Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Midtsjællands Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dramatik C
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2025 dr1-h 1-2s (dr1-h/)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Intro /Portfolio
Emne: Intro/ portfolio
Formål:
- At give eleverne et fælles udgangspunkt i forhold til team, forventninger, dramatiske kernebegreber og portfoliomappe.
Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra drama og teater
- Fokus på individet som en del af fællesskabet
Arbejdsformer:
- Lærestyret klasseundervisning (dialogbaseret), gruppearbejde og individuel hjemmearbejde
Materiale:
”Intro – kompendium” af Torben Ibsgaard
Gennemgået arbejde:
Snak om kernebegreber:
Give and take
Fantasi
Kontrast
Via negative (det er ok at fejle)
Spænding
Aktion/ reaktion (herunder kinesthetic response - viewpoint)
Individuel præsentation af sig selv og begrundelse for at have valgt faget. (iscenesat som forestilling med lyssætning)
Sætte begreber i (epoché) ”parentes” = tage en ting ud af kontekst og beskrive det. -
Habitus: Din rygsæk med hvad du bærer rundt på i form af viden/ vaner/ opdragelse ect
Tankestruktur: beskrivelse – analyse – forklaringer på
MODEL: Det reflekterende team
Teamarbejde: Awareness
Et fond af icebreakers
Løbende evaluering
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
IMPRO
Emne: Impro
Formål:
- At give eleverne en indføring i improteater specielt med udgangspunkt i Keith Johnstones metode og filosofi. Arbejdet skal munde ud i en forestilling i samarbejde med de andre dramahold.
Særlige fokuspunkter:
- skabe og forstå konkrete sceniske udtryk og spil
- forstå og anvende centrale begreber fra drama og teater
- reflektere over den skabende proces og produktet
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- forstå og anvende udvalgte teorier om europæisk drama og teater og se dem i en kulturhistorisk sammenhæng
- arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre.
- grundlæggende principper for udvikling og realisation af en idé
- grundlæggende principper for at skabe et spil for eller med andre, med eller uden en tekst
- grundlæggende begreber, teknikker og metoder i arbejdet med fysiske udtryk, dialoger, improvisation og rollespil
- Udvikle fantasien og give bevidsthed om dens generelle betydning.
- Udvikle evnen til at slippe intellektet/ kontrollen og arbejde intuitivt
- Udvikle evnen til at være almindelig, slappe a´ og turde satse.
- Udvikle evnet til at turde fejle.
Arbejdsformer:
- .Forelæsning, Lærestyret klasseundervisning, gruppearbejde og individuel arbejde
Materiale:
"At give konstruktiv kritik i Dramatik" af Torben Ibsgaard, 1-4, 15 forskellige fokus - punkter
"Improvisation og teatersport" af: Keith Johnstone, 7-17, Indledning: 10 sider
"Teatersport og improvisation" af: Marianne Miami Andersen, 9-10.
"Teatersportkompendium" af Torben Ibsgaard, 1-9,
Basistræning: Icebreakers, fysiske øvelser, koncentrationsøvelser (awareness), fantasiøvelser, tryghedsøvelser.
Metoder / værktøj
Ja - og
Store / smalle øjne
Skjulte bud
Emotionelle lyde
Adjektiv spil
Egenskaber
Mikro/makro
Nothing nothin nothing - something
Før forestilling
Teatersportdiscipliner:
To taler på kryds
Foredrag med hænder / eksperten
Skrivemaskinen
Èn stemme
Spacejump
Kinesisk æske
Dukkerne
Følelsesmæssig rutchebane
Status (Commedia dell árte)
Gennemgået arbejde:
Forløbet har haft sin vægt på fire af Keith Johnstones kernepunkter:
Det er ok at fejle - gør det med stil; fantasi: to be average; to be altered.
Modulerne har været opbygget i en tredeling:
Opvarmning
Metoder/teknikker
discipliner/forestilling
Icebreaker;Fysisk opvarmning;Koncentration;Fantasi;Tryghed;Metoder / værktøj;Før forestilling (fokuspunkter);teatersportdiscipliner; Status (Commedia dell árte)
I forbindelse med fantasitræning har jeg brugt meget tid på at inddrage billedkort. En metode hvormed man kan få åbnet sproget for selv de mest stille elever.
+ Fokus på, at det er ok at fejle (det er del af improets væsen og er med til at give energi)
sats med risiko for at fejle - men gør det med stil.
Fredag d. 27. september overværede holdene en Sportsteater forestilling i Teater Vi Tør. IMPRO GALORE var med to dystende hold "Old School" eller "Monsterholdet" som var med både professionelle skuespillere og vækstlagsspillere samt "New School" som var med udvalgte nuværende som tidligere elever
Evaluering:
Portfolioarbejde (det reflekterende team)
Løbende evaluering af elevernes arbejde på gulv.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72204513957",
"T": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72204513957",
"H": "/lectio/91/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d72204513957"
}