Holdet 3t id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Kalundborg Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Dolly Kjeldsen, Thomas Bach Møller
Hold 2023 id/t (1t id, 2t id, 3t id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basketball
Titel 2 Par og kredsdans
Titel 3 Ketchersport: badminton, minitennis og pickleball
Titel 4 100 m og spydkast
Titel 5 Volleyball og teamudvikling
Titel 6 Opvarmningsprogrammer og testning af effekt
Titel 7 Fodbold, tennis eller badminton
Titel 8 Orienteringsløb og træningprojekt
Titel 9 Floorball
Titel 10 Rytmisk gymnastik
Titel 11 Repetition og eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basketball

Basketballforløbet blev startet i grundforløbet, hvorfor der er 2 moduler, der mangler i dette estimat
Holdet har i forløbet deltaget i skolens fælles bolddag (den 8. december 2023), hvor de har spillet mod skolens øvrige elever og enkelte har fungeret som dommere.

Formål:Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basket- ball. Der lægges vægt på de for spillet nødvendige tekniske færdigheder så som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Mens taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts indlæres gennem små spiløvelser samt afleverings- og løbemønstrespil.

Faglige mål: (hvad du forventes at kunne ved forløbets afslutning)
• Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen).
• Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder.
• Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens).
• Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet).
• Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten).
• Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp.
• Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb.
• Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.


Til forløbet anvendes pensum fra grundbogen, Yubio, kapitel 12.
s.535 - 541 afsnit 12.2
s. 542
s. 553 figur 12.B10 - rebound
s. 562
s. 564  afsnit 12.6 - til og med ", når man skal skyde straffekast."
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Par og kredsdans

Genre: Musik og bevægelse
Eleverne bliver introduceret til jive, vals og les Lanciers. Vi bruger udvalgte folkedanse som opvarmning

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer i hver dans
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde

Titel 3 Ketchersport: badminton, minitennis og pickleball

Forløbet har til formål at inspirere til andre former for idræt, og eleverne er blevet introduceret til et af emnerne.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 100 m og spydkast

Eleverne specialiserer sig og kan udføre 2 discipliner: Spydkast og 100m sprint samt 4x100m stafet med hensigtsmæssig teknik.

Her forstås for spydkast en tilløbsrytme som giver gode muligheder for et langt kast, lang arbejdsvej på spydet, samt en effektiv afleveringsvinkel.
Samt for sprint en løbeteknik med fokus på benenes arbejde, tyngdepunktets placering samt afviklingen på underlaget og endvidere en overlevering af depeche i fart under stafetløbet.

Eleverne kan udføre relevante øvelser med fokus på relevante enkeltdele i forbindelse med disciplinen sprint, herunder armtræk, løb på forfoden, fodledsafvikling og med tyngdepunktet foran kroppen.

Tekniske fokuspunkter, som ligger til grund for den anvendte sprintteknik:
- Armtræk (90 grader i albuen. Bevægelsesretning i løberetningen)
- Tyngdepunktsforskydelse (tyngdepunktet er placeret foran kroppen, brystet holdes højt, og der løbes konsekvent på forfoden)
- Høje knæløft (Knæet løftes til 90 graders hoftebøjning i hvert skridt)
- Opspark (Underbenet trækkes op under lårbenet under det høje knæløft)
- Fremspark (Foden føres frem ”foran” knæet i hvert skridt)
- Liggende startposition uden anvendelse af startblok (Ret vinkel i forreste knæ, lænd højere end skulder. Skinnebenslængde mellem hver fod. Begge hænder i underlaget. Stigningsløb hvor tyngdepunktet løftes under acceleration).
- Acceleration af tempo og opretholdelse af fart over en 100m strækning.

Tekniske fokuspunkter, som ligger til grund for spydkast.
- Tilløb med krydsskridt og stemskridt(herunder impulsskridt)
- Lang arbejdsvej og centralbevægelse: arm strakt bagud, overkrop hælder bagud, vægt først på bagerste ben
- kast starter med hofterotation (og dermed yderligere forspænding), albuen højt med frem, kastevinkel ca. 40 grader

Eleverne kender begreber som acceleration og centralbevægelse og kan anvende dem i praksis i forbindelse med enkeltøvelser.

Eleverne er teoretisk bekendt med effektiv og god teknik indenfor begge valgte discipliner. Herunder kan eleverne anvende begreber som afleveringsvinkel, arbejdsvej, tyngdepunktsforskydelse, kraft, stemskridt og centralbevægelse/piskesmældseffekt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Volleyball og teamudvikling

Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og
taktikker i volleyball. I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært de forskellige
slag. Senere i forløbet skifter fokus over til at blive mere fokuseret på sammenspil og taktik.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i beherskelse af de forskellige tekniske slag samt evnen
til at indgå og fungere på et hold.  

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- At kunne udføre et angrebsslag
- Underhåndsserv og/eller overhåndsserv, der rammer modstanderens bane
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Opvarmningsprogrammer og testning af effekt

Dette forløb starter med en test af opvarmningens effekt fordelt på tre udvalgte parametre: springtest, vandret kast samt hasestræktest. Effekten undersøges kvantitativt.
Derefter skal eleverne i grupper lave deres eget opvarmningsprogram med fem elementer i: gang, hop, sving, styrke og løb. Forløbet afsluttes med gruppefremlæggelser og elev-elev feedback.

Faglige mål:

Tekniske færdigheder:
- Kan høre takten i musik.
- Er bekendt med hvordan 1-slagene i musik, kan hjælpe til at sekvensere et musikstykke.
- Kan bevæge jer i takt til musik.
- Er bekendt med forskellige grundsving, samt det faktum at hvirvelsøjlen kan bevæges i 3 retninger (fremad-bagud, fra side til side samt i vrid).

Helhedsbaserede mål/produktkrav:
- At kunne udvikle og afvikle et generelt opvarmningsprogram til musik.
- At kunne udvælge øvelser og musik så disse kommer til at fremstå som en helhed (takt og øvelse passer sammen).
- At kunne udvikle og afvikle et opvarmningsprogram med forskellige sekvenser og forskelligt fokus
- At kunne afvikle et opvarmningsprogram hvor hele kroppen er varm. Herunder muskler, sener, led, kredsløb og nervesystem.

Teoretiske perspektiver:
- Forstå opvarmningens effekt på en udøvers fysiske aktivitet.
- Kende til anvendelse af basal musikteori til udvælgelse og udformning af opvarmningsprogrammet.




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Fodbold, tennis eller badminton

2tx får mulighed for at vælge en pakke i det sidste miniforløb: fodbold, tennis eller badminton.

Formålet i fodbold er at skabe et hold, der samarbejder om at nå det fælles mål: At vinde den afgørende kamp mod modstanderne.
Fokus er i mindre derfor på teknik, og mere på det velfungerende hold, hvor anføreren skal gå forrest og lede holdet. Opstillinger, forsvar og angreb bliver centralt.
gruppen opdeles i to grupper der skal samarbejde om at løse den fælles opgave.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Orienteringsløb og træningprojekt

Forløbet i orienteringsløb har haft fokus på en grundlæggende indføring i centrale elementer som at læse et kort, retvende kortet, bruge et kompas, vælge de rigtige ruter og have en god kondition.
I de første lektioner vil hovedvægten være på at få lært at bruge kort og kompas, men
senere i forløbet skal I konkurrere mere og begynde at lave jeres egne ruter.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i evnen til at bruge kort og kompas, at vælge de rigtige ruter og være i stand til at løbe forholdsvis langt i et rimeligt tempo.

Faglige mål:
Eleven forventes efter endt undervisningsforløb at:
- Kende til basal kortlæsning herunder højdekurver og de vigtigste signaturer.
- Kunne bruge kompasset til at retvende kortet og tage en kompaskurs.
- Kunne demonstrere velovervejede og hensigtsmæssige rutevalg under forskellige former for løb.
- Kunne finde de opsatte eller faste poster.
- Være i stand til at opsætte egne poster og tegne dem præcist ind på kortet.
- Kunne løbe forholdsvist langt i et rimeligt tempo.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Floorball

Formålet med floorballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale aspekter af
floorball. I første lektion er hovedvægten på basale boldtilvænningsøvelser, hvor der maksimalt er to elever om en bold det meste af tiden.
I de følgende lektioner øves driblinger, afleveringer og afslutninger, og det hele sættes
sammen i femte lektion, hvor sammenspil og taktik er fokus.
Forløbsprøven tager udgangspunkt i de vigtigste og mest centrale elementer af de gen
nemgåede øvelser.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Aflevering til makker 5-10 meter væk
- Modtagning af aflevering fra 5-10 meters afstand
- Drible med forside/bagside af stav stående og i let tempo
- Drible med bolden zigzag gennem kegler uden at miste kontrol med bolden
- Indgå i samspil med medspiller, mens modstander presser
- Udføre et trækskud
- Afslutte mod mål både med og uden moderat pres fra modstander
- Kunne følge løbemønstre i taktiske øvelser
- Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden og spiller den videre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Repetition og eksamensforberedelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer