og foran hele holdet
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 The USA - Challenges and Contradictions

INDHOLD
Forløbet har fokus på det moderne USA med særligt henblik på sociale, politiske og kulturelle udfordringer. Eleverne arbejder med, hvordan det amerikanske samfund er præget af både muligheder og modsætninger.
Gennem analyse af forskellige teksttyper – taler, artikler, digte og noveller – undersøger eleverne temaer som politisk polarisering, social ulighed, identitet, demokrati og den amerikanske drøm. Der inddrages både historiske tekster fra 1930’erne og 1940’erne samt nyere tekster fra de seneste 20 år for at belyse udviklingen i det amerikanske samfund.
Forløbet introducerer desuden socialrealisme som litterær tilgang, hvor der er fokus på realistiske skildringer af hverdagsliv og samfundsproblemer. Eleverne arbejder med, hvordan sociale forhold fremstilles i teksterne, og hvordan litteratur kan bruges til at sætte fokus på aktuelle problemstillinger.

Vi arbejder videre med skriftlighed.

FORMÅL:
Du skal træne at:
- Forstå hvordan den amerikanske drøm og typiske amerikanske værdier har formet og stadig former amerikansk selvforståelse og paradokser i det amerikanske samfund
- Arbejde med emner som ulighed, politik og identitet
- Træne videre på at analysere forskellige typer engelske tekster med fagbegreber
- Forstå hvordan litteratur kan sætte fokus på samfundsproblemer i kraft af skrivestilen "social realism"

Fra læreplanen er følgende faglige mål særligt i spil - eleverne skal kunne:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
- orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof:
- Langston Hughes, "Let America Be America Again" (1935)
- John Steinbeck, "The Chrysanthemums" (1937)
- Alice Walker, "Everyday Use" (1973)
- Ta-Nehisi Coates, "The Case for Reparations" (2014) (extract)
- Claudia Rankine, "Citizen: An American lyric" (2014) (extract)

Supplerende stof:
- Youtube: "Let America Be America Again" by Langston Hughes, performed by Aldo Billingslea
- Youtube: The Chrysanthemums by John Steinbeck — Full Audiobook | Classic American Literature
- Youtube: Social Realism in Literature | A Critical Analysis
• Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
• Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
• Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017 (uddrag under sektionen: Skriv engelskfagligt i OneNote).

Grammatik
• Hermann og Tornøe, "Getting Started A", Systime, 2021 (grundbog). Vi genbesøger grammatiske fokuspunkter og udbygger jeres faglige viden og grammatik og sprog fra 1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
• Selvstændig læsning og forståelse.
• Gruppearbejde typisk med fokus på analyse/fortolkning
• Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper og foran hele holdet
• Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
• Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 50 sider
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Identity and Belonging in the UK

INDHOLD:
Vi arbejder med tekster fra og om Storbritannien med særligt fokus på aspekter som identitet, tilhørsforhold og sprog. Forløbets primære fokus er aspekter vedrørende migration og multikulturalisme, når vi kigger på sociale og kulturelle forskelle mellem englændere og immigranter fra Caribien. I forløbet læses romanen "The Lonely Londoners", som skildrer livet i England for indvandrere fra Caribien i 1950erne. Vi læser også et uddrag af talen "Rivers of Blood" (1968) af Enoch Powell samt digtet "Encounters" (2006) af John Agard med henblik på at få indsigt i forskellige perspektiver i forhold til temaet om identitet og tilhørsforhold i Storbritannien som immigrant.

Vi træner videre på skriftlighed.

FORMÅL:
Du skal:
- læse længere tekster om komplekse emner og i komplekst sprog
- Undersøge hvordan det er at være immigrant i Storbritannien og hvordan det har været tidligere
- Arbejde med identitet, kultur og følelsen af at høre til
- Lære om forskelle mellem englændere og caribiske immigranter
- Analysere romaner, taler og digte på engelsk med brug af relevante fagbegreber
- Arbejder med begreber som beskriver migrationsoplevelser, herunder "otherness" og "binary oppositions".

Fra læreplanen er følgende faglige mål særligt i spil - eleverne skal kunne:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien.
- orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

MATERIALE:
Kernestof:
- Youtube: Windrush Day History and What it Represents | History | ClickView
- Sam Selvon, "The Lonely Londoners" (1956) - værklæsning
- Enoch Powell: "Rivers of Blood" (1968)
- John Agard, "Encounter" (2006)

Supplerende stof:
- Kapitlerne 'Setting', 'Character', 'Plot' og 'Narrators and point of view'  i Delaney, Denis et. al., “Fields of Vision – Literature in the English Language”, Pearson Education Limited, 2011 (OneNote: Toolbox for analysis).
- Trine Østergaard, "The English Handbook", Systime, 2024 i uddrag (OneNote: Toolbox for analysis).
- Jesper Engsted, "The Writer - Håndbog til skriftlig engelsk", Forlaget Plenum, 2017 (uddrag under sektionen: Skriv engelskfagligt i OneNote).

Grammatik
- Hermann og Tornøe, "Getting Started A", Systime, 2021 (grundbog). Vi genbesøger grammatiske fokuspunkter og udbygger jeres faglige viden og grammatik og sprog fra 1 .g og 2.g. Aspekter omkring sprog og grammatik inddrages løbende i tekstarbejdet, skriftlighed og mundtlighed.

ORDBØGER:
- www.dictionary.com (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.thesaurus.com  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.powerthesaurus.org  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
- www.ordbogen.dk  (TILLADT AT TILGÅ VIA INTERNET)
Til eksamen må I bruge disse ordbøger men kun til ordsøgning dvs. ikke chatfunktion og lign.

ARBEJDSMETODER:
- Selvstændig læsning og forståelse.
- Gruppearbejde typisk med fokus på analyse/fortolkning
- Forskellige former for præsentationer af fagligt arbejde i mindre grupper og foran hele holdet
- Diverse øvelser, som lægger op til dialog (særligt relevant for elever, der skal træne at tale mere engelsk).
- Diverse øvelser, som kræver abstraktion fx emnemæssig, historisk eller genremæssig perspektivering.

OMFANG:
Ca. 150 sider


Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer