Holdet 3x id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Kalundborg Gymnasium og HF
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Lars Eisensøe Kruse
Hold 2023 id/x (1x id, 3x id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basketball
Titel 2 Par og kredsdans
Titel 3 Træningsprojekt og ultimate
Titel 4 Pickleball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basketball

Basketballforløbet blev startet i grundforløbet, hvorfor der er 2 moduler, der mangler i dette estimat
Holdet har i forløbet deltaget i skolens fælles bolddag (den 8. december 2023), hvor de har spillet mod skolens øvrige elever og enkelte har fungeret som dommere.

Formål:Formålet med forløbet i basketball er en grundlæggende indføring i centrale dele af basket- ball. Der lægges vægt på de for spillet nødvendige tekniske færdigheder så som afleveringer, driblinger, skud, lay-up og finter. Mens taktiske elementer som ”løb i det tomme rum” og at ”sætte sin forsvarer af” med forskellige cuts indlæres gennem små spiløvelser samt afleverings- og løbemønstrespil.

Faglige mål: (hvad du forventes at kunne ved forløbets afslutning)
• Lay-up, hvor bolden ”lægges” kontrolleret i kurven og ikke ”kastes” (brug pladen).
• Skud, hvor bolden styres med den ene hånd, mens den anden hånd skyder.
• Drible både med venstre og højre hånd (kigge op imens).
• Aflevere på forskellig vis (stødaflevering, studs og over hovedet).
• Finter fx crossover, pumpfake (kængurufinten).
• Forståelse for udførelsen af rebound både i isolerede øvelser og i kamp.
• Taktisk forståelse af cuts og ideen i opstilling i både forsvar og angreb.
• Indgå i kampsituationer, hvor du modtager bolden, og spiller den videre.


Til forløbet anvendes pensum fra grundbogen, Yubio, kapitel 12.
s.535 - 541 afsnit 12.2
s. 542
s. 553 figur 12.B10 - rebound
s. 562
s. 564  afsnit 12.6 - til og med ", når man skal skyde straffekast."
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Par og kredsdans

Genre: Musik og bevægelse
Eleverne bliver introduceret til jive, vals og les Lanciers. Vi bruger udvalgte folkedanse som opvarmning

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Centrale elementer af dansenes tekniske færdigheder mht. fødders, bens og hoftens placering
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer i hver dans
- Sætte forskellige variationer sammen
- Vise en kort rutine for hver af dansene
- Bevægelser i takt til musikken og begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Være bevidst om forskelle og ligheder mellem de gennemgåede danse
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde

Titel 3 Træningsprojekt og ultimate

Forløbet gennemføres med et træningsprogram over 8 uger. Fokus vil være på udvalgte tekniske krav i spillet samt hvordan træning og kamp kan planlægges og udføres, så der sikres arbejde med høj intensitet. I lektionerne 5-7 står eleverne selv for at udvikle træningselementer og afprøve disse. Elementerne har høj intensitet i ultimate som mål.

Mål
Eleven skal opnå en målbar forbedring i konditionen samt opfylde de tekniske krav i udførelsen af ultimate.

Eleverne bliver testet i starten og i slutningen af projektet vha. en biptest.

Teknisk og taktisk mål:
- Beherskelse af baghåndskastet
- Kendskab til forhåndskastet og hammerkast
- Beherskelse af pandekagegribning og tohåndgribning
- Udføre et cut og modtage discen i løb
- Pivotere og aflevere discen under pres
- Placering og bevægelse på banen og kunne gøre sig spilbar i kampsituationer
- forståelse for og brug af mand-mand forsvar.

Der skal laves en rapport med målsætning for projektet, en træningsplan/et træningsprogram for træningen hjemme og et program for modul 5-7 (gruppevis), samt en træningsdagbog, hvor de udførte træninger noteres og relevant teori inddrages. Rapporten skal ligeledes indeholde en evaluering af slutresultatet og refleksion over effekten af træningen.

Forløbet afsluttes med en forløbsprøve i ultimate
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde

Titel 4 Pickleball

Faglige mål for forløbet: Introduktion til Pickleball

Tekniske delmål: I rimelig grad og med korrekt greb og batføring at kunne
udføre diverse slag som serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob
Særlig fokus på gennemsving og benstilling.
Taktiske delmål: I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på
banen og i forhold til bolden. At have forståelse for at søge mod nettet,
så snart chancen byder sig. I rimelig grad at beherske simple slagserier.

Teori:
Reglerne for double er gennemgået og der er næsten udelukkende undervist i double
Yubio Skaldhede 2023 s. 1256-1260 + 1262-1263 + øvelse 210.C2, 210.C3, 210.C4

Yubio 2022 s 867-870  Komplekse bevægelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer