Holdet 3y EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Kalundborg Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Christina Lange
Hold 2023 EN/y (1y EN, 2y EN, 3y EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Black Voices from slavery to Black Lives Matter
Titel 2 The British Empire
Titel 3 Postcolonialism
Titel 4 Tematisk værklæsning Normal People
Titel 5 Election Year in Land of the Free
Titel 6 Divided States of America?
Titel 7 SRO Polarisering i USA
Titel 8 English as a Lingua Franca
Titel 9 Ireland
Titel 10 "Cli-fi: writing for change"
Titel 11 Shakespeare's life and works
Titel 12 Modernism and Mrs. Dalloway
Titel 13 "Wuthering Heights"

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Black Voices from slavery to Black Lives Matter

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med emnet "Black Lives". Omdrejningspunktet for forløbet er de sorte amerikaneres forhold fra slaveriet over Jim Crow, borgerrettighedsbevægelsen og op til Black Lives Matter.

Forløbet indledes med et gruppearbejde hvor eleverne skal arbejde med emnerne: "Slavery and Uncle Tom's Cabin", "The Civil War and Abraham Lincoln", "The Jim Crow Laws", "Acts dealing with segregation", "The Ku Klux Klan", "The Civil Rights Movement and the NAACP", "Martin Luther King vs. Malcolm X" og "Rosa Parks and the Michael Brown case". Gruppearbejdet afsluttes med en fremlæggelse for klassen.

Der arbejdes med alle genre: Noveller, film, autobiografi, digte, musik og dokumentar


Formål:

Eleverne skal kunne analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Eleverne skal kunne orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder

Eleverne skal kunne udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed


Materialer:

Timeline: Important dates of Southern history, in Mette Holm og Systime: "Southern Stories for Y'all", Ibog, 2021.

"Southern Literary History" in Mette Holm og Systime: "Southern Stories for Y'all", Ibog, 2021.

"Slave Narratives" in Mette Holm og Systime: "Southern Stories for Y'all", Ibog, 2021.

Frederick Douglass: Narrative of the Life of Frederick Douglass, uddrag af første kapitel, in Mette Holm og Systime: "Southern Stories for Y'all", Ibog, 2021.

The Story of American Slavery : Documentary on How Slavery Dominated America: //www.youtube.com/watch?
v=shm3CtkmNig

"Slavery" pp. 8-14 in Bianca Erlich-Møller og Mathilde Thomsen: "Black Voices. The African American Experience from Slavery to Fight for Social Justice".

"Separate but Equal" pp. 60-64 in Bianca Erlich-Møller og Mathilde Thomsen: "Black Voices. The African American Experience from Slavery to Fight for Social Justice".

"Swing Low, Sweet Chariot" (song)

"Go Down Moses" (song)

"No more auction block" (song)

"Strange Fruit"  https://www.youtube.com/watch?v=-DGY9HvChXk (song)

Martin Luther King: "I Have a Dream" http://www.youtube.com/watch?v=1UV1fs8lAbg

"Post-racist America" pp. 138-144 in  Bianca Erlich-Møller og Mathilde Thomsen: "Black Voices.The African American Experience from Slavery to Fight for Social Justice".

Denise A. Herd: "Pain of police killings ripples outward to traumatize Black people and communities across US" (2021) in "The Conversation" (article).

"Straight Outta Compton" (song).

Film:

"Mississippi Burning"

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Visual presentation racial segregation 22-11-2023
Written assignment #1 08-01-2024
Assignment #2 02-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 The British Empire

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med Det Britiske Imperium. Der tages udgangspunkt i koloniseringen af især Asien og Afrika. Derudover ses der på de konsekvenser som kolonialiseringen har haft og har på de koloniserede lande.

Formål:

Eleverne skal kunne anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien til analyse og perspektivering af aktuelle forhold.

Eleverne skal kunne perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.

Eleverne skal kunne give en længere, velstruktureret mundtlig og skriftlig fremstilling på flydende, korrekt engelsk af komplekse sagsforhold med forståelse for kommunikationssituationen.


Materialer:

BBC Empire Episode 1 "A Taste for Power" https://www.youtube.com/watch?v=VdDzYregUQg

The Scramble for Africa https://www.youtube.com/watch?v=PzF88HBlAHY

Introductory pages from "Empire" in Jonna Engberg-Pedersen et. al.: Wider Contexts.

"Rule Britannia" https://www.youtube.com/watch?v=v2c5QHtgFxY (song)

"God Save the Queen" https://www.youtube.com/watch?v=vwxP4pIruzE (song)

Sex Pistols: "God Save the Queen" https://www.youtube.com/watch?v=g-38GX2YQig (song)

Rudyard Kipling: "The White Man's Burden" (poem)

"Indian Independence and Partition" in Katrine Brøndsted: "Narrating India" pp. 16-20

The End of the British Empire: What is the Legacy of Decolonisation?
https://www.youtube.com/watch?v=_AUG7NecYZg

"Setting the Scene" in "Africa Unfold" pp. 8-10

"Things Fall Apart" in "Africa Unfold" pp. 180-184

Group work:

Georg Orwell: "Shooting an elephant"

George Orwell: "Burmese Days"

E.M. Forster: “A passage to India”. (excerpt)

Saadat Hasan Manto: “The Dutiful Daughter”.

Khushwant Singh: “Karma”.

Rydyard Kipling: "Lispeth"
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Group presentations 10-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Postcolonialism

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med postcolonialisme. Formålet er at belyse postcolonialism med udgangspunkt i det britiske imperium. Fokus er på de komplekse relationer mellem kolonimagten og de koloniserede, forholdet mellem magt og afhængighed og spørgsmål om kulturel identitet.

Formål:

Eleverne skal kunne anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien til analyse og perspektivering af aktuelle forhold.

Eleverne skal kunne perspektivere det givne materiale litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.

Eleverne skal kunne give en længere, velstruktureret mundtlig og skriftlig fremstilling på flydende, korrekt engelsk af komplekse sagsforhold med forståelse for kommunikationssituationen.


Materialer:

Sujata Bhatt: "Search for my tongue" (poem)

"Postcolonial Perspectives - Introduction" - in Lise Debel-Christensen: Africa Unfold pp. 170-172.

Binyavanga Wainaina: "How to write about Africa" in Lise Debel-Christensen: Africa Unfold pp. 172-175.

https://www.youtube.com/watch?v=c-jSQD5FVxE

Chinua Achebe: "The role of the writer in Africa" in Lise Debel-Christensen: Africa Unfold pp. 176-179.

Chinua Achebe: "Things Fall Apart"  pp. 180-184 in Lise Debel-Christensen: Africa Unfold

Ngũgĩ wa Thiong'o: "Decolonising the mind" (excerpt)


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1y EN skr. prøve 06-06-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tematisk værklæsning Normal People

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med værklæsning. Vi læser Sally Rooneys roman "Normal People". Vi kommer ind på Sally Rooneys forfatterskab samt Irland i 2010erne.

Formål:

Eleverne skal arbejde med:

- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker

- væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie

̶ væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre
engelsksprogede regioner.

Materialer:

"Sally Rooney" in Dorthe Hjort Jensen: Reading "Normal People", Bog, 2024

"Ireland in the 2010s" in Dorthe Hjort Jensen: Reading "Normal People", Bog, 2024

Sally Rooney: "Normal People", 2028

Sally Rooney: On Transforming Life Into Novels https://channel.louisiana.dk/video/sally-rooney-on-transforming-life-into-novels

Normal People, flere episoder set hos DR https://www.dr.dk/drtv/se/normal-people_390030


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Election Year in Land of the Free

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med amerikansk politik. Fokus er på det amerikanske politiske system og på præsidentvalget i 2024.

Formål:

Eleverne skal kunne:

- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode

̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig videnom historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold

̶ orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder

Materialer:

Foredrag med Steffen Kretz med udgangspunkt i bogen "Storm på vej" 25/9 Kalundborg Gymnasium.

Foredrag med den amerikanske ambassadør på Kalundborg Gymnasium.

https://www.youtube.com/watch?v=zIIHF3L_Y6c (song about eating pets)

https://www.cbsnews.com/news/trump-harris-abc-debate-fact-check/

https://www.youtube.com/watch?v=0F-vIHvMC20 (Taylor Swift endorses Kamala Harris)

https://edition.cnn.com/2024/09/10/politics/debate-takeaways-trump-harris/index.html

Chapter 1: How the System Works pp. 10-22 in Lotte Genefke et al: "Election Year".

The Electoral College Explained
https://www.youtube.com/watch?v=ajavsMbCapY

US election 2024: How does it work?
https://www.youtube.com/watch?v=9sTK9zOuZwg

Checks and Balances
https://www.pbs.org/video/crash-course-government-3/

Gerrymandering https://www.youtube.com/watch?v=bGLRJ12uqmk

"Stopping the Steal" dokumentar fra DR

Steffen Kretz, Horisont: Jackson turned his father in to the FBI to save America



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Divided States of America?

Indhold:

Dette forløb kaster både et historisk og nutidigt blik på den amerikanske fortælling om frihed, lighed og jagten på lykke, samt den splittelse, der siden begyndelsen har været en ufravigelig del af historien om USA.

Formål:

Forløbet leder op til klassens SRO om polarisering i USA  i engelsk og samfundsfag.

Materialer:

Alex Garland: "Civil War" (movie)

Chapter 3 "Division and Polarisation" in Dorthe Hjort Jensen:"Liberty, Guns and Babies" pp. 69-80.

David French: "Divided we Fall" pp. 84-89 in Dorthe Hjort Jensen: "Liberty, Guns & Babies"

TED Talk: Is the US Headed Towards Another Civil War?  https://www.youtube.com/watch?v=Yilgr2SJ3xQ

"Gun Rights or Gun Control" in Dorthe Hjort Jensen: "Liberty, Guns and Babies" pp. 131-139.

"Issues that divide: babies" in Dorthe Hjort Jensen: "Liberty, Guns and Babies" pp. 185-197.

Jenni Hendriks & Ted Caplan. "Unpregnant" chapter 1 in Dorthe Hjort Jensen: "Liberty, Guns and Babies" pp.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 SRO Polarisering i USA

SRO i engelsk og samfundsfag.

SRO forløbet tager udgangspunkt i forløbet om "Divided States of America".

Eleverne arbejde med selvvalgt materiale i fagene samfundsfag og engelsk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 English as a Lingua Franca

Indhold:

Dette korte forløb bygger videre på forløbene om Empire og Postcolonialisme. Vi beskæftiger os med den rolle som engelsk spiller som et globalt sprog.

Formål:

Eleverne skal introduceres til engelsk som et Lingua Franca.

Materialer:

English as Lingua Franca: https://www.youtube.com/watch?v=ljxuPLyn0qs

"Language and Culture" pp. 19-28 in Worlds of English.

John Agard: "Listen Mr. Oxford Don" https://www.youtube.com/watch?v=Ywy-Tthdg7w
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Ireland

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med Irlands historie og irsk litteratur. Vi vil beskæftige os med Easter Rising, The War of Independence, The Irish Civil War and The Troubles in Northern Ireland. Vi skal læse forfattere som Yeats, Joyce og Seamus Heaney. Eleverne har tidligere læst Sally Rooney's "Normal People", så de har noget baggrundsviden om "Contemporary Ireland".

Formål:

Eleverne skal arbejde med historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Materialer:

Factfile 1 Irish History

Dubliners: "Whiskey in the Jar" (song)

Metallica: "Whiskey in the jar" (song)

Sinead O'Connor: "Famine" (song)

Bono (U2): "In the name of the father" (song)

The Cranberries: "Zoombie" (song)

W.B. Yeats: "The Stare's Nest at My Window" (poem)

W.B. Yeats: "Sixteen Dead Men" (poem)

James Joyce: "Ulysses" (short excerpt)

History of James Joyce: https://www.youtube.com/watch?v=1SuHkY2wAQA

Why should you read James Joyce: https://www.youtube.com/watch?v=X7FobPxu27M

James Joyce: "Eveline" (Dubliners) (short story)

"Modernism" in "Through Literary Landscapes" pp. 191-193

https://www.youtube.com/watch?v=TVssCT-KAbo

https://www.usip.org/public-education-new/george-mitchell-building-peace-northern-ireland

"Time for peace" pp. 107-121 in Rosanne McCollum: "The Island of Ireland", Systime.

Film:

Ken Loach: "The Wind That Shakes the Barley" (2006)

Jim Sheridan: "In the Name of the Father" (1993)

"Derry Girls" Season 1, episode 1.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 "Cli-fi: writing for change"

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med forskellige synsvinkler på klima og klimaforandringer. Eleverne introduceres til genren Cli-fi. Forløbet kommer ind på begreber som "Cultural Appropriation" og "English as a Lingua Franca".

Formål:

Eleverne skal kunne analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Eleverne skal kunne orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.

Eleverne skal introduceres for:
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder.
- væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie

Materialer:

Chapter 2 "The Anthroposcene" pp. 11-25 in Helle Schulz Bildsøe Lafrenz: "Cli-Fi Writing for Change".

Fisher Stevens: "Before the Flood" (Documentary)

https://www.beforetheflood.com/20-ways-to-reduce-climate-change/

Chapter 3 "Climate Fiction" pp. 25-40 in Helle Schulz Bildsøe Lafrenz: "Cli-Fi Writing for Change"

Rosaleen Love: "Once Giants Roamed the Earth" (short story), postcolonial og aboriginal Australia.

"Climate in non-fiction" pp. 110-118 in Helle Schulz Bildsøe Lafrenz: "Cli-Fi Writing for Change".

Remarks by president Obama at the first session of COP 21 (speech) pp. 113-116 in Helle Schulz Bildsøe Lafrenz: "Cli-Fi Writing for Change".

Chapter 4 "Poetry and Protest" pp. 73-90 in Helle Schulz Bildsøe Lafrenz: "Cli-Fi Writing for Change".

Sara Paretsky: "Climate Change Ballad Number 1" (poem).

Besøg af gruppen Nafsi fra Kenya, som spillede deres forestilling om klimaforandringer og lavede workshop med eleverne. Kalundborg Gymnasium 22/10-2025.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Shakespeare's life and works

Introduction to Shakespeare's life and works.

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med William Shakespeare. Eleverne skal føres igennem hans univers, så de får en forståelse af forfatteren, hans samtid, hans skuespil, sonetter, sprog og hans betydning for eftertiden.

Formål:

Eleverne skal kunne læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk.

Eleverne skal kunne analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.

Eleverne skal læse uddrag af værker af Shakespeare

Eleverne skal beskæftige sig med væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie

Materialer:

A Midsummer Night's Dream, Act 5, scene 1 https://www.youtube.com/watch?v=wW36n6peK1I

Chapter 4 "Comedies" in Ole Juul Lund "Shakespeare Lives and Works" pp. 57-68 og pp. 75-82

Chapter 6 "Tragedies" in Ole Juul Lund "Shakespeare Lives and Works" pp. 94-98 og pp. 115-121 og pp. 125-131.

"The Poems: What is a Sonnet?" in Ole Juul Lund: "Shakespeare Lives and Works" pp. 138-143.

https://www.youtube.com/watch?v=2wbatWA1YmM (summary Hamlet)

Rex Gibson: "Shakespeare's Language" afsnit om "Imagery", "Verbal Irony", "Dramatic Irony", "Repetition" og "Soliloquy".

WILLIAM SHAKESPEARE: Sonnet 18 https://www.poetryfoundation.org/poems/45087/sonnet-18-shall-i-compare-thee-to-a-summers-day

WILLIAM SHAKESPEARE: Romeo and Juliet, Act 1, scene 5, in "Wider Contexts" pp. 88-90.

William Shakespeare: Romeo and Juliet, Act 2, scene 1, in "Wider Contexts" pp. 90-91

https://www.youtube.com/watch?v=MZBK1zuK2KE (Balcony Scene)

https://www.youtube.com/watch?v=yClVlc_niac (Star-crossed lovers)

https://www.youtube.com/watch?v=6Tbs2_nDDTk (Romeo and Juliet prologue)

https://www.youtube.com/watch?v=ZPxW2Ltrv_k (Synopsis | Hamlet | Royal Shakespeare Company)

https://www.rsc.org.uk/shakespeare-learning-zone/hamlet/language/claudius-confession#

https://www.youtube.com/watch?v=6Tbs2_nDDTk (Hamlet, Act 1, scene 4)

https://www.youtube.com/watch?v=EHUZ1_cxdyw (Hamlet, Act 5, scene 2)

https://www.rsc.org.uk/shakespeare-learning-zone/twelfth-night/language/the-food-of-love# (Twelfth Night, Act 1, scene 1)

https://www.youtube.com/watch?v=pfECXVeCHJ8 (As you like it)

https://www.google.com/search q=a+midsummer+night%27s+dream+summary&client=safari&rls=en&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwj73JKHw7D-AhVLQvEDHZ2lBOEQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1264&bih=710&dpr=2#fpstate=ive&vld=cid:d0e81bf3,vid:M1wMfOwlAZ8 (A Midsummer Night's Dream, resume)

https://www.google.com/search?q=a+midsummer+night%27s+dream+act+5+scene+1&client=safari&rls=en&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=2ahUKEwiv78isybH-AhXNS_EDHWtnAzAQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1264&bih=710&dpr=2#fpstate=ive&vld=cid:ed9d95a7,vid:wW36n6peK1I (A Midsummer Night's Dream, Act 5, scene 1).

Bryan Ferry: "Sonnet 18": https://www.youtube.com/watch?v=te_awMvsSkU


Film:

John Madden: "Shakespeare in Love".

Baz Luhrmann: "Romeo+Juliet"

Kenneth Branagh: "Much Ado About Nothing"


Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3y EN skr. prøve 31-10-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Kreativitet
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 12 Modernism and Mrs. Dalloway

Indhold:

I dette forløb skal eleverne arbejde med den litterære periode "Modernismen". En del af forløbet fokusere på Virginia Woolfs roman "Mrs. Dalloway", som er elevernes anden værklæsning.

Formål:

Eleverne skal kunne:

-  læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og
engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk

- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske,
kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Eleverne skal arbejde med:

- et genremæssigt bredt udvalg af fiktive og ikke-fiktive tekster fra forskellige perioder, herunder skrevne værker

- væsentlige strømninger i britisk og amerikansk litteraturhistorie

̶ væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA samt andre
engelsksprogede regioner.

Materialer:

Virginia Woolf: "Mrs. Dalloway", first published in 1925. This ebook edition was created and published by Global Grey on the 16th October 2021.

"Modernism" in Trine Østergaard: "Mrs Dalloway - didaktiseret læsning", Systime 2020.

What is Modernism: https://www.youtube.com/watch?v=wbY29HV29I4

"Virginia Woolf" in Trine Østergaard: "Mrs Dalloway - didaktiseret læsning", Systime 2020.

Virginia Woolf’s 'Mrs Dalloway', British Library: https://www.youtube.com/watch?v=QM-fyF7xFtk

Why should you read Virginia Woolf: https://www.youtube.com/watch?v=DcMLkce_BLg

Wilfred Owen: "Dulce et Decorum Est" (poem)

Marleen Gorris: "Mrs. Dalloway", 1997 (film)

Stephen Daldry: "The Hours", 2002 (film)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 "Wuthering Heights"

Indhold:

Et ganske kort forløb, hvor vi fokuserer på filmatiseringen af klassikeren "Wuthering Heights".

Formål:



Materialer:

Emerald Fennell: "Wuthering Heights" (film)

Wuthering Heights video summary: https://www.youtube.com/watch?v=rM-zN4sqOAo

How Far Is Too Far? Emerald Fennell on Gothic Obsession and Wuthering Heights https://www.youtube.com/watch?v=lZZtN-l8peU

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer